HEI HETE HANGIJZER DER Elke week zoeken zo'n 100.000 Nederlanders hun heil bij allerlei onbevoegde genezers fel lp „PRAKTISERENDE” LEKEN IJmuider Courant I Achtduizend - 9 Praktizijn 9 Voorstanders 9 Advies 9 „Wullem” 9 Achterste 9 Rapport 1 W" 1 9 Psychologie (Van een onzer verslaggevers) HET GELOOF IN DE WONDER DOENERS IS ONUITROEIBAAR ft K te aan MAAR DE i IN STANDDAARBUITEN slaat mevrouw Prinsen-Corten haar patiënten beter. In Brabant en België opereert ene Van de Moosdijk op grote schaal met zijn kruidenpostorderbedrijf, dat hem intussen een fikse bungalow, een ren paard en een paar processen heeft opgeleverd. In Aken zit John F. Hoppen, „Heilpraktiker” en „dr. med. psych.”, die heeft voorspeld dat hij Leonie Kre- winkel uit Kerkrade, blind geworden als gevolg van een hersenoperatie, weer zal laten zien. voora* geestelijke Ongeveer «00 van hen zijn „erkend dooi de Nederlandse Werkgroep van Praktizerende Genezers NWP. De heer paard en kon behandelen. sss« specteur, dr. uitdrukkelijk schrift. ■re °r- behandeling door alle behandeling onontdekt De „gebedsgenezeres” mevrouw CortenPrinsen (zittend op voorgrond, met bril en tas) uit Standdaarbuiten in de Zevenbergse rechtszaal, omstuwd door tientallen „genezen” patiënten als getuigen a décharge. Ondanks al deze steun werd zij wegens onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst tot een fikse boete veroordeeld. DAAR HEBBEN de honderdduizen den mensen die voor korte of lange tijd, met veel of weinig succes en ten koste van veel of weinig geld de offi ciële geneeskunst de rug toekeren, niets aan. Want dat is een feit dat in het occulte duister als een paal boven water blijft staan: dat in elk dorp en elke stad wel een paar figuren te vin den zijn die de mensen „genezen”. van 1865 binnen tien jaar de toestand „genormaliseerd” zou kunnen zijn „Die handhaving gebeurt nu niet er IN NUCHTER Nederland anno 1971 ope reren circa 8.000 „onbevoegde genezers” Hun methoden verschillen van handoplegging tot kruiden voorschrijven en van wichelen tot pis- kjjken, maar hun klantenkring is zonder uit zondering vrij groot en vrijwel allen claimen zij een aanzienlijk aantal „genezingen”. Wie 35 percent genezingen (volgens verklaringen van ex-patiënten) boekt, kan „erkenning” eisen als „praktizijn” door de eigen „vakorga nisatie”, de NWP. Of het ooit tot een officiële wettelijke erkenning zal komen, is de vraag, ondanks een voorontwerp van wet in die geest. Want het verzet daartegen is, met name uit de officiële medische kringen groot. Het geen niet wegneemt, dat hier en daar al en kele artsen met onbevoegde genezers samen werken en dat sommige rechters in hun oor deel over dergelijke figuren thans een milder standpunt innemen dan een aantal jaren ge leden, toen elke onbevoegde per definitie als een kwakzalver werd be- en veroordeeld. DEZE NWP streeft Voor haar leden naar eenzelfde status als de heer Hop pen in Duitsland heeft en heeft intus sen al een mooie naam bedacht: orak- tizijn, een verhollandsing” van het Duitse Heilpraktiker en het Engelse „practitioner” De tijd dat de praktizijn .uwe slakken bij volle maan, dan we' ge hakte kikkers met ochtendwatei te middernacht voorschreef als probaat middel tegen buikkoliek, slappe zenu wen of tot reiniging van hei bloed is natuurlijk lang voorbij. Hij schrijf-» nu allerlei geneesmiddelen op basis van kruiden voor of eer streng, dikwijls vegetarisch lieet De NWP vindi een fanatiek t.egenstandei in de vroegere inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Holland en Utrecht, de heer A de Groot, rustend arts in Hilversum die door een pikante speling van hel lot vrijwel de buurman is van het hoofdkantoor van de NWP De heer De Groot is voorzitter van de Ver eniging tegen de kwakzalverij Voor hem is elke onbevoegde uitoefenaai van de geneeskunst een kwakzalver die voor de rechter gesleept behoort te worden. Hij meent dat door toepassing en handhaving van de Wet op het staatstoezicht op de volksgezondheid kan men slechts concluderen dat er een bijna occulte duisternis heerst in het grensgebied tussen kwakzalverij en officiële geneeskunde, waar verder ook nog wat bevoegde artsen rond zwerven en bovendien allerlei hobby isten en diehards op medisch en juri dische gebied zich in het halfduister vermeien chronische steun komt Een opleiding is er al. De eerder genoemde heer Hoppen heeft er niet veel waardering voor. Daarin valt de heer De Groot hem bij, evenals de schrijver van het proefschrift „Kwak zalverij en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst”, dr. L. F. Bakker, militair arts in Voorburg. DEZE DOET trouwens ook enige onthullingen over genoemde staats commissie. „In de commissie zaten drie mensen die iets met de NWP uit staande hadden, namelijk mr. Door- ninck, toen voorzitter van de NWP (ook voorzitter van de commissie), de heer Van der Plaats, directeur van de NWP (secretaris van de commissie) en pastoor J. Mullenders uit Wahlwiller, lid van de NWP (overigens niet er kend als „praktizijn”). Deze is mo menteel voorzitter van het NWP-be- stuur. Wellicht niet geheel ten onrech te heeft dokter De Groot indertijd ge protesteerd tegen het feit dat er wel duidelijke voorstanders van erkenning (en zelfs belanghebbenden) in de com missie zaten en geen tegenstanders, zoals bijvoorbeeld afgevaardigden van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Als men daar nog bijvoegt dat de heer Van der Plaats bij hoog en bij laag beweert, „tegen occultisme en magnetisme” te zijn (uit het boek van dokter Bakker blijkt dat er een slui merende vete bestaat tussen de NWP en de vereniging die genoemde soorten genezers onder haar hoede heeft: de Nederlandse fusie van paranormale en natuurgenezers (waarin paragnost- magnetiseur Gerard Croiset een be langrijke rol schijnt te spelen) dan HIJ IS ook een ondernemend man. Hij wil bijvoorbeeld een „Patienten- schutzverband” oprichten en dat uit breiden tot Frankrijk, België en Ne derland. Wie lid wordt voor tien gul den kan gratis advies krijgen als hij of zij twijfelt aan de kwaliteit van de geneesmiddelen die zij van de -rigen arts krijgen. De heer Hoppen past in het ge va1 van Leonie Krewinkel de cellenthera pie van prof. Niehans toe Zij schijnt er, naar mededeling van Hoppen al enige baat hij te hebben. „Af en toe kan ze wat zien, maar de therapie wordt voortgezet Nog altijd voorspelt Hoppen haar een kans van 80 percent dat ze het gezichtsvermogen terug krijgt. De therapie komt in het kort op het volgende neer: een substantie onttrokken aan vers geslachte dieren wordt de patiënt ingespoten. De lellen van de zieke organen worden erdoor vernieuwd; een soort regeneratiepro ces. Openhartig komt Hoppen ervoor uit dat de therapie „zeer, zeer duur” is In Nederland bestaan geen „Heil praktiker”. Maai dat wil natuurlijk niet zeggen dat er in ons land geen mensen zijn die zich onbevoegd met de geneeskunde bezighouden Naar schatting van iemand die het weten kan, prof. W Tenhaefl die in Utrecht de leerstoel in de parapsychologie be zet, zijn dat er ongeveer achtduizend Dat z’jn dan de strijkers, magnetiseurs, handopleggers, gezondbidders krui dendokters, piskijkers, wichelaars en knokendokters Het grote gevaar door onbevoegden zegslieden waarbij de OOK DEZE laatste heeft overigens een opmerkelijke manier van uitdruk ken. Magnetiseren noemt hij, begeleid door een vegwerpend handgebaar en soms ook De kwakzalver DE ADJUNCT-directeur van een Limburgse GGD geeft ons een veel kortere omscnriivinp van de cellen therapie: „Wianzin” De heer Hoppen behandelt niet, iede -een met deze the rapie Hij is voornamelijk homeopaat dat wil zeggen dat hij uitsluitend ge neesmiddelen op basis van kruiden voorschrijft. Hij heefl tegen de allo pathie” (of >rthodox« geneeskunde die van de bevoegde artsen dus) diverse bezwaren: De behandeling met che mische preparaten heeft veel bijwer kingen” (hij noemt de affaire Sof te non). Hij heeft de ervaring dat Ne derlandse artsen „zeer kwistig zijn met valium en librium, zelfs bij kleine kinderen.” K. T. van der Plaats, directeur van de NWP, meent dat per week veertigdui zend mensen zich laten behandelen door NWP-ers en circa honderddui zend mensen door alle onbevoegden in Nederland: een laag aantal als men kijkt naar het aantal onbevoegden buiten de NWP WAAROM gaan de mensen daarheen in plaats van zich tot de officiële medi sche wetenschap te richten? Eerst maar eens een citaat uit het boek „Magnetiseurs en wondergene- zers” van G. A. M Zorab, dat ervoor pleit „de lijdende mensheid de kans te geven om. wanneer de' officiële me dische wetenschap geen baat heeft, zich te kunnen wenden tot de meer irra tionele methoden, welke de patiënt soms de gelegenheid geven tot zelfge nezing, verlichting van zijn lijden en zo meer.” Pastoor Mullenders in Wahlwiller is een bekende Limburgse „genezer” Hij was helaas niet bereid ons te woord te staan. Wij moeten dus volstaan met een citaat uit een oud interview in De Gelderlander. „Er bestaat geen hoofdpijp” zegt hij daar, „er zijn al leen maar mensen die hoofdpijn heb ben”. En verder spreekt hij over het verschil in sociaal milieu waaruit in het algemeen artsen en magnetiseurs voortkomen. Met zijn stelling over het verschil in milieu van herkomst stemt dokter De Groot in Hilversum zelf ook in: „Die magnetiseur kan Trien die bij hem komt, een tik op haar achterste geven, en dan is het ijs gebroken De huisarts kan dat niet doen.” „Heilpraktiker” John F. Hoppen die in Aken een grote praktijk heeft opgebouwd. Aan de wand de diploma’s die hem machtigen om bijna alle ziekten te behandelen: lichtend voor beeld waarnaar de NWP-„er- kende” praktizijns in Neder land streven. rontgenapparaat Hij heeft grote aan tallen patiënten uit Zuid-Limburg we ten aan te trekken sinds hij zich in september vorig iaai in Aken vestigde in een eenvoudige f'at aan de Hanse- mannplatz. Hij spreekt een opmeike- lijk mengsel van Nederlands en Duits Want de heer Hoppen is van oorsprong Nederlander. Hij heeft echter vee' van zijn 39 jaren in Duitsland gewoond vegwerpend .hupperdepupperdepur’ gewoon „tiereliere” E heet bij hem Wullem” Hij staat trou wens sceptisch tegenover alle erug naar de natuur”-streven. Wat dat be treft. komen bijvoorbeeld voorstanders van biologiscn-dynamische landbouw van wordt genoemd: ware ziekte blijft en die zo lang doorgaat tot ook de bevoegde arts er niets meer doen kan. Dokter De Groot kent enkele gevallen uit zjjn eigen praktijk als in- Bakker waarschuwt er tegen In zijn proef- DRIE GEVALLEN die de laatste tijd de krant haalden Mevrouw Prinsen- Corten is wegens kwakzalverij be recht. Zij heeft een i-erzoek om erken ning ingediend bij de Nederlandse Werkgroep Praktizerende genezers, Het is afgewezen. Van de Moosdijk wordt door velen in den lande die iets met de medische wereld te maken heb ben. beschouwd als een handige za kenman die met onschuldige en dik wijls waardeloze kruiderijen veel geld heeft weten te verdienen En John F. Hoppen is .staatlich geprüfter Heil praktiker”. Hij heef* een studie van vijf jaar achter de rug. mag volgens de Duitse wei alle ziekten behandelen behalve geslachts- er infectieziekten. Hij mag ook niet chirurgisch ingrij pen. meeste mensen die bij de kwakzalver Jopen”, hebben dik wijls al 'ang de huisarts en specialis ten bezocht en er nooit baat bii ge vonden „Zij hebben chronische ziek ten” meent dr Rakker, „of ziekten van psychosomatische aard” De heren Hoppen en Van der Plaats noemen de „beschavingsziekten” van hart en bloed vaten en kanker als voorname werk gebieden van de Heilpraktiker, respec tievelijk praktizijn HET WERK van de onbevoegde ge nezers blijf* niet altijd zonder resul taat dr Banker komt in zijn nroef- schrift zelfs tot 35 percent volledige genezingen. Dit j> overigens hetzelfde cijfer dat gevonden werd bij een proef in de VS, wiarbii zieken suikerpillen kregen die zij voor echte mediennen hielden. Ook van hen genas 35 per cent. De overeenkomst tussen deze ge tallen is niet niet toevallig genoet om er geen waarde aan toe te kennen. bij hem van een koude kermis thuis. Hij vindt dat we teruggaan naai de middeleeuwen als we weer genees krachtige krulden zouden gaan gebrui ken. „De synthetische preparaten zijn uitgekiend tot en met, al zijn er dan af en toe ongelukken gebeurd. In hon derdduizenden gevallen gaat hel wel goed. Met die kruiden ben je zelfs af hankelijk van de kwaliteit van de oogst.” Hij noemt het werk var de NWP „papieren zwendel” DE HEER Van dei Plaats (zelt niet werkzaam n de natuurgeneeswijze) zal niet opkijken van deze kwalificatie. Hij kent zijn buurman Zijn vereni ging wil de iatuurgeneeswijze niet in de plaats stellen van de „allopathie: „De natuurgeneeswijze is daar geen volkomen alternatief voor. Maar de mensen zouden le vrijheid van keuze moeten heoben.” Zijn werkgroep meent dat een patiënt eerst naar een echte arts moet gaan, alvorens bii een praktizijn te komen VORIG JAAR heeft een staatscom missie een raoport ingediend bij de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. D» commissie meent dat de „praktizijnen erkend moeten worden door de Volkgezondheid en dat die erkenning via een ingediend vooront werp van wet gecontroleerd zou moe ten worden De heei Van der ■’laats meent dat hei niet lang meer zal -luren voor het vetsontwerp word* nge- diend hij de Kamer Hij wil me da* er veel tamtam on wordt gemaakt „zodat het lijkt alsof wij pressie uit oefenen.” „genormaliseerd zou „Die handhaving gebeurt nu niet is geen apparaat voor. „Die NWP-ers zeggen dat ze een kwakzalver tileen als lid erkennen als aangetoond kan worden dat hij 35 percent van zijn pa tiënten genezen neeft. Maar hoe kan dat gecontroleerd worden? Met formu lieren die de patiënt zelf moet invul len. Dat is wc'enschappelijk van generlei waarde” aldus kort samenge vat, de mening van dokter De Groo* over de NWP I HIJ HEEFT wel voor 280.000 Mark apparatuur in hu's. variërend van een microscoop en een oscillograaf tot een rontgenapparaat Hij heeft grote „HEILPRAKTIKER” Hoppen zegt het nog anders: „Ik zeg tegen de mensen, denk nou niet dat ik wonderdokter ben, ik heb gewoon medicijnen gestu deerd. Maar ik heb meer aandacht voor de mensen; ik betrek ook psycho logische overwegingen in mijn diagno se”. (Hij heeft een diploma van een cursus psychologie aan de univemiteit van Indianapolis) „Ik analvs»- de zaak beter.” Hij heeft overigens ‘ossen 25 en 45 patiënten per dag en -oral op zaterdag is het druk. Die psychologie komt ook hu schrijvers en sprekers over het werp ter sprake De heer De Groot is al jaren voorstander van toevoeging van het vak psychologie aan de medi sche studie en dr. Bakker schrijft in zijn proefschrift: „Misschien houdt de medicus practicus te weinig rekening met de behoefte aan zending onder de neurotici van deze tijd.” Een ander citaat uit hetzelfde proef schrift signaleert wat misschien de diepste oorzaak is van de drukke klan dizie der zogeheten „natuurgenezers": „dat is het onuitroeibare geloof in wonderen, de vatbaarheid van de men selijke psyche voor alles wat buiten redelijk aanioet” Een inderdaad dr Reydon neeft geschreven: ,De arts devalueert tot ingenieur van het lichaam.” De neer Van der Plaats. De arts doet tegen woordig niets anders meer dan chemi sche middelen voorschrijven of naar een specialist verwijzen die onmitdel- lijk aan het werk tijgt met ingewik kelde technische apparatuur Maai de behoefte van vooral de ziekte aan geestelijke i steeds meer in het gedrang. De ver- technisering van de medische weten schap jaagt Ie mensen naar de natuur terug.” De heer Van dei Plaats meem dat de natuurgeneeswijze het tij mee heeft: „Hele stromingen, kabouters, macrobiotici en zo gaan in die rich ting.” Dokter De Groot ziet het verschijn sel met leedwezen aan „Die mensen willen mijn grootvader weer als arts Maar die bezocht zijn patiënte!. er maar drie nei dag ■F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13