REMMERS EN VAN DER KLINK DE ZESDE PLAATS VAN TELSTAR Jan Rab lijkt op weg naar een verrassende ontknoping Voetbaltweeling in Den Bosch (Respectievelijk trainer en directeur van F.C. Den Bosch '67) ZATERDAG 6 MAART 1971 Erbij (Van onze sportredactie) Organisatie Jaloers COMPLIMENT STEUN VEDETTE i Trai n ingsmethoden REMMERS VAN DER KLINK en JOHN DRIESKENS twee, van MARC SERNé Tezamen vormen zij zo op het oog een team met weinig toekomst in de ere-divisie. F.C. Den Bosch lijkt voor- van manager te veranderen in direc teur Stichting betaald voetbal F.C. Den Bosch '67. ken (Leo Ouwens, Lambert Kreekels, Gert Scnunk). Van der Klink droeg er zorg voor dat de verliezen in de afge lopen jaren te overzien waren en ge delgd konden worden door de jaarlijk se garantie van gemeente en bedrijfs leven (een bedrag van zestigduizend gulden). uetballers bijzonder werking met de Bossche middenstand. De lezers wordt gevraagd extra-post- zegels bij te plakken. Dit alles tot heil van F.C. Den Bosch. Activiteiten, die niet moeten worden onderschat. Komt aan Jan Remmers de eer toe F.C. Den Bosch een nieuw ge zicht te hebben gegeven, door na het vertrek van het jonge talent Eef Mul ders een nieuwe voorhoede aan te trek- Ex-belastingconsulent Van der Klink houdt zich bezig met de administra tieve organisatie van de club, de so ciale begeleiding van de spelers (huis vesting. belasting en werkgevers) het onderhouden van de contacten met ge meente en bedrijfsleven, de verkoop van de reclame (in het stadion zowel als in het opstellingenblad van de F.C.) en met de redactie van de sportkrant. Hoe vaak is het in het verleden al niet gesteld. Als Telstar goed gerund zou worden dan zou een plaats bij de eerste zes als een normale zaak moeten worden gezien. Het werd met name onder het bewind van Piet de Visser zo’n cliché-slogan dat men tenslotte lichtelijk vermoeid de schouders ophaalde om vervolgens eens te bekijken hoe Telstar dit keer het acute degradatiegevaar weer zou afwenden. Waar achtereenvolgens Toon van de Enden, Jack Mansell, de Roemeen Olivier Caspar en Piet de Visser het om de één of andere reden niet waar konden maken lijkt Jan Rab voor het eerst sedert het zevenjarig bestaan van de Velsense vereni ging te gaan slagen. Na een stroeve start, die gepaard ging met menings verschillen tussen Rab en gelouterde voetballers als Theunissen en Cle ment, lijkt dat vertoeven in hoger regionen nu in het tweede jaar van Rab wellicht niet langer een illusie. Van der Klink goochelt met bedra gen (overigens op een volkomen aan vaardbare wijze). Hij legt uit, dat die vijfhonderdduizend gulden er zonder meer zullen komen. Daartoe wordt er zondag bijvoorbeeld een enquête ge houden onder de bezoekers van de wedstrijd F.C. Den Bosch-GVAV. Uit gezócht wordt waar de toeschouwers wonen en hoe zij naar het stadion kwamen. Het eerste is van belang om dat de F.C. een beroep wil doen op het Stadsgewest ’s-Hertogenbosch. De club wil over harde cijfers beschikken om de bestuurders te overtuigen van de noodzaak steun te verlenen. Verder zal het bedrijfsleven worden aangespoord om de bijdragen te verhogen. In een plaatsetijk dagblad loopt een twaalf- wekelijkse puzzel competitie in samen- Vander Klink pleegt zich in het geheel niet te bemoeien met de voet- balteehnische gang van zaken. Hij laat dat over aan de man die in the orie zijn ondergeschikte maar die in de praktijk een collega is: de trainer. Aan Jan Remmers. Rabs gedachten gaan daarbij toch wel uit naar een spits want het weg vallen van Dick Beek is een handicap gebleken. „Hij heeft vorig seizoen zo’n vijftien doelpunten gemaakt. Nu staat er wel in de Telstar-bode dat er drie middenvelders zijn die er ook vijf ge scoord hebben en dat wij dus op het zelfde getal uitkomen, maar dat is een foutieve berekening. Die middenvel ders hadden er ook wel een paar ge maakt als Beek er nog geweest was. Dus je komt altijd op een hoger totaal uit. Maar ja, wat is een goede spits. Zo’n Devrindt waar PSV toch veel geld voor neertelt, ondervindt weke lijks dat als je één mannetje passeert je ook nog voorbij een tweede moet. Zelfs een Cruyff zwermt meer in het midden en op de vleugel dan specifiek in de spits. En als er toch één aan dergelijke problemen het hoofd kan bieden is hij het wel.” Dat Rab een periode van drie jaar in zijn hoofd heeft, is bepaald geen toe val. Het is onderdeel van een plan dat dit seizoen al enigszins gestalte kreeg door meerjarige contracten van Paul van Egmond, Cees de Vries, Frans van Essen en Fred André. Rab realiseert zich: „Uiteraard zijn die meerjarige contracten voor een wijde uitbreiding vatbaar. Maar er is meer. Natuurlijk moet je wat je hebt vast zien te hou den. Daar kun je dan op voortbordu ren. Dan krijg je ook wat wij mo menteel min of meer bereikt hebben namelijk evenwicht in het elftal Daar bij denk ik echter wel aan versterking op bepaalde plaatsen. De concurrentie De ontwikkeling die doormaken voltrekt zich aan Ajax wegschoot, terwijl Sjaak Swart, die Hans Driesen de bal bij een ingooi uit handen sloeg, uiterst vriendelijk door de man uit Schie dam werd terechtgewezen. Rab: „Als ik zoiets met mijn spelers zou uitha len dan zou ik binnen de kortst mo gelijke tijd de grootste ruzie hebben. Als ik tegen iemand zou zeggen train jij maar iets minder dan die, dan zou je eens wat beleven Je kunt toch geen uitzonderingen gaan mek°r Remmers’ materiaal is met voetbal- maatstaven gemeten stokoud. Daan Netten rechter vleugelverdediger is zes endertig Hans Verhagen, de organisa tor op het middenveld is vierendertig. Gerard Schuurman en zijn maat in het centrum van de Bossche verdediging Gerrie van de Hout zijn dertig. Als Rab zijn zin krijgt dan kunnen de ideeën die hij in zijn hoofd heeft worden uitgevoerd. Ten eerste moet er jaarlijks een bedrag beschikbaar zijn voor de aankoop van spelers. Zowel uit de betaalde als amateursector. Om de getalenteerde amateurs er uit te pikken moet er ook een goed scouting- systeem komen. Hij denkt ook aan meer internationaal contact. Momen teel worden er onderhandelingen ge voerd om Telstar voor het begin van de nieuwe competitie een trip naar Polen te laten maken. Er zijn mo menteel een aantal spelers die twee keer per dag trainen. Rab heeft voor sommige belangrijke wedstrijden trai ningskampen ingesteld en ook avonden georganiseerd voor de spelers en hun vrouwen om de onderlinge contacten zoveel mogelijk te intensiveren. Het zijn allemaal zaken die tot voor kort bij de Velsenaren taboe waren. Waar om zouden andere dingen waarover men nu met het bestuur onderhandelt, dan in de toekomst niet gerealiseerd kunnen worden? snel. Verschillende zaken dreigen der halve geen gelijke tred hiermee te houden. De schrijnende armoede op de scheidsrechtersmarkt is één van de zaken die zich steeds duidelijker mani festeren. Een man als Van Ravens, tenslotte toch één van onze interna tionale arbiters, gedroeg zich bij Tel starAjax als een jongetje die vooi het eerst alleen naar de kermis mocht Naast zijn curieuze beslissingen kwam het ook voor dat Jaap Zwaan een- boeking kreeg voor het feit dat hij een bal bij een toegekende vrije trap Nu zijn die problemen voorlopig ach ter de rug. Dit jaar kan F.C. Den Bosch nog profiteren van de garanties van het Bossche bedrijfsleven en gemeente bestuur. En dankzij Remmers „face lifting” haalde de club in de eerste tien wedstrijden 66.319 betalende bezoekers binnen de gemeentelijke hekken. Daar bij komen plus minus tweeduizend DEN BOSCH Procuratiehou der van de Algemene Bank Neder land in Den Bosch Jan Remmers komt de eer toe de inkomstencurve van de FC Den Bosch, die zestig duizend gulden heneden de rode lijn lag, omhoog te hebben gebogen. Bankman Remmers, gewend om met grote cijfers te werken bereik te voor Den Bosch een inkomsten vermeerdering gedurende het eer ste gedeelte van de competitie van meer dan honderdduizend gulden. Remmers bereidde deze stunt met de zorgvuldigheid hem eigen in de avonduren voor. Het ma teriaal waarmee hij werkte was oud. Desondanks kwamen de resul taten. FC Den Bosch, dat enkele seizoenen tegen een naderend ere- divisieschap aanleunt, is inmiddels de beslissende hap aan het nemen. Nog vier punten zijn nodig, die ge puurd moeten worden uit elf wed strijden. Een sinecure voor de vieve ouden van dagen van Remmers. Voor het eerst is Telstar los van de degradatiekandidaten. Daarom kan Rab meer kracht bijzetten aan zijn ar gumenten als hij opmerkt: „Het heeft geen zin om te proberen op de derde plaats te eindigen. Dat is niet te reali seren. Binnen drie jaar is echter wel een zesde of zevende plaats haalbaar. Dat houdt in dat je op eigen terrein ook punten moet pakken tegen een Ajax, Feijenoord of PSV. Dat het af gelopen zondag tegen Ajax niet lukte is niet zo’n ramp. Veel belangrijker is dat wij tegen een topclub als Ajax ons zelfde spelletje konden spelen zo als wij het de afgelopen zes wedstrij den hebben gespeeld. Ajax was niet in staat om ons iets op te dringen.” In het seizoen 1969/1970 toen de pu blieke belangstelling voor F.C. Den Bosch weliswaar niet tot het nulpunt maar wel tot een bedenkelijk peil af zakte (27.511 in de eerste tien wedstrij den zonder seizoenkaarthouders) ver diende Van der Klink met zijn neven activiteiten meer voor de F.C. Den Bosch dan de toeschouwers bijeenbrach ten. De praktijk wijkt natuurlijk sterk af van de theorie. Rab: „als Rijvers opmerkt dat Telstar bij FC Utrecht zou moeten staan op de ranglijst dan is dat een aardig compliment, maar je moet het als trainer toch maar eerst voor elkaar zien te krijgen. Ik kan ook wel stellen dat Haarlem in het midden zou moeten staan, maar daar om is het nog niet zover. Je kunt een trainer zien als een bedrijfsleider. Er spelen in het voetbal echter zoveel emotionele factoren mee dat zijn taak toch moeilijker is.” Hoe denkt hij over een psycholoog? „Dat is een onderdeel van een betere medische begeleiding die ik voorsta. Je hebt uiteraard men sen die een beetje sceptisch zijn en stellen: we gaan er geen kinderspeel tuin van maken, maar ik geloof dat het toch wel belangrijk kan zijn sponsors. Waarom wel voor het Ne derlands elftal en niet voor een club? Daarbij hoef je uiteraard niet in ton nen te gaan denken, maar als je vijf mensen van 20.000 gulden hebt dan is dat ook een ton. bestemd om de zelfde trieste weg te gaan als zijn voorgangers SW en Ex celsior. Ploegen, die te groot waren voor het servet (de eerste divisie) maar nog lang niet toe waren aan het tafel laken (de ere-divisie). Vreemd genoeg grijpt men in Den Bosch juist die hoge leeftijd van de spelers aan als „bewijs” voor de stel ling, dat de F.C. het in tegenstelling tot SVV en het zijn ondergang dicht naderende Excelsior wél zal „maken” in de hoogste afdeling. Den Bosch zou wel eens gelijk kun nen kragen. Weliswaar is het „bewijs” niet al te sterk, maar de wijze waarop in de loop der jaren aan de voorberei ding van het lang verbeide ere-divisie- schap is gewerkt en de professionele manier waarop nu de laatste hand wordt gelegd aan het karwei, kunnen slechts worden geprezen. Enten voorbeeld worden gesteld aan de vele mislukkingen in het betaalde voetbal. De F.C. Den Bosch viel als baby van BW en Wilhelmina, die zich di rect na de bevalling terugtrokken uit het betaalde voetbal, niet op. De stichting was geen vluggertje. De za ken werden rustig afgewerkt. De schuldenlast van de beide oude ver enigingen verdween na samenwerking tussen bedrijfsleven en gemeente, terwijl de F.C. de betaalde voetbal lers van BW en Wilhelmina in de schoot kreeg geworpen. Onder Ben Tap (tegenwoordig trainer van RCH) werd de eerste divisie bereikt. In '68 werd een manager gezocht en gevon den: de ex-Schiedammer J. C. van der Klink. Aan hem werd de da gelijkse leiding van het bedrijf opge dragen. Een opdracht, die later dui delijker gestalte kreeg door de titel zijn wij gestart met een merendeel der spelers dat iets moest presteren. Het gevolg dat daaruit voortvloeide was dat niet ieder voor zich, maar voor het elftal voetbalde. Bovendien heb je als trainer je periode acclimatiseren nodig. Je moet de mo gelijkheden van elke speler leren ken nen. De spelers hebben zich ook ont vankelijk getoond. Daarom is dit ook geen oplevertje van eventjes. Wij heb ben bewust iets gemaakt waar wij ver der op kunnen bouwen.” moet groter worden. Als je dit mate riaal bekijkt dan moet er een moge lijkheid zijn om dit op twee, drie plaatsen aan te vullen.” kaarthouders. Dat wil zeggen dat de stichting gespeeld heeft met een ge middeld aantal toeschouwers van 8.500. Een zeer aanvaardbaar getal, waar menige ere-divisievereniging jaloers op zal zijn. Maar toch vindt F.C. Den Bosch die 8.500 bezoekers (een getal, dat waar schijnlijk nog omhoog geschroefd zal worden na de topper van aanstaande zondag F.C. Den Bosch-GVAV) niet voldoende voor een succesvolle deel name aan de competitie van de ere divisie. Daarvoor heeft Van der Klink becijferd zal een gemiddelde van 13.500 noodzakelijk zijn. Bovendien zal een extra-injectie van vijfhonderdduizend gulden moeten worden gegeven. Met die vijfhonderdduizend gulden zullen geen wilde sprongen worden ge maakt. Remmers krijgt ze ter beschik king gesteld om zijn kerngroep van vijftien man uit te breiden met vier of vijf gelijkwaardige spelers. De trai ner, die nog een .jaar onder contract staat, zal niet overgaan tot middag- trainingen. Ten eerste is dat voor hem onmogelijk te verenigen met zijn baan ten tweede ziet hij de noodzaak daarvan nog niet in. Een standpunt dat niet gedeeld wordt door zijn collega's in Nederland. Remmers is een man van soms exceptionele trainings methoden. Hij kreeg bekendheid door NEC van de tweede naar de ere-divisie te leiden, maar nog meer door de ma nier waarop. Zo presteerde hij het eens om zjjn voetballers in de competitie een week vrij af te geven. Er hoefde niet getraind te worden. Remmers ver antwoordde zich met: „een naderende promotie brengt meer geestelijke dan lichamelijke belasting met zich mee. NEC stond voor de stap naar de ere divisie. Voor de semi-profs was die promotie op het laatste een onnoeme lijk zware last. Ik heb toen omdat de conditie er was primair gedacht aan de geestelijke behoeften”. De vraag dringt zich echter wel op waarom Telstar er uitgerekend dit sei zoen zo uitspringt. Rab: .Vorig jaar waren er spelers die dachten (laten we het woord maar eens gebruiken) dat ze de vedette waren. Dit seizoen Alles valt of staat uiteraard met de beschikbare financiën waarover Rab bedenkt: „Hoewel de steun die wij ge nieten door veel mensen schromelijk overschat wordt is er inderdaad de Hoogovens, hoewel men Telstar nog niet als zo’n belangrijk propagan damiddel ziet als bijvoorbeeld dat schaaktoernooi. Daarbij verneem ik uit de kranten dat ook de gemeente er het nodige aan gelegen is dat Telstai goed kan draaien. Ik denk echter ook aan

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15