luchthaven WADDENZEE IS VOGEL VRIJ VERKLAARD en FIETSEN BLIJFT GEZOND Zuidelijke provincies maken één front voor Overeenstemming met progressieven mogelijk Dr. Veringa wijst „gezag orde - rage” af NKIJ eist in kort geding subsidies op 1 J T. J. F. Pronker waarschuwt tegen inpoldering B Kamerleden stellen wijziging voor van VERKIEZINGSCONGRES KVP-JONGEREN taboe B z a j Voorzitter KVP-jongeren STAAT VOOR DE RECHTER Kamervragen over ontslag van kleuterleidster Supersoon vliegen boven Nederland wetsontwerp op echtscheiding Gewapende overval op bank in Zaandam; buit 2500 Nieuwe Kamer op elf mei bijeen Voorzitter „Behoud Waddenzee” Inentingsactie in Staphorst succes r z' 2 IN GEBREKE TAXI GEROOFD MAN DOOD DOOR GASVERGIFTIGING ARJOS ZATERDAG 6 MAART 1971 nu S( O J 1 Dringende reden GARAGEHOUDERS VERVOERDERS! MOTOREN - REVISIE KENNEMERLAND 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii IIMIlillllllllllUllllllllllllillUlilllllllliilHIillllllililllW (Van onze Amsterdamse redactie) ILUl lllllllllllllUlllllllllllUllllUllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllIllllIllUi MINISTER VERINGA O1 tij stip DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat wil het supersoon vliegen met burgerlijke vliegtuigen bo ven Nederland verbieden. De onderwijsminister beloofde dat het probleem van de werkende jongeren in de volgende kabinetsperiode zal worden op- gelost door het wegnemen van financiële belemmeringen en door het ontwikkelen van nieuwe vormen van kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs, die niet zoals nu min of meer het geval is geënt zijn op het cultuurniveau van een bevoorrechte groep. Volgens dr. Veringa zal het volgend kabinet geen financiële beperkingen mo gen tolereren die de uitvoering van deze plannen in gevaar kunnen brengen. Bij onvoldoende ruimte moet desnoods een deel van het budget voor het wetenschap pelijk onderwijs aan de werkende jongeren ten goede komen. Het volgende kabinet zal ook een eind moeten maken aan de wankele financiële positie van veel be jaarden. De AOW-uitkeringen zullen daar toe moeten worden opgetrokken tot het peil van het netto minimumloon. Dr. Veringa voorspelde dat Nederland op het gebied van milieubeheersing de ko mende jaren een prominente rol zal gaan spelen. Het kabinet-De Jong heeft een be gin gemaakt met de coördinatie van alle internationale contacten over dit vraag stuk. „Het volgende kabinet zal dit initia tief verder moeten uitbouwen”, aldus de lijsttrekker. Bjj een eventuele departemen tale herindeling moet de coördinatie wor den versterkt en de verantwoordelijkheid duidelijker worden vastgelegd.” REDEN VOOR onverminderde waak zaamheid ligt ook in het ontbreken van elke garantie dat de Waddenzee niet ver in onze moderne tijd van weinig lichaamsbeweging wil de Amsterdamse fietsen handelaar dhr. Huisman het fietsen weer wat populairder maken. Bij het Amster damse Bos is hij een verhuurbedrijf begonnen van fietsen. Of het uitzonderlijke model op deze foto ook te huur is, is de vraag. is hier het geval, aldus mr. Beelaerts van Blokland. De taxichauffeur sloeg de aanval op zijn geld af maar kon niet voorkomen dat de twee mannen er met zijn taxi vandoor gingen, na eerst de bestuurder er te heb ben uitgeduwd. Het tweetal is spoorloos. de de nii ge st; vt SC na in Revisie van, ruitsysteem voor, benzine en dieselmotoren, startmotoren, dyna mo’s en diesel brandstofpompen DRAAIWERK RONDSLIJPEN LASWERK Kerkhof straat/hoek Burgwal Haarlem Telefoon 321818-0 23 s l I zij in lin w w w g« de ve di te H di l lie ge po sp: ve de au Wi I arr ele in arr Be cir siti 1 ka d v v V tl k z< Zl tl s 1 X r I de sor feb wa tail „er I tijc eer wa cor Ba: spr dat ooi dat te vre I gee ha< lin. gel pre Het NKIJ leverde de formele structuur voor de adhoc-groepen, die een informa tiemap zouden samenstellen over de aan geduide onderwerpen. Buitenlandse Zaken verleende in november subsidie en het NKIJ schreef in de dankbrief het ministe rie van de gang van zaken op de hoogte te zullen houden. Het congres kon volgens mr. Rood niet op de geplande datum in december worden gehouden, omdat de subsidie van CRM nog niet binnen was. Dat gebeurde pas op 29 januari. Er werd een voorschot toegezegd van vijtien mille en een toezegging voor de rest 20.000) gegeven. Dr. Veringa wil op deze manier de kie zers meer bij de politiek betrekken. Hij hoopt door persoonlijke contacten de kloof tussen de kiezers en gekozene te kunnen dichten. De politicus moet tastbaarder en herkenbaarder worden (Van onze correspondent) ’T HARDE Het Tweede-Kamerlid Laban (P.v.d.A.) heeft aangekondigd de minister van Onderwijs vragen te zullen stellen over het ontslag van mevrouw Dirksen als leidster aan de christelijke kleuterschool in ’t Harde. De kleuterleid ster werd vorig jaar bjj haar huweljjk ont slagen, omdat haar man rooms-katholiek was. Zij bleef lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. Niettemin was het be stuur van de school van mening dat de leidster niet kon worden gehandhaafd, om dat zij, aldus de ontslagbrief, na haar hu welijk met een katholiek onmogelijk nog les zou kunnen geven overeenkomstig de Van dit verbod kan echter ontheffing worden verleend als wordt aangetoond dat de hinder in de gegeven gevallen een aanvaardbaar niveau niet zal overschrij den. De bewindsman heeft dit vrijdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. DE HEER PRONKER zei dat, voorzo ver het de vereniging bekend is, er niets gedaan wordt aan het dreigende onheil van kwikvergiftiging op grote schaal. „Voegt u daarbij nog eens de andere giftige stoffen die in steeds grotere hoe veelheden geloosd worden en het zal u duidelijk worden, dat als niet zeer snel drastische maatregelen genomen wor den, niet alleen de zeehonden zullen uit sterven, maar nog veel meer, de mens niet uitgesloten. Zelfs onze vissers van Waddenzee en Noordzee, die toch be roepshalve belang hebben bij reinheid van de zee, zien er niet tegen op hun Landsadvocaat jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland noemde intrekking van over heidssubsidies in beginsel uitermate onge wenst. „Maar de intrekking is een be leidsbeslissing waaromtrent geen wette lijke regeling bestaat. Dat houdt in dat intrekking vrij is, al mag dat natuurlijk niet willekeurig gebeuren. Er moet wel een zeer dringende reden voor zijn en dat Dr. Veringa meent dat de veranderde sa menleving om nieuwe antwoorden vraagt. Het scheppen van sociale en financiële ze kerheden alleen is niet genoeg. Het besef is doorgebroken, aldus dr. Veringa, dat er voor het menselijk geluk meer nodig is dan stoffelijke welvaart. En van de politiek wordt gevraagd een steeds grotere bijdrage aan het welzijn te leveren. Hjj beloofde dat hjj na de verkiezingen, welke politieke funktie hij dan ook bekleedt, periodiek door het land zal trekken om in het openbaar te debatteren met wie maar wil. „Net als mjjn debatten met de studentenwereld in de afgelopen jaren, kunnen dergelijke discussies bijdragen tot een beter wederzijds begrip en een betere persoon lijke verstandhouding,” aldus de KVP-ljjsttrekker. „Ik zal vragen beantwoorden, pro blemen uiteenzetten, suggesties doorgeven en rookbommen negeren”. Die schattingen lopen uiteen van 60 per cent tot slechts 2 percent. Onze strijd om het behoud van het Wad dengebied vormt slechts een onderdeel van deze „struggle for life”. Voorts kan ik de ernstige toeneming van de vergif tiging van de Waddenzee met zware me talen zoals kwik, noemen, waaraan vrij wel zeker de op dit moment dreigende algehele uitsterving van de zeehonden in de Waddenzee moet worden toegeschre ven”. smeerolierestanten en dergelijke op de Waddenzee en de zeegaten over boord te gooien. „Als een donderslag bij heldere hemel kwam daarna een brief, waarin de mi nister van Buitenlandse Zaken de subsi die introk. De redengeving voor de in trekking was ronduit ontstellend. De mi nister schreef dat hem uit persberichten over een persconferentie van het NKIJ ge bleken was, dat de opzet voor het con gres veranderd was en dat dit bleek uit de verschuiving van de datum naar 20 maart. Dat is een zeldzaam kinderachtig argument, aldus mr. Rood. UTRECHT In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks middernacht heb ben twee tot dusver onbekende taxipas- sagiers (vermoedelijk Marokkanen) ge tracht bjj Lage Weide in de gemeente Utrecht een taxichauffeur van zjjn geld te beroven. ENSCHEDE. De 55-jarige stukadoor J. B. Ridderhof is vrijdag in zijn woning in Enschede omgekomen door gasvergifti ging, doordat de afvoerpijp van een sterk vervuilde gaskachel uit de muur was ge schoten. Zijn echtgenote en een achtjarig dochtertje zijn in ernstige toestand over gebracht naar het ziekenhuis. Drie ande re dochters en een zoon uit het gezin zijn op school onwel geworden, maar konden later naar huis terugkeren. De ARJOS-voorzitter G. van Dongen heeft zich vanmorgen op de algemene vergadering van de A.R.-jongeren in Utrecht, positief opgesteld tegenover de volgende week te voeren gesprekken tus- K.V.P., A.R.P. en C.H.U. en anderzijds de progressieve concentratie P.v.d-A., D’66 en P.P.R. Hij concludeerde onder meer, dat een sanering op het politieke toernooiveld „hoogst noodzakelijk” is. A daartoe de invoering van een beperkt districtenstelsel een remedie kan zijn, zul len we er niet voor moeten terugschrik ken, aldus de heer Van Dongen. Hij uitte kritiek op de opstelling van de V.V.D. en verweet deze partij „een onwaarachtige koers” te varen. „De men taliteit van de V.V.D. staat nog steeds op meer eerst in eigen zak en minder centen in de zak van de ander", aldus de heer Van Dongen. Als de V.V.D. het kiezersbedrog wil volhouden, is dat haar zaak, maar „de liberalen zullen ernstig rekening moeten houden met de doelstel lingen van het urgentieprogram”, aldus de ARJOS-voorzitter. DEN HAAG. Drie regeringspartijen, te weten K.V.P., C.H.U. en V.V.D., en twee oppositie-partijen, P.v.d.A. en D’66, zullen volgende week in de Tweede Ka mer, bij de behandeling van het ont werp van wet tot herziening van het echt scheidingsrecht, gezamenlijk een aantal van zeven wijzigingen op dit wetsont werp ter sprake brengen. Mr. Rood stelde dat de uitspraak van principieel belang zal zijn voor vele ge subsidieerde instellingen. „Als de over heid achteraf na het verlenen van een subsidie bedenkingen krijgt en de subsi die zomaar intrekken kan, dan is dat le vensgevaarlijk voor een democratische samenleving als de onze.” In september had het NKIJ subsidie ge vraagd aan Buitenlandse Zaken en aan CRM voor een congres over demonstra tie. In een brief was verwezen naar het uitgangspunt voor de manifestatie: het feit dat in december 1960 door de Verenig de Naties de dekolonisatieresolutie werd aangenomen. Uit de brief en een bijge voegd document was volgens mr. Rood duidelijk op te maken, dat op het con gres een standpunt zou worden ingenomen ten opzichte van kolonisatie en dat de situatie in bijvoorbeeld Angola, Rhode- sië, Zuid-Afrika, aan de orde zou komen. DEN HAAG. Namens het Nederlands Comité Internationaal Jongerenwerk heeft mr. M. G. Rood in kort geding tegen de Staat der Nederlanden de pre sident van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker gevraagd het ministerie van Buitenlandse Zaken te be velen de al aan het NKIJ uitgekeerde subsidie van 10.000 gulden niet terug te vorderen en de vijftien mille voorschot betaling van CRM binnen twee maal 24 uur na de uitspraak alsnog aan het NKIJ over te maken, zulks op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag, en tenslotte het ministerie van CRM te be velen de subsidie van 35.000 gulden to taal te verstrekken. De wijzigingen betreffen ondermeer het laten vervallen van nadere wettelijke voorschriften inzake het stellen van een minimum-termijn (van zes maanden) voor de echtscheidingk-procedure. Een ander amendement betreft het treffen van voorlopige voorzieningen voordat een eis tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed wordt ingesteld. Het meest ver strekkend is de voorgestelde wijziging over het verschaffen van levensonderhoud. In het wetsontwerp van minister Polak van Justitie wordt voorgesteld deze ver plichting van een gewezen echtgenoot te doen eindigen, wanneer de wederpartij opnieuw in het huwelijk treedt. De vijf Kamerleden willen deze bepaling aanvul len en wel zodanig, dat de verplichting tot levensonderhoud daarnaast ook komt te vervallen als de wederpartij is gaan samenleven met een ander als waren zij gehuwd. In een toelichting zeggen de Kamerle den deze aanvulling te hebben voorge steld om te vermijden, dat ongelijke ge volgen worden verbonden aan materieel voor de onderhavige regeling als gelijk te waarderen, doch formeel verschillende situaties. De aanvulling wil tevens voor komen dat terwille van die rechtsgevol gen aan een concubinaat de voorkeur zal worden gegeven boven een tweede huwe lijk. ZAANDAM. Een ongeveer 35-jarige man heeft gisteravond een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Nutsspaarbank in Zaandam. De man ver dween op een grijze bromfiets met mede neming van 2500 gulden. In de bank was behalve de kassier, ook een vrouwelijke employé aanwezig. De overval speelde zich binnen vijf minuten af. DEN BOSCH. Minister Veringa, lijsttrekker voor de Katholieke Volks partij, voelt niets voor een gezag-en-orde-rage. „Ik zie de toekomst ook niet pessimistisch”, zo sprak hij op het verkiezingscongres van de KVP-jongeren- organisatie die vandaag in Den Bosch is gehouden en die tevens gold als de opening van de KVP-verkiezingscampagne. „Er mag en moet een stukje onrust ingebouwd zijn. De machinerie moet in beweging blijven, anders roest ze vast. Spanning en frictie zijn nodig om van daar uit nieuwe antwoorden op de problemen te geven”. MISSTAPPEN EN vertragingen op economisch of technisch gebied kunnen worden hersteld. Misstappen op het ge bied van natuurbehoud, nalatigheid bij de bescherming van dat wat ons van de levende natuur nog rest, zullen onherroe pelijke gevolgen hebben. Onze samenle ving geeft dikwijls blijk van een ontstel lend gebrek aan eerbied jegens het le ven op aarde. De mensheid moet leren inzien dat zij slechts een onderdeel van de levende natuur is en alleen kan leven bij de gratie van een gezonde natuur. Ge leerden van naam hebben een schatting gemaakt hoe groot de overlevingskansen van de mensheid zijn, als zij doorgaat de natuur om zich heen te vernietigen. „Ik vindt het angstig dat de zwijgenden, die menen toch niet gehoord te worden, al een meerderheid schijnen te vormen”. Dr. Veringa rekende tot zijn taak aan die situ atie een einde te maken. „We moeten struc turen creëren waarin iedere Nederlander zijn inbreng kwijt kan, zodat hij zich we zenlijk betrokken weet bij de inrichting van zijn eigen leefklimaat.” In de begin februari verschenen map met documentatiemateriaal voor het con gres worden de NAVO-partners beschul digd van moord, wordt over koloniaal be wind jegens Suriname en de Antillen ge sproken, worden de ministers Bakker en Udink van bedrog beschuldigd, wordt de door de VN goedgekeurde hulpverlening aan Indonesië neo-kolonialisme genoemd en worden bevriende regeringen als van Zuid-Afrika, Portugal en de Verenigde Staten beledigd, aldus de landsadvocaat. Volgens hem is iedereen in Nederland vri; om deze propaganda te bedrijven, maar dit moet niet met overheidsgelden gebeu ren.” De president doet over een week of mogelijk op een vroeger tij stip uit spraak. Beer (V.V.D.) meegedeeld, dat het rap- port-Falkenhagen het mogelijke vestigings plaatsen voor een tweede nationale lucht haven niet voor april de regering zal be reiken. De recente persberichten over de vestiging van een tweede Schiphol in de Markerwaard hadden, aldus minister Bakker, betrekking op het voorbereiden de werk dat binnen de commissie-Fal- kenhagen door een werkgroep (de werk groep Fonteijn) wordt verricht. Het is in de bedoeling het eindrapport te zijner tijd te publiceren. LEIDEN. Een 18-jarige timmerman uit Delft is niet ver gekomen toen hij vrijdagmiddag een studentenuitzendbureau in Leiden wilde overvallen. De Delfte- naar zag weliswaar kans uit het kantoor een koffer met 1600 gulden weg te grissen, maar bij de achtervolging door personeel van het uitzendbureau liep hij zich vast in een hofje. Politieagenten, die toevallig in de buurt waren, arresteerden de man, die de geldkoffer nog bij zich had. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. De regering heeft beslo ten de nieuwe Eerste en Tweede Kamer al op elf mei in veriengde vergadering bij een te roepen. Ze komt daarmee tegemoet aan de wens van de huidige Tweede Kamer om op die dag reeds een openbaar debat te houden om tot een voordracht aan de koningin te komen van een kabinetsformateur. De hui dige Kamer zal op acht mei worden ont bonden. loren gaat. De regering blijft grenzeloos in gebreke als zij de mogelijkheid niet benut, welke de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater haar biedt om lozing van stoffen, waarvan giftigheid vaststaat, re soluut te verbieden. De Bosplaat is na tuurmonument, maar er is geen enkele wet die belet dat vlak naast de Bosplaat boringen of andere ingrijpende werk zaamheden worden verricht”, zei de heer Pronker. „Wij volgen met belangstelling de strijd van met ons verwante organi saties die afsluiting van de Oosterschelde willen voorkomen. We beoordelen de strijd om het behoud daarvan als een test-case om te zien in hoeverre de re gering bereid is een dergelijk vraag stuk serieus in studie te nemen”. DE VERENIGING wil opdrachten ge ven om de conditie van het Waddenwa ter te kunnen onderzoeken en te bewa ken. Onderzocht zal moeten worden of er juridische mogelijkheden bestaan om aan de „vogelvrijverklaring” van de Waddenzee een einde te maken en haar een betere en beschermde juridische sta tus te geven”. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De kans is groot dat de provincies Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland één front zullen ma ken tegen het idee om de tweede natio nale luchthaven in de Markerwaard te vestigen. De Zuidhollandse gedeputeer de dr. R. Eysink deelde ons mee, dat het naar zijn mening om een gemeen schappelijk belang gaat. De heer Eysink had gisteren een gesprek over deze ma terie (die deel uitmaakt van de ruimte lijke structuurschets van de provincie Zuid-Holland) met zijn Brabantse colle ga J. van der Harten. Ook zal overleg worden gepleegd met Zeeland. Volgens het Zuidhollandse college van G.S. is het gebied rondom Steenbergen, zoals bekend is, het meest geschikt voor vestiging van de tweede nationale lucht haven. De Markerwaard wordt niet be schouwd als een oplossing voor bestaan de, maar vooral toekomstige vervoers vraagstukken in het zuid-westen van Ne derland, eventueel inclusief de Belgische stedenrij. Dr. Eysink verwacht dat de drie colle ges van G.S. voor het einde van april een eensluidend standpunt zullen formu leren, dat aan minister Bakker van Ver keer en Waterstaat ter kennis zal wor den gebracht. De Wageningse planoloog ir. Jan Petn heeft uitgerekend dat er in binnendijks Nederland nog maar zes plaatsen te vin den zijn waar een nieuw groot intercon tinentaal vliegveld aangelegd zou kun nen worden, namelijk de Oosterschelde, De Veluwe., de Markerwaard plus een gedeelte Ijsselmeer, Flevoland het IJs- selmeer tussen Enkhuizen-Stavoren en het Ijsselmeer ten zuiden van de Afsluitdijk. Van deze zes mogelijkheden is volgèns ir. Petri echter alleen de laatste, een vliegveld tegen de Afsluitdijk, in staat een groeiende luchtvaarttechnologie alle kansen te bieden. Deze ligging zou te vens het noorden de „kick” geven waar naar men zoekt, maar die niemand nog gevonden heeft, aldus de planoloog. AMSTERDAM. DE VOORZITTER VAN de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee, de heer T. J. F. Pronker, heeft gisteren tijdens de al gemene ledenvergadering van deze ver eniging ernstig gewaarschuwd tegen in- polderingsplannen van de Waddenzee, de plannen tot gedeeltelijke inpolderingen van de Dollard en de smeerpijp van de Oostgroningse industrie, die de Wadden zee met de grootste vuillozing van de we reld zou belasten. Verder hief hij zijn vinger op tegen de aanleg van kunstma tige eilanden in de Eemsmond voor olie- en gasboringen en de aanleg van de Eemshaven, waar voor 52 miljoen ha ven- en industrieterreinen worden aan gelegd. „De industrie, die zich daar wil vestigen heeft van de overheid de belof te onbeperkt vuil te mogen lozen,” al dus de heer Pronker. „Zonder Wadden zee blijven grote delen van Noord-Euro- pa, Noordwest-Siberië en het noordoos ten van Canada verstoken van talloze vogelsoorten. STAPHORST. De vrjjdag begonnen inenting door middel van het toedienen van suikerklontjes tegen polio onder de Staphorster jeugd in de leeftjjd van twee maanden tot en met 18 jaar is volgens de burgemeester Nawjjn van Staphorst, ge slaagd. Tot vrijdagavond hadden ruim 2150 jongeren aan de actie deelgenomen. Daar van waren er 500 nooit eerder tegen polio ingeënt. De heer Nawijn heeft goede hoop, dat uiteindelijk 80 tot 90 percent van de ruim 4000 jeugdigen van zijn gemeente aan de inentingsactie gevolg zal geven. Minister Bakker heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid De DEN BOSCH. De voorzitter van de K V P.-jongerenorganisatie, meent dat programmatische overeenstemming met de Partij van de Arbeid, D’66 en de Poli tieke Partij Radikalen beslist mogelijk is. Althans, zei hij vanochtend op het ver kiezingscongres van zijn organisatie in Den Bosch, wanneer P.v.d.A. en D 66 zich bij de onderhandelingen inderdaad soe pel zullen opstellen en met name van de gekozen formateur en het districtenstel sel geen breekpunt maken. Mr. Winters zag wel enige reden voor een zekere behoedzaamheid. „Want is het inderdaad de oprechte wens van P.v.d.A. en D’66 om met de christen-democraten een open en eerlijk gesprek te voeren, of vormt him aanbod alleen maar de laatste zet in een pokerspel, bedoeld om de tegenstander in het nauw te drijven De KVPJG-voorzitter ging uitvoerig in op de tweespalt tussen de Christelijk- Historische Jongerenorganisatie en de C.H.U. Hij noemde het niet verwonder lijk dat de teleurstelling binnen de CHJO levensgroot om zich heen heeft gegrepen nu oud-CHJO-voorzitter Coos Huysen op een onverkiesbare plaats is beland. „Bin nen de C.H.U. blijken belangrijke krach ten te bestaan die ook een gematigde vernieuwing bestrijden en die in staat zijn de weg naar een meer vooruitstre vende en bezielde fractie goeddeels te blokkeren. Zonder te twijfelen aan de integriteit en de inzet van deze nieuwe C.H.-fractie kan men zich met recht af vragen, welke haar bijdrage zal zijn aan de wezenlijke veranderingen in onze maatschappij. Illlllilllllll sen b».

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2