Medewerker van Himmler in Wegpiraten aan de galg Duitse PTT zoekt rechtse piratenzender in Belfast Ky hoorde oer radio van invasie in Laos werd Ambtstermijn Tito wordt verlengd vrijgesproken Marihuana per kettingbrief Dode bij rel Jood in Moskou gearresteerd Proces tegen negentien Trotzkisten” in Praag eerder voortgezet Brandt tegen te veel bezoeken aan Berlijn achtergrond JURY ONDANKS PROTEST ONGEWIJZIGD Noordvietnamese Belgische artsen zetten afgerukte arm weer aan Zware straffen voor Westduitsers in de DDR Bekende Spaanse socioloog opgepakt in Oekraïne Weer vijf helikopters in Laos vernield Studenten in Madrid premier maant tot paraatheid in hongerstaking 3 ZATERDAG 6 MAART 1971 „Klaar zijn voor invasie” DOOR WESTDUITSE POLITICI o (Van onze redacteur in Bonn) Zend machtiging Rechts I Wegens economische sabotage EVENTUELE OPVOLGING GEREGELD MET EEN STAATSPRESIDIUM t k A jk JA BONN Als herkenningsmelodie klinken de eerste noten van het „Deutschland, Deutschland über alles” door de ether. Daarna meldt zich de omroeper van de zender „Deutsches Reich”. Zo gaat het sinds maan dag iedere avond om acht uur. De speurdiensten van de Westduitse PTT hebben hun apparatuur dan ingesteld op de ultra-korte golf 102 mega- herz. De PTT-mannen, die tot dusver vergeefs jagen op de per vrachtauto door het noordelijke Sleeswijk-Holstein zwervende zender, zoals we reeds eerder hebben geschreven, horen voorlopig tot de weinige luiste raars van de extreem rechtse klandestiene zender. De zendapparatuur is namelijk zo slecht, dat het niet eens mogelijk is het programma op de band vast te leggen. Maar daar zou verandering in kunnen komen. PRAAG (AFP). Drie dagen eerder dan was vastgesteld is gisteren in Praag het proces hervat tegen de negentien, voornamelijk jonge, mensen die ervan worden beschuldigd lid te zijn geweest van een illegale Trotskistische organisatie. Het proces dat afgelopen maandag was begonnen, werd toen uitgesteld tot 8 maart na bezwaren die de voornaamste beschuldigde, de 29- jarige Petr Uhl, had ingediend. Deze bezwaren betroffen de door Uhl geuite twijfel aan de onpartijdigheid van de jury. In Australië Tegen oorlogsmisdadigers Zes doodvonnissen (Van onze redactie in Wenen) 1 o een jwwwiRfwwwifwivvwifWuifwvwv'WwwvvwvvvifiiifififWwwvwvviARiiRfwvwvvwif^^ l 1 ite te it n le n n e e e noch onder het nationale noch onder het internationale recht zou vallen. De tekst van de grondwetswijziging is het afgelooen weekeinde gepresenteerd. Hij behelst twee essentiële veranderingen. uitverkoren. Als Tito er eens niet meer zal zijn, zullen de leden van het presidium volgens een rouleersysteem ieder een jaar het voorzitterschap bekleden. BERLIJN (DPA) Een rechtbank in de Oostduitse stad Halle heeft twee West duitsers op beschuldiging van economi sche sabotage tot ongewoon zware vrij heidsstraffen veroordeeld. r 1 jn de •or ?b- •os. ti er j- ag b- as ie m te li- t- in een arm werden van een ziekenhuis in de Belgische provincie Luxemburg naar de circa 50 kilometer verder gelegen univer siteitskliniek van Luik gebracht. Volgens de artsen heeft de man goede kans, dat zijn arm geheel geneest. MADRID (AFP). Ongeveer 1500 stu denten aan de Somosaguas-universiteit in Madrid zijn sinds donderdag in honger staking uit protest tegen „ongemakken en beperkingen” in de universiteit. Ze hebben bezwaar tegen „verwaarlozing van hun taak door leraren, slechte en on voldoende maaltijden, censuur op boeken, slecht administratief beheer en propagan da die een vals beeld geeft van de werke lijkheid” De nu 58-jarige Fleischhacker maakte deel uit van de SS-organisatie „Voorva derlijk Erfdeel”. Hij onderzocht in juni 1953 115 vrouwelijke en mannelijke gevan genen in het concentratiekamp Auschwitz. De rechtbank in Frankfort kwam na een proces van vier maanden tot de conclusie, dat niet kon worden bewezen dat de ver dachte wist dat deze gevangenen zouden worden vermoord. Deze 115 slachtoffers hadden de kern moeten vormen van een skelettenverzame ling voor de „Rijksuniversiteit Straats burg”. De Straatsburgse hoogleraar in de anatomie, prof. Aügust Hirt, had deze col lectie het Duitse volk willen aanbieden als een „documentatie betreffende de Unter- mensch”. Hirt is na de oorlog spoorloos verdwenen. Tegen twee medebeklaagden, de 59-jarige dr. Bruno Beger en de 57-jarige voormalige bureauleider van „Voorvaderlijk Erfdeel”, Wolf-Dieter Wolff, wordt het proces voort gezet. Fleischhacker deelde na zijn vrijspraak mee, dat hij nu zal proberen zijn schorsing als docent aan de universiteit van Frank fort ongedaan te maken. BELFAST (Reuter). In de vroege ochtenduren is vandaag in Belfast een lid van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) doodgeschoten toen hij op het punt stond een bom naar Engelse soldaten te werpen. De man was van tevoren gewaarschuwd. Nadat hij was doodgeschoten, ontstond een hevig gevecht, waarbij het automatische wapens op de militairen werd geschoten. Drie Ieren vielen neer. Het is niet bekend of ze dood of gewond zijn Bankroof. Bij een bankoverval in het cen trum van Milaan is donderdag 60.000 gulden buit gemaakt. De drie rovers die bij het verlaten van het gebouw door de gealarmeerde politie werden opgewacht, namen een vrouw als gijzelaar mee. Hoewel er over en weer fiks werd ge schoten, vielen er geen slachtoffers. FRANKFORT (DPA) De Duitse antro poloog Hans Fleischhacker, voormalige me dewerker van SS-leider Heinrich Himmler, is gisteren vrijgesproken van een aan klacht van medeplichtigheid aan moord. Hoewel de president van de rechtbank zich hierover niet nader heeft uitgespro ken, is het wel duidelijk dat hij de be zwaren van Uhl heeft verworpen. De sa menstelling van de jury was gistermor gen dezelfde als aan het begin van de week, tijdens de eerste procesdag. Tot nu toe is er niemand opgehangen maar de automobilisten houden zich naar verluidt dan ook angstvallig aan de aangegeven snelheid. BRUSSEL. (DPA) Belgische artsen zijn er in een zes uur durende operatie in geslaagd een patiënt zijn afgerukte linkerarm aan te zetten. De bizarre geschiedenis speelt zich af in de kring van rechtsradicalen, die zich tegenwoordig in de „Aktion VViderstand” tegen de politiek van Willy Brandt verzetten. Eén van de Nu kan niet worden ontkent dat Ko ningsberg, Dantzig en Memelland op die conferentie ontbraken en daarom heeft het in West-Duitsland zetelende bestuur nu dus maar zelf een zend machtiging uitgeschreven. Ze heeft de leiding van „Deutches Reich” in handen gelegd van dr. Günther Hoff- mann-Günther, economisch adviseur van beroep en naar eigen gevoel on verminderd in het bezit van landerij en in Polen. zich niet van bewust te zijn, dat de oostelijke gebieden zich hadden sa mengevoegd en nu over een vertegen woordiging in de Bondsrepubliek be schikten. Bovendien, zo meldde hij, zijn de golflengten in 1948 op een in ternationale conferentie opnieuw ver deeld. „Deutches Reich” is het eigendom van het „Noodbestuur van het Duit se oosten” en dat noodbestuur heeft persoonlijk de zendmachtiging ver leend. Als de plannen kunnen worden uitgevoerd, maakt de mobiele zender binnenkort plaats voor een vasten die op het Westduitse continentale plat, maar buiten de drie-mijls-zone voor de kust zou moeten worden gevestigd 5 en daarmee volgens het noodbestuur BARCELONA. (Reuter) Een beken de Spaanse socioloog, de 34-jarige profes sor Amando de Miguel, heeft sedert 19 februari in Barcelona huisarrest, in af wachting van een proces voor een mili taire rechtbank op beschuldiging van „ernstige belediging” van het leger. De hoogleraar had in het Madrileense tijdschrift „Temas” kritiek geleverd op een preek van een aalmoezenier, die later was afgedrukt en door de uiterst rechtse commandant van het militaire gebied van Barcelona onder de militairen was ver spreid. In de preek zei de aalmoezenier dat God Franco’s troepen in de burger oorlog had geïnspireerd en dat hij hoopte, dat God „nu onze kruistocht om bevrijd te worden van vreemde denkbeelden en vreemde doctrines zou leiden”. Professor De Miguel had in zijn artikel geen aanval gedaan op het leger, maar had ervoor gepleit, dat openbare instel lingen, zoals het leger niet zouden worden gebruikt om dergelijke ideologieën te propageren. BONN (Reuter, DPA). Bondskanse lier Willy Brandt heeft gisteren kritiek geuit op de vele bezoeken die Westduitse politici tijdens de viermogendhedenbe- sprekingen over West-Berlijn aan deze verdeelde stad brengen. Brandt verdedig de echter het recht van de Westduitse autoriteiten openbare bijeenkomsten in West-Berlijn te houden. In een interview voor radio-Berlijn zei de bondskanselier het met SPD-fractielei- der Herbert Wehner eens te zijn dat het niet erg taktisch is tijdens de besprekin gen over Berlijn teveel bezoeken aan die stad te brengen. „Ik heb hetzelfde gevoel, ADELAIDE. (Reuter) Kettingbrie ven met marihuanazaad erin en voor schriften voor het kweken van marihua na bezorgen de Zuida'istralische politie in Adelaide hoofdpijn. Aan de ontvangers van de brieven wordt verzocht de zaadjes uit de oogst weer te versturen naar 5000 anderen, wier namen willekeurig kunnen worden gekozen uit het telfoonboek. Boven aan de brief staat „veel liefs van Rufus”, voorzien van een tekening van een hage- dis-achtig wezen. Verder wordt in de tekst gezegd: „Rufus wil je omturnen.... Help Adelaide om te turnen.Verbreek de ketting niet.” De Zuidaustralische politie stelt onderzoek in. MOSKOU (Reuter). In Volnyansk, in de Oekraine, zijn zes mannen ter dood veroordeeld voor misdaden die zij als vrij willigers voor nazi-Duitsland in de tweede wereldoorlog hebben bedreven. Zij maak ten deel uit van Duitse strafbataljons, die krijgsgevangenen en burgers vermoordden, zo meldt het persbureau Tass. De mannen zullen worden doodgeschoten. De Noordvietnamese premier legde er de nadruk op, dat het de „heilige plicht” van de burger is in het leger te gaan en aan het front te strijden. Waarnemers zeiden dat dit zou kunnen betekenen, dat Noord-Vietnam moeilijkheden met de re- crutering heeft en dat de lange duur van de strijd en de militaire verplichtingen van Hanoi zich in toenemende mate doen gevoelen. SAIGON. (Reuter) Toen de Zuid- vietnamese strijdkrachten vorige maand met Amerikaanse steun Laos binnenvie len, vernam vice-president Ngoejen Cao Ky dit nieuws over de radio. Ky ont hulde dit gisteren tegenover een verslag gever van het officiële Zuidvietnamese persbureau tijdens een bezoek aan de ondersteuningsbasis Che San. Hij vond het jammer dat hij niet tevoren op de hoogte was gesteld van de invasie. Ky vertelde dat hij president Thieu op 8 februari ’s morgens om elf uur, enkele uren na het begin van de operatie, het nieuws in een boodschap aan het volk had horen bekendmaken. De vice-presi dent bevond zich toen in de stad Soe Trang in de Mekong-delta en vroeg het bureau van de president telefonisch om nadere inlichtingen. Hij kreeg te horen dat hij de ontwikkeling maar over de radio moest volgen. Volgens goedingelichte kringen wil Thieu zijn vice-president aan de dijk zet ten en voor de presidentsverkiezingen n oktober een burger als „secondant” ne men. Er zijn herhaaldelijk tekenen ge weest dat Ky van plan is als tegenkandi daat op te gaan treden. De vice-president vloog donderdag naar Che San met de bedoeling vandaar naar Laos te reizen om er enkele dagen bij de Zuidvietnamese troepen te velde door te brengen. Maar Zuidvietnamese leger leiders brachten hem daarvan af met het argument dat dit te gevaarlijk zou zijn. SAIGON (Rtr) Boven Laos zijn gis teren opnieuw vijf Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen neergeschoten. De zeven Amerikaanse bemanningsleden worden vermist, zo heeft het Amerikaanse com mando in Saigon vandaag meegedeeld. Het totale aantal Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen dat boven Laos is neer gehaald, is hiermee op 38 gekomen. De 48-jarige ingenieur Friedrich See- berger kreeg levenslang. Dertien jaar ge vangenisstraf werd opgelegd aan de West- berlijnse vertegenwoordiger Helmut Arff. Het proces is achter gesloten deuren ge voerd. Naar gisteren uit betrouwbare bron in West-Berlijn werd vernomen, zijn de twee Westduitsers veroordeeld omdat hun onderneming, die zij op een jaarbeurs in Leipzig vertegenwoordigden, industrie- en scheepspompen opzettelijk in slechte of gebrekkige staat aan Oost-Duitsland had geleverd. Hun verdedigers hebben tegen het von nis beroep aangetekend. De mannen za ten al ongeveer twee jaar in voorarrest. zei Brandt, en ik moet zeggen dat enkele heren de laatste weken meer tijd in West-Berlijn hebben doorgebracht dan in de voorbije jaren”. „Recente officiële bijeenkomsten in West-Berlijn van groe pen Westduitse politici of parlementaire instanties hebben vele protesten ontlokt aan en verkeersbelemmeringen door de Oostduitsers die West-Berlijn als een ge scheiden eenheid zien, geen onderdeel uit makend van West-Duitsland. De sta tus van de stad en de banden van het westelijk deel met de Bondsrepubliek zijn onderwerp van discussie bij de besprekin- L> gen tussen de Verenigde Staten, de Sov- jet-Unie, Engeland en Frankrijk. De Gro te Vier hebben de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de stad. Brandt erkende in het interview dat enkele van de meest recente bijeenkom sten in West-Berlijn begrijpelijk waren in verband met de komende verkiezingen. „Het betekent echter niet dat dit (de situatie rond de verkiezingen) een alge mene lijn voor de toekomst moet wor den, eerder een houding die bij een con crete situatie past”, aldus Brandt. Wel is aan het verzoek van de Duitse studente Sybilla Plogstedt tegenioetgeko- men om haar in het bezit te stellen van een in het Duits opgestelde acte van be schuldiging. Alle verdachten is overtre ding van artikel 98 van het Tsjechoslo- waakse strafrecht (ondermijnende activi teiten) ten laste gelegd. Zij lopen daar mee het risico tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf te worden veroordeeld. Dertien verdachten bevinden zich al meer dan 13 maanden in de cel (allen zijn in december 1969 of januari/februari 1970 gearresteerd), terwijl de overige zes eind vorig jaar of begin van dit jaar in vrijheid zijn gesteld. De hervatting van het proces gister morgen begon met de ondervraging van de eerste beschuldigde, de 23-jarige Jan Frolik, student in de filosofie. Naar ver wachting zal Petr Uhl, leraar in de tech nische wetenschappen, de laatste in de rij der ondervraagden worden. Evenals afgelopen maandag hebben gisteren talrijke vrienden van de verdach ten tevergeefs geprobeerd de rechtszaal in te komen. Hoewel het proces in theorie openbaar is en vele plaatsen in de rechts zaal leeg bleven, werden alleen de naaste familieleden van de verdachten toegela ten. Onder degenen die de toegang werd geweigerd, was ook de Tsjechoslowaakse schaakkampioen Ludek Pachman die zelf na een gevangenschap van 14 maanden in oktober vorig jaar werd vrijgelaten. Het proces tegen hem en negen medeverdach ten dat op 15 oktober had moeten be ginnen, werd voor onbepaalde tijd uitge steld, in verband met de gezondheidstoe stand van Pachman. Het proces tegen de negentien zal vermoedelijk 10 a 12 dagen gaan duren. Tegen de gewoonte in zal de rechtbank ook vandaag zitting houden. MOSKOU. (Reuter) Twee mannen tn burger hebben gisteren de joodse Rus Michail Spivak opgepakt en in een auto weggevoerd toen hij in gezelschap van een Amerikaanse journalist in het cen trum van Moskou een wandeling maakte. Volgens de journalist, Roger Bedding ton van Associated Press deed het inci dent zich voor kort nadat hij Spivak bij de Lenin-bibliotheek had ontmoet. Spivak heeft een aanvraag ingediend om naar Israel te emigreren. De grondbezitters vrezen dat Brandt hun land verspeelt inplaats van het de Polen af te nen en en ver heffen nu hun stem. Dat begint wat zwakjes, maar als de kansen en de financiële middelen er zijn, komt er in de toekomst naast muziek en re clame ook politiek van een drijvende piratenzender. De tweede ingrijpende wijziging is een verregaande delegatie van bevoegdheden aan de afzonderlijke deelrepublieken, waardoor Joegoslavië meer het karakter van een statenbond krijgt dan dat van een mij oeneist twee essenneiv vwauudms™. pratip np PPntrale rPBerine in Belera- De eerste is een vervanging van het staats-» a ara’le’ 5entrale regering in do behoudt zijn oude competenties alleen op het gebied van de buitenlandse politiek, de defensie, de economische coördinatie en in geval van crisis de mogelijk heid om in te grijpen. Hiermee is aan de jarenoude eis van de deelrepublieken naar meer autonomie royaal voldaan. Aan alle wensen van alle nationalitei ten en minderheden in Joegoslavië heeft het concept voor de grondwetswijziging, die door een commissie onder leiding van Kardelj deze winter op Brioni is uitge werkt, natuurlijk niet kunnen voldoen. In het parlement rekent men dan ook op heftige discussies, zodat de wet op z’n vroegst half juli van kracht zal kunnen worden. De eerstkomende weken zullen de belangrijkste instanties, o.a. het pre sidium van de communistische partij, het concept bestuderen. het presidium vrij aanzienlijke volmach ten bezitten. Zolang maarschalk Tito dat wenst, zal hjj de functie van staatspresident vervul len, en dus ook voorzitter van het staats- presidium zijn. Hij zal daarin worden bij gestaan door een vice-president, waar voor de kroonprins en huidige chef- In het Westduitse dorp Ihlienworth wordt door middel van dit bord met strenge bestraffing gedreigd bij over treding van de snelheidsbeperking. Aktiongroepen, is de „Gemeenschap van Oostduitse grondeigenaren, mensen die zich nog altijd bezitter voelen van grote stukken land in Polen. Omdat de regering in Bonn die ge bieden in het oosten heeft „prijsgege ven”, voelden de grondbezitters zich in september 1970 gedwongen zelf in te grijpen. Zij besloten aan de Bonds republiek (die officieel toch nog al tijd haar aanspraak op bestuur over alle Duitsers niet heeft laten vallen) hun tien Heimat-gebieden als nieuwe deelstaten toe te voegen: Memelland, Oost-Pruisen, West-Pruisen, Dant zig, Brandenburg, Opper-Silezië, Ko ningsberg, etc. Zij eisten voor die landen ook zetels en stemrecht in het Bonner parlement. WENEN. In Belgrado zal dezer dagen een wet worden afgekondigd, waarin de ambtstermijn van president Tito tot 31 augustus 1971 wordt verlengd. Die ambts-» termijn loopt volgens de nu geldende wet op 17 april af. De verlenging staat in ver band met een wijziging van de ^ondwet g R - fe waardoor aan het hoofd van de staat m ae v toekomst een collectief staatspresidium zal komen te staan. Men hoopt hiermee een gevaarlijke crisis te vermijden voor het niet denkbeeldige geval, dat de grijze Tito binnen niet al te lange tijd aftreedt of sterft. hoofd door het bewuste staatspresidium. Dit presidium zal bestaan uit twee ver tegenwoordigers van ieder van de zes deelrepublieken en uit één vertegenwoor diger uit ieder van de twee autonome pro vincies Vojvodina en Kossovo. Een lid van het presidium zal daarnaast niet ook nog een functie mogen bekleden in partij of regering. Het is op zich geen uitvoerend lichaam, maar tegenover de regering zal HONGKONG. (Reuter) De premier van Noordvietnam, Pham Van Dong, heeft gepleit voor versterking van de gevechts kracht van zijn land en heeft gezegd dat men gereed moet zijn om een aanval op de staat de kop in te drukken. Op een van de zeldzame bijeenkom sten van de Nationale Vergadering in Hanoi zei hij, dat dé Verenigde Staten een grote actie bij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam en in Zuid-Laos zijn begonnen. Meer dan 5000 man „vijandelijke” troepen, onder wie 1000 Amerikanen, zijn in de operatie vernietigd en 300 vliegtuigen, voorname lijk helikopters, zijn neergeschoten. „Noord-Vietnam” aldus Pham Van Dong, „dat machtiger is geworden in de vlam men van de oorlog, is de grote achter hoede voor de Indochinese revolutie. Daarom heeft onze vijand, ondanks zijn vele rampzalige nederlagen, zijn plan om te bedreigen en agressie jegens Noord- Vietnam te plegen nog niet opgegeven en moeten wij dubbel waakzaam zijn.” Vervolgens besloten de „vertegen- woordigingen-in-ballingschap” van deze landen bovendien zich aaneen te sluiten in het „Noodbestuur van het Duitse Oosten” Dat noodbestuur richtte zich tot PTT-minister Leber. Het maakte aanspraak op het weer in gebruik nemen van „de golfleng tes die onze zender gebruikte”. Het ging om de rechten van de zender Koningsberg (nu een stad in de Sov- jet-Unie). Leber heeft beleefd geantwoord er De 23-jarige Henri Lothaire had zijn arm donderdag bij het werken met een elektrische zaag verloren. De man en de fysiologische vloeistof bewaarde 'z J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3