Houthakker Frazier Clay en Frazier woonden technisch mindere in Philadelphia op drie huizenblokken van elkaar danser Clay van VANNACHT DURE DROOMWERELD IN MADISON SQUARE GARDEN Clowns Cassius en Joe RCH speelde voortreffelijk op sneeuw: 2-3 BIJNA WERD OEFENDUEL EEN Broekman en Lippens blijft in Essen KNSB nog niet akkoord REQUIEM VOOR FEIJENOORD ken Israel was de maker. De ausputzer benutte ook de aan Feijenoord toegewezen strafschop nadat Posthumus vlak voor het doel van RCH onderuit was gehaald. 1 /r F Theo van London moet stoppen I 11 I I KM g |Jr A. J MAANDAG 8 MAART 1971 T oneelstuk Technisch verschil Nieuw front l Koeljes Reclamespot L I Éi F fe s' 4n«^AAJVWWWVVWMWWWWVWWUWVWWWWVWWVVWWWWWWWWMVWWVWVVMV*rwwMWWWWWWWWWWWW&AfïAAAA/ww»#ww» Verder vervulde ook Cooke zijn rol in THEO KLEIN Het is zonder meer een feit, dat de karakters van Clay en Frazier zodanig verschillen, dat de onderlinge verstand houding wel altijd koeltjes zal blijven. „Ik zou nooit een echte vriend van Clay nemen. Hij mag van mij lopen waar hij wil, maar ik zal hem blijven volgen. Ik zal niet zoals Bonavena na iedere linkse terug stappen. Ik zal slaan op de plaatsen waar leven zit, op zijn lichaam.” Nu de boksers zich wegens de enorme belangen die er op het spel staan eens in alle stilte willen concentreren, zorgen de overige spelers in het stuk ervoor dat de 600 journalisten uit 26 landen (ook al een nieuw record) beziggehouden wor den. Onder meer met persconferenties, waar overvloedig wordt geschonken om de gasten alles wat rooskleuriger in te laten zien. In het afgelopen weekeinde was het de beurt van Jack Kent Cooke, de 1 deponeren. Met 10 kwam de Racing voor, met 21 nam het afstand, om vervolgens door middel van een pe nalty van Feijenoord te verliezen met 3—2. DOETINCHEM. Pech blijft de eerste divisieclub De Graafschap (Doetinchem) achtervolgen. Na het vertrek van trainer Zonderland en het aftreden van de voor zitter F. D. J. Tromp moet nu de 22-ja- rige centrumverdediger Theo van Lon den, op medisch advies stoppen met voet bal. Theo van Londen, ex-amateur inter national is enige tijd geleden geopereerd aar zijn meniscus en heeft last van een gezwel aan zijn been. Het tweede doelpunt van Feijenoord, gescoord door Israel (derde van links). Van Eijden probeert de bal nog te stoppen. Feijenoord was naar Heemstede geko men om het zelfvertrouwen op te vijze len. Dat was noodzakelijk geworden door de zeer slechte resultaten van de afgelo pen maanden met het laatste duel tegen ADO als absoluut dieptepunt. Doelt de „Champ” hiermee op het ni veauverschil in technisch opzicht, dan is zijn prognose niet eens zo gewaagd. Het is bekend dat Frazier vergeleken bij het natuurtalent Clay een „houthakker” is, die het voornamelijk van zijn enorme conditie en stootkracht (Fraziers spar ringpartner: „als je door Joe wordt uit geslagen, is het net alsof er een trein over je heen rijdt”) moet hebben. Om de mokerslagen van Frazier te ontlopen, kunnen zijn”, liet Joe Frazier zaterdag nog weten. Het is echter de vraag in hoe verre beide boksers elkaar in het open baar zwart maken omwille van de publi citeit. Dat een flink deel, zo niet alles van wat er in de ruimte wordt geslingerd, daartoe gerekend moet worden, is zeker. Een en ander wordt iets duidelijker als men weet dat de twee „aartsvijanden” tijdens de onderhandelingen voor het duel van vanavond zelfs eenmaal gezellig sa men met de auto van Philadelphia naar New York zijn gereden, waardoor zij uren de tijd hadden om de zaken goed voor te bereiden. Dat Cassius Clay zijn tegen stander uitnodigde om samen te reizen, is overigens niet zo verwonderlijk, want het tweetal kent elkaar al uit de tijd dat zij in Philadelphia nog op drie huizen blokken van elkaar woonden. Titelverdediger Joe Frazier, die vlak voor de wedstrijd op last van de New Yorkse boksautoriteiten zijn baard af zal moeten scheren, vindt de snelheid van Clay niet eens zo belangrijk. Hij zegt: „In feite is Clay nooit zo snel geweest als men altijd voordoet. Zijn tegenstan ders hebben hem alleen te veel ruimte ge geven. Die kans zal ik hem echter ont- mulitmiljonair die bijna 4% miljoen dol- De onenigheid tussen Stien Kaiser en Ans Schut, eind februari ontstaan voor de wedstrijden om de gouden schaats in Inzell en culminerend in de „vlucht” van de Delftse naar huis, is inmiddels bijge legd, de in deze dagen zeer druk bezette directeur van de KNSB, de heer Comello hierover: „Wij hebben een zeer plezie rig gesprek gehad met de hele ploeg. Ie dereen kon zijn grieven naar voren bren gen. De sfeer is toen aanzienlijk opge klaard. En dat is maar goed ook, want wij willen het volgende seizoen met een schone lei ingaan”. het grote toneelstuk dat nu al wekenlang draait, maar waarvan alleen de minuten dat Clay en Frazier tegenover elkaar in de ring staan uit sportief oogpunt be langrijk zjjn. Cooke liet al weten dat hij geen spijt van zijn investering had. „Hoe wel de verdiensten niet grandioos zijn, er zal voor Perenchio en mij ongeveer 750.000 dollar overblijven, kan ik de on derneming nu al geslaagd noemen. Ik heb de laatste weken veel plezier aan dit ge vecht beleefd. Dat alleen was me al 4% miljoen waard”, aldus Cooke. Daarmee stelt hij de zaken wat al te eenvoudig voor, want in de praktijk is Cooke een genadeloze zakenman. Dat on dervonden onder meer de televisiemaat schappijen die met hem onderhandelden over de rechten voor een directe tv-uit- zending. Het gevolg daarvan is geweest dat de Amerikaanse televisie en radio geen directe reportages van de wedstrijd mogen geven, terwijl meer dan driehon derd miljoen mensen over de hele wereld wèl in staat zullen zijn om de wedstrijd life op hun beeld te krijgen. Wellicht zijn zij het er tijdens die rit ook eens geworden over de prijs die zij zouden moeten vragen voor een reclame spot, waarin zij momënteel in eendrach tige samenwerking op de tv met elkaar bekvechten, ten bate van het haartonic- merk Vitalis. Het spel loopt echter niet altijd precies volgens het draaiboek. Ten slotte hebben ook boksers hun zwakke momenten. Zo’n ogenblik maakte Cassius Clay door nadat hij eind vorig jaar tegen Oscar Bonavena in de ring had gestaan. „Neem me niet kwalijk”, zei Clay na afloop tegen de Argentijn, „dat ik voor de wedstrijd wat minder prettige dingen over je gezegd heb. Maar het is ons er tenslotte om te doen om de zaal vol te krijgen en dat is gelukt.” Waarmee de oud-wereldkampoien zijn verhalen be paald niet geloofwaardiger maakte. Maar zelfs in de keiharde Amerikaanse profbokserij, waar het geld steevast vóór de sport komt, is er af en toe nog wel ruimte voor een menselijk trekje. Dat bleek onder meer toen Clay en Frazier lieten weten dit keer liever van de nor male gedragslijn af te willen wijken om tot zaterdagavond in hun eigen trainings kampen te kunnen blijven. Clay had zijn paarse Cadillac thuis gelaten, het bege leidende gezelschap was sterk uitgedund en de persvertegenwoordigers waren te tellen, omdat men de namen van de hotels geheim gehouden had. Dat alles om te garanderen dat de boksers de laat ste uren voor de wedstrijd nu eens bij wijze van uitzondering rustig zouden kunnen doorbrengen. Mohammed Ali liet er geen twijfel over bestaan, dat hij daar een groot voorstan der van was. „Ik zal blij zijn als ik van al dat gezeur af ben”, vertelde hij opval lend serieus, „hoe vaak heb ik nu al niet moeten horen dat ik niet snel genoeg meer zou zijn, dat ik te dik ben, dat ik bang zou zijn. Ik heb er genoeg van. Maandag zal iedereen kunnen zien hoe sterk we in werkelijkheid zijn.” Even la ter kon hij het toch niet nalaten om even in zijn rol van „the greatest” terug te vallen toen hij eraan toevoegde, „er is geen kans dat het spannend gevecht wordt. Het wedstrijdelement wordt er door het grote klasseverschil helemaal uitgehaald. Frazier heeft geen schijn van kans.” lar op tafel bracht om promotor Jerry Perenchio in staat te stellen het gevecht op poten te zetten. Cooke hield de bij eenkomst op de 31ste etage van het Waldorf Astoria Hote, het duurste hotel van New York. Gezeten op een kostbare antieke leunstoel, omringd door veel gou den attributen, beantwoordde Cooke de goedkope vragen van de Amerikaanse journalisten. De Californische self-made man, die eigenaar is van het ijshockey- team „The Los Angelos Kings”, de bas- ketballploeg van de Los Angelos Lakers en de footballformatie Washington Red Skins, liet daarbij geen gelegenheid onge bruikt om de aanwezige persmensen er van te doordingen dat zijn door zijn enorme bankrekening sterke positie geen moment door hun schrijven aange tast zou kunnen worden. HEERENVEEN. Het overleg tussen leden van de technische commissie, be stuursleden van de KNSB en Kees Broek man, trainer van de nationale dames- kernploeg, wordt maandag in Amsterdam afgerond, vlak voor het vertrek van Broekman naar zijn woonplaats in Noor wegen. Daarbij ligt het accent op de gang van zaken in het afgelopen seizoen, de sfeer rond en in de damesploeg en de vooruitzichten voor het volgende seizoen De heer Wynia, voorzitter van de TC: „Wij zijn er nog niet helemaal uitgeko men. Daarom kan ik ook nog niet te diep op de zaken ingaan. Het gaat bovendien om personen, zodat extra-voorzichtigheid geboden is. Een perscommuniqué is zeker niet voor maandagavond te verwachten”. voor hem in) en doelman Eddie Treytel (liesblessure, invaller Bram Geilman) als excuus aanvoeren. Dat zou ook wat overdreven zijn ge weest. Feijenoord, nog altijd wereldkam pioen, speelde tenslotte tegen een tweede divisieclub. Weliswaar tegen een uitste kend RCH; maar toch ook weer niet zo goed, dat gesteld kon worden dat het peil van het spel van de Racing op ere-divisie- niveau lag. Al in de derde minuut scoorde RCH. Tonnie Smit, aan de bal formidabel voet ballend, maar verdedigend zonder meer slap, zette voor. Jan Stoute, ontsnapte aan de aandacht van de in het Feijenoord- team teruggekeerde Theo van Duivenbo de en benutte de kans. Door Henk Wery werd het, zoals gezegd, 1-1. Volkomen onverwacht, RCH was een verdedigende rol opgedrongen, werd het 2-1. Doordat Meijer in de lucht voortref felijk stoorde en Verschoor in staat was de bal op te vangen en door te spelen aan Stoute. Door een verdedigingsfout van RCH, men verzuimde de bal uit het strafschopgebied weg te schoppen, kwam Feijenoord terug. De naar voren getrok- Happel zoekt op het ogenblik naar een nieuwe formatie, een nieuw front voor zijn team. Immers de oude Moulijn lijkt definitief af te zakken naar de grauwe middelmaat als tussenstation voor een welverdiend pensioen. De Zweed Ove Kindvall kondigde zijn aanstaand ver trek naar zijn geboorteland aan en ver keert met zijn gedachten al in een na bije toekomst. Blijft over een bruikbare Wery. Zo op het oog heeft Feijenoord geen vervangers voor handen voor de ex-ster- ren Moulijn en Kindvall. Jopie van Daele, Maiwald en Posthumus zijn, zo lijkt het, niet in staat de opengevallen plaatsen op te vullen. Hoe graag Happel het ook zou willen. Gistermiddag gaf hij Maiwald en Posthumus weer een kans. Zij zakten op nieuw voor het toelatingsexamen. Beiden konden niet imponeren tegen de vaak uitstekend ingrijpende verdediging van RCH. De voorhoede van Feijenoord maak te dan ook maar één doelpunt. De eerste gelijkmaker kwam van de voet van Wery. Voor de twee overige treffers had het front de hulp nodig van ijzeren Rinus (Is rael). Het was gezien de povere prestatie van de Rotterdammers dan ook niet verwon derlijk, dat manager Brox zich pessimis tisch over de verrichtingen van zijn werk nemers uitliet: „Matig, zeer matig,” zei hij. Hij wilde nog niet eens het ontbre ken van Spielmacher Willem van Hane- gem (last van zijn enkel, Boskamp viel ESSEN. De voetballiefhebbers in Es sen kunnen weer gerust slapen. Willi Lippens gaat Rot Weiss niet verlaten. „Dc Ente”, zoals Lippens in West-Duits- land wordt genoemd, tekende een contract dat hem tot 1974 aan Rot Weiss bindt. De 25-jarige Lippens, die in een zeer vergevorderd stadium van on derhandelen met Hertha BSC was, ver klaarde na het zetten van zijn handteke ning: „Ik ben toch blij dat men aan mijn financiële eisen wat meer tegemoet geko men is. Ze zullen in Berlijn zeker begrij pen dat ik liever in Essen blijf.” Die vreemde situatie heeft in de VS tot felle protesten geleid. Zo erg zelfs, dat de promotor Jerry Perenchio een lijf wacht van de politie toegewezen kreeg, nadat hij was bedreigd door mensen die vonden dat er meer gelegenheid moest komen voor het bijwonen van de uitzen dingen via het gesloten tv-circuit. De Amerikaanse militairen in het buitenland kwamen er beter af. Zij zullen de match op de radio kunnen volgen, omdat Jack Kent Cooke voor deze speciale gelegen heid zijn hand over zijn hart haalde. Dat deed hij vrijdag niet, toen de Mutual Broadcasting Corporation het in een kort geding tegen zijn organisatie moest af leggen. De eis van de radio-omroep dat de wedstrijd direct uitgezonden zou mo gen worden, werd door de rechter ver worpen. Het is vrijwel zeker dat Jack Kent Cooke nog voor een tweede maal profijt uit de bokssport zal kunnen trekken als Clay en Frazier in zijn eigen sportpaleis in Los Angelos de revanchewedstrijd zul len boksen. Hoewel Cooke dat op de pers bijeenkomst ontkende, wordt er serieus rekening mee gehouden, dat er een re turn komt. Ondanks de verzekering van Frazier dat hij zich na maandag uit de wedstrijdsport terugtrekt om zich hele maal te kunnen wijden aan zijn carrière als zanger bij de groep „The Knock Outs”. Het was aanvankelijk de bedoeling dat Frazier enkele uren na het gevecht in Madison Square Garden met zijn band zou optreden. Maar het ziet er nu naar uit, dat dat feest niet door kan gaan, omdat er nogal wat ontevreden bokssup- porters rondlopen, die daar hun misnoe gen over de gang van zaken kenbaar zou den kunnen maken. (Van onze sportredactie) NEW YORK Eigenlijk is het titelgevecht van Joe Frazier en Cas sius Clay in de Madison Square Gar den niet op zijn plaats. De wedstrijd zou gehouden moeten worden in het stadion van Disneyland. Daar, in die droomwereld waar alles tastbaar, maar toch niet helemaal echt is, waar de toeschouwers betalen om zich voor enkele uren in een andere wereld te wanen, zou het duel tussen de beide ongeslagen kampioenen beter thuis horen. Want net als voor de sprookjes van Walt Disney wordt er van de be langstellenden bij de wereldtitelstrijd een flinke dosis fantasie vereist om de onderneming tot een succes te maken. Bereikt men dat effect in Disneyland door de natuurgetrouwe copieën, voor de titelmatch van vandaag creëren handige koksjongens dat kunstmatig door van alle betrokkenen, van bokser tot masseur en van manager tot waterdrager, te verlangen dat zij de hen onoedraven rol zo goed mogelijk vervullen. Cassius Clav is bijzonder geroutineerd in dat vak. In de loop der jaren heeft hij geleerd om ziin werkelijke gevoelens te onderdruk ken en te vervan«en door sensatio nele uitspraken, die hem eerder in het brandpunt van de belangstelling brengen. Tijdens een gesnrek met de oud-we reldkampioen, krijgt de interviewer dan ook geen beeld van de werkelijke Mo hammed Ali, maar slechts een afgietsel van hem dat speciaal voor deze gelegen heid werd geschanen. voorgeschoteld. De laatste dagen heeft de uitdager ons op nieuw verrijkt met een aantal van die kreten. De ..champ” snrak over ziin te genstander als: „het evenbeeld van Sonnv Liston”, die hij altijd minder vleiend een lelijke beer noemde, voorspelde vervol gens dat er van een werkelijk gevecht vanavond geen sprake zou zijn, „omdat Frazier geen tegenstander voor hem was” en besloot met de mededeling dat men zich geen zorgen moest maken over zijn in de afgelopen vier jaar flink aange groeide buikje, „omdat Frazier daar toch nooit bij zou kunnen komen.” Commentaar van de aanwezige trainer van Go Ahead Barry Hughes: „Als mijn jongens zo hadden gespeeld als Feije noord vanmiddag, dan hadden ze twee honderd gulden boete gekregen (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE Bijna was de oefenwedstrijd RCHFeijenoord ge worden tot een requiem voor een zwaargewicht. Bijna nameljjk was het de kleine David (RCH) gelukt de reus Goliath (Feijenoord) in de gisteren te Heemstede nog rulle sneeuw te moet Clay echter snel uit de weg kunnen komen. En daar ontbrak het bij de uitda ger nu juist aan in zijn laatste wedstrijd tegen Oscar Bonavena. Clay erkent: „Misschien ben ik door die 314 jaar rust wat langzamer geworden, maar ik ben in ieder geval nog snel genoeg voor Joe Frazier.” - SSS^SSS-SSSSS^S^SS-S SS SS ‘SS* W® 1 r I - ■IQgMT U HET Gfc? OE SP.DHWZIK fgL

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11