Gerard Vianen winnaar De traditionele strubbelingen tussen van eerste grote koers de KNWU en Pellenaars zijn er weer Matje Gerrits eerste in Spanje Karstens door TACTIEK TOE BIJ ZIJN RENNERS spit geplaagd Bert van der Helm pareerde aanval sterke Frans Schoofs JOEGOSLAAF MOLIS BEDREIGDE BOB SCHOUTSEN IN BREMEN a 4 merk. „DE PEL” PAST WEER BEPROEFDE in zesdaagse al hetzelfde merk.’t is sterk, allemaal hetzelfde merk, ’t is sterk, allemaal hetzelfde KL' 13 MAANDAG 8 MAART 1971 Uitspelen A jvaardiging 7 1 *0* A J Prettig rollen, lekker roken. altijd zin in TWIN Belg er bij Bh» bb vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvt^ Jan Krekels: „Als je wint heb je veel supporters”. i (Van onze tafeltennismedewerker) i r 17-21, 21-19, ADVERTENTIE 1 1 t De nieuwe kampioenen: Sonja Heltzel en Bert van der Helm. r i i i i i Ik hoopte op de 100 meter rugslag wel onder de minuut te blijven, maar dat was niet reëel. Dit jaar had ik tenslotte nog niet onder de 1.04,0 gezwommen.” het aanmerkelijk teamgenoot. Oor- 1 t t 1 1 1 3 s i i V 3 t t t r e ti P 3 e <i I. t s k 77— O Pellenaars heeft inmiddels zijn eerste ervaringen gehad met zijn nieuwe ploeg. Hij is er niet ontevreden over, maar vindt dat zijn mannen nog het nodige moeten De overige leden van de Nederlandse afvaardiging hebben de vormtest even eens doorstaan. Sommigen zelfs met lof, getuige de zeven record verbeteringen (25 meterbaan). De meest opvallenden daar van was die van het Naardens zwemster- tje Annemarie Groen. In minder dan 3 weken heeft zij op de 200 meter rugslag haar beste tijd met vijf volle seconden verbeterd. Twee weken geleden bracht zij het Nederlandse record in Veenen- daal op 2.26,0. Gisteren werd zij achter de Amerikaanse wereldrecordhoudster Su sie Attwood tweede met een achterstand van 1,8 sec.: 2.24,7 tegen 2.21,9. Ook op de 100 meter rugslag dames werd het Nederlandse record scherper gesteld. Als start-zwemster van de wisselslag estafet teploeg kwam Marjan Vermaat met 1.08,1 eentiende seconde onder haar eigen re cord. Op het persoonlijke nummer was zij met 1.08,8 vijfde geworden achter An nemarie Groen, die 1.08,5 had laten af drukken. De Nederlandse estafetteploeg zegevierde overigens in 4.37,5 met een voorsprong van 0,2 sec. op west-Duits- land. leren. „Ze hebben geen koersinzicht ge noeg. Daarom denk ik erover om een er varen Belgische coureur aan te trekken, die als een soort wegkapitein kan optre den. Hij moet tijdens de koers aanwijzin gen geven aan de jongens. Wie ik daar voor aantrek, weet ik nog niet.” Pellenaars zal ook nog een paar renners moeten aantrekken bij het twaalftal, dat hij nu in zijn dienst heeft. Er kan niets gebeuren (ziekte, valpartijen) of hij zit met een te kleine ploeg. Om iets te noe men: in de Tour telt elke ploeg tien man. Pellenaars, over al deze dingen pratend in het hotel van de biljarter Jos Vervest in Gent, waar hij met zijn mannen logeerde voor de Omloop van het Volk, wil nog even wachten met de aanvulling van zijn equipe. „Ik wil eens in de wedstrijden kijken wat er voor renners zijn om nog aan te trekken.” Of dat eventueel Belgen worden,, daar laat de Pel rich niet over uit. Men moet dan weten, dat er ook in België nogal wat „werkeloze” profrenners zijn. Ze hebben geen baas kunnen vinden en gaan rijden in witte truien. Daar zijn nog coureurs bij van naam. De Brabantse ploegleider is voorzichtig op zijn mannen. Voordat de organisatoren van de Omloop van het Volk zaterdag ochtend moesten besluiten, dat de Om loop voor het eerst in zijn bestaan (vijfen twintig jaar) wegens de Weersomstandig heden moest worden afgelast, had Pelle naars zijn mannen al opgedragen de spul len in te pakken en te vertrekken. „Ik denk er niet aan”, zei hij terecht, „om mijn renners aan deze omstandigheden prijs te geven. De wegen zijn levensge vaarlijk, ook als ze sneeuwvrij zijn ge maakt. Als er een boer met een kar over de weg rijdt, blijven er stukken ijs achter en dan is het natuurlijk gebeurd.” De or ganisatoren waren tenslotte zo verstan dig hun veto uit te spreken. De Omloop is nu verschoven naar 25 maart. „Of we dan weer alle renners van nu aan de start krijgen inclusief Merckx met zijn Mol- teni’s is een grote vraag. We moeten weer helemaal opnieuw beginnen met het aanvragen van vergunningen enz.” Voor de renners is het jammer, dat de winterse omstandigheden het wedstrijd ritme hebben verstoord. Nu gaan ze, zon der veel wedstrijdkilometers ParijsNice in, die donderdag start. Pellenaars is inmiddels zijn beproefde tactiek weer gaan toepassen bij zijn ren ners. Hij speelt ze wat tegen elkaar uit, zodat ze tot aan de punten van de haren geladen aan de start komen. Hij kleineert Gerben Karstens als het even kan. Hij laat hem voelen, dat hij niet zo maar de kopman is. Als Karstens laat dóórscheme ren dat hij toch maar de beste van de Goudsmit-formatie is en de man met de meeste routine, heeft Pellenaars zijn wa pens klaar om Karstens uit te dagen. „Karstens kwam naar Huub Harings, mijn assistent, toe om hem te zeggen, dat zijn reservefiets mee moest naar Parijs Nice. Harings verwees Karstens naar mij. Ik neem de reservefiets van Duyndam mee.” Pellenaars grinnikt als hij iets los laat van zijn slimme activiteiten op dat gebied. Hij pousseert in de ogen van den echter nog op tot 20-18 eer Bert Schoofs en Carel Deken het winnende punt konden scoren. Voor de eindstrijd van het gemengd- dubbel hadden zich geplaatst Veronique van der Laan met Carel Deken en Ellen KlattFrans Schoofs. Na vijf games ble ken Klatt en Frans Schoofs de winnaars. De halve eindstrijden in het damesdub- bel brachten nogal wat sensatie, zowel in negatieve als positieve zin. Negatief omdat het dubbel Conny van Moorst Ellen Klatt gediskwalificeerd moest wor den wegens het 35 minuten te laten ko men van Ellen Klatt. Positief omdat de underdogs Ellen Kort en Juul Nitisusan- ta in een vijf-games-partij ColthofVan der Laan uitschakelde. De finale was voor driekwart een REA-aangelegenheid aangezien de andere finalisten Sonja Helt zelAnnemieke van Moorst waren. De eindstrijd was eenzijdig. Na drie games konden Sonja Heltzel en Annemiek van Moorst zich kampioenen van Nederland noemen. (Van onze sportredacteur) GENT De verhouding Pelle- naars-KNWU blijft ook nu nog een wat moeilijke, gedwongen alliantie. Beide partijen hebben elkaar nooit best kunnen verdragen, omdat de koppige en eigenzinnige Pellenaars het juk van de KNWU nooit wilde torsen. Hij vond dat juk gewoon on nodig. Pellenaars deed zijn job: een aantal profrenners en zichzelf laten verdienen aan het hardfietsen en daarmee basta. Toen de Pel kort ge leden weer met een nieuwe ploeg op de proppen kwam en hij een schouder klopje kreeg van de voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, leek een prettiger verhouding te ontstaan. Maar Pellenaars was niet gechar meerd van dat schouderklopje. Er kwam een bijeenkomst met bestuur- deren van de KNWU en Pellenaars en diens sponsor. Weer leek alles pais en vree. Maar nu zijn er dan toch weer wat moeilijkheden ontstaan. De KNWU wil haar reglementaire greep op Pellenaars en diens sponsor, Goud- smit-Hoff, hebben. Zo was er het ver zoek van de KNWU om de kleding van de nieuwe groepering te zien (om vast te stellen of de afmetingen van de reclameteksten klopten enz.). Pellenaars weigert dat. „Ik weet toch wel wat en ik moet doen en laten. Ze moeten me met rust laten. Ik heb de profs weer werk bezorgd. Ze moeten niet zeuren. Dat is toch flauwekul allemaal, dat opsturen van die kle ding. Ik doe het niet”. En Pellenaars deelde vervolgens mede, dat de KNWU Goudsmit-Hoff op het mo ment officieel niet erkent als sponsor. Pellenaars: „Na al dit soort gezeur zeggen ze bij Goudsmit-Hoff ook: Pel, we kunnen ons voorstellen, dat je nogal eens overhoop hebt gelegen met de KNWU”. Kortom, Pelelnaars wil gewoon zijn eigen weg gaan, zonder banden met de KNWU. Heltzel, Venonique van der Laan en Auk- je Colthof. De eerste halve finale ging tussen Ellen Klatt en Sonja Heltzel. Ti telverdedigster Ellen Klatt wist nog wel de openingsgame binnen te halen, maar in de tweede moest zij na een zenuwslo pende slotfase buigen: 26-24. Toen kwam Sonja meer en meer in haar spel en met 21-16 en 21-15 verdiende zij de finale plaats. In de tweede halve eindstrijd be haalde Veronique van der Laan een re gelmatige drie-game-zege op Aukje Colt hof. De finale bracht dus Sonja Heltzel (16 jaar oud, bij REA spelend in de overgangs klas) en Veronique van der Laan (18 jaar en lid van De Treffers) te genover elkaar. Tot 15-15 hielden beide partijen elkaar in evenwicht. Op eigen service liep Sonja uit tot 19-16 en na 20- 19 besloot zij met een harde smash de game in haar voordeel. De volgende twee games lieten een ontketende Sonja zien. Goed bewegend achter de tafel en geconcentreerd smashend dreef zij Vero nique in de verdediging. Met 21-10 en 21- 15 was Sonja Heltzel de nieuwe vook nu weer) jonge kampioene van Neder land. 8. Molineris (Fr) op 1.04., 9. Dancelli (It)., 10. Le- tort (Fr). NICE. De Nederlander Gerard Via nen, rijdend voor het Franse merk Mer cier, heeft gisteren de wielerwegwed- strijd GenuaNice over een afstand van 200 km gewonnen in de tijd van 4 uur 25 min. 22 sec. De tweede plaats werd be zet door de Fransman Michel Perin en als derde finishte de Italiaan Italo Mi- chelotto. De wedstrijd de eerste be langrijke van het wegseizoen werd ge houden in zeer koud, maar zonnig weer. Bijna de gehele dag was de tempera tuur rond het vriespunt. In verband met de zware sneeuwval van de laatste twee dagen moest het parcours enigszins ge wijzigd en ingekort worden. De col de la Madonna in de Alpen werd wegens de gladheid van het wegdek uit het par cours genomen. (Van onze sportredactie) BREMEN. Een vormtest en een goede gelegenheid voor de jongeren om internationale ervaring op te doen. Zo zag Nico van Dam, één van de vier trainingsadviseurs van de zwembond, de veertiende internationale wedstrijden van de Bremer zwemclub 1885. Voor Bob Schoutsen, het veelbesproken Amsterdam se rugslagtalent, waren de wedstrijden van het afgelopen weekeinde nog meer. Hij kreeg van de Joegoslaaf Nenand Mi los de waarschuwing dat zijn positie aan de Europese top derde in Barcelona bij de europese kampioenschappen ernstig in gevaar is. Zaterdag bleef Bob Schoutsen de Joegoslaaf op de 260 me ter nog ruim voor (2.11,9 tegen 2.15,5) maar gistermiddag op de 100 meter moest de Amsterdammer in de slotfase capituleren. Tien meter voor de finish had hij nog de beste papieren, maar toen leek hij plotseling stil te blijven liggen. Milos passeerde hem en tikte 0,2 sec. eerder aan: 1.00,5 en 1.00,7. Als Schoutsen zaterdag op de 200 meter en gistermorgen op de 100 meter vrije slag niet zo duidelijk zijn klasse had ge demonstreerd, dan zouden er nu opnieuw vraagtekens achter zijn omstreden trai ningsprogramma, gebaseerd op korte, zeer intensieve arbeid, kunnen worden geplaatst. Op de 200 meter rugslag liet hij Karstens Duyndam en Krekels, die derde werd in de Tour de l’Indre et Loire, als favorieten voor ParijsNice. Pellenaars gaf Duyndam tijdens een etentje met de ploeg een premie van 500 omdat hij de zesdaagse van Antwerpen gewonnen had. Dat zat Karstens niet zo lekker. Pelle naars wilde Duyndam een woordje laten spreken namens de renners, maar Kar stens' vroeg eerder het woord. Zó speelt de Pel zijn spel om Karstens in een posi tie te manoeuvreren, dat hij gewoon wel voor iets opzienbarends moet zorgen. Inmiddels blijkt wel, dat Pellenaars veel op heeft met Jan Krekels, de renner die bij Caballero als de niet-begrepene rondreed. Hij heeft hem opgekrikt in de l’Indre et Loire. Krekels: „Vroeger had ik Kissner, die zaterdag de eerste rit sprin tend had gewonnen, kwam zondag ten val en moest de strijd staken. Frans Schoofs had makkelijker dan zijn zaak was echter de hielblessure van Van der Slobbe. Bert Onnes moest een ronde eerder ervaren dat een niet geheel fitte Van Slobbe altijd nog beter is dan Onnes op zijn best. Frans Schoofs maakte een einde aan Van Slobbe’s aspiraties. Zo doende stonden in de halve finales de gebroeders Schoofs tegenover elkaar. Bert Schoofs heeft wel eens aangevoerd dat hij een broedercomplex had als hij van Frans verloor. Nu was dat complex weer aanwezig. Tot de twaalf in de eers te game bleef Bert voor, maar toen greep Frans het initiatief door vanaf an derhalve meter achter de tafel opere rend het robotachtige aanvalsspel van Bert met contra-attaques te beantwoor den. Na drie games zat good old Frans (32 jaar oud en al 15 jaar aan de top) ‘in de finale. Spanning ontbrak ten ene male in het treffen tussen Bert van der Helm en Ge rard Bakker. De oud-kampioen verkeer de in glanzende vorm en Bakker had niets in te brengen. Na drie games was het dus Van der Helm die Bakker met een schouderklopje bedankte.. Fris en monter kon Van der Helm dan ook aan de finale beginnen waarin Frans Schoofs gecoacht werd door zijn zojuist door hem verslagen broer. De eerste ga me ging tot aan de helft gelijk op, toen liep Van der Helm langzaam iets uit wat uitmondde in 21-17. De tweede game start te Schoofs furieus wat hem een 5-0 voor sprong gaf. De servicebeurt daarna was het al weer gelijk. Tot 18-17 gingen de punten om en om maar door gewaagde smashes kwam Schoofs op gamepoint met 21-18. Van der Helm bleek echter sterk genoeg om vier punten achtereen te sco ren wat 2-0 in games betekende. Een gedesillusioneerde Schoofs begon toen aan de derde game. Het vuur was echter weg uit zijn spel dat trouwens geheel aangepast was aan de snelle aanvals- rushes van de overige Nederlandse top- spelers. Frans had niets meer van het vertrouwde verdedigingstype. Maar hoe wel zijn spel moderner was ging hij toch door de knieën en nog wel ruim want na 16-2 freeweelde Bert van der Helm naar het einde waarna hij voor de vijfde maal in zijn nog niet zo verschrik kelijk lange tafeltenniscarrière Bert is 22 jaar de kampioensbeker in ont vangst mocht nemen. In het dames-enkelspel speelden zich bij de laatste vier: Ellen Klatt, Sonja ,/A\ Nog meer titels vielen er te verdedi gen. Voor de herendubbelfinale plaatsten zich het Scylladubbel Bert van der Helm Gerard Bakker en Bert SchoofsCarel Deken (DeltaLloyd). Onder gescandeerd handgeklap veroverde DeltaLloyd de eers te game. Het Scylladubbel bracht de stand echter weer in evenwicht. De der de game was ook al voor de Leidena- ren 23-21 na 18-20. In de vierde bereik te de spanning een hoogtepunt. Met een drop shot maakte Deken een eind aan de game. In de beslissende game ver overde het Deltadubbel al direkt een voorsprong en met 20-13 leek het pleit beslecht. Van der HelmBakker haal- De Pel werd door een sportcommissie- lid verteld, dat hij geen renners kon con tracteren, omdat hij geen managerslicen- tie had. Pellenaars: „Ik wil ook helemaal zo’n vergunning niet. Ik ben ploegleider en heb renners in mijn ploeg. Klaar.” En verder: „Van Baarle van het bondsbureau van de KNWU vond dat ik reglementair gelijk had. Nou zie je maar eens De traditionele strubbelingen tussen KNWU en Pellenaars zijn er dus weer. de moraal nooit om aan te vallen in een koers. Nu zei Pellenaars tegen me: denk erom: ik wil je achterste niet achteraan zien in het peloton. Je hoort bij de eerste twintig te koersen. Ik deed het en het ging. Ik zit vol zelfvertrouwen. Ik zou nooit meer een andere ploegleider willen hebben.” En de verhouding met de ande re Limburgers (Schepers, Stevens, Ger Harings) in de ploeg? „Die is goed. Ik denk trouwens, dat de Pel geen gedonder duldt. Hij is de baas.” Dat bleek nog eens, toen Schepers zich over ParijsNice liet ontvallen: „Als het zulk slecht weer is, rijd ik liever niet.” Pellenaars gromde: „Hoor eens hier, dat wil ik bij mij niet horen, weet je wel. Dat is er niet bij”.... HANS ROMBOUTS te hopen op een wonder. Dat gebeurde ook maar dan heel anders dan Deken zich gedacht had. Heel moeizaam had hij in de vijfde game een voorsprong opge- bouw (17-13). Dat moest genoeg zijn voor de zege. Gerard Bakker dacht er anders over. Hij gunde Deken nog één punt en maakte er zelf acht voor de halve finale. Finaleuitslagen: Herenenkel: B. v.d. Helm sl. F. Schoofs 21-17, 22-20, 21-13, Damesenkel: S. Heltzel sl. V. v.d. Laan 21-19, 21-10, 21-15. Herendubbel: B. SchoofsC. Deken sl. B. v.d. HelmG. Bakker 21-15, 21-23, 24-22, 21-18. Damesdubbel: S. HeltzelA. v. Moorst sl. J. NitisusantaE. Kort 21-17, 21-16. Gemengddubbel: F. SchoofsE. Klatt sl. C. DekenV. v.d. Laan 18-21-21-13, 21-13, 13-21- 21-15. UTRECHT. Met een flitsende smash waarop Frans Schoofs geen verweer had maakte Bert van der Helm een einde aan de finale herenenkel van de Neder landse kampioenschappen tafeltennis. Voor de vijfde maal in zijn carrière was het dus weer de Scyllaspeler Van der Helm die de hoogste eer voor zich opeis te. Op zich geen verrassing, maar wel opmerkelijk was de absentie van Bert Schoofs in de eindstrijd en eigenlijk nog meer viel de afwezigheid van Carel De ken op. Ook in het dames-enkelspel werd favoriete Veronique van de Laan kundig door Sonja Heltzel weggespeeld. Carel Deken is veel minder ver gekomen dan menigeen verwacht had. In de kwartfi nale stond hij tegenover Gerard Bakker die zijn spel zo doeltreffend ontregelde dat er voor Deken niets over bleef dan 1. Gerard Vianen 200 km in 4.25.22., 2 Perin (Fr)., 3. Michelotti (It)., 4 Ca- tiau (Fr).), 5. Ducreux (Fr)., 6. Bellone (Fr), allen dezelfde tijd als Vianen., 6. Chappe (Fr)., op 58 sec. met een formidabele eindsprint op de laatste 50 meter al zijn concurrenten dui delijk achter zich. Hij trok daarmee Mi chael Richards zelfs mee naar de twee de plaats. De Brit tikte aan in 2.12,5 en was 3 sec. sneller dan Milos, die de eer ste serie had gewonnen. Voor de 100 me ter vrije slag was Schoutsen aanvanke lijk niet ingeschreven, omdat die gister middag kort voor de rugslag op het pro gramma stond. „Ik had tegen Nico van Dam gezegd, dat ik wel ’s morgens in één van de langzame series wilde star ten als er een plaats over was.” Een half uur voor de wedstrijd kreeg hij te ho ren, dat hij mee kon doen. Hij kwam tot een verrassende explosie. Met 54,0 even aarde hij zijn eigen Nederlandse record en legde beslag op de tweede plaats ach ter de Westduitser Gerhard Schiller (52,9). De nederlaag op de 100 meter rugslag was dan ook niet te wijten aan gebrek aan conditie. „De conditie is er wel”, vertelde Schoutsen, „maar mijn snelheid is nog niet voldoende. Ik ben pas gestopt met de conditietraining en nu een maand bezig met tempotraining. Dit programma is gericht op de winterkampioenschappen begin april in Den Haag. Daarna moet ik voor de zomerkampioenschappen weer hetzelfde programma, maar in verkorte vorm, volgen. Gezien deze opbouw ben ik wel tevreden met mijn prestaties hier. wat genoeg was Maatje Gerrits van de Gazelleploeg heeft dit weekeinde in Onil (Sp) de twee daagse etappewedstrijd om de grote prijs van Famosa gewonnen. Gerrits werd zondag eerste in de tweede etappe, een bergrit over 180 kilometer met start en finish in Onil voor de Spanjaarden Zura- no, Torres en Gomez del Moral. Doordat praktisch het gehele veld zaterdag in de zelfde tijd was binnengekomen en zon dag alleen Zurano en Torres vrijwel ge lijktijdig, na 5 uur 18 minuten en 32 se conden, met de kleine Nederlander over de streep gingen, werd het puntenklasse ment gebruik voor het aanwijzen van de winnaar. Met een vierde- (zaterdag) en een eerste plaats stond Gerrits daarin verreweg het best gerangschikt. Serpen- ti eindigde zaterdag als zevende. Peter (Van onze sportredactie) GRONINGEN Voor de onwetende, die de noorderling voor een nuchter en zelden uit de plooi te brengen individu houdt, is de Groninger zesdaagse een nauwelijks te verklaren fenomeen. Neem de zaterdagavond: als een met 5.000 toe schouwers volgepropte Martinihal in een spontaan volksfeest uitbarst dat ook de renners meesleept. Wellicht daarom ook wordt er in Groningen harder gereden als ergens anders waar het zesdaagsecir- cus domicilie kiest. Zoals Peter Post be vestigt: „er heerst hier een geweldige sfeer ook al omdat het zo’n intieme hal is. In Rotterdam bijvoorbeeld ga je een beetje in de ruimte verloren. Het enthou siasme van de mensen slaat vaak op je over.” Routine speelde in de koppelkoers toch een grote rol. Twaalf minuten voor het einde moesten de felle jachten worden ge staakt doordat de koers werd geneutrali seerd nadat achtereenvolgens Braven boer, Pfenninger en Bugdahl lek had den gereden. Na het schoonvegen van het met stukjes glas bedekte baan, verliep de hervatting ietwat onregelmatig waarvan de geroutineerde Kemper en Bugdahl uit stekend gebruik maakten door de grote concurrenten op een ronde te zetten. Zo wel Post-Pfenninger als Pijnen-Duyndam werden door de voortreffelijk rijdende Duitsers verrast en bogen tenslotte voor de hardnekkigheid waarmee de posities werden verdedigd. Gerben Karstens reed met koppelge- noot Albert Fritz schijnbaar ongehin derd door de val van vrijdagavond, hoe wel Karstens nog altijd door spit wordt gekweld. Karstens: „als ik maar op de fiets zit heb ik weinig last. Maar je moet me zien lopen. Een pittig aspect van de Groninger zes daagse blijft verder de controverse tus sen Peter Post en Theo Verschueren. Za terdagavond laaide het conflict weer eens op tijdens een dernykoers, toen Post’s gangmaker De Boevere van de lijn af week en beide renners elkaar minder har telijke woorden toeschreeuwden. De enige woorden die totnutoe tussen het tweetal zijn verwisseld. Verschueren: „als Post werkelijk oorlog wil dan moet het maar oorlog zijn.” De Boevere kreeg een boete van vijftig gulden voorwaardelijk.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13