Bert Blauw aan Liverpool en aan Milaan WEL IN JONG ORANJE JOCK STEIN BEZORGD OVER ONDERSCHATTING EN WILLIAMS PSV wil vanavond met twee doelpunten tegen Vorwarts Berlin afstand nemen Bugdahl-Kemper winnen Groningse zesdaagse „Denk in hemelsnaam nog eens NIET IN UEFA-JEUGD, o TELSTAR - Ned. Mil. Elftal Dynamo Zagreb wil Jendrossek J8. F Everton ontsnapt aan blamage Vrolijk speelt bij Flamingo’s iSIDÜODLi Du u ÜDD Eoo Md duo DO ^iiDgODO WOENSDAG 10 MAART 1971 9> 1 Stommiteiten a N.AC. 4,K jlflnBl Probleem Bange vermoedens UVWVVXAfVWWWVIAA/IAAMVVVWWVVVVVWVWWVVWVWWWWWwWlRAAAAAMA/VWVVWWWWVVVVWVWVUVtfWVWWWlAAnnft/WWUtAA Gemmell (links) en Lennox zien het na hun aankomst op Schiphol alle- MARC SERNE (Van onze sportredactie) DONDERDAG 11 MAART a.s. aanvang 20.00 uur LICHTWEDSTRIJD A op Sportpark Adrichem, Aagtendijk, Beverwijk Populaire prijzen. Alle rangen 2.00. Jongenskaarten 50 ct. Houders van seizoenkaarten hebben recht op vrije toegang voor Celtic de weg naar het net te vinden. Erger was echter dat de nederlaag zo groot uitviel door twee blunders van doelman Lally. Het was voor Stein voorlopig weer voldoende om Williams weer in genade aan te nemen. Stein: „Iedereen die ogen In zijn hoofd heeft kan zien dat Williams min of meer een probleem vormt. Maar welke trainer heeft geen problemen. Een doelman is kwetsbaar. Misschien grijpt Williams juist die wedstrijd tegen Ajax wel aan om zich te rehabiliteren”. Anderzijds kan de wedstrijd tegen Ajax Celtic uit zijn beknellende impasse halen. Mac Neil bedenkt: „Wat dat betreft had den we geen betere tegenstander kunnen treffen. Ik vind Ajax (met uitzondering van Everton misschien) toch wel de sterk ste tegenstander die wij hadden kunnen treffen. Na Milaan hebben wij uitvoerig met Stein gesproken. Wij wilden eigenlijk een iets ander systeem gaan spelen. Stein voelde daar zelf ook wel wat voor. Wij wilden vooral aantonen dat wij toch nog wel iets anders kunnen dan alleen maar attaqueren. Hoewel het accent blijft bij ons op de aanval liggen. Dat is ons speltype nu eenmaal. Ajax is echter een ideale tegen stander om te testen hoe sterk wij nu eigenlijk zijn”. Daarna herhaalt Jock Stein wat hij ook al voor de wedstrijd tegen Feijenoord vorige maand zei: „We wachten eigenlijk op één grote wedstrijd die ons zo zal inspireren dat alle moeilijkheden (door een zege tegen een tegenstander van be tekenis) in één klap van de baan zijn. Dat kan vanavond gebeuren. Of in Glasgow. Duyndam scheidde. Zodoende gingen drie kansduo’s het laatste uur in, waarin de Duitsers door hun puntenachterstand ge dwongen waren om steeds het initiatief te nemen. De strijd van de ronden geven en nemen kreeg halverwege de koers een beslissen de wending, toen de ijzersterke Claus Bug- dahl kort na een winstronde opnieuw weg sprong. Met PostPfenniger en Pijnen Duyndam in zijn spoor kreeg Bugdahl op nieuw aansluiting bij de jagende meute. De zeer attent rijdende Kemper zorgde er daarna voor dat de voorsprong gehand haafd bleef. Tot de slachtoffers van de tomeloze jachten behoorden onder andere Gerben Karstens en Albert Fritz. Voor de Duitser werd het allemaal teveel en na maag- stoornissen gaf hij, samen met de op Parijs —Nice geconcentreerde Karstens, op. De „kleine koppels” liepen alleen al in het laatste uur een achterstand van acht negen ronden op. ploeg, nadat hij daarvoor zes jaren zijn volle inzet aan Go Ahead had geschonken. Wietse Veenstra is een pur sang-sportman. Iemand ovor wie de voorbereiding op een Europa-Cupwedstrijd geen extra moeilijk heden oplevert. Iemand die weet dat van avond veel van hem zal afhangen. Zijn eigen woorden bevestigen dat: „Een trainingskamp vind ik perosonlijk niet Over één speler maakt Stein zich niet veel zorgen. Hij heeft ook nu weer een rotsvast vertrouwen in Jimmy Johnstone, de man die hij ook vanavond weer een hoofdrol heeft toebedeeld. Michels heeft in het oefenpartijtje dat hij zaterdag organi seerde Ruud Krol constant achter Johan Cruyff aan laten lopen. Wellicht een indi catie dat Krol wordt voorbestemd om de vlo af te stoppen. Michels zou hiermee kunnen beogen om als hij gaat aanval len het maximale rendement uit Wim Suurbier (die logisch gezten de meest ideale man is om Johnstone te elemineren) met zijn razendsnelle opkomende acties te halen. Als de vlo echter te rare sprongen gaat maken dan lijkt alleen Ajax’ illustere Suurbier in staat om Johnstone definitief aan banden te leggen, want Michels kan het zich niet pemitteren dat Johnstone een hoofdrol gaat spelen in het drama waar hij zo benauwd voor is: „Als die lui het eerste doelpunt maken dan wordt het erg moeilijk”. nodig. Je bent immers vanzelfsprekend geconcentreerd. Daar heeft Linder voor gezorgd, maar het allerbelangrijkste: je eigen ik, daar moet je toch zelf en voor mij liefst alleen mee klaarkomen. Nu heb ik nog geen wedstrijdzeil uwen. Dat komt vanavond pas. Een uurtje of zo voor de match. Als we de laatste besprekingen hebben gehad, wil ik het liefst aan iets anders denken. Ik ga de laatste tijd nu vaak een partijtje schaken met Guus Hid dink. Dat verzet mijn gedachten. Maar toch ga ik er dan tien minuutjes alleen tussenuit. Ik zie dan zo’n wedstrijd voor me. Ik hoor het publiek. Ik ken mijn op dracht (die aanvallend zal zijn). Op dat moment ook weet ik of het gaat of niet”. En dan zijn er de laatste minuten voor de strijd. Wietse: „In de kleedkamer is iedereen zwijgzaam. Er wordt niet gepraat. Everton was sterk gehandicapt doordat vleugelspeler Jimmy Husband al in de vijfde minuut na een zware tackle moest worden weggedragen. Van de Grieken, die getraind worden door de oud-Real Ma- dridspeler Ferenc Puskas, kregen Eleythe- rakis en Vlahos een officiële waarschu wing. Er waren 46.047 toeschouwers. er in Je doet er de gekste dingen. Bijvoorbeeld drie keer achter elkaar je schoenen dicht knopen. Zo’n cupwedstrijd is nu eenmaal anders. Niet alleen voor ons, ook voor het publiek. Maar we zullen ze wel iets goeds voorschotelen. We zijn er ons allemaal te diep van bewust dat we vanavond die twee doelpunten moeten pakken”. De wedstrijd wordt geleid door de Hon gaar Emsberger. Dezelfde arbiter die ver leden jaar, toen PSV ook in Europa Cup II speelde tegen Rome, in de thuiswedstrijd met dezelfde cijfers won als waarmee het in Rome verloor (1-0), een muntstuk op wierp waardoor de ploeg uit het Europese HAARLEM De in Düsseldorf wonende Joegoslavische journalist-manager Perova- novitc, heeft namens de Joegoslavische voetbalvereniging Dynamo Zagreb, een bod van honderdduizend dollar gedaan op Jur gen Jendrossek. Het NEC-bestuur heeft het aanbod in overweging genomen en zal vrij dag aan Perovanovitc meedelen of de koop door kan gaan. VOETBAL. Bekerhouder Arsenal heeft in Londen de eerste wedstrijd in de kwart finales van het toernooi om de Runners- up-cup tegen FC Köln gewonnen met 2-1. De stand bij de rust was 1-1. De doelpun ten van Arsenal werden gemaakt door Mc Lintock. Thielen scoorde voor Keulen. Er waren 40.007 toeschouwers. NEC—DWS HaarlemADO CambuurFeijenoord GV A V—Holland Sport SpartaFC Twente DrenteRCH VitesseDe Graafschap Wageningen—Heerenveen Roda JCDe Baronie LimburgiaEindhoven VW—RBC GooilandDe Volewijckers NOAD—AGOW «.Sport J C-Afor 6 to«ftem i.z. Twente J BTfSMirIW1 De tototips van Bert Blauw luiden: 1 2 2 3 3 1 1 1 1 3 1 2 1 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN PSV kent zijn tegen stander. PSV kan zijn tegenstander boven dien aan. De Nederlandse vertegenwoordi gers voor Europa Cup II hebben een op timale voorbereiding achter de rug. Een voorbereiding die hen in de thuiswedstrijd tegen de legerploeg Vorwarts uit Oost- Berljjn twee punten moet opleveren. Elk op eigen wijze hebben beide opponenten zich geprepareerd op de wedstrijd die vanavond om acht uur in een volledig uitverkocht Philips Sportpark begint. De zwijgzame Oostduitsers deden dat op militaire wijze, met trainingen waar de sneeuw- en mod derkluiten vanaf vlogen. Het bestuur van Vorwkrts had toestemming gevraagd om een half uurtje op de grasmat van het hoofdveld te mogen trainen. Maar het werd hun geweigerd. Om twee redenen. In de eerste plaats omdat de grasmat er nu wel haast ideaal bij ligt, en in de tweede plaats omdat men de Duitsers „geen gras wilde laten proeven”. Z(j zijn immers de laatste maanden alleen gewend aan het spelen op keiharde besneeuwde ijsvelden. bekervoetbal gewipt werd. De zaken liggen nu even anders. Indien PSV en Vorwarts niet kunnen overwinnen zal op 31 maart in Bazel de beslissingswedstjjd gespeeld wor den. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Niet de voor velen fa voriete koppel PostPfenniger of het duo van de toekomst PijnenDuyndam, maar de Westduitsers Claus Bugdahl en Die ter Kemper zijn de grote winnaars ge worden van de Groninger zesdaagse, het laatste baanevenement in dit seizoen. Hun namen waren al dikwijls genoemd als het koppel van het laatste uur, maar deson danks rekenden de bijna 500 toeschouwers in de Groninger Martinihal toch op een zege van het Nederlands-Zwitserse ko- ningskoppel of van het jonge duo dat zich vóór de beslissende jacht in een uitsteken de uitgangspositie had gemanoeuvreerd. LIVERPOOL. Wat voor uitslagen woensdagavond ook zullen voorkomen de Europese bekertoernooien, reeds nu kan worden vastgesteld dat het gelijke spel van de Griekse club Panathinaikos in Li verpool tegen Everton (voor Europacup 1) een grote sensatie is. Het was een incidentrijk duel, dat ont sierd werd door vele overtredingen. Hoe wel Everton de gehele wedstrijd sterk aanviel en vier keer paal en lat trof, wa ren het de Grieken die door Antoniadis in de 81e minuut de leiding namen. De junior David Johnston, kort tevoren inge vallen, redde de Engelse kampioen van een blamage in de laatste minuut maal nog wel zonnig in. Op de achtergrond Billy Mac Neill. Het welsprekendste voorbeeld op dit punt is de 20-jarige benjamin van het ge zelschap, Davidson. Hij heeft vooral in de competitie als aanvaller geëxcelleerd en zulke schitterende partijen gevoetbald dat hij ook tegen Ajax best een kans zou mogen hebben. Hoewel Davidson wel mee gevlogen is naar Amsterdam is het duide lijk dat Stein zeker voor het eerste treffen met Ajax een beroep zal doen op Hood. Davidson mag dan weer in de competitie opdraven om nog wat te rijpen voordat Stein hem geschikt acht voor het zwaardere werk. Wat doelman Williams betreft wist Stein het op een gegeven ogenblik niet meer. Aangezien hij ook nog steeds niet kan beschikken over de met een schouderblessure kampende Bobby Murdoch is Celtic vooral in verdedigend opzicht gehandicapt. ►s.v.v. 8 opstelling van Celtic Hay, Brogan, Mac NellL Wallace, Callaghan, Conelly Johnstone, Hood, Lennox. De uitslag: 1. BugdahlKemper 254 punten; 2. PostPfenniger 649 punten (op 1 ronde); 3. DuyndamPijnen 594 punten; 4. Ver- schuerenGilmore 369 punten (op 2 ron den); 5 LoevesijnPeffgen 453 punten (op 3 ronden); 6. StamKoel 424 punten (op 5 ronden); 7. HillVan der Lans 661 punten (op 21 ronden); 8. SimesMount- fordt 345 punten (op 23 ronden); 9. De Wit —Bravenboer 332 punten (op 25 ronden). Karstens en Fritz staakten de strijd. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL/AMSTERDAM Gemoedsstemmingen laten zich van het gezicht van Celtics Jock Stein moeilijk aflezen. Pas na enkele uitspraken van verscheidene spelers wordt pas goed duidelijk hoe consciëntieus Stein in zijn mentale voorbereiding voor het duel tegen Ajax te werk is gegaan om iedere vorm van mogelijke onderschatting er bij zijn equipe uit te ha meren. De 26-jarige Schotse international David Hay illustreert dat wel licht het duidelijkst als hij opmerkt: „Het wordt zo langzamerhand een beetje vervelend. Stein heeft de hele week lopen zeuren van: denk aan die 51 van Ajax tegen Liverpool en denk in hemelsnaam nog eens terug aan Milaan toen jullie dat stelletje onbekende voetballers uit Holland (de mees ten van jullie wisten nog niet eens hoe je Feijenoord eigenlijk spelde) wel even zouden pakken”. Merkt centrale verdediger Billy Mac Neill hier nog over op: „Vooral dat laatste voorbeeld dat Stein aanhaalde doet een beetje vreemd aan. Tegen Feijenoord was er wat mij persoonlijk betreft geen sprake van onderschatting. We werden daar gewoon gedeklasseerd”. Toch was het diezelfde Mac Neill die na afloop van het vriendschappelijke par tijtje op 9 februari in het Hampden Park tegen Feijenoord (11) vrolijk opmerkte: „Neen, Cruyff ken ik niet zo goed. Ik ken hem alleen van enkele flitsen op de televisie”. En zo gaat het eigenlijk constant verder. De gerenommeerde vleugelverdediger Tom my Gemmell herinnert zich Cruyff enkel en alleen van de twintig minuten dat hij samen met hem speelde in Lissabon in het elftal dat tegen Benfica een benefietwed- strijd voor Coluna speelde. Zelfs Gemmell, zonder meer één van Celtic’s mensen met de meeste internationale ervaring, reageert op een manier van: waar maak je nu eigenljjk zo’n drukte over met je Cruyff. HAARLEM. De 24-jarige basketbal speler Karei Vrolijk zal vermoedelijk al in de laatste 3 of 4 competitiewedstrijden van Levi’sFlamingo’s voor het Haar lemse team uitkomen. Vrolijk speelde in de afgelopen drie seizoenen voor de Belgische Red Soeks in Charlois en voordien bij Herly. De voornaamste reden van zijn overkomst naar Levi’sFlamingo’s is zijn studie aan het CIOS te Overveen. Het bleek onmo gelijk om deze te combineren met het spe len in een Belgische club. Een gelijkspel vind ik een uiterst fraaie uitgangspositie voor de return. In ieder geval kan Celtic het tegen Ajax allemaal waarmaken”. Of niet natuurlijk. Want ook na de fraaie prestatie tegen Feijenoord zijn de moeilijk heden en de stroeve verrichtingen van Celtic niet van de lucht geweest. Ook de eclatante 7-1 afgelopen zaterdag tegen Raith Rovers („hoewel er doelpunten wer den gemaakt, valt zo’n onbenullige compe titiewedstrijd op geen enkele manier te vergelijken met Europacupvoetbal”) vindt Stein geen zaak om over naar huis te schrijven.. Bovendien worden de moeilijk heden met John Hughes door hem sterk gebagatelliseerd. „Hughes is beschikbaar voor iedere club die hem wil hebben. Als hjj zonodig weg moet dan gaat hij maar. Hughes is niet belangrijk voor Celtic. Mjjn elftal valt of staat niet met het wegvallen van één man. De absentie van Hughes acht ik echt van geen enkele betekenis”. Hoe zit het met de geruchten dat hij manager van Manchester United gaat worden. Stein: „U weet meer dan ik. Misschien komt het wel omdat Busby een Schot is en men daarom mjjn naam laat vallen. Ik heb wel prettige contacten met Manchester, maar manager dat zie ik nog niet zo”. En dan manifesteert zich toch een pro bleem waar Stein tenslotte moeilijk om heen kan. Hij worstelt met een afschu welijke doelverdedigersmoeilijkheid. Wil liams is er na de kritieken die er van alle kanten op hem zijn neergedaald na de laatste wedstrijden alleen nog maar on zekerder op geworden. Het werd zelfs zo erg dat Stein in enkele recente oefenwed strijden zijn reservedoelman Lally nauw keurig heeft geobserveerd. Het duidt er op dat de gelouterde Celtic-coach serieus de mogelijkheid heeft overwogen om vlak voor Celtic’s belangrijkste wedstrijden Williams (die vooral bij hoge ballen die Stein juist tegen Ajax veelvuldig verwacht niet safe is) te vervangen door Lally. Dat de nood op dit punt zeer hoog is moge ook blijken uit het feit dat Stein daarmee zeer tegen zijn gewoonte in handelde. Stein is een coach die namelijk zweert bij zijn geroutineerde krachten. Jong talent krijgt moeilijk een kans om zich in Celtic 1 in te voegen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Na de generatie Van Beveren, Thie, Schrijvers en ook wel Doesburg hebben zich geen doel- verdedigers van grote betekenis meer aangediend. Hoewel Fadrhonc zich voor zijn A-selectie vooralsnog weinig zorgen hoeft te maken moet de bonds coach voor Jong Oranje terugvallen op een doelman van een eerste-divisie- vereniging, de getalenteerde Hans van der Pluim van FC Den Bosch. Met de zich uiterst voorspoedig- ontwikkelende promotieaspiraties van de zuiderlingen is ook dit feit slechts een kwestie van tijd, maar ook Fadrhonc’s tweede keus voor de jeugd kwam voor de be trokken man als een volslagen verras sing. Toen Bert Blauw (afkomstig van ZFC en dit jaar reserve-doelman bij Telstar achter Paul van der Meeren) vorige week dinsdag vernam dat hij was geselecteerd voor het elftal dat gisteren een oefenwedstrijd ter voorbereiding op de strijd in april tegen Joegoslavië tegen Rot Weiss Essen zou spelen kwam dat als een volslagen verrassing voor de 19-jarige Amsterdammer. Het veld in Essen bleek tenslotte onbespeelbaar zodat het feest niet doorging maar er be staat een reële kans dat Fadrhonc hem in april toch naar Joegoslavië zal meenemen. Hoewel Fadrhonc het niet zo expliciet gesteld heeft over weegt ook Blauw de mogelijkheid dat de bondscoach in zijn keeperskeuze be perkt is. Anderzijds is het niet de eerste keer dat de Telstar-goalie voor een dergelijke eer werd benaderd. Blauw vertelt daarover: „Vorig sei zoen stond ik al op de nominatie om geselecteerd te worden voor het UEFA-elftal (16-18 jaar). Ik ben toen negentien jaar geworden en daarom is het niet doorgegaan, maar het feit dat ik nu in de selectie van Jong Oranje zit vind ik toch wel een hele eer. Van der Pluim is 21 jaar, ik ben 19 jaar, normaal gesproken moet je tenslotte toch eens aan de beurt komen” Vindt hij het niet vervelend dat hij zijn talenten alleen maar kan ontplooi en in het B-elftal? „Nee, niet zo. Ik leer nog erg veel van Van der Meeren. Wij trainen gezamenlijk en ik word goed door hem gecoacht. In die be taalde B-competitie wordt overigens PSV, dat maandag twee bijzonder zware trainingen van de nog steeds niet fitte oefenmeester Kurt Linder achter de rug had, oefende gistermorgen slechts licht. Men maakte de spieren wat los en ging ’s middags een partijtje bowlen. Eén van PSV’s raspaardjes, een speler om wie het vanavond voor een belangrijk deel zal gaan, is Wietse Veenstra bezig aan zijn tweede seizoen bij de Eindhovense top- De vraag bleef tenslotte onbeantwoord of de vete tussen Peter Post en Theo Ver- schueren uiteindelijk de basis legde voor de triomf van Bugdahl en Kemper. Peter Post mocht dan na afloop verklaren: „Die jongens reden toch alle dagen geweldig,” een feit bleef dat de krachten van Post stevig werden gesloopt in de dernykoers, die twintig minuten voor de beslissende jacht eindigde. „Het was voor mij een prestigezaak,” stelde Post, toen hij na een furieus gevecht, waarin niet alle regels correct werden gevolgd, de voortdurende aanvallen van een verbeten Verschueren had afgeslagen en zich winnaar van het eindklassement mocht noemen. Post had, samen met Pfenniger, daar voor ook al de nodige energie moeten verbruiken om in de rit over onbekende afstand de ronden terug te winnen die hem van Bugdahl—Kemper en Pijnen— Een ander levend bewijs voor Stein’s bange vermoedens vormt schakelspeler Tommy Callaghan. „Ik verheug me erg op die wedstrijden tegen Ajax. Ik heb tot nu toe een slecht seizoen achter de rug. Nu kan ik laten zien wat ik werkelijk waard ben”. Om daarna toch niet onvermeld te laten: „Ik denk ook dat Ajax het erg moeilijk gaat krijgen”. En dan Stein zelf. Als zijn spelers werkelijk zullen opereren voor wat zij waard zijn dan gelooft ook hij niet serieus in een zege voor de Am sterdammers. Maar er blijft toch altijd de angst dat zijn spelers het veld ingaan met de gedachte dat zij het wel even zullen klaren. „En dat”, merkt Stein fel op, „is wel de grootste stommiteit die er gemaakt kan worden. Ik heb Ajax twee keer aan het werk gezien. Mijn spelers niet. Dat moeten zij zich wel realiseren. Ajax staat voorlopig in een competitie die tenslotte vorig jaar met Feijenoord een wereld kampioen opleverde wel op de eerste plaats”. Temeer ook daar Steln hoogst waar schijnlijk toch niet de gok zal wagen om reserve-goalie Lally tussen de palen te zetten. Deze keeper is ook zeer wisselvallig en wisselt briljante momenten even ge- makkeljjk af door de grootste stommiteiten. Bijvoorbeeld in het oefenduel dat Steln vorige week had ingelast tegen Carlisle United. Een mixture van Celtic A en B (van de spelers die naar Amsterdam zjjn meegekomen stonden alleen Lally, Gralg, Davidson en Conelly in het veld) verloor tenslotte met 4-1. Alleen Davidson wist De (vermoedelijke) luidt: Williams Gemmell goed gevoetbald. Vooral tactisch is het veel beter dan de eerste of tweede divisie. Het enige voordeel in zo’n tweede divisie is dat je voor meer publiek speelt. Dat stimuleert meer. Nadat DWS en ook Haarlem hadden geïnformeerd verdween Blauw dit sei zoen voorlopig twee jaar naar Telstar. „Bij DWS (met die troosteloze entou rage van het Olympisch Stadion) wilde ik niet voetballen.Ook Haarlem be viel mij niet. Daar zou ik ook niet wil len spelen. Bleef over Telstar. Ik heb het uitstekend naar mijn zin en ik heb er nog geen moment spijt van gehad dat ik tenslotte hier verzeild ben ge raakt”. Blauw ziet zijn verkiezing echter wel als een enorme stimulans om nu ten koste van alles ook door te zetten. Hij merkt daarover op: „Ik ben ervan overtuigd dat deze verkiezing door gaat werken. Vooral in nog betere prestaties. Bovendien is het belang rijk voor mijn zelfvertrouwen. Het is tenslotte een bevestiging voor jezelf dat je op de goede weg bent”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17