Sjeik Moedjiboer heeft De prijsmaatregel feitelijk de macht Oost-Pakistan in Australische Aziatische samenleving ontwricht Aflopen van oorlog betekent Washington veel doden in Indo-China Drum héle beste halve zware. Meir: niet wijken voor druk van premier stemt zichzelf weg VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Westduitse Starfighter neergestort Franse hond Titus gered "lAiïbf RoVeRS RÓKÊn"’ Drum Pr zïTTeh Jb ER VEERiïG- VOOR ELtë- EEN. JAJA CHAN GAAT NAAR DACCA Massa-arrestaties DAYAN ONTKENT BESTAAN Noordierse honden Oorlogsmisdadiger in Canada krijgen het op hun zenuwen Chinese premier kreeg vaas van een Amerikaans in Spanje opgespoord Vijftig muizen of gevangenisstraf vliegtuigwrak VAN „CONCENTRATIEKAMP” Tsjecho-Slowakije maakt melding van proces tegen 19 „trotskisten” telegrammen 3 WOENSDAG 10 MAART 1971 Pompidou naar België „Prestige” Onverschilligheid Twee gewonden ■:-< EX-PREMIER GORTON (Van onze redacteur in Washington) ADVERTENTIE zo DACCA (AFP) Sjeik Moedjiboer Rachman is de feiteltfke machthebber geworden in Oost-Pakistan. De hele provincie volgt zijn instructies sinds de toespraak die hij zondag in Dacca hield en die tot een breuk met het officiële bestuur leidde. De cam pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, waartoe hij opriep, is een volledig succes. De regeringsbureaus en gerechtsgebouwen zjjn gesloten. De verbindingen met West- Pakistan zijn verbroken. President Jaja Chan zal binnenkort zelf naar Oost-Pakistan gaan om de dreigende breuk met Moedjiboer Rachman af te wenden. In een officiële verklaring in Rawalpindi werd geen tijdstip of een na dere omschrijving van het doel van het bezoek gegeven. de ontwrichting van de Aziatische samen leving, de permanente ontworteling van miljoenen mensen, het onbewoonbaar ma ken van enorme stukken land door het gebruik van ontbladeringschemicaliën, en de verwoesting van honderden, zoniet duizenden dorpen en gehuchten, die voor tienduizenden hun „thuis” waren. Er is nog nooit een Amerikaanse rege ringsfunctionaris geweest die uit eigen beweging hierover exacte gegevens heeft verstrekt. Het ministerie van Defensie gaat in zijn communiqués alleen prat op BRUSSEL (ANP) De Franse presi dent Pompidou zal van 24 tot 27 mei een officieel bezoek aan België brengen. Het is de eerste keer na de tweede wereld oorlog dat een Frans staatshoofd België bezoekt. JERUZALEM. (Reuter) „Mocht Washington ons onder druk zetten om ons te dwingen onze troepen uit alle be zette Arabische gebieden terug te trek ken, dan zullen wjj deze druk weerstaan. De Verenigde Staten moeten begrijpen dat er punten zijn waarop wij niet kun nen toegeven.” Dit heeft premier Golda Meir van Israel verklaard op een bijeenkomst van de parlementsfractie van haar aan het be wind zijnde Arbeiderspartij. Ze liet de fractie weten dat zij Israels betrekkingen met Washington niet idyllisch kan noe men en dat het verkeerd zou zijn te stel len dat er helemaal geen druk van Ame rikaanse zijde op Israel wordt uitge oefend. „Maar ik ben niet gebrand op een flinke ruzie met de Verenigde Staten”, aldus premier Meier, „en ik geloof ook niet dat Amerika dat graag wil.” Sjeik Moedjiboer is leider van de Awa- mi-liga, die bij de verkiezingen van eind vorig jaar de absolute meerderheid ver wierf in het nationale parlement, dat ech ter nog niet bijeen is geweest. Het parle ment moet in de eerste plaats een nieuwe grondwet opstellen voor terugkeer van een militair naar een burgerbestuur. niet in die mate kan beperken, die voor het huidige sociale klimaat wenselijk zou zijn. Koffie, margarine, benzine, eieren, groenten en fruit zijn enkele van de arti kelen, die bij de bepaling van het maan delijkse indexcijfer een rol spelen, zon der dat de regering aan het prijsverloop veel kan veranderen. Minister Nelissen zegt nu wel, dat zijn maatregel een groot deel van de prijzen onder controle brengt, maar de klachten vanuit het publiek liegen er intussen niet om. Het staat vast dat er nog steeds ge smokkeld wordt, op een manier die voor de consument lang niet altijd even door zichtig is, omdat het vergelijkende mate riaal niet meer voorhanden blijkt. En van die consument moet de controledienst het juist hebben, want als die niets meldt wordt er ook niets onderzocht. Er zijn ondernemers die daar handig gebruik van hebben gemaakt en die behoren tot de organisaties van werkgevers, die de loon maatregel in ieder geval „niet hebben ontraden” omdat er geen andere weg open zou hebben gestaan. Wie nu kennis neemt van de argumen taties, waarmee zowel de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf als de centrale werkgeversbonden zich afzetten tegen het verlengen van de prijsmaatre gel voor onbepaalde tijd, stuit op een opportunisme dat bijna spot met de eco nomische werkelijkheid Die werkelijk heid is, dat de prijsontwikkeling nog maanden onzeker zal zijn, evenals de uit slag van het gevecht om de loonsverho gingen, dat na het vervallen van de loon maatregel zal ontbranden. Het kabinet heeft er daarom verstandig aan gedaan vlak voor de verkiezingen niet de dag te „prijzen” voordat het avond geworden is. fVVWWWVVVX/WVWWVWVWWWVVVVVUVVWWVVWWWWVVWVVWWVVVVVVVVVWVVVVVVVMVMWWWVVVVWVVVVVWVWVVVWVWVMWI/* De piloot en een vrouw die zich in het huis bevond, zijn bij het ongeluk ge wond. Een aantal andere personen in het huis liep geen verwondingen op. Het was de derde maal in zes dagen dat een „Starfighter” van de Westduitse luchtmacht neerstortte Het was het 132- ste toestel van dit type dat in West- Duitsland verongelukte sinds de Star- fighter in 1962 in gebruik werd genomen. zinde leider, Chan Basjani, op een open bare bijeenkomst volledige onafhanke lijkheid voor Oost-Pakistan en vorming van een Bengaalse regering. Intussen kwamen gisteren in Frankfort de eerste geëvacueerde Westduitsers uit Oost-Pakistan aan. Eén van hen, mede werker van een hulporganisatie, verklaar de dat het er „niet erg rooskleurig uitzag voor de buitenlanders”. Tot dusver was het van de kant van de bevolking bij het gooien van wat stenen gebleven, maar de situatie zou nog wel verslechteren. Men sen uit West-Pakistan hadden midden in de nacht hun huizen moeten ontvluchten, zo vertelde hij. Zij waren verzameld op het militaire vliegveld Dacca in afwachting van hun evacuatie naar West-Pakistan. Sjeik Moedjiboer wil deze gelegenheid benutten om vrijwel volledige autonomie voor Oost-Pakistan te verkrijgen, een plan waartegen de president van het land, generaal Jaja Chan, en de Westpakistaan- se politieke leider Bhoetto zich verzetten. In Dacca eiste gisteren een Peking-ge- BILBAO (AFP) Tweeënveertig arbei ders, die ervan beschuldigd worden te be horen tot „arbeiderscommissies” van de Spaanse Communistische Partij, zijn sinds het begin van dit jaar in de Spaanse pro vincie Biscaye gearresteerd. Dit meldt het blad „El Correo Espanol” Bilbao. Negentien arrestanten werden wel iswaar later vrijgelaten, maar zij werden tevens veroordeeld tot boeten variërend van 1000 tot 5000 peseta. CANBERRA (Reuter, AP) Australië heeft vandaag onverwacht een nieuwe premier gekregen. John Gorton is ver vangen door de plaatsvervangend leider van de Liberale Partij en minister van Buitenlandse Zaken, William McMahon. De beslissing viel op een dramatische partijbijeenkomst, belegd in verband met een crisis binnen het kabinet die eerder deze week tot het aftreden leidde van de minister van Defensie, Malcolm Fraser. Gorton werd op de bijeenkomst gecon fronteerd met een motie van wantrou wen, waarover de stemmen staakten: 33-33. Hij verklaarde daaruit af te leiden dat hij niet langer de steun van de partij genoot, en bracht zijn stem de enige die nog resteerde tegen zichzelf uit. Vervolgens werd McMahon gekozen tot partijleider en daarmee automatisch tot premier. Gorton werd afgezet na het aftreden van de minister van Defensie Malcolm Fraser en een aanval van Fraser op Gor ton in het parlement. Het conflict tussen minister Fraser en premier Gorton betrof het Vietnam-be- leid en de houding van de minister tegen- -over het leger. Fraser zou de geheime dienst een onderzoek hebben gelast naar het doen en laten van het Austrlische troepencontingent in Vietnam, omdat hij de rapporten van het leger niet ver trouwde. Dat minister Nelissen de prijsmaatre gel zou opheffen zolang de loonmaatregel nog volledig van kracht zou zijn, had niemand verwacht. Niet alleen vanwege de „symmetrie”, die de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad in de loon- en prijsontwikkeling heeft vastgesteld, maar ook omdat het loslaten van de prij zen op dit moment spanningen zou oproe pen, waardoor het bepaald niet benijdens- waardig zou zijn de politieke erfgenaam van dit kabinet te worden. De regering weet hoe werkgevers en werknemers elkaar voortdurend uitdagen met cijfer- spelletjes over het verwachte prijsverloop in dit jaar. Zij weet eveneens en de minister heeft daar gisteren tijdens zijn persconferentie in Den Haag nog eens op gewezen dat niet alle ondernemers vrijwillig bereid zijn gebleken de prijs- verlagingsmogelijkheden door het gedaal de BTW-tarief door te geven aan de con sument. De regering zou het effect van de door haar zozeer gewenste loonmati ging bij voorbaat ondergraven, wanneer zij de ondernemers op dit moment een vrijbrief zou hebben gegeven om stijgen de loonkosten door te berekenen. Dat er prijsverhogingen zullen komen, staat vast. Dat verschijnsel is nu eenmaal niet tegen te houden, omdat er ontwikke lingen zijn waarop de calculatiebeschik- king geen invloed heeft. Als de invoer- of grondstoffenprijzen stijgen, kan nie mand het de handel kwalijk nemen dat die „externe” opwaartse druk ook in de prijzen tot uitdrukking wordt gebracht. Alle prijsbewegingen op vrije markten en veilingen vallen eveneens buiten de jurisdictie van de overheidscontrole. Dat betekent in feite, dat de regering de stij ging van de kosten van levensonderhoud De officiële Amerikaanse politiek noudt zich met deze gewetensvraag niet bezig. Voor zowel president Johnson als presi dent Nixon golden, aldus Ellsberg, cwee regels: 1. Laat Zuid-Vietnam niet aan de commu nisten over voordat je je van herver kiezing hebt verzekerd. 2. Begin geen landoorlog in Azië als dat te vermijden is. Maar de algemene, niet door Ellsberg vermelde, stelregel is: waar moet het met het Amerikaanse prestige (in Amerikaan se ogen) heen, wanneer we toegeven aan een communistisch land? President Nixon heeft zich verschillende malen van dit argument bediend, alleen had hij het dan niet over het prestige van Amerika in Amerikaanse ogen, maar over het Ameri kaanse prestige in het buitenland (wat echter op hetzelfde neerkomt). Naarmate het scenario van Nixon voor Indo-China zich ontrolt wordt het steeds duidelijker dat het een scenario is dat, behoudens enige aanpassingen, nog stamt uit de jaren van president Eisenhoww en zijn communisten-vretende minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Het was ook de tijd dat Richard Nixon als vice-president in de leer was op het Witte Huis, na zich al verdienstelijk ge maakt te hebben als zelfstandig commu nistenvreter. BONN. (AP) Een „Starfighter” van de Westduitse luchtmacht is gisteren neergestort op een huis in de Noord- duitse stad Diebholz. Lerarenstaking. In Madrid en de Zuid- spaanse stad Granada zijn ongeveer achthonderd leraren van middelbare scholen in staking gegaan. Zij eisen ho gere salarissen en verbetering van so ciale voorzieningen. Schumann. Frankrijks minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, zal in mei een officieel bezoek aan Londen brengen en daar op 20 en 21 mei overleg plegen met de Britse regering. Overleden. Patriarch Cyrillus II, het hoofd van de Bulgaars orthodoxe kerk, is op 71-jarige leeftijd na een korte ziekte overleden. WENEN. (Reuter) Het in Wenen ge vestigde joodse documentatiecentrum heeft bekend gemaakt dat in Canada een man is opgespoord die in de Wereldoor log commandant is geweest van de hulp politie in de Oekraïne. Hij heeft deelge nomen aan de massamoord op 10.000 jo den. Simon Wiesenthal, het hoofd van het centrum dat zich bezig houdt met de op sporing van oorlogsmisdadigers, heeft de Canadese minister van Justitie een brief gezonden met de naam en het adres van de man. De tienduizend joden werden op 12 ok tober 1941 in Stanislav terechtgesteld. De gezochte man zou ook persoonlijk de lei ding hebben gehad bij de executie van 300 joden in Stanislav. WASHINGTON De mededeling van de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, William Rogers, dat „er geen enkele reden is om, wanneer de Zuidvietnamezen zo sterk als ze nu zijn, hun militair enoge beperkingen op te leggen” en hierbij doelde hij op een invasie in Noord-Vietnam doet opnieuw de vraag rijzen welke beleidsdoeleinden de regering-Nixon zich in Indo-China voor ogen heeft gesteld. Ook als deze uitspraak later min of meer wordt gewijzigd. Minister Rogers noemde de steun van de Amerikaanse luchtmacht bjj de invasie in Laos „een wijze beslissing” en wees er opnieuw op dat het er in deze campagne om ging Amerikaanse soldaten levens te sparen het steeds weer herhaalde thema van de regering-Nixon. Maar wat zijn de feiten? Het is juist dat het aantal Amerikaanse gesneuvelden sinds de invasie in Cambodja in mei ver leden jaar opmerkelijk is teruggelopen. Het is ook juist dat het aantal Zuidviet- namese gesneuvelde soldaten sindsdien aanzienlijk is toegenomen in verhou ding vermoedelijk zelfs méér dan wan neer Amerikanen de actie hadden onder nomen. Het is tevens juist dat het aantal ge sneuvelde Amerikanen sinds de invasie in Laos in enkele weken tijds ongeveer verdubbelde: van ongeveer 25 tot ruim 50 per week. Wanneer daarbij het aantal Amerikanen dat aan deze campagne deel neemt (voornamelijk helikopterpiloten en de bemanningen van de B-52-bommen- werpers) in aanmerking wordt genomen, dan is dat aantal verhoudingsgewijs nog steeds zeer hoog en beantwoordt zeker niet aan de doeleinden die Nixon met zijn „vietnamisering” van de oorlog be oogt. erop gewezen dat honden bijzonder ge voelige dieren zijn, wier zenuwen kapot gaan aan het geweld veroorzaakt door ontploffingen, schieten en ander lawaai. Talloze mensen zijn verhuisd wegens de onveilige toestand, en velen hunner hebben hun hond niet meegenomen. Dit is een van de redenen dat er in Belfast thans al zo’n 20.000 zwerfhonden zijn. DJAKARTA, (Reuter) Indonesische boeren op Noord-Sumatra moeten in de komende vijf maanden bij de autoritei ten vijftig dode muizen de man inleve ren. Zo niet dan zullen zij gevangenis straf krijgen Het plaatselijk bestuur heeft deze maat regel genomen ter bestrijding van de mui zenplaag waardoor al honderden hecta ren rijstvelden zijn vernield. Ieder die in gebreke blijft vijftig dode muizen in te leveren, kan gestraft worden met vijf dagen gevangenisstraf. Israels minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, gaat de volgende week naar de Verenigde Staten om te pogen daar geld bijeen te krijgen. Op 17 maart heeft hij een onderhoud met zijn Ameri kaanse ambtgenoot William Rogers en mogelijk zal hij ook president Nixon ont moeten. In Jeruzalem verwacht men ook dat Eban in New York van gedachten zal wisselen met VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Hij zou willen proberen de im passe in het vredesoverleg te doorbreken. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft gisteren in het parle ment ontkend dat er een „concentratie kamp” bestaat voor geditineerden uit de door Israel bezette strook van Gaza. Op een vraag van de communistische afgevaardigde Meir Wilner deelde de mi nister mee, dat 34 gezinnen van verdach te Palestijnse guerrilla’s uit Gaza waren overgebracht naar het voormalige Egyp tische dorp Aboe Znaima in de Sinaï- woestijn ten zuiden van Port Suez. Vijf van deze gezinnen waren inmiddels naar Gaza teruggekeerd. Minister Dajan zei verder dat het be kend is dat een aantal van de comman do’s die in de Strook van Gaza actief zijn, lid van de communistische partij is. Deze partij is in dit gebied, waar nog steeds de Egyptische wetten van voor de juni- oorlog van 1967 van kracht zijn, officieel verboden. HONGKONG (Reuter) De Chi nese premier Tsjoe En Lai heeft tij dens zijn recente bezoek aan Noord- Vietnam een vaas, gemaakt van het wrak van een neergehaald Ameri kaans vliegtuig, gekregen. Het Chinese nieuwsagentschap Nieuw China meldt, dat de vaas werd aangeboden door de arbeiders van een textielfabriek die hij bezocht. Veel dieren zijn door alles zo van streek geraakt dat zij door de eigenaars moesten worden afgemaakt. De plaatselijke dierenbescherming heeft het aantal geworpen bommen en uitge voerde vluchten door de Amerikaanse luchtmacht, die al deze jaren een onbe twist, monopolie in de Zuidvietnamese lucht heeft gehad. BELFAST. (AP) Het vechten, schie ten, roven en branden van de mensen heeft ertoe geleid dat de honden in Bel fast haard op weg zijn zenuwlijders te worden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Titus de Pyrenese herders hond die zijn baas, de 23-jarige alpinist Daniel Giorgia vorige week, zoals ge meld, alleen in de sneeuw achter had moeten laten, werd gistermiddag weer teruggevonden. Zijn baas, die zelf nog ternauwernood van de beproevingen van de expeditie bekomen was, heeft zijn harige kolos die hem vijf dagen eerder bij 40 graden vorst tegen de vriesdood had beschermd, gis teren, samen met nog een zestal andere bergbeklimmers die hem begeleidden, ont dekt in de grot waar hij hem vorige week vrijdag verlaten had. Titus, die een Pyrenese achterneef is van de Sint Bernardhond, had gedurende zijn verplichte hongerkuur sedert een week ruim tien van zijn oorspronkelijke 65 kilo’s verloren. Hij kon zich nog maar met moeite op zijn verstijfde poten overeind houden. Maar wel bracht hij nog de kracht op om met zijn gepluimde staart onstuimig te kwispelen toen hij zijn baas eindelijk dan toch weer in le vende lijve voor zich zag verschijnen. Thuisgekomen stond een flinke bak geu rige rijst met een vette kluif op hem te wachten en binnen enkele dagen hoopt Giorgia met Titus, die nog maar tien maanden oud is, nieuwe avonturen in de bergen tegemoet te gaan. Volgens een officiële schatting verdub belde het aantal vluchtelingen in Laos zich gedurende Nixons eerste jaar in het Witte Huis. De officiële schatting eind 1969 was dat er 240.000 ontheemden wa ren (op een bevolking van drie miljoen). In het eerste anderhalve jaar van Nixons bewind werden er in Laos alleen al 9000 burgers gedood en 29.000 gewond en vóór het leven verminkt. De aantallen voor Cambodja en Zuid-Vietnam lopen letterlijk in de miljoenen. Daniel Ellsberg, een voormalige mede werker van dr. Henry Kissinger (Nixons belangrijkste adviseur voor Indo-China) heeft onlangs onthuld dat noch president Nixon noch Kissinger ooit het ministerie van Defensie om gegevens heeft ge vraagd over de burgerslachtoffers van de campagnes in Cambodja en Laos. Ellsberg schrijft: „Het is tegen deze achtergrond van officiële en bevolkingsonwetendheid en de onverschilligheid ten aanzien van het Indochinese volk, dat men het gemak moet begrijpen waarmee Nixon de frase heeft kunnen verkopen dat de oorlog aan het aflopen is.” Dit „aflopen van de oorlog” betekent in officiële termen: het slinkende aantal gesneuvelde Amerikanen, de teruglopen de kosten van de oorlog, de terugtrek king van troepen. „Aflopen” betekent echter ook: zeer hoge percentages Zuidvietnamese doden, PRAAG. (Reuter) In Tsjecho-Slowa kije is voor het eerst officieel bevestigd dat in Praag een aantal mensen terecht staat op beschuldiging van ondermijnen de activiteit tegen de staat. De berichtgeving tot dusver over het proces tegen de negentien „trotskisten”, voornamelijk studenten, is afkomstig uit onofficiële bron. Volgens een verklaring van het Minis terie van Justitie is de groep beschul digd van „ondermijnende activiteit tegen de staat in de periode november 1968 tot december 1969, gevoerd uit een vijandi ge gezindheid tegen het socialistische maatschappelijke en politieke systeem van de republiek”. Voor dat doel hebben ze onder meer tegen de staat gerichte documenten ver zameld, vermenigvuldigd en verspreid. Volgens het Ministerie van Justitie is door „buitenlandse propaganda” een vij andige campagne tegen het proces gelan ceerd. Niettemin: wat is de logica van een beleid, dat, om een Britse journalist in Washington te citeren, „vier landen moet bombarderen en twee moet binnenvallen om zich uit één land terug te trekken?” De logica ervan moet gezocht worden in de Amerikaanse visie dat het voor een nationalistisch georiënteerd land als de Verenigde Staten niet mogelijk is om officieel ooit toe te geven dat het .ver slagen” is Maar dit punt stelt ook andere essentiële vraagstukken aan de orde. De allerbelangrijkste daarvan is (en even zeer een gewetensvraag voor Westeuro- peanen), of men, heimelijk of openlijk, hoopt op een overwinning van Noord- Vietnam te overmeesteren, wanneer het Amerikaanse jongeren die tégen de oor log zijn, blijkt steeds weer opnieuw dat in hun gedachtenwereld dit punt niet aan de orde komt. De anti-oorlogsgroepen, zelfs de felste, concentreren zich alleen op de algehele terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Indo-China en zullen zich nooit openlijk uitlaten over de mo gelijkheid dat Hanoi het recht heeft Zuid- Vietnam te overmeersteren, wanneer het daartoe in staat blijkt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3