Nieuwe coasters sporadisch in sluizen van IJmuiden aangespannen JEUGDCENTRUM PEN HOUDT DONDERDAG OPEN HUIS Amsterdam 2x per uur Umuiden- Kort geding tegen gemeente Beverwijk I I I I Opening over enkele weken I I ld 14 Uitslagen basketbal Havenberichten Ds. Iz. Meijer heeft nog niet beslist Ook n.v. Zwanenburg tot actie overgegaan Rederijen met tien schepen zijn rendabel Voorlichtingsavond voor baggerbedrijf 5 Ty X.,. ^3!| 1 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 1Ü MAART 1971 i onderhoud van Sne/ste reistijd: 43 min. Meer treinen, sneller reizen ..'S Aanleg en Licht- en Krachtinstallaties (Van een verslaggever) IJMUIDEN Door de sluizen van IJmuiden ziet men de laatste tijd maar zelden een nieuwe coaster ko men en gaan. Het gaat met de kust vaart niet zo best. Twee rederijen in Delfzijl zijn momenteel de enige in ons land die schepen laten bouwen, namelijk Wagenborg en Wijnne Barends: eerstgenoemde heeft on langs de Scheldeborg en de Rijnborg in bedrijf gesteld en de andere rederij bracht vorig jaar uit een serie van drie bestelde schepen de eerste, Ma rie Christine, in de vaart. Nog een brief 7 '7 Beroep en geding - 7-W. JMI 'IS I V 77 A ii X: ADVERTENTIE ORIONWEG 88 - IJMUIDEN - TEL. 12232 ADVERTENTIE iikwW*— i IJMUIDEN. Ds. Iz. Meijer, die, zoals wij reeds meldden, beroepen is door de Gereformeerde Kerk in IJmuiden, heeft tot dusver nog geen beslissing genomen. Hij is thans predikant in Winschoten; voorheen stond hij in Westerlee en Oegst- geest. Motorschip John Helleskov, eigendom van de Oost Atlantic Line in Rotter dam. Dit heeft ertoe geleid, dat mr. G. J. Hartog namens de n.v. Zwanenburg van morgen bij de president van de Haar lemse rechtbank een kort geding tegen de gemeente heeft aangespannen. Mr. Hartog deelde ons desgevraagd mede, dat het kort geding los staat van de principe-kwestie. In eerste instantie dient daarover het college van Gedepu teerde Staten te beslissen. Indien dit zich niet competent acht, dan wel nega tief beslist, zal in beroep bij de Kroon worden gegaan. „Het gemeentebestuur mag niet als eigen rechter optreden. Het kan ook niet zomaar een groot belang van tafel vegen” was het oordeel van deze advocaat. .V. 7 de vooral financiële medewerking van de gemeente niet eens aan hadden kunnen beginnen. De inrichtingssubsidie nog eens an derhalve ton is nu ook verleend, zodat men nu de laatste hand kan leggen aan het interieur, de verlichting en de aan kleding. Over vier of vijf weken hoopt men he lemaal gereed te zijn voor de officiële opening en het openingsprogramma dat in de eerste week zal worden afgewerkt. Het stichtingsbestuur is nu ook volle dig. De samenstelling is: G. J. Knukkel, voorzitter, L. J. M. Geels, secretaris, P. J. v.d. Linden, penningmeester, B. P. de Goede, voorzitter sektie culturele aktivi- teiten, L. J. L. Mastemaker, voorzitter ter sektie pop-aktiviteiten, G. Groen, voorzitter sektie technische dienst/work- shops, D. ter Horst, voorzitter sektie ho reca ,P. Kroone, voorzitter sektie boe tieks, drs. A. Lambo, vice-voorzitter, Jac. Zuurbier, adviseur financiële zaken, G. Vosse, adviseur horeca, W. J. van Leeu wen, adviseur organisatie, F. P. W. Claessen, adviseur secretariaat/publici- teit, M. J. Rolvink, adviseur technische dienst, J. J. van Ommeren, adviseur ju ridische zaken. In de grote ontmoetingsruimte „voor dagelijks gebruik” worden een soort veredelde marktkramen gemaakt. Een ieder kan hier van alles te koop of te ruil aanbieden. Wie iets mee te delen heeft kan gebruik maken van de metershoge reclamezuil mid den in de hal, die men vanwege de kleurrijkheid nu maar vast vol heeft geplakt met tientallen affiches. 4. fen en mr. G. J. Hartog in Amsterdam is vervolgens een brief gezonden aan het gemeentebestuur. Daarin werd onder meer erop gewezen dat de raad bij het nemen van het raadsbesluit voorbij is gelopen aan het feit, dat bij het afgeven van de bouwvergunning nimmer de be stemming van het pand is aangegeven. „Nog nooit is hier in dez? kas ook maar ooit het kleinste bloemetje geteeld. Dat is bewijs- en aanwijsbaar”, aldus de heer Zwanenburg. „De burgemeester heeft destijds zelf het tuincentrum ge opend”. Evenmin is volgens het schrijven aandacht geschonken aan het feit, dat de bestemming van het plan ter plaatse verbroken is. Tweemaal werd namelijk een (tijdelijke) vergunning verleend en wel aan een manege en een bouwonder neming. Niet gemotiveerd is waarom aan de zelfbedieningszaak geen gelijke behandeling is gegeven. Al enige tijd ge leden is ook een aanvraag voor een ves tiging aan het Meerplein afgewezen, om dat daar de bestemming „handel en in dustrie” was gegeven. „Welnu aldus de directeur van de zelfbedieningszaak, „wij zijn ook handel. Het gelijkheids- principe wordt door het college niet ge hanteerd”. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De Stichting Jeugd centrum IJmuiden PEN houdt don derdagavond 11 maart open huis. Ouders, jeugd, belangstellenden, nieuwsgierigen, een ieder is van harte welkom om nu eens te komen be kijken hoe er uit de stenen blokken doos aan de Kanaalstraat een jeugd centrum is ontstaan, dat zijn weerga in de verre omgeving niet heeft. Een vloeroppervlakte van 1050 vierkan te meter. Vier grote ruimten, zes klei nere, drie bars, een discotheek, ateliers, boetieks, twee lichtshow- en lichtcontro- lekabines, een metershoge reclamezuil, workshops een lees- en studieruimte, een micro theater en tientallen mogelijkhe den om aan allerlei aktiviteiten onderdak te verschaffen. Andere rederijen kopen schepen in het buitenland: Oost Atlantic Line in Rotter dam heeft zelfs al zeven in Denemar ken aangekocht, onder andere de John Helleskov. De bemanningsvoorschriften in Nederland zijn namelijk gunstiger dan in de Scandinavische landen. Veel kapiteins-eigenaren verkopen hun te klein geworden schip naar het buiten land, waar een tamelijk goede prijs wordt gemaakt. Bij elkaar genomen verkeert de Neder landse kleine handelsvaart in een ongun stige positie en dit geldt vooral voor de rederijen in het noorden des lands, de ba kermat van deze sector van de scheep vaart. Van De Groninger Eendracht, een vereniging van coastereigenaars, is een derde bereid hun schip te slopen, om van de zogenoemde bedrijf sbeëindigingsre- geling te kunnen profiteren. Het gaat om honderd schepen, gemiddeld 31 jaar oud. met een totale inhoud van veertigduizend ton. In het laatste halfjaar van 1970 zijn veertig kunstvaarders uit de Nederlandse registers verdwenen, hoofdzakelijk door verkoop naar Engeland, Griekenland en Panama. Hierbij moet worden opge merkt, dat hoe langer hoe meer reders de Nederlandse vlag verwisselen met die van Panama of Liberia, wegens de fis cus in Nederland, die als nogal inhalig wordt beschreven in de jaarverslagen. Bij de behandeling van de begroting heeft staatssecretaris Keyzer maatrege len aangekondigd met betrekking tot de grote en kleine handelsvaart die een stap in de goede richting lijken. Wat de kustvaart betreft, beschikt West- Duitsland over de grootste vloot en hier naast vertonen Spanje, Denemarken en Griekenland de snelste groei. Het aandeel van de Nederlandse kleine- handelsvloot liep in het Europese totaal terug van zeventien percent in 1958 'tot dertien percent in 1968; de gemiddelde leeftijd van de schepen nam daarbij toe, dus niet alleen de kwantiteit maar ook de kwaliteit verminderde. Maar nog be hoort de Nederlandse kustvaartvloot tot de belangirjkste onder de landen van Eu ropa. Na langdurige studie is men tot de con clusie gekomen, dat het alleen maar lo nend is als men rederijen sticht van ten minste tien schepen. Dit komt neer op een investering van circa twintig miljoen gulden. Het heeft geen zin rederijen met tien verouderde schepen te stichten. Veel nieuwe kustvaarders worden in het buitenland gebouwd. Het Ver. Cargadoors- kantoor in Amsterdam heeft op een Spaanse werf een schip in aanbouw. De kustvaart in ons land heeft nog een ander probleem: in alle rangen van de bemanning schreeuwt men om mensen. Kapiteins lijken er genoeg te zijn. Mo menteel varen veel Spanjaarden en Por tugezen op onze kustvaarders. Bezoekerscapaciteit popzaal: 1400 per sonen. Te verwachten bezoekersaantal per week: twee duizend. Een investering van veel meer dan een half miljoen gulden. Men kan het gemeen tebestuur van Velsen moeilijk verwijten dat men niets aangedurfd heeft. Want het is natuurlijk zo, dat de jon geren in totaal zo’n tweehonderdvijf- tig(!) keihard hebben gewerkt om al les voor elkaar te krijgen. Zij hebben ook een geweldige inbreng gehad aan ideeën. Zonder hun hulp zou de hele zaak niet te betalen zijn geweest. Maar anderzijds mag toch ook wel eens duidelijk worden gesteld en dat doen de jongeren zelf in de eerste plaats dat zij er zonder (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De n.v. Zwanenburg welke zoals wij al eerder berichtten haar zelfbedieningszaak in een kas aan de Bankenlaan moet terugbrengen in de si tuatie zoals die bestond bij het overne men van het bedrijf van de heer Van Bracht is niet voornemens zich neer te leggen bij het desbetreffend raadsbe sluit. De naamloze vennootschap heeft, na aanvankelijk beroep te hebben aan getekend tegen dit besluit bij Gedepu teerde Staten, vanmorgen een kort ge ding bij de rechtbank in Haarlem aan gespannen tegen de gemeente Bever wijk. Sinds de spoedeisende raadsvergade ring gedurende welke tien raadsleden zijn weggelopen omdat zij de verant woordelijkheid hiervoor niet wensten te dragen en het raadsbesluit door de overblijvende vijftien raadsleden is ge nomen zijn er diverse ontwikkelingen geweest. Deze spoedeisende vergadering heeft maandag 1 maart plaats gehad. Die avond heeft de raadsvoorzitter me degedeeld, dat de n.v. Zwanenburg schriftelijk verwittigd zou worden van het standpunt van de raad: „het in de oude toestand herstellen van de situatie in de supermarkt, door alleen die artike len te verkopen, welke verkocht werden ten tijde van de heer Van Bracht’s be drijf aldaar”. „Na die ultra-haast rond de raadsver gadering” zo vertelde de heer Zwa nenburg „kreeg ik donderdag het ver zoek een aan mij gerichte brief bij het politiebureau af te halen. De brief was eerder op de dag aan het bedrijf aange boden, doch de heer Zwanenburg was niet aanwezig op dat moment. In dat schrijven werd vermeld, dat de super markt met ingang van 9 maart alleen die artikelen mocht verkopen, welke verkocht werden ten tijde van de over name van het bedrijf. „Maar de heer Van Bracht verkocht al zoveel artikelen, dat ik nauwelijks weet, wat wij er meer bij in hebben gebracht” deelde de heer Zwanenburg mede. In overleg met het advocatenkantoor mr. J. H. Jonker, mr. J. A. IJ van Gif- s £:y'xvy^y-y-v-.•••■ $t>xxx J Het gemeentebestuur heeft hierop ge reageerd door dinsdagmiddag de politie te gelasten de verkoop stop te zetten van die artikelen welke na de periode Van Bracht, verkocht werden. Vanaf van morgen half negen staat een recher cheur bij de kassa te controleren of in derdaad geen andere artikelen verkocht worden. Mr. Hartog heeft in de brief aan het gemeentebestuur tevens er op geatten deerd, dat het een vaste jurisprudentie is geworden, dat het gemeenten niet is toegestaan een warenhuis in hun ge meente te weren. Indien men dat wel doet, is dat in strijd met het algemeen beginsel van behoorlijk bestuur. Om deze redenen is de n.v. Zwanen burg tegen het genomen raadsbesluit in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. Tegelijkertijd is hiervan aan het ge meentebestuur mededeling gedaan, met het verzoek om hangende de uitspraak van GS, tot schorsing over te gaan van de voorgenomen sluiting. Gevraagd werd om per omgaande hierop te ant woorden. i Van Rederij Van der Schoot in Harlingen is deze Lecko, vroeger onder Zweedse vlag. VELSEN. De Vereniging „Centrale Baggerbedrijf” organiseert maandag 15 maart in „De Schouw”, te Velsen een voorlichtingsavond over het baggerbe drijf en over de mogelijkheden voor jon geren daarin. Alle jongens in de leeftijd van 12, 13 en 14 jaar worden uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Ook de ouders zijn van harte welkom. Zoals bekend is de Nederlandse bag gerindustrie een bloeiende bedrijfstak, die ook in het buitenland grote bekend heid geniet. Ten behoeve van deze be drijfstak is een aantal jaren geleden een basisopleiding aan de binnenvaartschool te Delfzijl begonnen, terwijl tevens een leerlingstelsel is ingesteld. Tijdens de voorlichtingsavond wordt een zo volledig mogelijk beeld gegeven over het baggerbedrijf in het algemeen en het leven en werken aan boord in het bijzonder. Daarbij worden verschillende films en dia-series getoond. Daarnaast ontvangen de jongens en hun ouders uit gebreide informaties over alle facetten van de basisopleiding en het leerlingstel sel. Uiteraard is er ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sirius, Rotterdam; Amstelstroom, Huil; Smit Lloyd 18, Noordzee, IJmuiden; Halcience, Londen; Han- nau, Flixborough; Zapoljamyi, Weymout, Vel sen; Cimadevilla, Ruysbroek IJmuiden; Trini- tas, Foynes, IJmuiden; Karin, Wisbeck, IJmui den; Gulf, Hollander, Antwerpen; Nautulus, Greenwich, IJmuiden; Eendracht, Rotterdam; Stella Maris, Goole; Cartagena de Indias, Ant werpen; Sir William Walker, Shoreham; Sinon, Hamburg; Pieniny, Priolo; Haithabu, Flixbo rough; Steinbjom, Hammerfall; Tor Holla ndia, Gothenburg; Laetitia Mo-I-Rana, IJmuiden; Banda, Rotterdam; Radja, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Ore Mina, Tubarao; Tugro, Cont. Plat, IJmuiden; Velox, Sharpness. Nerlandia, Aarhus; Dukesgarth, Middlesbrough; Ilse Clausen, Holtenau; Conti nuity, Glasgow; Deneb, Bretagkne; Hydra, Do ver, IJmuiden; Freyfaxi, Stromsand; Amstel- stroom( Huil; Halcience, Londen; Hunnau, Flix borough; iGtte, Antwerpen, IJmuiden; Kings- hassa, Bremen; Liesbeth, Noordzee; Malbork, Stettin; Hondsbosch, Boston, Zaandam; Hoop, Leith; Oldenkerk, Bremen; Rolf Behrmann, Londen; alticborg, Delfzijl; Saarstein, Cristobal; Zaanstroom, Felixtowe; Lizard, Antwerpen; Su sanne, Sharpness; Smit Lloyd 18, Cont. Plat, IJmuiden Woensdag aangekomen in IJmuiden: Auda city, Hamburg; Nana, Gent; Greta, Leixoes, Zaandam; Palals, Antwerpen; Vela, Rotterdam; Wimbrown III, Conut. Plat; Rheinland, Bremen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Ports mouth, Glasgow; Radom, Hamburg; Duhallow, Argentinië; Krossfonn, Cannes; Isarstein, Ant werpen, Hudson Deep, Londen; Elisabeth Ol- dendorff, Buenos Aires; Dyna Bulker, Baary; Ares, Rotterdam; Nordholm. Emden; Stella Ma ris, Newcastle. (Alsg een nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam vertrokken.) HILLEGOM. De uitslagen van de dinsdagavond in de nieuwe Treslong- Sporthai gespeelde wedstrijden luiden: dames. Exercitia 2Onze Gezellen 29 35; heren: Flamingo’s 2Antilopen 2 151 64, DSS Epibratos 2H. Cardinals 3 30 56, The White Stars 3Flamingo’s 4 50 —25, Hoofddorp 4—Dios 23—30, DSS Epi bratos 3—HOC 3 27—19. De Scheldeborg van E. Wagenborg’s Scheepvaart Expeditiebedrijf, Delfzijl. r w I .V ^fXX X 3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5