ALLEEN NAAR SOFIA OM TE LEREN Nederlandse atleten kunnen zich niet Candy geen sponsor richten op een zomer- en wintertop Terrasvogels van Heide Rosendahl: geen zorgen over geld PLOEG PELLENAARS VERRAST DOOR HET BIJZONDER HOGE TEMPO Jan Janssen en Merckx mét Zoetemelk in voorste gelid Pers in Groot-Brittannië Nieuw onderzoek naar geïmponeerd door Cruyff AGOVV behoud van Zonderland Recordwedstrijden in Inzell afgelast Okker goed op dreef in Australië nu manager De Graafschap Opnieuw profduels in Carré Judo-jeugdploeg KNBSB: „In strijd met openbare orde en zedelijkheid” VRIJDAG 12 MAART 1971 Ervaring ft Geen concurrentie Concentreren (Van onze honkbalmedewerker) vonden. Oud-honkballer Muller uit- HEIDE ROSENDAHL VVVVIA*VVVVVVVVVVVVWVVWIAfWVViAfWVIAAfVVWWWVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVWWVVIA/VVVVVVVVVVVVVVVV\AAr vvvvvvMvwvvvwvvwwwwwx/wwvwwwwwwwt Niet alleen in landen achter het ijzeren gordijn, waar de selectie al begint bij de lagere schooljeugd, ligt de situatie veel gunstiger, vlak naast de deur zijn er al talloze voorbeelden van hoe een atleet tot maximale ontplooiing van zijn talenten kan komen. In Leverkusen, niet ver van de Nederlandse grens de 400 meterloper Sjouke Tel traint er sinds kort is we- reldrecordhoudster Heide Rosendahl het levende bewijs van waartoe een maximum aan faciliteiten kan leiden. (Van onze correspondent) INZELL. Zware sneeuwval en venij nig koude windvlagen hebben gisteravond in de Zuidduitse wintersportplaats Inzell de proloog van de recordwedstrijden vol ledig onmogelijk gemaakt. De organisa toren namen tegen 6 uur het unieke be sluit de wedstrijden over 500, 1000 en 3000 DEN HAAG De Nederlandse judo ploeg, die op 13 en 14 maart in Napels zal deelnemen aan de Europese kampioen schappen junioren en aspiranten, is als volgt samengesteld: Aspiranten: middengewicht: Knegtjens; zwaargew.: Lanjouw en Keyzer. de er Harry Jansen, 63. Karstens, 64. Duyndam. Op 35.10: 90. Benjamins, 91. Rentmeester, 92. Schepers, 93. Steevens en 95. Van Kat wijk. De Nederlandse renners nemen in het algemeen klassement dezelfde plaatsen in. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Merckx 4.46,42, 2. Leman 4.46,45, 3. Ocana 4.46,47, 4. Godefroot 4.46,51, 5. Jans sen en vervolgens de rest van de eerste achttien uit de etappe van donderdag in de tijd die donderdag werd gemaakt. AMSTERDAM Maandag 29 maart zullen in het Amsterdamse theater Carré opnieuw internationale profbokswedstrjj - den worden gehouden. In de hoofdpartij van het programma ontmoet Jan Lubbers over acht ronden in het zwaargewicht de Franse kleurling Serge Couver. Ronald Riedewald, de Nederlandse kampioen in het zwaarweltergewicht, komt in het mid- dengewicht uit tegen de Nigeriaan Nojim Maiyegum. Ook deze party gaat over acht ronden Vooi de middengewichten Nico Alosery en Jan van Ispelen komen Franse tegen standers. Alosery krijgt over acht ronden Roger Martin als tegenstander terwijl voor Van Ispelen Jacques Brunet is gecontrac teerd. Het laatste gevecht gaat over zes ronden. In de bijpartijen komen met Hugo Ceder, James Vrij en Ben Schulte drie finalisten van de Nederlandse amateur- kampioenschappen in de ring. 1. Leman 4.46,51 (met tijdsvergoeding 4.46,45), 2. Merckx 4.46,51 (4.46,47), 3. Jans sen 4.46,51 (4.46,49), 4. Godefroot 4.46,51, 5. Zoetemelk, 6. Ocana, 7. Rouxel, 8. Erik Pettersson, 9. Mourioux, 10. Aimar, 11. Gösta Pettersson, 12. Letort, allen 4.46,51. Op 1 min. 7 sec.: 13. Ballini (Ita), 14. Kre kels (Ned), 15. In ’t Ven (Belg), 16. De Schoenmaecker (Belg), 17. Mintjens (Belg). Op 7 min. 40 sec.: 18. Van Rijckeghem (Belg). Op 7.40: 22. Wagtmans. Op 9.45: 23. Tabak. Op 11.31: een grote groep van 52 man met o.a.: 34. Pijnen, 39. Vianen, 55. Wanhopig over de toekomst hoeft Heide Rosendahl echter niet te zijn, vooral als ze haar arts, professor Steinbach, eens een op de voorgrond tredende verspringer, moet geloven: „Heide is een groot atlete. Wat mij in het bijzonder imponeert is de wijze waarop ze zich concentreert. Dat is alleen maar te verklaren uit de faciliteiten die ze tot haar beschikking heeft. Als zij nog een paar jaar actief aan wedstrijd sport doet, komen er zeker geweldige pres- tatieverbeteringen”. In West-Duitsland is Heide Rosendahl op drie onderdelen van de atletiek onbe- Met haar verenigingstrainer Gerd Osen- berg is ze van mening, dat de grootste concurrente op haar specialiteit ook voor het komende seizoen Viorica Viscopoleanu zal zijn. Van haar was het oude wereld record van 6.82. Uit Nederland valt als gezegd geen tegenstand te vrezen, zeker niet nu Corrie Bakker afgevallen is. Het is alleen te verwachten, dat de Nederlandse ploeg in Sofia ervaring zal opdoen voor volgende jaren. Het uitwisselen van trai ningsschema’s is ongebruikelijk en wordt vooral door landen achter het ijzeren gor dijn als ongewenst beschouwd. Miep van Beek, Trudy Ruth, Els van Noorduyn, Mieke Sterk, Anita Meyer, Riet van den Berg, Bram Wassenaar, Egbert Nijstad en Haico Scharo zullen het voornamelijk met hun ogen moeten doen op de Europese indoorkampioenschappen. De zeer zelfbewuste Heide Rosendahl heeft van Nederlandse zijde geen enkele concurrentie te duchten, maar kan dan ook niet met Hollandse maatstaven gemeten worden. Zij is assistente op de Sport- hochschule in Keulen, waarmee zij een salaris van 800 gulden in de maand ver dient en kan dus in de praktijk haar atletiekleven inrichten naar eigen believen. Dagelijks traint ze urenlang op haar spe cialiteiten, verspringen en vijfkamp, van welke twee de laatste haar stille liefde heeft De enige triomf die nog op haar erelijst ontbreekt is een Olympische gou den medaille, maar die is haar dan ook onthouden door botte pech. Als favoriete «tartte ze op de vijfkamp in Mexico. „Maar op de morgen van de wedstrijden gebeurde er tijdens het warmlopen iets dat ik niet gauw zal vergeten. Bij een paar hordenoefeningen blesseerde ik mijn linkerbovenbeen en toen kon ik als toe schouwer Ingrid Becker de gouden me daille zien halen, dat was wel erg treurig”. Heide Rosendahl is waarschijnlijk de eerste verspringster, die de zeven meter zal passeren. Tijdens de studentenkampioen schappen in Turijn begin september vorig jaar vestigde ze haar wereld record van 6.84, maar erg tevreden was ze niet na afloop. „Mijn eerste sprong was over de 6.90, maar de kamprechter ver klaarde hem ongeldig. Discussiëren hielp niet, want zodra ik de edele heer ervan overtuigd had, dat de afdruk van mijn spikes correct op de balk te zien was, maakte een overijverige helper het zand al weer glad”. twist de sterkste, hoewel juist de concur rentie haar gebracht heeft tot zulke pres taties. Eerzucht is namelijk een van haar meest uitgesproken eigenschappen. Bij het verspringen heeft zij alleen tegenstand te duchten van Ingrid Becker, die sinds kort Mickler-Becker heet en die samen met de Engelse Sheila Sherwood tot op 11 cm van het wereldrecord van Heide is ge komen. Op de 200 meter heeft ze al eens 23.1 gelopen en op de vijfkamp is ze met haar totaal van 5399 eerste in West-Duits land en tweede op de wereldranglijst. De Oost-Duitse Burglinde Pollak is in het bezit van het wereldrecord op dit zware onderdeel met 5406 punten. De vijfkamp wordt niet in zalen beoefend vanwege de onmogelijkheid om een rechte 200 meter te lopen. Er is één vreemd aspect aan de beste sprongen van Heide Rosendahl, zij komt telkens pas aan het eind van een wedstrijd tot haar grootste prestaties. „Pas na enkele sprongen ben je warm gedraaid, maar het is voor mezelf ook niet zo duidelijk, waar om ik in Turijn en tijdens de Duitse kam pioenschappen in Berlijn bij de laatste sprong tot mijn beste prestatie kwam. Het is wel mogelijk, dat ik me eerst moet kwaad maken over enkele mislukkingen”. En Greens mening over Celtic was: „De Schotse ploeg is geheel weggekwijnd vergeleken met haar top van drie a vier jaar geleden. Een uur lang scheen Cel tic er nog in te slagen deze voortreffe lijke Nederlanders op afstand te houden, waar ze ook alleen maar voor waren ge komen. Maar nu zullen in de thuiswed strijd alle remmen moeten worden losge gooid John Rafferty, de verslaggever van de „Edinburgh Scotsman”, schreef: „Cruyff schoot de defensieve muur van Celtic aan stukken. Ajax, dat beschikte over snelle en intelligente voorhoedespelers, Merckx dicteerde voor een groot deel het hoge tempo in de eerste etappe van Parijs-Nice. Hier rijdt hij ook aan de spits, gevolgd door Van Rijcke ghem, Mintjens, Gösta Petterson en Ocana. eerste ontsnapping hadden gemist, slaagden er niet in hun rennerswerkzaamheden te neutraliseren. Het peloton wist zich ver slagen, liet zich beteugelen en liep een achterstand op die geleidelijk de bijna sen sationele grootte van meer dan tien minu ten aannam. Het tempo van de vluchtelingen lag zo hoog dat de groep van zeventien slonk tot slechts twaalf renners. De man die een lekke band kreeg, kwam niet meer bij en op die manier verdwenen Krekels, In ’t Ven, De Schoenmaecker en Mintjens uit de groep. Op 12 km voor Troyes werd een aanval van Letort opgevangen door de kop groep, maar Merckx slaagde er wel in een i APELDOORN. Met 32 tegen 6 I stemmen heeft de gemeenteraad van i Apeldoorn het voorstel van burge- I meester en wethouders aanvaard om een commissie uit de raad in te stel- len die tot taak heeft op korte termijn na te gaan of en zo ja, op welke wijze het betaald voetbal voor Apeldoorn kan worden behouden. Komt de com- missie, zo luidde het voorstel, tot een positieve conclusie, dan zal zij in het bijzonder een nieuwe structuur voor het behoud van het betaald voetbal die- nen te ontwerpen en na moeten gaan welke garanties kunnen worden ge- schapen om zulk een structuur gedu- rende een aantal jaren zeker te stel- I len. Aan de commissie zullen de wet- I houders van financiën en sportzaken 1 worden toegevoegd. I Teneinde een voortzetting van het I betaald voetbal door AGOVV tot het I einde van de competitie mogelijk te I maken zal een bedrag van ten hoogste 40.000 gulden nodig zijn, afhankelijk van de ontvangen recettes. Hiervoor zal de lopende rekening-courant bij de gemeente moeten worden verhoogd. I Deze bedraagt reeds 240.000 gulden Voorts zal de gemeente geen verma- I kelijkheidsbelasting heffen van de nog te spelen wedstrijden. I De raad vergaderde voor deze gele- genheid in de kleine zaal van schouw- I; burg Orpheus. In aanwezigheid van enkele honderden belangstellenden, die «VWWVVWVVVVVVVVWlMVVMIMIMMMMIWWVIMMMraVVWVWVWinMAMVWVVVVVWVWVWVVVVVWWVVVVMAMt HAARLEM. De Velser honkbal- club Terrasvogels dat in het sexblad Candy een sponsor meende te hebben gevonden, zal ook het komende sei zoen zonder sponsor zitten. Dat werd het bestuur van Terrasvogels donder dagavond gewaar van een journalist redacteur van het officieel orgaan der KNBSB. De gronden, waarop het KNBSB-bestuur de overeenkomst zul len gaan weigeren, zijn duister, maar zullen wel worden gemotiveerd op het zinnetje „Reclame mag niet in strijd zijn met openbare orde en zedelijk heid.” Geheel zeker van zijn zaak is het KNBSB-bestuur niet, want deze kwestie zal worden voorgelegd aan de pas ingestelde bondsraad der KNBSB. Daar deze waarschijnlijk pas het vol geld jaar bijeenkomt, zit Terrasvo gels dat met een aanzienlijk tekort kampt evenals de meeste honkbal- clubs weer een jaar in de zorgen. Terrasvogels meende het zo goed voor elkaar te hebben. Eindelijk had de Velser club die met een tekort van enkele duizenden guldens zit na een mislukt hoofdklasse-avontuur veel kosten met 14 dubbels en geen recet tes in Peter Muller een sponsor ge maakte uitstekend gebruik van het over wicht dat Celtic de Nederlanders toe stond. De defensieve tactiek van Celtic, overigens een ongebruikelijke taktiek voor de ploeg, is volledig mislukt”. Junioren: lichtgewicht: Brandt en Van Hees; half- middengewicht: Knepperman; midden gewicht: Geurtsen en Weber; halfzwaar- (Van onze sportredactie) HAARLEM Een gesprek met de negen deelnemers aan de Europese indoorkampioenschappen levert aan de vooravond van dit belangrijkste atletiekgebeuren in het winterseizoen de merkwaardige slotsom op, dat geen van de afgevaardigden zich voldoende voorbereid voelt op Sofia. Er zijn dan weliswaar enkele wedstrijden afgewerkt op de nieuwe indoorbaan, die de KNAU heeft aangeschaft, maar van een werkelijke groei naar een wintertop is bij geen van de atleten sprake. De kampioenschappen in Bul garije worden beschouwd als een leuk tussendoortje op weg naar het buiten seizoen. Wil Westphal, trainer van Miep van Beek en Mieke Sterk, zegt tegen zijn pupillen: „Probeer er maar uit te halen wat er in zit, meer kun je niet doen. Jullie training is niet af gestemd op het indoorseizoen, dus als je je beste prestatie verbetert, kun je al tevreden zijn”. De training in Nederland kan niet gericht zijn op een winter- en zomertop en wel om de eenvoudige reden, dat een Nederlandse atleet niet voldoende tijd kan be steden aan het bereiken van de wereldtop. En dat is vooral zo jammer om dat het aantal getalenteerden aanzienlijk is. TROYES Al op de eerste dag van ParjjsNice heeft de ongenaak bare Eddie Merckx een aantal van zijn concurrenten op een vrijwel on overbrugbare achterstand gefietst. De explosie van de eerste dag, overigens niet ontketend door Merckx maar door Jan Janssen, bezorgde het pelo ton een achterstand van meer dan elf minuten en in dat verslagen peloton zaten renners als Poulidor en Bitossi. De ontknoping in de eerste rit kwam na veertig kilometer. Het peloton reed in een verschrikkelijk hoog tem po, de snelheid lag rond de vijftig kilometer. In deze fase was een lekke band fataal en de equipe van Kees Pellenaars ontdekte die waarheid. Een achterblijver was een verloren man, iedere renner die als assistent naar achteren werd gestuurd, was eveneens „gezien”. Pellenaars verloor op die manier vijf man, die met een achterstand van 35 minuten binnen kwamen. Ze kregen wel „gratie” en mogen vandaag weer starten. In de veertigste kilometer verhoogde Janssen de snelheid van de groep, die als een lang lint naar het zuiden koerste. Het lint brak en vooraan bleven zeventien renners over. Bij die zeventien waren Merckx, Janssen, Ocana, Zoetemelk, twee Petterssons en Aimar. Kortom een groepje met respectabele namen, renners in ieder BASKETBAL. CSKA Moskou heeft in de tweede wedstrijd in de halve finale van het toernooi om de Europa-cup voor lands kampioenen Slavia Praag met 94-67 ver slagen. Aangezien in de eerste wedstrijd Slavia met een verschil van 15 punten had gewonnen hebben de Russen zich voor de eindstrijd gekwalificeerd. SYDNEY. Tijdens de open Australi sche tenniskampioenschappen heeft Tom Okker in de kwartfinales de Amerikaan Marty Riessen verslagen met 6-3, 6-3 en 6-3. Het was een opwindende strijd waar in de Nederlander zeer vastbesloten spel te zien gaf. Gisteren had Riessen, tot een ieders verbazing, de Australiër John New combe, winnaar van Wimbledon van ver leden jaar, uitgeschakeld. Na zijn overwinning op Marty Riessen had Tom Okker ook succes met de Ame rikaan. In de kwart-finales van het dub belspel wonnen Okker en Riessen donder dag met 6-2, 6-3 van de Australiërs Da vidson en Bill Bowrey. DOETINCHEM Ad Zonderland, die in december door het bestuur van De Graaf schap uit de eerste divisie als trainer op non-actief werd gesteld, zal weer voor de vereniging gaan werken. Hij is benoemd tot manager. Het bestuur van De Graaf schap maakte tevens bekend dat de spe lers uit de kerngroep van het eerste elftal een extra-premie in de vorm van een kleu- ren-tv zullen krijgen wanneer de plaats in de eerste divisie niet verloren gaat. De Graafschap staat op dit moment laatste in de eerste divisie met een achterstand van zes punten op Veendam, dat twee wedstrij den meer speelde. LONDEN. De Britse pers looft in zijn commentaren op de wedstrijd Ajax Celtic vooral Johan Cruyff, die de Schotse weerstand gebroken zou hebben. Geoffrey Green van de „London Times” zei het, onder de kop „meesterlijke Cruyff breekt Celtic”, zo: „De briljante Cruyff beleefde naarmate de wedstrijd vorderde steeds grotere triomfen. De Ne derlandse international inspireerde Ajax tot een flitsend eindschot na een voor treffelijke show van het gehele elftal in de tweede helft De talentvolle Amster damse formatie schoot plotseling als een steekvlam door de Schotse linies en ver anderde de druilerige avond in een lich tend schouwspel”. men om wereldrecords te verbeteren. Maar als je van tevoren al kunt nagaan dat er op de 3000 meter bijvoorbeeld al niet meer in zit dan 4.35 kun je er beter niet aan beginnen.” Het weer in Inzell is al enkele weken erg slecht. De sneeuwbulten in de straten, waar sneeuwschuivers onafgebroken bij na ontmoedigend hun arbeid verrichten, hebben een hoogte bereikt van bijna 2 meter. De bergtoppen rond het kleine wintersportcentrum, dat momenteel meer weg heeft van een Siberisch oord, zijn al dagen verborgen in een grauw wolken dek. Willen de recordwedstrijden, die ge pland zijn voor het weekeinde geen totale mislukking worden, dan zal het weer snel en drastisch moeten veranderen. Er is bij de organisatoren slechts een vage hoop dat dit inderdaad het geval zal zijn. Gis termorgen, toen de schaatsers op de ijs- piste van Inzell verschenen, verdween reeds alle animo om in de avonduren krachtig uit te halen voor het verscher pen van wereldtijden. Beurtelings reed één van de Nederlanders met een sneeuw schuiver voor de anderen uit om de baan nog enigszins begaanbaar te maken. Van een normale training was toen reeds geen sprake. Met tegenzin trokken de Nederlanders in de namiddag naar de baan, waar ze steun vonden bij de Zweden, die op Sand ler na, het eenvoudig vertikten te gaan rijden. Ploegleider Pettersson: „Als ze niet uit zichzelf willen, ga ik ze niet dwin gen.” Voor de organisatoren zat er toen niets anders op de wedstrijd af te gelasten tot grote opluchting van de schaatsers. Iemand die bij het vernemen van deze tijding ongetwijfeld zal gniffelen, is Dag Fornaess, die op het laatste moment heeft afgezien van de reis naar Inzell. De kos ten van de Noorse schaatsers worden na melijk door hun clubs betaald, maar toen Fornaess van zijn vereniging in Hamar te horen kreeg dat men bereid was niet meer dan 500 gulden te vergoeden, be dankte Fornaess voor de eer. Hij vond de vergoeding veel te laag. fel reageerden op de opmerkingen van de verschillende raadsleden en vooral die van de tegenstanders in de fractie van Binding Rechts. Deze reacties wa ren voor burgemeester Des Tombe aanleiding zich tot het publiek te wen den met het verzoek: „Laten we het vanavond fijntjes houden.” Toen het publiek door bleef gaan met uitroepen als „schande” e.d., ter wijl de heer Van Doom van de fractie Binding Rechts aan het woord was, ontstond een schermutseling tussen de burgemeester en het raadslid over het handhaven van de orde in de verga dering. De heer Oosterbroëk, fractie voorzitter van Binding Rechts, ver klaarde nog dat maandagavond in een vergadering van alle bij het betaald voetbal betrokkenen, waaronder ook het bestuur van AGOVV, was af gespro ken de zaak van het betaald voetbal buiten de politiek te houden. Maar dat met name ook de voorzitter van AGOVV, ir. Van de Kolk, de volgen de dag reeds een onbehoorlijke poli tieke aanval in een landelijk dagblad deed op wethouder Harmsen, die, zo als hij verklaarde, geen tegenstander van betaald voetbal is, maar niet be reid is met dit AGOVV en het actie comité verder te werken. Wethouder Harmsen stemde dan ook tegen. De commissie zal op zo kort mogelij ke termijn haar rapport aan de ge meenteraad uitbrengen. gat te slaan. Zijn maximale winst liep op tot 300 meter, maar in de buitenwijken van Troyes verspeelde Merckx zijn voorsprong weer en in de eindsprint moest hij Eric Leman laten voorgaan. gever van het sexblad Candy ver klaarde zich bereid om Terrasvogels een financiële injectie van 6000 gulden te geven. Als tegenprestatie zou Ter rasvogels het woord Candy op de jackets dragen. Terrasvogels vroeg in een brief aan het KNBSB-bestuur om toestemming tot het sluiten van deze overeenkomst. Het antwoord zal nega tief luiden, aldus de mededeling van de redacteur van het officiële orgaan. Commentaar van een KNBSB-be- stuurslid: „Het is bijzonder jammer dat onze beslissing voortijdig in de openbaarheid is gekomen. Het is een bijzonder moeilijke zaak. Aan de ene kant zien wij wel de moeilijkhe den (mogelijkheden) van een honkbal- club, maar aan de andere kant moeten wij ons als bestuur van de KNBSB ook rekenschap geven van de juridi sche kanten aan deze zaak. Als onze instemming via persconferenties ge bruikt zou kunnen worden voor een po litieke zaak, dan moeten wij ons eerst terdege oriënteren. Vandaar dat wij in eerste instantie hebben geweigerd." Terrasvogels zoekt inmiddels naar middelen om toch tot het sluiten van het contract met Muller te komen. De mogelijkheden lijken echter beperkt tot voorjaar 1972: dan pas komt de KNBSB-bondsraad bijeen! meter te annuleren, toen bleek dat Zweedse en Nederlandse schaatsers niets voor voelden de ijzers onder te bin- ae”; vertelde de Nederlandse coach Leen pioegma^kers mogen rekenen. De „kleine- Pfrommer. „Tenslotte ben je hier geko- deden hun plicht de mannen die de v>s Mrjti

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25