Stembusakkoord bleek struikelblok wordt slechter WARM LOPEN VOOR VERKIEZINGEN Zes Turken s aangehouden Meer werkende jongeren onder partiële leerplicht Hu isvesti ngssi tua tie in Amsterdam Twee doden door polio Progressiever! betreuren mislukken van overleg Boete geëist tegen acteurs sex-show Binnenkort’ iets te vieren? HETRECHTHUIS UITHOORN A/D AMSTEL Schans 32-tel.02975-1380 Raadszaaltribune in Bussum ontruimd Verdachte wenst liever doodstraf dan tbr Nota woonruimteproduktie: Automobilist na CIJFERS MOETEN WORDEN BIJGESTELD Danstent weert Hotel Brabant in Arnhem sluit dodelijk ongeluk doorgereden meisjes met hot-pants PANTALONS - S P 0 R T KOLBERTS IR» VRIJDAG 12 MAART 5 197 1 2 door hogedrukstaal GEEN SINECURE illegaal in Nederland 1 I Weer nieuwe gevallen KEUS UIT MEER DAN 1000 Classificeerder dood Ton schade bij brand voor goed verzorgde RECEPTIES en DINERS in sfeervolle omgeving naar ”HET RECHTHUIS” A ts bi 8' r< v! g' tE Ir «1 v d m m m Vi d< ZE O1 n< k DEN HAAG „Wij betreuren, dat de confessionele partijen bleven vast houden aan hun standpunt dat ook wanneer de onderhandelingen met ons succesvol zouden blijken te zijn dit niet automatisch tot afspraken leidt die de kiezers ook na de verkiezingen binden”. Aldus de verklaring, die donderdagavond namens de drie progressieve partijen PvdA, D’66 en PPR is af gelegd over de mislukking van het gesprek met de confessionele partijen, waarover wij gisteren berichtten. gezellige ZALENAKKOMMODATIE voor 20 tot 200 personen FEESTELIJKE DINERS voor gezelschappen “9 50 port - sherry - vermouth nog steeds *4 r f ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Je den boete. Van -♦ «WW «WW DOUWMA heeft nog steeds En! Ve: val me poi hei uit' nie zor ovt mi; «te gel hel mt vol vo< pr< ke! de tut dis zoi wi vol m< va va: ha men van steld aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Justitie. Hij ver wijst daarbij naar het bericht in ons blad, volgens hetwelk het NVV heeft geconsta teerd dat er vanuit Amsterdam wordt ge handeld in gastarbeiders. Neder- echter De verdachte is in het verleden al ver oordeeld wegens verkrachting, mishan deling en bedreiging. MOOK Donderdagmorgen heeft een brand bij de n.v. Verzinkerij in Mook een gedeelte van de verzinkerij-installatie ver woest. De schade wordt op ten minste 100.000 gulden geschat. d d d A b g pij dis foi ee lir Gen Cronjéstraat 3844 - Tel. 254679 HAARLEM g v V 5 v c Zi n< A C «te; Va; er mei lab: de wel We fon gar gen tier zek tier in nas tar dis; dig dra me hor eer W3 in wo specialiteitenrestaurant *van het Dirk van den Broek-concern AMSTERDAM Een ongeluk met een hogedrukwaterpistool heeft in de nacht van woensdag op donderdag op de scheepswerf van de NDSM in Amsterdam-Noord het leven gekost van de 21-jarige classificeer der M. Raizman uit de hoofdstad. Door onbekende oorzaak werd de man. die bezig was een scheepswand met een druk van 150 atmosfeer schoon te spuiten, in het onderlichaam getroffen door de straal uit zijn pistool. Hij was op slag dood. AMSTERDAM De huisvestingssituatie in Amsterdam wordt slechter. De huidige ontwikkeling in de woningvoorziening moet, als deze niet wordt omgebogen, lei den tot stagnatie in de verdere groei en vernieuwing van stad en gewest. De mo gelijkheden tot verhoging van de produktie z<jn echter op korte termijn tamelijk be perkt. Dit staat in de nota „Woonruimte produktie op korte termijn 1970-1975”, die donderdagavond door B. en W. van Am sterdam is gepubliceerd. omdat volgens hen een „heilloos nietes-welles spelletje dreigt”, nadat gebleken dat de confessionele partijen niet bereid met de pers. Een en ander staat in de memorie van antwoord naar aanleiding van het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer over de Nota Werkende Jongeren. In de nota was Alom in den lande is de verkiezings koorts ontbrand. Politici proberen el kaar met spitse woorden vliegen af te vangen en de gunst van het kie zersvolk te winnen. En ze hopen daarbij dat de kiezers op 28 april voor de Kamerverkiezingen ter stembus zullen gaan. Den Bosch echter heeft weer wat extra. Al op 17 maart kun nen de Bosschenaren het vakje van hun favoriet rood maken, zij het dat het de gemeenteraadsverkiezingen geldt, want het gebied van Den Bosch is onlangs uitgebreid. De Bossche naren kunnen voor de grote verkie- zingsslag alvast warm lopen. Op de foto: affiches op een bord voor het station. Ook is overleg gaande over de opzet van introductiecursussen voor het nieuw aan te stellen personeel. De nieuwbouw loopt snel terug en daal de, aldus de nota, in één jaar tijd van 8650 tot 5550 woningen. Woningverbetering, het in stand houden van woningen en renovatie komen niet op gang. Het tempo van de krotopruiming blijft te laag. Stagnatie in de bouwproduktie is toe te schrijven aan onvoldoende financieringsmiddelen, het ontbreken van een kader waarin een hoge LEIDEN. Een automobilist heeft donderdagavond op de Apothekersdijk in Leiden twee aanrijdingen veroorzaakt, waarbij de 17-jarige scholier Robert Mel man uit Leiden is omgekomen. De jongen reed op een bromfiets. Zijn 21-jarige duo- passagier kreeg een schedelbasisfractuur. Even tevoren had de automobilist, die na het ongeluk is doorgereden, een 20- jarig meisje op haar fiets aangereden. Zij liep een gebroken been op. De wagen is door de politie later in Leiden gevonden. De politie heeft de eigenaar ervan nog niet kunnen horen, zodat het vooralsnog de vraag is of deze zelf of een ander ach ter het stuur heeft gezeten. De participatie van de leerling aan de samenleving zou als belangrijk didactisch en methodisch uitgangspunt moeten wor den vooropgesteld bij het voorgestelde participatie-onderwijs, dat door nieuw op te richten instituten voor vorming en op leiding zou moeten worden verzorgd. In de memorie wordt verklaard, dat inge stemd kan worden met een participatie- onderwijs, dat zich zou kunnen ontwik kelen tot een methode, die bij het gehele algemeen funderend onderwijs kan wor den gehanteerd. De bewindslieden zijn desondanks van mening, dat de ontwikke ling van het participatie-onderwijs het best kan geschieden langs de weg van integratie van beroepsbegeleidend onder wijs en het vormingswerk. Als het participatie-onderwijs tot stand is gekomen, zullen de werkende jongeren de status van leerling hebben. ARNHEM Hotel Brabant aan het Sta tionsplein in Arnhem is het vijfde horeca bedrijf in Arnhem dat binnen betrekke- Ijjk korte tjjd de deuren heeft gesloten. Het hotel had 37 bedden en was één van de oudste hotels in de stad. Het was het enige hotel aan het stationsplein dat de oorlog en de evacuatieperiode overleefde. Gegadigden voor het hotel zouden er genoeg zijn. Ook banken zouden in het hotel zijn geïnteresseerd, maar de in Maas tricht wonende eigenaar en vroegere ex ploitant heeft nog geen beslissing genomen. I De A.R.-fractieleider mr. Biesheuvel meent dat het voor de confessionele par tijen geen sinecure zal zijn om tot een programmatisch vergelijk met de V.V.D. te komen. Hij voorspelde donder dagavond op een verkiezingsbijeenkomst in Ermelo moeilijke onderhandelingen met de liberalen. Het overleg zal zijns inziens geen kleinigheid zijn. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. zullen het woensdag j.l. begonnen oriënterende ge sprek met de V.V.D. moeten afmaken, vond mr. Biesheuvel, voor wie vast stond dat vóór de verkiezingen een uit spraak door de drie confessionele par tijen zal worden gedaan over het pro gram van de V.V.D., maar ook over dat van de combinatie P.v.d.A., D’66 en P.P.R. Jammer vond hij het dat in 'het gesprek met deze combinatie over geen enkel groot politiek vraagstuk is gespro ken, maar uitsluitend over de aard van (Van onze correspondent) VENLO. Twee Venlose zusjes van 18 en 21 jaar zijn door de exploitant van de danszaal Custers in het kerkdorp Hout-Blerick de zaak uitgewezen, om dat ze hot-pants droegen. Dat gebeurde tegen het eind van een dansavond, die de twee Venlose secretaresses aan een spervuur van schampere opmerkingen had blootgesteld. „Hot-pants horen hier niet, die zijn onfatsoenlijk”, werd de meisjes verteld. „Aanvankelijk vielen we nauwelijks op”, aldus de 18-jarige José Kuipers, die de zaak laconiek opneemt. „Maar Hout- Blerick is eer ;>cht dorp. En toen men ons eenmaa’ ’aten had. regende het opmerkingen, zowel van de orkest leden als van andere bezoekers. Toen mijn zusje frites ging halen, werd haar zelfs gevraagd of we zo van het voet balveld waren gestapt. Ik geloof, dat inderdaad een hoop mensen er aanstoot aan hebben genomen.” Mevrouw Custers: „We hebben een fat soenlijke zaak en dat moet zo blijven. We hebben nu per slot van rekening allerlei publiek.” BÜSSUM. Burgemeester A. Admi raal van Bussum heeft donderdagavond Iaat de publieke tribune in de raadszaal laten ontruimen tijdens een raadsdebat over een communicatienota van B. en W. Enkvle toehoorders op de publieke tribu ne wilden zich met het debat bemoeien en kennelijk direct mee communiceren in de verhouding burgerij-overheid. Tot drie maal toe sommeerde de burgemeester het publiek zich rustig te houden. Toen ie mand op de tribune tenslotte voor de vierde maal interrumpeerde, liet de bur gemeester politie aanrukken om de pu blieke tribune geheel te laten ontruimen. De raad zette daarna het debat voort en besloot diep in de nacht tot instelling van een commissie verhouding gemeente- bestuur-burgerij. in „65” verschillende maten en lengtes. Natuurlijk met rechte pijp, al dan niet met riem. DEN HAAG. Tien maanden gevan genisstraf en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag donderdag geëist tegen een Hagenaar we gens poging tot zware mishandeling. De man had op 19 augustus in een sociëteit in Den Haag met een geweer een bezoeker tweemaal in de bovenbenen geschoten. „U kunt me beter ter dood veroordelen, dan is alles achter de rug. Dat nog liever dan tbr” riep de verdachte in zijn laatste woord tot de president. Hij ontkende de bedoe ling gehad te hebben om de ander te verwonden. norama” in het Micro-theater in Amster dam. op 11 april 1969. Hij persisteerde bij de eis uit het eerste gedeelte van de zaak in september van het vorig jaar: 50 gul- STAPHORST/MEPPEL. De polio- uitbarsting in Staphorst en de vroeger bij Staphorst behorende, doch thans on der Meppel ressorterende wijk heeft thans aan twee kinderen het leven gekost. In het ziekenhuis Ziekenzorg in Enschede is een 12-jarige jongen overleden, afkomstig uit de Meppeler wijk, terwijl in het bea- demingscentrum van het Academisch Zie kenhuis in Groningen een 6-jarig meisje uit Staphorst is overleden. Dit kind be hoorde tot één van de eerste ziektegeval len die bekend zijn geworden. Inmiddels zijn in Staphorst zelf weer vier nieuwe gevallen gesignaleerd. De patiëntjes zijn drie jongens van 7, 10 en 12 jaar en een meisje van 14 jaar. Hiermede is het totale aantal polioge- gevallen gestegen tot 19, waarvan 17 in Staphorst en 2 in Meppel, inclusief de twee thans overleden kinderen. In de betrokken wijk van Meppel is donderdagmiddag de klontjesactie op gang gebracht, terwijl in Staphorst de gelegenheid weer is opengesteld voor kin deren, die bij de actie van vorige week nog geen vaccin kregen toegediend. het gesprek en het maken van bindende afspraken vooraf. Drs. Udink, lijsttrekker voor de C.H.U., die eveneens op deze bijeen komst was, deelde mee. dat zijn delega tie zelfs zo ver was gegaan door zich be reid te verklaren de andere gespreks partner (V.V.D.) uit te sluiten indien de verkennende besprekingen ertoe zouden leiden dat de onderhandelingen zouden kunnen beginnen. „Dat was niet genoeg. Wij moesten nu al toezeggen dat uit de onderhandelingen volledige afspraken over stembusakkoord en kandidaat-mi- nisters moesten resulteren, en dat ging ons te ver”. regionale woningproduktie tot ontwikke ling kan komen en een groot gebrek aan ervaring met betrekking tot maatregelen als krotopruiming en woningverbetering. Als belangrijke perspectieven voor de naaste toekomst worden in de nota ge noemd dat van de zijde van het rijk het op gang komen van de woningproduktie in de regio zal worden bevorderd en voorts dat in beginsel overeenstemming werd be reikt over de aanpak van de woningver betering en het daaruit voortvloeiende huurniveau. Volgens B. en W. zullen in de komende vijf jaar ten behoeve van Amsterdam ruim 8000 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Hiervan zullen er maximaal 3400 per jaar op het grondgebied van de hoofd stad kunnen worden verwezenlijkt. Binnen Amsterdam zal de bouwactiviteit worden geconcentreerd op de zuidoostelijke stads uitbreiding (nieuwbouw), de Spaamdam- merbuurt (woningverbetering) en Beton dorp (renovatie). Voor de verschillende vormen van bouw activiteit hebben B. en W. maximum-, een minimum- en een streefprogramma opge steld. Het streefprogramma voor 1970-1975 voorziet (in aantallen gemiddeld per jaar) in een verlies van 2100 woningen, een ver betering van 900 woningen, een nieuwbouw binnen Amsterdam van 3400 woningen en nieuwbouw ten behoeve van Amsterdam in de regio van 4600 woningen. In de verklaring wordt gezegd dat de drie partijen niet kunnen zien hoe aan de kiezers duidelijk gemaakt kan worden dat een succesvol overleg desondanks tot niets kan verplichten. Voortzetting van het overleg bleek na dit onoverbrugbare menings verschil door beide partijen zinloos te worden geacht, aldus de verklaring van de PvdA, D’66 en PPR. De drie progressieve partijen hebben de verklaring uitgegeven. was waren tot een gezamenlijke ontmoeting De raadsvrouwe, mr. H M. de Kat- Presser, van het viertal (drie verschenen niet ter zitting) vond de voorstelling eer der een „fris” krarakter hebben. Zij was van mening dat door de pluriforme sa menstelling der Nederlandse bevolking het moeilijk is vast te stellen wat de op vattingen van de meerderheid zijn. Het gerechtshof verwees de zaak vorig jaar september in een tussenarrest terug naar de rechter-commissaris t en einde een onderzoek te kunnen laten instellen in hoeverre bekendheid aan het spektakel was gegeven en in hoeverre het publiek op de hoogte was van wat er zou gaan gebeuren. Arrest donderdag 25 maart. sprake van invoering van een partiële leerplicht van één dag per week voor 15- jarigen met ingang van 1 augustus. Een zelfde maatregel voor 16-jarige met in gang van 1 augustus 1972 en een twee daagse partiële leerplicht voor 15-jarigen met ingang van 1 augustus 1973. De maat regelen voor de 15- en 16-jarigen blijven onaangetast. In de memorie van antwoord wordt voorgesteld te kiezen tussen een twee daagse partiële leerplicht voor 15-jarigen en een eendaagse voor 17-jarigen. Als beide op 1 augustus 1973 zouden worden uitgevoerd, dan zou er onvoldoende perso neel zijn om de verwachte aantallen jon geren op te vangen. Om de verwachte stijging van het aan tal deelnemers na 1 augustus dit jaar te kunnen opvangen, zullen de vormingsin stituten allereerst in staat moeten worden gesteld tijdig voldoende personeel in dienst te nemen. Hierover wordt met de lande lijke organisaties voor het vormingswerk overlegd, aldus de memorie van antwoord. Maar ook met een wijde pijp, met of zonder omslag. Gewoon als „vrije tijds broek”, maar ook uitstekend te combineren met onze enorme kollektie SOEST. Berooid en ontdaan van alle persoonlijke bezittingen zijn tijdens een normale verkeerscontrole in Soest zes Turken aangehouden, die in hun land geronseld waren en op goed geluk naar Nederland waren gekomen, zonder overi gens in het bezit te zijn van de daarvoor bestemde papieren. De Turken, die door een landgenoot ertoe waren overgehaald om naar Neder land te komen, hadden thuis al hun bezit tingen verkocht om de overtocht te kun nen betalen. Enkelen bleken bij hun aan houding nog maar enkele guldens te hebben. DEN HAAG. Een beter inzicht in de on wikkeling heeft ertoe geleid, dat cijfers over de aantallen jongeren in de Nota Werkende Jongeren (van staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschap pen en minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid) moeten worden bijgesteld. Zo zullen er in 1971 geen 13.000 maar 21.000 15-jarigen zjjn, die onder de werking van de dit jaar in te stellen par tiële leerplicht vallen. Ook het genoem de aantal van 62.350 16-jarigen in 1972 moet gecorrigeerd worden en wel in 61.860 Dit is ook het geval met het aantal van 75.000 17-jarigen in 1973. Er zullen dan 94.000 jongeren van 17 jaar zfjn, die niet meer deelnemen aan enige vorm van voortgezet onderwijs, maar van wie bjjna eenderde ook zonder maatregelen te tref fen wel partieel onderwijs zal volgen. Prof. dr. Steenkamp, de programma maker van de K.V.P en een fervent voorstander van samenwerking met de P.v.d.A. zei desgevraagd geen spijtstem- mer te zullen worden. „Niemand heeft er ooit aan gedacht, ook niet toen wij ons uitspraken voor een duidelijke keuze voor de verkiezingen, dat dan gesteld zou wor den dat er bij voorbaat overeenstemming over een stembusakkoord zou moeten zijn”, zei hij. Vrijwel de hele confessio nele delegatie noemde het gesprek on bevredigend, omdat slechts over de aard en het doel van het gesprek was ge praat en niet over de programma’s. Verwacht wordt dat de confessionele partijen, nu het gesprek tussen confessio nelen en progressieven is verzand, de confessionelen nu ook geen uitspraak ten gunste van samenwerking met de V V.D zullen doen, maar pas na de verkiezin gen zo nodig met deze partij in zee zul len gaan. Het gesprek met de V.V.D. zal volgende week dinsdag door de confessio nelen worden voortgezet. De liberale frac tieleider mr. Geertsema verlangt echter niet meer dan een globaal stembusak koord, niet meer dan een intentieverkla ring. P.P.R.-vertegenwoordiger mr. Jurgens had van het gesprek de indruk overge houden dat de confessionelen eigenlijk helemaal niet met de progressieven in zee wilden. Nieuw-Linkser Hans Kom brink, lid van het P.v.d.A.-bestuur, liet weten dat het hele gesprek niet had ge hoeven. „De progressieve partijen gaan zich nu verder op hun gezamenlijk op treden bij de verkiezingen concentreren. Ze zijn van plan tijdig voor de verkiezin gen met een kernkabinet voor het voet licht te komen”. Het gesprek tussen confessionelen en progressieven kwam al na ruim vier uur praten tot een eind. P.v.d.A., D’66 en P.P.R. zagen er geen brood meer in toen de confessionelen zelfs niet op hun be reidheid een compromis te sluiten ingin gen. Naar dr. A. Vondeling (P.v.d.A.) na afloop zei, waren de confessionelen niet bereid ook maar tot enige afspraak te komen, zelfs niet als in de eerste fase van het overleg zou blijken dat er resultaten te boeken zouden zijn. De progressieve partijen, die vonden dat de uitkomst van het overleg een ak koord over een gezamenlijk regerings programma en de kandidaatsministers zou moeten zijn,' waren bereid de eerste fase van het overleg open in te gaan en pas voorwaarden in te voeren als het tot werkelijke onderhandelingen over pro grammapunten zou komen. Maar na een schorsing op verzoek van de confessionelen bleek dat ook die con cessie, hoewel gesuggereerd door de an- ti-revolutionair drs. Goudzwaard, de con fessionelen niet tot toezeggingen kon be wegen. K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee na afloop: „Wij wilden een open, pro grammatisch overleg, omdat we ook nog met de V.V.D. in het overleg zijn. Een stembusakkoord kan geen doel wel resultaat van het overleg zijn. Er zijn echter meer varianten mogelijk om de kiezer duidelijkheid te verschaffen. „Wij wilden daarom een dergelijk ak koord niet tot uitgangspunt nemen”. Dr. Vondeling vond de opstelling van de confessionelen onaanvaardbaar, kunt toch niet onderhandelen, dus met geven en nemen tot een akkoord komen, als de tegenpartij nog de mogelijkheid openhoudt om met een ander in zee te gaan. Dat zou de onduidelijkheid ten top zijn”. Dr. Vondeling citeerde drs. Udink, die in het gesprek had laten weten dat er ook tussen ja en nee nog een ant woord mogelijk is. Volgens drs. Den Uijl, de lijsttrekker van de P.v.d.A., was de confessionele delegatie niet geheel eensgezind. Prof. Steenkamp en mr. Van der Stee stonden volgens hem duidelijk tegenover drs. Schmelzer, zoals Goudswaard tegenover Biesheuvel stond. Maar mr. Van der Stee ontkende later dat er onenigheid in zijn delegatie zou zijn geweest. Als er al meningsverschillen waren, dan liepen die dwars door de drie partijen heen, gaf hij wel toe, „maar dat was vanmor gen niet het geval”. AMSTERDAM. „Ik durf te stellen dat de belangrijke meerderheid van de Nederlandse bevolking het te koop lopen met seksuele middelen en capaciteiten nog steeds walgelijk vindt, maar de meerderheid schaamt zich in stilte,” al dus de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. J. H. Kem per, donderdag in zijn requisitoir van de aangehouden zaak tegen de vier mede spelenden van de sex-show „Erotisch Pa- De mannen waren illegaal de grens overgekomen. Zij werden aangehouden, omdat zij in een niet al te rijvaardig busje reden. De Turken zouden vandaag weer op het vliegtuig naar hun vader land worden gezet. Naar aanleiding van deze geschiedenis, volgens hoofdinspecteur H. G. Scholt- meijer van de Soester politie een „men selijke tragedie”, is een uitgebreid onder zoek naar de achtergronden van deze zaak ingesteld. Daarbij is onder meer ge bleken, dat zich in Joegoslavië en Tsje- cho-Slowakije centra bevinden, waar Tur ken worden opgevangen en via Oost- Duitsland veelal naar het westen worden gebracht. Voor zover zij naar Nederland gaan, wordt voor het vervoer gebruik ge maakt van in Nederland opgekocht en doorgaans zeer oude en afgeschreven bus jes, die naar de opvangcentra worden gebracht en vandaar naar Nederland terugrijden. De meeste Turken bleken bij hun aan houding wel in het bezit van een transit visum voor een eenmalige doorreis, be stemd voor West-Duitsland. De lands-Duitse douane moeten zij ongemerkt gepasseerd zijn. Het Eerste-Kamerlid mr. Van Wijk (P.S.P.) heeft over het illegaal binnenko- Turken in Nederland vragen ge- vanaf 15 personen V.a. f A H L R i lW ^en alleen bij ons slechts W 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2