Druk in Londen om IRA-leden te interneren VERSLAGENHEID OVER MOORDEN IN ULSTER Nieuwe formule voor gezondheidszorg Onderzoek naar Amerikaanse en Zuidvietnamese mishandelingen Volkenmoord dreigt in Vast werk! Oost-Pakistan Bierleiding VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Staatsgreep verwacht in Argentinië „Christus was niet getrouwd” Olietanker gebombardeerd HOOGOVENS IJMUIDEN FORD-VERKOOPCENTRUM Senator Aiken: SJEIK MOEDJIBOER RACHMAN: Treinongeluk in Chili; 15 doden „VS willen om olie in Vietnam blijven” VRIJDAG 12 MAART 1971 3 Oorzaak wellicht grap Doodziek Nieuwe crisis Republikein Vaticaan noemt twee boeken over Jezus onevangelisch Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265*315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Executiepeloton w - ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ook zou een ondergronds ziekenhuis met 120 bedden zijn aangetroffen. Volgens de generaal is het de eerste keer dat B-52 bommenwerpers zulke aantoonbaar zware verliezen hebben veroorzaakt. De basis zou deel uitmaken van een keten logistie ke steunpunten langs de Ho Tsjo Minh- routes. Ook in het Lagerhuis heerste gister avond verslagenheid over de laffe ter reurdaad die het kenmerk droeg van een typische IRA-executie, herinnerend aan de gruweldaden in Ierland van een halve eeuw geleden. Mogelijk was hier sprake van een represaille voor het sneuvelen van IRA-mannen in gevechten met het Britse leger. In de Amerikaanse Senaat verklaarde gisteren de republikein Aiken, dat er grote verwachtingen z(jn over de aanwezigheid van olie b(j de zuidkust van Vietnam. Volgens een Californische anti-oorlogsbe- weging willen de Verenigde Staten om deze reden in Vietnam bleven. De Zuidvietnamese troepen in Laos zou- Daar willen de opstellers van de „zeven pijlers” juist zo veel mogelijk vanaf. De discriminatie in het huidige stelsel tussen fonds- en particuliere patiënten is hun een doorn in het oog. Gelijke behande ling tegen gelijke kosten voor iedereen. In de resten van de basis zouden de Zuidvietnamezen de lijken van 471 Noord- vietnamese soldaten hebben gevonden. Ne gen tanks en negentien Russische vracht wagens waren vernietigd, aldus de Zuid vietnamese generaal Pham Van Phoe. Enkele bestuursleden van de Nederlandse Vereniging van Ziektekosten- en Onge vallen Verzekeraars hebben zich er nu mee beziggehouden en de stroom van rap porten en stellingen die over de gezond heidszorg al ten beste zijn gegeven, laten uitmonden in „Zeven pijlers voor een nieuwe structuur van de gezondheids zorg”. Helemaal zuiver is die aanduiding overigens niet, „vernieuwde structuur” zou misschien beter zijn geweest. Want de op stellers van het plan hebben waar mo gelijk het bestaande gehandhaafd en als het ware ingebouwd in een nieuwe for mule, die neerkomt op een beperkte volksverzekering, met een eigen risico voor iedereen. Het plan is aldus een com promis geworden, dat aan nieuwe ontwik kelingen kan worden aangepast en onder de huidige omstandigheden de meest ac tuele en bruikbare bijdrage lijkt in de discussies over financiering van de ge zondheidszorg. De opstellers hebben zich willens en wetens ver gehouden van de volksverzekering met volledige staatsbe moeienis, omdat zij een verambtelijking van de gezondheidszorg willen voorkomen vanwege het confectiekarakter, dat de be handeling van patiënten dan zou krijgen. DACCA (Rtr.) De Oostpakistaanse po litieke leider Sjeik Moedjiboer Rachman heeft gezegd dat Oost-Pakistan wordt be dreigd met genocide en onthouding van fundamentele mensenrechten. Maar, zo vervolgde h(j, de Bengalezen z(jn vastbe sloten tot de laatste man te vechten om hun emancipatie te kunnen bereiken en als vr(je burgers in een vrjj land te leven. Het besluit van secretarls-generaal Oe Thant om het VN-personeel uit Oost-Pa kistan te evacueren toont volgens hem aan dat ook Oe Thant inziet dat leven en eigendommen van de mensen in Oost-Pa- kistan worden bedreigd door de militairen. Sjeik Moedjiboer zei dat er nog iedere dag westpakistaanse militairen worden overge vlogen naar Oost-Pakistan. „Oe Thant”, aldus de Sjeik, „zou zich moeten realiseren dat zijn verantwoorde lijkheid niet eindigt met de evacuatie van VN-personeel, want Oost-Pakistan wordt bedreigd met volkenmoord en met ontzeg ging van de rechten van de mens aan 75 miljoen Oostpakistanen”. De Pakistaanse luchtmaarschalk Asghar Chan heeft gisteren in Karatsji gewaar schuwd, dat Oost-Pakistan zich ongetwij feld van de rest van het land zal afschei den als in de komende dagen de macht niet wordt overgedragen aan de Awami-liga, die b(j de verkiezingen in december de ab- Geen vergunning. In Rome heeft de Ita liaanse politie betogers verspreid, die bij het Senaatsgebouw demonstreerden voor erkenning van gewetensbezwaren tegen de militaire dienst. De demon stranten hadden geen vergunning voor de betoging. SANTIAGO. (Reuter) Vermoedelijk als gevolg van een grap is gisteren in Midden-Chili een trein met vakantiegan gers een ravijn ingereden, waardoor ze ker vijftien mensen om het leven kwa men en 55 werden gewond. Volgens de politie stond de trein stil op het station van de plaats Gualliguaica op 450 kilometer ten noorden van San tiago. Terwijl de machinist en zijn hulp in de stationsrestauratie zaten te eten, zetten onbekenden de locomotief in be weging. De trein had spoedig een flinke vaart, waardoor de locomotief en de vijf wagons in een bocht uit de rails vlogen en in een dertig meter diep ravijn terecht kwamen. Er zaten ongeveer honderd pas sagiers in de trein, die terugkeerden van een vakantie in de badplaatsen Valparai so en Vina del Mar. Noord-Ierland omdat dit de gods- kon in en „Maarschalk Asghar Chan, die twee jaar geleden een belangrijk aandeel had in de uitschakeling van de toenmalige president Ajoeb Chan, verklaarde na een bezoek aan Dacca dat de oostelijke provincie zich „mentaal” al heeft losgemaakt. De Awami- leider, Sjeik Moedjiboer, oefent in feite al de bevoegdheden van staatshoofd uit. In West-Pakistan, zo werd gisteren ver nomen, beginnen talrijke politieke leiders „om te zwaaien” en blijk te geven van steun aan de Awami-liga, speciaal aan haar hoofdeis: opheffing van de staat van beleg. De militaire leider van het land, president Jaja Chan is vandaag naar Oost-Pakistan vertrokken voor besprekingen met Sjeik Moedjiboer. is het uitgangspunt, en dat zou een hele vooruitgang zijn. Kort gezegd komt het financierings- voorstel hier op neer: hef een algemene premie van ruim 5 percent (tot de sociale verzekeringsgrens) van iedereen die een AOW-aanslag van de fiscus krijgt. Doe dat in de vorm van opcenten. Bejaarden betalen alleen over wat zij meer aan in komen hebben dan die AOW. Maak van dat geld een ziektekostenkas, waarin ook de bijdrage van 475 miljoen moet komen, die het rijk thans uitgeeft in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Uit die kas kunnen de noodzake lijke subsidies aan instellingen voor ge zondheidszorg worden betaald. Wat niet uit deze kas komt en wat de verzekerde zelf niet aan eigen risico draagt, moet verzekerd worden bij fondsen of particu liere verzekeraars-nieuwe-stijl. Daarvoor moet dan een premie worden betaald, die niet een vast inkomenspercentage be draagt maar een vast bedrag, afhankelijk van het eigen risico. De opstellers zijn van mening, dat het Nederlandse gezin zelf meer verantwoor delijkheid voor de gezondheidszorg moet dragen. Zij willen dat het gezin zelf het pakket kiest en ook bewust kleine, draag lijke, kosten voor eigen rekening neemt. De premie kan daardoor omlaag en de medici kunnen dan per verrichting wor den betaald. Zó komt er een eind aan het verschil in patiëntenbehandeling. De vakbeweging heeft zich lang verzet tegen een eigen risico, omdat dit in de hand zou werken dat te laat medische hulp zou worden ingeroepen, als de kos ten niet verzekerd zouden zijn. De op stellers van het nieuwe plan voeren daar tegenover aan, dat de lasten dan zó moe ten worden verdeeld, dat het eigen risico ook voor de laagst betaalden tot een aan vaardbaar bedrag beperkt blijft. Er is daarbij gedacht aan 60 per jaar. Maar wie een inkomen heeft dat uitgaat boven een nader vast te stellen „eigen risico- grens” zou niet moeten worden ingeschre ven in een verzekering met een sociaal laag gesteld eigen risico. Het plan heeft als voornaamste ver diensten naast vele andere, dat het breekt met het principe: ga maar door met kos tenverhogingen, want de verzekeraar be taalt het tóch, en dat het tevens af wil van de subsidiëring van de ziekenfondsen over de ruggen van de particuliere pa tiënten. Alleen al daarom verdient het een zo ruim mogelijke aandacht. De filosofie, die eraan ten grondslag ligt: méér eigen verantwoordelijkheid, past in het beeld van deze tijd, waarin kostenbewustheid een eerste gebod geworden is. den de Noordvietnamese basis Taloeang op 10 kilometer ten zuiden van Sepone hebben ingenomen. Tevoren was de basis 24 uur door bommenwerpers bestookt, waarna de Zuidvietnamezen de basis zon der strijd te leveren konden innemen. Wel wordt de ingenomen basis nu door ra ketten bestookt. Ook zijn Noordvietname se tanks in de omgeving verschenen. Om de mens gezond te houden, moeten steeds grotere bedragen op tafel komen. Vaak tot wanhoop van de gezinnen, die er maar net kunnen komen. Op dit mo ment leeft Nederland in een verzekerings- labirint, dat de lachlust opwekt als men de moeite neemt eens op te tellen met welke organisaties we allemaal werken. We kennen drie verschillende zieken fondsverzekeringen en honderd fondsor ganisaties, die weer in zes „overkoepelin gen” bijeen zijn gebracht. Er bestaan der tien verschillende soorten ambtenarenver zekeringen in drie soorten en honderd par ticuliere verzekeringsmaatschappijen, die in vier organisaties samenwerken. Daar naast kennen we op het gebied van de tarieven een warwinkel, die door de me dische organisaties tot heden is verde digd als het systeem dat op „financiële draagkracht” is gebaseerd. Gevolg: enor me verschillen in artsen- en specialisten honorering voor dezelfde behandeling en een ingewikkeld abonnementenstelsel, waarover de ziekenfondsen voortdurend in tariefoorlog zijn met de medici. Het wordt dus wel tijd om er iets aan te doen. solute meerderheid in het nationale parle ment veroverde. .-'i SALZGITTER. (AFP) Een inwo ner van de Westduitse stad Salzgitter in Neder-Saksen, Rolf Theurkauf heeft de droom van menig bierdrinker verwezenlijkt. Hij heeft een particu liere bierleiding laten aanleggen, die zijn woning met een 300 meter verder gelegen café verbindt. In de leiding is een teller aangebracht, die het ver bruik nauwkeurig registreert. en men vraagt zich nu af waarom de autoriteiten in het zuiden deze illegale activiteiten oogluikend toestaan. In Londen en Belfast wordt er steeds sterker op aangedrongen om de IRA-ter- roristen, die in groten getale bekend zijn, zonder vorm van proces te interneren. Dit heeft de Noordierse regering tot dus ver niet aangedurfd. Het grote euvel is het ontbreken van een goede militaire inlichtingendienst om precies te weten war.r er moet worden toegeslagen. De jongste wandaad betekent een nieu we crisis voor de gematigde regering- Chichester Clark en een verder opdrin gen van de ultra’s onder aanvoering van de vroegere Noordierse minister van Bin nenlandse Zaken William Craig, die ver scherping van de maatregelen bepleit. De Britse regering had woensdag een versterking van 450 man naar Noord- Ierland gezonden waardoor het totale aantal Britse manschappen 8200 bedraagt. Maar om Noord-Ierland werkelijk te pa cificeren, zouden minstens 20.000 man nodig zijn. Velen keurden het af dat Schotse militairen naar werden gezonden, diensttegenstellingen alleen maar aanwakkeren en de verhoudingen Schotland zelf t ussen protestanten rooms-katholieken die vroeger ook zo veel moeilijkheden hebben veroorzaakt opnieuw dreigt te vertroebelen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN In geheel Groot-Brittannië, ook onder de overgrote meerder heid van de bevolking van Noord-Ierland zowel als die van de Ierse Repu bliek, heerst afgrijzen over de moord op drie jonge Schotse beroepssoldaten. Diep medeleven is er ook met hun nabestaanden. Speciaal met het gezin dat door deze tragedie twee zoons heeft verloren. Het zijn John en Joe Mc- Craig, respectievelijk 17 en 18 jaar oud, uit Ayr. Het andere slachtoffer is de 23-jarige Dougald McCaughey uit Glasgow. Zij hadden avondverlof en waren in burger. Het drama speelde zich af in de nabij heid van twee pubs aan de rand van Bel fast, een anders vreedzame buitenwijk. Twee kinderen vonden de lichamen van de vermoorden in een greppel. Bij hen lagen bierglazen. Hieruit wordt afgeleid dat de jeugdige slachtoffers op vriende lijke wijze vanuit een café in een hinder laag zijn gelokt. In de cafés ter plaatse zou niemand iets hebben gezien, maar dat zegt niets omdat wegens de intimida tie van de IRA niemand iets durft te zeg gen. Het wordt echter mogelijk geacht dat de militairen van een andere drinkgele- genheid kwamen en hun glazen onderweg hadden willen leegdrinken. David Mc- Craig, een 19-jarige derde broer, had met de anderen mee willen uitgaan, maar kon niet omdat hij dienst had. Zijn comman dant stuurde hem gisteren per vliegtuig, vergezeld van de aalmoezenier van het regiment, naar huis. BUENOS AIRES. (AFP) De snelle achteruitgang op economisch en sociaal gebied in Argentinië kan op korte ter mijn leiden tot de val van president Ro berto Levingston, zo meent men in wel ingelichte kring in Buenos Aires. Op 18 juni van het vorige jaar erd Levingston door de leiders van de strijd krachten aan de macht gebracht, nadat deze opperofficieren eerst president Juan Ongania hadden afgezet. Als gevolg van een sterke inflatie wordt de economische toestand met de dag slechter. De uitvoer, waarop de regering haar hoop had geves tigd, is in de eerste twee maanden van dit jaar duidelijk verminderd. Volgens genoemde kringen zouden de drie opperbevelhebbers het erover eens zijn, dat generaal Levingston moet wor den vervangen door een andere hoogge plaatste militair. In dit verband worden de namen genoemd van generaal Alcides Lopez, de liberale bevelhebber van het gebied van Cordoba dat wel als het cen trum van de oppositie wordt beschouwd, en van generaal Jorge Carcagno. de po pulaire parachutistenleider die in mei 1969 een einde maakte aan een opstan dige beweging in Cordoba. Waarnemers achten het zeker dat de militaire leiders op korte termijn hun beleid drastisch zullen herzien teneinde de economie te versterken en de onte vredenheid van de arbeiders zoveel mo gelijk weg te nemen. Het Britse kabinet vergaderde gisteren met de militaire chefs over de situatie in Noord-Ierland. Zoals verwacht bleven dramatische beslissingen achterwege om dat een ogenblikkelijke remedie voor het doodzieke Ulster nu eenmaal niet bestaat. Reginald Maudling, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, sprak namens het gehele Lagerhuis toen hij zijn ontzet ting uitsprak over de nieuwste verschrik kelijke misdaad. Georganiseerde groepen van gewapen de terroristen hebben sinds het begin van het jaar hun moord- en terreurcam- pagne verscherpt. Ook politie en militai ren hebben van hun kant niet zonder suc ces de nodige tegenmaatregelen genomen. Maudling zei dat alles zal worden gedaan om de misdadigers te grijpen en te be rechten. Het doel van de terroristen is, aldus Maudling, om orde en gezag in ge heel Noord-Ierland te vernietigen. Daar om trachten zij vergeldingsmaatregelen van leger en politie uit te lokken om op deze manier de betrekkingen tussen het léger en het publiek te verbitteren en het sectarische geweld in de straten opnieuw te doen opvlammen, juist nadat er in de afgelopen maanden hoopvolle tekenen waren dat dit bezig was te verzwakken. De regering wil evenwel verhinderen dat de protestantse ultra’s op eigen hout je vergeldingsmaatregelen tegen de ka tholieken zullen nemen, hetgeen de IRA in de kaart zou spelen. De strijd <.egen de terroristen zal met uiterste kracht en vastberadenheid worden gevoerd, zei Maudling. Een strijd tegen een kleine minderheid van gewapende meedogenlo ze figuren die voor geen enkel middel terugdeinzen. Maudling sprak zijn vreug de uit over het feit dat ook premier Lynch van de Ierse Republiek deze vre selijke misdaad heeft veroordeeld. Het grote probleem bij de bestrijding van het terrorisme van de IRA en andere groepen is, dat de bedrijvers van de ter reur ondanks de officiële veroordeling van hun misdaden een veilig heenkomen over de grens kunnen vinden. Opgescho ten jongens uit de beruchte rooms-katho- lieke achterbuurten van Belfast en Lon donderry worden in het zuiden dicht bij de grens in geheime kampen voor de straatterreur opgeleid. De BBC was in de gelegenheid een dergelijk kamp te filmen (Van onze redacteur in Rome) ROME. Jezus Christus was niet ge trouwd en z(jn naam betekent ook niet: hallucinaties verwekkende paddestoel. In het weekblad van het Vaticaan, de Os- servatore Della Domenica wordt ernstig ingegaan op twee boeken die kort gele den verschenen en waarin de ene schrij ver beweert dat Christus getrouwd was, terwijl de andere volhoudt dat de naam Christus niet meer wil zijn dan de aan duiding voor de zwam die de geest in hogere sferen verplaatst. De Amerikaan, William Phipps, legt in zijn in de Verenigde Staten verschenen „Was Jezus married?” uit dat Jezus wel getrouwd moest zijn, omdat het een ge woonte in zijn tijd was een vrouw te heb ben omdat men anders zichzelf verlaag de in de ogen van God. Phipps is een presbytiaans priester. De weekend-editie van Osservatore merkt hieromtrent op: men moet wel zeggen dat Phipps geen gebrek heeft aan fantasie. Waar hij ech ter wel gebrek aan heeft dat is aan ook maar het minste gevoel voor de evange lische bronnen, want in feite blijkt uit de bijbel dat Jezus allerminst geconditio neerd was door de religieuze atmosfeer van zijn eigen tijd. Christus is niet iemand die handelde als reactie op van te voren gevestigde situaties. De Osservatore Della Domenica voeg- der er nog aan toe dat een gehuwde Christus er niet in geslaagd zou zijn het „wonder van de maagdelijkheid” te la ten opbloeien. Met het boek van de Engelsman Alle gro dat getiteld is „The sacred mushroom and the cross” wordt in de Osservatore korte metten gemaakt. Het was vorig jaar verschenen. Vooral de stelling over Christus’ ge huwde staat past allerminst in de opvat tingen van paus Paulus die alles doet om te verhinderen dat de priesters zich het recht toekennen in het huwelijk te tre den. De moord zou zijn uitgevoerd door een executiepeloton van de terroristi sche IRA-groep. Britse troepen hebben in de afgelopen maanden ten minste vijf terroristen gedood en vele anderen ge wond. Het juiste aantal is moeilijk na te gaan omdat volgens traditie de IRA de eigen doden en gewonden van het slag veld in de straten wegsleept en vaak over de grens brengt. Deze wandaad is een nieuwe laagharti ge ontwikkeling. De terroristische groep van de IRA gelooft dat bommen en ko gels de beste manier zijn om Ulster te bevrijden. Er hoeft nauwelijks aan te worden getwijfeld dat de daders behoren tot de terroristische vleugel van het on dergrondse Ierse Vrijheidsleger. Deze van de Ira afgescheiden groep noet zich de „Voorlopige Raad van de IRA”, af gekort „de provisionals” (de voorlopigen), die op twee fronten tegelijk vechten, namelijk tegen het Britse leger in Noord-Ierland en tegen de rest van de IRA welke zich hoofdzakelijk tot politie ke actie schijnt te bepalen. In die -strijd gaat het om de bolwerken in de achter buurten van Belfast, die één van beide groepen beheersen. Zwarte rookwolken stijgen op vanuit de tanker „Wafra”, die voor de kust van Zuid-Afrika aan de grond is ge lopen. De tankboot werd door vlieg tuigen van de Zuidafrikaanse lucht macht met raketten in brand gescho ten omdat olie afkomstig van de „Wa- fra” vele stranden in Zuid-Afrika heeft besmeurd. Inmiddels is opnieuw een reuzen tanker, ditmaal in de Perzische Golf gestrand. Het is de Noorse „Elisabeth Knudsen” (107.000 ton). De Neder landse sleepboot „Thames” ligt naast de tanker om eventueel assistentie te verlenen. WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse leger stelt een onderzoek in naar Amerikaanse en Zuidvietnamese mishandelingen van gevangenen in Vietnam. Dit is gisteren in Washington bekendgemaakt. De beschuldigingen z(jn vorig jaar okto ber geuit door de Amerikaanse luitenant-kolonel Anthony Herbert na de onthullin gen over moordpartijen in My Lal. Volgens de kolonel zouden Amerikaanse militairen hebben deelgenomen aan het mishandelen van gevangenen en zouden Zuidvietnamese militairen krijgsgevange nen hebben gedood in aanwezigheid van Amerikanen. Herbert heeft negentien gevallen van mishandelingen gerapporteerd. In vijf ge vallen zou bij onderzoek zijn gebleken dat de beschuldigingen ongegrond zijn. Twee zaken waren al helemaal uitgezocht. Het onderzoek in de overige gevallen duurt nog voort, aldus een mededeling van het leger. Noordvietnamese troepen hebben giste ren in Laos vier Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen neergeschoten, waardoor vol gens officiële Amerikaanse cijfers het aan tal toestellen dat sinds het begin van de inval in Laos verloren zijn gegaan, is ge stegen tot 71. Volgens Amerikaanse gege vens sneuvelde een van de inzittenden van de vier helikopters. Twee werden vermist en zeven gewond. In militaire kringen in Saigon werd van daag meegedeeld, dat Noord-Vietnam dezer dagen op vijf km binnen Laos een lucht- doelraketbatterij had ingericht, maar dat Amerikaanse vliegtuigen deze basis heb ben verwoest, voordat er één raket was af geschoten. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3