Balkonhekken afgekeurd blanco Gemeenteraad Velsen benoemt opvolger wethouder Kolkman Officier vraagt 6 maanden voor systematische strooptocht Noordzee Zeldzame sidderroggen uit Generatie Boerlage honderd jaar notaris De heer H. A. de Boer (na een 2Les stemmen half uur raadslidmaatschap) direct in functie 7 R. van Veelen Vrouw viel met hek en al naar beneden Mammoettanker Noordersluis Fietser tegen vrachtauto Rechtbank besluit na bijna half uur beraad tot voorlopige invrijheidstelling Ongevallen bij Hoogovens in IJmuiden Spanjaard smeet woedend vouwfiets Spanning 220 volt stroomsterkte in de plomp tot 8 ampère „Fina Britannia” week later in was jubilaris bij Papierfabriek I I En toch wordt M voorjaar! mi,.' 5 IJMUIDER COURANT 197 1 VRIJDAG 12 MAART Kort IJmondnieuws Benoemd 99 99 Reclassering Bontjas Verheugd (Van een verslaggever) IJMUIDEN Drs. S. J. de Groot, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden heeft na identificatie twee sidderroggen van verschillende soort doorgestuurd naar het Zoölogisch Museum in Am sterdam, waar zij in de collectie van zeldzame vissen uit de Noordzee zijn opgenomen. De Urker kotter UK 163 ving reeds in (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De heer H. A. de Boer uit Velsen is donderdagavond precies een half uur lid van de gemeenteraad geweest, omdat direct daarop reeds zijn benoeming volgde tot wethouder, in de vacature van de om gezond heidsredenen afgetreden heer J. G. Kolkman. Dit tijdsverloop was nodig teneinde de verschillende fractievoor zitters in de gelegenheid te stellen hun stem nader te motiveren, waar bij later bleek dat vierentwintig leden zich voor de heer De Boer wensten uit te spreken, terwijl er zes de voorkeur aan gaven hun biljet weer blanco in te leveren. Voorts werd nog één stem uitgebracht op de heer J. Visser van de Prot.-Chr.- fractie. „BRANDENBURG” F ADVERTENTIE Service en storingen binnen 24 uur. mam- Schoonkind Ir. bleek ADVERTENTIE Kom maar een» kijken bij: HERENMODE unie (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De heer R. Pullpolo’s, truitjes o.a. met vetersluiting van Bleyle en Pardo Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden (V.V.D.) evenmin aan commentaar behoef te te hebben, zodat deze spreker volstond met de verklaring dat zijn fractie de heer De Boer gaarne de kans wilde geven de raad van zijn capaciteiten te overtuigen. Hierop werd deze kandidatuur in stem ming gebracht met het reeds vermelde resultaat. Uit het bovenstaande zal dan tevens zijn gebleken dat de zes blanco stemmen werden ingediend door de leden van de C.P.N., P.S.P. en D’66-P.P.R. Bjj het voorstel tot verbetering van vier entachtig vooroorlogse woningwetwonin gen van de woningstichting „Velsen”. werd het door de heer Hoek (P.S.P.) betreurd dat er met de voorbereidingen tot deze plannen bjjna twee jaar gemoeid zijn ge weest, terwijl hij hier voorts gaarne wat meer gerief in aangebracht had gezien. Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. KIC. Bij de sportvereniging „KIC” in Velsen-Noord zal het contract met de huidige oefenmeester P. de Buijzer niet worden verlengd. KIC gaat dus uitzien naar een andere oefenmeester. Spreekuur. De wethouder voor on derwijs in Velsen, de heer M. Roesingh, houdt woensdag 17 maart geen spreekuur. In zijn requisitoir kwam mr. Van der Valk Bouman nog met een verrassende uitlating. „In de ten laste legging staat het wel niet, maar deze jongens worden ook nog verdacht van de diefstal van een bontjas ter waarde van dertienhonderd gulden bij C en A. Zullen we dat meteen maar in deze zaak behandelen,” zo was zijn vraag. "V rnr ■V”’ (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 28-jarige fietser uit IJmuiden reed donderdagmiddag om twee uur van de pont af komende de Zuider- kanaaldijk op. De bestuurder van een vrachtauto met aanhanger kon haar niet meer ontwijken. Zij kwam tegen een wiel aa<n. Met een diepe hoofdwond en een ge kneusd rechterbeen is zij naar het Au- tonius Ziekenhuis gebracht. Torpedo marmorata Risso 1810 (ge marmerde sidderrog), gevangen door de KW 132 in de Noordzee. oktober 1969, vissende op 54.10 nb en 7.20 ol, een sidderrog van de gemarmerde soort. De deftige naam van dit exemplaar dat in de vangst werd aangetroffen luidt: Torpedo marmorata Risso 1810. Een rog van dezelfde soort werd in het laatst van vorig jaar ontdekt in de netten van de KW 132, die ongeveer op dezelfde plaats viste. Eerder vorig jaar haalde bij het zo genoemde West Hole de bemanning van TK 2 een gewone sidderrog (Torpedo no- biliana Bonaparte 1835) uit de Noordzee. De gemarmerde sidderrog is wel de zeldzaamste van beide soorten, althans in de Noordzee, alhoewel de gewone sidder rog bepaald geen algemene verschijning is in deze zee. De bovenzijde van de gemarmerde sid- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een Spaanse buitenlandse werknemer kocht een vouwfiets om deze als cadeautje naar Spanje te sturen. Hij kreeg te horen, dat de verzendkosten nog hoger zouden zijn dan de aankoopprijs van de fiets. Woedend gooide hij don derdagmiddag de nieuwe nog ingepakte fiets in het water van het Binnenspuika- naal. Een kraandrijver op het Hoogoven- terrein zag iets merkwaardigs gebeuren en later is het pak opgedregd. De door de kotter TK 2 gevangen Torpedo nobiliana Bonaparte (ge wone sidderrog). ook het geval met de twee platen. „Waarom gingen jullie helemaal in Vel sen en Beverwijk winkelen,” zo vroeg pre sident mr. Reeling Brouwer. „Men had ons verteld dat de boel daar veel goed koper was dan in Amsterdam,” luidde het antwoord van de twee jongemannen. De heet H. A. de Boer beëdigd als lid van de Velsense gemeenteraad. Nauwelijks een half uur later volg de zijn benoeming tot wethouder, in de vacature van de heer J. G. Kolk man. Bij monde van de heer K o r e m a n kwam ook de D’66-P.P.R.-fractie tegen de ze kandidatuur in de oppositie, mede om dat er bij deze benoeming van te weinig openheid sprake zou zijn geweest. Eerst had men de naam van de kandidaat im mers in een kleine kring horen fluisteren, waarop deze vervolgens door de plaatse lijke pers in de publiciteit was gebracht. Op een dergelijke wijze was het volgens spreker onmogleijk geworden door middel van een vooroverleg de argumenten tegen de benoeming van een vijfde wethouder te ontzenuwen. Toch wilde spreker er ter wille van de duidelijkheid nog even de aandacht op vestigen, dat de bezwaren van zijn fractie wel tegen de gang van zaken, doch niet tegen de persoon van de heer De Boer waren gericht. Uiteraard kwam de heer A1 g r a (Prot- Chr.) vervolgens met een geheel ander ge luid, omdat hij van oordeel was dat zijn fractie de verschillende voorzitters wel degelijk vroegtijdig over deze kandidatuur heeft ingelicht. Bovendien zijn de politieke activiteiten van de heer De Boer reeds zo omvangrijk geweest dat spreker hem, on danks zijn gebrek aan ervaring met het raadswerk, namens zijn fractie in het vol ste vertrouwen meende te mogen aanbe velen. Men was in deze kringen dan ook bijzonder verheugd geweest een dergelijke kandidaat naar voren te kunnen brengen. Daarop verklaarde de heer M e (j e r (P.v.d.A.) het meeste begrip te hebben voor de moeilijke situatie, waar de Prot.-Chr. fractie door het bedanken van wethouder Kolkman in heeft verkeerd. En omdat bjj hem hetzelfde vertrouwen bestond in de kwaliteiten van de heer De Boer als bjj de vorige spreker, kon de heer Meijer hem voor zijn kandidatuur de volledige steun van de P.v.d.A.-fractie toezeggen. Ook de heer Witte (K.V.P.) was het met deze procedure volkomen eens, omdat men in Velsen destijds immers aan een afspiegelings-college de voorkeur heeft gegeven. „En dan ligt het toch geheel in de lijn der verwachtingen dat na het bedan ken van wethouder Kolkman door zijn fractie ook de opvolger dient te worden aangewezen”, meende de heer Witte. Deze kandidatuur vormde aldus voor spreker geen enkel probleem, mede omdat er geen enkele reden bestaat aan de capaciteiten en de persoon van de heer De Boer te twij felen. Tenslotte De heer Kruisman (C.P.N.) bleek zich evenmin met deze kandidatuur te kunnen verenigen, omdat de heer De Boer nog niet in de gelegenheid is geweest te be wijzen, voor deze functie over de vereiste capaciteiten te beschikken. Hij adviseerde hem daarom eerst een jaar lid van de ge meenteraad te bljjven. zodat de burgerij precies zal kunnen ontdekken wat men aan hem heeft. De heer Kruisman ver zocht de Prot.-Chr. fractie dan ook een andere kandidaat naar voren te brengen. Electrotechnisch Bureau De recherche van de Velsense politie en de dienst bouw- en woningtoezicht van openbare werken stelden een onderzoek in. Construktie en bevestiging van het hekwerk werden afgekeurd. Daar er meer dergelijke hekken in de omgeving aanwezig bleken te zijn, zullen ook deze worden afgekeurd, voordat er meer on gelukken kunnen gebeuren. Hij betreurde het dat er tijdens het voorarrest dat zeven weken had geduurd geen poging was gedaan om een reclasse- ringsrapport samen te stellen, te meer daar de reclassering te kennen had gegeven hiervoor wel te voelen. Mede gezien d» sociale achtergronden van de kelner vroeg mr. Laus onmiddellijke in vrijheid stel ling. De opvang van de jongeman was naar zijn mening geregeld. De hospita van de jongeman wilde hem wel weer terug ne men en de begeleiding van de reclasse ring was ook in orde. Mr. Karskens vroeg voor zijn cliënt ook onmiddellijke invrijheidstelling. Als re den gaf hij op dat de jongeman een goed» baan had gekregen bij Hilton Hamburg, waar hij tot eind maart de kans zou krij gen. Daarna zou deze baan verkeken zijn en mr. Karskens vreesde dan een zelfde niemandsland voor zijn cliënt als waarin de jongste van de twee verdachten nu verkeerde. De officier begreep de problemen maar wilde toch geen omgekeerde discriminatie toepassen (mr. Laus: daar is toch niet» op tegen). Hij wilde ook wel een reclas- seringsrapport aanvragen, was een voor stander van een gedeeltelijke voorwaarde- lijkstelling van de straf maar verzette zich tegen een onmiddellijke invrijheidstel ling. De rechtbank ging echter in op het ver zoek van de raadslieden om dit te over wegen. Na een beraad van bijna een half uur deelde mr. Reeling Brouwer mee, dat de rechtbank de twee in vrijheid zou stel len. De zaak zal echter worden aange houden en de rechter-commissaris zal zich met het rapport bezig gaan houden dat de reclassering moet samenstellen. Hier na zal de zaak in tweede instantie worden behandeld. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ter gelegenheid van het 100-jarig ambtsjubileum van drie genera ties Boerlage als notaris in de gemeen te Velsen, zal woensdag 31 maart, des middags van 16.30 tot 18 uur in de Bur gerzaal van het Velsense stadhuis een re ceptie worden gehouden. Deze wordt de huidige generatie als geschenk aangebo den door een daarvoor samengesteld co mité van aanbeveling, dat zich tevens zal belasten met het inzamelen van de beno digde gelden. Dit comité bestaat onder meer uit burgemeester W. M. B. Bos man, M. E. Barones van Tuyll van Se- rooskerken- gravin van Limburg Stirum, oud-wethouder H. de Boer en M. Roos, directeur van de Amro-bank in Velsen. Financiële bijdragen worden gaarne in gewacht op postrekening 215069 van d« Amro-bank n.v. in Velsen, onder vermel ding van „100 jaar Boerlage.” van Veelen, ploegbaas aan papiermachine 18 van Van Gelder Papier te Velsen, is don derdag op zijn zilveren jubileum door de directie en het produktiepersoneel van de krantenpapierfabriek hartelijk gehuldigd. De jubilaris werd begroet door de be drijfsdirecteur ir. J. C. Coops, dr. ir. L. J. Groen, adjunct-bedrijfsdirecteur en de heer C. A. van Baak, ploegchef in de pa pierfabriek. Ir. Coops wees erop dat de ubilaris terug kan zien op een mooie carrière in de afgelopen kwart eeuw op gebouwd. In deze periode heeft de heer Van Veelen zich de kunst van „papierma- ken” eigen gemaakt. De bedrijfsdirecteur dankte de heer Van Veelen voor alles wat hij in de voorbije vijfentwintig jaar voor Van Gelder Papier heeft gedaan en on derstreepte vervolgens de erkentelijkheid van de Raad van Bestuur van het con cern, vastgelegd in een schrfitelijke ge lukwens die de jubilaris werd overhan digd. Namens het bedrijf overhandigde de heer Coops de heer Van Veelen een ge schenk onder couvërt. Mevrouw Van Veelen kreeg een fleurig handboek aan geboden. In de woning van de jubilaris aan de Vechtstraat in IJmuiden volgde later een „instuif’. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Donderdagmiddag werd een 22-jarige leerling-elektricien uit Oud- Karspel bij Hoogovens getroffen door een steekvlam toen hij een zogenoemde schei- dingsschakelaar omzette. Hij liep brand wonden op aan zijn gezicht, onderarm en handen en is in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk opgenomen. Bij het omzetten van de schakelaar in het blokvormenmagazijn van oxystaalfa- briek 2 ontstond kortsluiting. Tevoren overkwam een 20-jarige stei gerbouwer uit IJmuiden een bedrijfson geval bij Hoogovens. Hij wilde bij de in aanbouw zijnde grondstoffenbunkers van hoogoven 7 met behulp van een koevoet een ondersteuning van een betonbekisting loswrikken. De koevoet schoot uit en de steigerbouwer verloor zijn evenwicht. On gelukkigerwijs viel hij onder de leuning door van de steiger waarop hij aan het werk was. Hij maakte een val van 7 me ter. Met pijn in de nierstreek en ribkneu- zingen moest hij in het Antonius Zieken huis in IJmuiden worden opgenomen. Het bleek dat buiten de officier en tot diens grote verwondering niemand iets wist van deze „beschuldiging”, president, noch rechters, noch raadslieden. Vooral de laatstgenoemden tekenden dan ook heftig protest aan tegen het bij de zaak betrekken van dit feit. Toen een en ander was besproken bleek er nog een derde persoon bij de diefstallen betrokken te zijn geweest, maar deze zaak werd in Amster dam behandeld. Déze derde man had vol gens de twee verdachten ook de bontjas gestolen. Mr. Van der Valk Bouman eiste voor wat hij ook in tweede instantie „een sy stematische strooptocht” noemde een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek voor beide verdachten, een eis die de bei de raadslieden, mr. Laus voor de jongste en mr. Karskens voor de oudste, bijzonder zwaar en buiten proportie vonden. Mr. Laus: „Dit is bijzonder hoog en be nauwend. Als men de sociale structuur bekijkt waaruit deze jongens komen, dan krijgt men wel een ander inzicht.” Hij vertelde dat voor een groot aantal rijks genoten van overzee Nederland nog al tijd een soort beloofde land is, waarbij men geen oog heeft voor de problemen, zoals de huisvesting en de arbeid. Wat het voedsel betreft, weet men al leen wat de gewone sidderrog eet. De gewone sidderrog en zeer waar schijnlijk ook de gemarmerde sidderrog is in staat met krachtige elektrische schokken, waarvan de sterkte afhankelijk is van de afmetingen van de vis, kabel- jauwachtigen, schollen, hondshaaien en andere bodemvissoorten te verdoven en op te peuzelen. Men heeft spanningen gemeten van 220 Volt en stroomsterkten tot 8 Ampère! Maar dit vermogen om elektrische schok ken te produceren is vrij snel uitgeput: latere schokken zijn veel minder sterk. Het duurt een tijd voor de elektrische cellen weer zijn opgeladen. IJMUIDEN. De 225.000 brt. moettanker „Fina Brittannia”, die zon dag 14 maart van Amsterdam voor het eerst naar zee zou uitvaren, voor haar technische proefvaart in de Schotse wa teren, is nog niet geheel vaarklaar. De bij de NDSM gebouwde reus vertrekt, zo als het plan is, een week later. De „Fina Brittannia” gaat in charter voor Petrofina varen. Zij is de eerste van een serie van acht mammoettankers die bij de Amsterdamse werf, behoren de tot het Verolme Concern, is besteld. Als volgende week de „Fina Brittan nia” zee kiest, dan zal dit betekenen dat de technische proeftocht nog drie weken vroeger zal zijn dan het oorspronkelijke schema aangaf. In zijn antwoord kon wethouder O c k e - 1 o e n deze lange tijdsduur eveneens slechts betreuren, maar een dergelijke gang van zaken ligt helaas buiten de in vloedssfeer van het gemeentebestuur. De benodigde overeenstemming tussen rijk, gemeente en bewoners kan nu eenmaal niet in een sneller tempo worden bereikt. Tenslotte ging de raad nog over tot twee benoemingen en wel van mejuffrouw I. E. Kok tot hoofdleidster van de Moerberg- kleuterschool in vaste dienst en van de beer H. G. Werkman tot directeur van de dienst tot beheer en exploitatie van de gemeentelijke bejaardentehuizen. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. Een ernstig ongeval, waarbij een 49-jarige mevrouw uit Drie huis van haar balkon af drie meter naar beneden is gevallen, heeft aan het licht gebracht, dat de construktie van de hek werken en de bevestiging aan de gevels van verschillende balkonhekken in Drie huis ondeugdelijk zijn en moeten worden vernieuwd. De betreffende mevrouw, wo nende aan de Jacob Catslaan, was don derdagmorgen op haar balkon bezig met schoonmaakwerkzaamheden. Zij viel met hek en al naar beneden en klaagde over hevige rugpijnen. In het Antonius Zie kenhuis bleek dat zij kneuzingen en zwel lingen in het linker bekken had opgelo pen, maar dat er geen sprake is van le vensgevaar. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Brutale, systematisch gepleegde winkeldiefstallen” was het oor deel van de officier. „Nee, gewone, alle daagse winkeldiefstalletjes” was het oor deel van de raadslieden, in de zaak van twee Antilliaanse jongens, barbediende en kelner, 23 en 18 jaar oud en beiden wonend in Amsterdam, die eind vorig jaar in Be verwijk en Velsen een japon, twee hor loges, een overhemd en twee grammofoon platen hadden gestolen. Ze hadden een japon gestolen, maar omdat hij hun waardeloos leek weer weg gegooid en bij een juwelier had de oudste de man aan de praat gehouden terwijl de jongste twee horloges weg nam. Beiden hadden ze een horloge gehouden. Dit was derrog is of roodachtig geel, met bruine en gele vlekken. De gewone sidderrog heeft een egaal roodbruine bovenzijde. Beide soorten hebben een onderzijde die witachtig is. Meer algemeen komt de gemarmerde sidderrog voor in de Atlantische Oceaan ten zuiden van de Golf van Biskaje; deze soort rog wordt echter ook wel aange troffen langs de kust van Bretagne, in vrij ondiep water, op zandige bodem of zand grond vermengd met stenen. Het exemplaar dat door de UK 163 werd gevangen bevond zich op een ruim twee maal zo grote diepte, namelijk 15 vadem. De gewone sidderaal verblijft op onge veer 5 vadem beneden de zeespiegel. Dat de gemarmerde sidderrog meestal in de late zomer en de herfst zijn ge vangen, hangt samen met de intrek van individuen door Het Kanaal in de nazomer vanuit zuidelijker gelegen wateren. Tot deze zes blanco-stemmers behoorde ook de heer Hoek (P.S.P.), die herhaalde wat hij vroeger al eens had betoogd, na melijk dat de huidige samenstelling van het college door het ontbreken van een vijfde wethouder door hem onjuist werd geacht. Bovendien was volgens de heer Hoek het vooroverleg bij een dergelijk belangrijke kwestie veel te summier ge weest.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5