Atleten lopen achterstand beetje in TELEURSTELLENDE NEDERLANDSE ATLETIEKPRESTATIES IN SOFIA ONDANKS FESTIVITEITEN KWAM ARD SCHENK TOT TWEE WERELDRECORDS Zwemrecords verbeterd Rel om lotingsblokj es inspireerde Keiler Uitslagen in Sofia i ill 1:11 13 MAANDAG 15 MAART 1971 Spanning IJs Sprint Humeur Bill «flW» IMn Rf!- 1.50.5, Juri Isakov ver- van „pas na de sprintkampioenschap- De Russische kogelstootster Chizhova in actie. niet, ik had er het humeur niet voor. Maar Ard is nu eenmaal een klasse apart. Ongelofelijk, wat hij dit jaar heeft gepresteerd.” Het „humeur” was evenmin aanwezig bij Jan Bols, die de trip naar Inzell even eens meer als een toeristische atractie zag. Niettemin poestste Bols zijn reputa tie als stayer op door de 10 km in een respectabele tijd af te leggen. Meer am bities koesteren Verheyen, Nooitgedacht en Van Dijk toen zij de reis naar Inzell on dernamen. Zij bekommerden zich niet om de vreugdevolle uitspattingen van de an dere schaatsers en zagen het slottoernooi als een uiterst serieuze bezigheid. Van dit drietal is Jappie van Dijk als de grootste heeft zien feesten, tot diep in de nachte lijke uren en hem meermalen hoorde uit roepen „en toch gaat deze jongen dit weekend hard rijden”, kon slechts rea geren met een bedenkelijk schouderop halen. De West-Duitse wereldrecordhouder op de 1500 m. Harald Norpoth was een van de opvallendste onder hen. Acht van de acht tien titels van vorig jaar, bleven in de zelfde handen, terwijl van de overige tien Europese kampioenen er slechts twee hun titel kwamen verdedigen, een nogal het woord is al vaker gebruikt te leurstellend resultaat van een weekend indooratletiek, die steeds meer aan be langstelling wint. In Nederland is men op de harde, houten werkelijkheid terug geworpen. Het enige positieve resultaat is dat de herenatletiek haar achterstand een 1 beetje begint in te lopen. DEN HAAG Estafetteploegen van Zian hebben in het zwembad Morgenstond in Den Haag twee Nederlandse records op 25 m banen verbeterd. Op de 10 x 100 m vrije slag werd het record dat al in bezit was van de Haagse vereniging verbeterd van 9 min. 39,7 sec. tot 9.34,0. Tevens bracht Zian het record op de 5 x 50 m vrije slag heren van 2.08,4 HPC was er houder van op 2.08,0. Rudy Pijper van de Schiedamse zwem vereniging SZC heeft tijdens kringwed- strijden in Valkenswaard het Nederlandse adspirantenrecord op de 100 meter vlinder slag (25 meter-banen) van Roger van Hamburg met een tijd van 1 min. 2,2 sec. geëvenaard. bracht Kjell Isaksson het wereldrecord in Los Angeles op 5.38. In Sofia kon de Zweed tot 5.35 meter gelijke tred houden met Wolfgang Nordwig, die kwam echter wèl in de eerste poging over 5.40 terwijl Isaksson drie maal afsprong. Nordwig had een wereldrecord verbeterd en was tevreden. „Ik ben erg moe”, zei hij, waarna hij zijn trainingspak aantrok en afzag van verdere pogingen. Tenslotte was er dan ook nog een we reldrecord te noteren op een loopnummer en wel op de 1500 meter voor dames. De tijd van Margaret Beacham stond nog niet scherp, toch was het een knappe prestatie van de 24-jarige Engelse 0.2 sec. sneller te gaan dan ooit: 4.17.2. Het materiaal waarop gelopen werd was na melijk de kunststof Zebran, die aanzien lijk trager is dan het hout, waarop de Nederlandse atleten tot nu toe hebben gelopen. Vooral bij de sprint nummers was het verschil merkbaar. Ook bij het verrassendste onderdeel, de 60 meter hor den voor heren. Daar werd niet de ge doodverfde Günther Nickel, met Thomas Hill wereldrecordhouder, Europees kam pioen, maar de zeer jonge gebrilde Ecke- hard Berkes, eveneens West-Duitser. Hij finishte in 7,8 sec. Ten onrechte werd aangenomen, dat H. Baumgartner een nieuw Europees record verspringen vestigde met 8.12 meter. Hij werd wel eerste voor de Rus Igor Ter Ova- nesian, maar de laatste heeft in Dort mund 27 maart 1966, al 8.23 in een zaal gesprongen. Nordwig: 5.40 m hoog. Een gelijkluidende uitlating deed hij een dag eerder toen het 5 km-record in zijn bezit was gekomen. Voor wie de afgelopen week in de na bijheid van Ard Schenk heeft vertoefd, behoeft een dergelijke uitspraak geen na dere uitleg. Wie Ard Schenk in Inzell DAMES 60 meter: 1. Renate Stecher-Meissner (O.- Dld.) 7.3, 2. Sylviane TeUiez (Fr.) 7.4, 3. Anne- gret Irrgang (W.-Dld.) 7.4, 4. Irena Szewlnska- Kirzenstein (Polen) 7.5, 5. Heide Rosendahl (W.-Dld.) 7.5. 60 meter horden: 1. Karin Balzer (O.-Did.) 8.1, 2. Annelise Erhard-Jahns (O.-Dld.) 8.1, 3. Teresa Sukniewicz (Pol.) 8.3. 400 m: 1. Vera Popkova (Rus.) 53.7, 2. Inge Boedding (W.-Dld.) 54.3, 3. Maria Sykora (O.-Dld.) 54.3. 800 m: 1. Hildegard Falcke (W.-Dld). 2.06.1, 2. lelana Silai (Roem.) 2.06.5, 3. Rosemary Stirling (GB) 2.06.6, 4. Colette Besson (Fr.) 2.07.5. 1500 m: 1. Margaret Beachman (GB) 4.17.2, (Wereldrec.), 2. Loedmilla Bragina (Rus.) 4.17.8, 3. Tamara Pangelova (Rusl.) 4.18.1, Verspringen: 1. Heide Rosendahl (W.-Dld.) 6.64 m„ 2. irena Szewinska-Kirszenstein (Pol.) 6.56, 3. Viorica Viscopoleanu (Roem.) 6.53 Hoogspringen: 1. Milada Karbanova (Tsjech.) 1.80, 2. Vera Gavrilova (Rus.) 1.80, 3. Komelia Popescu (Roem.) 1.78, 15. Anita Meijer (Ned.) 1.60. Kogelstoten: 1. Nadesja Chizhova (Rus.) 19.70 m. (nw. wereldrec.), 2. Margitta Gummel (O.-Dld.) 19.50, 3. Antonina Ivanova (Rus.) 18.69, 7. Els van Noorduyn (Ned.) 16.22. HEREN 60 meter: 1. Valeri Borsov (Rus.) 6.6 sec., 2. Jobst Hirscht (W.-Dld.) 6.7, 3. Manfred Kokot (O.-Dld.) 6.7 60 meter horden: 1. Eckehard Berkes (W.- Dld.) 7.8 sec, 2. Alexander Demus (Rus.) 1.9, triomfator van het ijs gestapt. Hij ging op eigen kosten naar Inzell, om het be wijs te leveren dat hij in Amsterdam ten onrechte uit de kernploeg was getuimeld. Na zijn persoonlijk record op de 1500 meter, die hij 2L> sec. sneller reed dan ooit tevoren, bracht hij zijn beste 10- km-tijd met maar liefst 18 sec. omlaag. Hetgeen de Fries ertoe bewoog voor zich zelf te applaudisseren toen hjj zijn tjjd op het scorebord zag staan. Ook Eddy Verheyen die eerder was te gengevallen, kom zich tevreden tonen over zijn 10 km, die hij nimmer sneller had afgelegd. Daarentegen bleek Ronnie Nooitgedagt niet in staat zijn toptijden, die hij in Davos tijdens het tweegevecht met Peter Nottet realiseerde, nog scher per te stellen. (Van onze sportredactie) INZELL. De troon werd gesymboli seerd door een wrakke houten stoel, die Leen Pfrommer op het ijs plaatste. De superkampioen reed er met de handen op de knieën naar toe, draaide zich om en liet zich er tientallen meters op voort glijden over Inzells gekoesterde ijsvioer. P s daarna, in de sneeuwrand, kwam de keizer van de schaatspistes tot stilstand. Het historische karwei was voltooid. Ard Schenk had als eerste in de geschiedenis van de schaatssport de 10 km afgelegd binnen een kwartier. 14,55,96 priemde in verlichte cijfers de duisternis in. Een paar honderd Nederlanders in de meters hoge sneeuwrand rond de baan vierden feest, en Ard Schenk verzuchtte slechts ijskoud: „Ik snap er geen moer van.” (Van onze sportredactie) INZELL. Toen de zon gisteren in de ochtenduren eenmaal achter de Al pentoppen vandaan was geslopen, wer velden de hazewinden van het ijsovaal over Inzells wonderhaan: Hasse Boer- jes, de gedrongen, wat bonkige Zweed, en Erhard Keller, Inzells „wonder boy”, die zijn rivaal tot dan slechts een keer eerder twee weken gele den bij de jacht om de wereldtitel was voorgebleven in een rechtstreeks duel. De laatste recordrace tussen het tweetal zal evenwel in de historie wor den bijgeschreven als een van de op windendste gebeurtenissen in het sei zoen 1970-1971. Het verrukkelijke schouwspel, dat de explosieve confron tatie tussen de twee snelheidsduivels opleverde, kon tenslotte niet zonder gevolgen blijven voor de recordiijsten. Het elektronische precisie-uurwerk stopte toen Keiler als eerste over de eindstreep stormde: 38.42 sec. Hasse Boerjes was verslagen met nauwelijks waarneembaar verschil 9/100 van een seconde en tevens van zijn we reldrecord beroofd. Erhard Keller mocht dan later toen hij een gouden schaatsje zorgvuldig in zijn koffer had opgeborgen spreken Maar toch presteerde Ard Schenk het. Toch raasde hij zaterdagmiddag de sprint in minder dan 40 sec. af, en toch bemach tigde hij daarna in de vroege avond toen het ijs allesbehalve het predikaat „re- cordijs” werd toegemeten, het 5 km-re cord. Een record, dat misschien niet zo tot de verbeelding sprak als de 15 minu tenbarrière van de 10 km, maar dat wel de enige toptijd was, waarachter met uitzondering van de 500 meter waarover mannen als Keiler en Boerjes zich be kommeren niet de naam van Schenk stond vermeld. Het werd voor Ard Schenk een van de moeizaamste ondernemingen van dit sei zoen. Hij voelde eensklaps weer de be lasting, die terzijde was geschoven op de I SOFIA De Nederlandse afvaardiging naar Sofia was teleurgesteld na de tweede Europese indooratletiekkampioenschappen, hoewel de twee fi naleplaatsen slechts een geringe achteruitgang vormen in vergelijking met Wenen vorig jaar. Daar waren het Mieke Sterk, Ilja Keizer en Wilma van den Berg die doordrongen tot de laatste zes. In Sofia konden de laatste twee niet starten en werd Mieke Sterk op de horden al in de halve finale uitgeschakeld. Ze kwam vooral startsnelheid te kort: „Daar hebben we nog helemaal niet op getraind. Bij het startschot lag ik al drie meter achter en dan moest ik maar zien wat ik daar nog van in kon lopen”. Er waren 1500 toeschouwers komen kijken naar de Europese indoorkampioen schappen en vreemd genoeg werd van niemand betaling verlangd. Het publiek bestond slechts uit genodigden en werd alleen maar warm bij de drie nieuwe wereldrecords, die gevestigd werden. Het voortdurende stuivertje wisselen van Nadesjda Chizhova, Rusland, en Margitta Gummel, Oost-Duitsland, eindig de ditmaal in het voordeel van de eerste. Zij stootte 16 centimeter verder dan het oude wereldrecord van Gummel en kwam uit op 19.70. De achterstand, die de Ne derlandse dames op dit onderdeel heb ben werd duidelijk geaccentueerd door Els van Noorduyn, die zevende werd met 16.22. Vijf van de zes stoten bleven zelfs onder de 16 meter. ogenblikken dat hij zijn vorige records had veroverd. Van een verlossende zor geloosheid was toen hij naast Claesson aan de startlijn stond, geen sprake. „Want”, opperde Schenk later, „de men sen verwachten nu wanneer Schenk op het ijs komt er een nieuw record wordt gereden. Die image is niet zo plezierig.” Maar Ard Schenk bemerkte eens te meer dat hij tot meer in staat is dan waartoe hij zichzelf in staat acht. Het voorlopige einddoel was 7.18, maar de richttijd werd na 3000 meter veranderd in 7.12 omdat de capaciteiten van Ard Schenk betere perspectieven boden. En het werd 7.12. Schenk later: „Maar ik had er moeite mee. De laatste drie ron den gingen erg moeilijk. Na de race had ik een stijf gevoel in mijn bovenbenen, dat heb ik het hele seizoen nog niet zo gevoeld.” Maar het wereldrecord was nu in elk geval binnen. De moeite die de ijsmakers zich hadden getroost om de baan in opti- pen is mijn topvorm gekomen. Dat bleek al in Nederland”. Een twijfel achtig voorval heeft er wellicht in niet geringe mate toe bijgedragen dat hij in een venijnige stemming aan de start verscheen. Want wat was namelijk het geval? De leiding van de Zweese schaatsploeg en Leen Pfrommer hadden bij de sprintkampioenschappen geconstateerd dat Keiler bij de lotingshandeling steeds als eerste present was om het blokje uit de leren zak te voorschijn te halen. Keiler trof daarbij steeds dat hij op de binnenbaan mocht ver trekken, hetgeen de sprinters prefe reren. Pfrommer ging kort voor de start van Keiler en Boerjes op onderzoek uit en ontdekte dat op een van de beide blokjes een streepje plastic was geplakt. Pformmer: „Ik heb verzocht dat er af te halen, want dat kun je voelen als je een blokje pakt. Of hierbij van opzet sprake is durf ik niet te bewe ren. Maar het klopt in elk geval niet.” Toen de zaak gecorrigeerd was voeg de Pfrommer Boerjes toe: „Zorg er voor dat je als eerste loot.” Terwijl Keiler dit alles aanschouwde slaakte hij een korte vloek en keek Leen Pfrommer ziedend in de ogen. Pfrom mer: „Hij was woedend op me.” Niettemin verkeerde het ijs ook toen Ard Schenk zijn recordjacht ondernam niet in uitzonderlijke conditie. Daarom ook liet Schenk na zijn optreden weten: „Het record staat beslist niet scherp. Het kan onder ideale omstandigheden nog best verbeterd worden.” Het ijs verkeerde evenmin in perfecte staat, toen Ard Schenk gisteren in de na middag 2.01.3 realiseerde op de 1500 me ter. Niettemin lag al wel een nieuw pun- tenrecord op hem te wachten, omdat hij de slotafstand maar nauwelijks onder de 16 minuten hoefde te blijven om dat te verwezenli j ken. Het werd tenslotte 14.55.9, omdat de zorgvuldig geprepareerde ijskorst toen de duisternis eenmaal over de Alpentoppen van Inzell was geslopen, veranderd in een sublieme, spiegelende vlakte en om dat Ard Schenk nu eenmaal een atleet is met ongekende mogelijkheden. Maar Ard Schenk had het er wederom moeilijk mee. Moeilijker in elk geval dan bij zijn recordverbetering in Gotenburg. Schenk: „Toen kon ik de laatste rondjes hard doorgaan. Nu reed ik de laatste drie ronden soms een halve meter in de sneeuwrand. Maar ergens zullen de fees ten van de laatste weken toch wel hun invloed hebben gehad, moet je maar den ken. Daarom, het zal nog wel sneller kunnen. Maar ik vind het allemaal wel best zo. Ik ben het nu werkelijk zat.” Er waren velen, die er al voor het be gin van deze laatste happening van het seizoen zo overdachten. Die ten dele ook de kracht ontbrak om drie weken nadat in Gotenburg het seizoen feitelijk al was uitgeluid nog eenmaal fors te kunnen uit halen. Kees Verkeerk bijvoorbeeld, die dit jaar ondanks zijn behoorlijke klasse ringen bij de titeltoemooien de meest ontluisterde schaatser mag worden ge noemd. Hij werd immers van al zijn re cords beroofd en werd bovendien op de ranglijst van ’s werelds besten aller tij den voorbijgestreefd door Schenk, die na dit weekend een schijnbaar onaantastba re positie heeft verworven. Verkerk be woog zich een beetje bedrukt in het schaatsgezelschap en reageerde slechts met: „Het zat erin natuurlijk dat dit zou gebeuren. Ard is hier naar toe gekomen met de bedoeling records te rijden. Ik Het polsstokhoogspringen bracht de meeste spanning. Een maand geleden In de weinig sfeervolle Festivalhal van Sofia kwamen negen Nederlandse deelne mers aan de start. Twee van hen stelden niet teleur, ze kwamen echter niet ver der dan een zesde en een achtste plaats. Egbert Nijstad en Bram Wassenaar lie pen in hun series van de 3000 en 1500 meter beiden sneller dan in de finale. Nijstad maakte zaterdag zelfs de derde snelste tijd, 8.05.8, waarbij hij drie lo pers achter zich liet, die hem in de finale voorbleven. Ploegleider Hans Koomen: „Het ziet er toch sterk naar uit, dat onze deelnemers niet in staat zijn na één wed strijd voldoende te recupereren om nog een tweede te lopen”. Daar kwam voor Bram Wassenaar nog een andere factor bij. Hij eindigde in de serie weliswaar als tweede achter de Italiaan Gianni del Buono in 3.49.7, maar de race had hem meer inspanning gekost dan gewoonlijk. In zijn tweede indoorwedstrijd liet hij zich voortdurend wegdrukken naar de bui tenbaan, niet gewend aan het gebruike lijke duw- en trekwerk van de andere atleten. In de finale kwam hij niet uit gerust aan de start. Zijn trainer Kees Koppelaar drukte hem op het hart de binnenbaan te houden, maar de energie om met de kopgroep mee te gaan was er niet meer. Hij werd laatste in de re delijke tijd van 3.48.1 en bleef bijna zeven seconden achter op de titelhouder van vorig jaar. de Pool Hendryk Szordy- kovski. male conditie te krijgen was in elk geval niet tevergeefs geweest. Ruim 2% uur hadden zij de naar fonkelende prestaties hunkerende toeschouwers laten wachten, omdat het ijs door de warme zonnestra len op het vastgestelde aanvangstijdstip niet in de gewenste recordvorm ver keerde. Ard Schenk kreeg een „record-kus" van Marian Konig, de verloofde van Peter Nottet. Teleurstelling bij de Nederlandse ploeg, maar dan toch vooral bij Anita Meyer, die diep bedroefd was over haar eerste grote internationale wedstrijd: „Bij het inspringen ging ik door mijn enkel en toen zag ik al aankomen, dat het niet best zou gaan. Bovendien stond ik wel een beetje te knoeien”. Anita ging nog wel gemakkelijk over de aanvangshoog- te. 1.55 meter, maar na ook de 1.60 in de eerste poging gehaald te hebben, faal de ze op 1.65. Ze werd laatste; twintig centimeter hoger kwam winnares Milada Karbanova uit Tsjecho-Slowakije. Miep van Beek werd in de series van de 60 m. horden al uitgeschakeld, 8,6 achter o.a. Karin Balzer. Mieke Sterk „We werden er gewoon uitgelopen; ik zelf had helemaal geen last van een bles sure. die had masseur Evert Wijburg goed weggewerkt” was 0.1 sneller in de serie, maar de vierde plaats in de halve finale, 8,6 was juist te weinig Ook Riet van den Berg, snel startend, maar met een gebrek aan conditie, moest te vreden zijn met een plaats in de semi-fi- nales, 7,7. Een grotere deceptie was het optreden van Trudy Ruth. De GAC-atlete had in Nederland getoond wel al de no dige snelheidstraining achter de rug te hebben, maar in de serie met de latere winnares, Renate Meissner, Sylviane Teil- lier en Heide Rosendahl (winnares van het verspringen) werd ze vijfde in 7,6, een tiende sneller dan Mieke Sterk, die het ook probeerde op de 60 m. vlak, met weinig succes. De merkwaardige slotsom van de Euro pese kampioenschappen in Sofia, waar 3. Sergio Liani (It.) 7.9, 4. Gunther Nickel (W.-Dld.) 7.9. 440 m: 1. Andrezj Badenski (Pol.) 46.8, 3. Boris Savtsjoek (Rus.) 47.4, 3. Alexander Bratsjlkov (Rus.) 47.6. 800 meter: 1. Evgeni Arhzanov (Rus.) 1.48.7, 2. Philip Lewis (GB) 1.50.5, 3. Andrezj Kupczyk (Pol.) 1.50.5. 1500 m: 1. Henryk Szordikowski (Pol.) 3.41.4, 2. Vladimir PantaleJ (Rus.) 3.41.5, 3. Gianni del Buono (It.) 3.42.1, 4. Ulf Hogberg (Zwe.) 3.43.2, 5 Michael Zelobovski (Rus.) 3.43.7, 6. Frank Murphy (lerl.) 3.44.3, 7. Walter Wilkinson (GB) 3.46.9. 8. Bram Wassenaar (Ned.) 3.48.1. 3000 m: 1. Peter Stewart (GB) 7.53.6, 2. Wil fried Scholz (O.-Dld.) 7.54.4, 3. Joerl Alexsjln (Rus.) 8.01.2, 4. Anatoli Werlan (Rus.) 8.05.0, 5. Lajos Meeser (Hong.) 8.06.2, 6. Egbert Nij- stad (Ned.) 9.09.6. Verspringen: 1. Hans Baumgartner (W.-Dld.) 8.12 m., 2. Igor ter Ovanesian (Rus.) 7.91 m„ 3. Vassile Sarukan (Roem.) 7.88 m. Hoogspringen: 1. Istvan Major (Hong.) 2.17 m., 2. Joeri Tarmak (Rus.) 2.17. 3. Endre Kelemen (Hong.) 2.17. Hinkstapsprong1. Viktor Saneyev (Rus.) 16.83 m., 2. Karei Corbun (Roem.) 16.83, 3. Juri Savlevlch (Rus.) 16.24. Polsstokspringen: 1. Wolfgang Nordwig (O.- Dld.) 5.40 m. (Nieuw indoor-wereldrec.) 2. Kiell Isaksson (Zwe.) 5.35, 3. (Rus.) 5.30. Kogelstoten: 1. Hartmut Briesenick (O.- Dld.) 20.18 m„ 2. Valeri Wolkin (Rus.) 19.53, 3. Richard Bruch (Zwe.) 19.50. de deelnemers een knipkaart uitgereikt j' J kregen, zonder welke ze de zaal niet W mochten betreden, is dat Rusland de achterstand op Oost-Duitsland weer een beetje aan het wegwerken is. Rusland haalde in het geheel 23 medailles, waar onder acht gouden. Aan dat totaal zou de DDR niet eens hebben kunnen toeko men omdat de afvaardiging slechts uit dertien atleten bestond. En niet alleen uit O.-Duitsland bleven vele kanshebbers weg.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13