Demirel niet bij Turks overleg Onrust in CHU Enorme brand bij Gulf Rotterdam Vloed Zandvoort verrast kijkers Rachman doet oproep tot verzet in Oost-Pakistan President Suna legt vandaag verklaring af Gestoorde arts laat jongetje doodbloeden r Nu 26 gevallen van polio kranen dicht en van in ''ESPARRMG! „Kwestie laten branden” Nachtelijk protest tegen jukebox bij burgemeester Ziekenauto bleef Ex-militairen uit Vietnam melden Auto gestolen en vernield HET WEER weg; patiënte overleden Jaja Chan vandaag naar Dacca oorlogsmisdaden - JU AGENDA pagina 6 Verder in de krant Het woord is aan... Fiolen van toorn Vooraanstaande leden steunen jongeren T rouw Gevangenisstraf Wisselend bewolkt BK GAS I Twee tragedies schokken Parijs Zie onze feestreklame elders in dit blad SLAGER RES Zuigelingen omgekomen bij brand in kliniek VENDEUR n.v. ZANDBERGEN Kennemerlaan 43 - Tel. 14310 VI ..,..x MAANDAG 15 MAART 1971 61e JAARGANG NUMMER 110 IJmuider Courant VOOR IJMUIDEN HET DAGBLAD DE KENNEMER COURANT EN WAARIN OPGENOMEN La Fontaine: (Van onze parlements redactie) De bergers die proberen de op 2 je- 7. ADVERTENTIES 1.25 1.85 r» Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid west. Minimumtemperatuur om streeks 3 graden, maximnmtem- teratuur ongeveer 7 graden. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de nacht van za terdag op zondag zijn twee pogingen ge daan geparkeerde auto’s te stelen. In een van deze gevallen is de poging gelukt met als resultaat, dat deze auto later totaal vernield aan de Maerelaan bij de Baandert werd teruggevonden. De portie ren van de tweede auto waren geforceerd en de bedrading losgetrokken. Wij kunnen niet meer buiten het nieuws, ook al ware er geen aasje nieuws meer op de hele wereld. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, W eerrapport F euilleton Beeldverhalen K unst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Verwachting van het K.N.M.l. tot dins dagavond DACCA (Reuter, DPA en AP). Sjeik Moedjiboer Rachman heeft de bevolking van het naar onafhankelijkheid streven de Oost-Pakistan opgeroepen de richtlij nen van het centrale bestuur in West- Pakistan te negeren. Dit blijkt uit berich ten van radio-Dacca die in Calcutta zijn oprevangen. Een der uitgebrande en ingezakte tanks. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjk* E. Koning (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Binnen de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van Amsterdam moet een onderzoek van daag uitwijzen hoe het heeft kunnen ge beuren dat een doodzieke vrouw niet voor een spoedopname naar een ziekenhuis is gebracht. De vrouw, de 69-jarige B. Meyer-Vossers, stierf vrijdagavond. Volgens verklaringen van de familie hadden drie artsen aan de GGD om een ambulance-auto gevraagd, opdat de patiënt snel in een ziekenhuis kon worden opgenomen. Een van hen was een arts van de GGD. Het wachten was echter vergeefs. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Burgemeester L. de Gou van Haarlem werd zaterdagnacht om half vier uit zijn slaap gehaald doordat volgens zijn telefonische me dedeling aan de politie een man in zjjn tuin viool speelde. De politie toog op onderzoek en trof bij de aan de Wagenweg gelegen villa van de burgemeester een 49-jarige Haarlemmer, zijn vier jaar jongere vrouw alsmede twee kleine kinderen aan. De late serenade was toen al ten einde. De man vertelde, dat hij met zijn vioolspel had willen proteste ren tegen het feit, dat men in het café naast zijn huis in de Brouwers straat een jukebox had aangeschaft, die 's nachts nog veel meer lawaai veroorzaakte. De vioolspeler heeft een proces-verbaal gekregen. Rachman die de onbetwiste leider is in Oost-Pakistan vroeg de burgerambtena ren van het Defensie-apparaat zich te ver zetten tegen de dreigementen van het le ger. President Jaja Chan van Pakistan is vandaag naar de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca vertrokken voor besprekingen met sjeik Rachman. Onderwerp van het overleg zal de constitutionele crisis zijn waarin Pakistan zich nu bevindt. Het is niet bekend hoelang Jaja Chan in Oost- Pakistan zal blijven. (Van onze correspondent) STAPHORST. Vanmorgen is het zes entwintigste geval van polio in Staphorst gemeld. Het betreft hier een vierjarig meisje. Het kind, dat geen verlammings verschijnselen vertoont, is in het zieken huis opgenomen. In het weekeinde had den zich al twee nieuwe gevallen van polio voorgedaan. In de drie Overijsselse gemeenten Urk, Genemuiden en IJsselmuiden zullen de komende dagen massale inentingscam- pagnes worden gehouden. Volgens de ge neeskundig inspecteur voor de volksge zondheid in Overijssel, dr. T. Landheer, is het overslaan van de polio-epidemie naar deze gemeenten niet denkbeeldig. In de rest van de provincie voldoet het in- entingspercentage aan de voorwaarden. 2 3 3 3 5 6 6 6 9 7 8 8 8 Zie bijlage PLEIN 1945- 53 - IJMUIDEN ANKARA (AFP) Suleyman Demirel de Turkse premier die eind vorige week onder druk van de militaire leiders het veld moest ruimen, heeft gisteren niet deelgenomen aan een door president Su- nay belegde conferentie van politieke lei ders. Deze bijeenkomst was bedoeld om „de situatie, ontstaan door het aftreden van de regering, te bestuderen en om zekere wensen te formuleren”. „Alle andere politieke leiders, die het staatshoofd had uitgenodigd onder wie de 86-jarige oppositieleider Ismet Inönü, na men aan het overleg deel. De „Recht- vaardigheidspartij” van Demirel werd vertegenwoordigd door de ondervoorzit ters van de fracties van deze beweging in de twee Kamers van het parlement. In de senaat en in de Nationale Verga dering bezit de „Rechtvaardigheidspar- tij” de meerderheid, al is deze meer derheid in de nationale vergadering mi nimaal. Demirel heeft het optreden van de mi litaire leiders scherp veroordeeld als in strijd met de grondwet. In een toespraak tot de parlementsleden van zijn partij verklaarde Demirel gisteren, dat zijn re gering niets fout heeft gedaan. „Wij zijn alleen maar schuldig aan trouw aan de grondwet en de republiek”. De conferentie van de vertegenwoordi gers van dé tien politieke partijen in het paleis van de president duurde slechts drie kwartier. Daarna liet het staats hoofd weten, dat hij pas vandaag een ver klaring zou afleggen. Het feit dat Demirel niet aan het over leg heeft deelgenomen, kan betekenen dat zijn „Rechtvaardigheidspartij” niet bereid is tot deelneming aan een coalitie kabinet om de huidige crisis op te lossen. (Zie verder pagina 3). (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In noordelijke buitenwijken van Parijs hebben zich in het afgelopen weekeinde twee tragedies afgespeeld. Bij een brand in een kraamkliniek in Sarcelles zijn drie pasgeboren kinderen om het leven gekomen. Veertien zuige lingen liepen ernstige brandwonden op, omdat de verpleegsters te laat ter plaat se verschenen. In Saint-Denis heeft een arts, die bij een 12-jarige jongen een wrat moest ver wijderen, zonder toestemming van de ouders tevens de blindedarm weggeno men en daarbij een slagader geraakt waardoor het kind doodbloedde. De dok ter was niet bevoegd voor de operatie en er evenmin voor ingericht. Hij heeft ‘ver moedelijk in een vlaag van waanzin ge handeld; hij was juist terug uit een ze nuwinrichting. Achteraf komen nu van zijn patiënten allerlei verhalen los, dat ze hun dokter al lange tijd „zo vreemd vonden doen”. Hoe het mogelijk is ge weest dat deze gestoorde, kennelijk nog niet genezen arts zijn praktijk kon her vatten, is een vraag die heel Frankrijk bezighoudt. Het Pakistaanse leger heeft de staken de ambtenaren in Oost-Pakistan die door het departement van Defensie betaald worden gelast vandaag het werk te her vatten. Doen zij dat niet, dan kunnen zij voor de krijgsraad worden gedaagd en een straf van maximaal tien jaar gevangenis krijgen. Het is voor het eerst dat het leger tracht in te gaan tegen de oproep tot lij delijk verzet van de ambtenaren, die vo rige week zondag door de politieke leider van Oost-Pakistan, sjeik Rachman, was gedaan uit protest tegen de afkondiging van de staat van beleg. De leider van de (West)pakistaanse Volkspartij Bhoetto, zou de Oostpaki staanse Awami-liga van sjeik Moedjiboer Rachman een nieuw compromisvoorstel doen om het uiteenvallen van Pakistan, in een oostelijk en een westelijk deel fe verhinderen. bruari voor de Zandvfrortse kust ge. strande Wieringer kotter WR 40 vlot te trekken, hebben ook gisteren hun poging de mist in zien gaan. Bij hoog water, om half vijf, begon de aan de WR 40 vastgemaakte en uit IJmuiden te hulp gekomen botter IJM 17 zijn werk. Een kwartier later braken ech ter zowel anker- als bergingskabel. Zonder sensatie verliep het bergings werk overigens niet. Van de honder den strandwandelaars die het werk volgden, raakte een groepje bij het opkomende water geïsoleerd. Zij stonden op de zandhopen die door een bulldozer waren opgeworpen om de kotter in een soort haventje te krijgen De „eilandbewoners” moes ten tot groot vermaak van de kijkers met een bootje bevrijd worden. De twee visverkopers die bij het kijkspel een plaats hadden inge nomen, voelden zich gisteravond min der teleurgesteld dan de bergers. Zij konden het bordje „uitverkocht” op hun wagen hangen. (Zie verder pagina 4) ADVERTENTIE Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal f 17,50, franco per post 19,15. per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mfle, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. Bij een felle brand op de raffinaderij van Gulf Oil in Euro poort zijn de afgelopen nacht twee asfalt- tanks geheel in vlammen opgegaan. Er ontstond bovendien grote schade aan twee grote tanks met stook- en dieselolie. Di recteur drs. F. M. van de Ven schatte de schade vanmorgen op minder dan een mil joen gulden. Niemand is gewond. Het vuur ontstond even na middernacht toen de leidingen van één van de 1500 ku bieke meter grote asfalttanks explodeer den. De bedrijfsbrandweer en die van Ro zenburg en Oostvoorne gaven onmiddel lijk groot alarm. Ook de Rotterdamse brandweer verleende assistentie. De metershoge vuurzee bracht de aan grenzende tanks op kookhitte. Koelings- bluswerk kon niet verhinderen dat een tank met 16.000 kubieke meter stookolie vlam vatte. Een even grote tank met die selolie vloog in brand nadat een afslui ting onklaar raakte. Grote zwarte rook wolken dreven in de richting van Vlaar- dingen en Maassluis, waar de klappen van de drie explosies ook werden ge hoord. De gezamenlijke brandweren hadden het vuur om drie uur onder controle en slaagden erin om kwart over vijf het vuur definitief te doven. Groot gevaar deed zich niet voor. „Dit is gewoon een kwestie van kranen dicht en uit laten branden”, aldus de heer Van de Ven. Voor de raffinaderij blijft de schade in zoverre beperkt, dat de produktie niet stagneert. Alleen de vermindering aan opslagruimte schept problemen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De in Oost-Pakistan oppermachtige Awami-Liga strijdt voor autonomie van Oost-Pakistan Zelfbestuur zou in de nieu we grondwet van Pakistan verankerd moeten worden. SOUTH ORANGE (AP). Tien oor logsveteranen uit Vietnam hebben op een bijeenkomst in de Amerikaanse plaats New Orange verklaard dat zij getuige zjjn geweest van of hebben meege daan aan het doden en verminken van Vietnamese burgers. De soldaten vertelden dat zij onder an dere burgers met vrachtauto’s hadden overreden en zwangere vrouwen en oude mannen hadden doodgeschoten om verlof pas j es te krijgen. Michael Hunter, die in Vietnam drie onderscheidingen kreeg voor verwondin gen in het gevecht, zei: „Ik heb een 68- jarige burger gedood die in een boom ananas aan het afsnijden was. Daarvoor kreeg ik een verlofpasje voor drie dagen. Als je „Gooks” (de scheldnaam voor Vietnamezen) doodt, krijg je verlof. Om te bewijzen dat je er een gedood hebt, snijd je zijn oren af”. Richard Warren, die „voor heldhaftig gedrag” in de strijd rond de stad Da Nang enige onderscheidingen kreeg, zei er getuige van te zijn geweest dat twee jonge Vietnamezen werden neergeschoten zonder dat er aanwijzingen bestonden dat zij tot de Vietcong behoorden. Een andere ex-militair beschreef hoe hij getuige was geweest van het doden van een zwangere vrouw en haar zoontje. De bijeenkomst was georganiseerd door een comité dat een onderzoek instelt naar oorlogsmisdaden in Zuid-Vietnam. Hoge legerautoriteiten was gevraagd in het pro gramma te antwoorden op de verklarin gen, maar zij hadden dit geweigerd. -sPVERWIJK - TELEFOON 0 2510 2 56 4> De C.H.J.O. toonde zich vanochtend zeer verheugd over de brief. „Hij is vol strekt als een verrassing gekomen Wij gaan vanavond ons standpunt over de koers van de Unie toetsen aan dat van een aantal C.H.U.-leden. Maar dat is slechts gedeeltelijk dezelMe groep als de ondertekenaars van de brief” zei C.H.J.O.-voorzitter Boersma ons. Het doodgebloede kind, Didier Ra- douan. DEN HAAG. Een groep van 21 vooraanstaande leden van de C.H.U. heeft in een brief aan het hoofdbestuur ernstige ongerustheid uitgesproken over de koers van de Unie. „Uitspraken over ondermijning van het gezag (men doelt op lijsttrekker Udink) versterken onbe doeld de angstgevoelens van velen voor maatschappelijke veranderingen” zegt de brief. Bij de ondertekenaars zijn acht leden van de Unieraad, drie leden van het hoofdbestuur en vier burgemeesters. Overigens neemt de brief ook afstand van de wat genoemd wordt, „ongenuan ceerde uitspraken” van de C.H.-jongeren organisatie die al enige tijd in onmin leeft met de Unie. 1.98 Dinsdagaanbiedingen Hamburgers of Biefburgers 4 halen - 3 betalen 500 gram doorr. varkenslappen Woensdagaanbieding 500 gram gehakt Donderdagaanbiedingen 4 ballen gehakt 1.25. 4 slavinken 1.25

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1