Auto in sloot CONFESSIONELEN EERSTE KEUS een dode, 3 gewonden Meis kondigt acties aan voor Limburg Politie schiet bij rel met Fa. B. ENGELENBERG Twee goederentreinen spoor bijster Indien nodig groter offer voor defensie JB 7 J Ambonnezen Hooge Veluwe in financiële St Verkeersongelukken in weekeinde MR. BIESHEUVEL OP AR-DEPUTATENVERGADERING: Utrechter verdacht Van invaliden sterft helft aan hartkwaal CNV-bond voelt niets voor Hoofdconducteurs moeten worden bevorderd Meerderheid KVP-werkgroepen: zorgen Holland Festival Klepel kerkklok klapt op auto van moord op vrouw Studie over het loonexplosie F II 1 -'11 2 MAANDAG 15 MAART 1971 SELECTIEF FSV: Vijf arrestaties Frank Clune overleden REDUCEER VENTIELEN Compositie-opdrachten van Rotterdamse Kunststichting i UTRECHT „Bij de komende verkiezingen zal de Anti-Revolutionaire Partij de kiezers tegemoet treden met haar eigen programma, haar eigen ideaal en eigen visie”. Aldus mr. B. W. Biesheuvel, de voorzitter van de AR- fractie in de Tweede Kamer, op de deputatenvergadering van deze partij zaterdag in Utrecht. Over het komend gesprek met de VVD op dinsdag zei mr. Biesheuvel, dat de resultaten daarvan thans nog open zijn. Binnen veer tien dagen zullen die resultaten worden bekendgemaakt. Dat de gespreks partners bij de komende onderhandelingen met een intentieverklaring zullen komen noemde hij „mogelijk”. NICOLAAS KROESE OVERLEDEN OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kerkelijk nieuws 1 mHK BsJbz 1 Ir s 1 1 1 1 NICOLAAS KROESE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 1 i i i J i 1 1 i i i i i i i i Het gesprek met de progressieve combinatie (PvdA, D’66 en PPR) werd niet afge broken om de VVD te gerieven, doch om te voorkomen dat de eigen identiteit zou worden prijs gegeven, zei mr. Biesheuvel. Het „afspringen” van het overleg tussen deze progressieve partijen en de drie grote christen-democratische partijen geschiedde volgens hem terecht. Het stellen van de voorwaarden „samen-uit en samen-thuis” door de PvdA, D’66 en PPR noemde hij voor de confessionele partijen onaanvaard baar. „We laten ons voor de verkiezingen niet opsluiten in één blok”, aldus mr. Bies heuvel. SYDNEY (AP). Frank Clune, van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een grote meerderheid van de KVP-werkgroepen die zich overal in het land hebben beziggehouden met het defensievraagstuk, meent dat er voor de fensie een groter offer zal moeten worden gebracht als dat noodzakelijk mocht zijn om de Amerikaanse troepen in Europa te houden. Dit blijkt uit een rapport van alle werk groepen, dat vorige week ter kennis ge bracht werd aan het partijbestuur en de Kamerfractie van de KVP. 1 1 1 i De promotie zou neerkomen op een salarisverbetering van ongeveer honderd gulden per maand. De hoofdconducteurs (Van onze correspondent) ARNHEM De financiële toestand van de stichting „Nationaal Park De Hooge Veluwe” is zorgelijk. 1971 zal een heel slecht jaar worden voor wat betreft het aantal bezoekers. De verwachting is dat dit er 100.000 tot 150.000 minder zullen zijn dan het afgelopen jaar en dat bete kent een strop van meer dan 200.000 gul den. Politiemannen met getrokken pistolen brengen een relschopper in Maarssen op. Grimmig was zondagavond de sfeer in Maarssen toen Ambonnezen een veldslag leverden met leden van een discobar. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 AMSTERDAM. Nicolaas Kroese, een schilderachtige Amsterdamse figuur die ook internationaal bekend werd door zijn antieke eethuisjes, is zondagmorgen op 65-jarige leeftijd onverwacht overleden in het Wilhelmina-Gasthuis in Amsterdam, waar hij een maand geleden was opgeno men. UTRECHT. Op verdenking van moord c.q. doodslag c.q. zware mishandeling heeft de officier van justitie bij de recht bank in Utrecht, mr. F. G. Wuestenberg, een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen een 26-jarige koopman, wiens 24- jarige vrouw vorige week in de nacht van woensdag op donderdag, zoals wjj bericht ten, om kwart over twaalf door een kogel uit een flobert geweer dodeljjk in de buik werd getroffen. Ze werd daarop, hevig bloedend, door haar man naar het zieken huis gebracht waar ze ruim een uur later overleed. Volgens minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal in West-Nederland en met name in het Waterweggebied „zeer, zeer selectief te werk moeten worden ge gaan bij nieuwe vestigingen van indus trieën.” MIDDELBURG. Bijna de helft van de invaliden sterft niet aan zijn handicap, maar aan hart- en vaatziekten. Hun da gelijks werk kost hun meer inspanning da:i andere mensen. Zo moet een invalide werknemer met een onderbeenprothese 30 percent meer energie opbrengen dan zijn valide collega. Uit deze bevindingen van een onderzoek aan de Vrije Universi- teit in Amsterdam concludeert de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) dat de arbeidsvoorwaarden voor invaliden moeten worden verbeterd. partij merkte hij onder meer op, dat de A.R. wil trachten een stuk vernieuwing in de samenleving tot stand te brengen, naar zijn mening „een geweldige uitda ging” in de situatie van vandaag en zulks niet alleen voor de A.R. maar voor de confessionele partijen gezamenlijk. SOMEREN. Zondag is in Someren een personenauto door onopgehelderde oorzaak van de weg geraakt en in een links daarvan gelegen sloot gereden. De 50-jarige religieuze Joh. Cooken, af komstig uit een klooster in Asten, die naast de bestuurster zat, was op slag dood. Van de vier overige inzittenden, eveneens nonnen, werden er drie min of meer ernstig gewond. een de bekendste Australische schrijvers, is donderdag in de ouderdom van 77 jaar overleden. Zijn 68ste boek over het reizen was nog niet geheel klaar. Zijn eerste boek verscheen in 1930. De 67 gereedgekomen boeken gaan voorna melijk over het reizen, Australië en zijn vroege geschiedenis. Nederlands Hervormde Kerk. Beroepen te Zwijndrecht J. Mansveldt te Wouds- end; te Oostwoud, Mid woud en Hauwert mej I. C. Jansen te Oosthuizen; te Jaars veld P. Molenaar te Lunteren; te Zwolle A. Hooije te Delft; te Katijk aan Zee G. H van Kooten te Delft. Aangenomen naar Ransdorp-Holysloot C. J. Nellink te Badhoevedorp; naar Kol- lum J. Breeuwsma te Hoogeveen. De verminderde belangstelling voor de Hooge Veluwe is een rechtstreeks gevolg van het sluiten van het rijksmuseum Kröller Müller in verband met dringende restauratiewerkzaamheden. Waarschijn lijk zal het museum in het voorjaar van 1972 weer voor het publiek worden open gesteld. De stichting Nationaal Park De Hooge Veluwe moet worden in stand gehouden door de entreegelden en de houtopbrengst. De prijzen van het hout zijn de laatste tijd echter sterk gedaald. Van de omlig gende gemeenten, Ede, Arnhem en Apel doorn, geeft alleen Ede een jaarlijkse sub sidie. Opnieuw zal een beroep worden ge daan op Arnhem en Apeldoorn. MAARSSEN. De rust in het vredige Maarssen is zondagavond wreed ver stoord door een vechtpartij, waarbij rui ten sneuvelden, schoten vielen en ge bruik werd gemaakt van allerlei soorten steekwapens, zonder dat deze laatste overigens bloedige sporen achterlieten. Vijf personen werden gearresteerd. Toneel van de strijd was een discobar. Aanleiding tot de vechtpartij was het feit dat twintig Ambonnese jongelui, ver moedelijk afkomstig uit omliggende plaatsen, toegang tot de discobar eisten, welke hun evenwel werd geweigerd, om dat zij geen lid waren. Deze weigering beantwoordden de onwelkome gasten met het inslaan van de ruiten van de bar en het te voorschijn halen van kle wangs, bajonetten en andere wapens. Hun pogingen om zich met geweld toe gang tot de vermaaksgelegenheid te ver schaffen strandden op het verzet, dat de leden van de discobar boden. De vecht partij nam een zodanige omvang aan, dat om versterking met de politie van gemeenten uit de omgeving moest wor den gevraagd. Toen de politie waarschu wingsschoten in de lucht loste, vluchtten de oproerkraaiers. De barkeeper van de discobar, waar de moeilijkheden begonnen, heeft tegen over de politie verklaard enkele Ambon nezen te hebben herkend, die de zondag tevoren een Maarssense jongeman had den mishandeld en bewusteloos gesla gen. Op diezelfde avond zou ook elders in Maarssen provocerend zijn opgetre den door vermoedelijk dezelfde groep. dag in Raamsdonksveer bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij zat bij haar vader in de auto, die door een verkeerde inhaalmanoeuvre in de berm van de weg reed, omsloeg en in een sloot belandde. Het meisje werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar vader en twee andere inzittenden werden ir een ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. Het 16-jarige Haagse meisje Leuntje Spaans heeft zaterdag avond het leven verloren toen de brom mer van een 23 jarige jongeman, bij wie zij achterop zat, werd aangereden door een taxi. Het meisje overleed in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis. De jongeman werd licht ge wond. GELEEN. Fre Meis, het communis tisch statenlid uit Groningen heeft zon dagmorgen besprekingen gevoerd met mijnwerkers en hun oud-collega’s om te komen tot de oprichting van actiecomités in de mijnen. Voornaamste actiepunt van de comités zal worden dat een einde ge maakt wordt aan het sociale beleid dat de mijndirecties nu voeren. Fre Meis zei zaterdag op een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij in Lin denheuvel dat hij geschrokken was van de lage lonen die ex-mijnwerkers verdie nen. Een grof schandaal noemde Meis het dat de mijndirecties erop uit zijn mijn werkers te doen af vloeien juist voor ze hun 25 dienstjaren vol hebben. Door deze politiek wordt de mijnwerkers honderden guldens onthouden. In plaats van deze groep „bijna zilve ren kompels” in dienst te houden, nemen de mijndirecties Marokkanen en Turken in dienst, aldus Fré Meis De C.P N is van plan over dit beleid, met name gevoerd door de Oranje Nassaumijnen, vragen aan de minister te stellen. ring, die juist zijn kracht zoekt in sa menwerking. Tegenover het feit, dat deze confessio nele samenwerking in de loop der jaren gerijpt is, stelde mr. Biesheuvel, dat de samenwerking der „kleine drie,” uit de nood geboren is, omdat de partijen naar zijn mening in nood verkeren. Bij deze „holder-de-bolder-samenwerking” ont breekt het volgens hem aan een gemeen schappelijke visie op mens en maatschap pij. Eerder in zijn uiteenzetting op de druk bezochte deputaten-vergadering had mr. Biesheuvel de nadrukkelijke bereidheid van de A.R. tot samenwerking beklem toond. Sprekend over de taak van deze UTRECHT. Vanmorgen zijn twee goederentreinen het spoor bijster geraakt. Vanmorgen vroeg ontspoorde bij Onnen tussen Groningen en Assen een goede renlocomotief met vier diesellocs. Twee van de drie sporen op het baanvak wer den versperd. De trein derailleerde tij dens het rangeren waarschijnlijk door een verkeerde wisselstand. Het treinverkeer tussen Groningen en De koopman, die onmiddellijk door de politie werd vastgehouden, verklaarde te genover de politie dat zijn vrouw tijdens de „onheilsavond” na vertrek van visite tegen hem gezegd zou hebben dat ze zijn 22 kaliber jachtgeweer best zelf kon laden. Ze deed een patroon in het geweer en ont laadde het vervolgens weer. Toen ging de vrouw, aldus de koopman, op de bank met het geweer liggen spelen. De vrouw zou de loop op haar buik hebben gericht en toen spelenderwijs de trekker hebben overgehaald, menend, dat het geweer on geladen was. Voor een eventuele verhoging van de inspanning gaven 39 van de 105 werkgroe pen de voorkeur aan een extra financiële bijdrage aan de NAVO en 21 aan verster king van de Nederlandse strijdkrachten, een combinatie van beide maatregelen wordt voorgestaan door 17 andere werk groepen. In slechts 6 werkgroepen was er een verdeelde mening hierover. Van de (39) voorstanders van een extra uitgave voor de NAVO waren er echter zes groepen die menen dat dat niet hoeft te betekenen een extra verhoging van de defensiebegroting. De overgrote meerderheid van de werk groepen (81) vindt dat we moeten streven naar een leger dat in grotere mate dan tot nü toe het geval is, bestaan zal uit vrij willigers. Bijna éénderde hiervan oppert evenwel ongevraagd bezwaren tegen een volledig beroepsleger. Slechts een kleine minderheid pleit voor een volledig be roepsleger. Eveneens een meerderheid van de werk groepen (66) vindt dat de wedde van dienstplichtige militairen moet worden verhoogd. Voorts is gebleken dat 37 van de 105 werkgroepen verdere diensttijdverkorting aanvaardbaar achten. Van deze werkgroe pen bepleit iets meer dan de helft tege lijkertijd een algemene dienstplicht, ge deeltelijk ook voor meisjes. derzoek moet voor 1 april zijn afgerond, zo wil de FSV, waarbij 835 van de 1800 hoofdconducteurs zijn aangesloten. verdienen momenteel gemiddeld ongeveer 1080 gulden per maand (basissalaris plus statietoeslag). Het hoogst ingewikkelde taakwaarderingssysteem bij de spoorwe gen komt in grote trekken neer op een verdeling in 12 taakgroepen. NS’ers in taakgroep één worden „het laagst ge waardeerd en gehonoreerd” en de mensen in taakgroep 12 het hoogst. De FSV vindt dat de huidige honore ring van de hoofdconducteurs geen ge lijke tred heeft gehouden met de snel toegenomen verzwaring en uitbreiding van het werk dat ze doen. De verant woordelijkheid van de hoofdconducteur als „baas van de trein” is recentelijk nog vergroot door zaken als de verhoogde treinfrequentie en de daarmee verband houdende hogere veiligheidseisen. Boven dien moeten de conducteurs er allerlei dingen bijdoen, zoals plaatskaartenver- koop. Het hoofdbestuur van de FSV gaat in de personeelsrraad de drie bij de vak centrales aangesloten vervoersbonden voorstellen om er bij de NS-directie op aan te dringen de mogelijkheden voor positieverbetering te onderzoeken. Dit on- De eigenaar van de auto wist na afloop van de kerkdienst al gauw waar hij de klepel moest zoeken. Een gat van onge veer zes bij zes centimeter aan de zijkant van de bagageruimte van zijn auto wees hem daarvoor de weg. „Een selectief investeringsbeleid kan een belangrijke bijdrage leveren tot de verdere ontplooiing van de economisch zwakkere gebieden, zoals het noorden,” zei minister Bakker op de deputatenver gadering. In zijn inleiding op deze bijeenkomst kritiseerde de bewindsman ondermeer de toezeggingen en dure beloften, die juist in de verkiezingsstrijd „niet van de lucht” zijn. De A.R. zal, zomerkte hij op, daar aan niet meedoen. „Wij gaan niet met een zak vol beloften het land in. Wij gaan wel met een boodschap het land in,” al dus drs. Bakker. Die boodschap is de op roep „om ook van onze persoonlijke wel vaart in de komende periode iets extra’s af te staan voor een maatschappij die op zoveel punten verbeterd of vernieuwd moet worden om meer gestalte te geven aan bijbelse gerechtigheid en een mens waardiger samenleving.” „Het zou een normale zaak zijn dat een invalide óf meer vakantie óf aangepaste werktijden krijgt”, zei de directeur van het bondsbureau van de BNMO, de heer Th. de Mooij zaterdag op de jaarvergade ring van de afdeling Zeeland in Middel burg. Hij noemde de ruim één miljoen Nederlandse invaliden een vergeten groep, die ook door de politieke partijen in de steek wordt gelaten. Het ministerie van Defensie zal binnen kort in samenwerking met de BNMO een enquête houden onder diegenen die voor 50 percent of meer invalide zijn, zo deelde de heer De Mooij mee. Het onderzoek zal onder meer moeten uitwijzen welke voor zieningen moeten worden getroffeA voor invaliden die biniien afzienbare tijd al leen komen te staan. Nicolaas Kroese, op 24 augustus 1905 m Amsterdam geboren, kwam via de recla me, de kunsthandel en een wijnproeverij in de horecabranche. Vooral zijn „Vijf Vlieghen”, waar tal rijke bekende filmsterren, zoals Jayne Mansfield, Danny Kaye, Esther Williams en Clark Gable, kwamen eten, werd in Amsterdam een trekpleister op culinair gebied voor Amerikaanse toeristen. Aan Kroese’s experimenten op land bouwkundig gebied en zijn wiskundige theorieën over de wereldvrede en de ge nezing van kanker werd, tot zijn grote verdriet, door weinigen geloof gehecht. UTRECHT. Als het aan de Federa tieve Spoorwegvakvereniging (FSV) ligt gaan alle 1800 hoofdconducteurs van de NS de komende wéken met een speldje, gesierd met een grote zeven, op hun uniformjasje lopen, om hun wensen tot bevordering kracht bij te zetten. Dat cij fer zeven staat voor taakwaarderings- groep zeven. Volgens een woordvoerder van de FSV vinden de hoofdconducteurs, die nu nog in de taakgroep zes zitten, het hoog tijd dat ze een taakgroep hoger opklimmen, en wel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1971. UTRECHT. De bij het CNV aange sloten christelijke bedrijfsbond HBV voelt niets voor een loonexplosie, waar door het loonniveau van de werknemers op onverantwoorde wijze omhoog wordt WIERINGERMEER. Het klokgelui vanuit de toren van de gereformeerde kerk in Middenmeer (gem. Wieringer- meer) kreeg zondagmorgen een ontijdig einde, doordat de klepel van de luidklok losraakte en onder gerommel langs de toren rolde, om tenslotte op een gepar keerde auto terecht te komen. ROTTERDAM. De Rotterdamse Kunststichting heeft drie Nederlandse componisten opdrachten verleend voor het schrijven van een compositie. Zo heeft de jonge componist Gilius van Bergeijk een opdracht gekregen voor het schrijven van een werk voor elektronica en enige instru menten. Theo Loevendie, o.m. leider van het Loe- vendie Consort en docent aan het Rotter dams Conservatorium, gaat een concert maken voor hoorn en orkest. Een opdracht aan Joep Straesser voor het schrijven van muziek ten behoeve van het Rotterdams danscentrum is inmiddels gereed gekomen. Het is een vierdelig werk „Enclosures” voor 19 blazers en een slagwerker. De compositie is tot stand gekomen in samen werking met Ineke Sluiter, die op de mu ziek een choreografie maakt. gejaagd. „Zouden we dat onder de huidige om standigheden, als arbeidersorganisatie doen, dan zouden we eenvoudig hypocri sie bedrijven, omdat zo’n beleid ertoe kan leiden, dat wij medewerking zouden verlenen aan het voortduren van een schijntoestand, die onze Nederlandse huishouding al veel te lang gevangen houdt en die zo langzamerhand gevaar lijke afmetingen gaat aannemen”, zo heeft HBV-voorzitter Pieter de Wit ver klaard op een in Utrecht gehouden be sloten bestuursraadsvergadering van zijn bond. DEN HAAG. Het 1 olland Festival gaat een twintigtal studenten aan univer- siteiten, scholen voor kunstonderwijs so ciale en pedagogische academies en wer kende jongeren in de gelegenheid stellen een studie over het Holland Festival 1971 te maken. Zij zullen zo diep mogelijk over hun keuze-onderwerp worden geïnformeerd en in de periode van 15 juni tot 9 iuli de uitvoeringen en repetities bijwonen en daarover met de medewerkers kunnen spreken. Het Holland Festival wil met dit expe riment in culturele informatie zijn beleid, programma en problematiek naar buiten verduidelijken. De studie kan betrekking hebben op afzonderlijke orogramma-on- derdelen van het festival of op bijvoor beeld het beleid, de publieksbenadering, de grafische presentatie, d^ contacten met de kunstenaars, de kunstfinancierinp en de meningsvorming rond het festival Het is de bedoeling de studies te publiceren. Assen kon normaal doorgang vinden. In tegenovergestelde richting werd met bus- sen gereden. Tot omstreeks elf uur, toen de ontspoorde trein weer in het gareel was gezet, reden er twee treinen per uur tussen Groningen en Zwolle. De in ter city treinen uit Utrecht beperkten hun reis tot Zwolle. Om tien uur vanmorgen liep een goe derentrein, bestaande uit lege wagons, bij Den Dolder op de lijn Amersfoort Utrecht bijna uit de rails. Door een ver keerde wisselstand ging de trein op twee sporen rijden. Drie kwartier later stond hij echter weer in het rechte spoor. In zijn inleiding op deze AR-bijeen- komst herhaalde mr. Biesheuvel zijn af wijzend standpunt ten opzichte van de po- larisatie-gedachte: de opdeling in twee blokken van de Nederlandse politiek. „Er is,” zei hij, „een andere weg, een eerste weg, te weten de weg van de principiële partijvorming.” Over het eerder deze week gevoerde en „afgeknapte” gesprek tussen P.v.d.A., D’66 en P.P.R. met K.V.P., A.R.P. en C.H.U. zei de A.R-fractievoorzitter dat in die ontmoeting twee werelden tegenover elkaar stonden. Enerzijds was er, zei hij, de club van Van Mierlo, de club van de polarisatie, van het scheppen van tegen stellingen in de Nederlandse politiek. An derzijds was er de confessionele groepe- EINDHOVEN. Een tractor met aan hanger is zaterdagmiddag in Bladel bij het nemen van een bocht om een wei land in te rijden gekanteld en in een beek gereden. De 19-jarige bestuurder, landbouwer P. J. Geerts uit Bladel, is daarbij om het leven gekomen. SCHARMER. In zijn woonplaats Scharmer (gem. Slochteren) is zaterdag middag de 4-jarige Tjeerd Kamps omge komen. Het kind stak plotseling een laan over en werd aangereden door een personenauto. VEENENDAAL. De 70-jarige mevr. Van de Pol uit Veenendaal is zaterdag in haar woonplaats verongelukt. Zij stak de rijbaan over en werd aangere den door een personenauto. Zij was op slag dood. CUYK. In Cuyk is in de nacht van zondag op maandag de 62-jarige heer H. M. Hendriks uit deze plaats door een personenauto aangereden, toen hij met zijn fiets aan de hand de weg overstak. De heer Hendriks werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. CHAAM. De 14-jarige J. J. M. van den Buijs uit Chaam is zaterdagmor gen in het ziekenhuis in Breda over leden aan de verwonding die hij vrijdagmdddag bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. De jongen stak met zijn fiets plotseling de weg in Chaam over en werd door een achterop komen de personenauto aangereden. RAAMSDONKSVEER. De 16-jarige Monique Tilman uit Waalwijk is zater- ■B fel

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2