MEIRS INTERVIEW WEKT BEROERING IN ISRAEL Eenderde van Franse kiezers niet naar de stembussen Nieuwe SALT-besprekingen in Wenen VAN DAG TOT DAG Gachal dient motie van wantrouwen in Onbevoegde macht Alle partijen voldaan over resultaten President van achtergrond Turkije sprak met politici Congrespartij oppermachtig in India in Britse tanker aan de grond SPD verliest gevoelig in West-Berlijn Turkije Zakelijk Vijfde vergissing tijdens actie in Laos; tien doden Nieuwe Syrische president Assad beëdigd Gehuurde moordenaars in Saigon op actuele zaken commentaar KM ^■1 3 MAANDAG IS MAART 1971 Tweederde meederheid Sadat Tweede ronde Geringe winst voor FDP Drie maanden n !t Persoonlijk V erschuiving Marseille Bom op Zuidvietnamezen (Van onze redacteur in Parijs) 1 1 GERARD SMITH 3 1 r i j i i t Het is de vijfde maal sinds het begin van de operatie in Laos dat Amerikaanse toestellen bij vergissing Zuidvietnamese stellingen hebben aangevallen. Vorige week werden vier Zuidvietnamese mariniers ge dood en 35 gewond door een beschieting uit Amerikaanse gevechtshelikopters. stallatie met meervoudige kernkoppen (MIRV) schijnen beide partijen el kaar te hebben toegestaan, aangezien die ontwikkeling al te ver was voort geschreden om hem nog te kunnen stoppen. dat ze het Amerikaanse voorstel als aanvaardbaar beschouwen. De vierde ronde zal naar schatting twee a drie maanden duren. Laat in de zomer is dan in Helsinki de volgen de onderhandelingsronde gepland. Een deel van de lading van 4.500 ton olie is in zee terecht gekomen Vandaag zullen sleepboten trachten het 6.290 ton metende vaartuig vlot te trekken. n d li n n 1 1, n g 5, !t i. Men verwacht de eerstkomende we ken geen opzienbarende ontwikkelingen op deze vierde SALT-ronde. De Rus sen willen zonder twijfel eerst het 24ste congres van de Russische Com munistische Partij afwachten, dat op 30 maart in Moskou begint. Een ver schuiving in de huidige machtsstruc tuur in het Kremlin is daarbij aller minst denkbeeldig. SAIGON (AFP) Een Amerikaanse jachtbommenwerper heeft „per vergissing" een bom gegooid op een Zuidvietnamese stelling in Laos. Daardoor werden tien militairen gedood en twaalf gewond. De Gachal heeft 26 vertegenwoordigers in het parlement dat 120 leden telt. Het is vrijwel onmogelijk dat de motie van wantrouwen zal worden aangenomen. Een datum voor bespreking van de motie is nog niet vastgesteld. Er kunnen uit de stap van de Gachal eventueel wel moeilijkheden voortvloeien voor de regeringscoalitie, daar de natio nale religieuze partij (NRP) om histori sche en godsdienstige redenen behoud van de westelijke Jordaan-oever voorstaat. In het verleden zijn echter steeds compro missen gevonden om de NRP in het kabi net te houden en zelfs zonder deze partij heeft premier Meir nog een kleine meer derheid in het parlement. De NRP heeft overigens al besloten de premier om op heldering te vragen. De Nationale Religieuze Partij (NRP) verklaarde zich bij monde van haar voor zitter, dr. Itzjak Raphael, niet tevreden over deze uitleg. Er werd om een nadere verklaring gevraagd. Mevrouw Meir, ver klaarde tijdens het interview zoals be kend. dat Israel Sjam El Sjeik, de hoog- Schietpartjj. Een 32-jarige man uit Marly, een voorstad van Valenciennes, heeft in een vlaag van verstandsverbijstering vijf van zijn verwanten doodgeschoten en twee kinderen gewond. Daarna maak te hij een eind aan zijn leven. De rechtse nationalistische Gachal-par- tij diende in het parlement een motie van wantrouwen in naar aanleiding van de uitlatingen in de Times. Het Centrale Comité van de partij, die voorstandster is van behoud van een groot deel van het in 1967 bezette gebied, reageerde met „verbazing en ongerust heid” uit te spreken over de suggestie van Golda Meir. Op de wekelijkse bijeenkomst van het vlakte van Golan, Jeruzalem en Gaza Israëlische kabinet verklaarde mevrouw Meir, dat de denkbeelden die zü in het vraaggesprek met de „Times” over de toekomstige grenzen had ontvouwd per soonlijke gedachten waren, die zij in ant woord op vragen van de Britse journalist onder woorden had gebracht. Met nadruk verzekerde zij, dat de regering hieraan niet gebonden is. PARIJS De 28,5 miljoen Fransen die gisteren waren uitgenodigd de in totaal 468.000 zetels van de ongeveer 38.000 gemeenteraden te vernieuwen, hebben het, voor zover ze dan waren opgekomen, over het algemeen maar liever bij het oude willen laten. Vierendertig percent van de stemgerechtigde Fransen hebben het echter gis teren laten afweten. Pas na afloop van het partijcongres zal er omtrent het defensieconcept van de Sovjet-Unie voor de komende ja- ren enige helderheid bestaan. Mis schien dat dan de Russische delega tie in Wenen zal laten doorschemeren MILFORD (AP) De Britse tanker „Thuntank-6” is gisteren ter hoogte van Milford Haven op de rotsen gelopen. Naar uit Cairo is gemeld, heeft presi dent Sadat een onderhoud gehad met de hoofdredacteur van „The Times”, Denis Hamelton. NEW DELHI (AP) Met nog maar een zetel onbeslist, is het zeteltal van mevrouw Indira Gandhi’s Congrespartij gekomen op 350 van de 515 in het nieuwe parlement. In het laatste kiesdistrict heeft de Con grespartij geen kandidaat. Toch heeft mevrouw Gandhi twee zetels meer dan de vereiste tweederde meerderheid, om op eigen kracht grondwetshervormingen uit te kunnen voeren. Het parlement telt 521 zetels. Van de zes niet betwiste zetels worden drie op aanwijzing van president Giri gevuld, en drie door districten waar de verkiezingen door slecht weer of het overlijden van een kandidaat zijn uitgesteld tot het voorjaar. Die laatste drie bevinden zich in „veilige" Congrespartij -gebieden. „De mensen hebben de handen ineen ge slagen voor de grootste revolutie ter we reld”, zei een opgetogen mevrouw Gandhi gisteren op een partijbijeenkomst in New Delhi, waar de enorme overwinning ge vierd werd. DAMASCUS (AFP) Het nieuwe Syri sche staatshoofd, generaal Hafez Assad, heeft gisteravond op een buitengewone bijeenkomst van de 173 leden tellende Volksraad de eed op de grondwet afgelegd. De 41-jarige generaal werd vrijdag in een volksstemming voor zeven jaar ge kozen. Vier maanden geleden had hij zich in een staatsgreep meester gemaakt van de macht. Volgens de officiële uitslag van het referendum, waarin hij de enige kan didaat was, kreeg hij de steun van 99.2 percent, van de 1.935.803 kiezers die naar de stembus tvaren gekomen. In december hebben de Russen in Helsinki voorgesteld de afweersyste men voor de respectieve hoofd steden Washington en Moskou te be perken. De verdere ontwikkeling en in- Vakantie. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht is naar huis terugge keerd nadat hij vijf weken in de Sovjet- Unie op vakantie is geweest. WENEN (Reuter), De Russische delegatie naar het SALT-overleg heeft van het Kremlin instructies meegekregen om „zakelijk en con structief naar positieve resultaten te streven”. Dit heeft de leider van de afvaardiging uit Moskou, Vladimir Semjonov, gisteren bij zijn aankomst in Wenen verklaard. Westelijke waarnemers zien in zijn verklaring een goed voorteken voor het verloop van de vierde ronde in het overleg dat zestien maanden ge leden begon. Onlangs is in westelijke kringen de vrees geuit, dat Moskou’s belangstelling voor deze besprekin gen zou zijn getaand en dat de Rus sische delegatie in de nieuwe ronde wellicht allerlei propaganda-verkla- ringen gaat afleggen. Deze vrees was ingegeven door aanvallen in de Rus sische pers op het Amerikaanse standpunt bij de besprekingen. TEL AVIV (Reuter en AFP) Het zaterdag door de Londense „Times” gepubliceerde vraaggesprek met de Israëlische premier Golda Meir heeft in Israel een politieke storm doen op steken. Gisteren op de wekelijkse kabinetsvergadering vormde het interview het voornaamste onder werp van gesprek. d’Estaing of Marcellin als kopstukken van de oppositie, Mitterrand, de communist Marchais of de ex-kandidaat voor het presidentschap, de Centrum-figuur Le- canuet. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse Sociaal De mocratische Partij is er gisteren, bij ver kiezingen voor het Westberlijnse Huis van Afgevaardigden, in geslaagd haar ab solute meerderheid te behouden. Haar aandeel daalde echter van 56.9 tot 51,1 percent der uitgebrachte stemmen. De CDU met als in Bonn in de oppositie verbeterde haar positie van 32,9 tot 37,9 percent, terwijl de liberale FDP er één percent op vooruit ging: van 7,8 naar 8.1. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Vanmorgen zijn in Wenen de SALT-gesprekken tussen de Russen en Amerikanen over de bewapeningsstop van strategische wa pens hervat. Het is de vierde ronde van deze onderhandelingen, die af wisselend in Helsinki en in de Oostenrijkse hoofdstad worden gehouden. Als voorheen worden de delegaties ook nu geleid door Gerard Smith voor de Verenigde Staten en Vladimir Semjonov voor de Sovjet-Unie. Ter discussie staat het voorstel dat de Amerikanen op 24 juli 1970 in We nen op tafel hebben gelegd. Het be helst een numerieke beperking van de intercontinentale raketten (waar bij het aantal atoomkoppen per ra ket buiten beschouwing wordt gela ten) en een reductie van de afweer systemen tot minder dan honderd ba ses, mogelijk zelfs een totale afschaf fing ervan. De Amerikanen hebben oorspronkelijk geprobeerd ook de tac tische raketten in West-Europa in een ontwerp-overeenkomst op te nemen, op voorwaarde dat de Russische ra ketten voor middellange afstand, die in Centraal-Europa staan opgesteld, er eveneens in betrokken zouden wor den. Dit schijnen de Russen te neb ben geweigerd. Het leger speelt daarbij een grote, zo niet beslissende, rol. Daarom zal geen van de huidige Russische leiders op dit moment de hoge officieren voor het hoofd willen stoten door een tege moetkomende houding aan te nemen jegens de Amerikanen op de SALT moet houden. Ze sprak zich uit voor de- militairisatip van het schiereiland Sinaï plus legering daar van een internationale troepenmacht. Menahem Begin, de leider van de rechts-nationalistische Gachal-partij ver klaarde dat zijn beweging niet genoegen zal nemen met een motie van afkeuring. Zij zal in het debat ook aandringen op het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Ten aanzien van dat algemene over zicht waren niettemin nogal wat uitzon deringen te constateren. In het bijzonder in steden als Marseille, waar burgemees ter Gaston Defèrre een sterke persoon lijke positie innam. Defèrre die lid is van de socialistische partij en een gaullistische minister te genover zich zag, had het lot van zijn stad ook ditmaal weer niet aan de com munisten, maar aan dat van het Centrum verbonden. Over het algemeen werden trouwens alle politici van nationaal aan zien gisteren meestal al wel bij die eerste ronde met een absolute meerderheid ge kozen. Tot die groep behoorden zowel premier Chaban-Delmas in zijn kwaliteit van burgemeester van Bordeaux. Giscard (Vervolg van pagina 1) ANKARA Volgens de politiecomman- dant, generaal Eken, hebben de militaire leiders in Turkije geen kandidaat genoemd voor het premierschap. Wel hebben zij een reeks verlangens geuit. Zo zouden zij willen dat er op korte termijn maatregelen worden genomen om een eind te maken aan het „terrorisme” en de onwettige activiteit van studenten en arbeiders. In tweede instantie zouden zij wensen, dat er gewerkt wordt aan her vormingen op economisch, sociaal en onderwijsgebied. Voorts zou de procedure in het parlement moeten worden gewijzigd om misbruiken te voorkomen, terwijl ook de kieswet en de regeringsstructuur zou den moeten worden veranderd om een ein de te maken aan „onregelmatigheden”. Op de conferentie met de politieke lei ders heeft, volgens welingelichte kringen, alleen president Sunay het woord ge voerd. Hij zei dat het land zich in een ern stige situatie bevindt en vroeg de politici om hun steun bij de vorming van een nieuwe regering. Overmorgen zullen de politici een nieuwe ontmoeting met het staatshoofd hebben. Zij zullen dan hun mening kunnen laten horen. Kort na de conferentie in het paleis van de president, belegde Demirel een bijeen komst van leiders van zijn „rechtvaardig- heidspartij”. Voor zijn ontmoeting met de politieke leiders had het staatshoofd aanzienlijk minder tijd uitgetrokken dan voor zijn be sprekingen de avond tevoren met de mili taire leiders, die zes uur in het presiden tiële paleis vergaderden. De twee kleinere partijen, die aan de verkiezingen deelnamen, slaagden er niet in het minimum van 5 percent van de stemmen te verwerven dat als „drempel” voor toetreding tot het Huis van Afge vaardigden (het parlement van de stad staat) geldt. De Socialistische Eenheids partij West-Berlijn (SEW) te beschouwen als een afdeling van de Oostduitse Com munistische Partij, kwam ondanks een zeer actieve campagne niet verder dan 2,4 percent, 0,4 meer dan bij de vorige verkiezing in 1967. De splintergroep AUD (Aktiegemeenschap van Onafhankelijke Duitsers) kreeg 0,5 percent. De rechtsra- dicale NPD had van het partijbestuur op dracht gekregen niet mee te doen. Een zeer groot aantal kiezers (88,5 per cent van de 1,67 miljoen stemgerechtig den) heeft deelgenomen aan de verkie zingen die dit praktisch voorspelde re sultaat opleverde. De SPD, die altijd de sterkste partij is geweest in West-Berlijn, heeft onder regerend burgemeester Willy Brandt jarenlang in zekere zin boven haar stand geleefd. Brandt trok namelijk in de periode van directe en gevaarlijke confrontatie met het communistische Oos ten ook veel kiezers buiten de eigen partij. Verwacht kan worden dat SPD en FDP hun coalitie, onder regerend burgemees ter Klaus Schütz, voortzetten. De kans is echter groot dat het gezien de slechter geworden verhouding tussen beide par tijen, tot haarde onderhandelingen komt. In het Huis van Afgevaardigden zijn de 133 zetels nu als volgt verdeeld: SPD 70 (tot dusver 81), CDU 52 (47) en FDP 11 (9). in landen die lid zijn van de NAVO en wier legers door dat lidmaatschap een sterkte hebben verkregen die uitgaat boven de nationale defensiebehoefte. Ook in Turkije was een stroming merkbaar, die zich verzette tegen de Amerikaanse invloed in het land via de defensie organisatie. Ofschoon de NAVO in de bres heet te staan voor het behoud van de menselijke vrijheid en de democratische rechten, gaan door de invloed van de militaire versterkingen in bepaalde landen juist die democratsche rechten verloren. Dat is in Griekenland het geval geweest, dat dreigt ook in Italië te gebeuren, dat is in Tur kije heel duidelijk aan de orde. Het is helemaal niet gezegd dat directe Ameri kaanse machinaties in Turkije aan het werk zijn, maar het is wel aannemelijk dat de militaire kaste in Turkije haar eigen aanzien en macht nauw verbonden voelt met het behoud en de versterking van de Turkse aanpassing aan Ameri kaanse intenties. De goede werking van het NAVO-apparaat vereist uiteraard vol ledige betrouwbaarheid van de partners in het defensiepact aan de algemene de fensieve bedoelingen van de Amerikaanse aanwezigheid in Europa. Als sommige van die Europese pijlers verzwakt dreigen te raken, blijft er voor Washington weinig anders over dan te proberen de solidari teit te redden door volledige steun aan de verdedigers der Amerikaanse belangen in de betrokken landen. En dat zijn, helaas, altijd weer de militairen, die hun prachtig materieel en hun hoge aanzien aan Washington te danken hebben. Natuurlijk betekent het zwichten van de democratische krachten in een land voor de dreigementen van militaire lei ders meestal, dat die democratische krachten zwak en verdeeld zijn. In Tur kije was het al niet anders. Er is nog een kans dat de politieke partijen door de huidige gebeurtenissen tot bezinning komen en hun minder belangrijke ge schillen vergeten in het belang van een drachtig verzet tegen de dwingelandij van het leger. Laf en zij die kans liggen, dan wacht Turkije een periode van mili taire dictatuur, uitgeoefend door figuren met een misplaatste roeping en een ge frustreerd gevoel van eigenwaarde. Alle partijen toonden zich vanmorgen dan ook wel voldaan over de resultaten, al waren er zekere nuances in die vol doening te onderscheiden. Voor zover het wel zeer wijde electorale slagveld van morgen al kon worden overzien, mag men zeggen dat de linkse partijen, communis ten, socialisten, aanhangers van Mitter rand en zelfs radicalen van het moment af dat ze eensgezind ten strijde waren getrokken overal lichte winst hebben ge boekt. En aangezien die volksfrontlijsten in 125 grote steden van meer dan 30.000 in woners zijn ingediend of wel het dub bele aantal van de vorige verkiezingen in 1965 konden nationaal gezien linkse vorderingen worden geboekt. Te genover die linkse winst wisten niette min de gaullisten gesteund door het rechtse Centrum zich over het alge meen ook aardig te handhaven. Het kind van de rekening werd dan ook eerder het conservatieve of rechtse centrum, dat geen partij voor de regeringsmeerderheid had weten te kiezen. Een overeenkomstig teleurstellend beeld toonden ook de lijsten die geza menlijk door socialisten of radicalen met het Centrum waren ingediend en die dus eerder verzwakt uit de strijd zijn ge komen. President Sunay van Turkije staat momenteel onder sterke druk van het Turkse leger, dat vorige week de rege ring van premier Demirel tot aftreden heeft gedwongen en in de thans zich ont wikkelende crisis als een soort „geweten der natie” de politieke partijen aanspoort hun medewerking te verlenen aan de vorming van een buitenparlementair kabinet. Men kan nog niet zeggen dat het Turkse leger een staatsgreep heeft ge pleegd, maar het heeft zich door zijn met dreigementen gepaard gaand ingrij pen in de Turkse politieke situatie vol komen ongrondwettelijk gedragen en zich zonder enig recht de bevoegdheid aange meten het regeringsbeleid uit te stippelen. Politici die bereid zijn deze voorgeschre ven koers tot de hunne te maken, kunnen hun gang gaan. Anderen worden uit de procedure tot vorming van een kabinet geweerd. Het verschil met een staatsgreep zoals die bijvoorbeeld indertijd in Griekenland heeft plaatsgehad, zit slechts in het feit dat de hoge officieren niet zelf willen regeren. Mochten zij echter niet voldoen de partijpolitici vinden die naar het pijpen van het leger willen dansen, dan loopt het ook in Turkije waarschijnlijk op een militaire junta uit. Het Turkse leger is onbetwistbaar de sterkste macht in het land, ook al is die macht dan uitsluitend op geweld geba seerd. Zelfs indien in Turkije nog een burgerregering de kans zou krijgen het heft in handen te nemen, dan zou deze toch nagenoeg ondergeschikt zijn aan de wil van de Turkse legerleiding. Het is trouwens te verwachten dat belangrijke departementen zoals die van Defensie en Justitie en wellicht ook Binnenlandse Zaken in handen van militaire figuren zullen komen. Zo speelt zich in Turkije opnieuw de tragische ondergang van een stuk ver worven democratie af, waarmee het land zich schaart in de groeiende rij van de naties waar de macht zich in handen van het militaire apparaat bevindt. Het is wel opmerkelijk dat de omvorming van de dienende taak van het leger tot een machtspositie zich voornamelijk afspeelt VWVW\A/VV\AA/WVVVWVVWVVWVVWVWVVVWA/VVVW/VV\^^ /VWVVVWVVVVVAAA/VVVVV\A/VVVV\AA/V\AAAA/VV^/VSAA/VVVVVVVVVV/VXAA/VVVVVV\AA/\/VV\A/V\A^/VVVVVV\/\A/V\A/VV4 In alle gemeenten waar gisteren geen enkele lijst de absolute meerderheid ver wierf, zal volgens de Franse electorale spelregels volgende zondag opnieuw moe ten worden gestemd. Uiteraard kunnen de resultaten van verkiezingen voor gemeenteraden niet zonder meer met die voor het parlement en nog minder met die voor het presi dentschap worden vergeleken. Niettemin lijkt de eerste conclusie die uit de ver kiezingen van gisteren mag worden ge trokken toch wel te zijn dat de concen tratie op de linker- en rechterflank van de Franse binnenlandse politiek zich nog steeds toespitst. De gaullisten kunnen uit die polarisa tie intussen toch nog wel enig vertrou wen putten, omdat ze bij de eerste ver kiezingen die gisteren na de dood van De Gaulle gehouden zijn hun posities, als ge zegd, in de grote lijnen, niettemin wisten te handhaven. Een Australische inlichtingenofficier maakte in de Zuidvietnamese hoofdstad deze merkwaardige foto van twee gehuurde moordenaars. Het lugubere twee tal was gehuurd om twee Amerikaanse politiemannen die een onderzoek in stellen naar drughandelaren te vermoorden. De man met zonnebril houdt een „pakje sigaretten’’ vast, waarin een revolver verborgen is. De andere man bezit een tot geweer omgebouwde paraplu. Kort nadat deze foto met een mini camera was gemaakt begonnen de twee mannen in het café te schieten. Na de moordaanslag waarbij niemand werd geraakt verdwenen ze in het stadsgewoel van Saigon. De twee huurlingen zijn spoorloos.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3