Frans-Russisch verdrag voor nucleaire samenwerking vol goede tips Belasti nggidsen Parijs wil onafhankelijk zijn van olielanden over federatie Bewaakte en onbewaakte ogenblikken Premielening Zuid-Holland CNV: nog geen beslissing Personeel voor gedeelte naar Vlaardingen s VIS...duur? Wel ..nee! vis houdt r..| u en uw beurs Til Antilopen kozen hazepad „DE BOKKEDOORNS” Geen wekelijkse meldingsplicht bijstandtrekkers Wethouder van Gelukpark-Zeeweg-0verveen-Tel.023-263600 Stap uit de zorgenwereld in een oase van sfeervolle gastvrijheid bij Gastronomerie „DE BOKKEDOORNS” ^ggg temidden van romantisch natuurschoon, halverwege de Zeeweg tussen Bloemend aal en Zandvoort. Daar tintelt uw aperitief. 13 DINSDAG 16 MAART 1971 Staatssecretaris: Stork en Thyssen gaan samenwerken (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS De Sovjet-Unie heeft krachtens een verdrag waarvan het bestaan gisteren in Parijs publiek werd gemaakt Frankrijk medewerking toegezegd voor de „verrijking” van het uranium dat de nieuwe Franse kerncentrale bij Fessenheim nodig heeft om te kunnen functioneren. Die laatste centrale die bestemd is voor de elektriciteitsproduktie moet, vol gens de Franse plannen, in 1975 in werking treden. BRAZILIANEN UIT SURINAME GEZET Afspraken EXAMENS ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE y< Vorige week donderdag richtte Frank rijk bovendien tot andere Europese lan den ook nog een voorstel een gezamen lijke fabriek voor uraniumbewerking op te richten ten behoeve der kerncentra les voor vredelievende doeleinden. Ook in het kilste jaargetijde geniet u van warmte en sfeer in Als streefdatum denkt Frankrijk aan het jaar 1980. Voorlopig zou voor de aan bouw van die fabriek een som van twee miljard gulden nodig zijn. Aangezien Engeland, West-Duitsland en Nederland al sinds twee jaar op dit gebied, of schoon volgens een andere procedure, samenwerken is het niet heel waarschijn lijk dat deze drie landen veel belangstel ling voor de Franse invitatie zullen to nen. Bij weigering heeft Frankrijk trou wens al laten weten zijn eenzame weg al leen voort te zullen zetten. Deze verschillende Franse initiatieven Vlakbij Amsterdam en Haarlem industrieterreinen beschikbaar voor f 22,50 tot f35,- per m2.25% investeringspremie mogelijk. Noord-Holland-Noord heeft aan vooruitziende ondernemers veel te bieden. Volop industrie terreinen tegen redelijke prijzen. Investerings premie tot 25%. Goede verbindingen, binnen afzienbare tijd via moderne vierbaanswegen, naar Afsluitdijk, de drie Noordzeekanaaltunnels en de Randstad. Straks ook van Enkhuizen via Lelystad naarMidden- en Oost-Nederland. Com fortabele, betaalbare woningen voor personeel. Alle types scholen. Ongekende recreatie mogelijkheden. Prettig leefklimaat. Hoorn, 60 ha a f 31,- per m2. Snel groeiend streekcentrum met veel voorzieningen, slechts een half uur van de Randstand Holland. Den Helder, 22 ha a f 25,-; aan vaarwater f 35,- per m2. Havenfaciliteiten. Enkhuizen, 12 ha f 31,- per m2. Ook industrieterrein met kaderuimte beschikbaar. Nieuwe weg naar Lelystad en verder in aanleg. Medemblik, 7 ha a f 24,50 per m2. Prima verbinding met E10 naar Amsterdam, Haarlem, Afsluitdijk. informatie. Uitvoerige documentatiebrochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem (023) 316440. Aanvragen worden vertrouwelijk behandeld. Noord-Holland-Noord Aan de rand van de Randstad. De bewindsman vindt het een plicht van de gemeenten om door gepaste maatregelen te waken tegen een onjuist gebruik van de mogelijkheden van de Algemene Bij standswet, maar meent ook dat een maxi mum aan controle als algemene gedrags lijn in strijd is met de geest van deze wet. SOEST In Soest hebben maandag middag vjjf Russische antilopen de beest uitgehangen, nadat ze waren ontsnapt uit hun hokken op het terrein van een dieren handelaar in Soest. De dieren, die een waarde van 3000 gulden vertegenwoordi gen, kozen het hazepad en lieten zich niet gemakkeljjk vangen. Ongeveer 25 burgers en politieagenten zetten de achtervolging in over weilanden, door de bossen, een nieuwbouwwijk en drukke straten. maar de mensen prefereren vormen die van meer verantwoordelijkheid en minder lichtzinnigheid getuigen. Kijk maar nóg eens naar de Nederlandsche Bank. Zij bewaken hun ogenblikken beter en strenger dan de natuur heeft be doeld en gehoopt. Het vreemde is dat dit weloverwogen, beheerste den ken en handelen in vele gevallen tot uitkomsten leidt die volkomen anders zijn dan de berekeningen deden ver wachten. Ik moet altijd nog met enig leedvermaak denken aan die pater, die enkele maanden geleden in een on bewaakt ogenblik een blik liet vallen in de etalage van een sexwinkel en daarop weloverwogen, doelbewust en vol heilige berekening een steen zocht om door de etalageruit te smijten. Wat verwachtte zijne eerwaarde van die welgemikte worp? Tegen het uit drukkelijke bijbelse advies in wierp hij de eerste steen om te getuigen dat hij zonder zonde was en dat hij dat zelfde ook van zijn medemensen eiste. Wat echter was het gevolg? Hij moest de ruit betalen en nu is het gevolg, dat op de huidige dag vele hartstoch- telijken door de ruit van een pater naar blote vrouwen kijken. Ik ben benieuwd hoe hij zich daar op de dag des oordeels zal uitpraten. De achtervolgers slaagden er in drie antilopen te vangen. Een vierde liep zich vast in prikkeldraad en moest zijn po gingen om zich te bevrijden met de dood bekopen. De vijfde loopt nog vrij rond, naar de politie aanneemt in de bossen. Twee jachtopzieners hebben maandag in de Noordoost-polder een zwarte, totaal verwilderde wasbeer gevangen. De beer, die bijzonder agressief is, zit nu opgesloten in een stevige kooi in Emmeloord Getracht wordt, hem kwijt te raken aan een dierentuin. Wasberen ko men in het wild alleen voor in Noord- Amerika. Men heeft geen idee waar deze wasbeer vandaan komt. die bossen, die beken, die duinen en die stranden gediend? Waartoe is die dampkring geschapen, waartoe zijn de rotsen tot duizenden meters hoog op gestapeld met een grilligheid die ons vreemd is? Waarom zijn ons die ontelbare soor ten en variëteiten van leven geschon ken, dat kruipend, rennend, brullend, vliegend en sluipend gedierte van on zichtbaar klein tot schrikbarend groot en die miljoenen vormen van plan ten, bloemen en kruiden, kreupelhout en oerbossen, in duizelingwekkende variatie van kleuren en leefpatronen. Milddadig, overvloedig, grillig, ver kwistend, doelloos, eindeloos, alsof het allemaal is uitgeworpen in een on metelijk onbewaakt ogenblik. Waarom volgt het water van de ri vier de laagste gronden? Die ver bazingwekkende eigenschap maakt de stromen grillig en onbesuisd, kronke lend als waanzinnige wormen. Als het water in een bewaakt ogenblik was geschapen, zou het rechte, beheerste lijnen hebben getrokken in het land- schap, weloverwogen rechte lijnen, als de gangen in de nieuwe Nederlandsche Bank. Laten wij onszelf gelukwensen met het feit, dat die Nederlandsche Bank niet in een onbewaakt ogenblik gebouwd is. Welk systeem zit er in de Alpen? Welke regels zijn te ontdekken in de vormen der oceanen? Hoe onhandig hangt de uier onder een koe. De on betamelijk lange nek van de giraf wordt verklaard uit de hoogte van de bomen waarvan hij zijn bladeren plukt. Waarom dan die bomen én die nekken niet wat korter ontworpen? De potsierlijke voortbrengsels van de natuur lijken bedacht en uitgevoerd met het oog op een carnavalsoptocht. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. PARAMARIBO. Op last van de pro- cureur-generaal in Paramaribo zjjn drie Brazilianen, die betrokken zouden zjjn ge weest bij een ontvoeringsaffaire, bij Al bina over de Surinaamse grens gezet. Het zjjn de 22-jarige Manuel de Abreu, de 29-jarige Nayef Tarray en de evenoude Mario de Soeza. en irritaties spontaan zou uitstallen. Ik heb eens ergens gelezen dat het ontstaan van politieke partijen en con fessies louter een gevolg is van het feit, dat individuele mensen lijden onder een gebrek aan uitingsmogelijk heid en contact. Door dat gebrek wor den zij ertoe bewogen, zich aaneen te sluiten, besturen of hiërarchieën te stichten, woordvoerders aan te stellen en stemmingen te houden. Iedere gezagsdrager zegt altijd wel eens, als het te pas komt: „Gezag moet er zijn” en hij bedoelt daar meestal mee dat hij zélf er moet zijn. Maar de algemene strekking van deze uit spraak betekent toch eigenlijk, dat een zeer kleine minderheid der redelijke schepselen zich het recht voorbehoudt de mond open te doen en tegelijk de monden van een zeer grote meerder heid dicht te houden. De democratie wordt aangevoerd als een systeem waarin iedereen het volste recht heeft mee te praten. Dat meepraten beperkt zich in de meeste gevallen tot het zet ten van een zeer klein rood puntje in een kringetje bij een naampje. Wat wil men echter anders? Een chaos? En dan kijk ik naar de witkop- kraskever. de langstaartgraaftor, de rhinoceros, de chimpansee, de spot vogel, de zaagvis, de ezel, de roodster- cactus, de korenhalm, de Alpen-mas- sieven, de blauwe spar, het gordel- dier, het sneeuwklokje en de Sahara. En ik zie er geen spoor van democra tie, geen schim van systeem en geen zweem van zelfbeheersing in. Misschien zijn we met ons allen in een onbewaakt ogenblik op de ver keerde planeet geplaatst? Op de maan bijvoorbeeld zouden we beheerst, be rekenend, zwijgzaam en introvert met al onze taboes kunnen leven, ieder in een eigen zuurstoftentje. Want op de maan, ziet u, is hele maal niks, en daar kunnen we alles zelf maken zoals we het hebben wil len. Dat zou een reuzenfeest worden! worden in Parijs in verband gebracht met de petroleum-crisis waaraan momen teel Europa het hoofd moet bieden. Door de nucleaire activiteiten voor civiel ge bruik te intensiveren wil Frankrijk nu zo spoedig mogelijk nieuwe energiebron nen aanboren om zich in de toekomst onafhankelijker van de olie-producerende landen te kunnen maken. - v' door aanleiding geven. Wanneer wij tegen deze achtergrond iets zouden moeten zeggen over de drie gidsen die we be keken en voor het eigen aangiftefor mulier gehanteerd hebben, dan is de conclusie dat de Belasting Almanak 1971 van Elsevier voor de gewone loontrekker of salarisontvanger het aantrekkelijkst is. De almanak volgt het belastingbiljet op de voet en ver wijst uitsluitend naar pagina’s verder op, als de duidelijkheid dat vereist. Alle nodige informatie voor het invul len van een bepaalde vraag wordt zo kort en zo overzichtelijk mogelijk ge geven, waarbij niet aan volledigheid tekort wordt gedaan. Bij de almanak is een specificiatienota toegevoegd, die gebruikt kan worden wanneer de in vuller niet direct zeker van zijn zaak is. Hij heeft dan de mogelijkheid het aangiftebiljet geleidelijk aan in te vul len met een controlemogelijkheid op het rekenwerk. Actuele wetswijzigin gen heffingstabellen, wenken voor be- lastingbesparing. Omdat het hier gaat over het inkomen van 1970, zijn de wetswijzigingen voor 1971 in de meeste HAARLEM. Iedere zichzelf res pecterende uitgeverij, die zich met het bedrijfsleven bezighoudt, doet tegen woordig wel iets aan belastingzaken. Geregeld verschijnen er specialistische werkjes, waarbij het de grote kunst is het „materiaal” om te zetten in goed leesbaar Nederlands. Erg eenvoudig is dat niet, omdat het fiscale taalgebruik en de juridische vorm waarin dat door gaans is gegoten, nogal gecompliceerd en droog is. Reden temeer om die uit- Die hele sexgeschiedenis is trouwens een gevolg van te grote, te hypocriti sche beheersing der gedachten en daden. Een wat vrijere uiting van wat ons als schepselen bezielt en bezig houdt zou waarschijnlijk niet alleen sexshops maar ook paters overbodig maken. Het zou wellicht ook veel min der politiemanschappen kosten, wan neer iedereen zijn opkomende wrevels X' Zoals bekend heeft het NVV twee we ken geleden al op spoed aangedrongen. De gedachten die het daarbij over de federatie ontvouwde en die in grote trekken overeenkomen met een eerder voorstel van het NKV werden echter door het CNV zeer kritisch ontvangen, met name omdat het NW denkt aan een geleidelijke groei naar volledige eenheid, terwijl het CNV de eigen identiteit wil bewaren en niets voelt voor een soort eenheidsvakcentrale. Met Vlaardingen-Oost zal een samenwer kingsovereenkomst worden gesloten over de uitvoering van het fabriekswerk De reparatie-activiteit kan alléén met succes worden voortgezet, als zowel de produk- tiecapaciteit als de noodzakelijke specia listische keni.is aanwezig zullen zijn, al dus een mededeling van de twee betrok ken directies. Daarom zal een aantal medewerkers van Stork-Hensen een aanbod krijgen in dienst te treden bij Vlaairdingen-Oost. Er is een sociale overeenkomst gesloten over arbeidsvoorwaarden en de bij Stork-Hen sen verworven rechten. De totale werk gelegenheid van de gecombineerde acti viteit geldt 130 man. Voor het merendeel van het overige personeel van Stork-Hen sen zijn plaatsingsmogelijkheden aanwe zig bij andere VMF-bedrijven, bij Vlaar dingen-Oost, of bij andere bedrijven waar mee sociale overeenkomsten kunnen wor den gesloten. Men verklaarde dat een en ander met de vakverenigingen is bespro ken, alsmede met de ondernemingsraad en het voltallige personeel van Stork- Hensen. Wat een wereld vol ironische wee moed schuilt er in de uitdrukking „in een onbewaakt ogenblik”! Het is een formule die past bij spontane, beschei den explosies van originaliteit, van kwaad, van goed, uitbarstinkjes van het speelse of ondeugende Ik, dat even de gelegenheid kreeg tussen de tralies door te glippen. Plotseling opwellende daden of woorden zijn als kinderen, want men zegt van hen dat zij verdronken of aangereden werden in een „onbe waakt ogenblik”. De initiatieven van het menselijk-persoonlijke moeten als kinderen worden bewaakt en beheerst, en liefst verborgen worden gehouden omdat de samenleving slechts draaien kan op overleg, discussie, rijpe beslis singen en weloverwogen actie. Het zou prettig leven zijn in een wereld die zou toestaan dat onze kin deren onbewaakt uit de huisdeur glipten, in een samenleving die hen in hun onbevangen onvoorzichtigheid niet onmiddellijk met de dood zou straffen. Het zou prettig leven zijn in een wereld die zou toestaan dat onze gedachten vrijelijk naar buiten glip ten, in een samenleving die onze be vrijde gedachten en daden niet on middellijk zou straffen met de voor geschreven strafregels. In een onbewaakt ogenblik kan men dingen zeggen en doen die anderen doen schrikken, blozen of boos wor den. En daarom wandelen wij achter elkander aan en langs elkander heen als strenge temmers en bewakers van datgene, wat wij in werkelijkheid en verborgenheid zijn. Zo zijn de taboes opgegroeid als bomen om ons heen, zij vormen een bos met streng-beschreven wandel paden. Het is vreemd, dat zo’n soort samenleving kon ontstaan op zo’n gastvrije, woeste, milddadige planeet. Het komt mij voor dat wij van het be gin af aan die planeet niet goed be grepen hebben. Waartoe hebben die heidevelden. Over dit aspect van het jongste Frans- Russische akkoord neemt Parijs voorlo pig nog een grote discretie in acht. Krin gen rond de regering lieten gisteren ech ter wel doorschemeren dat de Franse vor deringen als volwaardige atoommogend- heid door de Russen nu als zo overtuigd worden beoordeeld dat het voor hen geen zin meer zou hebben Frankrijk nog lan ger buiten de nucleaire samenwerking te sluiten. Of Washington een zelfde standpunt als Moskou inneemt is intussen niet be kend. Waarschijnlijk is echter wel dat de Russen het aanbod aan Frankrijk niet zonder de voorkennis der Amerikanen zullen hebben gedaan. Vooral omdat de Amerikanen als leveranciers van ura nium bij de Franse kernactiviteiten even eens direct betrokken zijn. Zoals men weet besloot de Franse regering nog tij dens het leven van generaal De Gaulle een belangrijk deel van haar atoompro gramma op te geven en de voornaam ste militaire centrale in Pierrelatte zelfs goeddeels buiten gebruik te stellen om dat Frankrijk, bij nader inzien, tegen de gigantische kosten nog niet bleek opge wassen te zijn. AMSTERDAM. Tussen Stork Hen gen (VMF) en havenbedrijf Vlaardingen- Oost n.v. (Thyssen-Bornemisza Group n.v.) is in principe overeenstemming be reikt over samenwerking op het gebied van reparatie, service en onderhoud van kranen. Zoals bekend zal Stork-Hensen de nieuwbouw van kranen stopzetten, maar de reparatie-activiteiten voortzetten. gevallen nog niet relevant, maar wel van belang voor de op te geven ver wachtingen of voor degenen, die op de valreep nog een huis hebben gekocht. Goed bruikbaar is ook Kluwers Be- Lastinggids 1971, al moet gezegd dat die wat minder begrijpelijk van zinsbouw en woordkeus is. Ook deze gids volgt het aangiftebiljet op de voet, maar dat iets omslachtiger dan de Elsevier. De Kluwer is in zijn informatie zeker niet kariger dan de Belasting Almanak, maar kent een andere benadering van de specifieke problemen, waarmee de invuller te maken kan krijgen. Tenslotte Samsoms moderne belas- tingleidraad, die werkt volgens het systeem van de geprogrammeerde in structie. Een verwijssysteem, dat het mogelijk maakt uit deze gids uitslui tend die zaken te vernemen die voor het eigen geval van belang zijn. Wie het gebruikt, moet de aanwijzingen van de schrijvers strikt opvolgen. An ders verzeilt men in een fiscaal vreemd gebied, dat het invullen eerder be moeilijkt dan vereenvoudigt. JOHN BINDELS DEN HAAG De staatssecretaris Van der Poel van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk vindt het in het alge meen niet juist dat mensen met recht op een uitkering van de Bijstandswet zich wekelijks bij de gemeente moeten melden, opdat deze de juistheid van de uitkering kan controleren. De staatssecretaris heeft dit laten weten in antwoord op vragen van drie PvdA-Tweede-Kamerleden. Hij voegt er aan toe dat hem niet bekend is dat in bepaalde gemeenten een dergelijke maatregel als algemene gedragslijn geldt. Kandidaats civiel-ingenieur J. Griep, Halfweg; M. C. Jansen, Over- veen; G. -I. M. Schavemaker, Santpoort. Doctoraal civiel-ingenieur N. W. Blanke- voort, Santpoort. UTRECHT Doctoraal Nederlandse taal en letterkunde P. A. Stelder, Haar lem. Daar voelt u zich omringd door de persoonlijke aandacht van de Maitre. Daar is het nog goed en gezellig. Met - tijdens het seizoen - exquise wild-specialiteiten. Vanzelfsprekend is het verstandig vooraf even uw tafel te reserveren. Ook een tijdige reservering voor parties en besloten diners geeft ons de kans uw verwachtingen te overtreffen. De officiële verklaring van het nieuwe akkoord is dat langs deze weg de com merciële verdragen tussen beide landen in de toekomst in een zuiverder even wicht zullen kunnen worden gebracht. In teressanter is het niettemin dat Frank rijk en de Sovjet-Unie zich nu voor het eerst opmaken tot een nucleaire samen werking die tot dusver hoofdzakelijk zo niet uitsluitend op militaire doeleinde was gericht. Een voornemen dat dus eerder in lijkt te druisen tegen de Amerikaans-Rnssi- sche afspraken geen atoomgeheimen aan andere landen toe te vertrouwen. gevers een compliment te maken, die er hun specialisten in laten slagen toch een begrijpelijk werkstuk te produce ren. Vooral wanneer het gericht is op niet-specialisten die de inhoud als leek te verteren krijgen. De jaarlijks verschijnende belasting- gidsen behoren tot die categorie. En de algemene indruk van de dit jaar op de markt gekomen werkjes is, dat er voldoende informatie uit te halen valt om te voorkomen dat de belasting dienst te sterk naar zich toerekent. Maar in de manier, waarop die infor matie wordt gepresenteerd, treden dui delijke verschillen van inzicht bij de auteurs aan de dag. Men kan zich in de eerste plaats af vragen: voor wie schrijf ik zo’n gids, welke mensen moe ten hem hanteren. Zijn dat de een voudige inkomenstrekkers, of moet er gestreefd worden naar volledigheid en bruikbaarheid voor iedere Nederlan der? Het antwoord op die vragen be ïnvloedt natuurlijk de opzet van zo’n gids en kan de gebruikers ervan tot verschillende waardebeoordelingen Zij hadden het plan opgevat om enkele gefortuneerde Surinamers te ontvoeren, teneinde met het losgeld hun financiële verliezen bij de koffiehandel opgelopen te dekken. De 30-jarige Delmo Karol Fer reira Fernandes, die het plan zou hebben opgevat, bevindt zich nog in voorarrest. Hij is met een Surinaamse getrouwd en woont al enkele jaren in Suriname. ROTTERDAM. Doctoraal economische wetenschappen E. J. van Oene, Heems kerk. DELFT. UTRECHT. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft maandag weer geen definitief stand punt kunnen bepalen over de vorm die aan de toekomstige nauwere sa menwerking tussen de drie vakcentrales moet worden gegeven. Er is wel uitvoerig gediscussieerd over de eventuele vorming van een federatie met NVV en NKV en aan de hand daarvan zal het dagelijks bestuur nu concrete voorstellen formule ren die over twee weken aan de ver bondsraad worden voorgelegd. DEN HAAG. Bij de uitloting van de 2,5 percent premielening Zuid-Holland 1957 is obligatie nummer 1 van serie 17854 uitgeloot met 100.000. Met 50.000 zal worden betaalbaar gesteld obligatie nummer 3 van serie 18114, nummer 4 van serie 1088 en nummer 3 van serie 3546 elk met 10.000 en nummer 2 van serie 8518 en nummer 3 van serie 18350 elk met 5000. Met 1000 lootten uit: nr. 5 van serie 2249, nr. 5 van serie 18177, nr. 8 van serie 6678. nr. 5 van serie 5523, nr. 6 van serie 12449, nr. 9 van serie 17310, nr. 9 van serie 2041, nr. 5 van se rie 5340, nr. 6 van serie 18803 en nr. 4 van serie 15625. De volgende obligaties lootten uit met 500 elk: nr. 9 van serie 12898. nr. 3 van serie 15875, nr. 10 van serie 18177, nr. 2 van serie 13994. nr. 2 van serie 13994, nr. 2 en nr. 10 van serie 417. nr. 9 van serie 12449, nr. 5 en nr. 6 van serie 16673, nr. 5 van serie 7843. nr. 1 van serie 7650, nr. 3 van serie 11310, nr. 6 en nr. 9 van serie 11398, nr. 4 van serie 15901, nr. 8 van serie 1088, nr l en nr. 3 van serie 19859, nr. 1 van serie 5339, nr. 10 van serie 5996, nr. 2 van se rie 14586, nr. 5 van serie 1881, nr. 8 van serie 17008 en nr. 8 van serie 3546. De overige 460 obligaties van deze uitlo ting zullen elk met 125 worden afge lost.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13