DOOD VAN MONSERE WEKT GROTE ONTSTELTENIS IN WIELERWERELD Dit keer beginnen we bij Karl Scheiboeck: de bouw van ons huis niet met het dak AMERIKANEN VERLOVEN ZICH VOOR DE MET KONING VOETBAL TWEEDE MAAL Bijna geen Europese spelers in de nieuwe profploegen Succes voor Gerard Vianen PEC boos op de KNVB (Van onze portredactie) Verdriet in Milaan Flandria ploeg trek zich terug uit Parijs-Nice DINSDAG 16 MAART 1971 99 99 A mateurs Doorbraak Brede basis Tekorten (Van onze sportredactie) NEW YORK Halverwege de jaren zestig werden veel Amerikaanse sportofficials op een onverklaarbare wijze bevangen door een koortsachtige drang naar volledig professionalisme. Binnen enkele jaren werd het aantal basketballers en (Amerikaanse) voetballers dat om geld speelde, verdub beld, terwijl alleen al de hoogste divisie van de nationale ijshockeycompe- titie in enkele seizoenen uitgroeide van zes tot niet minder dan veertien peperdure teams. Profsport was „in”, dat begrepen vooral de handige zakenlieden die geen gelegenheid ongebruikt lieten om er geld mee te ver dienen. De populariteit van het Europese voetbal in Amerika bekend als soccer in de Oude Wereld was, mede door de wereldkampioenschap pen in Engeland, bij de grote geldschieters niet onopgemerkt gebleven. Wat in Europa kon moest ook in de Verenigde Staten mogelijk zijn, redeneerden de kapitalisten en stampten binnen een jaar een soccercompetitie met 22 profploegen uit de grond, die elkaar in 1967, onder de naam North Ameri can Soccer League, in steden over het hele land bestreden. A Dat moesten ook de heren voetbalof- ficials tot hun schade ondervinden Toen de rook eenmaal opgetrokken was waren er vijf noodlijdend verenigingen over. De plannenmakers hadden echter, zij het op wat hardhandige wijze, leergeld betaald en stortten zich niet voor de tweede maal op een enkele uitzondering na allemaal spelers die vast in Amerika wonen. Wij zullen niet voor de tweede maal de fout maken ploegen uitsluitend uit buitenlan ders samen te stellen. Het is hier in New York wèl de bedoeling dat er een twee tal sterke Italianen gekocht wordt, maar dat doet de vereniging alleen om de be woners van de grote Italiaanse wijk voor de ploeg te interesseren.” Joe Frazier financierde, Cooke, eigenaar van The Los Angelos Forum, een sport paleis met 16.000 zitplaatsen en trotse be zitter van een professional ijshockey, football en basketballteam, was een van de ondernemers die geld in voetbal stak. Om de zaak te stimuleren liet hij zelfs de Wolverhampton Wanderers uit Enge land overkomen. Desondanks werd ook de voetbalploeg van Cooke een debacle. Jempy Monseré was niet een toeval lige wereldkampioen. Hij was een ta lentvolle coureur, van wie zowel Merckx als Van Looy hoge verwach tingen hadden. Monseré woonde in ST. REMY DE PROVENCE. Acht dagen na zijn overwinning in de wed strijd Genua - Nice heeft Gerard Vianen gisteren opnieuw een succes geboekt. Via nen won de vijfde etappe van Parijs-Nice een rit over 136 kilometer van Bollende naar St. Remy de Provence. Vianen had zijn overwinning te danken aan het feit dat hij het route-schema en vooral de aankomst uitstekend bestudeerd had. Kort voor het binnenrijden van St. Remy ont snapte de Nederlander uit het peloton dat vrijwel de gehele wedstrijd in gesloten formatie had gereden. In de nauwe straat jes van het Franse stadje nam Vianen een voorsprong van vijftig meter, die hij gemakkelijk tot op de eindstreep kon verdedigen. Rouselaere waar hij Benoni Beheyt, de man die Rick van Looy niet liet win nen in de strijd om de regenboogtrui, als leermeester had. Beheyt leerde Monseré, die ook in Nederland triom fen vierde (hij won onder andere een etappe in Olympia’s Tour), de fijne kneepjes van het vak. Monseré, die na het behalen van zijn wereldtitel nog al eens in het nieuws kwam omdat hij een zo gunstig contract bij zijn baas wilde bedingen en er op een gegeven moment sprake was van een dubbel contract, zag zich in 1969 in Brno de regenboogtrui bij de amateurs voor de neus weggekaapt door de Deen Leif Mortensen. Hij was ook twee keer tweede geworden in het kampioen- pioenschap van België. Toen hij in En geland gekroond werd als de nieuwe machtshebber bij de profs zei de jonge Belg: „Ik blijf dezelfde Monseré van vroeger, ik krijg het niet hoog in mijn bol.” het niet.’ In de koers rond Rethy was geen gemotoriseerde rijkswacht aanwezig. Or ganisator Kuipers: „We hebben daar wel om gevraagd maar we kregen geen motorrijders. Men deelde mee dat men die alleen meestuurde bij de echte klassiekers, de beschermde wedstrij den.” Volgens de wet mocht de be stuurster van de wagen dus doorrij den. Onmiddellijk is de vraag actueel ge worden of het op deze manier dan wel verantwoord is om dergelijke open wedstrijden te organiseren. Be stuurslid Veldmeijer van de Belgische Wielerbond: „Volgens koninklijke be sluiten van 21 augustus 1961 en van 6 februari 1970 is alles precies gere geld om de veiligheid zo optimaal mo gelijk te garanderen. Als die veilig heid niet groot genoeg lijkt te zijn, dan ziet het er somber uit voor dit soort wedstrijden.” de KNVB, uitsoreekt <nes com- Om zich van de noodzakelijke aanvul ling van het spelersarsenaal te verzeke ren, sluiten de profclubs overeenkomsten met de amateurverenigingen uit de buurt. Zo kwam de New York Cosmos nu reeds met de German-American Football Asso ciation, een amateuristische voetbalbond in de omgeving van New York, overeen dat zij de talentvolle spelers over mag nemen. De prijs die de amateurvereni gingen daar jaarlijks voor ontvangen va rieert van 6 tot 12.000 dollar. Wat niet inhoudt dat de Amerikaanse verenigingen buitenlandse spelers zonder meer af zou den wijzen. Voorzitter Single: „Nee, dat nu ook weer niet. Ik zou in speciale ge vallen zelfs een voorstander zijn van een „vreemde” aankoop. Wat wij nodig heb ben om onze sport te populariseren zijn enkele werkelijk grote vedetten. Onze kans ligt misschien in de aankoop van Europese of Zuidamerikaanse sterren, zo als Uwe Seeler of Pele. die hun nadagen hier willen slijten.” (Van onze sportredacteur) RETHY De dood van Jean- Pierre Monseré, de wereldkam pioen der professionals op de weg. heeft grote indruk gemaakt in wielerkringen. De altijd vriende lijke en goedlachse Jempy, trots op zijn in Leicester veroverde regen boogtrui, vloog gistermiddag in een koers bij Rethy met een vaart van 45 a 50 km tegen een auto aan, die niet stopte bij de nadering van de groep van zestien renners waarin Monseré reed. De 22-jarige Belg, vader van een zoontje, kon de Mer cedes die door een jonge vrouw werd bestuurd niet meer ontwijken zoals de coureur voor hem, die nog wegzwenkte. Monseré vloog tegen de voorruit van de wagen die ver brijzeld werd, de wereldkampioen vloog over de kop en smakte tegen het wegdek waar hij bloedend bleef liggen. Hij was vrijwel op slag dood. Monseré dat is een extra tragische tint hij dit ongeluk had zijn ploegleider Brik Schotte even als de gebroeders De Vlaeminck, gevraagd om niet naar Parijs Nice te hoeven gaan omdat hij dat een te gevaarlijke koers vond. Hij Jean-Pierre een van de befaamde vrolijke „cowboys" van de Mars-Flan- dria groepering, bijgenaamd ook het Pallieterke om zijn streken en grappen, had de gewoonte om te kijken als hij in een kopgroep zat om de achtervol gende renners in de gaten te houden. Ton Vissers, ploegleider van Gazelle, die vlak achter het bewuste groepje reed toen het ongeluk gebeurde: „Jempy keek vaak om. In de ronde van Andalusië (die Monseré won) kwam hij daardoor drie keer te vallen. We zeiden nog tegen hem: jongen, pas toch op, straks gebeurt er nog eens wat met je.” Maar Monseré wuifde, on bezorgd als hij was zulke waarschu wingen weg. De renners staakten onmiddellijk de strijd. De geslagenheid was bijzonder groot en niet alleen bij de renners en officials die het ongeluk meegemaakt hadden. Toen het nieuws doordrong tot de karavaan van ParijsNice kon digde Eric Leman evenals de gebroe ders De Vlaeminck dikke vrienden met Jempy, aan direct zijn koffers te zul len pakken: „Het is afschuwelijk, mijn beste maat dood. Ik heb de hele winter samen met hem getraind. Ik rijd Mi laanSan Remo niet, ik kan het nu niet, het is niet te geloven.” En Brik Groot waren ook de tekorten bij de ver eniging van de multimillionair Jack Kent Cooke, de man die vorige week nog het monster ge vecht tussen Cassius Clay en In Amerika heeft „Koning Voetbal” met name veel concurrentie van de typisch Amerikaanse sporten zoals honkbal bas ketball en natuurlijk Amerikaans football Als er in de grote stadions een keuze moet worden gemaakt tussen een van deze sporten of voetbal, dan moet de laatste het nog altijd afleggen. Vandaar dat de voetbalcomp-”tie 's zomers nog altijd zondagsavonds om zes uur wordt afgewerkt. Op dat tijdstip is de ergste Hij vond zich een van de „beste ploegleiders in België. Vandaar dan ook dat hij altijd zijn collega’s steu nend, zeer geliefd was bij zijn ploeg genoten maar ook bij de andere cou reurs. Monseré werd in 1969 tot win naar van de Ronde van Lombardi je verklaard toen Karstens de zege ont nomen werd op beschuldiging van dopinggebruik. In ParijsLuxemburg 1970 stapte hij een dag voor het einde van de wedstrijd af toen hij in de leiderstrui reed. Hij deed dat om zo goed mogelijk voorbereid aan de start ST REMY DE PROVENCE. De ploeg van Flandria, die deelneemt aan de weg wedstrijd ParijsNice is vanmorgen niet gestart voor de zesde etappe. Maandag avond laat verzocht de heer Claeys, direc teur van Flandria, ploegleider Brik Schot te telefonisch in verband met de dood van Jean-Pierre Monseré met zijn team terug te keren naar Brussel. Eerder op de avond had Schotte al met zijn renners gesproken over een even tuele terugkeer naar België. Na langdu rig overleg had men besloten niet terug te gaan en de wedstrijd ParijsNice nor maal uit te rijden. Voor Erwin A. Single, eigenaar, direc teur en hoofdredacteur van het Duitstal- lige dagblad Staats-Zeitung und Herold in New York en in zijn vrije tijd voorzit ter van de United States Soccer Football Association Inc, de overkoepelende natio nale voetbalbond waarin sinds ’67 tevens de voormalige „wilde” Professional Lea gue is ondergebracht, is het geen vraag waarom de eerste plannen voor een Ame rikaanse profcompetitie schipbreuk leden. Hij zegt: „Je kan geen nieuwe sport brengen zonder daar eerst vraag bij het publiek voor te creëren. Het lag aan vankelijk in de bedoeling om het eerst een jaar rustig aan te zien. Maar de clubs boden direct tegen elkaar op. De spelers die men kocht waren duur en vaak niet goed genoeg. Daar kwam nog bij dat de clubs gebruik moesten maken van de grote dure stadions en dat ze alleen aan reiskosten voor een wedstrijd soms al 6000 dollar nodig hadden. Die ho ge kosten hebben veel teams de nek ge broken, omdat het publiek weg bleef. De strijd tussen de nationale en de „wilde bond” deed daar ook geen goed aan. Me de door dat conflict trok onder andere Jack Kent Cooke zijn handen van het voetbal af.” Karl Scheiboeck, eens zelf een verdien stelijk voetballer in Oostenrijk, en mo menteel sportjournalist en publiciteits- man van de voetbalbond, voegt daar nog een belangrijk punt aan toe. „Er waren teveel mensen.” zegt hij, „die zich met de bond bemoeiden zonder dat ze er iets vanaf wisten. Met veel geld werd er in een jaar kunstmatig een voetbaltop ge schapen. Dat was reeds bij voorbaat ge doemd te mislukken. Als je een nieuw huis bouwt is het toch onmogelijk om eerst met het dak te beginnen.” te komen voor het wereldkampioen schap in Leicester, want bij zijn grote zorgeloosheid was hij toch ook wel serieus als het ging om grote belang rijke wedstrijden. De erelijst van Monseré, die op 8 september 1948 in Roulers werd gebo ren: nieuweling 1966 33 overwinnin gen, 1967 als nieuweling 33 overwin ningen, als amateur in 1967 20 over winningen (waaronder kampioenschap ploegachtervolging van België), 10de in het wereldkampioenschap, 2de in het kampioenschap van België, in 1968 Dat de Amerikaanse sportliefhebbers tot op dat moment niet bijster veel be langstelling voor die „vreemde” sport aan de dag hadden gelegd, kon him wei nig schelen. Zoals de sponsors zich even min druk wensten te maken over het feit dat in de Verenigde Staten geen spelers te vinden waren die op aannemelijk ni veau konden voetballen. Het wondermid del „geld” was echter in ruime mate voorradig, en daar moesten de ontbreken de spelers dan maar mee uit Zuid-Ameri- ka en Europa gelokt worden. Om de be nodigde artiesten te vinden reisden de Amerikanen echter op een enkele uit zondering na niet zelf over de Atlan tische Oceaan, maar ze lieten hun zaken regelen door Europese makelaars. Schotte, de ploegleider van Monseré: „We kregen het hier te horen, maar we wilden het niet aannemen. Het is zo’n wreed nieuws. Na de Ronde van Andalusië had ik hem toestemming ge geven om naar Vlaanderen te gaan, omdat hij bang was te vallen in Pa rijsNice. En nu gebeurt dit. Wat moeten we doen met de ploeg? Ik weet hof 25 overwinningen (waaronder weer ploegachtervolgingskampioen van Bel gië en militair wegkampioen), 6de bij de Olympische Spelen in Mexico, in 1969 25 overwinningen, 2de in het we reldkampioenschap. Als prof: omnium- kampioen van België, winnaar van de Ronde van Lombardije, in 1970 we reldkampioen, etappe-overwinningen in de Ronde van Andalusië en Parijs— Luxemburg, in 1971 winnaar van de Ronde van Andalusië. HANS ROMBOUTS De nationale voetbalbond doet veel om de sport van de grond te krijgen. Hij or ganiseert speciale cursussen voor coaches en haalt jaarlijks een viertal Europese of Zuidamerikaanse ploegen naar de VS om de strijd met de Amerikaanse profs aan te binden. ADO ondernam de Ameri kaanse trip reeds een maal. Voor het ko mende toernooi, dat voor de Amerikaan se elftallen meetelt in de strijd om de nationale titel, zijn onder meer Feije- noord, Santos, Cagliari, Inter Milaan en Dinamo Kiev uitgenodigd. Het nieuwe gezonde beleid van de bond heeft reeds tot een licht herstel geleid. In de volgende competitie zal het aantal verenigingen worden uitgebreid tot acht. Er wordt dan gespeeld in twee poules van vier in de volgende steden: Mont real, Toronto (Canada), New York, St. Louis, Dallas, Washington, Rochester en Atlanta. Vooral de oprichting van de New Yorkse ploeg een Naamloze Vennoot- eerste maal zal spelen, is van groot be lang. Scheiboeck: „Dat komt omdat New York nu eenmaal in het middelpunt van de belangstelling staat. Lukt het hier, dan gaat het waarschijnlijk over het hele land goed.” Evenals alle andere clubs is de New Yorkse ploet een Naamloze Vennoot schap, een onderneming dus waarin ver schillende aandeelhouders voor het geld zorgen. De club bezit alleen een aantal beroepsvoetballers voor het eerste en enige elftal. Scheiboeck: „En dat zijn nu Overigens deed Parijs-Nice zijn bij naam „rit van de zon” beslist geen eer aan. Het was ook maandag weer vrij koud en er stond een zware wind. Eddy Merckx behield zijn leidende positie in het algemene klassement. Joop Zoete melk en Jan Janssen resp. vijfde en zes de op 29 en 30 seconden zijn de best geplaatste Nederlanders in het algemene klassement. Toen de renners maandag na aankomst op de hoogte werden ge bracht van de dood van wereldkampioen Jempy Monseré was de verslagenheid erg groot. Vooral Eddy Merckx was zeer onder de indruk. De Belg ging na afloop onmiddellijk naar zijn hotelkamer waar hij het droeve nieuws alleen wens te te verwerken. Sommige wielrenners braken in tranen uit, anderen reageerden ongelovig op het bericht. De Belgische renners, in Milaan voor de grote wedstrijd Milaan-Turijn, hoorden als eersten van de dood van hun landgenoot en collega. Noel van Clooster heeft zich uit Milaan-Turijn teruggetrok ken, hij was te zeer aangegrepen door de dood van Monseré. Voor de start van Milaan-Turijn is van ochtend een minuut stilte in acht geno men ter nagedachtenis van Monseré. „Met zulk een pijn in mijn hart kan ik niet rijden”, zei Van Clooster. Hij brak in tranen uit en trok zich met twee Belgische ploegmakkers terug op zijn kamer. „Jean-Pierre en ik hebben vaak samen getraind. Hij was één van mijn beste vrienden en woonde maar een paar kilometer van mijn huis”, zei Pat rick Sercu. „Dit zijn van die dingen die je eigenlijk niet kunt geloven. Hij was een groot kampioen met een krachtige wil”. Ook Martin van den Bosche was onder de indruk. „Het is onvoorstelbaar” Hij was zo’n sterke en jonge renner. Wat een verlies voor de Belgische renners”. En daarmee maakten zij hun eerste grote fout, die er mede toe bij zou dra gen dat de geldschieters in twee jaar ruim 17 miljoen dollar bij het voetbal- avontuur zouden moeten leggen. Want de Europese makelaars beperkten zich bij hun aankopen niet alleen tot de Europese topploegen, maar schroomden er niet voor af te dalen tot de amateurgelederen. Zo kon het voorkomen dat er in de Ameri can League ploegen in actie kwamen, waarin soms hele goede profs naast middelmatige amateurs opereerden. Het hoeft verder geen betoog dat aantrekke lijk voetbal onder deze omstandigheden uitgesloten was, met als onvermijdelijk gevolg dat de weinige toeschouwers bij lange na niet het geld opbrachten waar mee de dure spelers, met een gemiddel de salaris van 10 tot 15.000 dollar en 25.000 dollar voor een topper als Co Prins, betaald konden worden. De een na de ander zag het dreigende debacle en kneep er tussenuit, waardoor het aantal formaties dat het predikaat professional nog enigszins mocht voeren werd gereduceerd tot vijf. De Zuid-Ameri- kanen en Europeanen verlieten het zin kende goudschip, de Amerikanen achter latend met een tekort van 17 miljoen dol lar en een kapotgeslagen droom. Alleen Pittsburgh Phantoms, de club waar onder meer de Nederlanders Co Prins, Theo La- seroms„ Piet de Groot, Cees Groot Fred die Bravenboer, Cees Smit, Rob de Vries en Bertus Hoogerman onderdak vonden, leed in één seizoen al een verlies van 1 miljoen dollar. was bang er een ongeval op te lopen in het voorseizoen, zodat zijn grote plannen voor MilaanSan Remo (vrydag) in de war gestuurd konden worden. ZWOLLE. Het bestuui van de Zwol se tweede-divisieclub PEC heeft een te legram doen uitgaan naa waarin het zijn bezore-11 - over de naar zijn oorden' t<' petitierust De Zwolsr tweede-divisie- koplopers. die sinds ?f >ruar> al vrij zijn, spelen in de peri" 'e tot en met 12 april officieel slechts twee competitie wedstrijden. Karl Scheibroeck is het ook op dat punt -oerend met zijn „aanvoerder” eens. „Voetbal heeft de tijd mee. Boven dien is het voor de Amerikanen een goedkope sport”, aldus de publiciteits- commissaris. „voetbal kan nu populair worden. En dat is maar goed ook. want lukt het ons dit keer niet, dan worden we minstens tien jaar teruggezet”. THEO KLEIN. hitte voorbij en kan men tenminste nog op een redelijk toeschouwersaantal reke nen. Die belangstelling neemt langzaam maar zeker toe. Bij de twee wedstrijden tussen Rochester Lancers en Washington Darts om de nationale titel (gewonnen door de Lancers) kwamen vorig jaar in totaal 17.000 man kijken. Zij droegen er mede toe bij dat het totale verlies in de competitie „slechts” 250.000 dollar be droeg. „De budgetten voor de verenigingen worden nu zo krap gehouden dat een ge middelde van 6 a 7000 toeschouwers per wedstrijd al voldoende is om quitte te spelen. De salarissen van de spelers schommelen daarbij rond de 150 dollar per wedstrijd”, aldus Karl Scheiboeck. Op deze wijze hoopt de Amerikaanse voetbalbond eindelijk vaste voet aan de grond te krijgen. Men richt zich nu niet langer voornamelijk tot de in Ame rika wonende Europeanen, maar tevens tot de aan basketball, football, ijshockey en honkbal verknochte Amerikanen. Single: „De tijd is daar nu rijp voor. De laatste vier jaar is de mentaliteit van de Amerikanen veranderd. Tot voor kort was het onmogelijk om een sport die niet in de Verenigde Staten ontwikkeld was bij de Amerikanen populair te ma ken. Dat is nu anders. De mensen gaan zich hier steeds meer interesseren voor de goede dingen uit het buitenland. Er zal langzamerhand een vraag naar goed voetbal komen”. Het gezin Prins met Smit (rechts) in de bits op weg naar Dusseldorf, vanwaar zij naar de Verenigde Staten zouden vliegen. Dergelijke avonturen zitten er dit keer voor de Nederlanders niet in. in het duister. Single: „Wij zijn opnieuw begonnen. Maar dit keer bouwen we van onderen af. Wij stimuleren het amateur- en semiprofvoetbal over het hele land. Momenteel zijn er in de VS reeds 300.000 georganiseerde voetballers en daar ko men nogeens een miljoen voetballende schooljongens bij. Daardoor is voetbal in Amerika de snelstgroeiende sport gewor den. En die tendens zal zich voortzetten, al gaat het misschien nog niet zo snel als wij wel zouden willen.” De laatste ogenblikken van Jean-Pierre Monseré, op straat liggend, kort na de frontale botsing met de auto. Een verbijsterde teamgenoot schreeuwt om hulp, die echter tevergeefs zou blijken te zijn. 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16