Ministeriële werkgroep beraadde zich over volksgezondheid BENELUX-MAATREGELEN TEGEN VERVUILING Oorzaak dood vrouw: ziekenhuizen vol Modehuis Bossche verkiezingen een kleine graadmeter Stem m ingsbeeld Alle drugs moeten worden verboden beheer water „ELEGANT” I VROEGE LENTE IN ARTIS Eksklusieve stoffen Democraten 2000 Amsterdamse wethouder Verhey: kunsten CARNAVALSFIGUUR GING IN DE POLITIEK Mr. Kronenburg kandidaat voor Volgens 67 pet der deelnemers aan N SS-enquête: Advies onderwijs in de beeldende Geestelijke erven M Staking op Aruba PO 'ik I 2 DINSDAG 16 MAART 1971 Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd Onthullende PSP VEWIN: Mr. P. H. Valentgoed overleden EUROPA SOFT EN HARD Bloedverwanten I 5 ADVERTENTIE ter mor- J. A. A. BERGER DEN HAAG De Studiecommissie Beel dende Kunsten zal de minister van CRM en de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen aanbevelen het gesprek over de ontwikkeling van het onderwijs in de beeldende kunsten voort te zetten tus sen de kunstacademies onderling en binnen deze Instituten. waarvan er een maar twee zetels in de huidige raad bezet en de ander nog geen enkele. De commissie, twee jaar geleden door de minister en de staatssecretaris ingesteld om de regering te adviseren over de structuur van het beeldend kunstonderwijs en over de onderlinge samenhang van de kunst academies, zal haar eindrapport binnenkort aan de bewindslieden aanbieden. Dit rap port kan geen definitieve afsluiting zijn van de gedachtenvorming over het beel dend kunstonderwijs, zo vindt de commis sie. Zij beveelt daarom ook het gesprek tussen en binnen de kunstacademies aan. De commissie, onder voorzitterschap van de inspecteur-generaal van het onderwijs dr. A. de Jong, heeft in een interim-advies al geconcludeerd dat in beginsel alle be staande instituten van kunstonderwijs ge lijkwaardig moeten zijn en onder één mi nister moeten ressorteren. De betrokken bewindslieden hebben destijds dit advies overgenomen en gesteld dat de minister van Onderwijs en Wetenschappen voor het kunstonderwijs verantwoordelijkheid zal dragen. 1V 1913 ter ;l Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE A/VVMAAAMVVVUUVVVAAA/VVVV\AAAAAAAAAAAAAA/WV«A| Juist wanneer men de grote blokken de P.v.d.A., D’66 en de P.P.R tegenover de drie grote confessionele partijen alleen (en wellicht in samenhang met de Als alles gaat, zoals verwacht wordt lan heeft de P.v.d.A. in Groningen ge- orgd door een uniek feit in onze parle- nentaire historie: door mevrouw Haas- ‘terger op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer te zetten, terwijl de bijna oud-burgemeester J. J. A. Berger op de derde plaats van de kandidatenlijst van DS’70 staat, ko- wat geld voor over heeft gehad om de Bosschenaren duidelijk te maken dat ze niet zomaar klakkeloos op lijst 1 moeten gaan stemmen, omdat zij dan hun stem niet uitbrengen op de K.V.P. maar op de C.P.N. lijke carnavalsfiguur en de groep-Kuij- pers) aan de verkiezingen deelnemen, maar ook dat door loting de nummering van de partijen volledig door de war is gegooid. De K.V.P. heeft haar nummer 1 verloren aan de C.P.N., terwijl de nieu we partij Knilles nummer 2 heeft gekre gen. Het is bekend dat de K V.P. er heel „Democraten 2000” is anderhalf jaar ge leden opgericht en liet zich registreren in het kiesregister. Bij de verkiezingen wordt in alle achttien kieskringen met een kandidatenlijst uitgekomen. Ei zijn drie lijstaanvierders te weten het Ka merlid Kronenburg, voorzitter Steur en de heer A. de Ridder uit Heinkenszand. Op de lijsten, waarop zij geen lijsttrek ker zijn, komen zij in wisselende volgor de voor op een van de eerste plaatsen. Andere hooggeplaatste kandidaten zijn: de heer K. van Twisk uit Maassluis en mr. A. H. Bosscher uit Assen. vertoonde verlammingsverschijnselen. Een arts uit haar nieuwe buurt onderzocht haar en vroeg om spoedopname in een ziekenhuis. De GG en GD reageerde ech ter niet. De volgende dag werd mevrouw Meyers vroegere huisarts nog eens ge raadpleegd. Ook hij achtte een snelle op neming nodig. Een neuroloog-consulent van de GG en GD kwam tot dezelfde conclusie. De ambulancewagen, die de vrouw naar een ziekenhuis had moeten brengen, verscheen echter niet. Wethouder Verhey gisteravond: „Noch de artsen, die bij mevrouw Meyer zijn ge weest, noch de GG en GD treft een ver wijt. „De afdeling opname van de GG en GD heeft vrijdagmiddag tussen tien over vier en vijf voor vijf bij elf zieken huizen geprobeerd een bed te vinden. Vijf minuten nadat men het elfde ziekenhuis aan de telefoon had gehad, kwam het be richt dat mevrouw Meyer was overleden. Men voelt het algemeen als een neder laag. Wethouder Verhey zegde toe dat opnieuw in het samenwerkingsorgaan van de Amsterdamse ziekenhuizen zal worden overlegd hoe men toch eindelijk eens af kan komen van de problemen die zich voordoen bij opneming van acute patiën ten. Dergelijke gesprekken zijn in het verleden echter al zo velen malen ge voerd. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS De P.S.P. doet •■en tardig brokje sex in haar verkiezingscampagne. De vrij- heid-blijheid, die de pacifisten op seksueel terrein propageren, wordt op de verkie- (Van onze par lemen ts redactie) DEN HAAG. Morgen zullen in Den Bosch gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden omdat deze gemeente enkele maanden geleden is uitgebreid met de na buurgemeenten Empel en Meerwijk en Engelen. Hoewel deze uitbreiding niet be tekent dat ook het huidige aantal raads- zetels (37) hierdoor zal toenemen, heeft minister Beernink toch besloten nieuwe verkiezingen te laten houden, wat gezien het tijdstip enkele weken voor de Ka merverkiezingen een bijzonder interes sant aspect aan de hele zaak geeft. Het is namelijk heel goed mogelijk de ver kiezingen in Den Bosch te beschouwen als een kleine graadmeter voor de ko mende Kamerverkiezingen. Er doen in deze gemeente slechts twee „vreemde” groeperingen aan de verkiezingen mee, De werkgroep besloot een gemeen schappelijke studie te doen uitvoeren over de toe te passen meettechnieken met het oog op de biologische gevolgen van de geluidshinder. Er zal ook worden overgegaan tot het uitwisselen van gege vens over de stand van de wetgeving ten aanzien van de toe te passen technieken voor afvalbehandeling en afvalverwer king, terwijl eveneens een gemeenschap pelijke studie op dit terrein zal worden ingesteld. Er zullen drie regionale werk groepen in het leven worden geroepen voor de gemeenschappelijke behandeling van de regionale problemen rond de mi lieuverontreiniging. Daarbij staat op de agenda de opzet en installatie van een gemeenschappelijk meetnet aan beide zij den van de grens ter bepaling van de luchtverontreiniging. Verder besloot de ministeriële werkgroep een gemeenschap pelijke studie uit te voeren naar de kwa liteit van het water, in het bijzonder wat betreft de toxicologische eigenschappen misdadig gedrag, 36 percent vindt dat iemand die marihuana gebruikt veel gevaarlijker is voor de samenleving, dan iemand die veel alcohol tot rich neemt. 54 percent, tenslotte, denkt dat een marihuanagebruiker meer nadelige gevolgen van deze gewoonte zal onder vinden dan iemand die veel sigaretten rookt. I De liberaal Berkhouwer een erkend grapjas in de V.V D. riep onlang.-, op een verkiezingsbijeenkomst waarop !<- P S.P. affiche van hand tot hand ring <ii1 dat socialisten kennelijk gewoon zijn de koe bij de uiers te pakken, maar liberalen de koe bij de horens. DEN HAAG De ministeriële werkgroep voor de Volksgezondheid van de Benelux heeft maandag tijdens een bijeenkomst in Leidschendam een reeks maatregelen ter bescherming van de volksgezondheid, in verband met de toepassing van kernenergie voor vreedzame doeleinden, goedge keurd. Dit werd bekendgemaakt na afloop van de vergadering, die onder leiding stond van staatssecretaris Kruisinga en waaraan de ministers van Volksgezondheid van België en Luxemburg deelnamen. Genoemde maatregelen hebben betrekking op de radioactiviteit in water en lucht, de bepaling van de radioactiviteit en de berekeningswijze voor toepassing van de maximaal toelaatbare concentratie voor radioactieve stoffen in drinkwater en opper vlaktewater. Hierbjj zijn de normen van de internationale commissie voor radio logische bescherming en van Euratom in acht genomen. van de daarin voorkomende zware me talen en insectenbestrijdingsmiddelen. Er wordt daarbij gestreefd naar de ontwik keling van een automatisch bewakingssy steem van de grensoverschrijdende wa teren met het oog op deze voor de volks gezondheid schadelijke stoffen. Over de zeewaterverontreiniging werd in een na afloop van de bespreking uitgegeven communiqué gezegd, dai de thans ge hanteerde normen berustende op het ge halte aan zogenoemde coli-bacteriën geen bruikbaar criterium is voor de beoorde ling van de kwaliteit van het zwemwa ter. Besloten werd het tot standkomen van meer bruikbare normen te bevorde ren. De ministers hebben tijdens de be spreking veel aandacht besteed aan het probleem van de verdovende middelen en hebben besloten tot intensivering van de samenwerking bij de bestrijding van het toenemende drugmisbruik. De Europese commissie bestudeert of er een gemeenschappelijke regeling inge voerd kan worden tot verbetering van het leefmilieu. Zij denkt daarbij speciaal aan regels omtrent zogenoemde wegwerp- emballage, zoals glas, aluminium, plas tic enzovoort. In een antwoord op een vraag van ir. Vredeling, lid van het Europees parlement, zegt de commissie, dat deze verpakkingssoorten wel grote voordelen bieden, maar tegelijkertijd zeer hinderlijk zijn, omdat iedereen ze zo maar weggooit. De commissie heeft inlichtingen inge wonnen waaruit haar gebleken is, dat het Deense parlement een wetsontwerp op het leefmilieu in behandeling heeft, dat betrekking heeft op eenmalige verpakkin gen voor bier en mineraalwater. In som mige staten van Amerika is een belas ting op dergelijke verpakking ingevoerd. Na beëindiging van haar studie zal de Europese commissie voorstellen aan de lidstaten doen. men straks broer en (half)zuster samen in de groene bankjes van de Tweede Ka mer terecht. Broer en zus in de Tweede Kamer het is nog niet vertoond, zo lang ons parlement bestaat. Aan dit unicum wordt afbreuk gedaan: het kwam vaker voor, dat broers samen in de Tweede Kamer zaten In kwam de Groninger socialist Jan Laan in de Tweede Kamer terwijl zijn broer, de beroemde groninger K Laan er al twaalf jaar zat. Er werd toen licht-spottend over „de Firma ter Laan” gesproken in de parlementaire pers Over de „Firma Berger” zal men het we] nooit hebben. En toen in 1956 A. R Ver meer („Anne” voor zijn relaties) voor de P.v.d. A. in de Kamer kwam, zat zijn broer E. A. Vermeer („Evert” voor par tijgenoten en anderen) er ook al weer zo’n jaar of tien in. Kortom: deze bloedverwachtschap tus sen Kamerleden is ditmaal alleen uniek omdat er nu voor het eerst een vrouw bij betrokken. Het is tot nu toe twee van de drie maal een Groninger aangelegen heid geweest en alle betrokkenen hebben zich wonderlijke overeenkomst tot nu toe rood tot bloedrood genoemd De banden van het bloed Het is enigszins verwonderlijk dat deze situatie niet bij de wet verboden is Dat is zij immers wel voor raadsleden, le den van Provinciale Staten en zelfs voor leden van de zo eerbiedwaardige Raad van State (zolang het geen leden van het Koninklijk Huis betreft). WILLEMSTAD Bjj een afdeling van de Lago-raffinaderij op Aruba is maandagmorgen het merendeel van het personeel, circa 50 man, in staking ge gaan. Hiertoe werd besloten, nadat de Lago-directie veranderingen zou hebben aangebracht in de werkindeling, zonder hiervan de vakbond op de hoogte te stel len, zoals in de CAO is overeengekomen. De woordvoerder van de „Independent Oil Workers Uwion Aruba” die dit mee deelde, wees erop dat het niet uitgesloten is dat er een algemene staking bij Lago zal worden uitgeroepen. Er vallen ruim twaalfhonderd werknemers onder de CAO. AMSTERDAM. Volgens 67 percent van een representatieve groep van de Nederlandse bevolking moeten alle drugs in Nederland worden verboden. Vier percent vindt dat alle drugs even schadelijk zijn, 78 percent vindt dat er groot verschil is tussen de verschillen de drugs. Sommige middelen zijn veel schadelijker dan andere. Dit blijkt uit een enquête die de N.V. Voorheen Ne derlandse Stichting voor de Statistiek onder 1058 Nederlanders van 15 jaar en ouder in november 1970 heeft gehou den. Bij de enquête stond de naam drugs voor de „de verzamelnaam voor middelen die bij veelvuldig gebruik mogelijk tot verslaving zouden kunnen leiden”. De bekendheid van het woord „drugs” is belangrijk toegenomen, nu 91 percent tegenover 48 percent in 1969 toen de NSS eveneens een onderzoek instelde. De belangstelling voor drugs is iets ge stegen: 20 percent van de ondervraag den zegt veel belangstelling te hebben tegen 16 percent in 1969. Het percen tage mensen dat vindt dat druggebruik zwaar moet worden bestraft is gelijk gebleven, 45 percent. Opmerkelijk is dat mannen in de leeftijdsgroep 65 jaar en ouder en degenen die in klei ne steden wonen een „verharding” van hun standpunt laten zien: „drugs zijn schadelijk en tegen de gebruikers moet streng worden opgetreden”. Sportmensen, buitenlanders, misdadigers en „mensen die zich vervelen”, die in het onderzoek van 1969 nog wel eens als gebruikers worden genoemd, zijn nu geheel van het toneel verdwenen. Volgens de geënquêteerden zijn gebrui kers nu voornamelijk „jeugdigen, lang- harigen, slampampers en jongens met een la] iele psychische gesteldheid.” Uit het laatste onderzoek is gebleken dat thans meer verschil wordt gemaakt tussen „soft” en „hard” drugs dan in 1969. Toch weet 58 percent geen ver schil tussen soft en hard te noemen. Als volgorde van schadelijkheid noe men de ondervraagden opium, morfi ne, heroïne, marihuana, Isd, hasjiesj, alcohol en in de laatste plaats tabak. De schadelijkheid van alcohol en tabak wordt minder groot geacht dan in i969, terwijl ook hasjiesj en marihuana wat minder als schadelijk worden beoor deeld. Morfine wordt in 1970 schadelij ker geacht dan in 1969. Dertien percent van de geënquêteerden zegt wel eens een marihuanasigaret te willen proberen als die hem aangebo den wordt, 83 percent zal de „stick” weigeren en 4 percent weet geen ant woord te geven. Volgens 59 percent der ondervraagden leidt druggebruik tot V.V.D.) zal gaan bezien, moet ontegen zeggelijk duidelijk worden wat de tendens is bij de bevolking van de Brabantse hoofdstad, die thans ongeveer 85.000 in woners telt. Zal de progressieve combi natie winnen of verliezen? Zal de K.V.P haar belangrijke positie handhaven of een verlies lijden ten gunste van het an dere blok of van de V.V.D.? Van groot belang zijn natuurlijk de be richten vorige week over het afknappen van het gesprek tussen de progressieven en de confessionelen, maar eveneens het voortzetten vandaag van het gesprek tus sen de confessionelen en de V V.D. Mocht er vandaag reeds belangrijk nieuws ko men uit dat gesprek, dan za1 da' ?ekei van invloed zijn op de verkiezinger gen in Den Bosch. De belangrijke factoren die hei beeld echter toch nog aanzienlijk kunnen ver sluieren, liggen niet alleen in het feit dai er twee plaatselijke groeperingen (de par tij „Knilles," genoemd naar de plaatse- Doordat het Kamerlid Kronenburg door „Democraten 2000” kandidaat gesteld wordt, behoeft deze groepering bij de kandidaatstelling niet de 1.000 waar borgsom per kieskring te storten. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Een afschuwelijk te kort aan ziekenhuisbedden is in Amster dam mede oorzaak geweest van de snelle dood van de 69-jarige mevrouw B. Meyer Vossers. Hoewel drie artsen hadden aan gedrongen op spoedopname, verscheen, zoals wij hebben bericht, vrijdag geen ambulance van de .Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst om de vrouw te vervoeren. Wethouder Verhey (Volksgezondheid deelde gisteravond mee dat er geen ziekenhuisbed voor de vrouw te vinden was geweest. Elf ziekenhuizen belde de afdeling op name van de GG en GD af op zoek naar een bed op een afdeling waar mevrouw Meyer kon worden behandeld. Amster dam worstelt echter nog steeds met te korten aan ziekenhuisbedden. Weliswaar lijkt het totaal aantal bedden ruim vol doende voor een agglomeratie als die van Amsterdam, maar ze zijn niet gelijkelijk over alle verschillende afdelingen en spe cialismen verdeeld. Daardoor komt het geregeld voor dat op bepaalde afdelin gen, waar men met een kleine piek te maken heeft, geen ruimte overblijft voor nieuwe patiënten, aldus de wethouder. Mevrouw Meyer, die midden in een verhuizing zat, werd donderdag ziek. Ze In totaal doen er tien partijen mee, in volgorde van nummering: C.P.N. Knil les, P.S.P, K.V.P., Boschbelang voor een groep-Kuijpers, V.V D., Prot. Groep. P.v.d.A.-P.P.R„ D’66 en tenslotte G.P.V DEN HAAG. In de nacht van zondag op maandag is op 68-jarige leeftijd over leden mr. P. H. Valentgoed, oud-directeur- generaal van de Arbeid bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij wordt donderdag begraven. De heer Valentgoed heeft onder meer als lid of als leider van de Nederlandse delegatie vele internationale conferenties bijgewoond op het gebied van zeehavens, havenarbeid, transport, standaardisatie, veiligheid, enzovoort. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mr. Kronenburg, die in de Kamer geko zen werd als lid van de Boerenpartij, maar zich afsplitste en een eenmansfrac tie vormde, zal bij de komende Kamer verkiezingen kandidaat zijn voor de po litieke groepering „Democraten 2000, par tij voor de gewone man”. Aldus heeft de voorzitter van deze groepering, de heer B. M. Steur uit Berkhout bij Hoorn maandagmiddag desgevraagd meege deeld. IJSWIJK. De Nederlandse water- lingbedrijven zijn ernstig verontrust r het ontbreken van een centraal wa- >eleid in ons land, dat zich uitstrekt r de kwantiteit, de kwaliteit en het ruik van het water, aldus een com- niqué van de VEWIIN, de Vereniging i Exploitanten van Waterleidingbedrij- i in Nederland. )e VEWIN betreurt ook ten zeerste, de waterleidingbedrijven in wezen in itrekte onzekerheid verkeren over de aliteit en de hoeveelheid van de grond- E, die zij moeten gebruiken. Wegens bestaande verontrusting en met het op een mogelijke wijziging van de lartementale indeling zal de VEWIN 25 maart een buitengewone algemene envergadering houden, waarop eén en Ier aan de orde zal komen. Sprekers deze vergadering zullen zijn ir. C. van Veen, directeur Gemeentewaterleidin- i Amsterdam en bestuurslid van de WIN en prof. mr. J. G. Steenbeek, igleraar in het staats- en administra- E recht aan de universiteit van Utrecht. i zingsaffiches tot uitdrukking gebracht door een blote juffrouw, die zich levens lustig heeft opgesteld voor een nogal ver ontwaardigd kijkende koe. Wat die koe er bij doet, is op het eerste gezicht niet duidelijk, maai bij nadere informatie blijkt dat de P S.P. ei haar affiniteit tot de beheersing van het mi lieu mee tot uitdrukking wil brengen. MSTERDAM Om de geestelijke erfe- van de deze week plotseling overleden olaas Kroese (belichaamd in zijn schil den, teksten en boeken) te behoeden r de ondergang, is maandag opgericht stichting Geestelijke Erven Nicolaas iese (GENK, voorlopig contactadres: tbus 1264, Amsterdam, en café De ige, voorheen Scheltema). ipzet van de stichting is onder andere onderbrengen van Kroese’s picturaal k in musea, het doen oprichten van monument voor „Klaas” en het be ieren en uitdragen van Nicolaas >ese’s ideeën. Contact wordt hiertoe r binnenkort onder meer opgenomen het ministerie van CRM het prins ■nhard Fonds en andere instanties. 'ot de initiatiefnemers behoren onder leren: Robert Jasper Grootveld, Henk J. ier, Cor Jaring, Fred Fleur. Flip van der rgt, Henk Willemse en Carel Kneulman. i In Artis heeft de lente vroegtijdig haar intrede gedaan. In februari werd dit dwergnijlpaardje geboren. Het nijlpaardje is nog niet helemaal ver trouwd met deze wereld en daarom zoekt het nog enigszins angstig be scherming bij zijn moeder.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2