ZUIDVIETNAMEZEN IN LAOS TERUGGESLAGEN raketten verkopen Russen willen defensief systeem vooral beperken In Inönü’s hoofd sluipen 9 vossen rond Prunasine Britse industriële groep wil aan Zuid-Afrika Locomotieven leunen tegen elkaar Khe Sanh met raketten bestookt Protest voor Witte Huis achtergrond Ontmoeting in Dacca tussen Rachman en Jaja Chan ETA-groep in NoordSpanje gearresteerd Verdachte in Griekenland zegt te zijn gemarteld Vierde ronde SALT-overleg begonnen Zacht en zeker laxeren met Biecht met bom pruimensiroop „Kiezers hebben het land gered” W 1 DINSDAG 16 MAART 1971 Verzinnen Stil A nti-parlementair mese luchtafweervuur. De artillerie- basis lag op vijftien kilometer van Sepone, het knooppunt bij de Ho Tsji Minh-route. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL Men zegt dat in het kleine hoofd van Turkije’s „grand old man”, de 87-jarige oppositieleider Inönü, negen vossen rondsluipen die elkaar met huh staarten niet raken. Zo kan men het misschien ver klaren dat hij eind vorige week het aftreden van premier Demirel „democratisch” noemde en gisteren de pressie van de militaire bevel hebbers die daartoe leidde „geen democratische gang van zaken” noem de en een ontwikkeling die het zo snel mogelijk houden van verkiezingen noodzakelijk maakt. t e B ti Hevige onlusten in Argentijnse stad A nalfabeten hg Cijfers India’s Congres partij: GASHAARDEN BENRAAD haarden 20 korting T( W I II I 1 r p 7 ADVERTENTIE tl (Van onze redactrice in Wenen) L WVV\AA/\AAA/VV\AAA/VVUV’VWVWAAA/WVWWWVVVV\AAAAAA/VWW INÖNÜ ADVERTENTIE k/VVWVAA/V^AAAAA/VVWW\/VVVV\AAA/VlAA/\A/VVMVVVVWMMWMVVVVVVlA/VVVVVVVWVWVWWWWVWVVl/WVV»/WVW> l t I l l f s Natuurlijke bestanddelen Aangenaam van smaak WENEN. Met een begroeting van de Russische en Amerikaanse delegatie door president Jonas is de vierde ronde van de SALT-onderhandelingen over een beper king van de strategische wapens gisteren in Wenen ingeleid. kanen weer dwingen tot intensivering van hun ABM-afweersysteem, waarvan ze nu bezig zijn een vierde serie te formeren. Deze af weer is niet op Washington ge concentreerd, maar op de rakettenbases. Volgens het Russische voorstel, dat alleen in één afweerserie voor respectievelijk Washington en Moskou voorziet, zouden de overige bases weer moeten worden afge broken. den zijn gevallen. Er is daar bloedig ge vochten. andere burgerlijke vrijheden waar ook Turkije’s legerleiding trots op is zo den kunnen blijven bestaan. 350 25 23 23 22 16 56 (221) 19) 24) 24) 33) 65) (137) NEW DELHI. (Reuter) De Oostpa- kistaanse leider Sjeik Moedjiboer Rach man en de Pakistaanse president, Jaja Chan, gijn vandaag in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca bijeengekomen voor be sprekingen over de constitutionele crisis waarin Pakistan zich bevindt. t n n f h tl 1 t 1 lit i- te re ir i- id m P. at >e ie SAIGON (Reuter, AP en AFP) Onder zware druk hebben Zuid- vietnamese troepen vandaag opnieuw een artilleriebasis in Laos ontruimd. De basis kon niet meer door Ameri kaanse helikopters worden bevoor raad wegens het hevige Noordvietna- CORDOBA (Reuter en AFP) In de Argentijnse stad Cordoba zijn hevige on lusten uitgebroken aan het begin van een algemene staking. Ongeveer tienduizend betogers staken na een massabijeenkomst auto’s in brand, gooiden winkelruiten in, richtten barrica den op en sloten vier wijken af. Zeker één persoon werd gewond toen er werd gescho ten op een plein. De politie verrichtte char ges met traangas. Het leger werd in staat van paraatheid gebracht. Vliegtuigen van de luchtmacht scheerden over de huizen op zoek naar sluipschutters. Het ontbreekt niet aan personen die geloven dat Inönü een ander stand punt zou hebben ingenomen als hij niet Intussen had gemerkt dat de leger leiding hem te oud of anderszins onge schikt vindt voor het premierschap ook al is hij in zijn jonge jaren zelf generaal geweest. (Hij heeft als ach ternaam aangenomen de plaats waar hij tegen de Grieken in 1922 de over winning behaalde.) AAN DE ANDERE kant staat ook Inönü sterker dan men kan bedenken. In zijn boodschap tot de natie heeft premier Sunay nadrukkelijk ook een beroep gedaan op de buitenparlemen taire oppositie. Verdronken. Vier jongens en twee meisjes van 18 tot 22 jaar zijn geborgen uit de haven van Le Havre. Zij werden sinds zaterdag vermist en blijken in een auto de haven in te zijn gereden zonder dat iemand het merkte. MADRID (DPA) Ongeveer veertig leden van een afdeling van de Baskische ondergrondse organisatie ETA zijn bij een politie-actie in de Spaanse stad Bilbao gearresteerd. Dit is gisteren uit betrouw bare bron in Madrid vernomen. De afde ling zou zich gespecialiseerd hebben in bankovervallen. ATHENE (DPA). De buitengewone militaire rechtbank in Athene heeft de 44-jarige journalist Alexandros Sografos en de 54-jarige Panajotis Miliotis wegens activiteit tegen de staat veroordeeld tot respectievelijk 19 en 20 jaar gevangenis straf. Josef Schneider, een joodse immigrant uit de Sovjet-Unie zal een week lang in een kooi voor het Witte Huis vas ten. Door deze actie wil hij solidari teit betuigen met de Russische joden die de Sovjet-Unie willen verlaten. Naast Josef diens vriend Izzy Dan- ziger. In de omgeving van de Zwitserse hoofdstad Bern reed een bestuurder van een stoptrein door, hoewel het sein op onveilig stond. Zijn locomotief ramde even later een ander „trek paard” van de spoorwegen. De twee locomotieven kwamen tegen elkaar geleund tot stilstand. „Een bijzonder goede afloop” vonden de experts. De beslissing, die men van deze ronde verwacht, behelst de aard van de nage streefde beperkingen. Zullen in een eerste overeenkomst alleen de defensieve sys temen worden opgenomen, zoals de Sovjet- Unie wenst, die op het gebied van de in tercontinentale raketten nog een achter stand heeft, of moeten daarbij ook de of- sensieve wapens worden betrokken, waar de Verenigde Staten het op aansturen. In Washington is met bezorgdheid de produktie van de nieuwe Russische SS-9 raket geregistreerd, die een grotere nauw keurigheid en vernietigingskracht bezit dat de Amerikaanse. Volgens de ruimte- spionnen zou de aanleg van de onder grondse bases voor deze raketten het af gelopen jaar kwantitatief weliswaar zijn beperkt, maar zou de SS-9 kwalitatief nog zijn geperfectioneerd en vermoedelijk met meerdere atoomkoppen zijn uitgerust. Ze zouden een directe bedreiging vor men van de Amerikaanse Minuteman bases. Deze ontwikkeling zou de Ameri- Voorzover deze aan de linkerzijde staat, is zij in onthutsende mate anti- parlementair ingesteld en men hoeft bij haar met de naam Inönü niet meer aan te komen. Nu al hebben verschil lende invloedrijke en geduchte kro niekschrijvers in de links-georiënteer- de bladen, waar de militaire ingreep nogal in goede aarde viel, de idee van snelle verkiezingen als oplossing afgewezen: deze geven te veel kansen aan grootgrondbezitters, geldschieters of de partijen, imams en andere reli gieuze leiders die de boerenbevolking tegen elke hervorming opzwepen. TOCH IS HET in de formule van de verkiezingen dat leger en politici elkaar zullen moeten vinden. Verschil- Per vlucht werd gemiddeld 180 ton bommen gelost. Dit betekent dat deze bommenwerpers op één dag 2880 ton bommen hebben neergeworpen op de drie landen van Indo-China. MILAAN (Reuter). Een priester in een kerk in Milaan heeft bij het biecht afnemen een in doeken verpakte mortier granaat in zjjn handen gedrukt gekregen. Deskundigen van de Italiaanse mijnop ruimingsdienst maakten het gevaarlijke voorwerp onschadelijk. De priester wei gert op grond van het biechtgeheim te vertellen, van wie hij de bom heeft ge kregen. Het Zuidvietnainese Bevrijdingsfront heeft gisteravond meer dan 150 raketten en mortiergranaten afgevuurd op de Amerikaanse basis Khe Sanh. Dit is van betrouwbare militaire zijde in Saigon vernomen. De aanval was de zwaarste tot nu toe, sinds de basis opnieuw in ge bruik is. De aanval duurde twee uur. Voor kinderen, volwassenen en bejaarden Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en 100 ml Prijs 7,54 en 4,66 De gearresteerden zouden hebben deel genomen aan drie bankovervallen die vo rig jaar in juli en augustus in Bilbao waren gepleegd. De politie rolde de groep op na de arrestatie van een ETA-leider, toen deze op 7 maart een schuilplaats van de or ganisatie in Bilbao verliet. In de schuil plaats werd een ten dele bewapende groep verrast, die na een waarschuwings- post wapens en munitie neerlegde. De gearresteerden zijn volgens de po litie in hoofdzaak studenten. Hun groep werd „Mesa de Herrialde nr. één” ge noemd, die tot de nationalisten zou be horen die bij het jongste ETA-congres in september vorig jaar werden buitenge sloten. De politie zou wapens, munitie, onder delen voor bommen, zes elektrische sten cilmachines en propagandalectuur in be- ilag genomen hebben. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft meegedeeld dat er op het ogenblik 317.300 Amerikanen in Zuid- Vietnam zijn, het laagste cijfer sinds 10 oktober 1966. In dit aantal zijn niet de circa 19.000 man personeel van de Ame rikaanse marine en kustwacht begrepen die zich bevinden aan boord van sche pen die voor de kust van Vietnam opere ren. De Amerikaanse regering heeft ver klaard dat de VS voor 1 mei nog geen 284.000 man in Zuid-Vietnam zullen heb ben en dat de Amerikaanse strijdkrach ten dan ook geen gevechtstaken te velde meer zullen uitvoeren. lende hoge officieren maken er geen geheim van dat zij ook het kies systeem in hun hervormingsprogram ma willen betrekken, en wel in twee opzichten: een betere procedure bij de voorverkiezingen binnen de partijen en een beperking van het kiesrecht voor diegenen die niet kunnen lezen en schrijven, hetgeen misschien enigs zins eufemistisch bet Amerikaans sys teem wordt genoemd. Een dergelijke beperking zal zeker de partij van Demirel en de nog meer rechtse partijen wel tegen zich vinden, want deze betrekken het grootste deel van hun electoraat uit Turkijes zestig percent analfabeten. De meer links in gestelde partij van Inönü zal echter op deze manier eindelijk eens een electo rale zege kunnen behalen. Instellingen als het parlement, de persvrijheid en Engeland en het Gemenebest opnieuw politieke beroering zal ontstaan als de Britse regering goedkeuring geeft aan de verkoop van het systeem. Het project heeft de codenaam „Country 102” gekre gen. Het zou om een transactie gaan van tientallen miljoenen guldens. Volgens Welingelichte kringen zou het project nog niet het stadium hebben bereikt, waarin een aanvraag voor een uitvoervergun ning moet worden ingediend. Gisteren is de activiteit van de Ameri kaanse, Zuidvietnamese en Australische luchtmacht in Indo-China sterk toegeno men. In hoofdzaak werden bombarde- ments-, verkennings-, ondersteunings- en bevoorradingsvluchten uitgevoerd, maar ook werden doden en gewonden in Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja opgehaald en vlugschriften uitgeworpen. Reusach tige B-52 bommenwerpers van de Ame rikaanse strategische luchtmacht, die opstegen van de basis Utapao ten zuiden van Bangkok, maakten in deze periode ruim zestien vluchten, waarvan twaalf boven Laos. De mede-verdachte ingenieur Xeno phon Papanikolaou kreeg vijf jaar en de jonge Pavlos Tsountos vier jaar voor waardelijk. De officier van Justitie heeft Sografos en Miliotis beschuldigd van het vormen van de organisatie „nationaal anti-dieta- toriaal leger” om met gewapende groepen sabotage te plegen en politieposten t e overvallen. De twee voornaamste verdachten, die in juli 1969 waren gearresteerd, hebben het ten laste gelegde ontkend. Ze zeggen dat hun verklaringen door de politie met ge weld zijn af gedwongen. „Er loopt nog steeds bloed uit mijn oren”, zei Sografos. Hij sprak ook de bewering tegen dat hij financiële steun voor de organisatie ont vangen zou hebben van Westduitse so- ciaal-democraten. NEW DELHI (Reuter en DPA). De Indiase Congrespartij van premier Indira Gandhi heeft verklaard dat de grote over winning in de parlementsverkiezingen een einde heeft gemaakt aan de twijfel over de toekomst van de democratie in het land. „De kiezers hebben het land gered”, zo deelde de partijleiding mee. Mevrouw Gandhi’s partij heeft 350 van het in totaal 521 zetels tellende parlement gewonnen. De partij die daarop volgt, die van de Marxisten, heeft slechts 25 zetels behaald. In drie districten zijn de verkie zingen uitgesteld: in Nagpoer wegens het overlijden van een kandidaat, in Ladach en Mandi wegens zware sneeuwval. De officiële uitslag van de verkiezingen luidt (met tussen haakjes de laatste zetel verdeling in het oude Lagerhuis): Congrespartij Marxisten Pro-Russische communisten Regionale partij „Jan Sangh”-partij Oppositionele Congrespartij Overige partijen stellen, want dit is de partij die is opgericht door Ataturk, de stichter van het moderne Turkije in wiens geest juist hoge officieren zijn door kneed. INÖNÜ HEEFT zich dus op zijn manier van het militaire optreden ge distantieerd, nadat al tijdens het week einde Demirel als leider van de rechtse „Gerechtigheidspartij” tot de tegen aanval was overgegaan met zijn speech tot de fractie en met zijn wegblijven bij de vergadering van alle politieke leiders die president Sunay had belegd. Hierdoor bevindt Turkije zich nog steeds volop in een crisis rie haar hoogtepunt nadert naarmate de dag van morgen nadert die door Sunay als uiterste termijn is gesteld voor de vor ming van een sterke coalitieregering. De legerleiding kan natuurlijk het dreigement waarmaken en de macht rechtstreeks in handen nemen zoals dit ook in 1960 is gebeurd, zij kan het politieke leven bevriezen, maar zij kan niet de Volkspartij van Inönü buiten de wet of zelfs maar op non-actief LONDEN (Reuter). Een Brits con sortium werkt op het ogenblik aan een plan om een luchtdoelraketsysteem aan Zuid-Afrika te verkopen. De „British Aircraft Corporation” (BAC), in de pers omschreven als de be langrijkste partner in het consortium, heeft toegegeven dat er overleg met Zuid-Afrika over dit systeem is gepleegd. Een functionaris van de maatschappij zei dat men probeert de produkten van de BAC te verkopen maar dat de maat schappij niet het laatste woord op dit punt heeft. Hij legde er de nadruk op dat het bedoelde systeem, dat gebaseerd is op de raket „Thunderbird”, uitsluiteijid be- semd is voor „de verdediging tegen bui tenlandse vijanden”. Het staat niettemin wel vast dat er m Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Amerikaanse regering beschuldigd van „intensivering van de aanvalsoorlog” in Laos en opvoering van de bombarde menten op Noordvietnamese gebieden. De regering-Nixon, aldus een communi qué van dit ministerie, heeft de Ameri kaanse, Zuidvietnamese en Thailandse strijdkrachten in Laos belangrijk ver sterkt en de Amerikaanse luchtmacht maakt dagelijks meer dan duizend bom bardementen boven Laos. In het communiqué wordt verder ge zegd dat „Nixon de oorlog tot Laos en Cambodja heeft uitgebreid omdat de Amerikaanse en Zuidvietnamese troe pen in Zuid-Vietnam op grote moeilijk heden zijn gestuit. Om de mislukking van hun onderneming te verbergen, trachten de Amerikanen overwinningen te verzinnen’’. De militaire toestand in Laos is slech ter geworden sinds vorige week vier voorposten van Laotiaanse regerings troepen in het zuidoosten van de hoog vlakte Boloven in Noordvietnamese han- De Pakistaanse radio heeft gemeld, dat de bijeenkomst gehouden wordt in de presidentiële residentie in Dacca. Er zijn behalve de sjeik, die voorzitter is van de Awami-Liga, geen andere leden van deze grootste partij in Oost-Pakistaan bij dit gesprek aanwezig. President Jaja Chan is gisteren in Dacca aangekomen, kort nadat sjeik Moedjiboer een reeks richtlijnen aan de bevolking van Oost-Pakistan had uitge geven. In Dacca zijn met het oog op de aan wezigheid van de president scherpe vei ligheidsmaatregelen getroffen. De vijf kilometer lange route van het vliegveld naar het voor hem gereserveerde huis was af gezet door troepen, hoofdzakelijk Ben gali’s afkomstig uit Oost-Pakistan. IN TURKIJE’S 40.000 dorpen zou het weliswaar weer stil worden net als in 1960 na het ten val brengen van Menderes die de boeren als een der hunnen beschouwden zoals ook De mirel een der hunnen is. Maar een snelle verwezenlijking van het onder- wijsprogram dat na Atatürks dood is blijven steken zou het electoraal gaan de weg terug naar Atatürk, voordat Hier ligt de formule waarin een aan tal militaire en politieke leiders elkaar zou kunnen vinden bij het zoeken naar de weg terug naar Ataturk, voordat Turkije’s reputatie geheel zou worden opgeofferd. Wat alleen al daarom niet wenselijk wordt geacht, omdat het land graag de voordelen wil blijven genieten van de associatie met de EEG. De secretaris-generaal van dit lichaam, Emile Noel, die drie weken geleden Turkije bezocht, is er bij die gelegenheid op gewezen dat er in deze gemeenschap alleen plaats is voor de mocratische staten. Het voorbeeld van Griekenland, dat na de staatsgreep alle extra voordelen die uit die asso ciatie voortvloeien in de ijskast zag gaan, werkt zeker wel preventief op weldenkende Turkse leiders, al moet men niet wegcijferen dat er ook poli tici zijn zowel ter linker- als ter rech terzijde, die vooralsnog niet veel heil zien in snelle associatie met de EEG. De parlementaire associatiecommis- sie van de Zes plus Turkije houdt ove rigens juist in deze bewogen dagen haar vijfmaandelijkse vergadering in de Turkse stad Bursa, iets waar de Turkse pers onder de gegeven om standigheden niet veel ruimte voor overhoudt. HET WITTE HUIS. Oranjeboomstraat 68, Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met on Ut

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3