Q gemeld uit zuidelijk Afrika Volkenmoord en massale executies Noor dier se premier zoekt steun in Engeland MEER KWETSBAAR” VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „V.S. IN INDO-CHINA S Premier Tsjoe En Lai van China: Israel onder nieuwe druk ÖEKUYPER Thomas Dewey overleden -LIJST 5 V Wellicht meer troepen naar Ulster Meer dan honderd uit Zweden GRUWELIJKE DETAILS IN RAPPORT VAN WERKGROEP VERENIGDE NATIES VIEUX Opleiding voor zakkenrollers Washington eist uitlevering van vakbondsleider gesloten Newfoundlandse Witte panters wilden Agnew ontvoeren” joodse Russen in Israel aangekomen premier voor jacht op zeehondjes WH n? succes Pacifistische show van Jane Fonda heeft 3 WOENSDAG 17 MAART A merikaans politieman: Aanval Massale executies Deportatie C H U lijst 5 Christelijk-Historische Unie DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. LijstaanvoerderMinister UDINK spreekt morgen 18 maart, ’s avonds Rhodesië Provocatief V China meldt lancering van tweede kunstmaan de 1971 ADVERTENTIE Ook u bent welkom meld in Europa en in Afrika, onder meer I ge- i De Portugezen overtreden het protocol 'LI AAAA/VVVVVV\AAAAn^V\AA/VtAAVVVV\AA/\AA/VVVVVVVVVl De Amerikaanse druk op Israel lijkt te weinig rekening te houden met het feit dat de thans zittende regering onder Gol- da Meir al haar overredingskracht en di plomatieke kunsten nodig heeft om een gematigde houding tegenover de eisen van de Veiligheidsraad algemeen ingang te doen vinden. In 1944 werd Dewey in de strijd om het presidentschap verslagen door Roo sevelt en in 1948 door Truman. Hij maakte naam in de jaren dertig, toen hij als officier van justitie in de stad New York een groot aantal beroeps misdadigers achter de tralies kreeg. in vluchtelingenkampen, maar niet in de betrokken landen. In 1970 werden 146 getuigen gehoord, waaruit de werkgroep de volgende conclusies heeft getrokken: verwanten, niet eens of ze levend of dood zijn. Noordvietnamese troepen en Pathet Lao guerrilla’s hebben vanmorgen hevige aan vallen gedaan op een Zuidvietnamese ba sis langs de Ho Tsji Minh-weg. Dit kamp ligt op acht kilometer van de artillerie- basis, waaruit gisteren de Zuidvietname- zen zijn gevlucht. NEW YORK (RTR). Thomas E. De wey, gewezen gouverneur van New York en tweemaal Republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, is dins dag in Bal Harbouw, bij Miami in Flo rida overleden. Hij is 68 jaar geworden. Maandag was hij ontslagen uit het hart- instituut van Miami. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, TOKIO (AP) China heeft gisteren de lancering gemeld van zijn tweede kunst- satelliet. die al bijna twee weken geleden heeft plaatsgevonden. Naar mededeling van het persbureau „Nieuw China” is de satelliet op 3 maart gelanceerd. De kunstmaan weegt 221 kilo en zij heeft tussen 3 en 15 maart „weten schappelijke gegevens over verschillende experimenten naar de aarde gezonden.” ADVERTENTIE om 8 uur in één van de zalen van de Ontmoetingskerk, Frankrijklaan, Schalkwijk. Muzikale medewerking wordt verleend door „The Shepherds”. Te bereiken met bus 2, halte Belgiëlaan De gedwongen verplaatsing van Afri kanen, zoals de Tangwena-stam, uit vruchtbare gebieden naar woestijnachtige vlakten, zodat het ontruimde land aan blanken kan worden toegewezen, vertoont elementen van genocide. De traditionele stamhoofden zijn door de regering in Salisbury afgezet en vervangen door hoofden, die door de regering worden benoemd en betaald. Over het lot van ter dood veroordeelde politieke gevangenen bestaat onzekerheid. Hun behandeling vertoont geen spoor van menselijkheid. Vrijheidsstrijders worden volgens de getuigenverklaringen ter plaatse neergeschoten. In de toestand van de blanke veroor deelde politieke gevangnen in Zuid-Afri- ka schijnt enige verbetering te zijn ge komen, maar de omstandigheden van de niet-blanke politieke gevangenen blijven alarmerend. In 1968-'69 zijn 340 mensen in de gevangenis gestorven, onder wie ook politieke gevangenen. In sommige gevallen is geen onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak, in andere gevallen is verklaard dat de dood was veroorzaakt door een ongeluk, of door de algemene gezondheidstoestand van sommige gevan genen. De gezinnen van politieke gevan genen weten niets over het lot van hun -y x. De sfeer in het land, voornamelijk ge schapen door de tomeloze dreigementen en bloedige voorspellingen van Arabische kant, is niet geschikt om enig vertrou wen in eventuele afspraken tot garantie van nieuwe grenzen door de grote mo gendheden te doen ontstaan. Een land als Israel, gebouwd tegen de afschuwelijke achtergrond van concentratiekampen en gaskamers, nauwelijks aan de ondergang in 1967 ontkomen en dat dan volledig dank zij eigen kracht en genadeloos te rugvechten, kan niet in korte tijd door drenkt worden met een sfeer van tole rantie en vertrouwen tegenover een oui- tenwereld die verholen én onverholen vijandig is gebleven. De Amerikaanse actrice Jane Fonda, die onophoudelijk ageert tegen de oorlog in Vietnam, heeft bij de ka zerne Fort Bragg in Noord-Carolina, waar 55.000 recruten zijn gelegerd, grote successen geboekt met haar antimilitaristische show. De soldaten verdrongen elkaar om één van de 450 beschikbare plaatsen in de café- zaal bij de kazerne te krijgen. De show van liedjes, pacifistische een akters en weinig vleiende uitspraken over het leger en president Nixon trekt volle zalen. CAIRO. (DPA) Een school voor zakkenrollers in Cairo is gisteren, kort na de opening, gesloten. De „direc trice” van het instituut, die in vak kringen als Sayeda El Boelakia grote bekendheid genoot, heeft meer dan dertig jaar in gevangenissen doorge bracht. De school was gevestigd in een bouwvallig huis in een voorstad van Cairo. De opleiding zou twee maanden duren. De leerlingen zouden provisie van hun dagelijkse buit krijgen. Tot de staf behoorde ook een secretaris, die onder meer prijzen voor uitmun tende leerlingen moest uitreiken. Een rechercheur die zich als leerling had ingeschreven, luidde de doodsklok over deze vakschool. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm bevestigde gisteren dat de ar restatie van de Amerikaanse neger-vak- bondsleider Glanton Dowdell maandag in Zweden gebeurd is op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Dowdell woont sedert 14 juni 1969 in Zweden waar hij een verblijfsvergunning en vreemdelingenpas heeft gekregen. De Amerikaanse autoriteiten hebben zijn uit levering gevraagd, ernaar verwijzend dat Dowdell zich schuldig zou hebben ge maakt aan poging tot oplichting en vals heid in geschrifte. Dit zou zijn gebeurd in de tijd toen hij als vakbondsleider in Detroit werkzaam was. Een bedrag van 80.000 dollar in waardepapieren zou hij de Amerikaanse staat hebben willen ont futselen. Dowdell, die door zijn Afro-Amerikaan- se vakbondspolitiek in Detroit minder ge liefd was, vluchtte na de derde aanslag op zijn leven na$r Zweden waar hij om politiek asiel verzocht. Hij is nog steeds bestuurslid van de bond van Revolutio naire Zwarte Arbeiders in Detroit. Dowdells zaak zal nog deze week voor komen. Hij wordt verdedigd door de de ken van de Zweedse bond van advocaten, Hans-Goeran Franck. Dowdells verkla ring dat de tegen hem ingediende aan klacht verzonnen is, wordt door advocaat Franck gesteund. „Nu ze de zwarte pan ters bijna op de knieën hebben gekregen, zijn wij aan de beurt,” aldus Dowdell. Gisteravond werd in Stockholm een de monstratie gehouden tegen zijn arresta tie. Bij enkele gelegenheden zijn negers zonder vorm van proces terechtgesteld. Tegen vrijheidsstrijders worden illegale processen gevoerd. Politieke gevangenen worden voor ondervraging en voor hun proces naar Zuid-Afrika overgebracht, De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, heeft tij dens een persconferentie uitlatingen ge daan aan het adres van de Israëlische regering die kunnen worden opgevat als een poging, regering en politieke partijen van Israel onder druk te zetten. Het is niet de eerste keer dat de Ameri kaanse regering, na geheime samenspraak met Sovjetrussische diplomaten, tracht een akkoord in het Midden-Oosten te ver snellen door te zinspelen op de mogelijk heid dat de Amerikaanse steun aan Israel zou kunnen worden gebonden aan be paalde voorwaarden. Ongetwijfeld beseft men in Israel terdege dat Washington zijn rol als politie-agent van de wereld ook in het Midden-Oosten reliëf zou willen geven door de orde in dit deel van de wereld te herstellen. Het wapen van de Amerikanen is de voor Israel zeer essen tiële steun in velerlei vorm, die uit de V.S. naar dit land vloeit en het mede in staat stelt zich defensief en economisch op de been te houden onder de geweldige inspanningen, die het behoud van zijn positie eist. Intussen heeft, volgens de Washington Post het overleg tussen Washington en Moskou blijkbaar tot resultaat gehad dat Russische adviseurs en instructeurs uit de vooruitgeschoven Egyptische raketstel lingen zijn teruggetrokken. Dit vermin dert echter de dreiging van deze stellin gen voor Israel niet. De Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir heeft in het Israëlische parlement gisteren een door de rechtse oppositie ingediende motie van wantrouwen kunnen ontzenuwen en vol ledige steun van het parlement gekregen voor haar standpunt, zoals dat tegenover de eis tot volledige terugtrekking achter de grenzen van 1967 wordt gesteld: géén voorafgaande terugtrekking, geen vast stelling van nieuwe grenzen voordat, on- derhandelingen de condities en conse quenties van een eventuele grensrecon- structie volledig hebben vastgelegd; Is rael weigert tevens de heuvels van Golan, die vanouds een broeinest van Palestijn se terroristen hebben gevormd, te verla ten en wil ook Jeruzalem niet meer op geven. Dit laatste punt geeft voedsel aan de waar ze geen deugdelijke juridische bij stand krijgen. Namibië wordt wederrechtelijk steeds meer geïntegreerd in de Zuidafrikaanse wetgeving, met inbegrip van de apart- heidswetgeving. Evenals in Zuid-Afrika wordén in Namibië thuislanden voor de Bantoes aangewezen. Ook voor het onder wijs heeft invoering van de apartheid ernstige gevolgen. WASHINGTON (AFP). De ontvoe ring van de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew en van gouverneur William Milliken van Michigan waren enkele pro grammapunten van een organisatie die zich de „Witte Panters” noemt. De politici zouden uitgewisseld moeten worden tegen gevangen „witte panters”, aldus een verklaring die een politieman uit Michigan in september vorig jaar heeft afgelegd voor de subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor binnenland se veiligheid. De veklaring is gisteren pas gepubliceerd. Een van de oprichters van de „witte panters” Lawrence Plamondon, zou de ontvoering van gouverneur Millikan heb ben beraamd om de vrijlating te ver krijgen van John Sinclair, de voorzitter van de witte panters. Sinclair zit een gevangenisstraf van tien jaar uit voor het bezit van verdovende middelen. Ook Plamondon, die nog een reeks andere ontvoeringen, onder meer van Agnew, zou hebben voorbereid, zit in de gevange nis. Sinclair en Plamondon zijn verder beschuldigd van het opblazen van het bureau van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in Ann Harbor in september 1968. Het banket was aangericht door de Noordvietnamese ambassade in Peking ter ere van de Chinese delegatie onder leiding van Tsjoe En Lal, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Hanoi. „De VS zullen meer dan een symbo lische strijdmacht in Vietnam moeten la ten om te tonen dat we niet bereid zijn de krijgsgevangenen in de steek te laten”. Dit heeft minister van Buitenlandse Za ken William Rogers gisteren op een persconferentie gezegd. Rogers hoopt dat deze kwestie van de krijgsgevangenen ge regeld is voordat de VS de algehele ver antwoordelijkheid voor de strijd aan Zuid- Vietnam overdragen. Volgens de jongste officiële schatting zijn er 1605 gevangengenomen of vermis te Amerikanen. Enkele uren tevoren had de minister van Defensie, Melvin Laird, gezegd dat de regering de terugtrekking uit Vietnam hoopt te kunnen versnellen: „Eind 1972 zouden er dan nog ongeveer 50.000 Ame rikanen in Zuid-Vietnam zijn.” Rogers noemde de Zuidvietnamese ope ratie in Laos geslaagd. Of het een vol ledig succes wordt, zal afhangen van de verdere actie daar in de komende weken. genover zich vindt. Een andere theorie is dat men door guerrilla-optreden het Britse leger uit Noord-Ierland zal trach ten te verjagen en de chaos op die ma nier vergroten. Het ziet er wel naar uit dat de Britse regering de troepenmacht in Ulster met nog een extra vier- of vijfduizend man zal versterken, waarom Chichester Clark zo goed als zeker heeft gevraagd, zodat het totaal aan Britse manschappen dan op 12.000 zal worden gebracht. Dit zal nodig zijn om te zorgen voor militaire aanwezigheid op alle fatale plaatsen en ook omdat met Pasen het jaarlijkse sei zoen van de protestantse en andere tra ditionele parades begint met alle risico’s die deze in de gespannen atmosfeer mee brengen. In Londen gelooft men dat als tot de maatregelen zou worden overgegaan die de scherpslijpers onder de Unionisten ei sen het hek helemaal van de dam zou zijn en dat dit tot een nieuw bloedbad in de straten van Belfast en Londonderry zou leiden. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Noordierse premier majoor Chichester Clark heeft gisteren onverwacht in Londen urenlange bespre king i met premier Hearth, de minister van Binnenlandse Zaken lord Maudling en de minister van Defensie lord Carrington gevoerd. Voor het resultaat hiervan zal men moeten wachten tot morgen wan neer Chichester Clark in het eigen Stor- mont-parlement een verklaring zal afleg gen. Maar iedereen weet dat zijn positie door de golf van emoties gewekt door de laffe moord op de drie jonge Schotse soldaten die gisteren in Schotland zijn begra ven of gecremeerd nog moeilijker is geworden dan deze al was. Mogelijk wordt zijn positie zelfs on houdbaar wanneer hij niet tot de scherp ste maatregelen tegen de terroristen zou overgaan. Chichester Clark moet steeds harder vechten tegen de militanten in de Unionistische Partij die herbewapening van de Ulster-politi'e neerkomende op een herleving van de door de rooms-katho- lieke minderheid zo gevreesde B-specials en internering zonder vorm van pro ces van verdachte terroristen eisen. Zelfs al Chichester Clark bereid zou zijn deze verlangens in te willigen, kan hij dat niet zonder toestemming van de Britse regering doen. Londen voelt er echter niets voor om als reactie op de jongste terreurdaden, hoe vreselijk deze ook mogen zijn, maat regelen te nemen die door hun provoca tief karakter juist in de kaart van de fanatieke vleugel van de IRA, het on dergrondse Ierse Vrijheidsleger, zouden spelen. Want de algemene mening is dat deze afgescheiden IRA-groep. die zekere delen van Belfast in haar greep heeft, er op uit is de Britse regering te dwingen het bestuur van Ulster over te nemen zo dat de IRA dan pas echt de heuse vijand namelijk het „Britse imperialisme” te- van Genève van 1925 en de Conventie van Genève van 1949 door het gebruik van verstikkende, giftige en andere gas sen en door bacteriologische oorlogsvoe ring. Door het spuiten van chemicaliën is met name in de Angolese provincie Mexico de oogst vernietigd. Uit Mozam bique zijn bombardementen en deporta ties gemeld. Volgens de werkgroep zijn er bewijzen van discriminatie tussen blanken en ge assimileerde negers (Assimilados) ener zijds en de autochtone bevolking (Indi- genas) anderzijds. Alleen Afrikanen in de stedelijke gebieden maken kans op de status van assimilado. Met name in het onderwijs constateert de groep rassen discriminatie. In Angola, Mozambique en Guinee- Bissao worden mensen, die als tegenstan ders van het regime beschouwd worden, massaal terechtgesteld. Vrijheidsstrijders worden als gewone misdadigers be schouwd, in strijd met VN-resoluties. Bij het gerechtelijk onderzoek tegen personen die van oppositie tegen het regime wor den verdacht, worden nog steeds onmen selijke en vernederende methoden ge bruikt. Repressailles tegen burgers, die de vrijheidsstrijd steunen, nemen de vorm aan van collectieve afstraffingen. De werkgroep heeft verklaringen gehoord dat dorpen in de koloniën zijn vernietigd. Zelf heeft de groep geconstateerd dat dorpen in Senegal, die aan Guinee-Bis- sao grenzen, geheel zijn verwoest. Namibië (Zuidwest-Afrika) in de gedwongen verplaatsing van Afrikanen uit de Caprivistrook en de zuivering van dit gebied zijn elementen van genocide. (De Caprivistrook is het enige deel van Zuidwest-Afrika dat grenst aan Zambia en dat dus mogelijkheden biedt voor de infiltratie van guerrillastrijders.) Voor zover er in Namibië geurrilla- activiteit plaatsvindt, wordt die dan ook hoofdzakelijk in het noorden gesigna leerd. In 1968 bracht de VN-raad voor Nami bië onder de aandacht van de Veiligheids raad dat de Zuidafrikaanse politie 46 Na- mibiërs in de Caprivistrook had gedood en 117 arrestaties had verricht. In 1969 berichtte de raad dat 1000 Afrikanen uit de Caprivistrook waren uitgewezen naar Zambia. HONGKONG (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van China heeft gisteren op een banket in Peking verklaard, dat de voortdurende uitbreiding van de strijd in Indo-China de kwetsbaarheid van de Verenigde Staten en hun aanhangers heeft vergroot. „De agressieve daden van de regering-Nixon en de uitbreiding van de oorlog hebben de Indochinese volken tot één geheel gemaakt. Doordat de frontlinies langer geworden zijn en de Amerikaanse strijdkrachten meei’ verspreid moeten worden, zijn de Verenigde Staten in een passievere positie geraakt, waarin zij klappen krijgen”, aldus de Chinese premier. TEL AVIV (AFP). Een groep van meer dan honderd Joodse immigranten uit de Sovjet-Unie is vanochtend op de lucht haven Lod. btf Tel Aviv. aangekomen. De immigranten, die afkomstig zijn uit Riga, Wilna en Moskou, hebben tegenover de pers verklaard, dat het sinds kort niet meer zo moeilijk is voor joden in de Sov- jet-Unie een visum voor Israel te bemach tigen. Ook is de houding van de Russische functionarissen volgens hen vriendelijker geworden. GENÈVE (ANP) Er zijn elementen van genocide in de deportatie van Afrikanen in Rhodesië en uit de Caprivistrook (het noordoostelijk deel van Zuidwest-Afrika). In de Portugese koloniën worden massa-executies uit gevoerd, Senegalese dorpen langs de grens met Guinee-Bissao zijn ver woest, in Zuidwest-Afrika zijn negers zonder vorm van proces terechtge steld, en de behandeling van politieke gevangenen in Zuid-Afrika en Rho desië is alarmerend. Dat zijn enkele van de conclusies die een ad hoe werkgroep, ingesteld door de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties, heeft neerge legd in haar rapport over zuidelijk Afri ka. De werkgroep, die sinds 1967 de toe stand in zuidelijk Afrika onderzoekt, be staat uit vertegenwoordigers van Sene gal, Oostenrijk, Joego-Slavië, India, Peru en Barbados. Het rapport is tijdens de vergadering van de Commissie voor de Rechten van de Mens in Genève aangenomen met 25 stemmen voor, geen tegen en drie ont houdingen (Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten). De commissie heeft het mandaat van de werkgroep verlengd. Binnenkort zal een rapport worden uit gebracht over de apartheid, vanuit een oogpunt van internationaal strafrecht. Nederland stemde eveneens voor de re solutie, waarin het rapport werd goedge keurd, hoewel de Nederlandse afgevaar digde Th. van Boven eerder had gezegd dat zijn delegatie enkele conclusies van het rapport in twijfel trekt. Met name het gebruik van het woord „genocide” voor de acties in de Caprivistrook vond hij aanvechtbaar. Verder voorzag hij moeilijkheden bij de uitvoering van de aanbeveling dat de bescherming van het Rode Kruis ook zou moeten gelden voor vrijheidsstrijders. De werkgroep heeft gegevens verza- ST. JOHN’S. (Reuter). De provincia le premier van Newfoundland Joseph Smallwood vindt dat de „propaganda, de nonsens en het geklets” over de jaarlijk se zeehondenjacht „voldoende is om je maag om te keren”. Vanaf een schip in het ijs ter hoogte van Labrador nam Smallwood het doden van de zeehonden in ogenschouw en zei dat de „Newfoundlanders niet wreed zijn Newfoundlanders brengen niet graag lichamelijke pijn toeEn hen daarvan te beschuldigen, is een gruwe lijke lastering”. Smallwood die al eerder verklaarde de jacht, waarbij jonge zeehonden worden doodgeknuppeld, persoonlijk te zullen ver dedigen bij premier Trudeau en minis ter van Visserij Jack Davis, „was nog nooit trotser geweest op de bevolking van Newfoundland dan gisteren en vandaag toen ik zag hoe deze mensen hun werk verrichten”. Üwtiurjmu» 1 wereldopinie bij de beschuldiging dat Is rael oorlogswinst wil boeken door bezette gebieden te annexeren. Jeruzalem is in derdaad een netelige kwestie in elk ak koord dat zou kunnen worden gesloten. De stad is door haar geschiedenis van eeuwen het religieuze middelpunt van drie godsdiensten geworden, doch uit het karakter van godsdienstig heiligdom kan moeilijk een territoriaal recht worden afgeleid. Strategisch heeft Jeruzalem geen betekenis, al is er meermalen bloedig om het bezit van de stad gevochten. De emo ties, die door religieuze frustraties wor den losgemaakt, zijn vaak gevaarlijker en moeilijker te beteugelen dan politieke De- weegredenen. Een nieuwe status voor Je ruzalem, vastgesteld in overleg met, de betrokken landen en confessionele insti tuten, zou wellicht als inleiding tot een groter akkoord over de toekomstige situa tie in het Midden-Oosten, zijn nut kunnen hebben. Het ligt trouwens steeds meer voor de hand dat de onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten zullen moeten beginnen over de gedetail leerde knelpunten waarvan Jeruzalem ze ker niet het minst belangrijke is.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3