Invoering 1 januari 1792 KAMERMEERDERHEID VOOR Ook Italianen mogen voorgelicht NIEUWE VESTIGINGSWET worden over geboortenbeperking nog in onzekerheid Vast werk! PvdA-KANDIDATEN EERSTE KAMER Fins kabinet afgetreden Swarttouw-personeel Querido §aat samendoen met Arbeiderspers ill HOOGOVENS IJMUIDEN échte graan-genever die is van verhoeven! IBh mi Oude wet uit fascistentijd ongeldig verklaard Huurwaarde voor loonbelasting en premie 1971 Geen uitspraak over afsluiting Haagse city wili 19 DONDERDAG 18 MAART 1971 TIJDELIJK 1.30 Slachtoffer Generaal pardon Boliviaanse regering afgetreden Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER de jam voor mannen Bewijsstuk Nota over universiteit van Amsterdam de ADVERTENTIE ZWAABDEMAKtl, ADVERTENTIE ANN01792 Haagse Gereedgekomen in: ADVERTENTIE r ADVERTENTIE BI De directeur van Swarttouw, de heer Poortvliet (rechts op de foto) in dis cussie met enkele werknemers van het constructiebedrijf. „Voor een vacuüm behoeft echter niet te worden gevreesd. Bovendien zal er voor de verkoop van verpakte geneesmiddelen Evenals voor deze week het geval is ga randeert de bank voor de resterende twee weken nogmaals het loon. Maar dat is wel geschied na overleg met de vijf belang rijkste opdrachtgevers: DSM, Verolme, Nieuwe Matex, Gulf en Mobil. Men kwam overeen dat deze de komende twee weken de verplichtingen normaal zullen voldoen, mits het Swarttouw-personeel die veertien dagen eveneens normaal zal doorwerken, „zodat”, aldus het ondernemingsraadslid J. van der Meulen gistermiddag, „alles af hangt van de blauwe ketelpakken. Niet van DEN HAAG. In verband met de huur verhoging per 1 april 1971 deelt het mi nisterie van financiën mee dat voor de heffing van de loonbelasting en premie AOW/AWW de geldswaarde van het ge bruik van huizen met ingang van dezelfde datum worden bepaald volgens de onder staande normen: „Vrije sector”-woningen: 190 pet van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de personele belasting 1970/1971. Personele belasting 1970/1971 150 160 170 175 180 190 zonder kleurstof en conserveermiddel anders. Het besluit van het constitutionele hof is niet zozeer van belang voor de ont wikkelde bovenlaag van de bevolking, die er wel voor weet te zorgen dat ze krijgt wat ze wil. Ze is van veel meer belang voor de overgrote meerderheid aan onder ontwikkelde Italianen, vooral in het zui den, van wie een deel niet kan lezen en schrijven. Onder deze categorie vallen de meeste slachtoffers van de nu afgeschafte wet. De kandidatenlijsten, vastgesteld al door de gewesten, werden zonder discussie aan vaard. Van de zittende leden is dr. A. Querido uit Amsterdam, hoogleraar in de sociale geneeskunde, niet op een verkies bare plaats terechtgekomen. De huidige defensiespecialist in de Tweede Kamer, de heer W. Wierda, staat tweede op de Friese lijst. Mr. R. v. d. Bergh uit Amster dam, op dit moment eveneens nog lid van de Tweede Kamer, staat eerste reserve op de Noordhollandse lijst. Prcmiewoningen Percentages van de huurwaarde DEN HAAG Aan het einde van dit jaar zal het oude stelsel van maar liefst 41 verschillende vestigingsregelingen voor de detailhandel worden vervangen door de nieuwe wet voor de detailhandel. Streefdatum van invoering van de nieuwe wet is 1 januari 1972. Tegeljjk met de voorbereiding van de nieuwe wet zal een speciale commissie zich beraden over de toekomst van het detailhandelonderwys. In deze commissie zullen vertegenwoordigers zitten van bedrijfsleven, de overheid en het onderwijs. De voorbereiding van de nieuwe wet zal voornamelijk bestaan uit het ontwerpen van stringente regelingen voor de veiligheid en de bescherming van de volksgezondheid. Deze toezeggingen heeft staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) de Tweede Kamer gisteren gedaan. Met name de woordvoerders van ARP. CHU, PvdA en VVD hadden aangedrongen op meer duidelijkheid over de maatregelen voor de veiligheid en de toekomst van het onderwijs. Het besluit van het constitutionele hof heeft vanzelfsprekend ook consequenties voor de pil. Terwijl de pil officieel in Italië taboe was, zal deze nu openlijk mogen wordt verkocht en aangeprezen. Waar schijnlijk zal in theorie een recept voor de pil nodig zijn. De praktijk is echter al LA PAZ (AFP en DPA) De voltallige Boliviaanse regering is afgetreden. Het is de eerste regeringscrisis in Bolivia sinds generaal Juan José Torres op 7 oktober vorig jaar door een staatsgreep aan de macht kwam. AMSTERDAM Tussen de uitgevers maatschappij Arbeiderspers n.v. en Queri- do’s uitgeverij n.v. is in beginsel overeen stemming bereikt over een hechte samen werking. De samenwerking zal vooral gezocht worden in administratie, produktie en verkoop, zo heeft Querido medegedeeld. AMSTERDAM Naar aanleiding van de afwijzing door minister Veringa van de gemeentelijke bestuursregeling voor de universiteit van Amsterdam heeft wet houder Van de Velde van onderwijs woens dagmiddag in de Amsterdamse raad mee gedeeld dat B. en W. binnenkort een slot- nota zullen uitbrengen waarin uitvoerig verslag wordt gedaan van het tussen de minister en het gemeentebestuur gevoerde overleg. Tevens zal aandacht worden besteed aan de juridische overwegingen die mede een rol hebben gespeeld. In de nota worden ook de voorstellen gepubliceerd die weder zijds zijn gedaan ten aanzien van de wijzi gingen in de verordening. Het plan is de nota op 31 maart in de raad te behandelen. De Tweede Kamer schaarde zich in grote meerderheid achter het doel van de nieuwe wet. Dat doel is om de moderne ondernemer meer bewegingsvrijheid te geven. Ondernemerskunde is belangrij- ker dan specifieke vakkennis. Vakbe kwaamheid zal natuurlijk nog wel be langrijk blijven, maar de eisen die daar aan worden gekoppeld mogen de moder ne ondernemer niet binden ten aanzien van zijn assortiment. Nederhorst uit Gouda en A. Smit uit Enschede. Groep 3 (Noord-Holland, Fries land), voor Noord-Holland-noord, Noord- Holland-zuid en Amsterdam: A. Kloos uit Landsmeer, C. A. Koopman uit Alkmaar, mevr. Irene Vorrink uit Amsterdam en E. Steenbergen uit Bussum; 1. voor Friesland: J. H. Zoon uit Leeuwarden. Groep 4 (Zuid- Holland): H. Versloot uit Oostvoorne, M. de Niet uit Den Haag, L. M. de Rijk uit Warmond, E. Meester uit Amsterdam en E. Brongersma uit Heemstede en G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven. Een suggestie van drs. Lems om de be voegdheid voor het geven van een ont heffing, evenals bij het verlenen van de vergunningen bij de Kamers van Koop handel te laten, werd door staatssecreta ris Van Son van de hand gewezen. „In de nieuwe wet is er een eenheid van be leid door de ontheffingsbevoegdheid bij het hoofdbedrijfschap voor de detailhan del te leggen. Dat moeten we niet gaan verbreken door de Kamers van Koophan del daarmee te belasten,” zei de bewinds man. Volgende week zal over de inge diende amendementen, de motie en het wetsontwerp worden gestemd. 'n zuiver natuurprodukt Als u iets goeds wilt onder de kurk, zacht vraag uw slijter dan Verhoeven- smaakvol jonge dubbelegraan-genever. exclusief Volgens waarnemers heeft de regering hiermee voor Torres de weg vrij willen maken voor de vorming van een nieuw kabinet. Het nationalistisch-linkse kabinet stond de laatste tijd bloot aan scherpe kritiek. mens D’66 en de P.P.R. Hij zei veel waardering te hebben voor de hoofdge dachte van het wetsontwerp, maar wilde hier en daar toch wel wijzigingen aan brengen. Een aantal door hem ingedien de amendementen maakt weinig kans. Wel nam de staatssecretaris enkele sug gesties van de heer Lems over, die bre dere voorlichting willen over de veilig heid en de volksgezondheid. Een van de gevolgen van de nieuwe ruimere wetge ving is namelijk dat de scherpe branche- afbakening vervalt. Daardoor zouden bij voorbeeld ondeskundigen elektrische in stallaties kunnen aanleggen of verkopen Stringente maatregelen zullen nodig zijn. De staatssecretaris onderschreef dat. de witte boorden, of van de gehandschoen- den, maar gewoon van de ketelpakken”. Over de stand van zaken werden geen mededelingen verstrekt. Alleen vertelde districtsbestuurder P. Burgerjon van de Metaalbedrjjfsbond, dat na inzage van de boeken hem begin deze week pas was ge bleken, dat het bedrjjf acht tot negen mil joen gulden schulden heeft. Een regelrechte uittocht van het perso neel is er tot dusver niet geweest. Een man zei: „We willen dat beperken, zodat er geen sneeuwbaleffect ontstaat. We gaan ook liever als groep over. Dat het nu nog goed komt, dat geloof ik niet meer. Die twee weken moeten wij alleen de bank weer aan haar geld helpen door af te le veren. Daarna bestaat Swarttouw niet meer, heus niet”. Arbeiderspers zal de vestiging aan het Amsterdamse Hekelveld verlaten en onder gebracht worden bij Querido ^an het Singel. Beide bedrijven zullen hun activi teiten onder eigen naam blijven voort zetten. Nu het principe-besluit genomen is, zal met het personeel en de vakorganisaties overleg worden gepleegd over de gevolgen van deze samenwerking. Over enige tijd zullen hierover mededelingen worden ge daan. Deze ruimere en vrijere opzet maakt het onderwijs erg belangrijk. Verschillen de sprekers besteedden veel aandacht aan de positie van de lagere detailhandels- school. Het K.V.P.-Kamerlid Krosse had een motie ingediend, die mede is onder tekend door de P.v.d.A., V.V.D., C.H.U en A.R.P. Deze motie vraagt om het diploma van de lagere detailhandelsschool met enkele aanvullende praktijkscholin- gen ook te erkennen als voldoende be wijsstuk voor vestiging in de detailhan delsbranche. Staatssecretaris Van Son zei, dat er al onderzoekingen gaande zijn, maar als de eisen van de motie niet al te stringent worden gehandhaafd, dan zou hij geen bezwaar hebben. De motie heeft de steun van een meerderheid van de Kamer. Een amendement van mr Scholten (C.H.U.) dat uitstel van de wet tot 1 januari 1973 vroeg (omdat er eerst afdoende regelingen moesten worden ge maakt) werd later weer ingetrokken, om dat de bewindsman vond dat de regelin gen wel op tijd klaar kunnen zijn. Drs. Lems (P.v.d.A.) sprak mede na- (Van onze correspondent) ROTTERDAM De ruim driehonderd man personeel van Swarttouws Construc tiebedrijf in Schiedam moeten nog veer tien dagen in bange verwachting hun werk doen. De het afgelopen weekeinde be noemde bewindvoerder, mr. R. Frima, deelde het verzameld personeel gister middag mee, dat de eventuele fusiepart- ners (men zegt drie, waaronder het Bel gische bedryf Pauwels) nog zolang uitstel hebben gevraagd. worden van het vonnis dat dit naar zijn mening een nog belangrijker stap op de weg naar een modern Italië is dan de kort geleden door de Kamer aangenomen echt scheiding. Terwijl de echtscheiding privé- personen aangaat, aldus de De Marchi, be treft de kwestie van de geboortenregeling wereldomvattende problemen van honger, onderontwikkeldheid, armoede, door ouders verstoten kinderen en overbevol king. Opnieuw is met deze uitspraak door het Hof een bres geslagen in de macht die het Vaticaan over de Italiaanse repu bliek probeert te handhaven. 1 De muziekhandel Servaas heeft heit kort geding tegen de gemeente Den Haag inge trokken, waarin het besluit voor de proef- afsluiting werd aangevochten. Dat is ge daan, nadat de gemeente toezegde de straten bij de muziekhandel weer open te stellen en zelfs de proceskosten te zullen vergoeden. 1963 of eerder 1964 1965 1966 en 1967 1968 1969, 1970 en 1971 Oudbouwwoningen (woningen gereed gekomen voor 5 mei 1945): In de regel 150 pet van de huurwaarde personele belasting 1970/1971. Voor de volgende categorieën van oud bouwwoningen gelden echter afwijkende percentages Voor woningen waarvan de huurwaarde op 31 december 1965 afhankelijk van de gemeenteklasse minder bedroeg dan f 900, f 840, of 720 per jaar: 125 pet als het huis voor 1 januari 1921 is gereedgekomen; 145 pet als het huis na die datum, maar vóór 5 mei 1945 is gereedgekomen. Voor woningen waarvan de huurwaarde op 31 december 1965 afhankelijk van de gemeenteklasse meer bedroeg dan f 1620, 1500, of 1320 per jaar: 155 pet als het huis na 1 januari 1921, doch voor 5 mei ’45 gereedgekomen is. (drogisten) een aanvullende regeling ko men.” Het krachtig de hand houden aan de nieuwe wet de rode draad door de meeste betogen van de Kamerleden kwam ook ter sprake bij het onthef fings- en vergunningenbeleid. Bij het vergun- ningenbleid is een speciale regeling ge troffen het zogenaamde „generaal par don.” Het kan voorkomen dat detailhan delaren met een zeer lange praktijkerva ring de vereiste diplomering niet hebben Zij kunnen tot drie maanden na inwer kingtreding van de nieuwe wet vragen om een summiere proef af te mogen leggen, waarna zij de vereiste vergunning wel kunnen krijgen. Een amendement van het K.V.P.-kamerlid Krosse, dat mede is ondertekend door de V.V.D., wil de slui tingsdatum voor het „generaal pardon” al op 1 april dit jaar bepalen. De staats secretaris ontraadde dit amendement met klem. Niet lang geleden verscheen een vrouw op de televisie die moest vertellen dat ze al drie keer een keizersnede had onder gaan, hoewel dit voor haar gevaarlijke consequenties had. Niemand had haar wil len vertellen hoe ze de zwangerschap kon verhinderen, ook haar dokter niet. De uitspraak van het hof is te danken aan het onvermoeibare streven van een nu 41-jarige Milanese journalist socioloog- schrijver Luigi de Marchi. Hij was aan zijn zoveelste proces wegens het versprei den van voorlichtend materiaal op dit ter rein, toen de hoogste rechtsinstantie in eens omging. De Marchi verspreidt al sinds jaar en dag voorlichtend materiaal dat dan direct in beslag genomen werd. Wel slaagde hij er onder grote tegenwer king in met Amerikaanse hulp van de zo genaamde „Pathfindergroup” in Rome een consultatiebureau opgericht te krijgen, dat in 1956 geopend werd' Het was tevens het enige bureau in het land. Op het ogen blik werken er dertig artsen, waaronder bijna de helft die in het buitenland wer den opgeleid. Dezelfde lands-advocaat die de fascis tische wet nog een paar jaar geleden was olijven verdedigen, was in het laatste pro ces van dat De Marchi was aangedaan in eens op opzienbarende wijze omgegaan. Dok hij verklaarde zich erover het an tieke geval op te heffen. De Marchi verklaarde na het bekend (Van onze redacteur in Rome) ROME Vanaf vandaag mogen Italianen ongestraft woorden voorgelicht over de manier waarop z(j de uitbreiding van hun gezin willen regelen. Het consti tutionele hof heeft een oude wet uit de fascistentyd ongeldig verklaard waarin staat dat iedere vorm van verspreiding ook op wetenschappelijk niveau van methoden die tot gevolg hebben dat zwan gerschap wordt verhinderd, verboden is. De praktijk van deze wet was, dat methoden om geboorten tegen te gaan op de universiteiten niet werden onder wezen. Het gevolg daarvan was dat hele generaties van artsen in Italië in theo rie oook de gynaecologen niet weten hoe de zwangerschap kan worden ver minderd. Deze wantoestand leidde onder meer toe dat er ieder jaar naar schatting 3 miljoen abortussen in Italië worden ge pleegd. Een getal dat veel lager had kun nen zijn als de partners beter waren inge licht. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De partijraad van de PvdA heeft gisteravond de kandidaten lijsten voor de Eerste Kamer vastgesteld. In groep 1 (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) staan op verkiesbare plaatsen de heren: J. B. Broeksz uit Hil versum, A. Mater uit Geldrop en M. C. Verburg uit Middelburg. In groep 2 (Gel derland Overijssel, Groningen en Drente): A. R. Vermeer uit Arnhem, M. Troostwijk uit Groningen, A. A. C. Maaskant uit Zwolle, G. W. Kolthoff uit Sleen, G. M. DEN HAAG De president van de rechtbank in Den Haag zal geen uitspraak doen over de proefafsluiting van een deel van de Haagse binnenstad voor het verkeer. SEVILLA VJRANGE MARMELAK IWAAPDEMAKER*^ 1 MAARSSEN iHOMAHDJ/ I (Van onze redacteur in Scandinavië) HELSINKI. Premier Ahti Karjalai- nen heeft gisteravond het ontslag van zijn vijfpartijenkabinet ingediend bij pre sident Kekkonen. De Finse regering is ten val gebracht door de weigering van de communistische fractie te stemmen voor een opheffen van de prijsstop op huren en enkele levensmiddelen. Verder verzette men zich tegen aangekondigde prijsverhogingen op koffie, suiker en ta bak. Een compromis-voorstel om alsnog de prijspolitiek door een commissie te la ten bestuderen bracht geen oplossing evenmin als een poging van president Kekkonen, die de communisten in de re gering wilde behouden. De huidige regering kwam na veel moeilijkheden de vorige zomer tot stand en was een vijfpartijencoalitie bestaande uit Centrum partij, Zweedse Volkspartij, Liberale Volkspartij, plus de twee linkse partijen: sociaal-democraten en commu nisten. De parlementaire basis van deze regering was uiterst sterk, men bezette 144 van de 200 mogelijke zetels, waarvan de communisten er 36 hadden. De nu overblijvende 108 zetels zijn weliswaar ge noeg om verder te regeren maar ondanks dat heeft premier Karjalainen het ontslag ingediend. Men verwacht dat president Kekkonen de sociaal-democraten zal voorstellen de drie open plaatsen in het kabinet te bezetten die door het vertrek van de communisten zijn vrijgekomen. Een besluit hierover zou genomen worden op de eerstvolgende partij vergadering van de socialisten op 24 maart en de re gering blijft aan tot dan. Nieuwe verkie zingen behoren ook tot de mogelijkheden. ’.*x Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v.a.f 173.—.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19