Explosieven gevonden Plan staatssecretaris: Italië Campagne Publiek moet meer in tegen ultra-rechts meebetalen aan recreatie Frans defensiebeleid blijft onafhankelijk Van Gend en Loos gaat geldvervoer verzorgen Baby gijzelaar bij bankroof Service voor Marokkanen LET OP TREINEN I I I I I I I Zuidvietnamezen Debré kritisch over Salt-gesprek AGENDA pagina 16 Verder in de krant Na succesvolle geheime proef before you buy HET WEER Opnieuw proces in Tsjecho-Slowakije Raadsverkiezingen Den Bosch: 45 pet bleef thuis geven weer basis in Laos prijs Hoogovens weer 4 dividend I MYRIANTHA Scc morris o w DONDERDAG 18 MAART 1971 61e JAARGANG NUMMER 113 Het woord is aan... 3,00 DUS NAAR: Stijgend gebruik hazenberg „Geef al het geld of het kind gaat er aan' NIEUW!!! Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel. (020)223596 Meer voorlichting m...m...m... heerlijk Telefoon 1 64 79 17*50 I TRUFFELS m 4 smaken: arak cognac triple sec advocaat 100 GRAM 1,45 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post f 19,15. per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Af en toe buien IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DE KENNEMEK COURANT EN WAARIN OPGENUMEN Johann Scherr: ADVERTENTIES official dealer Staatssecretaris Van de Poel I (Zie verder pagina 3) vanaf «/WVWWWW' ^VVVVVVVVWVVVVVVVVVV\AAnnrVlWVMVWVVVVMVVVVWVVV’ (Van onze redactie Utrecht) port De opstandelingen van vandaag zijni meestal de tirannen van morgen. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Uitgebreide sortering dames- heren- en kinder-suède- nappa- en lamsvachtjassen. over aan- PRAAG (AP) In Ceska Lipa, in de Tsjechoslowaakse provincie Noord-Bohe- men, begint binnenkort een proces tegen een groep jongelui. Ze worden ervan beschuldigd kort na de invasie van augustus 1968 een monument voor het rode leger te hebben vernield. Tuincentrum - Vlaamseweg, Haarlem Plant nu coniferen, heesters, rozen enz. Enorme keus voor kamer en tuin I Dames-en heren suède- en nappa pantalons. Pigskin sports-coats. COLLSTROP (hout) tuinafscheidingen. Telefoon 24 32 83 -28 03 21 ADVERTENTIES 23.50 17.5' 3— 3.5’ 0.25 Kantoor: Lange Nïeuwstraat 427 IJmuiden. Telefoon administratie l 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uui tel 1 05 19 Redactie tel. 1 53 89. na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewgks E. Koning val ook geen zin heeft hem met geweld te bedreigen. Elke wagen wordt bemand met een chauffeur en een bijrijder, die bei den ongewapend zijn. De auto’s staan tij dens het transport voortdurend per radio in contact met centrale punten. Voor de bemanning van de nieuwe geldtransport- wagens geeft Van Gend en Loos de voor keur aan zo veel mogelijk eigen personeel dat daarvoor een aanvullende opleiding krijgt. De chauffeurs zijn onbekend met de inhoud van de pakketten die zij ver voeren. De proef in Zuid-Limburg is een paar jaar geleden begonnen toen de banken een geleidelijke verschuiving voorzagen van de overvallen op banken naar de overvallen op onbeveiligde geld transporten In samenwerking met de Ne derlandse Bankiersvereniging en met name de commissie die zich met bank- beveiliging bezighoudt namen aan de proef deel de AMRO-Bank de Neder- landsche Middenstandsbank en de Alge mene Bank Nederland. Nu het systeem voldoende is ontwikkeld, hebben de ban ken Van Gend en Loos opdracht gegeven voor een landelijke opzet. v ti Zwiei Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Franco Restivo tijdens zijn verklaring in het parlement. houden met het feit, dat de prins tot de meest actieve en invloedrijke personen hoort die aan de extreem-rechtse kant staan. De omvang van organisaties als het ,,Fronte Nazionale” is echter zo klein en de werkwijze lijkt zo op de geheim zinnigdoenerij van lagere schooljongens, dat het directe gevaar voor de Italiaanse staat niet al te hoog moet worden aan geslagen. wikkeld land oplegt, aan de urbanisatie en aan de degradatie van het woonmilieu. In het meerjarenplan wordt meege deeld, dat voor de daarvoor in aanmer king komende gebieden het tot stand ko men van basisplannen voor de openlucht recreatie zal worden gestimuleerd. Ook in de komende jaren zal voorrang worden gegeven aan voorzieningen voor de dag recreatie bij grote bevolkingsconcentra ties en in streken waar weinig natuurlijk recreatiegebied aanwezig is. Het rijk blijft de stichting van recreatieschappen aanmoedigen. SAIGON (AP). Het Zuidvietnamese leger heeft vandaag opnieuw een onder- steuningsbasis in Laos prijsgegeven. Het was de landingszone ..Brown” en het omringende oerwoud, welk gebied ook als toevluchtsoord had gediend voor de troepe die dinsdag de vuursteunbasis Lolo. 8 kilometer westelijker hadden ont ruimd na hevige Noordvietnamese druk. De lichte vrachtwagens zijn speciaal voor het geldtransport gebouwd. Er zijn beveiligingen op en onder de auto’s aan gebracht. Waaruit deze bestaan wil Van Gend en Loos niet zeggen Maar de be veiligingen maken het onder meer ónmo gelijk dat rovers er zo maar met de auto vandoor kunnen gaan. In de auto is een kluis aangebracht die de chauffeur niet zelf kan openen, zodat het bij een over- IJMUIDEN (ANP) Hoogovens stelt voor het dividend over het boekjaar 1970 te bepalen op vier gulden per gewoon aandeel van f 20. Hiervan werd in decem ber 1970 al 1,20 als interimdividend uit gekeerd. zodat het slotdividend f 2,80 zal bedragen. Aan de houders van prioriteitsaandelen zal een dividend van 24 per aandeel van f 600 worden uitgekeerd. Het voorgestelde dividend per aandeel is gelijk aan dat van vorig jaar. Het totaal uit te keren dividendbedrag is ten opzichte van vorig jaar gestegen van f 43,9 miljoen tot f45,3 miljoen, dit mede als gevolg van de vergroting van hei aandelenkapitaal door de vorig jaar uitgegeven agiobonus van 2 per aandeel van f 20. De Algemene Vergadering is op 23 april vastgesteld. DEN HAAG Meer dan tot nu toe zal er van worden uitgegaan, dat de gebruikers van specifieke, dure, recreatievoorzieningen daarvoor be talen. Staatssecretaris Van de Poel van CRM zegt dit in het vandaag aan de Tweede Kamer aangeboden „Meerjarenplan voor het rijksbeleid op het gebied van de openluchtrecrea tie”. (Van onze correspondnt) DEN BOSCH. Bij de gemeenteraads verkiezingen gisteren in 's-Hertogen- bosch, noodzakelijk geworden in verband met de annexatie van de gemeenten Em- pel-Meerwjjk en Engelen, heeft de K.V.P. twee zetels gewonnen. (Nu 21 van de 37.) De opkomst bij de verkiezingen was on geveer even gering als vorig jaar: 55 percent. Nieuw in de Bossche raad is de groep- Knillis (2 zetels). Bossch’ Belang wist haar zetelaantal van twee op drie te brengen. Het wegvallen van de partij Den Bosch 2000, die niet meer aan de verkiezingen deelnam omdat zij meen de dat haar ideeën door de andere par tijen voldoende werden gewaarborgd, heeft bij verschillende kiezers toch onrust gewekt. Buiten deze verschuivingen is er in de raad weinig veranderd. De protestanten handhaafden hun ene zetel, de combina tie P.v.d.A.-P.P.R. komt met één man meer in de raad (nu 5), terwijl de com munisten, die deze keer het lijstnummer* 1 hadden gekregen, stemmen kunnen heb ben getrokken van mensen, die nog in de overtuiging verkeerden dat deze lijst 1 aan de K.V.P. toebehoorde. In sommige kiesbureaus, waar de C.P.N. vorig jaar slechts enkele stemmen haalde, werden er nu plotseling tientallen op deze partij uitgebracht. Niettemin was het totaal van 623 net niet voldoende voor één zetel D’66 houdt twee raadszetels, maar het stemmenaantal liep terug van 1788 tot 1671. De P.S.P. haalde 619 stemmen, wat te weinig was voor een zetel. De V VD bleef op drie zetels. ■I C PESCHARs M CASH CARRY TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM Nylontapijt, 200 breed 12.90 Nylon tegels, 40x40 1.29 Keukens 170 cm, RVS blad 250— 85.- 75.- I 189.- I 25.- 3.- 6.50 11.75 6.51 I 1.45 2.60 Uit het gebied van „Brown”, 23 kilo meter ten westen van de Zuidvietname se grens, werden twee bataljons en een regimentshoofdkwartier teruggetrokken op Vietnamees gebied. De troepen wer den op de terugtocht onophoudelijk met mortier- en artillerievuur bestookt. NEW VORK. (AFP) Frankrijk zet de door generaal De Gaulle uitgestippel de onafhankelijke koers vastberaden voort, zo schrijft de Franse minister van Defensie. Michel Debré i het aprilnum mer van het Amerikaanse tijdschrift „Foreigh Affairs” Deze koers is gericht tegen de politiek van machtsblokken en beschermt de strategische onafhankelijk heid van Frankrijk jegens de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en Groot-Brittannië, speciaal wat de auto nomie van zijn kernbewapening aangaat. A.s. vrijdag en zaterdag als reklame ARAK-SLAGROOM GEBAK 6 in een doosje van 3.60 voor 250 GRAM 3,50 Oma s appeltaartje 3,25 Heeft u onze Sachercake al geproefd? per stuk 4,00 tegie mogelijk maken, en daarvoor ont breekt het nog aan collectieve gevoelens Niettemin komt het Franse afschrikwa- pen heel West-Europa ten goede aldus Debré. Het zal uitsluitend worden ge bruikt „in antwoord op een situatie die algemeen als ernstig wordt onderkend.” moed.r te hebben teruggegeven. GRENOBLE (AFP en DPA). De golf banditisme met gijzelaars in Frank rijk houdt niet op. Gisteren is in de Pa- rijse voorstad een vierde bankoverval uitgevoerd Kort nadat het bijkantoor van de „Ban- que Nationale de Paris” was geopend, kwamen drie gewapende mannen het kan toor binnen. Zij grepen een baby uit de armen van de moeder en richtten een revolver op de hals van het kind. De rovers riepen het bankpersoneel toe: „geef al jullie geld, anders gaat het kind er aan”. Met een buit van 4.200 gulden verdwe nen de overvallers na de baby aan de geen bijdrage van het rijk ontvangen. Daarbij is het de vraag in hoeverre al gemene maatschappelijke voorzieningen uit de algemene middelen moeten wor den bekostigd, dan wel dienen te worden betaald uit het vrij beschikbare inkomen van het individu, aldus de staatssecreta ris. Een interdepartementale commissie zal over het beginsel van retributiehef- fingen nader adviseren. Hierbij zullen te vens andere mogelijkheden tot het ver werven van inkomsten in beschouwing worden genomen, zo wordt in het meer jarenplan meegedeeld. Vooi IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34. IJmuiden Fel 15141* Bij een onbewaakte spoorwegover gang in Spaubeek staat sinds gisteren dit bord. De sierlijke krullen beteke nen: „Let op de treinen. Voorzichtig”. Het bord is door DAF-Born geplaatst ten behoeve van de tientallen en in de toekomst 250 Marokkanen, die in deze buurt in een voormalig, retraitehuis zijn ondergebracht. Wandtegels. 15x15, p. m2 TEL 32 29 37 De juistheid van het „om niet toegan kelijk stellen” wordt in twijfel getrokken, nu de kosten van beheer en onderhoud steeds stijgen en de lagere organen hierin Verwachting van het K.N.M.1 tot vrij dagavond - Veel bewolking met af en toe buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind, aanvankelijk uit zuidoost tot zuid, morgen overdag draaiend naar westelijke richtingen Mini mumtemperaturen omstreeks 4 graden en maximumtemperatu ren ongeveer 7 graden. De Amerikaans-Russische SALT-be- sprekingen over beperking der strategi sche bewapening kunnen volgens Debré de kloof tussen Europa en de Verenigde Staten vergroten. Worden ze met succes bekroond, dan zouden ze de stabiliteit in Europa' kunnen aantasten, want de twee supermogendheden zouden ei, bij het vaststellen van de strategische situatie naar hun vitale belangen, toe over kun nen gaan nieuwe gevaren te scheppen op terreinen die voor hen van secundair be lang zijn.” Zo gaat bijvoorbeeld de Ame rikaanse strategie uit van een „nucleair slagveld in Europa., wat voor de Ame rikanen misschien slechts van bijkomstig belang is maar voor de Europeanen van beslissende betekenis, daar dit kan lei den tot de vernietiging van het conti nent.” De NAVO heeft naar het oordeel van minister Debré een grondige wijziging.jn het grootst mogelijke oordeel van alle bondgenoten” ondergaan door het feit dat Frankrijk een eigen kernmacht heeft op gebouwd en zich heeft onttrokken aan bevoogding. De betrekkingen tussen de leden van het oondgenootscbap hebben een „eerlijker” karakter gekregen door dat is afgerekend met bet dogma dat de belangen van de Europese landen altijd identiek zijn aan die "an de Verenigde Staten”. Het delen van de kernmacht door Frankrijk met andere Europese landen acht Debré niet uitvoerbaar. Een politieke unie zou pas een Europese nucleaire stra- Uit het binnenland 2, 13, 19, 21 Buitenlands nieuws 3, 17, 19 Van Dag tot Dag3 A chtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Films 9, 11 Kunst 11, 15 Uit wijzer 11 Weg en Wiel13 Radio en tv 15 W eerrapport 16 Feuilleton 16 Economisch nieuws 19. ?5 Sport23 Beurs 25 Luidsprekers 10, 12 De voorlichting van het publiek recreatiemogelijkheden zal meer dacht krijgen en dan nu speciaal de voor lichting „in het veld”. Van de in het meerjarenplan opgeno men investeringsbedragen is ongeveer 15 percent bestemd voor het noorden, 15 per cent voor het oosten. 18 percen! voor het zuiden én 52 percent voor het westen. De landelijke investeringen zullen vol gens het plan voor 1971 rond f 48 miljoen bedragen. De volgende jaren zullen deze investeringen oplopen van 83 milioen in 1972 tot 121 miljoen in 1975. Hiervan is 1.2 percent bestemd voor planvorming, 28.9 percent voor grondaankopen en 69.9 percent voor de inrichting van de recre atiegebieden. Over het gehele land ver spreid worden 68 recreatiegebieden en -streken genoemd- Kunststof bovenkast, 100 br. B Kasten (hang en leg) B Keukenbuffet Spaanplaten. 380 x 180 x 1,5 Spaanpl. kl afm. 10 mm, p. m2 B Polyester golfplaten, p. m2 Tropisch Triplex deurplaten B „Decor” Houtkrullenplaat Hardboard vloerplaten. 61 x 122 Hardboard deurplaten vanaf Type Formica p. m2 Mahonie profielplaten. 214x122 Wandpl. „Decowall” en „Lux-o- mur” 244/275/305 x 122 vanaf „Fotowall” 275 x 122 Skai meubeldoek Suède Wandbekl. Nieuwe vurentengels. p. m. Houten schrootjes, p. m2 vanaf 11.50 Zachtboard. 244x 122 8.75 Tegelboard. 183/244 x 122, vanaf 15.— Geperforeerde bedplaten Asbestplaten, 70x130, p. plaat Polyester lichtkoepels Wastafels W.C.-pot Douchecabine Wastafels op poot (Van onze redacteur in Rome) ROME. Sinds vorig jaar december is de Justitie bezig extreem-rechtse groe pen op het spoor te komen, die volgens de bijeengegaarde bewijsstukken van plan zouden zijn het Italiaanse staatsbe stel omver te werpen. Deze mededeling deed de Italiaanse minister van Binnen landse Zaken, Restivo, gisteravond in de Kamer en de Senaat. Zijn optreden in het parlement volgde op een dag, waarop de activiteiten van politie en carabinieri niet langer geheim konden worden ge houden. Minister Restivo was in zijn me dedelingen uiterst vaag, terwijl ook in de kranten gisteravond nog weinig concreets te melden viel. Restivo deelde mee, dat in Palestrina, een dorp buiten Rome in de Abruzzen, elf kilo explosieven waren gevonden. Hij verklaarde dat er geen reden tot alarm was, maar dat de ex treem-rechtse actie ook niet ondergewaar deerd diende te worden. De vermoedens die tot nu toe worden gehoord, gaan voornamelijk uit naar het „Front'? Nazionale” van prins Valerio Borghese en naar andere kleine, maar zeer actieve splintergroepen op het uiterst rechtse front. Documenten en proclama ties zijn gevonden, waaronder teksten die voor radio en tv voorgelezen hadden moe ten worden. Het „Fronte Nazionale” van Junio Va leri j Borghese is duidelijk het krachtigst en best gefinancierd van alle uiterst rechtse organisaties buiten de officiële fascistische partij, de MSI van Georgio Almirante. Ze zou ook gelden uit het buitenland, met name uit Engeland en de Verenigde Staten, ontvangen. Ze wordt in het algemeen aanzienlijk gevaarlijker geacht dan de MSI. Borghese is gehuwd met een afstammelinge van de tsaar van Rusland en door zijn hoge Italiaanse adel gezien in oude Europese kringen. De nu 63-jarige Borghese is een goede vriend van Otto Scorzeny, in 1943 de bevrijder van Mussolini, toen die op de Gran Sasso gevangen zat. Borghese is nu een geheimzinnig man met zeven adressen in Rome. waar hij nooit te vinden is. Ook bezit hij een bui tengoed, waar hij zich twee keer per week vertoont en waar een soort feodale hofhouding heerst. Borghese, werd in 1949 vrijgelaten, nadat hij drie jaar gevange nisstraf had uitgezeten voor zijn daden in de oorlog. De officiële mededelingen over de ac ties van de laatste maanden tegen ultra rechts noemen de naam Borghese echter niet. Het blijven speculaties, die verband UTRECHT. Met sterk beveiligde, maar uiterlijk onopvallende bestelwagens gaat Van Gend en Loos over een paar weken geldtransporten verzorgen. Na een paar jaar in het geheim in Zuid-Lim burg met drie wagens ervaring te hebben opgedaan in geldtransporten voor drie grote banken, heeft het bedrijf nu enkele tientallen wagens in bestelling. Elke bankinstelling en ieder bedrijf dat geld te vervoeren heeft, kan van de nieuwe transportmiddelen gebruikmaken. Naar Van Cend en Loos meedeelt, overweegt ook de PTT een deel van zijn geldtrans- over te dragen. 11.- w 9.- 50.- B 35.— 29.5C 375— I 99— 9.90 Het vandaag verschenen plan is het eerste van een lange reeks; jaarlijks zal een bij. gesteld vijfjaren-plan worden gepubli ceerd. In het plan wordt er op gewezen, dat de deelname aan talrijke vormen van openlucht-recreatie in de laatste tijd snel ler stijgt dan met vele andere vormen van vrijetijds-besteding het geval is. Aan genomen mag worden, zo wordt gezegd dat ook negatieve invloeden de drang naar het vrije-buiten stimuleren, zoals de vrijheids-beperkingen. die een dichtbe volkt, technisch en economisch hoog ont-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1