Universiteiten kennen ook toehoorders OPENHEID NOG NIET ZOVER ALS IN ENGELAND Politicoloog drs. H. van den Berg: denkbeelden over joden ZESTIGJARIGE BOND HEEMSCHUT: moeten er kunnen blijven Bundeling van krachten nodig „Bewoners gerestaureerde wijken „Er zijn veel verkeerde HE Spaanse toren van mensen ïi „Max Tailleur houdt bepaalde mythe in stand” 21 DONDERDAG 18 MAART 1971 I 99 99 VERDEDIGERS MAX TAILLEUR Kantoorkolossen (Van onze correspondent) GRONINGEN In Nederland is men nog niet zover als in Engeland, waar in principe iedere belangstellende via radio en televisie een academi sche opleiding kan volgen. Een dergelijke „open universiteit” zal bij ons op den duur wel urgent worden, gezien het steeds groeiende aantal studenten en de te verwachten verkorting van de studie- en arbeidsduur. Veel gesloopt Dit woord: RALLY THERAPIE RACISME Dit woord: RAMPSPOED VREEMDE TALEN Dit woord: RECHTER BOERINNEN Bundeling (Van een medewerker) AMSTERDAM Onuitroeibaar is het verhaal van de joodse schoenen handelaar, die vóór hij naar Duitsland werd getransporteerd, zijn winkel voorraad onder twee kennissen verdeelde. De één kreeg alle linker schoe nen, de ander alle rechter. Dat wordt dan een jodenstreek genoemd. Over dergelijke dingen maakt drs. Harry van den Berg zich kwaad. Hij is politico loog, werkt op het Koos Vorrink-instituut van de P.v.d.A., verzorgt de voor lichting van de Nederlandse Zionistenbond. Deze bond, waarvan een groot deel van de Nederlandse joden lid is, en*die onder meer de emigratie naar Israel stimuleert, kwam onlangs in het nieuws via de mededeling in het jaarverslag dat „het aantal net niet antisemitische opmerkingen in de massamedia niet onbelangrijk is toegenomen’’ Dit zinnetje werd ge schreven door de voorzitter, prof. M. Tels. Een groot deel van de bestuurs leden van de Zionistenbond, bij wie Harry van den Berg, heeft zich er nogal kwaad over gemaakt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „We willen van het odium af, bewaarders van monu mentjes te zijn en oud-Hollandje te spelen”. Dat zegt de administrateur van de Bond Heemschut, de heer C. van Everdingen. Hij is de chef van het bureau dat de bond in Amsterdam heeft in het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk. Heemschut vierde dezer dagen zijn 60-jarig bestaan. „Men beschouwt ons nog teveel als lieden die zich inspannen om ergens een huis te doen restaureren maar die zich niet interesseren voor de leef baarheid van die wijk. Dat moge vroe ger misschien wel zo geweest zijn, momenteel willen we, om een ietwat lelijke-vergelijking te maken, ’n heel gebit bewaren maar niet één tand voorzien van een gouden kroon”. ’’j F 1 DRS. H. VAN DEN BERG Die mensen moeten dan naar de Bijlmer of een andere buitenwijk. En dat willen ze niet. In eerste instantie zullen ze zich daar blauw moeten betalen aan huur. Maar het is ook zo en dat weegt haast nog zwaar der dat ze uit hun oude, vertrouwde om geving wegraken. Ze willen liever in een krottenwijk blijven wonen dan evacueren naar zo’n nieuwe, ongezellige en peperdure buitenwijk. VVVVVWVVVX/WVVWWVV^Iiü6 is het ontstaan- Harry van den Berg vindt dat er veel verkeerde denkbeelden over joden bestaan. „Iemand als Max Tailleur houdt op een zeer ergerlijke manier een bepaalde mythe over joden op gang,” zegt hij. „Hij hamert voortdurend op bepaalde kenmer ken die joden zouden hebben. Veel jonge mensen moeten al niets meer van die on zin hebben. Het is grapjes maken over de frustratie van mensen die zich in de positie van de minderheid voelen. Het ergste is nog zijn grove typologie, de wal gelijke vooroordelen die hij zo in stand houdt. Sommige mensen zouden gaan denken dat ze werkelijk zo zijn als Max Tailleur zegt. Mensen die joden als een caricatuur zien, krijgen hun ideeën in die moppen bevestigd. Max Tailleur maakt in wezen een caricatuur van zichzelf. Dat is zijn „handel.” Hij zou een beetje meer verantwoordelijkheidsgevoel moeten heb ben, hij zou moeten weten wat het voor een bepaalde groep mensen betekent dat ze door hem consequent tot een carica tuur worden gemaakt." Toch moet men niet denken dat onderwijs op universitair niveau alleen weggelegd is voor studenten, die zich op tentamens en examens voorbereiden. Onze universi teiten zjjn óók toegankelijk voor toehoorders, die tegen betaling van inschrjjvings- kosten plus een betrekkelijk geringe vergoeding één of meer colleges kunnen volgen. En dat niet alleen, want ze openen hun poorten nog op andere manieren voor „de buitenwacht”. Restaureren kost veel geld en Heemschut wil voortaan, dat een wijk die gerestau reerd wordt ook voor de oorspronkelijke bewoners behouden blijft. Maar, dan zal er een veel grotere subsidie van de over heid uit de bus moeten komen. Die over heid geeft nu ook vele miljoenen voor re stauraties uit, maar het zal dan op andere leest moeten geschieden. Nu is het zo, dat alleen het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk bijdraagt, als mede provincies en gemeenten. „Maar ook het ministerie van Volkshuisvesting moet zich financieel met deze zaak gaan be moeien”, aldus de heer Van Everdingen. Heemschut werd op 2 februari 1911 in Am sterdam gesticht. In de vorige en het begin van deze Wat er dus gebeuren moet is, de huizen in die oude wijken weer bewoonbaar ma ken. Maar de gemeente speelt wel eens een grondpolitiek die niet te volgen is en men ziet dan op vrijgekomen terrein een enorm kantoorgebouw verrijzen. Dan is het voor wat er van de oorspronkelijke wijk resteert wel gebeurd. Als er eenmaal zo’n kolos staat, dan kun je de rest eigen lijk wel afschrijven. En dat is nu juist waar Heemschut zich tegen wil verzetten. Geen plotselinge veranderingen in het stadsbeeld, geen architectonische raritei ten in een straatwand die van een heel andere structuur is. De heer Van Eeverdingen zegt: „Heus, we zijn wel gek op een monumentaal ge bouw, maar we zijn gekker op een wijk als geheel. Om bij de merkwaardige beeld spraak van het gebit te blijven: Wat heb je aan een gouden tand als de overige er niet meer zijn?” eeuw was er weinig waardering voor de historische schoonheid van ons land. Als een stadspoort of een mooie kerk bouwval lig werd, dan sloopte men die. Molens wer den bij tientallen afgebroken. Grachten die geen functies meer hadden werden ge dempt, hoewel dat toen voor het verkeer nog helemaal niet nodig was. Tegen het einde van de vorige eeuw was er echter hier en daar al een verandering te bespeu ren. In de negentiger jaren werd het ka steel Radboud in Medemblik gerestaureerd, maar dat was een uitzondering. Dat ging de architect A. W. Weissman zeer aan het hart. Hij maakte een beschrij- ving van alle historische monumenten in Noord-Holland. Zijn werk bracht een om mekeer teweeg. Weissman riep de verte genwoordigers van alle organisaties waar van hij steun kon verwachten op 27 april 1909 in het Muntgebouw in Amsterdam bijeen. Daarbij waren vertegenwoordigers van kunstenaarskringen, architectenbon den, toeristenorganisaties en studieclubs van oudheidkundige verenigingen. Resul taat van de bespreking was, dat de Bond Heemschut werd opgericht, zij het bijna twee jaar later. De bond was eerst een bundeling van or ganisaties. Spoedig werd hij ook openge steld voor particuliere leden. Heemschut besloot zelf geen historische monumenten in eigendom te verwerven, maar het op richten en de aktiviteiten te stimuleren van plaatselijke organisaties en van instel lingen die zich ten doel stelden historische monumenten aan te kopen en te restaure ren. spijzen bijvoorbeeld of liever gezegd: gerechten. Vervolgens gebruikt men rechten voor: verbeteren oordelen er tenslotte: vonnissen. Het zelfstandige naamwoord is natuurlijk recht en daarvan is "afgeleid: rechts voor: in rechte richting, juist, precies en ver volgens: niet links. Van oudsher heeft men aan de rechteizijde de voorkeu) gegeven, omdat de mens een rechts- handig wezen is. Kilsdonk uit Amsterdam gesproken. Later kreeg hij een briefje, waarin hij werd uitgemaakt voor „vuile, smerige joden vriend.” Mensen die dergelijke brieven sturen zijn natuurlijk pure verknipte anti semieten. Er zijn er niet veel. Ik geloof dat het merendeel van de Nederlanders zich tegen dergelijke uitlatingen zal ver zetten”, meent drs. Van den Berg. „Men sen die zich uiten in racisme tegen joden of negers of tegen arbeiders hebben een beperkt denkvermogen. Ik sprak laatst een man die ervan overtuigd was dat joden het gehele wereldkapitaal bezaten om niet-joden uit te buiten. Zo’n man heeft het normale nadenken niet ge leerd.” „Als zo iemand mij uitscheldt voor „vuile rotjood” dreun ik hem helemaal in elkaar. De tijd is voorbij dat je dit soort dingen over je heen laatgaan. Het is een kwestie van mentaal geëmanci peerd zijn. Op school heb ik eens een jongen, die me al eerder had uitgeschol den, bijna bewusteloos geslagen. Vanaf dat moment weet ik dat ik er overheen ben. Het is natuurlijk niet goed te praten dat je iemand in elkaar slaat, maar je hebt het nodig om een stuk vrijheid te realiseren. Omdat-je in een minderheids positie zit, moet je de zaken zelf oplos sen. Als je de sterke arm nodig hebt, heb je het gevoel dat je minder bent dan een ander.” Vele woorden die betrekking hebben op sport, zijn overgenomen uit het En gels Sommige ervan zijn vertaald Dai is bijvoorbeeld het geval met het woord ’•allp waarvoor men ook hei Nederlandse woord sterrit gebruikt Een sterrit is een rit per fiets maar meestal per auto waarbij de deelne mers van verschillende vertrekpunte' een bepaalde plaats moeten bereiken Hun wegen zijn dus als de stralen van een ster, gericht naar het middelpunt Het woord rally is van Latijnse af komst en heeft via het Frans Enge land bereikt Het Latijnse ligo bete kent: ik bind; alligo uit adligo Is: ik bind vast Het Frans heeft illiet voor bijeenkomen en rallier voor: weer bij eenkomen En daarvan is rally afge leid voor: tocht waarbij de deelnemers tenslotte bijeenkomen. ver helemaal niet zo zijn bedoeld”, zegt drs. Van den Berg, die dit alles niet on begrijpelijk vindt. „Veel mensen in de Joodse gemeenschap zijn behept met een Auschwits-syndroom. Dat heeft niet al leen te maken met de tweede wereldoor log. Ook daarvóór is de positie van joden vaak dubieus geweest.” „Het oprichten van de staat Israel heeft voor die mensen als een therapie ge werkt. Hun gevoel van veiligheid werd ge symboliseerd in Israel en zijn prestaties Als je vanuit die gedachte redeneert en je ziet dat de houding ten opzichte van Israel soms is veranderd, dan voelen de ze mensen dat alsof er anders tegen hen wordt aangekeken. Als op het bestaan van Israel kritiek wordt uitgeoefend, wordt voor hun gevoel hun veiligheid aan getast. Het is logisch dat deze mensen dan emotioneel reageren. Ze voelen zich onveilig, bestempelen anti-Israel-opmer- kingen als anti-semitisch. En dan ben je in een kringetje terechtgekomen.” Volgens drs. Van den Berg is er echter de laatste jaren niets veranderd in de houding tegenover joden. Zo’n affaire rond het woord „jood” in Van Dale’s woordenboek noemt hij volstrekte onzin. Zo’n boek signaleert alleen het gebruik van bepaalde woorden. „Daarom is de samensteller nog geen antisemiet. Maar de mensen reageren er scherp tegen door hun angst en door hun gevoel van onvei ligheid.” „Onlangs heeft in een demonstratieve bijeenkomst voor de vrijlating van ver oordeelde Russische joden pater Van Er zijn slechts weinig woorden die eindigen op spoed voorspoed, tegen spoed en rampspoed. Het Middelneder lands kende ook: onspoed, jeghen- spoed en wederspoed die alle drie on geveer hetzelfde betekenden als tegen spoed, maar die uit de taal verdwenen zijn. Het woord spoed betekent: goede voortgang, ijver. Wij kennen, zich spoeden, Duits sich sputen, Engels to speed. Latijn spatium: ruimte, tijds duur en zelfs Latijn spes: verwachting horen ook tot de familie. Men neemt nu op grond van Middel nederlands jeghenspoed aan dat het woord tegenspoed he’ oudste is en dai daarnaar voorspoed is gevormd Rampspoed verklaart men dan wat ge wrongen als een mengvorm van ramp en onspoed. Bij de Groninger universiteit bijvoor beeld wint de gedachte om het onderwijs meer open te breken binnen het college van curatoren veld. De beperkende fac tor is de massificatie. President-curator prof. H. J. Dijkhuis juicht het toe als de deskundigheid van de universiteit ook aan anderen dan de studenten ten goede komt. Maar men kan de deur alleen open zetten, als de primaire taak van de uni versiteit, het geven van onderwijs aan de studenten, niet in het gedrang komt. Dat is het knelpunt. Maar prof. Dijkhuis is van mening, dat de afstand tussen de uni versiteit en de mensen, die er van kunnen profiteren, zonder dat ze er echt worden opgeleid, in het noorden veel te groot is. Een rechter is iemand die uit hoofde van zijn functie bij de landsoverheid recht spreekt. Het werkwoord rechten betekent letterlijk: wat urom is recht maken, rechtbuigen en vandaar- tets in een bepaalde richting brengen op richten, rechtop zetten, een ladder bij voorbeeld. Dan gaat rechten ook be- betekenen: gereedmaken, toebereiden. Beelddocumentatie, waarvan prof. dr. T. P. van Baaren directeur is. Het is een klein museum van schriftloze culturen, het enige in zijn soort ten noorden van de IJssel. Helaas ontbreekt de ruimte om scholen, verenigingen en andere groepen te ontvangen. Dat de Groninger universiteit er niet exclusief voor de studenten is, blijkt ook uit het vormingswerk dat door de Vereni ging voor Hoger Landbouwonderwijs in Groningen in samenwerking met de uni versiteit voor boerinnen wordt georgani seerd. Reeds een jaar of twaalf geleden werd van de zijde van de boerinnenbon den de vraag gesteld of het verenigings werk tot dan toe alleen op de boeren afgestemd zich niet zou kunnen uit strekken tot de vrouwen. En de organi satorische kant van deze nieuwe taak van de Vereniging voor Hoger Landbouwon derwijs berust al verscheidene jaren bij dr. C. D. Saai, lector sociologie in Gro ningen. In de loop van de tijd is de deel neming gestegen en zijn de activiteiten uitgebreid. Naast een cursus in het win terseizoen is er nu bovendien een jaar lijke studiedag, speciaal voor de jonge boerinnen. Drs. Van den Berg ziet geen enkele aanwijzing dat het aantal net niet anti semitische opmerkingen is toegenomen. Hij vindt het onbeschaamd om zoiets in het jaarverslag te schrijven. „Maar wel licht zijn veel meer mensen het met prof. Tels eens. Ik zie dat vooral wat oudere mensen de laatste twee jaar het gevoel hebben gekregen, dat het optreden tegen joden veranderd is. Dat is het gevolg van het feit dat een deel van de pers en wel licht ook een deel van de publieke opinie zich tegen Israel heeft opgesteld. Daar door worden opmerkingen als antisemi tisch ervaren, hoewel ze door de schrij- De eerste Heemschut-akties hadden veel succes. Het waren veldtochten tegen lint bebouwing en tegen ontsierende reclames langs de wegen. Heemschut ontwierp de eerste schoonheids- en welstandsverorde- ningen, die door de provincie en gemeen ten werden overgenomen. De bond begon in 1923 met de uitgifte van het tweemaandelijks periodiek „Heem schut”. In 1933 kwam er een commis sie die zich speciaal bezig ging houden met „de weg in het landschap”. In 1938 kwamen er in elke provincie commissies die het hoofdbestuur adviseren en die waarschuwen als er monumenten of land- schapsschoon gevaar lopen verloren te gaan. Er zijn vele congressen, monumenten dagen en tentoonstellingen gehouden, zo als tien jaar geleden de expositie „Levend erfdeel”, die een ongekend grote belang stelling trok. De bond gaf van 1940-1954 een Heemschutserie uit, die bestond uit 54 deeltjes. Ze zijn al lang uitverkocht en al leen antiquarisch te krijgen tegen zeer hoge prijzen! Sinds 1968 zijn er de Fibula-Heemschuts- boekjes in populaire, handzame vorm, die de verschillende facetten van het Heem- schutwerk en de monumentenzorg belich ten, stedeboekjes, boekjes over ambachten en volkskunst en over onderwerpen die karakteristiek zijn voor land of gewest. Er is tegenwoordig een groeiende be langstelling voor al wat er goed en waar devol is gebleken op het gebied van archi tectuur, stedebouw of landschap. Maar Heemschut zou graag zien dat er een bun deling van krachten komt tussen de vele oudheidkundige verenigingen: een „Hen drick de Keyser”, een stichting Diogenes, De Hollandsche Molen, de Kastelenstich ting e.d. Ze zouden samen met Heemschut een front moeten vormen tegen plannen, welke cultuurvormen uit het verleden zou den verloren doen gaan. „Inmiddels is er door een aantal joden een geheime verdedigingsorganisatie op gezet. Dat vind ik belachelijk. Ik heb een paar namen horen noemen. Weer het type mensen dat denkt dat Nederland niet meer genoeg bescherming biedt Als je nu al militair gaat trainen, ben je, zelfs van uit joods standpunt, een eind op de se- mi-fascistische weg. Vanuit een bepaalde gevoelswereld is het te begrijpen, maar binnen de Nederlandse verhoudingen is het gevaarlijk. Allerlei mensen die iets tegen joden hebben, krijgen er misschien het gevoel door dat ze zich tegen de jood se verdedigers moeten verdedigen. „Het is wel zo, dat door restauratie de huur van een oud huis voor de gewone man onbetaalbaar wordt. U ziet dat aan het Bergkwartier in Deventer. Erg mooi, maar slechts mensen met een groot inkomen kunnen zich veroorloven daar te gaan wo nen. De oorspronkelijke bewoners zijn ver dreven. Zo’n wijk krijgt meteen een ander karakter. En willen die oorspronkelijke be woners zo graag naar een andere plaats? Helemaal niet. Kijk naar Amsterdam, waar allerlei akties gaande zjjn van mensen die in een buurt wonen welke gesaneerd dreigt te worden. Volgens eén eeuwenoud gebruik vindt om de tien jaar telkens wanneer het jaartal op een 1 eindigt in de Spaanse stad Valla de herdenking plaats van de patroon van de stad. Een van de hoogtepunten van de fees ten is het vormen van menselijke torens. Het jochie „vierhoog" boven de mensenmassa mag zeker geen last hebben van hoogtevrees. „De joodse gemeenschap verkeert in een permanente crisis. De gemeenschap is uitgedund en er zijn niet genoeg jonge mensen meer om in een bestuur te zit ten. Eén percent van de joodse gemeen schap vertrekt jaarlijks naar Israel. Ze zien hier geen toekomst meer in joodse zin. Mensen, die zich duidelijk als jood willen identificeren, trekken weg, want ze vinden hier geen joodse traditie meer. Misschien trekken sommige joden ook wel weg omdat ze bang zijn om weer eens weggevoerd te worden. Ze willen vei ligheid. In de oorlog was de situatie zo dat talloze mensen zijn verraden Naar mijn idee is er nu een generatie jeugd, die dat niet meer zou nemen. Men is veel meer politiek bewust, men zal veel eerder reageren. Het is fataal geweest dat in de tweede wereldoorlog maar zo’n kleine groep gereageerd heeft!” Van oudsher kunnen mensen van buiten de universiteit bepaalde colleges bij wo nen. De belangstelling blijkt vooral groot voor talen, die niet uitsluitend op hoofd vakstudenten zijn ingesteld. Italiaans springt er uit. Interesse komt onder meer van zakenmensen met Italiaanse klanten, die ook elk jaar met vakantie naar Italië gaan. De voorzitter van de faculteit der let teren, prof. dr. J. A. G. Tans, zegt, dat het Centre culturel francais enkele ja ren geleden opgericht door de Groningse universiteit in samenwerking met de Franse ambassade colleges op alle mogelijke niveaus en van verschillende aard geeft. Universitaire colleges Ameri kaanse letterkunde staan de laatste tijd ook zeer in de belangstelling van niet-stu- denten. Dat geldt ook voor de cursus Fries voor niet-Friezen. Maar de academie blijkt voor iemand die er onbekend is, toch wel een drem pel te zijn, waar men niet gem’akkelijk overheen stapt. Vooral omdat er geen voorlichting over mogelijkheden voor mensen van buiten de universiteit wordt gegeven. Want de Groninger universiteit heeft de handen vol aan de gewone studenten. Maar het biologisch-archeolo- gisch instituut heeft van de oprichting af ruim een halve eeuw geleden nauw contact met de noordelijke bevol king. Drie stafleden zijn tevens conserva tor van de archeologische afdeling van de drie provinciale musea in het noor den. Via deze mensen komt een stuk we tenschappelijke informatie snel voor het grote publiek beschikbaar. Verder doen de studiegroepen van de Drentse Prehisto rische Vereniging en de Vereniging voor Terpenonderzoek vaak een beroep op me dewerking van de staf. In deze studiegroe pen zitten amateurarcheologen, die zich breed willen oriënteren. Het instituut heeft ook een eigen expositie, waarmee het zich iedere woensdagmiddag rechtstreeks tot de burgerij wendt. Enigszins vergelijkbaar met deze expo sitie is het volkenkundig museum in het Instituut voor Godsdiensthistorische Ui Eï i I |l "T WMfnai Jl V ft Hi '4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21