SLUITING VAN EEN DIJK Studietoelagen KERNPROGRAM PvdA KOST 1 MILJARD MEER Kamercommissie wil meer weten over spreekverbod VVDM Vrouw lichtte oom op voor 22 mille Oost en west groeien naar elkaar toe Progressieven willen belastingdruk met 0,6 pet per jaar opvoeren Groot recreatieplan in West-Betuwe te laag censuur in Namibië Nederland moet Gevolg van Rijnkanalisatie Koninkrijksstatuut DIEVENBENDE OPGEROLD J. VAN DEN DOEL PvdA IN PROEFSCHRIFT Oppositie verwijt minister Luns Nog geen besluit over referendum opzeggen Journalist vraagt vervolging van ds. Dorsman Ook Groningse Staten tegen militaire plannen -M 2 DONDERDAG 18 MAART 1971 Groningse universiteit: SEPTUAGINT: CENTRALISATIE Intrekking subsidie NKIJ-congres Internationaal hof gaat beraadslagen Dertigste poliogeval Waterproduktie naar 4 miljard kubieke meter per jaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kernprogramma van de PvdA zou als het uitgevoerd werd, vier miljard gulden vergen, één miljard meer dan aanvankelijk werd geraamd. De drie progressieve partijen, PvdA, D’66 en PPR willen, als zij aan de macht komen, de belastingdruk met 0,6 percent per jaar opvoeren, zodat in 1975 ongeveer 3 miljard meer aan inkomsten beschikbaar zal zijn voor de financiering van hun kernprogramma. Blijkt dit programma te ambitieus, dan zal naar evenredigheid worden gekort op de voornaamste prioriteiten in dat programma, namelijk woningbouw, onderwijs en ont wikkelingshulp. Polio-epidemie GASHAARDEN DRU haarden 20% korting ADVERTENTIE Ze DEN HAAG. De politie heeft woens dag b(j een inval in twee gekraakte pan den in Den Haag twaalf jongens en meis jes in de leeftijd van 16 tot 21 jaar aan gehouden, die verdacht worden van een groot aantal diefstallen en inbraken in Den Haag en omgeving. Een antal anderen die ook tot de groep behoorden, werd niet thuis getroffen. Drie jongens van de groep waren eerder deze week op heterdaad be trapt bij het stelen van lood. Volgens de politie leefde de groep op kos ten van de gemeenschap, zonder ooit een cent te betalen. Zo zouden zij zich meer dan eens in kledingmagazijnen in nieuwe kleren hebben gestokken, zonder die te betalen. Ook zouden zij een aantal dief stallen uit auto’s op hun geweten hebben. In Staphorst is vanmorgen het dertigste poliogeval geconstateerd. Het betreft een 15-jarig meisje, dat met verlammings verschijnselen aan de benen, in een zieken huis in Zwolle is opgenomen. Deze mengvormen, aldus dr. Van den Doel, verenigen de voordelen van de be staande structuren in Oost en West. De convergentie ontstaat dan doordat de poli tici in alle landen slechte ervaringen op doen met de bestaande ordes en zich daar door bewust worden van de noodzaak tot hervorming. Voor de toekomst verwacht de promovendus dan ook een vergroting van de ondernemersvrijheid in de Oost- europese landen en een vergroting van de overheidsinvloed in de Westelijke staten. dat een dergelijke wettelijke regeling bin nen de komende vier jaren het parlement zal hebben gepasseerd. MIDDELBURG. De waterproduktie in Nederland zal in de komende dertig jaar toenemen van anderhalf tot vier miljard kubieke meter per jaar. Staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volks gezondheid zei dit woensdag bij de opening van het nieuwe gebouw van de watermaat- schappij Zeeland in Goes. In Nederland is inzake de reorganisatie van de waterleiding nog niet veel tot stand gekomen. Maar het is volgens de staatssecretaris de bedoeling nog in deze kabinetsperiode te komen met een voorstel tot wijziging van de Waterleidingwet. Deze vergroting van de overheidsinvloed is volgens hem echter noodzakelijk als men vraagstukken als de woningbouw, het onderwijs, de volksgezondheid, het leef milieu en de ruimtelijke ordening gron diger wil aanpakken. UTRECHT Eenzijdige opzegging van het Koninkrijksstatuut vóór 1 juli 1972 en volledige terugtrekking van de Neder landse strijdkrachten Uit Suriname en de Antillen. Dit zjjn eisen van de actiegroep „Septuagint” een groepering van pro gressieve priesters, predikanten en leken in het woensdag uitgegeven rapport „Suri name en de Antillen zelfstandigheid nu”. De groep heeft het rapport aangeboden aan de Nederlandse politieke partijen, de Eerste en Tweede Kamer en de vakbonden. niet op de bank. De vrouw ging er haar schulden mee aflossen. Naast schulden had ze ook zorgen. Haar man had zijn werk verloren, hij kreeg een hartkwaal en werd nagenoeg invalide. Bo vendien had ze haar moeder van 87 jaar in huis die ook verpleging nodig had. „Het was een doffe ellende”, zei de verdachte. De officier van Justitie schreef alles toe aan het verkrampte pogen van de ver dachte, om „boven haar stand te leven. Ze gooide er duizenden guldens tegenaan. Daartoe diende ook het leegkloppen van de oude oom, die met een levenslang bank roet blijft zitten. Uitspraak op 31 maart. Dat blijkt uit een toelichting op de resolutie, die het bestuur van de PvdA het buitengewone partijcongres zal voorleggen, dat zaterdag in Rotterdam wordt ge houden, ter goedkeuring van het gemeenschappelijk regeringsprogramma met D’66 en PPR. De resolutie gaat er van uit dat het nationaal inkomen met 4,8 percent per jaar zal stjjgen (prognose van het Centraal Planbureau) waarvan de helft vrjj besteedbaar moet blijven, maar de andere helft kan worden aangewend voor de financiering van gemeenschapsvoorzieningen door middel van belastingverhoging, verhoging van so ciale premies en heffingen ter financiering van het milieubeheer. Aangenomen wordt dat in 1975 op deze manier 6 5 7 miljard gulden extra beschikbaar komt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De maatschappijstruc turen in Oost en West voorzover het de verdeling van de economische macht be treft evolueren niet alleen, maar groeien ook naar elkaar toe. Dit is heel ruwweg gezegd de conclusie uit het proefschrift „Convergentie en evolutie”, waarop het Tweede-Kamerlid van de PvdA, drs. J. van den Doel, vanmiddag is gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen. De promotie in de aula van de Nederland se Economische Hogeschool in Rotterdam werd door vele politieke figuren onder wie zijn politieke tegenstander, minister Schut van Volkshuisvesting bijge woond. Drs. E. L. Berg, oud-Kameriid van de PvdA en drs. J. P. Pronk, deskundige op het gebied van de ontwikkelingssamen werking, fungeerden als paranimf. Pro motor was prof. dr. J. Tinbergen. MEPPEL In verband met de pollo- explosie in Staphorst heeft de Groningse journalist T. Hulst in een brief aan de of ficier van Justitie in Zwolle verzocht een strafvervolging in te stellen tegen ds. P. J. Dorsman in Staphorst, op grond van artikel 48 van het Wetboek van Strafrecht (mede plichtigheid) in samenhang met de artike len 307 en 308 van het Wetboek van Straf recht te weten veroorzaken van dood of lichamelijk letsel door schuld. Dr. Dorsman is nameljjk tegenstander van vaccinatie. Epidemiologen verwachten, dat tegen het einde van deze week de polio-epidemie in Staphorst het grootste deel van haar kracht zal hebben verloren. Uit kweekproeven in de laboratoria van het rijksinstituut voor de volksgezondheid is gebleken, dat de kracht van het virus, waardoor de ziekte wordt veroorzaakt, aan het afnemen is. Onder normale omstandigheden zal het aantal ziektegevallen in Staphorst volgende week niet meer toenemen. DEN HAAG. Het internationaal ge rechtshof zal nog niet beslissen over het Zuidafrikaanse voorstel tot het houden van een volksstemming in Namibië (Zuid- west-Afrika). Een uitspraak hierover in dit stadium zou vooruitlopen op de uit eindelijke beslissing die het hof moet nemen. verboden bij de in Büren gelegerde dienstplichtigen van de bewakingscompag- nie Van Heutz informaties in te winnen over de slechte werkomstandigheden waarin zij zouden verkeren. Een protest tegen deze gang van zaken bij de terri toriale bevelhebber zuid en de bevelheb ber van de landstrijdkrachten generaal Van Rhijn haalde, zoals bekend is, niets uit. De territoriaal bevelhebber zei dat aan het besluit van de Belgische com mandant niet te tornen was. Generaal Van Rijn conformeerde zich aan deze uitspraak. Ook een audiëntie bij minister Den Toom bleef, volgens de VVDM, zon der resultaat. „De minister zegde op 15 februari toe de zaak te zullen onderzoe ken maar we hebben sindsdien niets meer vernomen”, aldus de VVDM-voor zitter Reijntjes. De Kamerleden was over de affaire Büren weinig bekend, maar zij beloofden het met de minister ijlings over deze zaak te zullen opnemen. De heer Reijntjes: „Het is toch te gek dat een Belgische militair het Nederlandse leger de wet kan voorschrijven. van concentratie is onderhevig aan de evo lutie: de economische ordes maken op ver schillende tijdstippen dezelfde verandering door en wel zodanig dat elke maatschappij in dezelfde volgorde dezelfde vaste mijl palen passeert. Zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie worden volgens dr. Van den Doel overspoeld door een golf van bedrijfs- concentraties. Deze concentraties kunnen slechts gedeeltelijk worden gemotiveerd met kostenvoordelen door produktie op grotere schaal. In de Verenigde Staten gaat het bij bijna de helft van de fusies om een samengaan tussen bedrijven die technisch geen verwantschap met elkaar vertonen waardoor kostenvoordelen weg vallen. In de Sovjet-Unie zijn het ver moedelijk overwegingen van propaganda behoefte aan bestuurlijke overzichtelijk heid en geloof in de marxistische theorieën die de „overconcentratie” in de hand heb ben gewerkt. Om deze „overconcentratie” zowel in Oost als in West terug te schroe ven, is maar één probaat middel voor handen: een scherpe overheidscontrole op alle fusies. Daarvoor zou bijvoorbeeld in Nederland een wettelijke regeling moeten worden getroffen, die het verbod tot fusies mogelijk maakt. Dr. Van den Doel gelooft (maar dat staat niet in zijn proefschrift) „Septuagint” stelt voor het statuut te vervangen door een solidariteitsperiode. Deze periode kan, volgens de groep, alleen dan effectief en vacuümvullend zijn als Nederland door financiële en zonodig tech nische bijstand, Suriname en de Antillen in staat stelt te breken met de huidige economische afhankelijkheid van westerse concerns. Nederland mag geen economische boycot afkondigen, als progressieve krach ten het bestuur van deze gebieden over nemen. Het zal juist de Nederlandse en Europese markt open moeten stellen voor Surinaamse en eventuele Antilliaanse eindprodukten. Ook wanneer dit de Neder landse concurrentie-positie zou schaden. De vier Kamerfracties zeggen geen ge bruik te willen maken van het recht op interpellatie, omdat het NKIJ in beroep is gegaan tegen de negatieve uitspraak van de president van de Haagse recht bank. Zij laten er echter geen twijfel over bestaan dat het gevoerde beleid hen sterk verontrust en dat zij dat beleid herzien willen hebben. De mate van centralisatie is echter niet alleen onderhevig aan evolutie, maar ook aan convergentie: de economische ordes in Oost en West groeien naar elkaar toe. Deze beide processen zijn volgens de promo vendus een gevolg van het feit dat geen van de bestaande economische ordes ge schikt is om de doeleinden te bereiken, die de politieke leiders in Oost en West zich hebben gesteld. Aan de hand van exacte analyses licht hij toe dat er slechts enkele maatschappijstructuren bestaan waarin deze doelen op hun best kunnen worden gerealiseerd en dat deze structuren stuk voor stuk het midden houden tussen de tegenwoordige ordes. Deze beste of liever gezegd: optimale ordes hebben in de eerste plaats als kenmerk een centrali satie van economisèhe beslissingen in ge vallen waarin particulieren „ongeprijsde schaarste” scheppen. Om het met andere woorden te zeggen: in die gevallen, waar in particulieren anderen schade berokke nen bijvoorbeeld door milieuvervuiling De president, Sir Muhammed Zafrul- lah Chan, heeft djt gisteren verklaard. Ook het Zuidafrikaanse verzoek, het hof meer feitenmateriaal over de situatie in Namibië te mogen verschaffen, wordt voorlopig niet beantwoord. Het hof wil eerst enkele juridische kanten van de zaak onderzoeken. „Als het hof ooit behoefte zou hebben aan verdere argumenten of inlichtingen over deze zaak, zal het de regeringen en organisaties, die aan de mondelinge be handeling hebben deelgenomen, daarvan in kennis stellen”, aldus rechter Chan. Hij verklaarde de fase van de mondelinge behandeling voor beëindigd. De 15 rech ters zullen zich nu terugtrekken om over de zaak te beraadslagen. Het hof moet een advies geven aan de Veiligheidsraad over de vraag wat de rechtsgevolgen voor de andere staten zijn van de blijvende aanwezigheid van Zuid- Afrika in Namibië, hoewel de Veiligheids raad deze aanwezigheid onwettig heeft verklaard. Namibië is de naam die de Verenigde Naties in 1966 gaven aan Zuidwest-Afrika nadat de VN-assemblee het mandaat van de in 1946 ontbonden Volkenbond, dat Zuid-Afrika het gebied beheerde, beëindigd had verklaard. zonder dat daar een schadevergoeding tegenover staat. Verder is centralisatie nodig als particulieren „ongeprijsde dien sten” leveren. Zo kunnen mensen hun naaste van dienst zijn bijvoorbeeld door ondanks een laag inkomen toch goed te wonen zonder daarvoor voldoende schadeloos te worden gesteld. In de meeste andere gevallen verdient decentralisatie de voorkeur. Men loopt dan de minste kans dat de bureaucratie een greep krijgt op de administratie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met de intrekking van het subsidie voor het dekolonisatiecongres van het Nederlands Komitee voor Inter nationaal Jongerenwerk (NKIJ), zijn ele menten van willekeur en censuur geïntro duceerd, die verstrekkende gevolgen kun nen hebben. Dat schrijven de fracties van P.v.d.A„ D’66, P.S.P. en P.P.R. mi nister-president De Jong in een brief, waarin zij hun verontwaardiging over de intrekking van het subsidie tot uitdruk king brengen. In zijn proefschrift heeft de heer Van den Doel de convergentietheorie van prof. Tinbergen, zoals hij zelf zegt, getoetst aan de feiten. De maatschappijstructuren in de Sovjet-Unie en het Westen bezitten vol gens de promovendus twee componenten: de mate van concentratie van beslissingen bij grote bedrijven en de mate van centra lisatie daarvan bij de overheid. De mate By Scharendijke wordt op het mo ment hard gewerkt aan de afsluiting van het Brouwershavense Gat. Als al les goed gaat wordt de afsluiting op 1 mei een feit. Op de foto: een paar van de in totaal 200.000 betonblokken plonsen in het water. steenfabriek wordt geschikt gemaakt voor winterberging van boten en zal zomers gebruikt kunnen worden voor zeilspor- ten en dergelijke. Het recreatieoord dat straks een oever- lengte van negen kilometer zal hebben, wordt na 1976 nog verder uitgebreid in de richting Lienden. Voor die tijd zal er echter al een aantal zandstranden en een zogenoemd pretpark zijn verwezenlijkt. Vergt het kernprogramma aan directe uitgaven (exclusief sociale premies en milieuverheffingen) ruim 4 miljard gul den, het partijbestuur gelooft dat de middelen voor de bouw van de 15.000 extra woningen (800 miljoen) voor een belangrijk deel op de kapitaalmarkt kan worden opgenomen, desnoods via beleg- gingsvoorschriften. Ook zal het waar schijnlijk niet gelukken het aantal leer lingen in de komende vier jaar terug te brengen tot 30 per klas, omdat het aan bod van onderwijskrachten te gering is. Ook andere gewenste onderwijsvernieu wingen, zoals schooladviesdiensten, ver lenging van de leerplicht, vorming van de werkende jeugd en scholing van vol wassenen doen een beroep op het totale bestand aan onderwijskrachten. Het is daarom zeer de vraag of het daarvoor uitgetrokken bedrag wel volledig nodig zal zijn. De minister van Financiën dr. Witte- veen heeft de Kamercommissie voor Fi nanciën gisteren nog eens voorgehouden dat de trendmatige begrotingsruimte, ontstaat door de automatische stijging van belastinginkomsten, voor de komen- Souvenirwinkels. De souvenirwinkels in Amsterdam mogen het komend toeris tenseizoen ook op zondag zijn geopend. Dit heeft de Amsterdamse raad woens dagmiddag met 18 tegen 17 stemmen be sloten. Het gaat om een proef voor de periode van 1 april tot 20 september. De hoofdstad telt ongeveer 25 souvenirwin kels. (Van onze correspondent) GRONINGEN De Provinciale Staten van Groningen zjjn het eens met het col lege van Gedeputeerde Staten dat de militaire plannen voor Oost-Groningen, zoals die nu op tafel liggen, onverteerbaar zjjn en wjjzen ze dan ook resoluut van de hand. Toch gooit mer de deur niet met een harde klap dicht. De Provinciale Staten delen in dit op zicht ook het standpunt van G.S., dat er nog te allen tijde te praten valt. Alle Statenleden namen gistermiddag na een debat van enkele uren de nota van G.S. voor kennisgeving aan Dit betekent zon der meer dat ook de CPN en de PSP die zich aanvankelijk verzetten tegen elk militair object in Westerwolde. niet van plan zijn de contacten abrupt af te snijden. (Van onze correspondent) MAURIK. In Maurik (West-Betuwe) wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de realisering van een groots recreatie- project voor 25.000 recreanten. Het pro ject wordt in fasen afgewerkt. De eerste fase zal in 1976 gereedkomen en dan in clusief de grond gerekend naar het huidige loon- en prijspeil 16 miljoen gulden hebben gekost. Het recreatiepro- ject omvat voorlopig drie jachthavens voor ongeveer 700 vaartuigen, een. ver warmd zwembad, kantine, kampwinkel, camping voor tenten en caravans van at tracties voor dagrecreatie. Het recreatieproject is een haast wel vanzelfsprekend gevolg van de Rijnkana lisatie. Door de bouw van de sluizen bij Amerongen is bij Maurik een afgesloten rivierarm ontstaan. Deze dode arm is uit stekend voor de recreatie geschikt. Medio april wordt reeds een eerste ge deelte van de eerste fase voor het publiek opengesteld. Dat is dan zestig hectaren met een jachthaven van voorlopig 30 tot 60 scheepjes. Watersport, sportvisserij en oeverrecreatie zullen in de toekomst op het dan ruim 500 hectare omvattende ter rein goed uit de voeten kunnen. Een oude (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het bestuur van de universiteit van Groningen vindt de rijksstudietoelagen die studenten genie ten zozeer achtergebleven bij de huidige levensstandaard dat het een uitkering ineens van rond 650 over het lopende studiejaar noodzakelijk vindt. Het be stuur heeft dit aan minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen geschre ven in een brief, waarin het heet „dat het door de minister de laatste jaren ge voerde beleid inzake rijksstudietoelagen verregaand is achtergebleven bij datge ne wat uit het oogpunt van sociale recht vaardigheid en van goed functioneren van het onderwijs noodzakelijk moet worden geacht”. Het bestuur van de Groningse univer siteit dringt niet alleen aan op genoem de uitkering ineens, maar ook oj mee, en De fracties schrijven de intrekking vooral toe aan het ingrijpen van minis ter Luns. „Het is duidelijk dat de nor male inzichten, die kenmerkend zijn voor het subsidiebeleid van minister Klompé van C.R.M. het onderspit hebben moeten delven tegen de woede van de minister van Buitenlandse Zaken, die in het bij zonder verminderd toegankelijk pleegt te zijn voor denkbeelden die aan zijn lin kerzijde durven te leven”, aldus de brief. De Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen en van kunstenaars heeft in een telegram aan ministerraad en Tweede Kamer ook geprotesteerd te gen het intrekken van subsidie. LEEUWARDEN De officier van Ju stitie bij de rechtbank in Leeuwarden heeft tegen een 49-jarige Eindhovense huisvrouw negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardeljjk, geëist omdat ze haar oom, de 75-jarige A. Wierda in Joure voor 22.000 gulden had opgelicht. Op 13 november van het vorig jaar was ze bij haar oom en tante gekomen met een onthutsend verhaal. „Ik wil jullie waar schuwen”, zie nicht, „er komen ambtena ren van sociale zaken hier om huiszoeking te doen, alles wat van waarde is nemen ze - Wordt verbeurd verklaard.” Ze kreeg haar oom zover, dat hij met een geldkistje met 22.000 gulden voor de dag kwam. „Dat geld zal ik voor u op de bank zet ten, ik zal er goed op passen.” Het geld ging mee naar Eindhoven, maar kwam UTRECHT, -r De vaste Tweede-Ka- mercommissie voor Defensie gaat minis ter Den Toom vragen hoe het mogelijk is dat de Belgische commandant van de NAVO-legerplaats Büren in Duitsland be stuurders van de VVDM (Vereniging van Dienstplichtige Militairen) heeft verbo den met de Nederlandse dienstplichtigen te praten. Zes Tweede-Kamerleden, te weten de heren Meijer (K.V.P.), Wal burg (A.R.P.), Kikkert (C.H.U.), Koud- ijs, Vonhoff (beiden V.V.D.), Wiel draaier (P.v.d.A.) en Bloem (D’66), heb ben dit toegezegd tijdens een VVDM- teach-in woensdag in Utrecht. Vier uur lang legden dienstplichtigen de parlementariërs het vuur na aan de schenen over actuele problemen als wed- de-regeling en democratisering van het leger. De WDM-ers werd tot twee keer toe >p een zo danige vaststelling van de LBO-schalen (waarin het bedrag tot uitdrukking komt dat voor het levensonderhoud van de ou ders van studerende kinderen nodig wordt geacht) voor het komende studie jaar dat daarin de geldontwaarding sinds 1965 wordt verrekend. Voorts vindt het bestuur een hernieuwde vaststelling nodig van het standaardbudgetvan de student, omdat daaraan het bedrag van de studietoelage gekoppeld wordt. Het bestuur zegt overwogen te hebben dat het functioneren van de universiteit „ernstig verstoord kan worden wanneer de economische positie van leden van de universitaire gemeenschap verslechtert of onzeker wordt”. de jaren al genoeg weg is aan uitgaven die automatisch moeten worden ge daan. Er zal hooguit enige ruimte kun nen worden gevonden door lopende uit gavenposten wat terug te schroeven en de efficiency te bevorderen. Bij een aan tal partijen wordt intussen al gedacht aan een verruiming van de 6 percent norm, die tot dusver in het uitgavenbe leid werd aangehouden. Daardoor zal meer ruimte voor nieuwe uitgaven ont staan. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68, Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met WW’’’"'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2