ZEER VEEL DODEN BIJ GEVECHTEN IN LAOS - Britse artilleristen repeteren l I Breuk in Zwarte-Panterbeweging Israëliërs verwerpen denkbeeld van Rogers I I w - 3 25 Mobilisatie der ecologen achtergrond Concessies van Jaja Chan AMERIKANEN BEZORGD OVER ACTIES Cubaanse wet VAN NOORDVIETNAMESE LUCHTAFWEER Zuidvietnamese Dertien Perzen Griekenland gaat deportatiekampen terugtocht ontkend Rechter trekt tegen luiheid sluiten zich terug „Geen internationale vredesmacht” geëxecuteerd Bk 3 t P DONDERDAG 18 MAART 1971 t g Raketten „Geen terugtocht” Beschuldigingen M eningsverschil 7? Drie leiders Proces Angela Davis g It g e n n it >r e rt 11 - CHE SANH (AFP en Reuter) De strüd om de basis Lolo in Zuid-Laos, die door de Zuidvietnamezen is prijsgegeven, is een van de bloedigste ge vechten geweest sinds het begin van het offensief „Lam Son 719”. Dit is gisteren op het hoofdkwartier van generaal Lam in Che Sanh meegedeeld. Een officier van de staf-chef zei, dat 66 Zuidvietnamese geniesoldaten zijn omgekomen en 192 zijn gewond. De Noordvietnamezen verloren 1.100 mili tairen in 48 uur tijd. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De „Zwarte Panters” lijken hun dynamisch elan verloren te hebben. Na een jaar van tientallen politierazzia’s op hun lokale hoofdkwartieren door het land, van vuurgevechten waarbij negen „Zwarte Panters” door de Amerikaanse politie werden gedood en tien tallen werden gearresteerd, na tal van slepende rechtszaken in Pennsyl vania, New York, Connecticut, Illinois, Califomië, treden de Panters steeds minder op de voorgrond. De Zwarte Panters die er prat op gingen de schrik van de blanken en ouderwetse negers te zijn en die zich ten doel stelden de neger een nieuwe waardigheid te geven, zijn uiteengevallen in twee groepen, die beide een verschillende koers voor ogen hebben. van 3.95 voor g i wwwwwwwwwwwwvwwwvwwwvwwwv^ 1 1 ADVERTENTIE /WWVWWVWVWMWWWWVWWWWWWWVWWWVWVWVWWVWWWWWWMMMWWWMWWUk metW r s Van de 300 geïnterneerde „communisten” zullen er 230 of 240 in vrijheid worden ge steld De overigen krijgen verblijfplaatsen in dorpen aangewezen, waar zij met hun gezinnen mogen wonen. De zaken van de 45 geïnterneerde roya- listisch-gezinde officieren en gewezen af gevaardigden van de centrumpartij zullen worden onderzocht De regering zal daarna beslissen wie van deze groep zal worden vrijgelaten. De drie grote panternamen van des tijds: Huye Newton, Eldridge Cleaver en Bobby Seale, hebben niet alleen hun invloed verloren, maar zjjn ook onder ling verdeeld in een interne machts strijd, waaruit Newton vermoedelijk als de gehavende winnaar tevoorschijn zal komen. Tijdens zijn drie jaren in de gevan genis nam Eldridge Cleaver, min of meer samen met Bobby Seale, de lei ding van de partij van Newton over Cleaver ontpopte zich als een ras-schrij- ver en een geboren leider, totdat ook hij (hij was voorwaardelijk vrij gelaten) gezocht werd voor een vermeend mis drijf. Cleaver wachtte zijn arrestatie echter niet af. ontvluchtte eerst naar Cuba, en tenslotte naar Algiers, waar strijdkrachten van Saigon beslist niet in moeilijkheden zijn geraakt langs de Ho Tsji Minh-route. Ze voeren momenteel alleen maar „mobiele manoeuvres” uit. Ingestort. Zeven personen zijn om het leven gekomen en veertien gewond toen in de Indiase stad Bombay een vijf verdie pingen tellend flatgebouw instortte. iten col- de ten, iaar de met n it i t lo sse of- sen J. kei de- ke- af- of lan s. het i in. cht i in oor de kte is. het nde op- t er \lle een G.S. :on- die elk van den. de g- sn en >st ti b ial ;ts lat n- tal ize er in- 15 le sts >r- ler tar igs De lat ise in s— d. s- e- ie )e t» 6 HAVANNA (AFP) Op Cuba kan men voortaan niet meer ongestraft lui z(jn. In Havanna is een wet uitgevaar digd die voorziet in maximaal twee jaar gevangenisstraf voor hen die weigeren te werken. De betrekkelijke beperktheid van Ne derlands oppervlakte, zijn deltaligging aan het laagste uitstromingsgebied van Europa, zijn hoge bevolkingsdichtheid en zijn daarmee samenhangende congesties zoals de verkeersintensiteit en de opeen hoping van industriële produktieplaatsen zijn factoren die Nederland de twijfelach tige eer bezorgen de eerste natie ter we reld te zijn waar het voortbestaan en het welzijn zich in de greep van de Grote Wurger bevinden. De Grote Wurger, die als een tweede monster van Frankenstein geschapen is door vernuft, produktie-ijver, mechanisatie en chemisatie der samenle ving. Na het verlaten van de basis Lolo hebben de Zuidvietnamezen gisteravond een positie 4 kilometer zuidelijker inge nomen. Een ander Zuidvietnamees regi ment vervolgt zijn opmars in zuidooste lijke richting en kamt het gebied van weg nr. 914 uit, waarbij men in botsing is gekomen met Noordvietnamese troe pen van de negende infanteriedivisie. Het ziet ernaar uit, dat de tegenstander door een krachtig gebruik van het lucht doelgeschut de overmacht van de Ameri kaanse luchtsteun wil breken. De Noord vietnamese minister van Defensie, gene raal Giap, schijnt er op uit te zijn om zo elke bevoorrading en evacuatie van Zuid- vietnamese militairen onmogelijk te ma ken. ATHENE (AFP) De Griekse regering zal eind april de deportatiekampen van Leros en Ortpos sluiten. Dit heeft de staatssecretaris van voorlichting. Georges Gheorgalas, gisteren op een persconferentie in Athene meegedeeld. te hebben, kwam het tijdens een tv- uitzending tot een openbare breuk New ton (in beeld) had daarbij een telefo nisch gesprek met Cleaver in Algiers. Cleaver eiste van Newton het ontslag van Davio Hilliard (Newtons „chef- staf”), maar Newton weigerde en stoot te Cleaver dezelfde dag nog uit de Zwarte Panterpartij. Nog geen jaar geleden waren Zwar te Panters de eregasten op een ernstig bekritiseerd feest, gegeven door Leo nard Bernstein, de voormalige dirigent van het New Yorks Filharmonisch Or kest. De kritiek richtte zich zowel tegen blank („liberalen die willen laten zien dat ze liberaal zijn”), als zwart (zoge naamde revolutionairen die zich door blanke liberalen laten gebruiken), en achteraf bekeken schijnt het feest in derdaad zowel een hoogtepunt als een keerpunt te zijn geweest. Newton, afkomstig uit een min of meer welgestelde familie, stelt zich op het standpunt dat de Panters alleen nog een toekomst hebben, wanneer zij zich minder scherp opstellen en proberen zich met minder gewelddadige theorieën een plaats te veroveren die door het blanke „establishment” gerespecteerd wordt. Cleaver echter, die een groot aantal jaren in de gevangenis sleet, wil van de panters een revolutionaire beweging maken die voor het gebruik van ge weld niet terugschrikt. Zijn voorbeeld is daarbij de „Weatherman” de SDS- beweging (Studenten voor een Demo cratische Samenleving) een afgesplitste groep extreem-linkse studenten die het gebruik van dynamiet niet afwijzen (Zij zouden het zijn geweest die de bom in het Congresgebouw plaatsten). Na dit principiële meningsverschil maandenlang binnen de partij gehouden hij nu de gast is van de Algerijnse re gering met een subsidie van 1800 gul den per maand. Niet veel later werd ook Bobby Seale gearresteerd. Hij was één van de ge daagden in het Chicago-proces wegens opruiing tijdens het Democratische Par tijcongres in 1968. Seale werd na eerst aan zijn stoel geboeid te zijn geweest, omdat hij naar de mening van de rech ter teveel misbaar maakte, uit het pro ces verwijderd en overgebracht naar een gevangenis in Californië. Hij zal één dezer dagen in New Haven in de Ame rikaanse staat Connecticut, terechtstaan en is voor de Panters effectief uitge schakeld. Op de vraag of „mobiele manoeuvres” hetzelfde was als „terugtocht” liet Fried- heim een duidelijk „nee” horen en hij wees er nogmaals op dat de Zuidvietna mezen in Laos zijn om „de Ho Tsji Minh- route” af te snijden en niet om grondge bied te bezetten”. Ronald Ziegler, woord voerder van het Witte Huis, zei dat vol gens officiële berichten die in Washington binnenkomen, de strijdkrachten van Sai gon voortgaan met het ontregelen van communistische bewegingen langs de rou te en dat zij hun doel gaan bereiken. Huey Newton was de „minister van Defensie” van de allereerste panter- groep die in een buurt van San Fran cisco. bekend als de „Bay”, werd op gericht. In 1968 werd hij gearresteerd en veroordeeld wegens het doodschie ten van een politieagent. Hij werd in de zomer van 1970 echter in hoger be roep vrijgesproken en houdt zich nu min of meer schuil in een exclusieve en dure flat (2000 gulden huur per maand) in Californië. (Hij rechtvaardigt de hoge huur met de opmerking „dat alleen in een duur flatgebouw een zekere mate van veiligheid bestaat”.) De bereden Britse koninklijke artil leristen zijn aan het repeteren voor het zomerseizoen. Hier komt een groep aangereden over een van de glooiende wegen van Home Park. SAN RAFAEL. (Reuter en DPA) Het proces in de Amerikaanse plaats San Rafael tegen Angela Davis is voor een periode van zeker drie weken onderbro ken. Tot veler verrassing heeft opper rechter John McMurray zich gisteren na melijk teruggetrokken. Hij deed dit op verzoek van medebe- klaagde Ruchell Magee die hem partij digheid verweet, zodat er van een recht vaardig proces nooit sprake kon zijn. Rechter McMurray nam zijn beslissing na overleg met de advocaten van zowel Angela Davis als Ruchell Magee. De vete nam daarna komische pro porties aan. Het blad van de Zwarte Panters, geleid door Newton, bracht een verhaal waarin Cleaver beschuldigd werd van het „gevangen houden” en mishandelen van zijn vrouw Kathleen en van het vermoorden van haar min naar. Zowel Cleaver (die op zijn beurt Newton als lid heeft geroyeerd) als Kathleen ontkent, maar vanuit Al giers klinkt hun protest minder luid dan de aantijgingen in de VS-zelf, waar Cleaver nu alleen nog kan rekenen op de aanhang van één of meer groepen in New York en New Jersey. Een formatie Amerikaanse B-52-bom- menwerpers is vanmorgen van Noordviet- namees grondgebied af beschoten met „SAM”-raketten van Russische makelij, juist toen de toestellen een actie boven Laos wilden gaan uitvoeren. Geen van de toestellen werd geraakt. Hoew<el aanvallen met dergelijke raket ten van Noordvietnamees grondgebied af al vaker zijn voorgekomen, is dit de eer ste keer dat het Amerikaanse opperbevel in Saigon hiervan officieel melding maakt. Waarnemers in Saigon zijn van mening dat er een duidelijke verontrus ting van de Amerikanen uit spreekt om dat enerzijds de F-105-jachtbommenwer- pers er niet in geslaagd schijnen te zijn alle stellingen voor het lanceren van deze raketten te vernietigen en de aanvallen er anderzijds op kunnen wijzen dat de Sovjet-Unie de hulp aan Noord-Vietnam heeft verhoogd! Hoewel hiervan geen be vestiging is te krijgen, houdt men er re kening mee dat de Verenigde Staten weer naar de „reactie ter bescherming” zullen grijpen en opnieuw Noord-Vietnam zullen gaan bombarderen. Voor de blanke liberalen was het een uitdaging aan het adres van de rege- ring-Nixon. Voor de Panters had het een symptoom van naderend onheil moeten zijn hun beweging dreigde haar onafhankelijkheid te verliezen. En hoewel de in het afgelopen jaar ge volgde politie-overvallen op lokale panterkantoren de partij een gevoel van saamhorigheid had kunnen geven en ook tijdelijk gaf, blijkt nu dat de panters nog het meest te lijden hebben van het ontbreken van een nationale leider. Het begint erop te lijken dat de mobili satie op het gebied van de milieubescher ming vandaag of morgen met groot alarm zal worden afgekondigd en naar veler overtuiging is dat dan nog eerder te laat dan te vroeg. De urgentie van dit onderwerp treft speciaal Nederland, omdat dit land nu eenmaal in de ongunstigst denkbare om standigheden verkeert en meer dan de meeste andere geïndustrialiseerde landen ontvankelijk is voor een fatale, snelle voortwoekering dezer moderne maat schappelijke ziekte. TEL AVTV. (Reuter) Israëlische lei ders hebben gisteravond Amerikaanse denkbeelden, dat de veiligheidsbelangen van Israel beter gediend zouden zijn door internationale waarborgen dan door ver dedigbare grenzen, verworpen. Premier Golda Meir zei op een vergadering van haar Arbeiderspartij, dat Israel niet be reid is voor zijn veiligheid te vertrou wen op een internationale vredesmacht. Tussen Huey Newton en Eldridge Cleaver heeft zich in de afgelopen maanden een principieel meningsver schil ontwikkeld over de toekomst van de Zwarte Panters. Hij zei „Het land (Amerika) is nu min of meer permanent gepolariseerd door Nixon en Agnew. Er is geen hoop meer. Het is vechten tegen de bierkaai Vechten heeft alleen zin wanneer er hoop op een verandering is. Dat is waar om iedereen zich koest houdt, en wacht” De minister van Defensie generaal Dayan, zei op een openbare bijeenkomst: De neergang van het Zwarte Panter- fenomeen moet misschien gezien wor den als een onderdeel van het verschijn sel dat ook de eertijds militante stu denten en anti-oorlogsgroepen er nu het zwijgen toedoen en gedesorganiseerd lijken te zijn. Een mogelijke verklaring werd geleverd door een gedesillusio neerde student die actief was in de pro testdemonstratie tegen de oorlog. Intussen is men in Washington druk bezig alle berichten tegen te spreken als zouden de Zuidvietnamezen door de com munistische troepen uit Laos worden ver dreven. Het Pentagon gaf via woordvoer der Jerry Friedheim te verstaan dat de Op grond van de stelling dat het werk evenzeer een recht is van de staat als een plicht voor het individu maakt de wet onderscheid naar twee toestanden: de toestand van het pre-delict van lui heid en die van het delict van luiheid. Bij overtreding van de wet kan men naar een „werkkamp” worden gestuurd, of voor twee jaar naar een instelling voor heropvoeding om te proberen zich te bekwamen in produktieve activitei ten. Het is met de materiële strijd om het welvarende bestaan ongeveer hetzelfde als met de oorlog. Als de strijd eenmaal is uitgebroken, kan geen enkele natie zich eraan onttrekken en moet ieder volk met alle middelen proberen zich te handha ven om niet onder de voet te worden ge lopen. Niemand kan de Nederlandse sa menleving een verwijt maken van het feit dat zij in de moderne geschiedenis geprobeerd heeft in de eerste rijen der producerende en zich mechaniserende landen te blijven. Maar net als in de oor log kan een land niet méér wapens vóórt brengen en niet méér inspanningen in de strijd werpen dan het volgens de maat staven van zijn potentie kan opleveren. Een beperkt grondgebied en een daaraan onderworpen beperking van zijn bevol- kingsgetal stellen een onherroepelijke grens aan zijn industriële en produktieve mogelijkheden. Althans, een grens die niet overschreden kan worden zonder de duurzame waarden van zijn nationale huishouding aan te tasten en dingen op Volgens de autoriteiten zouden de dertien gefusilleerde personen, hebben bekend, dat zij een beweging voor ondermijnende acti viteit hadden opgericht met het doel het politieke bewind in Iran omver te werpen. TEHERAN (AFP). Dertien Perzen die op 8 februari hebben deelgenomen aan een overval op een politiepost in de provincie Guilan in Noord-Iran, zpn geëxecuteerd. te offeren die niet opgeofferd mogen wor den, omdat zij onmisbaar zijn. In Nederland is de botsing tussen mo gelijkheden en onmogelijkheden nu fron taal aan de orde. Een welomschreven en optimaal bestudeerde strategie is er nog niet. De voorpostgevechten zijn nog war rig en willekeurig. Tegenstrijdigheden zijn aan de orde van de dag. Met metin gen. verkenningen. forumdebatten en commissievergaderingen wordt geen ku bieke centimeter milieuvuil verwijderd. Een geslaagde mobilisatie betekent ook nooit een gewonnen’oorlog. Het stadium van wederzijdse verwijten en verdacht makingen lijkt echter gelukkig tot een einde te komen. De overtuiging van een gemeenschappelijke schuld al zijn de fouten in onschuld gemaakt breekt door. Het tijdperk van de practici lijkt nu aangebroken. De Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij heeft samen met de Ver enigde Bedrijven Nederhorst de oprich ting bekendgemaakt van een „joint ven ture”, een gezamenlijke onderneming ter bescherming en beheer van het natuur lijke menselijke milieu. Dat is een voor beeld van praktisch werk, gebaseerd op normale bedrijfseconomische gronden, ge richt op normale winstgevende dienstver lening. De nieuwe onderneming zal pro jecten en installaties voorbereiden en uit voeren die opdrachtgevers nodig hebben om de zuivering, bescherming en beheer sing van het milieu in te passen bij de be drijvigheid die zij in dat milieu uitoefe nen. Een voorbeeld ook van de stelling, dat het gezonde en beschermde milieu een economisch goed is, dat geld mag kos ten omdat het geld opbrengt. Als men het gebied van de milieube- heersing gaat ontleden, is het bijna on voorstelbaar welke mogelijkheden zich aandienen, maar ook welke misstanden en traditionele misvattingen uit de we reld zullen moeten worden geholpen. De ecologie is een wetenschap die zulke enor me uitzichten opent dat zij ongetwijfeld binnen nu en vijftig jaar de grootste uit daging aan het vernuft, het genie en de inspiratie zal betekenen die de moderne samenleving ooit heeft gekend. En voor Nederland als eerste rampgebied betekent dat tegelijkertijd, dat het hier voorhanden zijnde en komende intellect een proeftuin in eigen land vindt klaarliggen. „Het zou onverstandig zijn, geografische grenzen te ruilen voor Arabische good will.” Beide leiders leverden scherpe kritiek op de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers, die er dinsdag op een persconferentie bij Israel op aan drong, de voorkeur te geven aan een politieke oplossing boven voordelen op het gebied van de grenzen. „Wij zijn een volk, rijk aan ervaring, en wij kunnen ons niet verlaten op een vredesregeling en daarom houden wij vast aan de kwes tie van de grenzen”, aldus mevrouw Meir. De premier en generaal Dayen zeiden niet te twijfelen aan de oprechte bedoe lingen van minister Rogers. „Maar”, zei mevrouw Meir, „Het gaat hier niet om het lot van de VS, maar om dat van Israel en het joodse volk en daarom kun nen wij niet vertrouwen op de plannen van Rogers, hoe oprecht hij ook is. Er zijn bepaalde zaken die een natie niet kan aanvaarden.” Premier Meir verklaar de, dat haar land het denkbeeld ver werpt, dat Israel het enige land ter we reld zou zijn, dat door andereh wordt be schermd, met een mengeling van Russen, Amerikanen, Joegoslaven en Indiërs daar omheen gestationeerd. „Wij hebben gren zen nodig die afschrikken, opdat anderen niet zullen proberen deze in de toekomst te overschrijden.” DACCA, (Reuter) President Jaja Chan van Pakistan is aan een van de vier eisen van de Oostpakistaanse leider Sjeik Moedjiboer Rachman tegemoetge komen. Er zal een onderzoek worden in gesteld naar de schietpartijen die zich hebben voorgedaan tijdens de eerste week van de massale campagne van on gehoorzaamheid in Oost-Pakistan. In een officiële aankondiging na af loop van de tweede ronde van bespre kingen tussen president Chan en tjeik Moedjiboer staat dat het onderzoek zal worden geleid door een rechter van het Oostpakistaanse Hooggerechtshof en dat drie andere leden van het Hof door de Oostpakistaanse regering zullen worden benoemd. De opzet van het onderzoek komt zodoende volledig tegemoet aan de beschuldiging van sjeik Moedjiboer dat er zonder meer werd geschoten op de ongewapende burgers. De andere eisen van de sjeik terug trekking van de troepen binnen de ka zerne -, beëindiging van het militaire be stuur en overgave van de macht aan de vr tegenwoordigers van het volk zul len naar men aanneemt moeilijker wor den verwezenlijkt. In de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca is echter een sprankje hoop gaan dagen met de komst van de vroegere opperrechter Alvin Cornelius. Hij was minister van Justitie in het vo rige maand door generaal Jaja Chan ontbonden burgerkabinet en schijnt de grondregels te hebben opgesteld die moeten leiden tot een terugkeer in fasen van een militair naar een burgerbestuur in Pakistan. F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3