MONUMENT VOOR IR. DIRKS rijdende jongeman Matthaus-Passion indrukwekkend Vrijspraak voor „onder invloed en roekeloos gezongen door „Looft den Heer” ■p Herbouw gedenknaald op IJmond-boulevard Internationaal LEVI’s HOTPANTS 29,75 vermaard ingenieur SS UITSPRAKEN RECHTBANK Nieuwe trainer JAARLIJKSE TRADITIE IN IJMUIDEN VOORTGEZET Vele overtredingen met vrachtauto Mijn uit eerste wereldoorlog op de Vlaardingen 112 bij DEM-voetbal Vanavond begint grootscheepse tongvisserij in Liverpool Bay „Fina Britannia” zondagmorgen in Noordersluis MODE-BERICHT Sisis H r TWEN-KELDER I 5 DONDERDAG 18 MAART 19 7 1 IJMUIDER COURANT Nader onderzoek Gedenkplaat Internationaal Lange Nieuwstraat 185 Noord- arcade - IJmuiden - Tel. 1 38 99 99 - Vertrouwde solisten VAN ZES TOT ZESTIEN (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Op een duin naast het paviljoen IJmond aan de IJmond- boulevard wordt op het ogenblik een ruim twaalf meter hoog monument herbouwd, dat van 1923 tot in 1962 op het eiland tussen de oude en de nieuwe sluis heeft gestaan ter na gedachtenis van de hoofdingenieur eerste klasse van Rijkswaterstaat Justus Dirks. De gedenknaald was bijna vergeten. In 1962 moest het monument worden afgebroken in ver band met de verhoging van de zee wering. Rijkswaterstaat bewaarde evenwel de onderdelen en men heeft lange tüd gezocht naar een geschikte plaats voor herbouw. zSft Zending -W-,’ J - .- S ADVERTENTIE fc-iw-v'; P. ZWAANSWIJK (Van een onzer verslaggeefsters) Op het ogenblik wordt het plateau in gereedheid gebracht waarop de ruim twaalf meter hoge gedenknaald zal worden herbouwd in de duinen naast het IJmondpaviljoen. Op de hoeken van het plateau komen vier enorme stenen ballen met een door snede van een meter. D. van die IJMUIDEN. De Vlaardingen 112 liep woensdag binnen met een gedeelte van een mijn, afkomstig uit de eerste we reldoorlog. Na verwijdering van de ont steking heeft de Koninklijke Marine het oorlogstuig afgevoerd naar Den Helder. .4 Spanje, België, Denemarken, Centraal en Zuid-Amerika en de Suezkanaal-Maat- sehappij deden een beroep op z\jn kennis. Reeds in 1879 riep De Lesseps de inge nieur Dirks naar Parijs om hem met anderen te raadplegen over een kanaal door de landengte van Panama. Dirks gaf geen lichtvaardig oordeel, maar on dernam met De Lesseps een reis naar en door de landengte, van december 1879 tot maart 1880. Van maart tot de cember 1883 verbleef hij in Chili, op uit nodiging der regering van die republiek, om grote havenwerken te ontwerpen en nauwelijks was hij terug of hij moest op verzoek van De Lesseps deelnemen aan een onderzoek betreffende de verbre ding en de uitbreiding van het Suezka- naal. Uit het gemeentearchief werd ons een fraaie foto ter beschikking gesteld van de onthulling van het monument op 28 september 1923. Tot het illustere gezelschap dat daarvoor destijds naar IJmuiden kwam behoorde onder meer de oud-minister van Waterstaat dr. Lely. Een uitvoerig verslag van dit voor IJmuiden grote gebeuren von den we in de IJmuider Courant van die dagen. De 225.000 d.w. turbinetanker zou vori ge week zondag zijn uitgevaren. Het weer was daarvoor ideaal, maar het schip bleek toen nog niet geheel vaarklaar. Bij windkracht 4, indien niet pal west, zal aanstaande zondag de vaart door het Noordzeekanaal opnieuw moeten worden uitgesteld, daar dan de risico’s te groot zouden zijn: de reus is namelijk 392,62 meter lang en 48,48 meter breed, zodat het bij de Hembrug en in de sluis een wel zeer secuur karwei wordt. Met betrekking tot de scheepvaart wor den uiteraard de nodige voorzorgsmaat regelen genomen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Als de weersomstandig heden meewerken, dan zal zondagmor gen tussen negen en half tien de bij de NDSM in Amsterdam gebouwde mam- moettanker „Fina Britannia” op zijn eers te reis naar zee in de Noordersluis van IJmuiden komen. IJMUIDEN De christelijke oratorium- vereniging „Looft den Heer” heeft met de uitvoering van de Matthaus-Passion van Johann Sebastian Bach, woensdagavond in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden gegeven, weder om een vertrouwde jaarlijkse traditie kun nen voortzetten. onderscheidden, noem ik gaarne de con certmeester Jan Hesmerg, die bijzonder mooi de viool-solo bij de aangrijpend ge- een overmaat van agressiviteit, die de gaafheid der uitvoering in muzikale zin (intonatie, sonoriteit van de koorklank en gelijkheid) wel eens bedreigde, hetgeen ook het geval was met het al te suggestief gezongen koor „Sind Blitze, sind Donner”. Voorts had ik gaarne de dynamische ver houdingen van de orkestbegeleidingen, ook voor die voor de solisten, zorgvuldiger aangepast en meer in evenwicht gehoord met meer aandacht voor welluidendheid en soms ook nog voor zuiverheid. Over het geheel genomen kwam „Looft den Heer”, door vele voorafgaande uit zongen alt-aria „Erbarme dich” heeft ver tolkt. Als bij voorgaande uitvoering was ook bij deze de begeleiding op het orgel en de clavecimbel bij Simon C. Jansen en Jaap Spigt in vertrouwde handen. Een goede indruk heeft ook het beschaafd zin gende jongenskoor gemaakt, dat voor deze uitvoering geïnstrueerd was door de heer Stam. BEVERWIJK. De voetbalvereniging DEM krijgt met ingang van het nieuwe seizoen een andere trainer in de persoon van de heer H. Ellens uit Amsterdam. De heer Ellens, die momenteel het B- elftal en de jeugdselectie van de Vole- wijckers traint, geeft op dit ogenblik ook les als cursusleider van een amateurspel- leiderscursus. De nieuwe trainer neemt de plaats in van de huidige coach A. de Boer, die om gezondheidsredenen besloten heeft na het seizoen gedurende voorlopig een jaar op non-actief te gaan. Op de sluiseilanden kwam eigenlijk nooit meer een plaats beschikbaar, waar van men durfde te zeggen, dat het mo nument daar lange tijd zou kunnen blij ven staan. Daarom heeft men nu beslo ten er een heel andere plaats voor aan te wijzen. Op het duin aan de IJmond-boulevard zal de gedenknaald uitstekend tot zijn recht komen. Het momnument geeft als het ware uitzicht op het Noordzeekanaal en de havenwerken, in de totstandko ming waarvan ingenieur Justus Dirks een bijzonder belangrijk aandeel heeft gehad. Er wordt nu een plateau aangelegd van acht vierkante meter. De gedenknaald vmrdt in het midden geplaatst met op de hoeken de vier grote stenen ballen van een meter doorsnede, die bij het monument horen. De walorganisatie, die door ambtena ren van het ministerie van Landbouw en Visserij zal worden verzorgd, wordt van avond in Fleetwood basis voor aan voer en verder vervoer naar Nederland van de vangsten verwacht. Intussen blijkt, dat hoe langer 1 hoe meer vissersvaartuigen uit Nederland op eigen gelegenheid ter tongvisserij'in de Ierse Zee gaan. Indien zij hierom vra gen, zal de walorganisatie in Fleetwood ook aan deze schepen alle mogelijk me dewerking verlenen, waarbij uiteraard de vaartuigen die zich wel hadden opgege ven voor deze visserij in georganiseerd verband voorrang zullen genieten. Het visserij-onderzoekingsvaartuig „Tri dens” dat ter verkenning reeds eerder in Liverpool Bay arriveerde, zal de vis sende Nederlandse vloot alle mogelijke informatie verschaffen. Vermoedelijk zal het leeuwedeel van de tongvangsten in IJmuiden worden ge veild. De containers met tong zullen in Scheveningen door schepen van de Nord- folklijn worden gelost en van hieruit over de verschillende afslagen worden gedistri bueerd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Drieëndertig Nederland se trawlers en kotters beginnen van avond de tongvisserij in Liverpool Bay. Dit is de eerste groep van de 44 vaar tuigen die in georganiseerd verband tot en met mei daar op de tong gaan; de tweede groep vertrekt komende maan dag uit verschillende Nederlandse vis- sershavens. Zo heeft Justus Dirks de naam van de Nederlandse ingenieur over de gehele wereld hoog gehouden. Hij stierf in 1886 in Scheveningen”. Aldus destijds prof. mr. Jitta. Uit zijn woorden moge blijken, dat het monu ment zeer terecht wordt herbouwd op een waardige plaats in IJmuiden. Het monument is van hardsteen op een marmeren onderstuk. De gedenkplaat is van brons. De rechtbank wees de zaak tegen een 19-jarige leerlingverpleger uit Santpoort, volgens de tenlastelegging de schuldige in een tragisch ongeval waarin het toe val een grote rol speelde, terug naar de rechter-commissaris voor een nader on derzoek. Op de Schoterweg had de jongeman met zijn 17-jarig meisje gereden. Hij had met zijn bromfiets een ongelukkige ma noeuvre tussen twee fietsers en een bus gemaakt. De jongeman en zijn meisje waren gevallen, waarbij het meisje on der de bus kwam en dodelijk werd over reden. De officier achtte het bewezen dat de ruimte tussen fietsers en bus te klein was geweest en hij eiste een maand hech tenis, een jaar ontzegging en verbeurd- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De rechtbank heeft van morgen een 22-jarige bouwvakarbeider uit Haarlem vrijgesproken van het veer tien dagen geleden door de officier ten laste gelegde. De rechtbank confor meerde zich hiermee aan het oordeel van de raadsman, mr. Romeijn. De of ficier had veertien dagen gevangenis straf en een een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. In de ten laste legging stond dat de bouwvakarbeider op 22 maart van het vorig jaar roekeloos met een snelheid van 120 kilometer over de Haarlemse Wagen weg had gereden. Hij was tegen een paal met een verkeersbord en een boom In de IJmuider Courant van zaterdag 29 september 1923 vonden we het ver slag van de plechtige onthulling van het monument. Daarbij waren onder meer aanwezig de oud-ministers van Water staat dr. Lely en dr. Krauss, Staatsraad Leemans, mr. dr. Van Leeuwen, vice- president van de Raad van State, pro fessor Everts en jonkheer Van Panhuys van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, inspecteurs-generaal van Rijks waterstaat, leden van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, de Amsterdamse Kamer van Koophandel, kortom een in drukwekkend gezelschap. Prof. mr. Josephus Jitta, lid van de Raad State, hield een openingstoespraak, over Justus Dirks onder meer zei: tot stand en bleef in dienst der Maat schappij tot einde 1883, toen het Rijk het gehele werk overnam. Het kanaal is daarna door de Staat verbreed en ver diept. Amsterdam heeft haveninrichtin- richtingen gemaakt. Dirks zou misschien zijn kanaal niet herkennen, maar Am sterdam kent hem nog en blijft hem eren. Maar ik zou veel te weinig van Dirks zeggen, indien ik niet in het bijzonder melding maakte van datgene, wat hij in het buitenland heeft verricht. verklaring van de bromfiets. Mr. Van Wijk hield het erop dat de bus door een zwenking naar rechts een soort trech ter had gevormd. Hij vond het erg moei lijk een grens te trekken tussen de straf rechterlijke schuld en de subjectieve schuld, het innerlijke schuldgevoelen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Velsense politie hield in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half één op de Wenckebach- straat in Velsen-Noord een vrachtauto aan, die zo op het oog veel te zwaar was beladen. Er bleek vijftig ton blik met de wagen te worden vervoerd, terwijl vol gens het kentekenbewijs maar vierentwin tig ton met dit voertuig mocht worden vervoerd. De handrem van de wagen was defect, het stuur had een te grote spe ling en de bestuurder bleek volgens het werkboekje van ’s morgens vijf uur af in de weer te zijn Ook op de voorgaande dagen had hij vele overuren gemaakt. De vrachtwagen is voor een verder technisch onderzoek naar het hoofdbu reau van politie gebracht en tegen be stuurder en werkgever zijn verscheidene processen-verbaal opgemaakt. De tekst van de gedenkplaat luidt: „Hulde aan de nagedachtenis van Jus tus Dirks, hoofdingenieur le kl. v.d. Waterstaat, eerstaanwezend ingenieur bij de Amsterdamse Kanaalmaatschappij. Aan zijn technische leiding is het Noordzeekanaal voor een groot deel te danken. Bij tal van andere belangrijke werken in ons land en daar buiten heeft hij eveneens den naam van den Neder- landschen Ingenieur hoog gehouden”. Onder deze tekst staan de jaartallen 1825-1886. „Van moed en volharding spreekt zijn gehele leven. In 1864 ingenieur der eerste klasse, ontving hij verlof om zich te wij den aan het Amsterdamsche Noordzeeka naal. Het was niet een gering werk dat hij aanvaardde, in dienst der Amserdam- sche Kanaal-Maatschappij, een particu liere onderneming. Hij bracht het kanaal Het koor kan met zijn dirigent Willem Wiesehahn terugzien op een indrukwek kende reeks uitvoeringen van Bachs meesterwerk, dat blijkens de grote belang stelling, die althans te IJmuiden elk jaar opnieuw daarvoor getoond wordt, ook in onze bewogen tijd met zijn snelle evolutie van levensbeschouwingen, voor velen nog de vervulling betekent van RELIGIEUZE en muzikale wensen. Men kan veilig aan nemen, dat gezien de beginselen, waarop de vereniging haar muzikale activiteit wil laten berusten, „Looft den Heer” een uit voering van Bachs passie niet uitsluitend als een muzikaal evenement beschouwt, maar veel meer als het beantwoorden aan een zending. Woensdagavond heeft zij die zending weer vervuld in een kerkgebouw, dat nu bijzonder functioneel hiervoor werd. Be wust werd het klokgelui voor de aanvang van de uitvoering tot een associatief ele ment gemaakt. De vertolking van de passie week vrij wel niet af van die van verleden jaar. Wel kwam het mij voor, dat voor de grote koren en de koralen de expressiviteit aan verinnerlijking had gewonnen. Voor de turbae zal men zich moeten hoeden voor voeringen door en door vertrouwd met het werk, tot een indrukwekkende prestatie. Hetzelfde kan ik schrijven over de solis ten, die op twee na, dezelfde waren als voor de uitvoering van verleden jaar. Men hoorde nu weer de tenor Arjan Blanken als de Evangelist, de onverwoestbare bas Her man Schey in de Christus-partij, de so praan Annette de la Bije en de alt Ma rianne Dieleman. Een nieuwe verschijning bij deze uit voering was de tenor Marius Kemler, een uitnemende vocalist, die aan zijn zang in houd wist te geven. Ook de bas Ruud van der Meer heeft bij zijn IJmuidense debuut een voortreffelijke indruk met zijn fraaie stem en bewogen voordracht gemaakt. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest speelde geroutineerd de begeleiding. Van de instrumentale solisten, die zich raadsman betwistte of de bouwvakarbei der wegens rijden onder invloed zou mo gen worde vervolgd temeer omdat de tenlastelegging gebaseerd was op het on geval. gereden, waarbij een mede-inzittende ern stig hersenletsel had opgelopen. De jongeman, die ook werd verweten onder invloed te hebben gereden, hield voor de rechtbank halstarrig vol niet achter het stuur van de auto in kwestie te hebben gezeten. De bouwvakarbeider had die avond wel achter het stuur gezeten maar op het moment van het ongeval zou de auto door een ander zijn bestuurd. De bouw vakarbeider hing na het ongeval half naast de stoel terwijl een andere inzit tende uit het achterraam had gehangen. De officier achtte het niet bewezen dat de jongeman het ongeval had veroorzaakt maar vond wel dat hij bewijslast genoeg had voor het rijden onder invloed. De s-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5