Olieprijzen zullen LEZER KOOPT DUURDER WERK blijvend oplopen WA TERZUIVERINGSPR OJECT BIJ KEULEN IS KLAAR Voortrekker, de gemakkelijke pijptabak Nog steeds dertig percent absolute boekheidenen Palma Litterair songfestival bij opening Boekenweek Als je maarVoortrekker neemt I Costa-Brava Zauberflöte met Christine Deutekom Kroost- reizen Rotterdams Orkest Alle afvalwater kan worden gereinigd Shell kampt met stijgende kosten Nieuwe onrust in De tien meest verkochte boeken tabak. Gewoon plezierig je pijp stoppen. Trekt lekker licht.Islekker zacht. Dat weet iedere Voortrekker-roker. f 1,50 Dat is zo’n gemakkelijke 11 VRIJDAG 19 MAART 1971 I OPTIMISME i Kadaster met oppas-service. I I I 4 x per week per KLM vanaf f 378,— hotels Costa del Sol, Costa Blanca en Gardameer. i i i i i Heemstede, reisbar, de Magneet B I I I I I I I I I I I 5 x per week per KLM vanaf 315, hotels en appartementen DE MAGNEET av de meest complete reisorganisatie Kwestie Diepersloot weer opgelaaid (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het aantal „abso lute boekheidenen” neemt af, maar er is nog steeds dertig percent van de bevolking in ons land, dat nooit een boek koopt of leent in de bibliotheek. Een ongeveer even grote groep wordt gevormd door de „ongeregelde le zers”, die wel eens een boek kopen maar er nooit één lenen. Een groep van 30 a 35 percent behoort tot de geregelde lezers, die voor de helft be staat uit mensen die veel lezen en voor de andere helft uit veel-kopers, die haast nooit naar de bibliotheek gaan. Tenslotte is er een groep van nog geen tien percent die gerekend kan worden tot de intensieve lezer. Deze groep is de laatste jaren steeds méér boeken (en steeds duurdere) gaan kopen. Litterair songfestival Prijs litteraire kritiek I I I I I I I I I I I I I I I I I DE MAGNEET™ DALING 7 I I 1 I I I I I I I I I I I I DE MAGNEET™ de meest complete reisorganisatie |r ADVERTENTIE zullen |o) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE c l i v» v DinnnnnTOO' 1R7 09..Q- I I I I I I I Over 1970 wordt 50,8 pct. van de groeps- winst uitgekeerd, (in 1969: 45 pet.). JmALTTEI^ (Van onze redactie financiën) DEN HAAG. De hogere prijzen voor ruwe aardolie zullen leiden tot hogere prijzen voor olieprodukten. Het zal niet tijdelijk zijn. Aldus blijkt uit het jaarver slag van de Koninklijke-Shell-groep, dat vandaag verscheen. De mogelijkheid voor de olie-industrie om door betere technieken en schaalver groting de sterke kostenstijgingen op te vangen, is vrijwel uitgeput. Op den duur zullen de olieprijzen meer dan nu de prijzen van aardgas gaan be palen, zo voegde de directie van de ko ninklijke hier op een persconferentie aan toe. Dat betekent eenvoudig een prijsver hoging te zijner tijd voor de consu ment. De nieuwe contracten voor groot verbruikers gelden voor tien jaar, maar met een prijsaanpassing om de drie jaar. Tijdens de presentatie van de voltooide waterzuiveringsinstallatie van de firma Bayer in Dormagen pleitte de Berlijnse hoogleraar professor dr. Fritz Meinck, voor het in het leven roepen van een kadaster voor het afvalwater dat gege vens moet verzamelen over de hoeveel heid, samenstelling en kenmerkende eigenschappen, in het bijzonder het biolo gisch gedrag, van alle procedé’s, die men in de industrie gebruikt. Een dergelijk kadaster moet voortdurend op de hoogte worden gehouden van de nieuwste ont wikkelingen en kan dan op deze wijze ge gevens verstrekken over de aard van de zuiveringsinstallatie die men moet gaan bouwen. Eveneens in het kader van de Boeken week wordt op vrijdag 2 april in het Mui- derslot de prijs voor de litteraire kritiek uitgeneikt. Deze prijs wordt eenmaal in drie jaar toegekend ter bekroning van re censies in dag- en weekbladen van Ne derlandse boeken van litteraire aard, verschenen in het Nederlandse taalge bied. Dit jaar is het geschenk het boekje „Protest per prent, schoppen tegen hei lige huisjes.” Dit plaatjesboek is samenge steld door D. H. Couvée, hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam Elke boe- kenkoper die ineens ƒ7.50 besteedt, krijgt het. Het boekje bevat 41 spotprenten die (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Als eerst van een keten van moderne waterzuiveringsinstallaties aan de Rijn die de Westduitse industrie aan legt, is in het stadje Dormagen bij Keu len het waterzuiveringsproject van de firma Bayer en de Erdöt Chemie (een dochter van Bayer en BP) gereed geko men. Het project heeft 34 miljoen mark gekost en is opgezet volgens de nieuwste methoden. Het heeft een reinigingscapa- citeit, die voldoende is om het vuile wa ter van een stad als Keulen (1,3 miljoen inwoners) te zuiveren. De zuiveringsinstallaties zijn op een terrein van 2% hectare gebouwd en kun nen dagelijks 65.000 kubieke meter vuil water reinigen. Ondanks de research die men heeft verricht, komt het water niet geheel schoon in de Rijn terecht. Het AMSTERDAM De tien best verkochte boeken in februari waren volgens het bu reau der CPNB: Jan Mens, „De kleine waarheid”; Belastingalmanak van Elsevier; Godfried Bomans, „Van dichtbij gezien”; Leo Ott, „Memoires van Verolme”; Jerzy Kosinski, „Aanwezig”; Het aanzien van 1970”; Erich Segal, „Love Story”; Han Fortmann, „Oosterse renaissance”; „Kies uw auto” (KNAC autojaarboek 1970); en Gofried Bomans, „Beminde gelovigen”. Pijproken is eenvoudig Christine Deutekom, speciaal uit Italië overgekomen, ontving gister middag de eerste integrale opera- opname van Mozarts Zauberflöte, waarin de stem van de beroemde Nederlandse sopraan is vastgelegd Het is een cassette met drie platen. Een bijbehorend album is door Oskar Kokoschka geïllustreerd. grootste Rijn-vervuilers is de zijrivier van de Rijn, de Emscher. De grote wa terzuiveringsinstallaties in deze rivier zullen in 1972 gereed komen. Ook het project bij Leverkussen, dat de industrie in samenwerking met de gemeente aan legt en dat ruim 200 miljoen mark zal kosten, zal over niet al te lange tijd ge reed komen. Dat alles neemt niet weg dat de industrie nog tweemaal zoveel vuil in de Rijn loost dan het afvalwater van de inwoners van de deelstaat Rijn- land-Westfalen bevat. echter de verzending per post veel ho ger dan hier: daar gaat twaalf pct. over de post, hier vier pet”. In de eerste tien dagen van april is het weer Boekenweek in Nederland, een eve nement dat jaarlijks oorzaak is van een tien percent hogere omzet in de boek winkels. In de eerste plaats wordt dat veroorzaakt door de activiteiten die de Boekenweek accentueren, zoals het ludie ke Boekenbal dat vorig jaar Schrij- versfeest heette en dit jaar de plechtstati ge naam Openingsavond van de Boeken week heeft gekregen de uitreiking van de prijs voor de litteraire kritiek, het boe kenweekgeschenk en de huis-aan-huis verspreiding van een populaire catalogus waarin de nieuwe boeken zijn vermeld. In de tweede plaats is dat een stroom van nieuwe titels, waarmee de uitgevers het Boekhuis in Amsterdam en de boek handelaren in Nederland voor grote maar niettemin aantrekkelijke problemen zet ten. (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM. In het Rotterdams Philharmonisch Orkest is grote onrust ontstaan over het bij voortduring drei gend ontslag van een der altviolisten, Klaas Diepersloot. Een repetitie werd gis teren gestaakt en een concert dreigde niet door te gaan. Aanleiding was dat bekend werd, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau aan het RPO-bestuur toestemming had verleend voor dit ontslag, dat was aangevraagd op grond van het ontbreken van een basis tot vruchtbare samenwerking. Een aantal orkestleden, ongeveer de helft der 80 aanwezigen, wilde de repe titie verder benutten voor discussie. De directie kantte zich fel tegen. Een der gevolgen had kunnen zijn dat het des avonds te geven concert niet kon door gaan. Maar zover kwam het niet. Wel stemden bestuur en directie er in toe een vergadering met het voltallig orkest te houden, die verder de hele middag duur de. Resultaat: De beslissing over een ont slag wordt voorlopig uitgesteld tot 15 april. Het conflict tussen Diepersloot en de orkestleiding dateert al van 1969. Dieper sloot was toen voorzitter van de orkest- commissie, die zich een strijdbaar over legpartner toonde. tussen het eind van de zestiende eeuw en 1968 in druk zijn verschenen. De Boekenweek wordt volgens traditie geopend met een groot feest in Amster dam. De NOS maakt daar opnamen van die nog dezelfde avond uitgezonden zul len worden. Het feest is niet, zoals bij voorbeeld vorig jaar, toegankelijk voor iedereen, de beschikbare ruimte in het RAI Congrescentrum wordt daarvoor te klein geacht. Onderdeel van het ope ningsfeest is een Litterair Songfestival. Basis hiervoor is een selectie, verricht door de Leidse hoogleraar H. A. Gom- perts, van tien gedichten uit de Neder landse poëzie van de middeleeuwen tot nu. Als gemeenschappelijke noemer dra gen alle het protest tegen maatschappe lijke situaties. Na deze selectie zijn alle gedichten door bekende Nederlandse com ponisten op toon gezet. De volgende artiesten zullen de resul taten tijdens het festival ten gehore bren gen: Hetty Verhoogt (Houdt tand voor tonge ende zwijgt al stille van De Roo- vere), Ramses Shaffy (Geuzevesper of ziekentroost voor de vierentwintig, een lied van Vondel), Gerard Cox (Protest van een loteling), Jenny Arean (Moeder, ga voor je kindje staan), Nelly Frijda met de Stem des Volks (Het lied van Marian ne, de vrouw uit het volk), Fiet Koster (Het lied der arme klanten van F van Eeden), Willeke Alberti (Tot den arme van Elschot), André van den Heuvel (Wie biedt? van Jan Elburg), Jaap van de Merwe (Het lied van de tegennatuurlijke oveneenkomst van Lucebert), en Louis Neefs (De man met de korte arm). Mies Bouwman en Pierre Jansen presenteren dit programma. Het orkest staat onder leiding van Rogier van Otterloo. Na afloop van dit songfestival treedt de Franse zanger Leo Ferré op, daarna volgt de prijsuitreiking. Om ongeveer half twaalf begint in de omliggende ruimten van de congreszaal het vijfentwintigste Boeken- kenbal, waarvoor de Amsterdamse grafi cus Metten Koornstra de versieringen ontw&rpt. Voor dit feest zijn ook de schrij vers en de vertalers uitgenodigd. Met het oog op de aanstaande hervatting van de besprekingen met de uitgevers over de honoraria hebben zij besloten de boycot, waartoe zij vorige herst hadden beslo ten, „tijdelijk op te heffen.” Ook voor chemische produkten hogere prijzen noodzakelijk zijn. De produktie aan ruwe olie van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) was vorig jaar 1,9 miljoen ton, ofwel 5 percent lager dan in 1969. De oorzaak was een daling van de produktie in een aantal olievelden in West-Nederland. Het aandeel van het westen in de produktie van de NAM liep terug tot 54 percent. Voor 1971 wordt weer een lagere produk tie van aardolie verwacht. De aflevering van aardgas uit de putten in Groningen liep op tot ruim 32 miljard kubieke meter. Bijna de helft meer dan in 1969. In het lopende jaar zal deze pro duktie opnieuw aanzienlijk toenemen. Uit de produktie buiten Groningen, dus in West- en Oost-Nederland, werd in totaal 700 miljoen kubieke meter afgeleverd. Ruim 11 miljard kubieke meter aardgas werd uitgevoerd en 21 miljard kubieke meter werd in ons land af gezet. de meest complete reisorganisatie Professor Meinck meende dat men in de chemische industrie de behandeling van het afvalwater als laatste fase van ---- .ncn „u/«an het produktieproces moet beschouwen. Ook bij de kostenberekening van de in vesteringen dient men ervan uit te gaan dat er waterzuiveringsinstallaties moeten worden gebouwd. Professor dr. Kurt Hansen, voorzitter van het bestuur van Bayer A.G., vertelde dat het Bayer-concem in 1970 voor de bouw van water- en luchtzuiveringsin stallaties 78 miljoen mark heeft geïnves teerd, wat neerkomt op 7 percent van de investeringen voor installaties. Bovendien gaf men het vorig jaar ook nog eens 35 miljoen mark uit voor het verbeteren van de oude zuiveringsinstallaties. Met de personeelskosten meegerekend komt men voor 1970 op een totaaluitgave van 150 miljoen mark. Professor Hansen kriti seerde daarop de publiciteitsmedia, die de industrie als hoofdschuldige van de milieuverontreiniging aanwijzen. Derge- lijke campagnes hebben tot gevolg dat bepaalde projecten niet uitgevoerd kun nen worden omdat er bezwaar tegen wordt aangetekend. Dit alles neemt niet weg dat de industrie offers moet brengen om het water te zuiveren, zo zei hij. Tot het jaar 2000 zal in de Bondsrepu bliek alleen om het water te zuiveren in totaal een bedrag van 230 miljard mark moeten worden uitgegeven. zoutgehalte is bijvoorbeeld nog te hoog. Toch heeft men tal van procedures uit gedokterd om de schadelijke stoffen zo veel mogelijk te verwijderen. Met de werkzaamheden voor dit project werd acht jaar geleden, in 1963, begonnen. In de deelstaat Noordrijnland-Westfalen wordt jaarlijks ruim 62 miljard kubieke meter water aan de Rijn onttrokken ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Drie miljoen mensen ontvangen hun drinkwater voor het grootste gedeelte uit de Rijn. Eerst tegen het eind van de jaren vijftig werd de wetgeving van kracht die het onbeperkt lozen van ongereinigd af valwater in de Rijn verbood. Momenteel is echter maar veertig percent van de be woners van deze drukst bevolkte West duitse deelstaat aangesloten aan een zui veringsinstallatie. In 1975 hoopt men dat 70 percent van het afvalwater van de inwoners gerei nigd zal worden geloosd. Een van de Hoe de resultaten van de Koninklijke- Shell-groep er in het eerste kwartaal van 1971 zullen uitzien, is neg niet te zeggen. Maar de directie is over de indruk op zichzelf niet ongelukkig. Zo zei zij het in de persconferentie ter toelichting van het heden verschenen jaarverslag, waaruit de cijfers al eerder bekend zijn gemaakt. Voor de olie-industrie vras 1970 een jaar van vérstrekkende gevolgen, aldus begint president-directeur ;r. L. E J. Brouwer zijn voorwoord tot het verslag. De ge kochte hoeveelheden ruwe olie oliepro dukten, aardgas en chemische middelen namen boven verwachting toe. De kos ten stegen sterk en het duurt geruime tijd voordat de kostenstijgingen door prijs verhogingen kunnen worden gedekt. Hierdoor en door de 19 percent lagere winst van Shell Oil in de Verenigde Sta ten. is de nettowinst over 1970 van de groep 7 percent lager uitgekomen dan in 1969. In veel afzetgebieden vertoonden de prijzen tegen het einde van het jaar ech ter een opwaartse tendens. De winstdaling in Amerika was hoofd zakelijk het gevolg van lagere prijzen in de chemische sector, hogere belastingen en de kosten van twee branden bij boor- werkzaamheden Zoals gezegd bleven de prijzen achter bij de kostenstijgingen door inflatie en hogere chartertarieven voor tankers De zeetransportkosten wa ren in het tweede halfjaar van 1970 84 miljoen pond sterling hoger dan in het zelfde tijdperk in 1969 Verdei waren er hogere prijzen en belastingen in de be langrijkste produktiegebieden; Midden oosten, Libië en Venezuela. De hogere prijzen en belastingen beïnvloedden voor al het vierde kwartaal. Het vierde kwar taal werd verder nadelig beïnvloed door begin 1970 afgesloten contracten, die ach teraf niet winstgevend bleken. De Ko ninklijke-Shell-groep heeft ervan geleerd. Ze sluit nu contracten af met „escalatie- clausule”. Er zullen ook in het lopende jaar kos tenstijgingen optreden, maar de directie heeft hoop dat de in het recente verleden opgetreden kosten nu kunnen worden op gevangen. Zoals men het in de perscon ferentie zei: „We zijn van de zorgen van de eerste golf af Behalve misschien in Japan.” De nettowinst van de groep is zoals dus al bekend was, met 7 percent gedaald, van 394 miljoen pond sterling tot 367 miljoen pond sterling, en dat bij een op brengst verkopen die met 11,1 percent toenam. De winst per aandeel Koninklij ke was 14.26 (1969: ƒ15,33). De ver kochte hoeveelheid ruwe olie nam met 10,5 percent toe van 5.357.000 barrels per dag tot 5.918.000 barrels per dag. De door Shell-raffinaderijen verwachte hoe veelheid kwam vpor het eerst boven de 5 miljard barrels per dag. Dat is twee maal zo veel als in 1960. De verkochte hoeveelheid aardgas steeg met 17,4 pet. van 113 miljoen kubieke meter per dag tot 133 miljoen kubieke meter. Het rendement op het netto-actief van de groep daalde in 1970 van 11,7 tot 10,2 pct. Het netto-resultaat per liter ruwe olie daalde van 1,07 cent tot 0,88 cent. De Chase Manhattan Bank (Verenigde Staten) heeft in een analyse van de olie- industrie onlangs uitgerekend dat deze marge zal moeten verdubbelen om rede lijk te kunnen blijven draaien en inves- teren. Over 1970 toucheert de aandeelhouder van de Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij, de Nederlandse tak van het Nederlands-Britse concern, een dividend van 7,25 per aandeel van 20 nominaal. Het dividend 1969 komt herbe rekend in verband met de uitkering in 287281. Bloeinendaai, reisbar. Europa n.v., Bloemendaalseweg 74a. tel. 023-267490. Haarlem, K reisbur. de Magneet n.v.. Bartel- jorisstr. 25, tel. 023-321140 en 321800. Gen. Cronjéstr. 125, tel. 263563. Santpoort, reisbur. Eu- ropa, n.v.. Hoofdstr. 179, tel. 023- 379801. IJmuiden, reisbur. de Magneet n.v., Kennemerlaan 25. tel. 02550-11306. Ver. Scheeps- agenturen. Kanaalstr. 71, tel. 02550-19106. Ver. Scheepsagen- turen, p/a WV kiosk. Markt- plein, tel. 02550-19106. Die tien percent van intensieve lezers is te vinden in de groep „welgestelden” (boven 15.000), die naar de middelba re school zijn geweest of een hogere stu die hebben gevolgd. De middengroep, die verhoudingsgewijs zeer sterk in omvang is toegenomen, koopt lang niet in dezelf de mate méér boeken. Het geld dat over is na de eerste kosten van levensonder houd gaat in deze groep veel meer naar platen en auto’s. De grotere welvaart bij velen heeft niet geleid tot „de democra tisering van het boek”, zo zegt de stich ting Speurwerk betreffende het Boek. Drs. R. E. M. van den Brink (voor zitter van voorgenoemde stichting) kon digde aan dat in de toekomst meer aan dacht moet worden besteed aan de mid dengroep. Dat is ruw aangegeven de groep met een inkomen tussen negen- en vijftienduizend gulden per jaar, om de belangstelling voor het boek te vergro ten. Hij sprak in dit verband over het „leesboek”, zonder hoogdravende of zui ver litteraire pretenties, dat voor die mensen aantrekkelijker zou zijn. Er worden in Nederland per jaar ze ventig miljoen boeken verkocht en in bi bliotheken vijftig miljoen boeken uitge leend. Men geeft per jaar voor vierhon derd miljoen gulden aan boeken uit. In 1963 werden er ook zo’n zeventig miljoen boeken verkocht, maar de omzet was la ger. Volgens drs. Van den Brink is de omzetstijging bij een gelijk verkoopcij fer niet zozeer veroorzaakt door prijsstij gingen van de boeken als wel de voor keur voor het duurdere boek. 1963 was een topjaar voor het pocketboek. Nu heb ben de geregelde lopers duidelijk voor keur voor de paperback en voor het kostbaar uitgevoerde boek. Het aantal verkooppunten stijgt nog steeds, zo meende hij. „De boekenver koop is, blijkens ons onderzoek, nergens zo goed georganiseerd als in West-Duits- land en Nederland. In de stad New York bijvoorbeeld, waarvan het inwonertal overeenkomt met driekwart van dat van Nederland, zijn evenveel boekwinkels als in Amsterdam. In de Verenigde Staten is n.v., Binnenweg 187. tel. 023- Europa n.v., Bloemendaalseweg 74a, tel. 023-267490. Haarlem, reisbur. de Magneet n.v.. Bartel- =i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11