Vissering Scholengemeenschap stuurde telegram aan leden van Tweede Kamer Voorlichting milieuverontreiniging op lesrooster dodelijk ongeval aan Roerige verkiezingsbijeenkomst van CHU Udink geen voorstander van luchthaven in Markerwaard Schiphol-Stop nam minister onder vuur Stoplicht en onbekende verkeerssituatie debet I Vaccins tegen rode hond MEUBELHANDEL WESTENBRINK 1 ■tas I I NA TWEEDAAGSE ACTIE IN SCHOOLVERBAND GELDBOETE GEËIST VOOR Heler koopt voor f 100 beeldjes \van 70 mille 22,50 29,75 „DOOD DOOR SCHULD” 9 MODE-BERIGHT 19,75 TWEN-KELDER till VRIJDAG 19 MAART 1971 Drie Duitsers uit gevangenis ontsnapt FORUM BURGERLIJKE STAND VELSEN Protesten KRITISCH UITDAGEND „Mooi nummertje” Nicolaas Kroese begraven Lange Nieuwstraat 185 Noord- arcade - IJmuiden - Tel. 1 38 99 2000 m2 Showruimte (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Na twee volle les dagen te hebben besteed aan alle pro blemen die verband houden met de milieuverontreiniging, in het kader van de Aktie Zelfbehoud, hebben leerlingen en docenten van de Vis sering Scholengemeenschap aan de Briniostraat een telegram gezonden aan voorzitter en leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. In dat telegram wordt er op aangedrongen te bevorderen: 2. dat maatregelen worden genomen tegen de milieuverontreiniging, teneinde de overlevingskansen van de mensheid te verhogen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM CHU-lij staan voerder Berend Jan Udink heeft zich gister avond tijdens een roerig verlopen verkiezingsbijeenkomst in de Ontmoe- tingskerk in Schalkwijk niet laten verleiden tot een uitspraak over een vijfde baan voor Schiphol. De minister voor Ontwikkelingshulp drukte zich zeer voorzichtig uit en zei onder meer: „Ik heb begrepen dat men in deze contreien unaniem afwijzend staat tegenover de aanleg van een vijfde baan. Ik wil er op wijzen dat de regering de belangen van de bevolking en het algemeen landsbelang nauwkeurig tegen elkaar dient af te wegen. Jersey Hot Pants suèdine Hot Pants Levi’s Hot Pants VAN ZES TOT ZESTIEN 1. dit in het onderwijs voorlichting over milieuverontreiniging ver plicht wordt gesteld; Een der leerlingen had nog een aar dig cadeautje bedacht voor de staats secretaris voor Volksgezondheid dr. Kruisinga: een zwembroek, in ver band met het feit dat de staatssecre taris te kennen heeft gegeven, dat de verontreiniging van het water hem niet zou belemmeren om te gaan zwemmen. Dood door schuld De betaling kunnen wij op prettige wijze regelen Kerkdijk nieuws ïi M ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) was MINISTER UDINK ADVERTENTIE GETROUWD: OVERLEDEN: Het drietal in de leeftijd van 33 tot 43 jaar wordt verdacht van verkrachting diefstal met geweldnleaing en doodslag. varken van 450 pond. Hg kwam achter het station terecht, zag daar inderdaad eerst bet viaduct van de Kruisweg, reed door, kwam toen bij het kruispunt met de Jans- weg (waar ook een viaduct is). En daar ge beurde het: hy zou door een rood stop licht zyn gereden, en een bromfietser die van rechts kwam en met een bocht naar links wilde werd daar het slachtoffer van hy overleed een dag later in het zieken huis. Heerhugowaard-Nrd Middenweg 584 Tel. 02207-1287 Een vertrouwd adres voor: KWALITEITSMEUBELEN waar U altijd beter en voordeliger slaagt, is: HAARLEM. Aarzelend reed in juli van het vorig jaar een 30-jarige veehou der uit Akersloot door Haarlem, onbekend met de situatie, zoekend naar een weg met „een tunneltje” waardoor hy op de weg naar Schiphol zou komen. Achter zyn wagen een aanhangwagen met daarin een VLAARDINGEN. Drie Hagenaars van 20-22 jaar zijn gearresteerd omdat ze bij een kunsthandel in Vlaardingen in januari twee Nigeriaanse beeldjes zou den hebben gestolen, die volgens de win kelier samen 70.000 waard zijn. De beeldjes werden teruggevonden bij een 18-jarige heler, die zegt er 100 voor te hebben gegeven. J. van Gooi, 80 jr., echtgenoot van M. P. Ernst, Willebrordstraat 49, IJmuiden; W. H. van der Meer, 93 jr., echtgenoot van G. J. Hoorn, Santpoortse Dreef 6, Santpoort; als eerste ter wereld in Zwitserland in P. W. van Heek, 45 jr. echtgenoot van A. Sloot, Velserduinweg 139, IJmuiden. AMSTERDAM. Onder belangstelling van enige honderden vrienden is de zon dag overleden Nicolaas Kroese donder dagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam ter aarde besteld. Enkele tientallen belangstellenden waren per rondvaartboot naar de begraafplaats aan de Amstel gekomen. In de aula sprak Carel Briels als kunst vriend, die memoreerde hetgeen Kroese voor de kunstenaars in nood en de stad Amsterdam heeft betekend. Briels noem de hem „een groot kameraad eri een grote hulp voor iedereen.” Rond de baar lag een zee van bloemen en kransen. Het forum, bestaande uit (van links naar rechts) wethouder C. Ockeloen (PvdA) van Velsen, J. D. Hogen doorn, lid hoofdbestuur D’66, me vrouw dra. M. B. Th. Visser, lid Tweede Kamer voor de VVD, rector A. Lambo van de Vissering Scholen gemeenschap als voorzitter, ir. A. B. J. de Koning, voorzitter van de com missie huisvesting van de CHU, mevrouw M. D. Th. M. Peutz-de Jong voor de KVP en drs. M. B. Th. Vis ser, voorzitter van de PSP-partij. raad, kreeg vele door de leerlingen vooraf geselecteerde vragen te beant woorden. De forumleden werden min of meer genoodzaakt zonder omwegen hun meningen duidelijk kenbaar te maken. bruik van vaccin tegen rode hond (rubel la). De vaccins worden geleverd door respectievelijk Merck Sharp and Dohme i (het vaccin ervevax) en door de Belgische farma ceutische laboratoria Recherche et Indu strie Thérapcutiques (het vaccin ervevax). Binnenkort zal Merck bovendien het ver zwakt levend mazelenvaccln Attentuvax in Nederland introduceren. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwen- dijk J. van der Haagen te Heerjansdam. Aangenomen naar Hoofddorp P. Popma te Zutphen. Beroepen te Maassluis en IJmuiden I. Mijer te Winschoten. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Goudzwaard P. Molenaar te Lunteren. Aangenomen naar Marum C. J. Rensink te Marum. Maar de heer Udink wist een betere oplossing. Hij wilde, zo kondigde hij glun derend aan, de vergadering vermaken met de beantwoording van een schrifte lijke vraag over de Amerikaanse agres sie in Indo-China. „Dat is ook een mooi nummertje, moet u horen,” aldus de lijst aanvoerder. Met enig leedvermaak wees de minis ter de vergadering op de toelichting op de resolutie die het bestuur van de P.v.d.A. zaterdag aan zijn congres in Rot terdam zal voorleggen, namelijk dat het kernprogramma van de P.v.d.A., D’66 en de P.P.R. een miljard meer zal gaan kos ten dan oorspronkelijk was geraamd. „De kleine drie,” zoals Udink de pro gressieve combinatie noemde, „hebben zich vergist. Hun programma is prach tig maar het blijkt nu duidelijk dat het niet uitvoerbaar zal zijn omdat er een voudig geen geld voor is. Dat hebben wij altijd al gezegd,” aldus de minister met een voldaan glimlachje. De lijstaanvoer der vond het fijn dat de „kleine drie” nu zijn gaan inzien dat hun ambitieuze plannen niet gerealiseerd kunnen worden. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald,” zo vond hij. Toen er aan het einde van de avond weer iemand de moed had over Schiphol te beginnen, sprong de heer Rodink boos op en maakte abrupt een einde aan de vergadering en eindigde de bijeenkomst die zo lief was begonnen met luisterlied jes van de Sheperds in een opgewonden sfeer. De heer Udink moest nog wel even de spandoeken van de actiegroep Schiphol Stop lezen waarop hij werd betiteld als „een lui die nog meer gebrul” wil en als „een kloot die Schiphol groot” wil zien worden. De Christelijk Historische leider wel van mening dat er op zo kort moge lijke termijn een beslissing moet worden genomen over een tweede luchthaven. Hij was van mening dat die beter in weste- iyk Noord-Brabant (Steenbergen) kan ko men dan in de Markerwaard mdat Steenbergen meer centraal ligt in de Be nelux en een goede schakel zou kunnen vormen tussen het Brusselse vliegveld Melsbroek en Schiphol. Ook op dit punt had de minister echter weinig of geen nieuws te berde te bren gen. „Het doden van vrouwen en kinde ren vind ik even verschrikkelijk als U,” zo zei hij op een vraag uit de vergade ring. De oorlog in Indo-China is een ver schrikkelijke zaak. Het is echter een ge compliceerde situatie waar een eenvou dige oplossing niet mogelijk is. De „Ik wens hier niet langer over te dis cussiëren. Het leven heeft tenslotte meer aspecten dan Schiphol alleen. Het woord is nu aan mensen die wel met positieve ideeën naar deze vergadering zijn geko men”aldus de heer Rodink onder afkeurend geloei van de vergadering. ,,U gedraagt zich als kinderen. Als dit niet onmiddellijk ophoudt maak ik een einde aan de vergadering,” aldus de duidelijk op wet en orde gestelde voorzitter. gebruik genomen. Thans wordt dit vac cin in een groot aantal landen gebruikt. De forumleden werden zeer recht streeks uitgedaagd hun standpunt ken baar te maken. Soms kregen zij alleen maar de gelegenheid te antwoorden met Uit de vergadering werd de minister er op gewezen dat hij dan in feite voorstan der is van een vijfde baan omdat de plaatsvervangend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, mr. Raben, eer der al heeft verklaard dat als er geen tweede nationale luchthaven in de Mar kerwaard komt, er dan zeker zal worden overgegaan tot een vijfde baan op Schip hol. Op dit punt probeerde de voorzitter van de vergadering. C.H.U.-raadslid J. Rodink, de discussie af te breken wat luide protesten van de kant van de an- ti-Schipholgroep tot gevolg had. BEVALLEN: M. Alles-Wams, d., Schulpweg 244, Vel- sen-noord; P. M. A. van Opbergen-van Wijk, z., Frans Halsstraat 11, IJmuiden; M. van der Veldt-de Kraker, d., Pleiaden- plantsoen 118, IJmuiden; T. M. Bos-van der Plas, d., Scheldestraat 94, IJmuiden. „Zou door het rode stoplicht zijn gere den” want niets was nog zeker tijdens de rechtszitting gisteren in de Haarlemse rechtszaal. Verdachte hield vol dat hij door groen licht reed, en plotseling de brom fietser had gezien. Zijn vrouw verklaarde dat het licht op oranje sprong toen zij over de stopstreep reden. Stoppen was toen, mede door de wagen met het varken ach ter hen, moeilijk. Rechters en verdachte, met zijn advo caat, bogen zich över de situatietekening. Getuigen kwamen naar voren. Een auto mobilist die naast het slachtoffer had ge staan en, evenals een tweede bromfietser die in de file stond, verklaarde dat hun stoplicht op groen had gestaan. De echt genote die zei dat de bromfietser er met een vaart uit het verkeer was komen schieten. Tenslotte, tussen alle juridische en verkeerstechnische woorden, werd nog even een woord aan het slachtoffer gewijd: de president, mr. Petersen vertelde dat hij een brief van diens ouders had gekregen, waarin zij vol lof waren over de houding van de veehouder na het ongeval. ja of nee, zonder verdere uitleg. Bij an dere vragen werd tamelijk geduldig ge luisterd naar een stuk achtergrondinfor matie. De klassevertegenwoordigers kregen de kans in discussie te treden en daarvan werd af en toe een gretig en menigmaal een goed gebruik gemaakt. De politici moesten bijzonder goed op hun woorden letten, want het grote pu bliek ruim vijfhonderd leerlingen was immers op de dag van voorberei ding uitstekend geïnformeerd over al lerlei facetten. In klasseverband hadden zij al uitvoerig met elkaar gediscussi eerd. Zij beschikten over een degelijke feitenkennis en dan laat zo’n publiek zich eenvoudig niet meer van zijn stuk pra ten, althans veel minder gemakkelijk dan zonder zo’n degelijke voorbereiding op een dergelijke forumdiscussie. Dat bewijst dan tevens de waarde van zo’n tweedaagse actie, van zo’n project in schoolverband. Door een bepaald pro bleem van allerlei hoeken uit te benade ren, op velerlei wijzen, worden de leer lingen met zoveel bijkomende proble men en facetten geconfronteerd, dat het effect van deze twee schooldagen in ve lerlei opzichten veel groter moet zijn ook al door de maatschappelijke sa menhang en de aansluiting op de actua liteit dan het effect van een aantal normale lessen op dezelfde twee dagen. Ook ver buiten de Vissering Scholen gemeenschap is er belangstelling ge wekt voor dit vrij unieke initiatief. De officier van justitie, mr. Van den Oever, meende dat hier wel van dood door schuld kon worden gesproken. Die schuld lag dan volgens hem in het rijden door het rode stoplicht, dat hij bewezen achtte. De roekeloosheid die hij onderkende, lag vol gens hem meer in het aarzelende gedrag op het voor een onbekende moeilijke kruis punt met stoplichten voor rechtsaf en rechtdoor. De situatie was voor hem dan ook een verzachtende omstandigheid, vol doende om geen onvoorwaardelijke vrij heidsstraf te eisen. In plaats daarvan vroeg hij een maand voorwaardelijk, een boete van f 500 en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden. Volgens de raadsman, mr. Leesberg, was hier geen sprake van roekeloos rijden. Hij meende dat de oorzaak lag in de verkeers situatie en vooral in de volgens hem slecht afgestelde verkeerslichten. „Het springt in drie seconden van oranje op rood één, twee, drieEn in koor corrigeerde de heren van de rechtbank: eenentwintig, tweeëntwintig, drieën twintig Mr. Leesberg vroeg vrijspraak voor het primair ten laste gelegde, het roekeloos rijden en refereerde zich voor het subsi diaire, (het in gevaar brengen van de vei ligheid op de weg een „kapstokartikel” zei hij) aan het oordeel van de rechtbank, die op 1 april uitspraak zal doen. ONDERTROUWD: W. D. van Weelderen, Eisenhouwerstraat 63, Egmond aan Zee en M. W. Rolvink, P. Potterstraat 23, IJmuiden, t.a. Beverwijk, Koningstraat 2b; G. Slob, Concourslaan 75, Haarlemmermeer en C. E. C. M. van Lent, Goeman Borgesiuslaan 1, Velsen-zuid, t.a. Velsen-zuid, Goeman Borgesiuslaan 1; K. Draaisma, Beukenstraat 15, Beverwijk en J. M. M. van Leeuwen, Schulpweg 466, Vel- sen-noord; H. B. Kwast, Planetenweg 22, num IJmuiden en J. Brom, Ommenstraat 4, Nederiand'NV 'in* Haarlem Kesteren, t.a. IJmuiden, Planetenweg 22; J. T. Kuijl, Dennekoplaan 21, IJmuiden en S. M. Jongejan, Dennekoplaan 221 IJmui den. Na de twee dagen gingen alle leerlin gen de straat op met enquêteformulie ren, niet zozeer met de bedoeling seri eus te enquêteren dan wel om de men sen in het eigen gezinsverband, in hun omgeving of zo maar op straat te con fronteren met het probleem waarmee zij zich twee dagen intensief hebben be zig gehouden en dat niet nagelaten heeft indruk te maken. Op de eerste dag werd aan de onge veer vijfhonderd leerlingen op allerlei indringende wijzen informatie verstrekt, onder meer door de vertoning van de film „We stinken er in” van Jan van Hi llo. Wat opviel tijdens de gehele actie was, dat men uitdrukkelijk de zaak niet in de emotionele sfeer heeft willen trekken. Men beperkte zich tot een strikt zake lijke benadering, een kennis nemen van feiten, die on zichzelf zeer verontrustend zijn, maar die geen paniek teweeg be hoeven te brengen als men ook kennis neemt van de technische mogelijkheden die er nu al zijn om vrijwel alle vormen van milieuverontreiniging tegen te gaan. Het benutten van die mogelijkheden is een economische en een politieke zaak, maar vooral toch ook een kwestie van de publieke opinie, die als een instru ment van de democratie druk kan uitoe fenen op degenen die het in hun macht hebben de technische mogelijkheden uit te buiten, teneinde daarmee een goed leefklimaat voor iedereen veilig te stel len. In klasseverband werd een aantal vra gen geselecteerd die de volgende dag in de Stadsschouwburg aan zes politici zijn voorgelegd, nadat deze eerst in de gele genheid waren gesteld in het kort te ver tellen wat hun partij in het programma heeft staan over de milieuverontreini ging. De politici die het forum vormden wa ren ir. A. B. J. de Koning (C.H.U.), J. D. Hogendoorn (D’66), mevrouw M. D. Th. M. Peutz-de Jong (K.V.P.), C. Ocke loen (P.v.d.A.) als wethouder van de ge meente Velsen, drs. M. B. Th. Visser (P.S.P.) an mevrouw dra. Ginjaar- Maas (V.V.D.), onder voorzitterschap van de rector van de school, drs. A. Lambo. Dit forum kreeg vragen te beantwoor den als: „Is uw partij bereid om met de leus „Minder welvaartsgroei voor een schoner milieu” als DE verkiezingsleus de verkiezingen in te gaan? En: „Vindt u niet dat de regering de ernst van de vervuilingssituatie verdoezelt (Kruisinga’s duik bijvoorbeeld) en nau welijks voorlichting geeft” Of: „Wat doet uw partij tegen de bevol kingsexplosie, gezien het feit dat deze duidelijk de toename van de vervuiling in de hand werkt”. En ook: „Is het feit, dat actiegroepen tegen de milieuvervuiling als paddestoelen uit de grond schieten geen teken van het falen van de politieke partijen?” Rode hond, een voor het kind door- de niet-immune vrouw in de geslachtsrij pe leeftijd een ernstige bedreiging. Vrou wen die tijdens de eerste zwangerschaps maanden door Rubella worden besmet, lopen een ernstig risico een kind ter we reld te brengen met oog-, gehoor- en hart afwijkingen. naast mentale stoornissen. Ook in Nederland komt deze ziekte met haar fatale gevolgen nog voor. Dankzij vaccinatie kunnen deze ernstige gevol gen nu ook in Nederland voorkomen wor den. Het Belgische vaccin is m april 1969 ROTTERDAM. Drie Duitsers zijn donderdagmiddag rond half twee ont snapt uit het Huis van Bewaring in Rot terdam. De mannen zaag-den een spijl door van de luchtcel en kwamen zo op het dak. Alle drie zouden binnenkort worden u’tgeleverd. Beverwijk Heemskerkerweg 85 Tel. 02510-27682 kern van de vraag, namelijk hoe de heer Udink de voortzetting van de oorlog in overeenstemming kan brengen met zijn christelijke overtuiging, bleef echter on beantwoord. De door velen verwachte „donder speech” over orde en gezag kwam gis teravond niet helemaal uit de verf. Op rustige toon betoogde „Spiro” Udink, zo als hij zichzelf noemde, dat de moderne mens veel nieuwe vrijheden op zich heeft zien afkomen. „Het wordt nu wel tijd dat wij aan die vrijheden grenzen gaan stellen. Het i$ nodig dat wij komen tot een herwaardering van het woord gezag, dat tegenwoordig voor velen een ongun stige klank blijkt te hebben,” aldus de lijstaanvoerder. Op zichzelf is het een verheugend feit, dat in de gemeente Velsen op het ogen blik meer dan vijfhonderd jonge men sen in staat moeten worden geacht op een positief-kritische wijze en niet al leen maar met „kreten” in denken en doen hun bijdrage te leveren aan datge ne wat nodig is om de milieuverontrei niging te beperken. En dat is tenslotte een zaak van levensbelang. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft zijn goedkeuring verleend aan het ge- A. Brasjen-M. Langbroek, IJmuiden, WoeidïaAmsrterdam, Overtoom J165Ma iv" gaans goedaardige ziekte betekent voor G. Kamerbeek-M. J. Hendriks, Santpoort, -- Beekvlietstraat 2; K. Hogeboom-W. Dekker, IJmuiden, Heidestraat 41; L. Jonker-A. J. de Waal, Beverwijk, Relweg 58; J. J. van Leen-B. M. A. de Ruiter, Haarlem, Zuider- buitenspaame 118; R. C. Schaap-M. Wape- naar, Velsen-noord. Bleyenhoevelaan 15. SS®

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9