R.C.H. wil liever blijven betalen Meeste Nederlandse wielrenners stapten van fiets MERCKX WINT VOOR VIERDE MAAL IN LOOPBAAN RIT MILAAN - SAN REMO Moeizame overwinning van HOC op Giants Haarlem moet morgen in Rotterdam toeslaan Sensationele zege van Rini van Bracht tegen Ceulemans Telstar-Utrecht attractief bedreigt reportage Na winst tegen Oostenrijker Scherz Reclame op t.v. i. j NAC gelijk tegen PSV Celtic-A jax Eenentwintig met dertien goed 11 I ZATERDAG 20 MAART 1971 Krijgsplan '-'«w l s HANS ROMBOUTS Van Merckx was verschrikkelijk bljj met zijn vierde zege in MilaanSan Remo (hij won dit seizoen al de ronde van Sardi nië en ParijsNice). Waarom die juich kreten van de anders zo sobere Belg? En waarom glimlachte manager Van Bug- genhout op de Via Roma? Het zou wel eens kunnen zijn, dat Merckx met deze z 1 t t i a (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. In tegenstelling tot de persoonlijke mening van de secre taris betaald voetbal van RCH Viktor Schuytvlot zjjn het bestuur en de staf- raad van de tweede-divisieclub van mening, dat RCH betaald voetbal moet blijven spelen. Donderdagavond kwamen zij tot de conclusie, dat RCH nog altijd pal staat achter de eerder ingenomen gedragsregels: 1. RCH moet RCH blijven (we laten ons niet kapot maken); 2. naam en standing van de club noodzaken de vereniging in een zo hoog mogelijke afdeling te voetballen; 3. dit alles moet verwezenlijkt worden met behulp van een gezond financieel beleid. Dames: DSS Epibratos 2Hoofddorp 2 10-17, The White Stars 3Hoofddorp 34- 39, The White Stars 5HOC 4 44-5, Exer- cita 2HOC 3 26-17, Spetters 2Sea Devils 28-24. RCH denkt bovendien profijt te kunnen trekken van een gesprek met de gemeente. En speciaal van de nieuwe burgemeester van Heemstede Quarles van Ufford, „die de weg weet in sportkringen”. Ceulemans Gilbert Van Bracht Scherz De Ruyter Kashiki Suarez Diab lü 8 7 8 9 10 7 6 1.278 0.832 0.811 0.905 0.753 0.866 0.725 0.678 t r 6 6 6 4 4 2 2 2 Het bestuur en met name de algemeen voorzitter K. Baarsen en de voor zitter betaald voetbal achtten deze standpuntbepaling zo belangrijk, dat zij gis termiddag een kleine persconferentie belegden. Daarbij kwam aan het licht, dat het bestuur van RCH hoopt door middel van de omwenteling, die de FBO voorstaat (het aantal betaalde clubs dras tisch te verkleinen) in de eerste divisie te belanden en daar dan meer be zoekers te trekken. Hoewel in het geheel niet vaststaat dat de FBO of de KNVB, die de plannen van de vakorganisatie nog moet accepteren, de laagst geplaatste dertien clubs wil amputeren heeft RCH zich voorgenomen het zekere voor het onzekere te nemen en te streven naar minimaal een negende plaats in de tweede divisie. GRONINGEN. Rinie van Bracht heeft het wereldkampioenschapstoer- nooi in Groningen gered door vrijdag avond laat in een sensationele partij Raymond Ceulemans in 59 beurten te verslaan: 6054. Deze stunt van de Nederlandse kampioen was nodig om dat hij eerder op de dag, door van Scherz te winnen (6034, 54 beurten) Ceulemans al bijna in het zadel had geholpen. Na die middagpartijen immers leidde de Belg met twee punten voorsprong en een moyenne bovendien dat bijna twee maal zo hoog was als dat van de concur renten. Een vierde overwinning van Ceu lemans had vrijwel zeker een vroege ti tel voor de Vlaming betekend, vooral omdat Scherz, even voordat de beslissing in de ontmoeting Van Bracht Ceule mans viel, ook nog door Kashiki was verslagen. Daarom viel die zege van Van Bracht, die een grootste voorsprong van twintig punten (40-20 na 26 beurten) bijna geheel verspeelde (52-48 na 51 beurten) dubbel in de smaak. Nu immers ging het toer- triomf zijn saucijzenbazen heeft afge dwongen dat hij niet in de ronde van Ita lië hoeft te starten. Van Buggenhout heeft voor Merckx vette contracten klaar lig gen in Franse wedstrijden tijdens de Giro. EINDHOVEN. NAC was, begrijpe lijk overigens, aanzienlijk gelukkiger met de uitslag van de gisteravond gespeelde wedstrijd (1-1) dan PSV. De Bredase ploeg verdiende het winstpunt echter vol ledig door de uitgekiende tactiek van trainer Leo Canjels. De trainer van NAC liet zijn achterhoede spelen met twee vrije verdedigers: Schrijvers in de laatste linie en Graaumans iets meer naar vo ren. Het tweetal had de opdracht het spel zo veel mogelijk te vertragen en daarnaast mee te werken aan de opbouw van tegenaanvallen. Het was geen wonder dat vooral het laatste wapenfeit met een ovatie werd beloond en dat de toch zo nuchtere Gro ningse organisatoren, die hun dure toer nooi bijna hadden zien stranden, achter de coulissen de Brabander ontroerd op de schouder sloegen. ten. Beide ploegen sloten hun wedstrijd winnend af. Het minst moeilijk had Hoofddorp het. Op alle fronten domineer de de ploeg uit de Haarlemmermeer over Sea Devils. Vlot combinerend en uitste kend schietend namen de koplopers bij de rust reeds een 46-20 voorsprong. Na de rust wogen beide ploegen beter tegen elkaar op. Bedreigen kon Sea Devils Hoofddorp echter niet meer. Dankzij de 83-48 Overwinning ligt de titel thans voor het grijpen. Topscorer en uitblinker was Boudewijn Maat met 23-8. The White Stars had met DSS meer moeite. De basis voor de zege werd ge legd in de eerste helft, toen de Sterren- ploeg een 33-20 voorsprong nam, die in de tweede helft zelfs nog opgevoerd werd tot 41-26 alvorens DSS iets terug ging doen. De kloof was echter te groot en zonder al te veel moeite kon The White Stars met 53-43 de zege vasthouden. Een belangrijk aandeel in de zege had Henk Snel met 14-8, die André van Schaick (8-9) van DSS ruim voor bleef. De overige uitslagen van de vrijdag ge speelde wedstrijden luiden: Op een gegeven moment draafden drie „waterdragers” vooruit. Daar achter kwam dan de groep van 27, waaruit ze ven man wegsprongen. Bij die achter volgers zaten Gimondi, Motta en Merckx met wat dienstknechten. Toen Merckx een lekke band kreeg sprong het heilige vuur ineens los bij Gimondi. Hij schoot naar voren en trok zijn makkers mee, behal ve natuurlijk de Molteni’s. Merckx was nu in zijn element. Hij vloog de capo’s op en af om zich tenslotte bij de kop groep te voegen. Na 260 km was er dan een eerste groep gevormd van Gimondi en Motta, twee Salvarini’s, Merckx, Bruyere en Spruyt (drie Molteni’s) en Petterson en Ballini (twee Ferreti’s) Al les was dus klaar voor een schitterende finale. Op de Copa Berta werd de strijd Een opgetogen Merckx na de klassieker. Welke renner doet zoiets aan de voor-volop geleverd. Spruyt en Bruyere trok- avond van een klassieker? Merckx had zijn mannen opgedragen de koers voorin te regelen en zelfs in de aanval te gaan, waarna hij de affaire met een reactie van zijn macht en klasse zou kunnen af maken. Het ging allemaal naar wens. De opzet van NAC lukte vooral in de tweede helft, toen NAC niet in het minst onder de indruk van zijn achterstand bereikt na een effectvol schot van Mul der en onvoldoende ingrijpen van de ver dedigers Vermeulen en Bakker het spel bleef vertragen. PSV werd door deze speelwijze duidelijk uit zijn ritme ge haald. De Eindhovenaren begonnen fou ten en overtredingen te maken. De ge lijkmaker van NAC was een rechtstreeks gevolg van de fouten. Aanvoerder Strik kopte terug op Van Beveren, maar Bish, die eerder al bijna succes had, sprong er behendig tussen en gaf Van Beveren van dichtbij geen kans. Na afloop zei trainer Linder van PSV deze uitslag vooral te betreuren omdat het allerminst bevor derlijk is voor het zelfvertrouwen en dat met de tweede wedstrijd tegen Vorwarts in het vooruitzicht. In principe voortvloeiend uit de eerder besproken gedragsregels voelt RCH weinig voor een fusie met Haarlem en EDO. De Racing is voor een eerste gedachten wisseling over deze materie uitgenodigd door de heer Van Houten. De ontmoeting vindt maandag plaats bij de heer Van Houten thuis. Heren: The Typhoons 2H. Cardinals 2 50-56, Sea Devils 3—DIOS 53-36, Antilo penHOC 31-46, The HawksRac. Be verwijk 56-62. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De televisie-reporta- ge woensdagavond van de Europacup- voetbalwedstrijd CelticAjax loopt ge vaar, omdat een aantal Nederlandse be drijven het plan heeit om reclame aan te brengen in het stadion van Celtic in Glasgow. De NOS mag uitsluitend zo’n reportage laten doorgaan als de reclame in het stadion behoort tot de vaste, per manente reclame. Later aangebrachte borden kunnen het niet doorgaan van een reportage tot gevolg hebben. De NOS, die de plannen in deze rich ting van zo’n acht tot tien Nederlandse firma’s ter ore kwam heeft bij monde van programmaleider Carel Enkelaar vrijdagmiddag gepoogd de boosdoeners van gedachten te laten veranderen.On- geveer tien telegrammen zijn verzonden en de meeste bedrijven werden ook nog telefonisch persoonlijk door de heer En kelaar benaderd. Drie van de firma’s hebben inmiddels telegrafisch of telefonisch gereageerd en deze reacties noemde de heer Enkelaar hoopvol. Hij wilde vrijdagavond in het NOS-journaal geen namen noemen („ik maak geen negatieve reclame”) en zei verder dat het aantal bedrijven met re clameplannen beduidend groter is dan waarmee de NOS normaal te stellen heeft. De positieve reacties omschreef Carel Enkelaar als „schrikreacties”. Hij had de indruk gekregen, dat de reclameplan nen buiten de directies om en door be moeienissen van een reclamebureau tot stand waren gekomen. „Ik hoop dat men tijdig inziet, dat alle pogingen om toch reclame in het Celtic- station te laten aanbrengen op een ge weldige teleurstelling voor het Nederland se publiek kunnen uitdraaien. De beslis sing om uit te zenden neemt de NOS pas als alle niet-permanente reclame uit het stadion is verwijderd en dat kan een be slissing op het laatste nippertje zijn”, al dus Carel Enkelaar, die verder zei dat de NOS geen indicaties had van Neder landse reclame in het stadion van Vor warts Berlin, waartegen PSV diezelfde avond moet spelen. v Voor Pellenaars werd deze Milaan San Remo een harde tegenvaller, het geen hij dan ook niet onder stoelen of banken stak, wachtend op zijn pupillen die maar niet in de Via Roma wilden arriveren. Dat klopte ook wel want op Karstens na stapten ze allemaal af, geteisterd door de kou, maar ook door onmacht en gebrek aan wilskracht. Pel lenaars: „die gasten van mij hebben nog niet het karakter om door te gaan. Ze zijn in het verleden teveel verwend en verknoeid”. Het was de te verwachten kreet van „De Pel”. Vorig jaar echter stapten er minder coureurs af. Gaat Pel lenaars nu harder optreden tegen zijn mannen? „Nee, dat kan ik toch niet doen. Je kunt ze niet ineens verbeteren. Daar heb je tijd voor nodig. Dat moet je ze van lieverlee bijbrengen”. Pellenaars wil de wel kwijt dat Jan van Katwijk („tot nu toe nog steeds”) en Krekels hem bij zonder tegengevallen waren. Duyndam was in verband met een achillespeesbles sure nog maar niet gestart in verband met het ijselijke weer. Steevens was der tig kilometer voor San Remo afgestapt. Hij kwam daarbij in het gezelschap van Rentmeester, die gevallen was („ik heb er gelukkig niets ernstigs aan overge houden”), Schepers („ik reed wel goed, maar het was te koud”). Pijnen (dit was geen weer voor mij”), Harrie Jansen („ik werd door de kou bevangen. Ik liet me zo in het publiek vallen. Ik was hele maal van de kaart. Gelukkig was er net een Limburgse familie in de buurt die me naar San Remo hebben gebracht”). Toch heeft de Goudsmit Hoff-ploeg het nog niet het slechtst gedaan. De equipe van MarsFlandria had helemaal nie mand aan de finish. De gebroeders De Vlaeminck wipten na vijftig kilometer al uit het zadel („De inspiratie ontbrak. Morgen gaan we Jempi begraven”) Zoe temelk en Tabak, de twee Nederlandse Marsmannen, volgden later hun voor beeld. Tino Tabak was in zijn eerste ploegklassieker bang geweest voor de af daling van de Turchino, inderdaad in kou, gutsende regen en mist een riskante zaak. Maar goed, de andere coureurs, de doorbijters, belandden wel na die barre afdaling van de Passo del Turchino op de weg langs de Middellandse Zee. Op die Turchino, waar het water soms met kracht over de weg stroomde en de bergbeken in woeste rivieren veranderd waren, werd uiteindelijk de grote schif ting tot stand gebracht. Dertig renners, zonder echter Van Springel en Wagtmans („ik zat net achterin om mijn handschoe nen af te geven, toen die groep vooraan wegging. Toen was ik gezien en stapte ik maar af”), maar met Karstens, Jan Janssen en Zoetemelk, die later door een lekke band verdween. ken het tempo steeds omhoog. Er volg den Italiaanse tegenaanvallen, maar Merckx en de Molteni’s hielden de zaak in de hand. Tenslotte zou op de Poggio, de laatste klim voor San Remo, Merckx demareren. Zijn kracht bleek nog eens overduidelijk. Gimondi en Motta zaten hem achterna maar zij konden de weg dansende eBlg niet volgen. Het was ge beurd. De coalitie was gebroken. Merckx stormde, net zoals twee jaar geleden, met een duidelijke voorsprong alleen op de streep af. Gimondi, die de rol van Pou- lidor gaat overnemen als eeuwige twee de, („denk aan Leicester, het wereld kampioenschap”) kwam met gebogen hoofd over de streep voor Petterson. (Van onze sportredacteur) SAN REMO. Terwijl een vlijtige krantenverkoper in San Remo nog een krant probeerde te slijten met de schreeuwende kop „Tutti contra Merckx in San Remo” („met z’n allen tegen Merckx in San Remo”) was de grote onstuitbare, de onkoopbare blij als een nieuweling die zijn eerste overwin ning boekt, al lang over de eindstreep gegaan in de Via Roma. Hij alleen, hij duldde niemand naast zich, op die befaamde wielervia. We hebben Merckx zelden zo blij gezien met een overwinning als gisteren na Milaan- San Remo, geteisterd door kou, regen, mist in het gebergte, waar de sneeuw nog opgetast lag langs de Passo del Turchino. Eindelijk had hij dan in de finale echte strijd moeten leveren, omdat de Italiaanse squadra’s met Gi mondi en Motta en de Zweedse „huurling” Gusta Petterson aan het hoofd, op eigen grond niet te schande gezet wilden worden. Ze sneuvelden eervol (Gimondi werd tweede en Petterson derde), maar ze sneuvelden natuurlijk wel. De saucijzenfabrikanten Molteni sr. en jr„ de bazen van Merckx, die de avond tevoren gesignaleerd werden met de mysterieuze man achter de schermen, manager Jan van Buggenhout, konden dus opnieuw de vlag op hun zes worstfabrieken uithangen. Drie jaar geleden Altig, vorig jaar Dan- celli en nu Merckx in het Molteni-shirt als enige triomfator in de Prima vera. De saucijzen zullen dit jaar weer de pan in en uit vliegen Uit het Nederlandse kamp kwam wei nig opwekkend nieuws tevoorschijn. Zo als vorig jaar in de beginperiode moest het ook nu weer van de oudjes komen. Karstens werd de beste Nederlander. Hij moest alleen Basso voor laten gaan In de spurt van de verslagen hoofdgroep, waarin zich ook Jan Janssen bevond. DEN HAAG De cijfers van sporttoto 35 zijn: Aantal deelnemers: 705.324. Bruto inleg: 1.511.687,70. Prijzenbedrag: 680.259,47. Eerste prijs: 238.090,81 (21 meldingen, 11.337,66 gulden). Tweede prijs: 170.064,87 (634 meldingen, 268 gulden). Derde prijs: 238.090,81 (7728 meldingen, 30 gulden). Extra prijs: 34.012,98 (664 meldingen, 51 gulden). Natuurlijk zat Merckx in de voorste gelederen. Hij had het krijgsplan de avond tevoren in Milaan opgezet met zijn man nen, nadat hij serieus als hij nu een maal is op de rollen getraind had. Het bestuur voorziet voor RCH een zonnige toekomst. Daarbij speelt de brug van Schalkwijk (een woonwijk van Haarlem) naar Heemstede een be langrijke rol. De bestuurders geloven namelijk, dat de inwoners van Schalk wijk aan het dan dichterbij gelegen RCH de voorkeur zullen geven boven Haarlem. „Die eerste partij tegen De Ruyter gaat mij nu de das om doen”, zei Van Bracht ten slotte met spijt in zijn stem. Toen hij zich echter realiseerde in het weekeinde veruit het gemakkelijkste pro gramma te hebben, klaarde zijn gezicht weer op. Van de drie koplopers moet Van Bracht nog uitkomen tegen Diab, Kashiki en Suarez, de laatste drie uit het klassement. Ceulemans ontmoet De Ruyter, Scherz en Gilbert De Amerikaan ten slotte krijgt behalve de titelverdediger nog De Ruyter en Scb''r-' -wenover zich. man het zich kan permitteren om te ver liezen. TelstarUtrecht lijkt borg te staan voor een aantrekkelijk duel. De Velsena- ren willen graag in de buurt van Utrecht komen, een reden temeer om morgen voor de volle winst te strijden. Trainer Rab heeft zijn elftal niet gewijzigd. Tel star: Van der Meeren Driesen, Zwaan, André, Van Wijngaarde De Vries, Fens, Van Egmond Bond. De Wit, Stanic. Bert Jacobs stelt zijn elftal gewoonte getrouw pas enkele uren voor de wed strijd samen. Het enige vraagteken voor de Utrecht-oefenmeester bestaat uit het feit dat Tonny Pronk met een blessure aan zijn achillespees sukkelt. Of hij mor gen speelt is derhalve nog onzeker. RCH voetbalt in Heemstede tegen For tuna Vlaardingen. Door alle verwikke lingen rond de sanering van het betaal de voetbal lijkt het zaak voor de Racing om toch maar te proberen om zo hoog mogelijk in de tweede-divisie te finishen. RCH is ongewijzigd. Dat betekent: Bes Croes, Van Eijden, Kesselaar en Van Ramselaar Smit, Wijers, Ver schoor Stoute, Van den Berg en Meij er. Ook EDO komt thuis in actie en wel tegen Hennes DVS. Hoewel de Schie dammers wat zijn af gezakt op de rang lijst is men nog volop in promotiestrijd verwikkeld. EDO-trainer Henk Snoeks ziet zich geconfronteerd met knieblessu res van Laan en Van Polanen. Als zij morgen kunnen uitkom en dan ziet het elftal van EDO er als volgt uit: Vos Laan, De Ruiter, Breeuwer, Blum Van Haalem, Nijssen, Van Amerongen Van Polanen, Kamoen en Koenekoop. Merkwaardig toch. Men had het oor spronkelijke programma gewijzigd om Henny de Ruyter die tegen Scherz en Ceulemans had moeten aantreden, te spa ren. Om zijn kansen op het kam- nioenschap een dag langer in leven te la ten. Op papier immers kreeg De Ruyter daardoor mindere tegenstanders: Suarez en Diab. Maar hij verloor beide ontmoe tingen waarbij de nederlaag tegen de zwakke Egyptenaar het moeilijkst was te verteren. Niet zo gelukkig met de omwisseling was Rinie van Bracht ge weest. Hij immers kreeg nu de taak tegen Scherz en Ceulemans te bewijzen dat hij beter kan dan zijn matige ver richtingen van de eerste dag. En ziet. Van Bracht ontpopte zich als de kam- pioenendoder, overrompelde eerst Scherz en daarna ook nog Ceulemans. RCH wil het bezoek aan de club (op het ogenblik achtentwintighonderd toeschouwers gemiddeld) stimuleren door een marketing-deskundige in te schakelen; Theo Roos van Bovema (eerst zou Johan Boskamp het doen, maar die had het te druk). Theo Roos zal richtlijnen moeten verstrekken aan een reeds bestaande commissie externe communicatie, die op haar beurt het publiek moet trekken. Een van de eerste wapenfeiten van deze commissie is het mobiliseren van tweehonderd getrouwen geweest, die meetrokken naar Klazienaveen waar RCH voetbalde tegen SC Drente. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. HOC heeft in het duel tegen het in degradatiegevaar verkeren de Giants geen moment haar hogere plaats op de ranglijst waar kunnen ma ken. Hoewel Giants zich van een even tuele degradatie in verband met de fusie met Amstelveen-Zapad weinig behoeft aan te trekken, was het de Amsterdamse dames er alles aan gelegen toch zo goed mogelijk voor de dag te komen. Dat Giants er niet in slaagde de punten te veroveren op een weinig geïnspireerd spelend HOC pleit niet voor de gasten. Tot ver in de tweede helft slaagde Giants er echter in in de onmiddellijke omgeving van HOC te blijven. Vooral in de beginfase van de wedstrijd had het er geen enkele schijn van dat HOC in moeilijkheden zou komen. Vlot nam HOC een 14-4 voorsprong, die bij de rust terug gebracht was tot 23-16. Direct na het be- ginsignaal voor de tweede helft opende Giants met een offensief, dat in de ne gende minuut resulteerde in een 28-28 stand. Pas toen werd HOC wakker. Pas ses en schieten werden nauwkeuriger en wat de gehele wedstrijd niet gelukt was, gebeurde in enkele minuten. Snel nam HOC afstand. De weerstand van Giants was gebroken en gemakkelijk kon HOC met 42-34 de winst grijpen. Aan Haar lemse zijde kwam slechts Marion Schap- pert met 2-8 in de dubbele cijfers. In de heren eerste klasse kan komen de zaterdag de beslissing vallen als The White Stars en Hoofddorp elkaar ontmoe- nooi de laatste twee dagen in met drie deelnemers die elk een verliespartij heb ben: Ceulemans met een tot 1.278 ge daald gemiddelde, de steeds sterker spe lende Amerikaan Allen Gilbert met 0.832 en Van Bracht met 0.811. Zelfs Johann Scherz en Henny de Ruyter hebben nog theoretische kansen, dankzij Bracht. HAARLEM-IJMOND. Vooral tegen de achtergrond dat er morgen door Haarlem op Woudenstein gewonnen dient te worden is het wegvallen van aanvaller Piet Hoeben (één wedstrijd geschorst) een extra-handicap voor Eel- man, die zijn opstelling pas morgen prijsgeeft. Het Haarlem-elftal zal overi gens niet veel verschillen van het team dat afgelopen zondag de bekerstrijd te gen ADO met 1-0 verloor. Het is alleen nog niet zeker wie Hoeben gaat vervan gen. Excelsior’s Bob Janse doet ook nog al geheimzinnig over zijn formatie Ook hij kan zijn elftal niet prijsgeven, aan gezien het meespelen van Tetteroo en Kwakkernaat (die beide met lichte bles sures kampen) nog een vraagteken is. Dat er van beide kanten het hoogste belang aan deze wedstrijd wordt toege kend hoeft geen nader betoog. Een pun tenverdeling ligt het meest voor de hand omdat noch Bob Janse noch John Eel-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11