DR. ARNTZEN EN DE VERONTRUSTING BIJBELGENOOTSCHAPPEN ACTIE VAN de jeugd van Ik predikant W. C. den Brink van Voorlichting Gesprek met gereformeerde Jongerencontact met leren Lange preken NIEUWE UITGAVEN Oost-Duitsland bij Wereldbond ZATERDAG 20 MAART 1971 Erbij Geen tactische zet hem een diepgaand gesprek over het uittreden van Dr. Arntsen uit de Gereformeerde kerken en stelde hem ook nog wat vragen over kerk en subsidie. Ds. v. d. Brink is een man die met twee benen op de grond staat, „desondanks” zeer verontrust is, terwijl hij vurig hoopt dat er nog een verandering zal komen in de koers die de Gereformeerde kerken thans varen. Het gesprek verliep als volgt: Opleiding Breekpunt 14 s.' ■Ig o op- het niet BEP ANDREAS. Ds. W. C. v. d. Brink, gereformeerd predikant te Nieuw-Loosdrecht, neemt als tweede voorzitter van de „Vereniging van Verontrusten” een vooraanstaande plaats in in deze groepering in de Gereformeerde kerken. laverfeest op 21 januari in Utrecht te organiseren. Van den Brink werd op 14-12-1905 te Hilversum ge boren en studeerde Theologie en Letteren. Hij trouwde met een dochter van Prof. Dr. Aalders en stond als predikant achtereenvolgens in Lunteren, ’s-Graven- zande, Heemstede, Veenendaal, Den Haag-Oost, Ren- kum/Heelsum en Nieuw-Loosdrecht. Discussie-interviewer Rik Valkenburg voerde met Hoe kun je het beste kuis blijven? Is naakt zijn altijd ver keerd? Spreek daar eens openhartig over met de leraar. Zijn er ook goede rij ken? in het Dit is de evangelist Ben Hoeken dijk met de affiche, waarvan zijn volgelingen er in de Gideonsnacht van 12 op 13 maart in heel Neder land honderdduizenden hebben ge plakt. Hoekendijk heeft zijn actie geheel tegen (verkeerde) sex ge richt. Van vele kerkelijke zijden is daarop veel critiek gekomen, omdat men meent dat hij zodoende te een zijdig het zondebegrip op één punt vastlegt. in- ge- Wat vond u van zijn daad?... Ik schrok er wel van, al had hij het er met mij wel eens over gehad. Ik vind het een moedige daad. Hij is een door en door gereformeerd man en heeft nu van alles afstand gedaan. Hij mag nu niet meer preken. Ook heeft hij geen salaris meer, alleen nog recht op pensioen te zijner tijd. Heeft u voordien nog pogingen ge daan om dr. Arntzen van deze stap te weerhouden?. („Zwarte theologie en Black Power” door James H. Cone, uitg. J. J. Romer Zonen, Roermond.) Hou je daar geen rekening mee? Hij antwoordde: Ik zit met mijn geweten. Dus geen strategie. Stellen de ver ontrusten zich in het algemeen ook niet strategisch op?. We moeten geweldig voorzichtig zijn met het opstellen van strategische plannen. Ik heb in „Waarheid en Een heid” geschreven over het geloofs- avontuur van Abraham: Niet wetende waar hij komen zou! Zo is het ook met broeder Arntzen. Het voorgaande is door Hervormd Nederland ge put uit een (r.-k.) „Ge loofsonderricht voor kin deren”. Uit een proef schrift van dr. J. W. Ste- geman putte het blad de volgende stelling: Een andere mogelijkheid is het con tact met jonge Ieren in Nederland. Rond de paasdagen zal een groep van zeventien jonge Ieren Nederland be zoeken. Ze komen aan: vrijdag 2 april en reizen dan door naar het vor mingscentrum Kerk en Wereld te Driebergen. Van 3 tot 9 april zullen de Ieren verblijven op dit vormings centrum. In 2568 werd in Wezel, op de eerste protestantse kerkvergadering in de noordelijke Nederlanden, iets ge zegd over preken, onder andere dit: „De leraars zullen ook niet met al te lange predikaties het geheugen van de toehoorders bezwaren en hun ijver verstommen en als het ware hun maag tot walging ver wekken. Daarom zullen zij zich er op toeleggen om de predikatie met een uur af te handelen”. Aldus een artikel in het Amstelveense lutherse gemeenteblad. „Het was de onvoorwaardelijke iden tificatie van de zwarte predikant met de zwarte slaaf die hem ertoe bracht aan Gods bestaan te twijfelen. Zo 'is het ook begrijpelijk dat vele aanhan gers van Black Power een afschuw hebben van de christelijke godsdienst en God in de zwarte revolutie als zin loos beschouwen”. Aldus James H. Cone in het boek „Zwarte theologie en black power”, waarin hij er op wijst dat theologie, die iets te zeggen heeft, alleen kan ontstaan wanneer ze zonder voorbehoud zichzelf ontdekt in het lij den van de onderdrukten. Cone heeft een boek geschreven waar hij zelf geheel achter staat. Het is warmbloedig en gedreven. „Black Po wer is de belangrijkste ontwikkeling in het Amerikaanse leven van deze eeuw”, schrijft hij, en hij noemt het de centrale boodschap van Christus tot het Amerika van deze tijd. Het is een boek dat veel tegenspraak zal uitlok ken, maar het is in elk geval een werk, dat men niet ongelezen mag laten. K. M. Ik heb er met hem van te voren wel eens over gesproken, zoals ik reeds zei, en ook naderhand. Ik sta op het standpunt dat je dr. Arntzen hierin vrij moet laten. Het is bij hem een gewetensbeslissing. Hij kon ge woon niet langer blijven. Verschrikke lijk eigenlijk dat het zover is geko men in onze kerken, dat een achtens- waardige predikant er naar zijr ge- Het boek omvat onder meer indrin gende passages over het probleem „Hoe kunnen we zeggen dat Hij bestaat en geloven dat Hij de slavernij toelaat?” Het was een vraag die in de tijd van de slavernij steeds weer bovenkwam maar het is ook een vraag die in een iets andere redactie steeds weer het denken beheerst. De Oostduitse bijbelgenootschappen zijn lid geworden van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Over hun aanvrage voor het lidmaatscchap is schriftelijk gestemd. Reeds dertien stemmen zijn uitgebracht voor aan vaarding en geen enkele stem was te gen. Nog vier stemmen moeten worden uitgebracht. De Oostduitse Bijbelge nootschappen werkten al lang nauw samen met de Wereldbond. In Noord-lerland wordt van 24 juli tot 31 juli een internationale week ge houden in het centrum Corrymeela, Bally castte, Co. Antrim. Voor deze internationale week zijn behalve vijf tien Nederlanders tussen achttien en dertig jaar ook Zuid-Ieren (uit de Ierse republiek), Zweden, Duitsers en Engelsen uitgenodigd om met de jon geren uit Noord-lerland samen een houding te bepalen ten opzichte van de politieke en religieuze situatie in Noord-lerland. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen telt nu 50 leden. Tweeënder tig genootschappen hebben bet vol ledige lidmaatschap, terwijl 18 ge nootschappen als geassocieerd lid ge noteerd staan. Geassocieerde bijbelge nootschappen zijn nog niet volledig zelfstandig en hebben in de Wereld bond geen stemrecht Gevraagd worden jonge Nederlan ders, die die week in Driebergen mee kunnen maken: protestantse en rooms-katholieke jongeren. De kosten hiervan zijn 90. Alleen het weekein de van 3 en 4 april samen met de Ie ren op Kerk en Wereld kost 20. tisch, als je het handig in- en aan pakt, kun je enorme ketterijen bren gen! Dr. Arntzen heeft bepaalde conse quenties getrokken uit deze situatie in de gereformeerde kerken. Laten u en uw collega’s hem nu niet lelijk in de kou staan, of bent u voornemens zijn voorbeeld na te volgen?. We moeten onderscheid maken tus sen zijn privé-beslissing en zijn idee. Ik vroeg aan Arntzen: Kun je me nu nog accepteren? Hij: Natuurlijk! Per soonlijk zie ik nog iets in de weg naar de volgende Synode. Arntzen ziet dat niet meer. Maak een leuke teke ning van een jongetje of meisje dat loert op een verboden vrucht. (Het mag ook de koekjestrom mel zijn.) Een neuswijs kereltje, dat het naadje van de kous wilde weten vroeg: zou men zich in de he mel niet vervelen als wij allemaal op een rijtje naar Onze Lieve Heer zitten te kijken? Welke fout maakte het ventje? Zet in de juiste volg orde: preuts, kuis, zedig, schaamteloos. De Bijbelgenootschappen in de projectgebieden hebben de steun van de Nederlandse Bijbelgenoot schappen gevraagd inzake de bijbelverspreiding in de derde we reld. Ook de stichting „Jeugd en Bijbel” heeft zich daarvoor ingezet en een van de activiteiten van deze stichting is een puzzel. Zoals be kend mag worden verondersteld, heeft de stichting „Jeugd en Bijbel” ook meegeholpen het grote Pa- weten het er niet meer in kan uithou den. Een opgericht teken voor de Sy node. Als ze het tenminste zien willen! Dr. Arntzen heeft er dus een getui genis door gesteld?. Ik schreef in „Waarheid en Een heid”: De Synode zal langs de figuur van dr. Arntzen moeten. Het kan niet genegeerd worden. Waar blijft de pas- Dr. Arntzen meent dat zowel de VU als Kampen meer vrijzinnig zijn dan orthodox. Leidt wetenschapsbeoefe ning soms automatisch tot een minder orthodoxe opstelling?. Dat geloof ik beslist niet. Als dat zo zou zijn, zou het wetenschappelijk peil van iemand als prof. Gispen op een laag pitje branden. Om dan nog maar niet te spreken over de bij ons aange sloten prof. dr. Van Riessen. Verder Dominee Van den Brink, het „Ge reformeerd weekblad schreef dat er momenteel in de gereformeerde ker ken in feite leervrijheid heerst; on derschrijft u dat ook?. Nou, dat geloof ik n u nog niet. Dat wil zeggen: theoretisch niet. Prak- torale zorg aan deze broeder? Het is mij bekend dat men in de kringen van de Synode erg geschrokken is van deze reactie van dr. Arntzen. Deze rebus nu wordt gepubliceerd in de NCRV en KRO omroepbladen, door middel van grote advertenties op pagina-grootte, zowel in de NCRV- Gids als in de KRO-Studio, in de per- riode 27 februari tot en met 29 maart. Voor vier projecten hoopt men straks met deze gelden steun te kunnen bie den, te weten Tsjecho-Slowakije, Mo zambique, Chili en Indonesia. Protes tanten en rooms-katholieken werken samen om deze gemeenschappelijke bijbelprojecten in de wereld te steu nen. Opzet is wat Tsjecho-Slowakije betreft bijbelverspreiding; gemeen schappelijk vertaalwerk in Mozambi que, verspreiding van het populaire „Nieuwe Testament in hedendaags Spaans” in Chili en tenslotte ver spreiding van de nieuwe bijbelverta ling, die door alle kerken van Indone sië is aanvaard. niet. Dr. aan een geheel Wat wordt door de verontrusten ge adviseerd aan mensen die moeten op gaan onder een gereformeerd-vrijzin- nige predikant?. In Rotterdam (Vergadering van Verontrusten) hebben we tegen de mensen gezegd: We laten jullie vrij. Als je het harden kunt, blijf dan aan. Gaat dat niet meer sticht dan een noodgemeente of vraag gastrecht bij een andere kerk. In Heerde komt zulk een noodgemeente. Zij zullen gastrecht vragen waarschijnlijk bij de „,buiten- verbanders” en op woensdagavond bij bellezingen iouden, terwijl wij helpen bij het catechetisch onderwijs. Er ontstaan dus geheel verschillende en aparte situaties in de gereformeer de kerken?. Die situaties zijn zo, dat je die voor een jaar of tien, vijftien geleden, ab soluut voor onmogelijk had gehouden. En dat in zo’n kort tijdsbestek. De kerkmensen stellen ons vragen: kun nen wij daar en daar nog naar toe? (men doelt dus op eigen predi kant met een dubieuze theologische instelling). Of men vraagt- Er is bij ons in de plaats een goede christelijke gereformeerde kerk, zullen wij daar maar gaan kerken, want de preken in eigen kerk zijn niet meer aan te ho ren; ook durven we de kinderen niet meer naar onze eigen predikant op de catechesatie te sturen, want het is „Het standpunt van de Dolle Mina’s ,baas in eigen buik’ valt niet te rijmen met de gangbare opvat tingen omtrent het kra ken van leegstaande pan den”. En de volgende stelling vond de redactie bij een proefschrift van E. H. v. Olst: „Het is zeer te betreu ren dat in kerkelijke kringen het gemeen- schapsvormende karakter van de maaltijd niet of nauwelijks wordt her- kend”. meer dan erg wat ze daar te horen krijgen!.Ik ben het met deze ouders eens. De catechese is primair een taak voor de ouders; zij mogen dat alleen maar in vertrouwde handen over geven. Is het dan niet beter dat de veront rusten en bloc uittreden, zoals Arnt zen?. Dat zal afhangen van de volgende Synode (in Dordrecht!!!). Stel dat die Synode ook negatief is; waar zal men zich dan bij gaan aan sluiten?. Veel hangt daarbij af van de plaat selijke situaties, uiteraard. Wij willen wel dat alle Schriftgetrouwe christe nen bij elkaar kwamen. Desnoods in één evangelische kerk, of zo. Bedoelt u met die evangelische kerk uitsluitend die christenen die voor honderd percent de drie formulieren van enigheid ondertekenen?. Hoewel ik dat zelf van harte doe, denk ik persoonlijk in dit opzicht wat ruimer. Voor mij behoeven ze de gren zen van de Belijdenis niet zo extreem nauw te trekken. Primair vind ik dat men voluit Schriftgetrouw is. Dat zou dan voor mij voldoende zijn. Dan zouden ook gelovigen uit de bij- belgetrouwe stromingen en evangeli sche en baptistische kerken kunnen toetreden. Nogmaals: mits b ij bei ge t r o u w! ook de professoren Zuidema en Troost. Trouwens, ons hele orthodoxe voorge slacht zou dan gediskwalificeerd zijn. Slaat u het wetenschappelijk (ik be doel dus niet theologisch) peil van de docenten hoog aan?. Daar heb ik geen oordeel over. Van Berkouwer is het wetenschappe- 1 ij k peil, dacht ik, onaangetast. Van Kuitert.daar zijn de meningen ver schillend over. Ik zou over dit aspect van hem pas kunnen oordelen, als ik zijn colleges enkele -aren had bij ge woond. Theologisch heb ik in beiden geen vertrouwen. Mijn zoon wil geen predikant worden. Was dat wel het geval, dan zou ik hem niet naar de VU laten gaan. Is er geen alternatief?. Als hij toch predikant wou worden zou ik hem naar Apeldoorn sturen. Apeldoorn staat voor mij ook momen teel zonder mee boven Kampen (Vrij gemaakt). Theologie is ook een stuk geloof, zie je, en niet alleen maar theoretische bezinning. En de RU in Utrecht dan?. Prof. Van Ruler is daar weg en dat vind ik een enorm verlies. Dus ook wat de Rijksuniversiteit betreft geef ik zonder meer de voorkeur aan Apeldoorn. Was het breekpunt tot dr. Arntzens besluit misschien de laatste vergade ring van „Schrift en getuigenis” in Rotterdam (op 12 december) waar immers besloten werd toch maar in de gereformeerde kerken te blijven? Mis schien was dr. Arntzen voor uittre den?. Rotterdam was niet het breekpunt voor dr. Arntzen. Vóór deze tijd liep hij er al mee en wilde daarom liever niet spreken op deze vergadering. Op ons verzoek deed hij het tóch. Later stapte hij uit de kerken en dat kwam ook voor ons nog onverwacht. Dr. Arntzen adviseert om niet mee te doen aan collectes voor „besmette” doeleinden, als bijvoorbeeld de VU - Kampen - Werelddiaconaat en Lande lijk Jeugdwerk. Bent u bereid dit ad vies op te volgen en door te geven?. Wij hebben vorig jaar al niet mee gedaan aan de collecte voor de VU. Ik ga de kerkeraad voorstellen het ook dit jaar niet te doen en ook niet voor het landelijk jeugdwerk en Kam pen. Wat het Werelddiaconaat betreft, willen we het eerst nog eens bekijken. Misschien is er een bepaald doel, waar voor het wel kan. RIK VALKENBURG Heeft Arntzen het soms als een tac tisch zetje gedaan: een bepaalde poli tiek dus?. Nee nee, helemaal niet! Iemand die dat doet zorgt wel dat hij zich eerst van te voren dekt Dat heeft Arntzen niet gedaan. Hij is er bij wijze van spreken zelf het slachtoffer van Het was een gewetensconflict. Wat ons be treft: Wij zullen hem in geen enke opzicht in de kou laten staan maar dat wist hij vooruit ook Arntzen geeft nog wel les gymnasium en is dus niet zonder inkomen. Is in feite de gemeente grootste slachtoffer? Ik heb hem gevraagd: Weet je wel wie er na jou in ’s-Gravendeel komt? informatiemappen, die voor „Palaver ’70” destijds zijn samengesteld, en die uitvoerige formatie geven over genoemde bieden. Hoe meer rebussen er worden gelost en hoe meer informatiemap pen er worden aangevraagd, des te meer kan er worden gedaan voor een ruime bijbelverspreiding in de derde wereld. Een broodnodige zaak, want de bevolking in die landen scheeuwt erom. De groep Nederlanders zal uit rooms-katholieke en protestantse jon geren moeten bestaan. De kosten zijn voorlopig vastgesteld op 350. Opga ve bij de Hervormde Jeugdraad, postbus 114, Driebergen, teL 03438- 6341. De oplossing van deze rebus moet met minstens één gulden worden in gezonden. Voor Tsjecho-Slowakije zijn nodig papier en bindmateriaal voor een op lage van 100.000 bijbels, indien er 100.000 bij elkaar zou komen. Voor Mozambique zijn fondsen no dig voor de gezamenlijke vertaling in de inheemse taal. Daarvoor zijn tien vertalers nodig, die daar vier jaar voor nodig zullen hebben. De gemid delde kosten per vertaler zullen 1750 bedragen. Voor Indonesia is een druk pers nodig voor de bijbeldrukkerij te Bogor. De kosten daarvan zijn 100.000. Voor Chili tenslotte zijn 100.000 exemplaren van „Het Nieuwe Testament” nodig in hedendaags Spaans. Kosten 1 per exemplaar. Men kan voor bovenvermelde doel einden dus zowel de rebus oplossen, doch daarnaast ook direct per giro een gift zenden of een eigen actie or ganiseren. Daarvoor zijn de volgende gironummers beschikbaar: Tsjecho- Slowakije, gironummer: 456400; Mo zambique gironummer: 369000; Chili, gironummer 330800 en voor Indonesia gironummer: 490900. Ook kan geld ge stort worden bij de Crediet- en Effec- tenbank, Utrecht, ten gunste van rek. Stichting Jeugd en Bijbel, op de volgende bankrekeningnummers: 69.97.13.757 (Tsjecho-Slowakije); 69.97.13. 730 (Mozambique); 69.97.13.765 (Chi li) en 69.97.13.622 voor Indonesia. Zij die alle vier rebussen goed op lossen, hebben kans op een droomreis voor twee personen naar Indonesië. Andere prijzen zijn: tv-toestellen, ra dio’s, grammofoons, wasmachines, vulpennen en vooral ook artistieke gebruiksvoorwerpen uit de Derde We reld. De stichting „Jeugd en Bijbel” wordt gevormd door bestuursleden uit het protestantse en rooms-katho- lieke jeugdwerk, alsmede vertegen woordigers van het Nederlands Bij belgenootschap en de Katholieke Bij belstichting. Er wordt naarstig ge zocht naar een actie die voor beide kringen aanvaardbaar is. Naast de rebussen kan men ook in formatiemappen over genoemde vier gebieden in de derde wereld bestel len. Deze mappen kunnen worden be steld door 3,50 per stuk over te ma ken op giro: 425400, Secretariaat Pa laver, Herengracht 366, Amsterdam- Centrum. Het betreft hier

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14