DE KONINGIN VAN SHEBA 1 I Ethiopiër handelsmerk No. k I Mi «KI ■Ill JF i fa k? I 19 ZATERDAG 20 MAART 1971 W>s Volgende keer: „Markten” en mensen lg|H in Ethiopië In Axum is een schat kunstvoorwerpen te bewonderen, zoals deze oude gouden koningskroon. Ook de toeristen die de his torische route „doen”, ontkomen niet aan een Gondariaanse kas telentocht. Van het paleis van de mooie vorstin is weinig over. De funda menten zeggen nog iets over de afmetingen. Daartussen is nog het bordes te zien dat naar haar troon zou hebben geleid. Architectonische wonderen zijn de in Lalibela uit de rotsen gehouwen kerken. De kerk op de foto is er een van de elf, en nooit afgebouwd. H R V f f Een doorkijkje in Gondar, waar de koningen een keten van paleizen bouwden, de een nog groter dan de ander. Elke nieuwe regerende vorst liet een eigen kasteel oprichten. Niemand weet waar ze vandaan komen, want de steensoort waaruit de obelisken in het centrum van Axum gehouwen zijn komt in de wijde omtrek niet voor. In stukken op de voorgrond de obelisk, die eens ruim 33 meter hoog was en die de koningin in een boze bui liet omstoten. Q OK AL ZOU U Een paar monumenten in Axum herinneren aan de koningin van Sheba, zoals haar bad van Olympische afmetingen aan de rand van het stadje. T Tan een levensgrote V affiche op het vliegveld van Addis Abeba lacht ze ieder een die het land binnenkomt gast vrij toe: de roemruchte koningin van Sheba. En zolang u in Ethio pië blijft zal ze u blijven achter volgen, de vrouw die in de loop der jaren werd tot wat ze nu is, ’s lands handelsmerk nummer één. De Shebageschiedenis wordt in het Oostafrikaanse land goed verkocht. Iedereen die maar even met verf kan omgaan heeft zijn versie van het verhaal kleurig op linnen tot leven gebracht. En talloze malen zal u bij een bezoek zo’n linnen lap onder uw neus geduwd krijgen en wijst een donker vingertje u naar het hoogtepunt van de zaak: de el kaar omstrengelende koningin van Sheba en koning Salomo. Erbij U Mg BW». 1 1 i w \É|I •5 gg J de Thora: de wetten van Mozes en de wetsrol waarop deze geschreven staan. Later volgde hij zijn moeder op als Menelik I. de rotsen uitgehouwen kerken. De ker ken werden in de dertiende eeuw ge bouwd in opdracht van koning Lalibe- la een lid van de Zagwe-dynastie, die de lijn van nakomelingen uit de Salomodynastie vanaf de tiende eeuw voor zo’n driehonderd jaar onderbrak. De „bouwwerken” in het naar de ko ning genoemde plaatsje, dat voor die tijd Roha heette, zijn een architectoni sche bezienswaardigheid. Verschillen de van de in totaal elf kerken zijn ondergronds met tunnels met elkaar verbonden. HET IS EEN VERHAAL wat elke gids u rad zal voorschotelen. Volgens de geschiedenis namelijk was diezelfde Menelik, de eerste in de Salomo-dy- .Z'sW' VAN AXUM door naar Lalibela, per DC 3 een uurtje vliegen. De vliegveld jes langs de historische route zijn niets meer dan grote weiden, waarop de landingsbaan om de honderd meter met hopen witte stenen is gemarkeerd. Een ramp is het overigens wel wan neer een vliegtuigje een lekke band krijgt. We maakten het een keer mee en dit kost in de regel wel een dag, want die nieuwe band moet vanuit Ad dis Abeba aangevoerd worden. Reser- ve-onderdelen zijn langs de route niet aanwezig. Lalibela ligt verborgen in noordelijk Ethiopië, heeft een kostelij ke markt en is beroemd om zijn in nastie. waarvan op de dag van van daag koning dei- koningen Haile Selas sie I, de vertegenwoordiger is. De grondwet van Ethiopië bekrachtigt dit alles nog eens en niet voor niets draagt de oude Negus met zich de titel „Zegevierdende Leeuw van Juda”. DE KONINGIN van Sheba zou heb ben geresideerd in Axum, een van de plaatsen die aan de historische route liggen en trots aan de toeristen wor den gepresenteerd. Axum is een vriendelijk ontwikkeld plaatsje, waar langs de straten bordjes met „Entery to historie sites” u lei den naar monumenten die u beslist gezien moet hebben. Het indrukwek kendste ervan is het bad van de ko ningin van Sheba, aan de rand van het dorp. Het heeft olympische afme tingen. Ook de ruïnes van haar pa leis, toen uw verslaggever ze bezocht, graasde er vredig een koe, zijn nog te bezichtigen. Ze liggen vredig aan de andere zijde van het plaatsje, vlak bij het kleine vliegveldje, waar tweemaal per dag een DC 3 van Ethiopian Air lines landt. De fundamenten die over zijn, laten zien hoe de vertrekken van het handelsmerk er moeten hebben uitgezien. Een bordes leidt naar de plaats waar eens haar troon heeft moeten staan en waar ze hoog boven het volk uittornde. WEER EEN UUR VLIEGEN zuid waarts komen we in Gondar, een plaats waar de koningen nog weinig met „bestedingsbeperking” te maken hadden. Ze legden er een keten van kastelen, de een nog grootser dan de ander. Een kastelentocht in Gondar dat eens in zijn glorie-tijd 80.000 in woners had, nu zijn er het heel wat minder behoeft geen vermoeiende bezigheid te zijn. Alsof het land niet groot genoeg is, zijn ze hutje mutje gebouwd, met een hoge stenen muur er omheen. Hoe goed de koningen in Gondar in hun doen waren, blijkt wel uit de geschiedenis van Yasu de Grote, die wie niet zeer op luxe was gesteld. Hij liet zich dan ook rond dragen in een stoel uit cederhout met zilveren armleuningen en een gouden dak. Uw verslaggever wilde zijn voor beeld volgen, maar helaas, de stoel was nergens meer te vinden. AXUM HEEFT NOG MEER. De Ark die Menelik uit Juda meekreeg boze tongen beweren dat hij hem illegaal met zich troonde rust er in een kapel. Centraal in het dorp, in een park, rijzen hoog een groep obelisken op. De hoogste is 21 meter. Verbrijzeld op de grond ligt een ander, die eens 33.5 meter hoog naar de wolken wees. De koningin van Sheba zou hem zo wil alweer de geschiedenis in toom hebben laten omduwen. Een andere obelisk, 24 meter in lengte, werd in de tijd van hun bezetting, in 1937 door de Italianen als trofee meegevoerd naar Rome. DE VURIGSTE wens die koning Salomo dan ook ging koesteren tijdens het verblijf aan zijn hof was van haar een zoon te hebben. Om althans die zoon te kunnen verwekken bedacht Salomo, wijs als hij was, een sluitende list. Hij liet haar beloven dat wanneer zij ooit zonder zijn toestemming zich iets uit zijn paleis zou toeeigenen zij de zijne zou worden. Diezelfde avond richtte de koning een zeer gepeperd en gezouten feestmaal aan. De ko ningin liet zich het wel smaken en trok zich nadien terug in haar ver trekken. De uitgeslapen Salomo zorg de ervoor dat in die vertrekken een kristallen karaf met water gereed stond. Middernacht werd de koningin wakker, gekweld door vreselijke dorst. Ze greep de karaf en liet zich het vocht goed smaken. Dat was het moment waarop Salomo gewacht had, zijn list was gelukt. Hij liet het gor dijn waarachter hij zich verscholen had, voor wat het was, herinnerde de koningin aan haar belofte en overwel digde haar. Een daad die de politierech ter in onze tijd wél weet te straffen. DE GESCHIEDENIS vertelt niet of de koningin van Sheba het prettig vond haar belofte in te lossen, maar hoe het ook zij, negen maanden later werd een zoon geboren. Hij groeide voorspoedig op en toen hij de jaren had zond de koningin hem naar het hof van koning Salomo, waar hij stu deerde. Nadien stuurde Salomo hem terug naar Ethiopië met als geschenk HISTORICI MEESMUILEN een beetje wanneer uw verslaggever met hen over de geschiedenis spreekt. Een lector aan de universiteit van Addis Abeba zei me dan ook dat het hele verhaal niets meer dan een legende is. De koningin zou niet uit Ethiopië maar uit Saba stammen, aan de over zijde van de Rode Zee, waar nu Je men en Aden liggen. Pas eeuwen later zouden mensen van Saba naar Ethio pië overgestoken zijn. Als uw verslag gever tegenwerpt dat toch rond de laatste eeuwwisseling in Ethiopië Me nelik de tweede regeerde, zegt diezelf de lector; ze konden hem moeilijk de eerste noemen. Hoe het ook zij, de geschiedenis blijft goed verkoopbaar. HET IS GEEN WONDER dat me nig schilder zich door de Shebage- schiedenis geïnspireerd weet. In het kort is die als volgt. Toen drie duizend jaar geleden de oude koning van Ethiopië de geschiedenis laat zijn naam onvermeld zijn einde voelde naderen, besliste hij dat zijn dochter Makeda zijn opvolger zou wor den en hij kroonde haar als koningin van Sheba. De jonge vorstin was niet alleen een zeer mooie vrouw, wijs was ze ook en ze verlangde naar een ont moeting met de beroemde koning van Juda, Salomo, die haar door haar va der, voor hij stierf, zo (aan) geprezen was. Het duurde dan ook niet lang of ze toog naar Juda met een lange, lange karavaan kamelen, bepakt met kostbaarheden. De twee vielen op elkaar, zoals je het de dag van vandaag zou noemen. Zij was zeer onder de indruk van de wijsheid van de koning en zijn luxueu ze omgeving en hij was gefascineerd door haar schoonheid. maar één dag in Ethiopië verblijven, de koningin van Sheba zal u nimmer meer vergeten. Door tastende kooplui zorgen daar wel voor en voor u het weet loopt u met een stuk linnen in uw hand, waarop de hele geschiedenis van de drieduizend jaar geleden levende vorstin staat afgebeeld. Ook onze verslag gever Udo J. Buys ontkwam daar niet aan. Fotograaf Poppe J. de Boer legde de plaatsen vast waar de mooie vorstin eens leefde en baadde. O Fa F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19