EELMAN TRACHT HAARLEM MENTAAL TE BÏJSCTEREN tegen Celtic gepraat alsof het de normaalste zaak van de wereld „Er wordt over die 3-0 1W Peys en van Duffelen van IS „Terugkeer erg belangrijk” is Jl wiy gil 21 ZATERDAG 20 MAART 1971 Erbij JOHN DRIESKENS Afstand Voortreffelijk MARC SERNÉ Ver schillen Verval Mii .ntVVVVVVVVVVVVVVVVIRAfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVvVVVVVVVVWVVVVVVVVVV- -v WWW JWWVWWVIA^VVWWVVWWWWWVVWVVVVWVWWIAIVVVWWWWWWWWWVVVWUWVWVVVWVWlARAAAfWIAAfWVWWWWWMWWMWVWWIlVVWVWWWWIN SJAAK SWART zijn geweest om met 3-0 te winnen, maar dat is een typische kleinering die Nederlanders eigen is. Als wij een gro te prestatie leveren door een elftal als Celtic dat toch echt wel voetballen kan met 3-0 te verslaan, dan wordt dat na afloop uitgelegd alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Daar kan ik mij wel eens aan ergeren.” Maar hoe zit het met de verdediging van Ajax? Mühren en Rijnders zijn „Excelsior ontvangt thuis: Haarlem Feijenoord, NEC, ADO en Volendam. Uit moet het nog tegen: Ajax, F.C. Utrecht, Go Ahead, MVV, DWS en Tel- star. Haarlem krijgt thuis: Telstar, Spar ta, PSV, Holland Sport, F.C. Utrecht en Feijenoord. Uit ontmoet het: Excel sior, Twente, NAC, Ajax en AZ’67. Belangrijk in dit stadium van de koude oorlog noemt Eelman de terug keer van Peys en Van Duffelen. Ik ben erg blij met Gerrit in de achterhoe de. Hij organiseert. Naar hem wordt geluisterd. Burgers en De Haan deden De verschillen in de staart van de ere-divisie zijn gering. Trainer Bob telt: „Als Celtic hier aanvallend had gespeeld dan was het afgegaan als een gieter. Iedereen heeft het er nu wel over dat Celtic verdedigend voetbalde en dat wij daarom in de gelegenheid vic zit daarom nog meer op die cup te pezen dan wij.” Moeilijkheden De moeilijkheden lijken voor Ajax echter pas te komen na Celtic. Swart maakt een clownesk gebaar als het zware programma van Ajax ter spra ke komt, dat veertien wedstrijden bin nen twee maanden omvat. Swart: „Ontzettend hè. Je loop natuurlijk het risico dat als je op drie punten tege lijk gokt net als Leeds United in Engeland het vorig jaar met niets blijft zitten. Toch winnen wij nu onze De rol die Gemmel in Amsterdam speelde (en die volgende week met een 3-0 achterstand eenvoudig niet kan worden herhaald) was typerend voor Celtic als geheel. Er zijn heel wat de Jansens van Ajax, niet de Van Ha- negems. Swart: „Die verdediging heeft in Amsterdam toch ook goed gespeeld? Dat is ook weer zoiets. Neem bijvoor beeld Rijnders en Barry Hulshoff. Deze mensen hebben tegen Celtic voor treffelijk gevoetbald. Je leest er ech ter geen letter over. Het zijn alleen de aanvallers dat is ook wel een normaal verschijnsel die de publici teit krijgen. Bovendien hebben we ook nog Neeskens. Nee, als die verdediging net zo vietbalt als in Amsterdam zie ik wat dat betreft geen problemen. Een groot voordeel is dat je tegen een elftal als Celtic kunt voetballen. Wat Janse van Excelsior vertelde al vele malen dat zijn team en dat van Haar lem, Holland Sport, NAC, DWS, Vo lendam en Telstar in dezelfde hoek zitten. Door wat minder geluk, stelde de Rotterdamse oefenmeester, waren Exelsior en Haarlem in zo’n benarde situatie terecht gekomen. het prachtig in het centrum van de verdediging. Ze gaven zich voor hon derd procent. Ze praatten echter te weinig. Er werden geen instructies gegeven. Daardoor kreeg je misverstan den”. Voor de lezer is het misschien nog interessant om te weten dat Excelsior evenals Haarlem deze week een oefen wedstrijd speelde. Tegen de zaterdag- middagclub Zwart Wit verloren de Rotterdammers met 3-1. Haarlem speelde gelijk tegen het Leidse LFC net zo royaal neemt als Swart hier op de foto toont. Welke tactiek Ajax-trainer Rinus Michels woensdag avond in een afgeladen Hampden Park, om de onge twijfeld furieuze Celtic-aanvalsgolven effectief te onderscheppen, ook zal uitstippelen, het is duidelijk dat Sjaak Swart in zijn afweerstrategie een rol krijgt toe bedeeld. De geroutineerde Swart (naast 31 interland wedstrijden begint hij aan zijn dertigste Europa-cup- duel) heeft zich de laatste jaren, naast zijn aanvallende capaciteiten, juist in de strijd om de diverse Europese bekers ook in verdedigend opzicht onderscheiden als een kracht van betekenis. Het is belangrijk omdat in woorden gevallen over het onderwerp of Celtic-coach Jock Stein met zijn behoudende verdedigende concept te gen Ajax wel de juiste weg heeft be wandeld. Volgens Swart wel. Hij ver- Eelman tweede van rechts en Hughes (met pet) kunnen niet zo best met elkaar opschieten. Dank zij Hughes vertrok Eelman bij Go Ahead. Hughes kwalificeerde Eelman als een waardeloze trainer. Eelman merkte onlangs schamper op: „Bij Haarlem zeggen ze: Vorig jaar speelden we aanvallend voetbal. Nou, dan moet je eens naar het aantal gescoorde doelpunten kijken. Ik geloof dat het drieëntwintig waren. Zestien daarvan werden zo’n beetje door Wytse Couperus gescoord De ruime afstand die Ajax in \de eerste wedstrijd heeft genomen, vormt ook de voornaamste reden dat Swart bepaald niet met angst in zijn schoe nen de return in Glasgow tegemoet ziet. „Het zal ongetwijfeld een bikkel hard gevecht worden, maar het is nog nooit voorgekomen dat Celtic al in zijn eerste wedstrijd in de Europa-Cup zo’n grote achterstand heeft opgelopen. 3-0 moet genoeg zijn. Misschien was 1-0 wel genoeg geweest. Als je de eer ste twintig minuten goed doorkomt en je kunt met een paar goede diepte- passes Keizer en Cruyff bereiken, dan ben je al een eind. Als wij er één in schoppen dan is het gebeurd.” De vraag dringt zich op of Ajax dat zo langzamerhand in internationaal opzicht wel de nodige routine heeft verworven erg sterk veranderd is. Swart bedenkt daarover: „Ajax is mo menteel helemaal bij. Het is een echte profclub geworden. Vooral tactisch is het uitgebalanceerd. Ajax is zijn tijd ver voor. Dat geldt ook voor Rinus Michels. Het is nu 1971 maar wat voet bal betreft is hij met zijn gedachten al in 1974. Maar dat is niet altijd vol doende om z’n cup te winnen. Er komt een grote kwestie van geluk bij. Het zou natuurlijk wel geweldig zijn als het eens een keer zover kwam. Ook een man als Vasovic, die aan het einde van het seizoen weggaat, zit er enorm op te vlassen. Hij heeft al twee keer (met Partizan Belgrado en met Ajax) in de finale gespeeld en ook tot twee keer toe een doelpunt gemaakt. Vaso- dat betreft kun je ze allemaal op één hoop gooien, Liverpool, Arsenal en Celtic. Ze voetballen met het doel om goals te maken. Ze weten gewoon niet beter. Het publiek vereist dat ook. Het is trouwens wel spectaculair. Al wordt er in zo’n Engelse Cup-final nog zo oninteressant gevoetbald er blijven toch altijd wel zoveel spectaculaire momenten over dat het publiek vindt dat het een goede wedstrijd is.” Volgende week moet Ajax weer aantreden tegen Celtic. Het is te hopen voor de Amsterdammers dat men de hindernis Dat Sjaak Swart een tijdsbestek van twintig moeilijke minuten in zijn hoofd heeft, wordt gevoed door het feit dat Michels nadat hij vorige maand het vriendschappelijke duel tussen Celtic en Feijenoord bijwoonde zijn spelers attendeerde op het feit dat Feijenoord in die eerste minuten al met drie, vier nul achter had kun nen staan. Dat is correct want het was in die wedstrijd te danken aan een in een grandioze vorm stekende libero Rinus Israel en in mindere mate ook aan de imponerende acties op het mid denveld van Van Hanegem, dat Feijen oord tenslotte met 1-1 kon finishen. Feijenoord is echter geen Ajax. Swart legt uit: „Feijenoord speelt vanuit de verdediging. Wij vanuit de aanval. In het counteren zijn wij erg gevaarlijk. Dat zo’n Posthumus er daar één in schopt nou ja, maar die valt toch niet te vergelijken met Cruyff.” HAARLEM Eén van de meest voor de hand liggende „trucs” om een mentaal verschraald team een injectie te geven past trainer John Eelman toe op Haarlem. Hij laat de ploeg zo veel mogelijk tegen amateurs spelen om zijn voetballers, die vorig jaar november voor het laatst wonnen, het gevoel te geven dat ze in staat zijn te scoren én te winnen. Plaatsvervanger (van de met groot verlof gestuurde Schot Bill Thomp son) Eelman is er heilig van overtuigd, dat juist op het mentale vlak zijn voornaamste taak ligt. Nu Haarlem op de reserve-doelman Schutz na blessure-vrij is moet het naar zijn mening in staat worden geacht naar boven te klimmen op de ranglijst. Weg van de onderste twee plaatsen. Eelman: „We verloren vier van de vijf laatste wedstrijden met 10. Tegen DWS gaven we een voorsprong uit handen. In plaats van 31 werd het 22. De jongens zijn bang als ze tijdens een wedstrijd voorstaan. Ze zijn het niet meer gewend. Wat zij nodig hebben is een overwinning. Daarom was ik teleurgesteld na de wedstrijd tegen ADO. Glasgow de rollen zullen worden omgekeerd. Ook voor Swart. In Amsterdam waagde zijn directe bewaker, de gelouterde Schotse international Tommy Gemmell, zich zeer tegen zijn gewoonte in slechts sporadisch over de middenlijn. De vleugelverdediger was genoodzaakt om constant achter Swart aan te draven. In Glasgow zal Gemmell de gelegenheid krijgen zijn normale spel letje te produceren, veelvuldig opkomend en zoveel mogelijk trachten om zijn vaak bijzonder efficiënte voorzetten in het overbevolkte Ajax-strafschopgebied te prikken. ADO won zondag van Haarlem het bekerduel met 0-1. Haarlem met Ger rit Peys en Sjef van Duffelen, speelde goed voetbal; beter dan in vele we ken daarvoor. Na een aanvankelijke teleurstelling besefte ook Eelman en zijn spelers de waarde van deze wed strijd. Eelman: „De jongens waren het er over eens dat er goed gespeeld was maar dat er meer had ingezeten.” Aanstaande zondag kan wellicht wor den bewezen, dat Haarlem mentaal is aangesterkt. Hoewel Eelman nauwe lijks durft te stellen dat moet worden gewonnen van Excelsior („met Haar lem is dat altijd moeilijk”) is het voor iedereen duidelijk welke belangen er op het spel staan. De punten, die in dit duel worden vergaard zullen dub bel tellen. De verliezer zal zondagavond nog niet alles verlo ren hebben. Er wacht hem en ook de winnaar een uitgebreid programma ma. Maar toch zal de wedstrijd van aanstaande zondag erg zwaar wegen. Excelsior staat immers één punt voor op Haarlem. Wint Haarlem dan kan het de zwarte Piet (in dit geval een degradatieplaats) toespelen aan Excel sior. Verliest Haarlem, dan wordt de club op drie punten verschil gezet. De oorzaken van Haarlems verval zijn al vaak genoeg aangewezen. Het Eelman zegt het anders: „Telstar wordt de laatste tijd groot geschreven. Hoe betrekkelijk de zaken in die ere divisie zijn kan ik aan de hand van dit voorbeeld aantonen. Vijf wedstrij den terug stond Haarlem vier punten op Telstar achter. Wij voetbalden aankoopbeleid, blessures etcetera. Ze zijn nu niet meer belangrijk. Mis schien nog in de toekomst wanneer verantwoording moet worden afgelegd. Op het ogenblik echter telt slechts de prestatie. De jonge trainer John Eelman (27) is zich daarvan bewust. Op hem rust de taak Haarlem te behouden voor de ere-divisie. De prijs, die hem is voor gehouden is hoog. Als Haarlem stand houdt en Eelman in april zijn A-li- centie behaalt, mag hij zich ook het volgende jaar hoofdtrainer van Haar lem noemen. Een prachtig aanbod in een tijd, waarin oudere trainers, die reeds in het bezit zijn van A-licenties, op straat lopen duimen te draaien. Er is nog een andere mogelijkheid. En ook daarvan is Eelman doordrongen: Haarlem degradeert en Eelman zakt voor het examen. (Eelman: „Het is moeilijk nu te stu deren. Vooral op maandag en dinsdag dan ben ik nog bezig met de wed strijd). Dat zal dan betekenen, dat Haarlem en Eelman van elkaar schei den. Omdat een eerste-divisieclub zich moeilijk de weelde kan peritteren van een tweede full-time trainer. Zie hier de achtergrond waar tegen Eelman werkt. slecht en zij goed. Toen is Telstar maar twee punten uitgelopen” Alles wel of niet degraderen kan afhangen van kleinigheden. Het gevecht achter de schermen, de men tale beïnvloeding van de spelers is nu bijzonder belangrijk geworden. Zoals het „zwaardere programma” van Haarlem. Excelsior zou een aanmer kelijk lichtere taak hebben. Eelman is naar voorbeeld van de politieke par tijen daarom overgegaan tot een pro- grammavergelijking. Met behulp van de door hem aangelegde lijst komt hij tot de conclusie dat het zwaardere programma een fabeltje is. competitiewedstrijden gemakkelijker dan drie jaar geleden. Toen verloren wij in de competitie door die Europa cup echt puntjes. Nu niet meer. Het blijft echter een moeilijke zaak, want alle clubs spelen zich tegen ons hele maal leeg. Wat dat betreft kun je wel merken dat je in Ajax speelt.” Als Swart in zijn sigarenzaak enkele supporters heeft geholpen die hun vliegtickets voor Glasgow hebben af gehaald, komt de lastige competitie wedstrijd tegen Sparta ter sprake, waarover de Ajacied opmerkt: „Ik had liever tegen een iets minder sterke tegenstander gespeeld, zo vlak voor CelticAjax. Je loopt nu toch het ge vaar dat er enkele jongens bijlopen die al met hun gedachten bij woens dag zijn. De belasting is tot nu toe niet zo groot geweest. Dat scheelt wel. Dat komt pas na Celtic. Daarbij kun je het fabeltje dat je als full-prof best twee, drie wedstrijden per week kunt spelen wel vergeten, want dat is beslist niet waar. Je voelt een zware wedstrijd echt wel in je benen. Bovendien hoef je maar een klein tikje te krijgen tij dens een wedstrijd en je speelt een volgende wedstrijd meteen vijftig per cent minder.” 5= 11

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21