van Eifelland Prof. Meijler Academisch Ziekenhuis: HARTKLINIEK UTRECHT DRAAIT VOLOP MINI MARKET! Knipperbol uitgedoofd Kans op verdwijnen Eerste Kamer groter Stemmi ngsbeeld Drie doden bij explosie op tanker Geen vervolging Staphorster dominee Eindrapport Winsemius komt later Verzet in Namibië is nog pril Officier van Justitie Zwolle: PvdA WIL AF VAN SENAAT invloed Hoofdinspecteur reed onder KATJAVIVI (ZUIDWEST-AFRIKA) TER GELEGENHEID NKIJ-CONGRES: Gift van PPR i mg Caravan in Europa Gevaeri Santpoort ZATERDAG 20 MAART 1971 2 99 99 STRIJD HERHALING Geopend tot 23 uur (ook 's zondags) korti ng LAATSTE KEER Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd Week gevangenis ROYEMENT SIERHUIDEN CORNER (Koe, kalf, lam, schaap, springbok etc.) HIPPE DAMES CEINTURES (schakel) SPEELGOED GASHAARDEN 20% Prijzen vanaf ƒ2790,— inclusief B.T.W. Garage- en Servicebedrijf „DE ZIJL” ZIJLWEG 39-41 - HAARLEM - TEL. 32 61 19 Verhuur - Verkoop Reparatie /WWWWWVWVVWVVWVVVWWVVVVVVVAA/WWXAA/VVVWWVVtAA/VVVVVl/l^/VVWVVVVVWVWWVVVVVVVVVWV^ I ADVERTENTIE MR. M. DE NIET N. VERLAAN 1 c r i s A t 5 I I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Aangezien het tekort aan mogelijkheden voor open hartoperaties in de praktijk veel groter lijkt, acht de staatssecretaris een onderzoek gewenst naar de noodzaak van aanvullende centra, een betere coördinatie tussen de bestaande hartklinieken en naar en optimalisatie van het werk in deze kli nieken. worden tot voorzitter van de senaat. Het voorzitterschap is slechts een gedeeltelij ke dagtaak, waarvoor een extra schade vergoeding van 8.000 per jaar wordo gegeven. Het is dan ook een weinig aan trekkelijke functie voor die Kamerleden die een volledige dagtaak hebben. Daar om zal er weinig bezwaar gemaakt wor den tegen de leeftijd van mr. De Niet, die deze week juist 66 jaar is geworden. weigerde daarop te antwoorden, omdat „dat nu niet aan deo rde is en nu niet ter zake doet”. Vlak voor het einde van zijn rede kwamen deb oeren Koekoek en Nuyens dreigend langzaam de zaal bin nenlopen en namen hun plaatsen in. Om staatssecretaris Van Son de gele genheid te geven zijn antwoord voor te het geval zijn dan zal hij toch niet zijn zetel opgeven om normaal de zittings periode te kunnen uitzitten. van wil 1 S 1 2 2 1 1 S l l HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68. Haarlem, heeft div. gasfornuizen- com- foren en gevelkachels uit voorraad lever baar met De voordeligste DEN HAAG. Vooruitlopend op een algehele herziening van de bijlage van het Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens heeft de ministerraad vrijdag beslo ten nu reeds drie verkeerstekens, waaraan in de praktijk behoefte bestaat, op te ne men in deze bijlage. De oranje knipperbol zal als verkeersteken komen te vervallen omdat deze bol praktisch nergens meer wordt toegepast, aldus premier De Jong na afloop van het kabinetsberaad. HILVERSUM. De hartkliniek van het Utrechtse Academische Zieken huis draait volop, ondanks de affaire Wieberdink. Dit verklaarde prof. dr. Meijler van het Academisch Ziekenhuis van Utrecht vrijdag op een pers conferentie ter gelegenheid van de opening van de nabehandelings- en re- validatiekliniek in Hilversum, welke een onderdeel is van „Zonnestraal”. Dit „om een veelvoorkomend misverstand uit de weg te ruimen”, aldus de professor. De hartchirurgie maakt maar 5, ten hoogste 10 percent uit van de totale cardiologie. Over het eventueel hervatten van de open hartoperaties in de kliniek zei hij, dat hem een samenwerking met het hartteam van het Utrechtse Antoniusziekenhuis, waarover wij bericht hebben, erg zinvol lijkt, maar dat hierover nog geen definitieve besluiten zjjn gevallen. De kern van gespecialiseerde verpleegkundigen die over is gebleven zou het mogelijk maken om weer te starten met een of twee grote hartoperaties per week. Tijdens de behandeling van het wets ontwerp Deatilhandel had de heer Ver- laan als laatste het woord gevoerd en tij dens zijn redevoering had K.V.P.-er Kros- se hem al gevraagd namens wie hij nu eigenlijk sprak, maar de heer Verlaan De buitenkliniek die de staatssecretaris opende en die plaats biedt aan dertig pa tiënten, vormt een onderdeel van het al gemeen ziekenhuis „Zonnestraal”. Hij is tot stand gekomen op initiatief van prof, dr. Meijler. De Tweede Kamer zal volgende week voor het laatst vergaderen voor de ko mende verkiezingen, althans wanneer de leden akkoord gaan met een voorstel van voorzitter Van Thiel. Dinsdag zal definitief worden beslist over de volgor de en de onderwerpen die nog ter dis cussie moeten komen. De hoofdinspecteur verklaarde dat hij die dag psychisch zeer labiel was, was, omdat zijn vrouw kort tevoren was over leden, wat grote moeilijkheden in zijn gezin teweeggebracht had. De politie man wordt naar aanleiding van het voor val per 1 mei ontslagen. neert als een „cardiogrammencentrale”. Hij registreert op magnetische banden electro cardiogrammen die elders worden gemaakt zodat de cardiologen de patiënten op af stand kunnen beoordelen. De apparatuur heeft een kwart miljoen gulden gekost. Dit bedrag is beschikbaar gesteld uit het preventiefonds. Prof. dr. Meijler zei dat deze centrale kan worden gezien als een eerste stap op weg naar automatisering op grote schaal van zowel de registratie als de beoorde ling van medische gegevens. Jaarlijks komen in Nederland naar schatting 1300 patiënten in aanmerking voor open hartoperaties en 850 voor geslo ten hartoperaties. Volgens gegevens van de elf Nederlandse hartcentra zouden per jaar 1230 open hartoperaties kunnen wor den verricht, zodat het tekort aan moge lijkheden in theorie maar klein is. Dit stelde staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de opening van de Hilversumse kliniek. Op de af deling; hart- en vaatziekten van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht staat sinds kort een computer, die functio- of, en zo ja waar, hij verlammingsver schijnselen vertoont. Bij een meisje van 10 jaar is vrijdag avond eveneens polio geconstateerd. Zij is het 33ste geval. Premier De Jong heeft gisteravond na afloop van het kabinetsberaad verklaard te hopen dat nu het ergste van de polio- epidemie voorbij is. „Het is een gelukkige omstandigheid dat wij in ons land in to taliteit zo’n hoge inentings graad hebben,” aldus de minister-president. Over een algehele (verplichte) inenting van de jeugd wil de regering advies vra gen aan de Gezondheidsraad, „omdat er nogal verschillen van inzicht bestaan bij de medici,” zO deelde de heer De Jong mee. Hij zei bang te zijn dat er bij een strengere verplichting de kans ontstaat dat de totale inentingsgraad lager zal gaan worden. ZUIDLAREN. Vrijdag heeft de jour nalist A. K. Hulst uit Zuidlaren van de officier van Justitie in Zwolle, mr. D. Bins, bericht ontvangen, dat hij geen mo gelijkheid ziet om ambtshalve aan zijn verzoek om strafvervolging van de Stap horster ds. P. J. Dorsman gevolg te ge ven. De officier beroept zich daarbij op het feit, dat er geen wettelijke verplich ting bestaat voor ouders om hun kinde ren te laten vaccineren, zelfs niet op grond van de Inentingswet van 1939 be treffende inenting tegen pokken. ten verwacht hij geen militaire hulp, hoogstens morele en diplomatieke steun. Op de vraag, of hij het mogelijk acht Namibië met wapengeweld te bevrijden, zei Peter Katjavivi: „Dat is voor ons niet de vraag. Wij zijn generaties lang door een vreemde mo gendheid geregeerd. Met die situatie hebben we nu eenmaal te maken. Wij hebben geen keuze. Wij zijn tot het grootste offer bereid”. kend is eveneens tegenstandster van het voortbestaan van Eerste Kamer, zodat in de Senaat zelf nu het aantal leden dat zichzelf liever ziet verdwijnen aanzien lijk zal gaan toenemen. Daar mr. M. de Niet opnieuw op een verkiesbare plaats is gesteld, zal hij hoogstwaarschijnlijk wederom gekozen Voor de militaite acties krijgt de SWAPO steun van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid. De Afrikaanse landen leveren wapens en leiden guer rillastrijders op. De gelden van de Wereldraad van Kerken en andere par ticuliere instellingen worden vooral gebruikt voor onderwijs, medische zorg en de opvang van de Zuidwest- afrikaanse vluchtelingen in Zambia. „In 1968 waren er 2.000 vluchtelingen en dit getal is inmiddels nog toegeno men”, aldus Katjavivi. Van het wes- De heer Hulst zal volgende week zijn verzoek aan de officier van Justitie in Zwolle schriftelijk en gedetailleerd her halen. Met betrekking tot het verzoek om strafvervolging tegen ds. Dorsman heb ben de heer Hulst vele reacties bereikt. Vanuit de protestantse kerk van België is vreugde over dit initiatief betuigd. Een predikant daar zei: „Ik hoop, dat deze moordenaar veroordeeld wordt.” Er wordt op aan gedrongen vanuit de syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk ds. Dorsman de toegang tot de kansel te ontzeggen. Vrijdagmiddag is een 18-jarige jongen uit Staphorst naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Bij de jongen is po lio geconstateerd. Het is nog niet bekend Volgens het voorstel van het presi dium zal volgende week dinsdag begon nen worden met de behandeling van de motie-Voogd en de daarop gevolgde spe ciale regeling voor de joodse oorlogs slachtoffers. Daarna komen de twee mo ties in discussie die enige weken gele den zijn ingediend in het debat over het ultracentrifugeproject. Waarschijnlijk zul len de dinsdagavond en woensdag worden besteed aan de nota over de wer kende jongeren, met daarbij een wijzi ging van de Leerplichtwet en de vakan tieregeling voor werkende jongeren. De heer Masman (P.v.d.A.) heeft al aange- kondigd bij dit laatste punt een amende ment te zullen indienen. Vervolgens staan er op de agenda de discussie over de uitvoering van de motie-Kolfschoten, dat wil zeggen over de wijze waarop de Kamer de aanbeveling zou gaan doen aan de koningin van de benoeming een kabinetsformateur. Bovendien voorzitter Van Thiel de afsplitsingen van Kamerfracties ter sprake brengen. Hij zei dat het moeilijk is „in een politiestaat een ondergronds verzet te organiseren.” „Sinds in 1959 de Zuid- afrikaanse politie in Windhoek schoot op vreedzame betogers, is een periode gevolgd van onderdrukking, arresta ties en deportaties.” Zo is vorig jaar in Ovamboland een 70-jarige boer, om dat hij werd verdacht van hulp aan de guerrillastrijders, op zijn erf dood geschoten. Volgens e°n getuigenis van zijn vrouw had hij nog niet de gele- Peter Katjavivi, die in 1962 zijn land illegaal verliet om in Nigeria geschie denis en politieke wetenschap te stu deren. Na een tijd op het hoofdkwar tier in Dar Es Salaam te hebben ge werkt, werd hij) uitgestuurd naar Lon den van waaruit hij nu opereert. De SWAPO, die in 1957 in Kaap stad als een vakbond voor Zuidwest- afrikaanse arbeiders in de Republiek Zuid-Afrika werd opgericht, ontwik kelde zich meer en meer als verzetsor ganisatie. DEN HAAG De Politieke Partij Ra- dikalen (PPR) heeft vrijdagmorgen hel Nederlands Komitee voor Internatio naal Jongerenwerk (NKIJ) een bedrag van honderd gulden geschonken. Deze gift is bedoeld als symbolische bijdrage voor het congres over dekolonialisatie, dat vandaag in het RAI-congrescentrum in Amsterdam gehouden is en waaraan regeringssteun onthouden werd. „Met de bijdrage zeggen we, dat we achter u staan, zowel in de geest als metter daad”, aldus het PPR-bestuur in een begeleidende brief. bereiden, schorste Kamervoorzitter Van Thiel de vergadering voor enige tijd. Uiterst langzaam kwam de heer Verlaan van het spreekgestoelte en nam voorzich tig een slok water uit het glaasje naast de katheder. Behoedzaam liep hij in de richting van zijn bank, die inmiddels eveneens langzaam was verlaten door de heren Koekoek en Nuyens. In het pad tussen de banken bleef Verlaan dralen en ném nog een dropje uit een doosje. Toen de gehele zaal reeds leeggestroomd was, stond hij nog in het pad, even later verdween hij toch maar achter het gordijn, waar inmiddels ook geen enkel Kamerlid meer was. Eenzaam bleef hij daar enige tijd staan met zijn papieren onder de arm. In de gang naast de zaal echter stond zijn collega Nuijens druk te praten met verslaggevers. „Sinds gisteravond is het duidelijk dat Verlaan op een andere lijst is gekomen (bij oud-kolonel mr. A. F. van Velsen-red.), wat natuurlijk niet ge tolereerd kan worden, aldus het B.P.- Kamerlid. De heer Verlaan zelf deelde later mee nog wat schichtig niet offi cieel op de hoogte te zijn gebracht van het royement. Maar zou dat inderdaad overlaten voor een discussie over de „jaarlijkse bijstelling belastingen” (wie- beltax) en de reiskostenaftrek. Als een soort reserve zijn er dan nog de onder werpen: subsidiebeleid voor politieke par tijen en de nota bejaardenbeleid. Dinsdag 30 maart tussen zes en zeven uur wil voorzitter Van Thiel de hamer voor het laatst horen vallen, om de poli tici pas daarna goed de gelegenheid te geven aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. Over extra vergaderingen in de maand april is geen enkel besluit geno men, want de Kamer kan dan alleen voor bijzonder dringende zaken bijeen geroepen worden Hoewel de P S P.-er Van der Spek toestemming van de Ka mer heeft gekregen om minister Luns te interpelleren over de toestand in Zuidoost-Azië, komt deze interpellatie niet voor op de agenda. IJMUIDEN. Bjj een explosie in de machinekamer van de Liberiaanse tanker „Golden Arrow” z(jn drie bemannings leden omgekomen en werden zeven ge wond. Het ongeluk gebeurde enkele uren na het vertrek van het schip uit de Libi sche havenstad Marsa el Brega. De gewonden zijn overgenomen door de sleepboot „Simson” van bureau Wijsmuller uit IJmuiden, die zich in de nabijheid be vond. De zwaardere sleepboten „Cycloop” en „Utrecht”, eveneens van Wijsmuller, zijn onderweg en kunnen de tanker van daag bereiken. DEN HAAG. Minister-president De Jong heeft vrjjdag meegedeeld dat er geen sprake van is dat de commissie-Win- semius, die zich bezig houdt met een on derzoek naar de mogelijkheden tot inte gratie van het Verolme-concern met het Rijn-Schelde-concern, spoedig eindrapport zal uitbrengen. De indruk die in krantenberichten is gevestigd is niet juist, zo zei hij na af loop van de vrijdagse kabinetsbijeen- komst. Wel kan worden verwacht een soort nota, waarin de visie van de commissie- Winsemius voorlopig is vastgelegd en die zal dienen als basis van een serie hoor zittingen. Daarna kan de commissie zich pas beraden over haar eindrapport. Zoals bekend overweegt Verolme een geding tegen de staat te beginnen, om dat hij van mening is dat er thans geen fusie-noodzaak meer bestaat. Omdat de „Nota werkende jeugd” wel bijzondere aandacht van de Kamer zal krijgen, zal dit laatste onderwerp ver moedelijk pas dinsdag daarop ter spra ke komen, de allerlaatste dag. Hoewel mr. Van Thiel al heeft aangekondigd een strenge rantsoenering te zullen toe passen bij de verdeling van de spreek tijd, zal het toch «bijzonder weinig tijd ROTTERDAM. Een 55-jarige hoofd inspecteur van de Rotterdamse gemeen tepolitie is vrijdag door de politierechter in de Maasstad veroordeeld tot een week gevangenisstraf, omdat hij op 17 decem ber van het vorige jaar zijn auto had bestuurd onder invloed van alcohol. Te vens werd hem voor zes maanden de rij bevoegdheid ontzegd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kans dat de Eerste Kamer binnen enkele jaren zal verdwij nen, is groter geworden. Naar wij ver nemen hebben de nieuwe P.v.d.A.-kandi- daten voor de senaat aan het partijbe stuur beloofd mee te zullen werken aan elke poging om de Eerste Kamer op te heffen. In het programma van de P.v.d.A. is namelijk een artikel opgenomen waar in gesteld wordt dat de senaat wordt op geheven. De huidige fractie van P.v.d.A. heeft overigens reeds enkele weken ge leden bjj monde van dr. E. Brongent- ma laten weten voor het opheffen van de Eerste Kamer te zijn. Daarnaast zullen er na de verkiezin gen (die door de grondwetswijzigingen tevens ontbinding van de gehele senaat betekenen) voor het eerst in de geschie denis ook leden van D’66 zitting nemen in de Eerste Kamer. D’66 is, zoals be- De premier zei verder dat het hier gaat om de nieuwe borden „gesloten voor vrachtauto’s”, „gesloten voor motorvoer tuigen die niet sneller kunnen of mogen rijden dan 20 km per uur” en een nieuw bord, dat een voetgangerstunnel of voet gangersbrug aangeeft. De officier van Justitie vermeldt ten slotte, dat ook met betrekking tot ds. Dorsman niet het „doen plegen” kan wor den aangevoerd, waarbij de dader straf feloos blijft, omdat in dit geval niets strafbaars is gepleegd. Uit de formulering van de brief van de officier concludeert de heer Hulst, dat die het beltreurt dat er niet kan worden ingegrepen, maar dat hij nu eenmaal zit met de huidige strafbepalingen. De heer Hulst is het met dit laatste niet eens. De officier gaat er van uit, dat er geen wettelijke verplichting tot vaccinatie tegen kinderverlamming be staat. Dat is evenwel niet het uitgangs punt van de heer Hulst. Deze stelt zich op het standpunt, dat een wel of niet vaccinatieverplichting tegen polio hier niet terzake doet. Hij heeft namelijk geen verzoek tot vervolging gedaan op grond van een vermeende overtreding van een mogelijk bestaande inentingsverplichting. Hij heeft gevraagd ds. Dorsman te ver volgen wegens medeplichtigheid aan het gestelde in de artikelen 307 en 308 van het Wetboek van Strafrecht, waarvan het eerste luidt: „Hij aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is Het gaat daarom niet om het niet be staan van een inentingsverplichting, maar om het feit dat de ouders schuldig zijn aan de dood, respectievelijk zwaar lichamelijk letsel van hun kinderen, door de grote nalatigheid deze kinderen daar tegen niet te beschermen. Er is dus wel degelijk sprake van schuld en van mede plichtigheid van ds. Dorsman, aldus de heer Hulst. Mr. Bins zegt, dat in het geval Staphorst hoe betreurenswaardig en triest ook op grond van de huidige strafbepalingen niet tot strafvervolging kan worden overgegaan. De ouders, meent hij, hebben nimmer gewild, dat hun kinderen met polio zouden worden be smet, ondanks het feit dat ze geen ge bruik hebben gemaakt van de mogelijk heid van immunisering. Hun kan niet de dood of zwaar lichamelijk letsel van hun kinderen worden verweten, zodat er even min sprake van medeplichtigheid kan zijn. AMSTERDAM. Voorlopig is het hoofddoel van de Zuidwestafrikaanse bevrijdingsorganisatie „SWAPO” het kweken van actief verzet onder de be volking. Daarnaast worden sabotageac ties gevoerd tegen economische en mi litaire installaties. De vertegenwoordi ger van de SWAPO voor West-Europa, de 29-jarige Peter Katjavivi, schetste zo de situatie in Namibië, dat momen teel onder feitelijk bestuur van Zuid- Afrika staat. Katjavivi is vrijdag in Amsterdam gearriveerd in verband met de „Manifestatie kolonialisme onafhankelijkheid” (NKIJ-congres), die vandaag in de hoofdstad wordt gehou den. MODELLEN 1971 TE ZIEN dagelijks van 95 uur zondag van 25 uur. Het Tweede-Kamerlid Verlaan, die door het bestuur van de Boerenpartij dinsdag avond is geroyeerd als lid, durfde woens dag de vergaderzaal van de Kamer niet te verlaten, duidelijk zichtbaar was hij bevreesd voor maatregelen van de kant van zijn fractiegenoten Koekoek en Nuyens. Rijksweg 496 - Telef. 0 23 - 37 87 24 genheid gehad te reageren op de vraag van de politie „of hij connecties had met terroristen.” „Dit geval van intimidatie staat niet op zich zelf,” zei Katjavivi. Hij wees op het rapport van een werkgroep van de Verenigde Naties, waarin melding werd gemaakt van het ophangen van 46 Zuidwestafrikanen in de Caprivi- strook. „In werkelijkheid waren het er 63, die werden opgehangen om de be volking af te schrikken van samenwer king met de bevrijdingsbeweging.’ Hij zei dat dat gebeurde in een perio de dat de SWAPO iuist goede vorde ringen maakte met het leggen van con tact met de bevolking. Eén van de belangrijkste middelen om de bevolking te bereiken zijn de radiouitzendingen die sinds vier jaar vanuit het hoofdkwartier van de SWAPO, de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam, worden verzorgd. Toen de Zuidafrikaanse regering pro beerde deze uitzendingen te storen, is met hulp van de regering van Tanza nia de capaciteit van de zender op gevoerd. Verder wordt de bevolking via een ondergronds netwerk monde ling en met pamfletten bereikt, aldus

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2