WINKELEN VANUIT UW EIGEN HUISKAMER VIA DE BEELDBUIS IS HET PUBLIEK UITGEKEKEN OP DE SEXFILM? Kanttekeningen bij over de film-firotiek I III een tamelijk jvrijblijvendej studie van de socioloog dr. P. Cuypers - -- 4 KROKODIL IN DE BAR SF Pip KL II zal revolutie in communicatiemiddelen veroorzaken De kleine kring van vaste klanten wordt vakkundig ’t lijntje gehouden aan Micro-archieven FORMULE 0 GAGES VERLAKKERIJ GOEDE BASIS Informatievloed S ONVOLLEDIG „Big Brother” „Kabel-televisie” MAANDAG 22 MAART 1971 (Van een onzer redacteuren) L .3 ■g J l v 4 Een zeer realistische liefdes scène in de Zweedse film „Ik ben nieuwsgierig geel”, waar mee de Zweed Vilgot Sjöman in 1969 talrijke taboes openbrak. De film werd in ons land met enkele honderden meters inge kort door keuring en filmver huurder, in overleg met de re gisseur. kan zich niet permitteren om films „vanaf” 14 jaar te draaien: het vaste publiek zou wegblijven. De keurings- maatstaven boven de 18, het liefst eerst twee keer afgekeurd fungeren als garantiezegels. Niets lijkt zo fascinerend als een afgekeurde film. Dat de werkelijk heid wel anders ligt, daarvan kunnen diverse Kamer leden tijdens de onlangs in Den Haag gehouden ver- toningssession meepraten. Enkelen hunner vielen van pure verveling onder de voorstelling in slaap. O '4 T'V E SEXFILM is voor het grote publiek een achter- I J haalde zaak. Sex heeft een vast publiek en de cijfers uit Denemarken bewijzen dat dit publiek kleiner wordt bij een grotere vrijheid van de keuring. Taboes schijnen noodzakelijke prikkels om de bezoe kers over de sex-drempel te krijgen. Proeven met leef tijdsgrenzen bevestigden deze mening. Een sextheater fellatio en cunnilingus. ■1. j jf Na de geschiedenis van de filmero- tiek in vogelvlucht zeer onvolledig, tevreden. Hij of zij wil actie en realis tische sugegstie en niet het gebruike lijke, weinig gecoördineerde partijtje vrij worstelen. Ook de keuring is wat vrije geworden. Schaamhaar mag te genwoordig en de suggestie van zoiets als een erectie begint al normaal te worden op het bioscoopdoek. Wat be treft de actie is het over het algemeen nog een teleurstellende zaak. De vrouw heeft in recente films al „een bovenlig gende positie” verworven, concludeert Cuypers en hij geeft ook een opsom ming van meer ingewikkelde standjes. OOK CARROLL signaleert weinig persiviteiten met dieren. Maar gezien „de snelle evolutie van de sexfilmcon- ventie” verwacht hij daarin wel veran dering. Tot slct is het misschien nog interessant te weten wat de actrices voor een sexscène krijgen. De Amerikaanse honorering ligt voor de low-budget- produktie op 100 dollar (360 gulden) per werkdag voor het acteren en 200 dol lar per dag als sexscènes werkelijk ge realiseerd moeten worden. De mannen verdienen aanzienlijk minder. Laat het hun een troost zijn: ze filmen voor hun soortgenoten. IN DE SEXFILM wordt één facet van het menselijk bestaan tot spil ge maakt; geïsoleerd met de bedoeling, binnen de cinemadroom nog eens een extra illusie te scheppen: sex. Achter het naakt, de voorlichting van de dok ter en de sociale problemen zoekt de toeschouwer het wezenlijke van het erotisch genot. De sexfilm houdt het publiek aan het lijntje. Onvervuld Verlangen: een goedkope truc, waar mee de verlakkerij wordt geprolon geerd. u (Van onze correspondent) WASHINGTON Binnen tien tot vijftien jaar zal de computer- elektrotechniek een totale ommekeer brengen in de leefgewoonten van miljoenen Amerikanen. Omstreeks 1980 zal de huisvrouw per telefoon en televisie winkelen, zal men gespecialiseerde inlichtingen per televisie- projectie in de huiskamer kunnen opvragen bij de video-bibliotheek, zal men ook op dezelfde manier een overzicht kunnen krijgen van het be langrijkste nieuws en daaruit een keus kunnen maken voor nadere in lichtingen. In een later stadium zal de krant bestaan uit fotokopieën van elektronisch opgevraagde teksten, die dan op een thuis geïnstalleerde reproduceermachine verschijnen. Daarnaast zal de gedrukte krant in een andere vorm nog steeds thuis worden afgeleverd. Deze toekomstvisie wordt gepresenteerd in een onlangs verschenen studie „De informatie- Maar dat zijn argumenten die in een sociologische beschouwing niet thuis horen. Peter Cuypers heeft het zich zelf dan ook niet al te moeilijk ge maakt. Hij inventariseert de prikkels en de combinaties van prikkels die in sexfilms aanwezig zijn en destilleert daaruit een min of meer ideaal pro cédé: „Een goede sexfilms heeft ge woonlijk een vrij traag, pas tegen het einde enigszins snel verloop. In de praktijk neemt men vaak zijn toevlucht tot een of ander misdaadverhaal Een geschikt thema is dat van het lang zaam ontstaan van een sfeer waarin geweld niet kan uitblijven.” WIE DE TITELS wil horen van de tien beste sexfilms op Peter Cuypers’ lijstje: Verboden jungledriften, l’Eter- nité pour nous en l’Accident (beide van de beruchte José Benazeraf), La Perra, Le Piega, File au bout du monde, Soviel nackte Zartlichkeit, La baie du desir, Meisjes langs de weg en Ho Phobos. Een keuze, die inderdaad aan boven staande vage omschrijving voldoet. Maar wie de vaste bezoekers van thea ters als Palace enigszins kent, weet dat er boter bij de vis verlangd wordt. Met wat naakt is de bezoeker niet langer ACHT JAAR GELEDEN kocht Johann Gramanitsch, bar-eigenaar in Waidhofen (Neder-Oostenrijk) voor vijftien gulden een baby-krokodil van 16 cm en 35 gram lichaamsgewicht. Op dit moment weegt „Jockl” 155 kg bij een lengte van tweeëneenhalve meter en dat is nog niet het einde. Want Mississippi-krokodillen.van deze soort kunnen tot zeven meter lang worden. Gra- machines”, waaraan 25 experts anoniem hun medewerking verleenden. HET BOEK (359 pagina’s, uitgege ven door Harper and Row) is geschre ven door Bagdikian, een van de redac teuren van de Washington Post, aan de hand van een uitgebreid wetenschappe lijk onderzoek dat gefinancierd en op gezet is door de Rand-industrie (electronica en computers). Bagdikian verwijt vooral de eigenaars van de gro te krantenbedrijven conservatieve kort zichtigheid omdat zij niet willen accep teren dat deze veranderingen onver mijdelijk zijn een conservatisme, zegt hij, dat nauwelijk in overeenstem ming is met het actuele produkt dat zij produceren. Hij waarschuwt ook dat zij met het vasthouden aan de dagelijks meer verouderende druktechniek, de kans lopen dat zij voorbijgestreefd worden door nieuwe organisaties die opgericht zullen worden om van de nu al bestaande mogelijkheden gebruik te maken. de liefhebbers zou ik „Eroticism in the cinema” (1964, door Raymond Durg- nat) willen aanraden gaat de auteur over op sexbioscopen in ons land, doorspekt met korte citaten van cine- ma-sexverkopers als H. C. Kleyn (Parisien en Centraal in Amsterdam) en J. Dresscher (directeur Expressfilm), die mij tijdens het Cannes-festival na het bekijken van een bijna pornofilm hele maal enthousiast toevertrouwde: „Wat een schatje van een film!” In dit twee de hoofdstuk komen al enkele genres binnen de sexfilm ter sprake: het mon- do-type, de voorlichtingsfilm de so ciale sex, variété, en zogenaamde „nu- dies” en „semi-nudies”. Maar ook hier blijft Cuypers de pure socioloog. Hij mist (bewust) de kans om iets wezen lijks over het genre te zeggen. Bijvoor beeld het signalement van de drie ver- valsingsmotieven in de sexfilm, die ik wel in een uitstekend* artikel van D. Ouwendij k in De Nieuwe Linie (26 dec. 1970) aantrof: het naakt, de voorlich ting en het excuus van de menselijke zwakheid. manitsch heeft zijn vreemde huisdier (die later gezel schap kreeg van enkele kleinere Florida-alligators) ondergebracht in een oerwoudterrarium, dat slechts door een glaswand van de barbezoekers gescheiden ts Die hebben het dan wel een beetje warm (constante temperatuur van 30 graden Celsius bij een luchtvoch tigheid van 70 percent), maar dat maakt extra dorstig en zo betaalt „Jockl" eigenlijk zijn eigen levensonder houd (per dag twee kippen en 15 tot 20 kilo verse vis) „Een stripteasedame”. gelooft Jockls baas, „zou veel minder klanten trekken”. ONDERTUSSEN zitten we in Neder land mede dankzij alle taboes met een aardige collectie sextheaters en sex films. Reden voor de socioloog drs. Pe ter Cuypers om er eens een studie van te maken: „Sexfilms” een drie-sterren „Beertje” van uitgever Bruna. Deze leuk geïllustreerde pocket vormt de voorloper van een intensievere, meer wetenschappelijk aangepakte studie, die momenteel in voorbereiding is. Alle in 1955 in Amerika bestaande computers konden tezamen 500.000 optellingen per seconde verrichten. In 1975 zullen ze 80 miljard calcu laties per seconde kunnen uitvoeren. Een probleem waar de 1955-compu- ter elf uur over deed, zal de 1975- computer in één seconde oplossen. Bovendien zal de 1975-computer aanzienlijk kleiner zijn dan die van 1955. UIT DEZE gegevens komt vast te staan dat het al op zeer korte termijn niet meer mogelijk zal zijn, om de hui dige archiefmethodes, om maar wat te noemen, voort te zetten. Het dagblad de New York Times is al begonnen met de inhoud van alle door haar ge publiceerde nummers op microfilms in een eomputerarchief onder te brengen dat via het indrukken van een paar knoppen binnen enkele seconden de ge vraagde informatie op een televisie scherm projecteert. Ook in het dagelijkse leven zullen grote veranderingen ko men. De studie voorziet de mogelijk heid dat een huisvrouw door bepaalde knoppen te bedienen, op haar televi siescherm een reeks produkten uit een catalogus of uit een winkelvitrine kan laten projecteren met bijbehorende in formatie, waarna zij door maar met een vinger op het scherm zelf het produkt van haar keuze aan te wijzen, haar be stelling plaatst. Dokters zullen per te levisie specialisten in andere landen kunnen consulteren. Het onderwijs zal er radicaa’ door veranderen. De nieuws- toevoer zal zo groot zijn dat men zelf kan gaan kiezen waar men meer over wil weten. DE GROOTSTE veranderingen voor ziet Bagdikian in de communicatie-in- dustrie, in het krantenbedrijf, radio en televisie. Kranteredacteuren zullen in de toekomst vermoedelijk minder met het potlood dan wel met een televisie scherm werken (het beeld doet denken aan de rijen achter televisieschermen zittende mannen in het ruimtevaart- centrum in Houston tijdens een maan- vlucht), waarop zij in overleg met an deren in een andere hoek van de re- dactiezaal artikelen bewerken. Na deze op het scherm uitgevoerde bewerkin gen, die door een computer automatisch worden overgebracht in zetsel, zou de drukplaat gelijktijdig en eveneens per computer of per laser-straal geëtst kun nen worden. Maar omdat het drukpro- cédé toch altijd bij deze snelheden ach ter zou lopen, laat staan de bestelling van het nieuws aan huis, voorziet de studie een situatie waarbij de kranten minder nieuws, maar veel uitgebreider achtergrondanalyses van de gebeurte nissen gaan geven: commentaren, hoofd artikelen en meningen van experts over actuele onderwerpen. Het eigenlijke „nieuws” zal 24 uur per dag, met automatische correcties wanneer er nieuwe ontwikkelingen zijn, per televisie beschikbaar zijn. Er zul len speciale kanalen zijn met beurs koersen (nu al het geval in New York en een aantal andere steden) met sport berichten. en met nieuws voor hobby isten. DE GEGEVENS die de studie aan voert zijn niet alleen overrompelend, maar ook bijna onbevattelijk. Om er enkele te noemen Toen in 1450 het handzetprocédé werd uitgevonden (het letter voor letter maken van een drukregel) be droeg de „zetsnelheid” 1 standaard regel per minuut. Een in 1886 uit gevonden zetmachine produceerde ongeveer 5 regels per minuut. De in 1932 ontwikkelde teletypmachine bracht het tot 5’/t regel. In 1960 werd een computer ingeschakeld met een zetsnelheid van 14 regels. In 1967 werd in de Amerikaanse staatsdrukkerij de zogenaamde Lino- tron geïnstalleerd die in staat is 15.000 regels per minuut af te le veren. De Bijbel, die Gutenberg vijf jaar kostte, kan door deze Linotron in 77 minuten worden gezet. De huidige telexmachines die het nieuws aanvoeren van de persbu reaus, werken met een snelheid van 45 tot 66 woorden per minuut. Er zijn echter al machines die 1050 woorden in zestig seconden afleve ren en in de toekomst komt er een die 86.000 woorden per minuut pro duceert. Een bibliotheek die in 1900 vijf ver diepingen omvatte, zal nu driehon derd verdiepingen hoog moeten zijn om alle publicaties te kunnen ber gen. De universiteit van Yale zou, wanneer met op de huidige basis door ging met het kopen van boeken, in het jaar 2040 een 290 miljoen boeken hebben, die tien kilometer kastplanken nodig zouden hebben. En wanneer hetzelfde kaartsysteem wordt aangehouden als het huidige, dan zal de bibliotheek tegen die tijd 750.000 kaartladen nodig hebben, te plaatsen op een minimum opper vlakte van 80 hectare. Een op de vijf documenten van de Amerikaanse regering bestaat nu al niet meer uit papier, maar in de vorm van een „microfilm” een miniatuur fotokopie. VERKRACHTING en aanranding zijn ook bekende gebruiken. Met orgiën ligt het wat moeilijker, evenals met zelfbe vrediging. Dat laatste komt sporadisch voor in de sexfilm (Peter Cuypers ver geet de beroemde scène uit The Fox te noemen), maar altijd door vrouwen. Al leen in de underground-cinema bestaan daaromtrent geen taboes. Het is ove rigens vreemd dat Cuypers stelt „ty pisch pornografische onderwerpen als groepssex en vrouwen-met-honden zal men in de sexfilm tevergeefs zoeken”, terwijl hij uitvoerig refereert (ook met foto’s) aan de nu al befaamde maar nog afgekeurde Secret sexfilm of Ro meo and Juliet. Beide genoemde taboes komen daarin voor: orgiën in kasteel- /.I’;-' OVERIGENS ziet Peter Cuypers voorlopig nog geen eind komen aan de sexhausse, wat hij aantoont met het feit, dat „de vtff meest gerenommeerde sexbioscopen” (Parisien en Centraal in Amsterdam, Centraal in Rotterdam, Flora in Den Haag en Palace in Utrecht) in 1969 samen ruim 70 nieuwe films uitbrachten, wat bijna een kwart is van de totale Nederlandse filmim port. In 1970 is dat cijfer overigens ge daald tot krap 20 percent. Deze cijfers bewijzen overigens niets omdat ze wei nig zeggen over het bezoekersaantal. Een feit is dat de meeste sexfilms goedkoop zijn en daarom voor de ver huurder aantrekkelijk, al trekt hij er misschien veel minder publiek mee dan met een vlotte actiefilm. Deze laatste categorie neemt altijd nog zeker zo’n groot marktaandeel in beslag, zonder dat men nu direct geneigd is om te spreken van een „actie-hausse”. Het bewijs ligt onder meer in de theaters waar het actlewerk (westerns, harde gangsterfilms) draait VOLGENS het Amerikaanse film- en showblad „Variety” wordt de sex- markt momenteel vooral voorzien van films, die per stuk slechts tussen de 25.000 en 45.000 dollar hebben gekost. De opbrengst van dergelijke „low- budget-sex” haalt alleen voor de VS al een gemiddelde van meer dan 200.000 dollar: films tegen lage produktiekos- ten voor een relatief klein publiek. Ty pische sexfilms maken heel zelden re cettes, die in de orde van een „Easy rider” of „Hello, Dolly” liggen, maar ze zijn wel verzekerd van een vast pu bliek, dus van een vaste winst, wat voor de producenten een aantrekkelijk steunpunt betekent. IN CUYPERS’ boekje „Sexfilms” treffen we niet veel over deze commer ciële achtergrond aan. De socioloog Cuypers is vooral geïnteresseerd in een inventarisatie van het verschijnsel in Nederland. Als uitgangspunt geeft hij daarvoor een paar vragen: Wat voor films zijn dit? Waardoor onderscheiden zij zich van een film-met-sex? Hoe is het gegroeid? Wat doet de keuring? Zijn er technisch gezien „goede” en „slech te sexfilms te onderscheiden? Wie maken ze? kelders en bestiale sex tijdens een per siflage op de beroemde bedscène. Ove rigens loopt Cuypers nogal achter met zijn beschrijving van de sexfilmtaboes. Een analyse van de Amerikaan Kent Carroll in Variety komt tot de volgende actieformule van de sexfilm „Nieuwe stijl”: 9 Minimaal twee heterosexuele bed scènes; één uitgebeelde lesbische scène; minstens één orgie; O geweld, waaronder verkrachting, sado-masochisme en een geselpartij; BAGDIKIAN stelt voor, permanente televisiecamera’s in de Senaat en het Huis van afgevaardigden te installeren, zodat de burgers voortdurend kunnen meeluisteren naar de parlementaire verhandelingen waarvan de kranten nu dagelijks niet meer dan een fractie kunnen brengen. Men zal in de toekomst ook per televisie ieder gewenst ogen blik een opinieonderzoek kunnen hou den een gevaar, zegt de auteur, waarvan een demagogische president zich zou kunnen bedienen om bijvoor beeld, na een bijzonder opzwepende toespraak en een onmiddellijk daarop gehouden opiniepeiling, tot een dras tische stap op het internationale vlak over te gaan, op basis van de uitslag van die peiling. Computers zullen in huis automa tisch alle standen van de gas-, water en elektriciteitsmeters kunnen aflezen, de gegevens omzetten in de te betalen bedragen, en dit weer automatisch kun nen laten afschrijven van iemands bankrekening. Ze zullen huisdieren bij afwezigneid van de eigenaar kunnen voeden en ook kunnen vaststellen wan neer dat nog niet nodig is. DIT ALLES hangt af van wat in Amerika „kabeltelevisie” heet. Men verwacht dat de meeste Amerikaanse huizen over tien jaar zullen beschik ken over 20 tot 40 televisiekanalen. De kabels die hiervoor nodig zijn zullen volgens de studio even belangrijk wor den als de telefoonlijnen nu. De studie wijst op het grote belang dat deze mo gelijkheden voor steeds breder lagen der bevolking bereikbaar gemaakt worden om te voorkomen dat de klas- sescheidingen nog groter worden, waar door grote groepen vervreemd zouden kunnen raken van hun omgeving, wel ke zij in andere termen zien en begrij pen dan zij, die toegang hebben tot het computer tij dperk.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11