In zee met D'66 en PPR PvdA-CONGRES ACHTER PROGRESSIEF PROGRAM Voorzitter CHJO met CHU breekt nieuwe Dobru BON Aan alle mensen die de PvdA niet zo’n Eén miljard extra in kabinetsperiode „Nederland zuigt erg goeie en niet zo’n erg slechte partij vinden Suriname economisch uit” Generale Synode verontrust over polio-epidemie Bisschop moet brug slaan tussen verschillende groeperingen Zweefvliegtuig Collecteren voor Vietnamcomité verboden VVD-urgentieprogram klaar MANIFESTATIE KOLONIALISME Volkert Boersma: Optreden Udink autoritair" neergestort: twee gewonden MAANDAG 22 MAART 1971 2 1 Hervormde Kerk Kardinaal Alfrink In Delft BODEM Van moord verdachte op vrije voeten 1 Ik probeer het Schrijf mij in als lid van uw partij. Naam: Adres: Plaats: BETOGING Invullen, uitknippen en opsturen aan: PvdA, Postbus 6070, Amsterdam. Deze advertentie is voor u bestemd. Wij vragen u om lid te worden van de PvdA. Om lid te worden van een partij waar u het dikwijls hartgrondig mee oneens bent. Om lid te worden van een partij waar de afgelopen jaren vele stormen hebben gewoed. Waar mensen weggelopen zijn omdat ze het niet meer zagen. Waar nieuwe mensen juist bijkwamen omdat ze in die partij iets terugvonden van een nieuwe ontwikkeling. Een aanpassing aan en een erkenning van de snelle veranderingen in deze wereld. De Partij van de Arbeid is daar naar onze mening vernieuwd en verjongd uit te voorschijn gekomen. Is er in geslaagd de ervaring van de ouderen te koppelen aan het enthousiasme van de jeugd. Gesymboliseerd door het lijstaanvoerderschap van Joop den Uyl en het voorzitterschap van André van der Louw. En gesteund door honderdduizend jonge en oude, kritische leden. Die PvdA wil de komende jaren een vernieuwende factor zijn in de Nederlandse samenleving. Wil o.a. samen met D ’66 en PPR de verantwoording van een andere, betere regering dragen. Diè PvdA heeft de steun van u nodig. U, die wellicht op onze partij stemt. U vragen wij: wordt lid. Kritisch lid. over wijding: GASHAARDEN DRU haarden 20% korting J j met (Van onze Rotterdamse redactie) ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE 1 1 Naar de mening van de oud-vakbonds- leider zal de komende formateur, wie dat ook wordt, er verstandig aan doen de financiële positie tot op de bodem te laten onderzoek door de competente in- UTRECHT. Wegens gebrek aan be wijs is de 26-jarige Utrechtse koopman, die ervan werd verdacht zijn vrouw met een jachtgeweer te hebben doodgescho ten, vorige week vrijdag vrijgelaten. Dit heeft de officier bij de Utrechtse recht bank, mr. F. G. Wuestenberg, maandag desgevraagd meegedeeld. (ARP) enige maanden geleden, moeilijkhe den zouden kunnen gaan opleveren bjj een gesprek over eventuele samenwerking na de verkiezingen van de confessionele par tijen en de VVD. Dit gesprek wordt van daag afgesloten. AMSTERDAM Kort na het begin van de manifestatie „Kolonialisme en onafhan kelijkheid” (het omstreden NKIJ-congres) zaterdag in Amsterdam, is het programma enigszins gewijzigd toen een lid van het Suriname Comité verlangde, dat het Neder lands kolonialisme met betrekking tot Su riname centraal zou staan in de manifesta tie. Circa 1200 belangstellenden luisterden daarop naar de Surinaame schrijver Dobru. pseudoniem voor Robin Ravales. Voor een verlaging van de toelatings- leeftijd van 4 naar 3 jaar voor de kleuter school zal er honderd miljoen gulden wor den gevergd. Voor werkende jongeren wil len de liberalen een partiële leerplicht (één dag onderwijs per week) tot en met de leeftijd van 17 jaar, wat 150 miljoen gulden zal vergen. Een even groot bedrag zal wor den bestemd voor de opvoering van de woningproduktie. Ongeveer 200 miljoen zal moeten worden besteed aan ondersteu- ningsmaatregelen voor de landbouw en de middenstand. Opmerkelijk is dat 400 mil joen gulden, bijna de helft van de toene ming van de extra uitgaven, wordt gere serveerd voor defensie. Tegenover deze uitgaven stelt de VVD dat er bij de huidige belastingdruk en bij een „ongewijzigd beleid” ongeveer 550 mil joen gulden in 1975 zou overblijven. Daar naast zal er 250 miljoen moeten worden be zuinigd door een vermindering van de huursubsidies, waarbij de individuele huur subsidies gefinancierd moeten worden door extra huurverhogingen. De 200 miljoen gulden die de WD in dit plan nog tekort komt, wil zij verhalen door meer efficiency te bereiken bij de overheid en een ver hoging van de terugbetalingen aan het rijk. Een verhoging van de AOW en AWW tot het netto-minimumloon moet volgens de liberalen worden gefinancierd door een be perking van andere sociale verzekeringen. In de eerste plaats denkt de WD daarbij aan beperking van de kinderbijslagen en het invoeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzekeringen. Opvallend is, dat in het urgentiepro gramma in het geheel niet wordt gesproken over zedeljjkheidsvraagstukken die volgens drs. Schmelzer (KVP) en mr. Biesheuvel 1 1 1 1 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD wil dat een vol gend kabinet de uitgaven voor nieuwe wensen zal financieren uit bezuinigingen op bestaande uitgaven. Dit blijkt uit het urgentieprogramma een uittreksel van het omvangrijke partijprogram waarover zich vrjjdag en zaterdag het verkiezings congres van de VVD moet uitspreken. Glo baal wil de VVD voor één miljard extra nieuwe uitgaven doen in de komende ka binetsperiode. DEN HAAG. Het Breed Moderamen van de Generale Synode van de Ne derlands Hervormde Kerk, dat zaterdag in Den Haag bijeen is gekomen, heeft met verontrusting kennisgenomen van de berichten over de polio-epidemie, waar door de gemeente Staphorst is getroffen. Het Breed Moderamen is zeer bewogen over het onherstelbare leed dat over jon ge mensen en gezinnen is gekomen, voor al omdat dit menselijk gesproken, gro tendeels voorkomen had kunnen worden. Het roept de kerkeraad van de gemeente Staphorst op zich niet neutraal op te stellen in de beantwoording van de vraag of men zich wel of niet tegen polio mag laten inenten. HOOGEVEEN Zaterdag is op de vlieg- strip in Hoogeveen een tweepersoons zweefvliegtuig van een hoogte van vijftig meter neergestort. De beide inzittenden, de 18-jarige scholier A. Bakker uit Em men en de instructeur N. J. de Vin uit Slagharen, werden ernstig gewond. Vermoedelijk heeft de jonge bestuurder een te scherpe bocht naar rechts genomen, waardoor het toestel in een spiraalduik kwam en vervolgens neerstortte. van de Surinaamse bevolking, aldus „Sep tuagint”. Iemand uit de zaal vroeg de Surinaamse schrijver Dobru een exact voorbeeld te geven van de Nederlandse uitbuiting in Suriname Hierop werd de Surinaamse schrijver erg kwaad. „Waarom donderen jullie niet gewoon op”, was het antwoord. Vlak vóór het eind van de manifestatie hebben de organisatoren een telegram ge kregen van het PvdA-congres in Rotter dam, waarin de partij haar voldoening uit spreekt over het feit dat de manifestatie heeft plaats gehad, ondanks het gebrek aan steun van de Nederlandse regering. Ongeveer 150 deelnemers hielden zater dagavond een rustige demonstratie naar het Van Heutzmonument. Voor de beelde naar van deze voormalige gouverneur- generaal van Nederlands Oost-Indië wer den twee spandoeken geplaatst met als tekst: „Suriname heeft recht op herstel betaling van 300 jaar kolonialisme” en „Ne derlands kolonialisme in Suriname en de Antillen” Op dit laatste spandoek stond een Nederlandse leeuw, een poot om een geknielde neger en in een andere poot een geldbuidel. De PvdA zal ook na de verkiezingen geen deel uitmaken van een parlementair kabinet met de confessionele partyen of met andere partyen waarmee geen bindende afspraken vóór de verkiezingen gemaakt konden worden. Het congres sprak zich in deze zin uit door de aanvaarding van een desbetreffende resolutie van het party - bestuur. Daarin staat dat zelfs wanneer de onderhandelingen met KVP, ARP en CHU succesvol zouden verlopen deze partijen niet bereid bleken daaruit vanzelfsprekend de gevolgen te aanvaarden voor de kabinetsformatie na de verkiezingen. „Het Nederlandse volok leeft van het bloed, zweet en de tranen van de volkeren van de derde wereld. Uw Koninkrijk heeft ons slechts ellende gebracht. De reden dat hier zoveel Surinamers zijn, is dat uw ka pitalisme hier enige zekerheid biedt, er „Economisch worden we door Nederland uitgezogen, de Amerikanen zitten er van zelf”, zo zei hij. Dobru zei voorts dat het westen hier kan helpen door het systeem te veranderen. De Surinaamse schrijver legde dé nadruk op wat hij noemde het cultureel kolonialisme van Nederland in Suriname. Op school leren wij jonge Suri namers dat de Batavieren onze voorouders zijn en dat de Rijn bij Lobith ons land binnenkomt, aldus Dobru DELFT. Delftse scholieren moeten van de gemeente afzien van een huis-aan- huis collecte, die zij deze week ten bate van de oorlogsslachtoffers in Vietnam willen houden. Het college van B. en W. heeft besloten hiervoor geen vergunning af te geven. Als argument voor de weigering werd aangevoerd, dat het Medisch-Comité Ne- derland-Vietnam, dat de ingezamelde gel den en goederen zal verzenden alleen voor Noord-Vietnam werkt en dat het comité zich op het terrein van het Rode Kruis beweegt. „Voor aangelegenheden met ’n gedeeltelijk politiek karakter behoort in de gemeente niet te worden gecollec teerd”, zo werd van gemeentezijde mee gedeeld. Leerlingen van het lyceum Hugo Grotius, die de actie op touw hebben ge zet, verklaarden dat hen indertijd bij col lectes voor Pakistan en Biafra niets in de weg is gelegd. wordt voor je gezorgd, als je oud wordt. In Suriname moet je maar durven om oud te worden". Dobru zei voorts, dat de politieke par tijen in Nederland meedoen aan de uit buiting van Suriname. „Veel verlenen lip pendienst aan de zogenoemde anti-impe- rialistische strijd, maar géén van hen heeft ooit iets gedaan om ons los te maken”, zei hij. „De enige manier om ons te helpen is dat u ervoor zorgt dat het kapitalisme in Nederland kapot wordt geslagen. Wij in Suriname worden gebruikt om u hier rijker en welvarender te maken en wij worden er ellendig van” aldus de schrijver. Namens de progressieve groep van pries ters „Septuagint” maakte pater S. J. Kils- donk melding van een rapport over de Nederlandse verhoudingen met Suriname en de Nederlandse Antillen, dat „Septua gint" heeft voorgelegd aan de regering en de politieke partijen. In dit rapport ver klaart „Septuagint” dat het Koninkrijks- statuut een bevestiging is en geen ver werping van de oude koloniale statuten. De organisatie eist eenzijdige verbreking van de „Koninklijke Statuten” en terug trekking van de troepen uit Suriname vóór 1 juli 1972. Het leger beschermt re Ameri kaanse en Nederlandse belangen en niet die lijsttrekker Udink. Deze heeft, aldus de verklaring, met zijn praten in de richting van de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerde Politiek Verbond en zijn standpunten over gezag en orde de behoudende indruk nog ernstig versterkt. Binnen een partij blijven werken, waar men geen politieke, noch emotionele bin dingen meer mee heeft, is zinloos en be vordert de eerlijkheid in de politiek niet. Men moet de consequentie van zijn den ken durven aanvaarden, aldus de verkla ring van deze Friese ex-bestuursleden van de CHJO. In Staphorst heeft zich het 34ste polio- geval voorgedaan. Het betreft een 14-ja- rige jongen, die met lichte verlammings verschijnselen in een ziekenbus in Zwolle is opgenomen. De rijkspolitie van Staphorst heeft za terdagavond een aantal aanplakbiljetten in beslag genomen, die waren aange bracht op een rijwielstalling en op bomen in de nabijheid van de pastorie van de Nederlands hervormde predikant ds. P. J. Dorsman. Op de biljetten stond de tekst: „één is al te veel. Overheid en bevolking doe toch iets in godsnaam”. De plakactie was kennelijk gericht tegen de hervorm de predikant, die van de kansel af steeds heeft gewaarschuwd tegen preventieve medische behandeling. ROTTERDAM Het buitengewone congres van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag met overgrote meerderheid de „hoofdlynen voor een re geringsprogramma” voor de combinatie met D’66 en de Politieke Party Radikalen goedgekeurd. Bij de stemming bleken slechts twee afgevaardig den zich niet met het programma te kunnen verenigen. De scheidende partijvoorzitter dr. A. Vondeling ging in zyn openingstoespraak in op het gestrande samenwerkingsgesprek met de drie confessionele partyen KVP, ARP en CHU. „Onze pogingen zijn mislukt. Van Someren en Geertsema hadden op méér gehoopt, maar ze zullen het met een knipoog, een warme hand en een „tot koninginnedag” moeten doen”, aldus dr. Vondeling, die ten aanzien van de wensen voor de komende vier jaar nog eens onderstreept dat iets meer dan de helft van de groei van het nationale inkomen aan het besteedbaar inkomen ten goede zal moeten komen. Het andere deel is voor gemeenschapsvoorzieningen, dat wil zeggen sociale verzekeringen, over heidsuitgaven en uitgaven ten behoeve van de milieuverbeteringen. De confessionele partijen hebben, al dus de tekst van de resolutie, opnieuw getoond alle mogelijkheden open te wil len houden, hetgeen onder andere lijn recht in strijd is met de aanbevelingen van de zogenoemde commissie duidelijk heid van deze partijen en met het ver- kiezingsprogram van de K.V.P. Op het congres werd het verkiezings- team voorgesteld, dat lijsttrekker drs. Den Uyl tijdens de komende verkiezings campagne steun zal verlenen. Behalve dr. Vondeling, de nieuwgekozen partij voorzitter Van der Louw, de Kamerleden Van den Doel en Van Thijn, maakt ook oud-NVV-voorzitter Kloos deel van dit groepje uit. Deze richtte zich tot het congres de uitspraak „dat je bereid moet zijn in de regering te stappen, als het kan alléén, op bepaalde voorwaarden en onder bepaalde omstandigheden misschien met anderen”. Overigens zag de heer Kloos het rege ren na 28 april niet als een plezierige zaak. „De financiële positie is niet hele maal duidelijk, maar rooskleurig is ze bepaald niet. De terughoudendheid van minister Witteveen om financiële gege vens over de toekomst te verschaffen aan de Kamer wijst daarop”. ROTTERDAM. „Een bisschop kan zich niet identificeren met een bepaalde groep. Hij heeft de opdracht herder van de gehele kudde te zijn. De bisschop zal een brug moeten slaan tussen de verschil lende groeperingen onderling en hem zelf. Dit is geen kwestie van compromissen, maar van vermijden van eenzijdigheid en van begrip voor pluriformiteit.” Dit zei kardinaal Alfrink zaterdag in zijn toe spraak tijdens de wijdingsplechtigheid van mgr. dr. A. J. Simonis tot bissphop van Rotterdam, die onder grote belang stelling geschiedde. stanties. Een redelijke positie van de schatkist in de komende jaren, die es sentieel is om iets van de eigen ideeën te realiseren, is een essentiële voorwaar de om er in te gaan. Een tweede con ditie is dat men over de mogelijkheden moet beschikken de conjunctuur in de hand te krijgen. Meerjarige sectorplan ning zullen naar de mening van de heer KIoos in de komende regeringsperiode van de grond moeten komen. Derde voorwaarde vormt voor hem het herstel van normale betrekkingen met het bedrijfsleven en met de vakbeweging. „Aan het einde van deze kabinetsrit is er geen normale dialoog tussen overheid en vakbeweging over het zo belangrijke loonbeleid. In de loonpolitiek heeft de minister van Sociale Zaken zowel alle fouten gemaakt die theoretisch denkbaar waren en dat is geen kleine prestatie”. De heer Kloos zette zich af tegen een oppositierol van de P.v.d.A. Hij zei er niet van overtuigd te zijn dat een P.v.d.A. in de oppositie tegenover confessionele partijen plus V.V.D. het proces van poli tieke onthechting van de confessionele arbeiders versnelt. Oppositie voeren werkt zelden inspirerend, aldus de heer Kloos. „Gelet op hun programma’s is er geen reden om niet op de confessionele par tijen te stemmen”. Dat zei CNV-voorzit- ter J. Lanser gisteren in reactie op de uitspraak van de heer Kloos. De heer Lanser zei zondag echter dat de oppositie de neiging heeft te over drijven. De tegenstelling progressief en confessioneel is volgens hem gezien de programma’s niet houdbaar. De CNV-voor zitter constateerde ook dat de huidige re- geringscombinatie toch nog veel waarde ring ondervindt, ook bij de werknemers. De CHJO zal met huidige vice-voorzit- ter Rob Vermaas aan de leiding, proberen om voor de verkiezingen duidelijkheid te krijgen over de koers van de unie. De heer Boersma waarschuwde direkt na zijn bre ken met de unie: „Ook Vermaas zal de ge sprekken met het hoofdbestuur en de al gemene ledenvergadering zeer kritisch vol gen”. Overigens is bestuurslid Ben van Holtrop, de heer Boersma al gevolgd. Vrij dagavond is een groot deel van het CHJO- bestuur van de afdeling Friesland afge- treden, waaronder de Friese voorzitter Van Holtrop. De Friese bestuursleden van de CHJO, die vrijdag in Leeuwarden besloten, om het lidmaatschap voor de CHU en hun functies in de CHJO neer te leggen, heb ben zaterdag verklaard dat de CHU een behoudende partij is, waarin binnen af zienbare tijd ook door de CHJO geen ver andering kan worden gebracht. Een fractie, zoals nu door de CHU is ge kozen maakt de uitvoering van een pro gressief program volledig ongeloofwaardig, zeggen zij. Zij uitten ook bezwaren tegen Een beeld van de bisschopswijding in de Rotterdamse kathedraal. Links dr. Simonis, de nieuwe bisschop van Rotterdam, rechts consecrator kardi naal Alfrink. De kardinaal memoreerde in zijn toe spraak de vele negatieve reacties op de benoeming van mgr. Simonis, waardoor de wijding niet tot die blijde gebeurtenis is geworden die zij naar verwachting had moeten zijn. De kardinaal betreurde de polarisatie van de standpunten in de kerkgemeenschap. Hij vond het verdrie tig, dat hierdoor tweespalt, agressie, ach terdocht en verdachtmaking was ontstaan. De kardinaal zei verder, dat het bis schoppelijk college zich bewust is van de moeilijke positie, waarin dr. Simonis gebracht is. „Wij willen u helpen en zijn bereid u met uw eigen inbreng te aan vaarden” aldus de kardinaal. In een brief, die de nieuwe bisschop zondag in alle kerken van zijn bisdom heeft laten voorlezen, heeft hij de gelo vigen opgeroepen elkaar „in gezamenlijke verantwoordelijkheid vertrouwvol te aan vaarden.” Hij deed dit beroep op zijn mensen, omdat, zoals hij schrijft, de con troverse over zijn benoeming duidelijk had aangetoond, dat er diepgaande ver schillen van opvatting leven binnen de geloofsgemeenschap van de Katholieke Kerk in Nederland en met name in het bisdom Rotterdam. Bisschop Simonis noemt zichzelf een teken van tegenspraak. In zijn brief zegt hij, dat hij zich alleen maar met grote huiver durft voor te stellen. Om het welzijn van alle mensen zo goed mogelijk te dienen, moet de ver nieuwing van de kerk worden voortgezet. Dit vindt dr. Simonis vanzelfsprekend, •„Maar innerlijke verdeeldheid zou af breuk doen aan de kerk en daarmee ook aan haar zending tot heil van de wereld." (Van onze parlementsredactie) SNEEK Volkert Boersma, de voorzit ter van de CH-jongerenorganisatie, heeft genoeg van de CHU. Hij heeft zaterdag zijn functie neergelegd en heeft opgezegd als lid van de CHU. Hij zal bij de verkiezingen stemmen op de progressieve combinatie van PvdA, D’66 en PPR. „Ik heb geen en kel vertrouwen meer in welke uitspraak van dc Unie ook. Het autoritaire optreden van lysttrekker Udink, die zich ontpopt als een opportunist van het zuiverste water, heeft voor mij de deur dicht gedaan. Hy heeft eerst de steun van de CHJO bedon gen en probeert nu vrede te sluiten met de rechter vleugel van de Unie”, zei de heer Boersma ons. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68, Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2