Borghese is ZUIDVIETNAMEZEN UIT nog altijd ZUID-LAOS VERDREVEN onvindbaar Tweespalt in partij van Inönü Na aftreden Chichester Clark NOORD-IERLAND POLITIEKE CRISIS KDP haalt „drempel” niet Winst voor SPD in Rijnland-Palts Bhoetto bezoekt Oost-Pakistan Calley wordt Amerikanen weigeren dienst Helikopters lijken op „Zwitserse kaas” „pacifist” Kleine winst voor gaullisten bij Franse gemeenteraadsverkiezingen Kritiek op politie >n Acht keer vader in één nacht WESTPAKISTAANSE LEIDER IN DACCA VIJANDIG ONTVANGEN FRANSE KIEZERS LIETEN ZICH NIET MANIPULEREN telegrammen J| 2 MAANDAG 22 MAART 1971 3 Dienstweigering Ultra’s Enoch Powell (Van onze redacteur in Parijs) Succes voor CDU Prestige „Hel” PARIJS De tweede ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen die gisteren in zeven grote steden, waaronder Parijs, van meer dan 30.000 inwoners en in ongeveer de helft van de overige gemeenten waar vorige zondag evenmin een lijst de absolute meerderheid had veroverd, werd ge houden, heeft toch nog een verrassing opgeleverd. Een verrassing in zoverre dat de kiezers, zowel uit het linkse als uit het gaullistische kamp in vrij groten getale hebben geweigerd de parolen van de partijbesturen op te volgen. Die recalcitrantie leverde zowel voor de linkse partijen als voor die van de meerderheid nogal wat teleurstellingen op. (Van onze redacteur in Rome) (Van onze redacteur in Bonn) BRIAN FAULKNER Sep- 1 1 ANKARA, (AFP). Het conflict in de Turkse Republikeinse Volkspartij (onder de regering Demirel de grootste oppositiepar tij) tussen voorstanders en tegenstanders van deelname aan de vorming van een regering op brede basis heeft zich gisteren toegespitst. Het partijbestuur en de secretaris-gene- raal Bulent Ecevit, die de linkse vleugel vertegenwoordigden, zijn en bloc af getre den. n s n „De militaire interventie van 12 maart in Turkije lijkt op het Griekse model en is bedoeld als een slag voor de linkse rich ting in de Republikeinse Volkspartij”, al dus Ecevit. Sinds Nihar Erim, een van de ex-leiders van de rechtervleugel van de partij, is benoemd tot kabinetsformateur weigeren Ecevit en zijn politieke vrienden iedere medewerking aan een nieuwe re gering. Partijvoorzitter, Ismet Inonu, meent ech ter dat niet het partijbestuur, maar de parlementaire fractie over déze kwestie moet beslissen. een zegt rote In het weekeinde werd nog bekend ge maakt dat de Zuidvietnamese troepen sterkte in Laos in tegenstelling tot offi ciële verklaringen in Saigon, inmiddels zo’n 12.000 man bedraagt tegen 23.000 nog geen tien dagen geleden. De sterkte van de Noordvietnamezen in Zuid-Laos wordt geschat op 30.000 man. Aan de grens van Zuid-Vietnam met Laos is vandaag een Amerikaanse offi cier van zijn bevel ontheven omdat zijn eenheid geweigerd had op te rukken langs de Noordelijker verkeersweg in Zuid-Viet- nam, naar de grens met Laos. moeten behalen. De communisten en voor al linkse socialisten in de stad hebben echter kennelijk de instructies in de wind geslagen, die de partijleiders in Parijs hun hadden gegeven zal worden teruggebracht. Zij beschuldi gen de regering-Heath ervan Chichester- Clark in de steek te hebben gelaten. imse i te in imse eren x>rd. tatie ge- tter- uit- tatie aan toe- i de loor enis had de de Irie- ïch- aan. bis- van onis zijn lan- HAM NGHI (Reuter, DPA en AP) De Zuidvietnamese troepen in Laos hebben in het weekeinde opnieuw moeten buigen voor de aanvalskracht van de Pathet Lao en de Noordvietna mezen. Na hevige gevechten werden twee heftig belegerde bases op twin tig kilometer van de Zuidvietnamese grens prijsgegeven. Evenals bij de ontruiming eerder van drie andere artilleriebases werd de terugtocht in grote paniek en onder een regen van raketten en mortieren ondernomen. kan aide van zal Mi self, sen, leid Dit toe- leid hop ing- :hop dom ;elo- ijke aan zijn eon- >lijk ver- de ieke het CAIRO. (AFP) Bichara Moham med El Chaieb uit Soedan is in één nacht vader geworden van acht jonge tjes, zo weet het Egyptische dagblad „El Goemhoereja” te melden. Zijn vier vrouwen kregen in dezelfde nacht elk een tweeling. En dat, aldus „El Goem hoereja”, terwijl Bichara al 20 jaar tevergeefs een erfgenaam wenste. i zo ver- jzet. end. af- ook ;ld." Voorzover uit de cijfers bleek, die ons bjj het schrijven van dit overzicht ter be schikking stonden, schenen niettemin de verliezen van links die van de gaullisten in lichte mate te overtreffen. De meest frappante illustratie van die tegenslagen hadden de linkse partijen in Toulouse te registreren, een stad die sinds 1924 een bolwerk van linkse radicalen en socialis ten was en waar gisteren het regerings gezinde conservatieve kamerlid Baudis tot burgemeester werd gekozen. Op grond van de cjjfers had zijn socialistische tegenstan der die bovendien al jarenlang de eerste burger van Toulouse was, de overwinning (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De Noordierse pre mier James Chichester-Clark heeft in het weekeinde bekendgemaakt dat hij zal aftreden. Daardoor is Ulster in een zeer ernstige politieke crisis terecht gekomen. Chichester-Clark zal zo goed als zeker worden opgevolgd door Brian Faulkner, de minister voor In dustriële Ontwikkeling. enige land waar de partij op dit moment nog regeert met de CDU en zich bovendien vlak voor de verkiezingen uitsprak voor voortzetting van de coalitie. In reacties op de uitslag wordt algemeen aangenomen dat de FDP er tegen de achtergrond van de diepe kloof die in Bonn tussen regering en oppositie bestaat niet in is geslaagd de kiezers ervan te overtui gen dat in deelstaten samenwerking met de christen-democraten mogelijk blijft, on danks de coalitie met de SPD in Bonn De „ruk naar links” aan de top zou als deze verkiezingsanalyse juist is tot in uithoe ken van de Bondsrepubliek dus onverbid delijke consequenties hebben voor de libe ralen. Zij zitten nu met een fractie van slechts drie man in de Landdag. De CDU verkreeg precies de helft van de uitgebrachte stemmen, maar door het ver loren gaan van stemmen die op de kleinste partijen zijn uitgebracht, wordt haar posi tie in de nieuwe landdag niettemin sterk (53 van de 100 zetels). De Unie, die in de residentie Mainz regeert zolang de bonds republiek bestaat, dankt haar succes zonder twijfel aan de ondernemende 40-jarige mi nister-president Kohl Deze heeft persoon lijk zijn kandidatuur kunnen versterken voor de opvolging van Kurt-Gecrg Kiesin- ger als bondsvoorzitter van de CDU. Na de vele verliezen die, sinds Brandt in Bonn regeert, bij deelstaatverkiezingen zijn geleden, is de vooruitgang voor de SPD een meevaller. De sociaal-democraten moesten hier echter in 1967 een dieptepunt verwer ken. Ze behaalden nu 40,5 percent van de stemmen en 44 zetels, een winst van vijf. De NPD, die in '67 6,9 percent van de stemmen kreeg en daarmee vier zetels in de Landdag veroverde, ontkwam ook in dit wat achter gebleven wijnland (Hitler had onder de wijnboeren een sterke aanhang) niet aan de algemene achteruitgang. De NPD boekte 2.7 percent van de stemmen. gers van een vrij land. Bangla Desj kan niet langer als een kolonie worden be handeld”. De ultra-rechtse Britse politicus Enoch Powell, die Heath voortdurend belaagt, heeft zich ook achter de rechtse extremis ten geschaard. Hij beschouwt de IRA als een vijand die gewapender hand moet worden vernietigd. James Chichester-Clark, oud garde-of- ficier en produkt van de beroemde kost school Eton is de tweede premier die bin nen twee jaar onder druk van rechts er de brui aan geeft. Hij en zijn voorganger O’Neill behoren tot de aristocratische groep van grootgrondbezitters die eeuwenlang in Noord-Ierland een leidende rol heeft gespeeld. nieuwe fenomeen moeten betalen. In dat licht bezien heeft de polarisatie op twee centrale kernen van gaullisten en com munisten zich gisteren na de eerste ronde nog weer scherper toegespitst. Uit het feit dat het kiezersvolk gisteren in groter getale was opgekomen dan bij de eerste ronde, zou men de conclusie mogen trekken dat het electoraat wel enig begrip toonde voor de inzet van deze gemeente raadsverkiezingen die tevoren door de partijbesturen dan ook krachtig waren ge politiseerd. Alleen hadden die partijbe sturen buiten de waard gerekend door te veronderstellen dat zij elkaar de stemmen van de burgers over hun hoofden heen ongestraft konden toezeggen of toespelen Door die berekeningen hebben, als ge zegd, zowel links als rechts, de kiezers die klaarblijkelijk niet langer als stemvee hebben willen fungeren, nu een vrij dikke streep getrokken Met die ervaring zullen ongetwijfeld alle partijbesturen rekening moeten houden als binnenkort de cam pagne voor de algemene kamerverkie zingen van 1972 moeten worden voorbe reid, en dat lijkt, voor het moment, dan ook wel de voornaamste les die ze uit deze tweede ronde van gisteren konden trekken. Op het nationale plan hadden tussen de eerste en tweede ronde de landelijke link se partijen besloten elkaar wederzijds overal de bal toe te spelen, om zo de regeringslijsten de nederlaag te bezorgen Ofschoon in Toulouse mogelijk ook het su personische vliegtuig Concorde een ge wicht in de weegschaal heeft geworpen dat in die stad wordt gebouwd en waar- 1 De toestand in Ulster is zo ernstig dat premier Heath van Groot- Brittannië heeft besloten zijn driedaags bezoek aan Bonn, dat vandaag zou beginnen, enkele weken uit te stellen. Chichester-Clark is geweken voor de druk van extremisten binnen zijn Union istische partij. tegen de linkse partijen kort tevoren een offensief hadden geopend, heeft die on gehoorzaamheid van de kiezers aan de centrale leidingen zich toch ook in vele andere plaatsen voorgedaan. Zo is het tamelijk opvallend dat zeven van de 22 gaullistische leden van de rege ring ondanks hun ministeriële prestige in de beide ronden een échec hebben moeten boeken. Zo heeft in de noord-Franse stad Rijsel de minister voor wetenschappelijk onderzoek Ortoli, die bovendien een per soonlijke beschermeling is van president Pompidou, een nederlaag geleden tegen de socialistische burgemeester Laurent. Een zelfde bittere ervaring onderging in Marseille de staatssecretaris voor de sport Comiti. die het tegen de bekende socialis tische burgemeester Defferre af moest leggen. En ook in het plaatsje Cajarc in midden-Frankrijk, waarvan president Pompidou vroeger gemeenteraadslid was. veroverde een linkse coalitie de meerder heid op de gaullisten. In het kamp van de regering hebben vooral de centrumpartijen ten bate van de gaullistische UTR de rekening van dit Aangenomen wordt dat de drie leiders belangrijke wijzigingen voorbereiden om tot een verzoening te komen. Deze wij zigingen zouden inhouden het schrappen van de plannen van de president voor een terugkeer in fasen naar een repre sentatieve regering en de afkondiging van een interim-grodwet die de over name door Moedjiboer van Oost-Paki stan zal sanctioneren. Het onderhoud van Bhoetto met Chan heeft gisteren ruim twee uur geduurd. Na afloop verklaarde Bhoetto: „Alles zal in orde komen. Dat is alles wat ik op dit ogenblik kan zeggen”. Het is kapitein Pavilla, commandant van cavalerie-eskadron van de „Ameri- cal” divisie. De eenheid die dienst heeft geweigerd is uit de gevechtszone, tussen Lang Vei en de grens, teruggetrokken en vervan gen door een andere eenheid. Het is nog niet bekend of disciplinaire maatregelen zullen worden genomen. Noord-Vietnam heeft vandaag de Lao- tia..nse regering van prins Soevanna Phoema ervan beschuldigd, de Vietname- zen in de hoofdstad Vientiane op wrede wijze te onderdrukken. De jongemannen van de Vietnamese kolonie worden gedwongen dienst te ne men in de Laotiaanse strijdkrachten. An deren worden geterroriseerd en uitgele verd aan de Zuidvietnamese autoriteiten, die hen martelen en in de gevangenis gooien, aldus radio Hanoi. Het moreel van de Zuidvietnamese mili tairen, die de Vietnamiseringstheorie moe ten bewijzen is slecht. Steeds meer militai ren weigeren bevelen uit te voeren. De Noordvietnamese batterijen schieten dag en nacht: hun trefzekerheid is niet te be schrijven. Zonder Amerikaanse luchtsteun waren vermoedelijk alle invallers in Zuid- Laos al gevallen of gevangen genomen In het heetst van de strijd stonden Zuid vietnamese soldaten wanhopig op een heu veltop naar de Amerikaanse helikopters te zwaaien die hen uit het bedreigde ge- br 1 moesten weghalen. De helikopterpi- loten hadden echter de grootste moeite de basis te bereiken, doordat ze op een ha gel van geweervuur werden onthaald. „Kijk maar eens naar mijn wentelwiek hij ziet eruit als een Zwitserse kaas, over al gaten,” zei een van de piloten. Een andere piloot vertelde dat de Zuidvietna- mezen zo wanhopig waren dat zij bij het opstijgen aan het landingsgestel gingen hangen. Hij had er enkelen moeten „af schudden” omdat het toestel anders te zwaar beladen zou zijn. Zeker vijf heli kopters gingen bij de evacuatie verloren. Volgens de Zuidvietnamese generaal Phoe zijn er geen plannen om de teruggetrok ken militairen te vervangen. Uit goedingelichte kringen in Saigon wordt vernomen dat het grootste deel van de in Laos opererende Zuidvietnamese militairen weigert nog langer zonder on beperkte Amerikaanse luchtsteun verder te strijden. Dat zou ook de reden zijn waarom tegen eind maart of op zijn laatst begin april vrijwel alle Zuidvietna- mezen uit Laos teruggetrokken zullen zijn. Vanuit Zuid-Laos naar de Amerikaanse bevoorradingsbasis Khe Sanh geëevacu- eerde Zuidvietnamezen zeggen inderdaad niet langer hun leven te willen riskeren. „Zonder Amerikaanse luchtsteun is onze kans om aan de hel de voorla arende raketaanvallen van de Pathet Lao te ont komen praktisch nihil. Deze rechtse ultra’s willen een perma nente militaire bezetting van de oproeri ge rooms-katholieke enclaves in de hoofdstad Belfast, gepaard gaande met scherpe razzia’s tegen IRA-volgelingen, die bepaalde buurten en straten zodanig be heersen dat zij praktisch buiten schot blijven. De man die nu op zijn grote kans wacht, is de uiterst rechtse William Craig, de vroegere minister van Binnenlandse Zaken in O’Neills kabinet die als hij pre mier zou worden niet zou aarzelen om de Noordierse politie te bewapenen en de B-specials te doen herleven. Premier Heath staat door de jongste ontwikkelingen in Ulster voor de ern stigste politieke crisis sinds hij in juni vorig jaar aan de macht kwam. Hij vindt nu ook de acht unionistische Lagerhuis leden tegenover zich, die vandaag erover zouden beslissen of zij hun traditionele banden met de Conservatieve Partij waarmee zij onzichtbaar zijn verbonden, zullen verbreken of de conservatieven hun automatische steun zullen opzeggen zodat de regeringsmeerderheid belangrijk BONN CDU en SPD hebben gisteren, bjj verkiezingen voor het deelstaatparle ment (de Landdag) van Rijnland-Palts, bei de winst geboekt. De CDU van minister president Helmut Kohl behaalde zelfs de absolute meerderheid. De liberale FDP kwam met 5,9 percent van de stemmen maar net boven de vereiste „drempel” van 5 percent, terwijl de rechts-radicale NPD niet verder kwam dan 2,7 en daardoor uit de Landdag verdwijnt. De communistische KPD kreeg geen been aan de grond (0,9). Interessant is vooral het verlies van de FDP, die bij de vorige verkiezingen in deze Westduitse deelstaat, in 1967, 8,3 percent van de stemmen verwierf. Na de succes volle stemmingen in Hessen, Beieren en (vorige week) West-Berlijn, waardoor de hoop herleefde dat naast beide grote par tijen in de Westduitse politiek plaats blijft voor een derde, verloor de FDP voor het eerst weer stemmen. Dit gebeurde in het DACCA, (AFP/Reuter) Bij zijn aankomst in de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca is Zoelfikar Ali Bhoetto, de leider van de Pakistaanse Volkspartij, de grootste politieke partij in West-Pa- kistan, zeer vijandig door de Oostpaki staanse bevolkine ontvangen. Op weg van het vliegveld naar het hotel waar hij verblijft, werd hij voortdurend uitge jouwd. Langs de route stonden mensen met borden waarop onder meer stond „moordenaar van de democratie”. Ondanks de zeer strenge bewaking duwde een groep mensen hem na zijn aankomst in het hotel in de lift. Toen hij op de zevende verdieping, waar zijn kamer is, arriveerde, grepen jonge le den van de Awami-liga, waarvan de Oostpakistaande leider sjeik Miedji- boer Rachman de leider is, hem vast, duwden hem weer in de lift en drukten op de knop naar de begane grond. Daar aangekomen zond men hem direct weer naar de zevende verdieping, Bhoetto was naar Oost-Pakistan geko men om deel te nemen aan het overleg over de grondwetscrisis in Pakistan. Di rect na zijn aankomst in Dacca had Bhoetto een onderhoud met Jaja Chan, president van de republiek. Eerder op de dag had Chan nog een ingelast ge sprek gehad met Moedjiboer Rachman met wie hij ook zaterdag al een onder houd had gehad. Radio-Dacca citeerde later de Awami- leider die zei dat de beweging van bur gerlijke ongehoorzaamheid in Oost-Paki stan zal worden voortgezet. „Het volk van Bangla Desj (de Bengaalse natie) strijdt eensgezind voor emancipatie. Wij zijn vastbesloten te leven als vrije bur- FORT BENNING (AP) De Amerikaan se luitenant William Calley heeft verklaard dat hij als hij wordt vrijgesproken hij een wereldtournee zal gaan maken om anti- oorlogstoespraken te houden. „Ik ben tegen alle oorlogen”, aldus Cal ley. „Ik ga toespraken houden tegen elke oorlog”. De 27-jarige officier wacht sinds vorige week op de uitspraak van de jury. Hij kan ter dood of tot levenslang worden veroor deeld als hij schuldig wordt bevonden aan de aanklacht: moord op 102 grijsaards, vrouwen en kinderen in het Zuidvietna mese dorp My Lai drie jaar geleden. ROME. Prins Valerio Borghese, de leider van het Italiaanse rechts-extreme „Fronte Nazionale”, die ervan wordt be schuldigd een staatsgreep te hebben wil len uitvoeren, is ondergedoken. Vrijdag werd de opsporing van de prins gelast. Toen de politie bij zijn Romeinse flat arriveerde, was de vogel echter gevlogen. Afgelopen dinsdag was de leider van deze militante rechts-extreme beweging voor het laatst in het openbaar gezien. De beschuldiging tegen hem luidt dat hij in de nacht van 7 op 8 december van het afgelopen jaar heeft willen proberen een staatsgreep uit te voeren. Ongeveer duizend aanhangers stonden in drie groe pen verdeeld, klaar om op het bevel van prins Borghese het ministerie van Bin nenlandse Zaken, het bureau van de mi nister-president, de radio- en televisie- gebouwen en andere sleutelposities te be zetten. Op het laatste moment had Borg hese de coup echter afgelast. Het politieonderzoek naar de rechtse samenzweerders is al maanden in alle stilte aan de gang. Het kwam in de open baarheid nadat het Romeinse communis tische dagblad „Paese Sera” in grote op maak de primeur van het onderzoek bracht. Het afgelopen weekeinde werd opnieuw een verdachte van de staats greep gearresteerd. Het is een ruim 60- jarige koopman die tot de complotteurs van de zevende december zou hebben be hoord. Met de koopman die eens majoor in het leger was, zitten eveneens nog een oud-majoor en oud-luitenant gevangen. In de Italiaanse dagbladen wordt felle kritiek uitgeoefend op het feit dat de po litie de leider van het complot heeft la ten lopen Borghese moet al zo vroeg van de plannen van de politie op de hoogte zijn geweest, dat hij zijn zaakjes eerst rus tig heeft kunnen regelen en toen (naar men suggereert) naar het buitenland kon vertrekken. Hij is in bezit van een gel dig paspoort. Andere veronderstellingen evenwel willen, dat de prins bij bevrien de neo-fascisten in Rome is ondergedoken. Zo verwoed zijn de aanvallen van de Pathet Lao en de Noordvietnamezen op het Zuidvietnamese invasieleger in Zuid-Laos dat velen halsoverkop vluchtten. Sommige soldaten gingen aan het landingsstel van een helikop ter hangen om niet achter te hoeven blijven Een piloot van een propvol hefschroefvliegtuig vertelde dat hij om niet neer te storten enkele clan destiene passagiers van het landings stel moest „afschudden”. Brand. Een felle brand heeft in de Hoofd stad van Kasjmir, Srinagar, een rij hui zen en winkels vernietigd, daardoor zijn ongeveer duizend mensen dakloos ge worden. Ijzererts lagen. In het oostelijk deel van de Sovjet-Unie, tusssen de rivieren Oeda en Selemdzja, zijn grote ijzerertslagen ontdekt, zo meldt het Russische persbu reau TASS. Overleden. In Jeruzalem is Peretz Bern stein. ex-minister van Handel en Indu strie van Israel en oud-voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond op 81-ja rige leeftijd overleden Tito op reis. President Tito van Joegosla vië zal donderdag naar Rome vertrekken voor een officieel staatsbezoek aan Italië. ster naar ilde- eur- wer- als stel- „Ne- .1 de tond een een

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3