nam obstakels Hembrug en Noordersluis knap Geen voorrang PASTOOR KEMAN VERTREKT NAAR AMSTERDAM Zilveren bestaansfeest Kennemer Postzegelclub I I Verdacht van inbraak bij juwelier Liquidatie personeelsvereniging van de Plaatwellerij „Fina Britannia” 11 Politie ontruimde gebouwd ging naar zee Het Witte Tejater met trilogie MUTATIES IN OUD-KATHOLIEKE KERK IJmuiden Chr. Besturenbond in IJmuiden viert 50ste verjaardag Grootste schip in Amsterdam Pastoor De Rijk komt naar de Noordpier ■Pi 5 MAANDAG 22 MAART 1971 Hembrug-ellende Nog tien jaar Passagiers N DSM-A msterdam Kort LImondnieuws -j I n •T n n n ;n (Van een onzer verslaggevers) PASTOOR J. C. M. KEMAN vier kinderen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Met het aftreden van het volledige bestuur van de perso neelsvereniging De Plaatwellerij is het voortbestaan van deze vereniging op heel losse schroeven komen te staan. De heer J. H. Muntinga, voorzitter van de zustervereniging Heemskerk brengt zijn gelukwensen over. Spreekuur. Wethouder A. Klomp van Openbare Werken is woensdag 24 maart verhinderd spreekuur te houden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De politie heeft zon dagmorgen omstreeks half tien de kop van de Noordpier ontruimd, waar onge veer 50 hengelaars aanwezig waren op dat ogenblik. De aanleiding hiertoe vorm den het opkomend water en de te ver wachten storm. ff >t e 1. n sr ÏT is ;n ;n et P- tic tn; Ier lip n il If .as go iv al- d, ti- ni; er, ne ri jn; •ld et, )S- k, x- •E, g- >s- :e, h; gh )t- rl- )S- n; !h’ 11- ir- ia, an th, 51- k; la, n- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In verband met de televi- sie-uitzending van de voetbalwedstrijden CelticAjax en VorwartsP.S.V. is de maandelijkse bijeenkomst van Het Witte Tejater in de Velsense Stadsschouwburg van woensdag 24 maart vervroegd tot dinsdag 23 maart. Het grootste deel van het programma wordt verzorgd door de eerste experimentele groep van Het Witte Tejater onder leiding van John van Lier, waarvoor als thema is gekozen „Snuif ook eens trilogie”. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Het vijfentwintig jarig bestaan van De Kennemer Postze gelclub, gevestigd in Beverwijk, was voor het bestuur en de gevormde feestcommis sie aanleiding om zaterdagmiddag in De Schouw te Velsen-Noord een receptie te houden, waarbij ook waren uitgenodigd de gemeentebesturen van Beverwijk en Vel- sen. Ofschoon de vereniging niet minder dan 240 leden in de IJmond heeft, was de belangstelling voor deze receptie maar heel matig en waren het buiten een be perkt aantal eigen leden vooral vertegen woordigingen van zusterverenigingen, die van hun belangstelling blijk gaven. Een flink aantal bloemstukken gaf een fees telijk cachet aan de zaak. Toespraken werden niet gehouden want elke geluk wens speelde zich af voor de bestuurs tafel, waar de heer C. Luttik als voor zitter de felicitaties, alsmede de bloemen en geschenken in ontvangst nam. Meer plezier had De Kennemer Post zegelclub van de cabaretavond op zater dag in De Schouw, verzorgd door het ge zelschap Coos van de Velde, waarvoor een behoorlijk goede belangstelling was. De heer T. W. D. Andriesma begroet te de aanwezigen namens de feestcom missie. Hij bracht dank aan allen, die gedurende de afgelopen kwart eeuw hun beste krachten aan de club hadden gege ven en door wie het ook mogelijk was dit jubileum te vieren. Aanvankelijk was De mammoettanker „Fina Britannia’’ op weg naar de Noordzee voor de technische proefvaart. is dat alle betrokkenen kans krijgen hun zegje te zeggen. Hij meent niet, dat een (eventuele) heropening van het Suezkanaal in deze sector van de olie-business van erg grote invloed zal zijn. Tankers van de grootte van de Fina Britannia zouden leeg goed koper door het Suezkanaal kunnen gaan; vol geladen zal het echter niet gaan en dat blijft dan varen via de Kaap. Hij wees voorts op de rol van Libië als leve rancier van olie, welk land ten opzichte van West-Europa nog voor het Egypti sche kanaal ligt. r Niet alleen Japan zou een miljoenton- tanker kunnen bouwen; op Rozenburg zou dat ook mogelijk zijn. Rotterdam en Rozenburg mogen dan grotere tankers kunnen bouwen dan Am sterdam, het is dan toch maar Amster dam geweest die de eerste mammoettan ker heeft gemaakt. Dat was de Melania. VELSEN. Zaterdagmorgen verzuim de een 16-jarige jongeman uit IJmui den als bestuurder van een bromfiets bij het kruispunt PegasusstraatHercules straat voorrang te verlenen aan een na derende personenauto, waardoor een aanrijding volgde. De bromfietser werd door de ongevallendienst met een ge kneusd linkerbeen, schaafwonden en een lichte hersenschudding naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. De brom fiets was geheel ontzet, terwijl de per sonenauto licht werd beschadigd. door Rijkswaterstaat hard gestudeerd hoe veel breder het nog zou kunnen. Met allerlei moderne hulpmiddelen is men in staat haarfijn te manoeuvreren. Onder andere dank zij de Lazerstraal is Rijkswaterstaat veel wijzer geworden om trent deze materie. De Lazerstraal (van uit Buizen) hielp de Fina Britannia zon dagmorgen niet bij de Hembrug-passage: het was iets te wazig voor een goede waarneming vanaf de commandobrug. „We rekenen nog op tien jaar Hem- brug-ellende”, zegt de nieuwbouwdirec- teur Hoorman. Dat betekent bij een pro- duktie van twee mammoettankers per jaar nog twintig keer passen en meten. De Fina Britannia moet volgens con tract uiterlijk 7 mei worden opgeleverd, maar het ziet ernaar uit dat dit. na een laatste dokbeurt op Rozenburg, al op 4 of 5 april kan gebeuren. Niet veel scheeps bouwers kunnen in deze tijd zo iets na doen. Voor de NDSM betekent het finan cieel voordeel, opdrachtgever Stratton Shipping Coy Ltd Londen zal er ook wel blij mee zijn en Petrofina Brussel door wie het schip wordt gecharterd even eens. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Reeds zondagmiddag kon door de politie een 24-jarige onderhouds monteur uit Haarlem worden aangehou den, die ervan verdacht wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een ju- weli.r aan de Hoofdstraat in Santpoort te hebben ingebroken. Zoals wij zaterdag reeds hebben bericht wist de politie kort daarop al een andere verdachte te arres teren. De Haarlemmer is bij het hoofd bureau van politie in Velsen ingesloten. Tot nu toe heeft kapitein De Vries alle na de Tweede Wereldoorlog door de NDSM gebouwde grote schepen uitge bracht. Van 1927 tot 1955 bevoer deze zee man de Indische Wateren op schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Dat waren schépen van meestal beneden de tienduizend ton. Kapitein De Vries hoopt tot zijn pensionering in 1974 nog zestien tankers in de orde van grootte van de Fina Britannia naar zee te brengen: uit Amsterdam en Rotterdam elk acht. Op de dag dat deze bekwame gezag voerder ermee kapt, zal de tunnel die de Hembrug gaat vervangen helaas nog niet in gebruik zijn. Hij gunt het zijn opvol ger van harte de Hembrug-nachtmerrie te mogen vergeten. Even weinig waardering voor het ob stakel Hembrug hebben NDSM-hoofddi- recteur van het Verolme-concern J. van der Meer en bouwdirecteur H. C. Hoor man, al menen zij, dat 48,73 m nog niet de maximale breedte is van de schepen die zij nog hopen te bouwen. Er wordt Want NDSM-Verolme in Amsterdam zal, zoals het zich laat aanzien, mammoet tankers in de orde van deze grootte of iets grotere blijven bouwen. De heer Van der Meer heeft er het volste vertrouwen in. Hij zegt, desgevraagd, dat het aantal arbeidskrachten nu ongeveer op niveau is gekomen. Om orders zit men niet verle gen. Van het personeel is een flink per centage buitenlanders, over wie hij beslist niet ontevreden is. Toch zou hij blij zijn als er meer Nederlanders bij waren. Die lijken echter niet beschikbaar te zijn. Hoe staat het met „de fusie” (van het Verolme-Concern met Rijn-Schelde) wil een belangstellende gast weten. „Zoals het in het rapport van de com missie Winsemius dat hopenlijk spoe dig bekend zal worden gemaakt staat”, meent hoofddirecteur Van der Meer, die verzekert dat hij er een voorstander van het ledental in 1946 nog vrij gering maar langzamerhand kon na de bevrijding dit getal steeds worden opgevoerd, zodat thans met 240 leden een bloeiende vere niging is ontstaan. De heer C. Luttik kon vervolgens niet minder dan twaalf leden huldigen van wege hun vijfentwintigjarig lidmaat schap; getrouwe leden uit Beverwijk en omgeving, behorende tot de eerste dertig leden, die in de heer J. van der Kolk een uitstekend promotor en stimulator vonden. Onder de getrouwen was ook de heer W. Marcusse, die al drieëntwintig jaar penningmeester is. Met dank voor de trouw en vriendschap gedurende al die jaren werd aan de jubilarissen een fraai cognacglas op zilveren voet met inscrip tie aangeboden. De getrouwe verzame laars zijn de heren J. Muusse, H. van der Groen, J. Schotman, A. N. Bakker, R. Docter, H. B. Heldoorn, H. Huisman, M. Martens, W. Marcusse, K. G. Stein, J. C. Weenink en J. Waagmeester. Met het cabaret Coos van de Velde, die de conférence verzorgde, Henk Baving aan het Hammondorgel, Elly Lichtveld als zangeres, Gilbert Paolino als acoro- baat, Nick Nicholls als sneltekenaar en clown en Emmy Rijnbergen als aanvul lend artieste in de show hebben de post zegelverzamelaars en hun dames zich uit stekend geamuseerd. Het was de achtste mammoettanker (vijf uit Amsterdam en drie uit Rotter dam) die NDSM-kapitein De Vries met de Noordzee in kennis heeft gebracht. Hij heeft er nooit wakker door gelegen in de nacht ervoor, maar altijd wel „sterk liggen denken” aan een niet bijster popu lair plekje Noordzeekanaal: het water bij de Hembrug met zijn doorvaartbreedte van 54,2 meter, die een 48,73 meter breed schip (als de Fina Britannia) wel wat weinig speling laat. Weliswaar is de nauwste doorvaartbreedte van de Noor dersluis in IJmuiden nog geringer (49.17 m) maar die levert toch minder proble men op. Loods Jonker dacht daar net zo over. De Fina Britannia vertrok zondagoch tend zes uur van de NDSM-werf onder ideale weersomstandigheden: windkracht 1-2. Eerst na de Hembrug, die omstreeks halfacht werd gepasseerd, nam de wind sterkte toe. Maar moeilijkheden bracht zo iets niet met zich mee. Op het traject tussen Hembrug en IJmuider sluizen wa ren verschillende tegenliggers, kleinere zeeschepen die gemakkelijk konden pas seren. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Kapitein W. de Vries heeft zondag de 225.000 tons turbine tanker Fina Britannia voor het eerst naar zee gebracht. Deze week wordt dit, nog onder de vlag van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam (behorende tot de Verolme Verenigde Scheeps werven n.v.) varende, schip het grootste ooit in Amsterdam gebouwd aan een uitgebreid examen onder worpen. De vaart naar buiten, via het Noord zeekanaal en de grootste sluis van IJmui den, verliep feilloos. Op de brug stonden naast kapitein De Vries de Amsterdamse loodsen G. Jonker en S. Roos, de IJmui- dense loods R. Koster en de tweede rijks- havenmeester uit IJmuiden, de heer M. Spaander. Zes sleepboten van Goedkoop en vier van Wijsmuller verleenden hun medewerking. zag het bestuur feest te vieren. De financiële middelen gaven geen en kel probleem. De heer De Koning moest met nadruk verklaren, dat de directie een liquidatie betreurt. Zij stelde zich echter bereid om de sinterklaasacties voor de kindertehuizen te blijven steunen, als ook het jaarlijkse kinderuitstapje. De gewijzigde ontwikkeling leek het bestuur niet te kunnen tegenhouden en mede als gevolg van de tanende belang stelling van de leden voor culturele en uitstedige ontspanningsavonden bleef het bij zijn besluit. Een voorstel uit de ver gadering een commissie te benoemen om toch nog iets van de vereniging te kun nen redden had evenmin resultaat. Tij dens verwarrende discussies bleek na stemming dat zes leden voor handhaven en vijf leden voor liquidatie waren. Het huidige bestuur, nu inmiddels afgetreden zal de lopende zaken in overleg met de directie afhandelen, waarna noodgedwon gen straks een nieuwe vergadering dient te worden uitgeschreven. Zoals de zaak er nu voor staat betekent een en ander dat binnenkort toch de liquidatie van de personeelsvereniging De Plaatwellerij te verwachten zal zijn. Hiervoor wordt deze groep gesplitst in drie ensembles, die achtereenvolgens zul len optreden met (1): „Levenstrilogie”, met geboorte, huwelijk, receptie en dood, (2) „Jaartrilogie”, met vakantie, ver jaardag en Kerstmis en (3) „Dagtrilo- gie”, met ontbijt, diner en lunch. De groepen verzorgen hiervoor zelf de de cors, de belichting en de verdere entou rage, terwijl tijdens dit optreden voor de medespelers nog ruimschoots gelegen heid zal bestaan hun eigen fantasie bij het gebeuren in te weven. IJMUIDEN. De Christelijke Bestu renbond IJmuiden gaat zijn vijftigste verjaardag op vrijdag 2 april vieren in de Petrakerk aan de Merwedestraat. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. Lanser, zal een feestrede uitspreken en het Christelijk Mannenkoor IJmuiden zingt een geheel nieuw repertoire liederen Vrijdagmiddag (2 april) wordt van vier tot zes uur een receptie gehouden in de Petrazaal’, Spaarnestraat 8; de jubileumavond be gint om acht uur. Dit aftreden was reeds ruim tevoren aangekondigd, zodat de leden, die slechts in gering aantal tijdens de in „De Schouw” in Velsen-Noord gehouden jaar vergadering aanwezig waren, op een mo gelijke liquidatie waren voorbereid. De reden tot dit aftreden van het gehele be stuur lag in het feit, dat men meende het voortbestaan niet langer te moeten continueren, aangezien de behoefte aan een personeelsvereniging niet meer zoda nig is als twintig jaar geleden. De be langstelling van de 256 leden was dan ook gedurende de laatste jaren steeds meer tanende. De heer A. de Koning, voorzitter, moest deze vergadering al beginnen met mee te delen, dat slechts twee van de vijf bestuursleden deze jaarvergadering kon den leiden omdat de overige drie leden ziek waren. Slechts elf entribuanten moesten nu de beslissing nemen over het al of niet voortbestaan, waarbij de be stuurskracht door het terugtreden van de ebstuursleden dit al vrijwel onmogelijk maakte, aangezien zich geen nieuwe kan didaten hadden gemeld. De gebruikelijke agendapunten voor de ze jaarvergadering konden vlot worden afgehandeld. De bibliotheek was inmid dels al opgeheven, mede als gevolg van de ruimere voorziening van lectuur door de gemeentelijke openbare bibliotheek. Alle boeken hadden hun weg gevonden. Ofschoon de personeelsvereniging vol gend jaar vijfentwintig jaar zou bestaan, Vijfentwintig jongelui uit de examen- klas van de LTS in Zaandam en vijftien derdejaars van het NDSM-opleidingsin- stituut tot technici hebben het reisje van Amsterdam naar IJmuiden met de Fina Britannia meegemaakt. De drieëneenhalf uur waren natuurlijk te kort om alles te bekijken en alle vragen te stellen, laat staan te beantwoorden. Maar een ervaring was het wel: tenslotte kunnen maar wei nigen erop bogen zo’n kleine kwartmil- joen ton onder de schoenen gehad te heb ben, een dek van pak-weg drie voetbal velden groot. In IJmuiden werd de Fina Britannia begroet door honderden belangstellenden. In Nederlands grootste sluis lag een sta len kolos als een haring in een nauw sluitend blikje. Een onopvallende passagier was een zekere Mr. Craig. Voor deze Brit betekent de proefvaart van de Fina Britannia echter meer dan een leuke ervaring om later over te bab belen. Aan hem namelijk zal het comman do van de mammoettanker, na een ge slaagde proefvaart, worden overgedragen. Hij moet er olie mee gaan vervoeren. Met ongeveer 140 anderen (meest Ne derlanders, maar ook Engelsen en Bel gen) bevindt hij zich nu op de Noordzee, waar de Fina Britannia de eerste dagen allerlei vaardigheidsproeven moet afleg gen. Het is voor al deze mensen aan boord bepaald geen luxe cruise. Want de accom modatie is berekend op een vaste be zetting van 32 man: meer hoeft niet, om dat bijna alles geautomatiseerd is. Dat bijna het vijfvoudige deze proeftocht be leeft, komt ook omdat tientallen leveran ciers van alles en nog wat er zeker van willen zijn dat hetgeen ze verkocht heb ben ook goed tot zijn recht komt. Daar hangen meer latere leveranties vanaf. mei 1964 het bevorderen van kerkdien sten in de IJmond-Noord, waaronder Be verwijk, Heemskerk en Castricum res sorteren en periodieke kerkdiensten in verschillende daartoe met veel mede werking afgestane kerkdiensten. De Adelbertus-parochie strekt zich verder uit over IJmuiden-Oost, Velsen-Zuid, Santpoort, Velsen-Noord en Driehuis. Dankzij de geweldige inzet van pas toor Keman, daarin bijgestaan door een even actief kerkbestuur, konden in fe bruari 1967 aanbesteding en vergunning tot bouw van het nieuwe kerkcentrum aan de Wilgenlaan geschieden, waarna de kerkwijding door bisschop Van Kleef van Haarlem op 19 oktober 1968 en de eerste dienst op 20 oktober 1968 plaats vonden. Pastoor Keman zag in zijn pas toraat niet alleen het herderlijk werk, maar vooral ook grote taken voor zowel de kerkelijke als de burgerlijke gemeen schap. Hij was animator van de admi nistratieve en financiële actie in 1965 en de financiële actie van vorig jaar. Op kerkelijk gebied is hij onder meer vice- voorzitter van de Synodale Raad, voor zitter van het Bouwfonds der oud-katho- lieke Kerk van Nederland, promotor en stimulator voor de kinderkerk en een flink aantal jaren voorzitter van de Oe cumenische Raad van Kerken, Bever- wijk-Heemskerk, thans Raad van Ker ken Beverwijk-Heemskerk. Bijzondere contacten heeft hij met het centrale op- namebeleid van bejaarden in Velsen en hij is bestuurslid van de Interkerkelijke Stichting Bejaardenzorg Velsen. Niet al leen vele van zijn parochianen maar ook relaties uit de burgerlijke gemeen schap zullen hem met lede ogen zien ver trekken. Opvolger wordt pastoor D. N. de Rijk. Gelijktijdig met de mededeling van het vertrek van pastoor Keman kon reeds de opvolger voor de parochie van de H. Adelbertus worden genoemd. In overleg met bisschop G. A. van Kleef van Haar lem der oud-katholieke Kerk zal pastoor D. N. de Rijk, thans te Aalsmeer, in de vacature gaan voorzien. Pastoor De Rijk werd te Utrecht geboren op 19 novem ber 1921 en hij kwam als leerling in het (Van onze correspondent) IJMUIDEN. Met grote verrassing en verbazing hebben de parochianen van de oud-katholieke parochie van de H. Adelbertus te IJmuiden en van IJmond- Noord zondagmorgen tijdens de gehou den eucharistievieringen uit een per soonlijke boodschap van pastoor J. C. M. Keman moeten vernemen, dat hij binnen afzienbare tijd afscheid van zijn parochie gaat nemen om in Amsterdam zijn pastorale taak voort te zetten. Pastoor Keman, die zelf in zijn paro chiekerk aan de Sparrenstraat zijn me dedeling deed, liet dit op gelijk tijdstip doen door de heer D. P. van Iren, kerk- bestuurslid, in de kapel van het Pius X- college te Beverwijk, waar pastoor P. J. Jans de kerkdienst voor de Adelbertus- parochianen in de IJmond-Noord leidde. Wegens de binnenkort te verwachten mutatie in de oud-katholieke parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Am sterdam aan de Ruijsdaelstraat, door vertrek van de huidige pastoor IJ. R. H. J. Roosjen, heeft pastoor Keman na een zeer dringende oproep van bisschop G. A. van Kleef van Haarlem de over plaatsing willen aanvaarden, ofschoon hij, zoals pastoor Keman in zijn bood schap verklaarde, graag nog een drietal jaren de Adelbertus-parochie had willen dienen, die nog volop in opbouw is, om het daarna wat rustiger aan te doen. Ook in Amsterdam zal pastoor Keman een door omstandigheden zeer druk pas toraat tegemoet gaan. Hij vertrekt in de loop van de zomer. Pastoor J. C. M. Keman werd 16 april 1914 te Amsterdam geboren en tot pries ter gewijd op 26 november 1950, na eerst in de burgermaatschappij werkzaam te zijn geweest. Zijn late roeping bracht hem achtervolgens in de pastoraten van Arnhem en Delft, vanwaar hij sinds september 1961 werd benoemd tot pas toor te IJmuiden, gelijktijdig met pas toor D. N. de Rijk, als opvolger van wij len pastoor C. F. Nieuwenhuijzen. Pas toor De Rijk vertrok daarna op 1 sep tember 1963 naar Amersfoort als presi dent van het oud-katholiek seminarie al daar. Hij werd toen opgevolgd door pas toor A. J. Glazemaker, de huidige pas toor van de H. Engelmundusparochie in IJmuiden. Pastoor Keman heeft in de jaren se dert zijn benoeming te IJmuiden een bij zondere activiteit aan de dag gelegd, vooral na de benoeming van een com missie ter bestudering van een tweede IJmond-parochie door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, die op 21 februari 1964 de aanbe veling gaf tot de stichting van de tweede parochie met de patroonsnaam H. Adel bertus. Daartoe behoorde ook het kopen van de grond voor een tweede kerkge bouw, maar tevens na de stichting op 1 oud-katholiek seminarie, waarvan hij als opvolger van mgr. P. J. Jans, thans bis schop van Deventer, 1 september 1963 president werd. De emeritus-aartsbis- schop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, wijdde hem 13 januari 1946 tot priester. Vervolgens was hij van 1 februari 1946 tot 1 november 1949 kapelaan in IJmui den in de Engelmundusparochie. Op laatstgenoemde datum volgde zijn be noeming tot pastoor te Egmond aan Zee, waarna hij op 15 oktober 1961 gelijk met pastoor Keman tot pastoor van IJmui den werd benoemd. Pastoor De Rijk heeft dus al een rijke binding met IJmuiden en hij gaat deze nu voortzet ten als pastoor van de H. Adelbertus-pa rochie. Pastoor De Rijk heeft zich in de vroegere perioden in IJmuiden zeer be mind weten te maken, niet alleen in ei gen kerkverband maar ook daarbuiten in verschillende plaatselijke verenigin gen. Het gezin van pastoor De Rijk, die 10 november 1949 te IJmuiden met een plaatsgenote in het huwelijk trad, telt toch geen reden om

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5