Ingewikkeld programma van eisen gegoten in aanvaardbare vorm Bisschop vraagt pastores IJmond-zuid meer m samen te werken Ir ti* lp I ia Den Uyl spreekt over problemen in Kennemerland TECHNIEK PLATVORM STUDIE RESERVE VERSIERING 7 DINSDAG 23 MAART 1971 Uitgebreid overleg bij vervullen van vacature in Santpoortse parochie Vrijdag 26 maart des middags twee uur zal de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, de nieuwe Hogere Technische School bij de Westelijke Randweg in Haarlem officieel ope nen. Vanmorgen is voor dit gebou wencomplex, dat al enkele maan den in gebruik is, de laaste steen gelegd. Op 17 september van vorig jaar hebben wij reeds een beschrij vend artikel aan de nieuwe school gewijd. Wij hebben onze medewer ker de heer R. Blijstra bereid ge vonden in ons blad van vandaag een artikel te publiceren, yvaarin de architectonische en functionele kanten van het complex worden belicht. gill I :,Lr 1 HU. Ir NIEUWE HTS: uiterlijke eenvoud benadert het functionalisme WVWWWWVWWVWWWWWWWWWW>. van jaren dertig VVVVVVVVVVVVVVVVVinMRARRfVVVVVVUVVVWVVVVV R. BLIJSTRA prijsbe- (Van onze stadsredactie) De omstandigheid dat men een plaats in de buurt van de Westelijke Randweg heeft gekozen, wtfst op een verandering in de verkeerssituatie: nog niet eens zo heel lang geleden zou men aan de na bijheid van het station de voorkeur heb ben gegeven (of hebben moeten geven); op het ogenblik is de auto een dusdanig populair vervoermiddel geworden, dat het percentage leerlingen dat met een auto komt, niet veel kleiner is dan dat van de leraren die van dit vervoermid del gebruik maken. In dezelfde stiidie over Ingenieurs- schulen meent men, dat, zoals de Poly technische school zich ontwikkeld heeft tot Technische Hogeschool, de Ingeni- eursschulen (dus Middelbaar Technische Scholen) zich hebben ontwikkeld tot Polytechnische scholen. De onderwijs- insteUingen op het gebied van de tech- In de ruime gangen is wellicht nog wel plaats voor (opklap) taf eitjes om de leerlingen gelegenheid te geven op hun eentje te studeren. tioneert; vergelijking met Duitse ont werpen vestigt de indruk, dat men hier in meer ruimte heeft gegeven aan in strumenten of machinerieën, die logi scherwijze door hun gewicht aan de begane grond zijn gekoppeld en dat dus bij de bouw van de nieuwe HTS min der aandacht heeft besteed aan de mo gelijkheid dat er nog wel eens heel zwaar instructie-materiaal zou (moeten) worden aangeschaft. Maar misschien is daar bij de fundering op gerekend. architecten dwingt tot een eenvoud, die in vele opzichten het vroegere functio nalisme, althans in de uiterlijke vorm, nadert. Belangwekkend is daarbij, dat de ont werpers getracht hebben van dit zo zakelijke gebouw tevens iets te maken, waar enige honderden jonge mensen (er is plaats voor 1000 leerlingen) zich „thuis” kunnen voelen. Dit slaat zowel op de aula /kantine, op het sportgebouw als op het verhoogde platform, dat als SANTPOORT Het vertrek van pastoor H. J. Heesterbeek van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand in Santpoort naar de City-parochie van Am sterdam heeft in IJmond-Zuid nogal wat beroering gewekt. Het is de derde pastoor die dit gebied in een tijdsbestek van min der dan een half jaar moet missen. Naar aanleiding van de hierdoor ontstane onrust is in de parochies in dit gebied een brief voorgelezen van mgr. Zwartkruis, waarmee deze de onzekerheid wil wegnemen. het ware het voorportaal van de school vormt. Vooral valt echter de blokvor ming van het complex op, doordat de verschillende elementen elkaar op fraaie wijze doordringen, enigszins op de wij ze, die door Ostertag wordt aangegeven. Persoonlijk had ik in de brede gangen wel wat kunnen gebruiken: langs de kanten misschien opklaptafels (om het „verkeer” niet te hinderen) waar de leerlingen zich in hun studie enigszins kunnen afzonderen. De gangen hebben nu alleen maar een verkeersfunctie en waren niet opgenomen in het geheel. Z(j bljjven, behalve bij de wisseling tussen de lesuren „steriel”. Kleur (geel, rood, gr|js, kiezeltoeslag van het beton) goed gebruikt. Geen „gezellige” school, wel een stoer gebouw voor jongens van ongeveer vijftien tot twintig jaar. Het terrein van de HTS is zeer ruim, maar wordt al druk bezet met auto’s van leraren, leerlingen en omwonenden. HAARLEM In overeenstemming met het beginsel, dat verkeers- aantrekkende instellingen in elk geval niet in de binnenstad thuis horen, heeft men de nieuwe Hogere Technische School aan de Veldzigtlaan 1 vrij ver van het centrum gebouwd. De keuze heeft zich nog duidelijker toegespitst doordat de HTS een streekfunctie heeft en dus zo mogelijk gemakkelijk bereikbaar moet zijn voor leerlingen buiten de stad. niek hebben volgens deze opvatting de technische ontwikkeling gevolgd. Een en ander blijkt duidelijk als men als waarin men geconfronteerd wordt met leek een bezoek brengt aan de nieuwe Hogere Technische School in Haarlem, onderwijs op het gebied van de commu nicatietechnieken en het computerwe- zen, waarvan men het fijne nooit heeft gesnapt, omdat men nu eenmaal een eenvoudige HBS-opleiding heeft genoten waar ondanks alle belangstelling in vroeger jaren geen gelegenheid daartoe werd geboden). In dit verband dient men dus uiterst voorzichtig te zijn met een oordeel over de wijze waarop nu zo’n gebouw func- De bisschop ziet in deze ontwikkeling juist een kans om in dit gebied tot een grotere samenwerking te komen. Hij zegt ook toe dat bij de keuze van een nieuwe pastoor voor Santpoort een zo breed moge lijk overleg met alle betrokkenen zal wor den gevoerd. Voorlopig zal kapelaan Van Ombergen tot waarnemer worden benoemd, volgens de bisschip „een harde werker die de parochie al jaren kent”. Mgr. Zwartkruis herinnert in zijn briéf aan het overlijden van pastoor'A. J. Leen- ders van Driehuis in oktober 1970 en aan het vertrek van pastooi L. A. van Tey- lingen uit IJmuiden-West in februari 1971. De parochies IJmuiden-Oost en West wer den aan één team van paters Capucijnen toevertrouwd. Mgr. Zwartkruis noemt het begrijpelijk dat er onder de parochianen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als onderdeel van de verkiezingscampagne van de Partij van de Arbeid brengt fractieleider Joop den üyl op woensdag 24 maart een werkbe zoek aan Kennemerland. En daarmee is weliswaar niet alles, maar wel heel veel gezegd: het pro gramma en de financiën hebben er toe bijgedragen, dat een gebouwencomplex is ontstaan, waaraan elke overbodige versiering ontbreekt en het zou zonder twijfel een aanhanger van ’t functiona lisme uit de dertiger jaren in vervoe ring hebben gebracht als het gebouw toen was ontworpen. Hier mee wil ik niet op meer of minder grove wijze zeggen, dat Brakel en Buma een ouder wets gebouw hebben neergezet. Het is alleen, lijkt mij, van betekenis, er op te wijzen, dat sommige gebouwen, dus onder andere een school als deze, de Wat nu het complex zelf betreft, mag er in de eerste plaats op gewezen wor den, dat de term Hogere Technische School misschien aanleiding kan geven tot een zeker misverstand. In het alge meen neemt men immers aan, dat de Hogere Technische School de opvolger is van de vroegere Middelbaar Techni sche School en dat is gedeeltelijk ook wel waar, maar gedeeltelijk ook niet. De ontwikkeling van de techniek heeft niet stilgestaan en het onderwijs in de „tech niek” heeft daarmee min of meer ge lijke tred gehouden. Eigenlijk is een Hogere Technische School wat indeling betreft niet meer een echte school, zo als een hogeschool ook niet meer een school is. Een duidelijke uitspraak omtrent de verandering die heeft plaats gevonden, geeft de toelichting, die Roland Ostertag schrijft bij een prijsvraag voor een In- genieursschule te Ravensburg (gepu bliceerd in nummer 47 van Architektur Wettbewerde, Ingenieursschulen) (En- geneering Schools) waarbij ondanks enkele verschillen, de Ingenieursschule het best vergeleken kunnen worden met onze Hogere Technische Scholen: „Zo’n school is geen echt gebouw met klasse- lokalen, ook geen echt laboratorium en evenmin een echt industrie-gebouw; men kan het beste zeggen, dat zo’n school al deze functies bevat in een ge concentreerde eenheid. Maar er is geen sprake van een optelling van afzonder lijke leerprogramma’s met de verschil lende afdelingen respectievelijk bouw onderdelen, maar een complex waarbij alle onderdelen in elkaar doordringen”. De cijfers op deze situatieschets van de architecten Brakel en Buma en de architect-medewerker H. van Rossum hebben de volgende be tekenis: 1. entree/centrale garde robe; 2. directie-administratie; 3 aula/kantine; 4. filmzaaltje, 5. hoofdgebouw; 6. werkplaatsen vleugel met tekenzalen; 7. sport gebouw; 8. buitenexpositie bouw constructies. een zekere onrust is ontstaan, temeer om dat ook zij beseffen, dat het moeilijk zal zijn een opvolger voor Santpoort te vinden, nu het aantal priesters sterk terugloopt. De bisschop is positief over de bereid willigheid die pater Van Overbruggen uit IJmuiden-Oost en -West en pater Freriks uit Driehuis in een gesprek met deken G. J. M. Groot hebben getoond om garant te staan voor de gehele zielzorg in hun ge bied, dus ook .de Santpoortse parochie. Hij verwacht dat de Paters Capucijnen uit IJmuiden en de priesters van het Missie huis Driehuis en het Lavigerie-college in Santpoort zullen bijspringen waar dat nodig is. Het bisdom, de deken van Beverwijk en de pastores van het gebied IJmond-Zuid zullen zo spoedig mogelijk in overleg tre den over de opvolger van pastoor Heester beek. Deze zal geschikt en bereid moeten zijn om met de andere pastores samen te werken. De parchieraad en het kerkbe stuur van Santpoort zullen de wensen van hun achterban kenbaar maken en worden daarvoor ook in het overleg betrokken. Bisschop Zwartkruis die in zijn brief de Santpoortse parochianen oproept tot „blij vende trouw aan Christus en aan hen die u tot Christus willen brengen”, hoopt op een benoeming van een pastoor in een redelijk korte tijd, die zowel het vertrou wen van zijn parochianen als van zijn mede-pastores geniet In het gemeenschapshuis in Zandvoort zal hij ’s middags om drie uur een ge sprek hebben met de actiegroep Logos over milieuvervuiling, terwijl hij een uur Bever- later met werknemers uit wijk in de stationsrestauratie zal dis cussiëren over het loon- en leid. Tenslotte spreekt de heer Den Uyl om kwart over vijf in Lion d’Or met enige Haarlemmers over problemen als de democratisering van wijkraden, wijk- sanering of -verbetering. De nabijheid van een aantal woning blokken maakt de situatie hier tamelijk gecompliceerd. Uitgaande van het stand punt, dat de school en het naburige kantoor van de Provinciale Waterstaat juist overdag parkeerruimte nodig heb ben en de woningen in hoofdzaak ’s avonds, zorgt voor een gunstige af wisseling, maar daar staat tegenover dat het tussen de school, de woningen en de Provinciale Waterstaat overdag toch wel helemaal vol is met auto’s. Het is vrijwel onmogelijk goed samen spel te verkrijgen tussen grote com plexen, die uitsluitend overdag gebruikt worden, maar waar voor de omwonen den weinig of juist erg veel gebeurt: tijdens de school- en kantooruren erg stil met veel stilstaand blik, bij uit gaan van kantoor en school heel veel lawaai en stankverspreidend blik. Ook heeft de bouw van deze school weer een stuk groen, dat Haarlem en de duinrand-bebouwing scheidde, opge slokt. Daardoor is de scheiding van Overveen en de stad weer wat minder duidelijk geworden. We zullen nu maar hopen, dat de groenstrook tussen Zijl— weg en Egelantierslaan niet helemaal gaat verdwijnen. De Zuidelijke Randweg geeft echter gelegenheid tot herhaling van deze onwelkome aanvulling bij de Vlaamse Weg (men had mijns inziens het Ramplaankwartier nooit mogen uit breiden) en de Duinvlietweg. De plaat sing van grote complexen aan de Rand wegen is door de opvulling van groen stroken even ongunstig als de bouw van deze complexen in de stad zelf. Het woordje „misschien” wordt hier bepaald niet zonder enige reserve ge bruikt, omdat de ontwikkeling van de techniek deze reserve noodzakelijk maakt, ook al zou men er wel reke ning mee gehouden hebben. Deze ont wikkeling is immers nauwelijks te voor zien en men zou zich op het gebied van de futurologie of zelfs science fiction moeten begeven, wil men hierover zin nige (of misschien on-zinnige) dingen verkondigen. Als we nu lezen, dat in verband met dit alles de Duitsers in elk geval nog niet precies weten hoe een moderne Ingenieursschule in elkaar moet zitten (en dan houdt men hier en daar nog aan een beperkte mate aan een klasse- systeem vast) dan kan men als bezoe ker slechts met een zekere oppervlak kigheid constateren, dat de nieuwe HTS, wat de uiterlijke vormgeving betreft er zeer aanvaardbaar uitziet. Wat wil dat zeggen? Het architectenbureau Brakel en Buma (met als medewerker archi tect H. van Rossum) heeft zo op het oog het ingewikkelde programma van eisen in een aanvaardbare vorm „gegoten”. j n r I I l y N jo, a? h.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7