Officieel orgaan autorijschoolhouders: Vraaggesprek met Sadat Egypte blijft tegen direct gesprek TERUG VAN HET FRONT IN LAOS RIJN-SCHELDE-VEROLME JANUARI 1971 AF VAN 1 Nog meer gebruik bestrijdingsmiddelen Giro-filiaal verwacht in Leeuwarden Sanering nog lange weg DE ZAAK NOG NIET GEZOND” „BIJ WET-AUTORIJSCHOLEN IS i EN TEXTIEL RIJKSLANDBOUWCONSVLENT OVER ZEVENTIGER JAREN: Concept-rapport commissie Winsemius wil fusie met terugwerkende kracht Acht jaar geëist tegen voormalige SS-antropoloog Meer bos gewenst, meent Bosschap NIEUWE CAO’S MAATKLEDING a ifj O I WOENSDAG 24 MAART 1971 I „Principes” KILOMETERPRIJS W aarschuwing Aandelenruil NAVO-basis op Korfoe (Van onze redactie binnenland) HAARLEM „Het zou een grote fout zijn te denken, dat wanneer de Wet-Autorijscholen eenmaal van kracht wordt alles verder in kannen en kruiken is. Het is nu eenmaal een feit dat een goede groei van de rijschool- sector enorm is belemmerd door het onkruid dat welig tierde. Dit is de oorzaak geweest van een totaal verkeerde structuur in het rijschoolwezen. Het is daarom noodzakelijk geheel los te komen uit het nu nog bestaande patroon en die wegen te vinden die bedrijfszekerheid bieden aan de onder nemer.” PARIJS (DPA en AP) In een vraaggesprek met de Franse televisie heeft de Egyptische president Anwar El Sadat verklaard dat na de oor logen van 1956 en 1967 niet Israel, maar de Arabische landen „veilige grenzen” dienen te krijgen. ||M» van eigen Verolme Beheer te hebben, zoals thans.’ in bezit van een klooster. <Van onze redactie binnenland) HAARLEM. „Door een verdergaande afvloeiing van mensen nit de agrarische sector zullen by onkruidbestryding in de zeventiger jaren steeds meer che mische middelen worden gebruikt". Dat zegt ir. M. Heuven, rykslandbouwcon- sulent voor plantenziekten in Wagenin- gen. in een artikel in het agrarische opinieblad P.P.-Magazine. Als verdere oorzaken van een toenemende behoefte aan bestrydingsmiddelen noemt hy een voortgaande specialisatie en de beperk te gewassenkeus, die stimulerend wer ken op het opkomen van ziekten en pla gen, hetgeen speciaal geldt voor door aaltjes veroorzaakte vruchtwlsselings- ziekten, die door grondontsmettingsmid- delen kunnen worden bestreden. Ten slotte geeft ir. Heuver als reden aan dat de consument niet bereid is voor de pri maire levensbehoeften veel uit te geven. Aan het levensmiddelenpakket wordt in verhouding zelfs steeds minder gespen deerd. Verder wordt in het artikel gesteld dat, nu men er van overtuigd is dat het de mi nister van Verkeer en Waterstaat grote ernst is het geven van autorijlessen bij de wet te regelen, in de grootste kring van de rijschoolhouders verlicht adem wordt ge haald omdat men denkt dat nu alles gaat veranderen. „Ja, dat kan men denken, doch in organisatiekringen denkt men daar an ders over”, aldus het blad. Het grote stre ven was een wettelijke regeling, niet om de wettelijkheid, maar om van daaruit de bedrijfstak gezond te maken. Het organi- satiewerk tot verbetering (economisch ge zien) staat nu pas in de kinderschoenen, zo wordt verder onder meer gesteld. Geslaag de autorijschoolhouders weten dat het nu nog niet goed gaat. De steeds hogere loon kosten en de kostenverhoging van mate riaal en onderhoud zijn niet evenredig aan de verhoging van de lesprijs, zo wordt ge steld. „In het prille begin is men bij het mini sterie van Economische Zaken verkeerd uit de startblokken gegaan met de bereke ning van de lesprijs en het aantal te maken lesuren (deze zaak speelt al enige tijd tus sen de commissie-overleg autorijscholen en het ministerie van Economische Zaken). De leden, aangesloten by de bonden, die sa menwerken in de C.A.O. zyn uitvoerig in gelicht over de laatste lesprijsverhoging en de doorberekenbare kosten. Een zeer ge fundeerde klacht biyft echter dat het huis houdbudget van de georganiseerde rij schoolhouders steeds verder achterop raakt Reden tot tevredenheid is er derhalve nog lang niet. Een gelukkig feit is echter dat de georganiseerde rij schoolhouder nu ter dege weet, dat de organisaties met al deze zaken rekening houden in hun beleidvpe- ring. Het lijkt ons toch wel zeer duideUjk, dat alleen in georganiseerd overleg resul taten bereikt kunnen worden, die de rij school een goede toekomst kunnen waar borgen. De rijschoolhouder zelf zal zijn steentje moeten bijdragen. Veel inspanning zullen de organisaties zdch moeten getroos ten om allereerst de enorme concurrentie in de lesprijzen in de toekomst te voorkomen”, aldus „Erkenning”, die hieraan toevoegt dat een belangrijke impuls hiertoe het mi- Na de tweede wereldoorlog heeft het ge bruik van chemische bestrijdingsmidde len een enorme vlucht genomen, zo stelt ir. Heuver. „Mede dankzy het gebruik van steeds weer nieuwe en betere mid delen is het mogelijk geweest veel en goed voedsel te produceren voor een lage prijs. De ontwikkeling van nieuwe be strijdingsmiddelen gaat nog voort. Dit is voor de landbouw noodzakelijk omdat de behoefte aan goede en veilige bestry- nlsterie van Economische Zaken kan geven als het wil mee werken door het prijsbeleid af te stemmen op de wensen van de orga nisaties, die de prijs willen koppelen aan een verantwoorde opleiding tot verbetering van de verkeersveiligheid. Een rij schoolhouder die zyn bedrijf op een gezonde basis wil blijven grondvesten, zal toch serieus over de toekomst van zyn rijschool moeten nadenken. Hij zal met ons tot de ontdekking komen dat een bun deling van goede krachten noodzakeiyk is om de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Hij zal inzien, dat er nog veel, zelfs zeer veel gedaan moet worden om te komen tot een stabiel goede bedrijfs tak. Hierbij dient er gedacht te worden aan een daling van de kostprijs, door middel van collectief inkopen-reparaties, lesloka liteit etcetera, verbetering van ziekte- en pensioenregelingen enzovoorts. Zaken die men als enkeling niet kan waarnemen”, aldus „Erkenning”, die tenslotte zegt dat het zaak is van georganiseerd zijn en dat men niet als parasiet moet afwachten wat anderen bereiken. is voor Aldus het openingsartikel „Heeft de autoryschool nog toekomst?” in het maart nummer van „Erkenning", officieel orgaan van de Nederlandse Bond voor Autory- schoolhouders. „Allereerst gaan dan de ge dachten uit naar les- en kostprys, hoe deze in verhouding liggen. In de achter ons lig gende jaren hebben goede, bonafide onder nemers hun bedryf moeten sluiten, omdat de exploitatie geen winst, maar verlies bracht. De ervaring heeft wel geleerd, dat een ryschoolhouder er niet snel toe over gaat zyn bedryf te sluiten”, schryft dit blad. KORFOE, (AFP). De NAVO gaat een basis vestigen op het Griekse eiland Kor foe. Deze zal, naar uit goede bron is ver nomen, dienen voor de bevoorrading van onderzeeboten. De basis komt in de buurt van de baai van Paleokastritsa, aan de noordwestkust van het eiland waar een gebied van 57 was (Van onze correspondent) UTRECHT. Opnieuw is overeenstem ming bereikt over twee CAO’s. De werk nemers in het maatkledingbedrijf krijgen per 4 januari jl. 4,5% van het loon per ultimo 1970, nadat dit is verhoogd met 1% op grond van de prijsindexclausule 1970, 1% per 5 april van het loon per 4 januari en 6,9% per 5 juli van het loon per ultimo 1970. De ondernemingen die zyn aangesloten bij het vereniging van grootwinkelbedrij ven in textiel (VGT) geven per 4 januari 7,5%, per 5 april 1% en per 5 juli 3%. De gemiddelde loonstijging in beide be drijfstakken komt over 1971 neer op 9,7%. In beide CAO’s is rekening gehouden met de loonmaatregel. In de 4,5°/o per 4 januari voor de con fectie zit 3% van de loonmaatregel en 1,5% wegens indexering vorig najaar. De 7,5’/o per 4 januari voor de VGT is als volgt opgebouwd: 3% krachtens de loonmaatregel, 3% wegens verwerking van de 400 gulden en 1,5°/» wegens indexering vorig najaar. FRANKFORT, (DPA). In Frank fort is gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige SS-antropo loog Bruno Beger, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 86 gevangenen van het concentratiekamp Auschwitz en aan poging tot moord op 29 gevangenen. Volgens de openbare aanklager is de zaak tegen de voormalige leider van het bureau van „Ahnenerbe”, de nu 57-jarige Wolf-Dieter Wolff, inmiddels verjaard. Deze medeverdachte was zijns inziens weliswaar schuldig aan medeplichtigheid aan moord, maar er zou geen opzet te bewijzen zijn. Om dezelfde reden werd op 5 maart de 58-jarige Hans Fleischhacker vrijgesproken. Volgens het vonnis kon niet worden bewezen, dat hij het lot van de gevangen kende, toen hy in Auschwitz zyn antropologisch onderzoek deed. De chefstaf van het Israëlische leger, generaal Haim Bar-Lev, heeft zijn troe pen gewaarschuwd voorbereid te zijn op een mogelijke hernieuwing van de oorlog. „De autoryschool valt onder de dienst verlenende sector evenals de taxi-bedry- ven”, wordt verder opgemerkt. „Wanneer men de kilometerprys van een lesauto met die van een taxi vergeiykt ziet men een idioot verschil, terwyi de taxichauffeur met zijn ervaring zelf rpdt en er by de instructeur toch wel hogere eisen worden gesteld als juridisch bestuurder. Waarom dit verschil in de kilometerprys zo vraagt men zich in ryschoolkringen af. Hij zei dat zijn aanbod van 2 februari, het Suezkanaal weer voor de scheepvaart open te stellen als Israel de Sinaï ont ruimt nog steeds van kracht is. Egypte is, aldus Sadat tegen „directe onderhande- lingen met de andere partij die ons ge bied bezet houdt”. In een toespraak tot de troepen aan het einde van een parachutistenoefening zei Bar-Lev: „Hoewel er op het ogenblik aan het Egyptische front niet wordt gescho ten, moet u voorbereid zijn op een moge lijke nieuwe oorlog.” De „punten en principes”, die Israel aan de Amerikaanse regering zou voor leggen, bestaan voornamelijk uit de al eerder geuite Israëlische eisen: Behoud van de bezette heuvels van Golan en de op Egypte veroverd» Strook van Gaza. Meir en Barbour werden geen bijzon derheden bekendgemaakt. In regeringskringen verluidt dat Israel van plan is Washington „in de vorm van punten en principes” mee te delen wat de Israëlische territoriale wensen in het Midden-Oosten zijn. Toch is de Israëlische regering volgens zegslieden vastbesloten om nog geen kaarten op te stellen met een vaststaande afbakening van wat het Israëlische ge bied moet worden na een eventuele vrede met de Arabieren. dingsmiddelen op een modern bedryf eerder toe dan af zal nemen”, zo con stateert de rijkslandbouwconsulent. „Omdat op het moderne landbouwbedrijf in de toekomst geen of weinig arbeids krachten meer beschikbaar zyn die na het eventueel falen van een middel nog ingezet kunnen worden om het gewas te „redden”, zullen er middelen moeten worden ontwikkeld die voor hun wer king weinig van de bodemgesteldheid en het weer afhankelyk zyn. Daarnaast zal men voor verschillende gewassen een middel achter de hand moeten heb ben om een eventueel onvoldoende wer king te kunnen corrigeren, ook al gaat dit gepaard met meer risico’s voor het gewas. Dit kan er weer toe leiden dat vaak vroegtydig een extra of mogeUjk zelfs een overbodige behandeling wordt uitgevoerd. Het risico van een vervuild (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De commissie-Winse- mius beveelt in de hoofdlijnen van het dinsdagavond laat uitgebrachte concept rapport aan, een fusie tussen de Rijn/ Scheldegroep en Verolme met terugwer kende kracht tot 1 januari 1971. Deze fusie moet worden gerealiseerd door uit gifte van nieuwe aandelen Ryn/Schelde tegen inbreng van aandelen Verolme Ver enigde Scheepswerven, nadat alle doch terondernemingen van het Verolme-con- cera in V.V.S. zyn ingébracht. V.V.S. zal een eigen vermogen hebben van 125 miljoen. De commissie heeft bepaald, dat de naam van de nieuwe on derneming Rijn/Schelde-Verolme machi nefabrieken en scheepswerven n.v. (RSV) zal zijn. Uit de ondernemingsraden van de beide bedrijven zal een nieuw te vor men centrale ondernemingsraad gekozen moeten worden. Voordat deze nieuwe centrale raad in werking treedt zal voor de overgangsperiode een geïntegreerde overlegcommissie ad hoe moeten worden ingesteld. De commissie-Winsemius geeft voor de herstructurering vier gebieden aan, waar- Een militair garnizoen in Sjarm el Sjeik ter bescherming van de scheep vaart door de Straat van Tiran en een strook grondgebied van Sjarm el Sjeik naar Israel. Een voorziening tegen de mogelijk heid van een Arabische invasie van over de Jordaan. Over de bespreking tussen premier in de bouwplaatsen de kleinst mogelijke optimale omvang moeten krijgen: Het Waterweggebied: R.D.M. met Piet Smit en Waalhaven, Wilton- Fijenoord-Nieuwe Waterweg, Verol me Botlek, Koninklijke maatschappij „De Schel de” in Vlissingen, N.D.S.M. Amsterdam, Verolme Alblasserdam-Heusden, Van der Giessen-de Noord. gewas kan men echter niet meer ne men”, aldus ir. Heuver. Verder schrijft hy onder meer dat, omdat verschillende bestrydingsmiddelen naast een goede werking tevens een ongun stige nevenwerking hebben, de protesten tegen het gebruik van bestrijdingsmid delen nog zullen toenemen. Ir. Heuver verwacht dan ook dat de toelatingsnor- men zullen worden verscherpt, toepas sing van een aantal middelen zal moe ten worden beperkt, het gebruik aan stringentere regels zal worden gebonden en de kosten van de middelen hoger zullen worden. Volgens hem is het ge bruik van bestrijdingsmiddelen zeker geoorloofd indien met giftige middelen niet onnodig wordt gespoten en de toe passing er van deskundig en nauwkeu rig volgens de voorschriften wordt uit gevoerd. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Leeuwarden een van de serieuze gegadigden een nevenvestiging van de postcheque- De commissie meent, dat de fusie het best is te verwezenlijken doordat Rijn/ Schelde machinefabrieken en scheepswer ven n.v. nieuwe gewone aandelen uit geeft aan Verolme Beheer Maatschappij N.V. tegen inbreng van het gehele ge plaatste aandelenkapitaal van Verolme Verenigde Scheepswerven. Voor het aandelenbezit in het nieuwe concern is daarbij een verhouding van twee huidige Rijn/Schelde-aandelen te gen één Verolme-beheer aangehouden. „Indien Verolme Beheer een lager aan deel in het nieuwe concern dan eenderde zou hebben, zou het gevolg zijn, dat zij naar verhouding van de omvang van haar nu vastgelegde middelen een te laag eigen vermogen zou inbrengen en uit dien hoofde een fusie voor Ryn/Schelde moei lijk aanvaardbaar zou zijn”, aldus het rapport. Voorts meent het rapport, dat bij een lager eigen vermogen van Ver olme dan dat voortvloeit uit de verhou ding 2:1, de leencapaciteit van R.S.V. on gunstig worden beïnvloed. „Hieruit volgt, dat een verhouding van 2 :1, het minimum is, op basis waarvan een fusie tot stand kan komen”, aldus het rapport. Zolang Verolme Beheer haar schulden nog niet heeft afgelost en de staat door zijn garantie nog risico loopt dient de Staat de meerderheidspositie in vierkante kilometer is onteigend”Het VArnlmo RaViaat* BaRKat» fVionc if ir» De nu 59-jarige Beger maakte deel uit van het door Heinrich Himmler opge richte SS-genootschap voor wetenschap pelijk onderzoek „Ahnenerbe”. Hij was betrokken bij het opzetten van een ske lettenverzameling voor de te stichten illustratie van het „joods-bolsjewistische ondermensdom”. Het arbeidsprobleem speelt het sterkst in het Waterweggebied. Volgens het rap port dient de R.S.V. direct na haar ont staan te onderzoeken, welk produktiepa- troon in dit gebied het beste past in de gegeven arbeidssituatie. Zolang dit niet vast staat, zal het scheepsnieuwbouwvo- lume in het Waterweggebied op jaarbasis 500 miljoen op basis van prijzen januari 1971 niet te boven gaan. Voor de N.D.S.M. moeten alternatieve mogelijkheden wor den gezocht voor het geval dat door schaalvergroting van tankers de NJD.S.M. niet meer mee zou kunnen. Met uitzondering van de bouw van on derzeeboten zal de bouw van gespeciali- Met verwijzing naar het vraaggesprek van de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, met de „Times”, waarin zij verklaarde dat haar land niet naar de grenzen van 5 juni 1967 zal terugkeren, zei Sadat: „De impasse is compleet. De zionisten willen gebiedsuitbreiding. Zij willen drie miljoen Russische joden toe laten. Waar moeten zij ze laten?” Sadat herhaalde de bereidheid Egypte Israel binnen de grenzen van voor de juni-oorlog van 1967 te erkennen en in het kader van een algemene regeling een vredesverdrag te sluiten. „Israël moet echter de resolutie van de Veiligheidsraad uitvoeren, niet alleen ten aanzien van de ontruiming van de Sinaï, maar ook met betrekking tot terug trekking uit alle bezette gebieden”, aldus Sadat. Op de vraag of de Palestijnse ver zetsorganisaties met zo’n vredesverdrag akkoord zuden gaan, antwoordde de Egyptische president dat de Palestynen zelf over Palestina moeten beslissen. Een vrede in dat gebied hangt volgens hem af van een oplossing van het vluchtelin genvraagstuk. seerde marineschepen bij de Schelde wor den geconcentreerd, maar de nieuwbouw- capaciteit van deze werf mag niet wor den uitgebreid. Er zal een aparte com missie worden ingesteld, die zal onder zoeken hoe de herstructurering van de grote scheepsbouw kan worden gecom pleteerd, vooral ten aanzien van Verolme Alblasserdam-Heusden en Van der Gies- sen-de Noord. Van der Giessen-de Noord mag per jaar niet meer bouwen dan voor een bedrag van 100 miljoen en Verolme mag 115 miljoen niet te boven gaan. De commissie zegt in dit rapport, dat de leiding van het nieuwe bedrijf, de R.S.V. in overleg met de vakverenigingen en de centrale ondernemingsraad voor de overgangsperiode ook met de geïntegreer de commissie ad hoe, de overlegproce dures met betrekking tot de uitvoering van de herstructurering moet opzetten. De regering zal afhankelijk van de rea lisatie van de herstructurering zich be reid verklaren, een rente-overbruggings- regeling te continueren in de mate en voor de duur als nodig zal blijken, daar bij lettend op de rente-overbruggingsre- gelingen van andere landen, aldus het concept-rapport. en girodienst van de PTT, die werkge legenheid zal bieden aan 200 tot 300 man. Dit maakte burgemeester J. S. Brandsma gisteren bekend, toen de Tweede Kamerfractie van de Anti-Revo- lutionaire Partij in het kader van een verkiezings- en werkbezoek aan Fries land op het stadhuis van de Friese hoofd stad werd ontvangen. „Dit is iets heel anders dan de cadi”, (de kantinedienst van defensie, die waarschijnlijk naar Leeuwarden komt, red.) zei de burgemeester. „Als je een dienst hebt, waarvoor veel moet worden gereisd is de excentrische ligging van Leeuwarden niet ideaal, maar dat be zwaar geldt beslist niet voor de postche que- en girodienst. De gebouwen heb ben we. We kunnen in een nieuw gebouw direct 100 man ontvangen. Binnen twee jaar hebben wij een ander gebouw ter beschikking, waarin 300 mensen kunnen werken”. DEN HAAG. Het bosbouwbeleid zal zich in de komende jaren niet alleen moeten richten op de instandhouding, doch evenzeer op de uitbreiding van het bos areaal. Daarbij zal zoveel mogelijk ge streefd moeten worden naar handhaving van de huidige gespreide eigendom. Dit staat in het ontwerp voor een be leidsprogramma voor de bosbouw dat het bestuur van het Bosschap vandaag in zyn vergadering In Den Haag bespreekt. De be doeling is dat het na aanvaarding wordt aangeboden aan de kabinetsformateur en de kamerfractie der politieke partijen. De structurele en economische proble men waarmee de bosbouw kampt, aldus het ontwerp-programma, maken schaal vergroting nodig. De overheid zal deze met financiële hulp moeten stimuleren. Gedacht wordt aan samenwerking bij de vorming van grotere beheers- en werk eenheden, houtafzet en bosplantsoenvoor- ziening. Het beleid zal ook gericht moeten zijn op verbetering van de kwaliteit van het hout en vergroting van de produktie. Niet vergeten mag worden dat de houtproduk- tie de basis van het bosbedrijf vormt. De dienst die het bos aan de gemeen schap en met name aan de recreatie ver leent zal passend moeten worden gehono reerd. De bosbydrage, die boseigenaren ontvangen als ze hun eigendom voor het publiek openstellen, moet worden aange past aan de voortdurende kostenstygingen. Ook is het nodig dat de bosbydragerege- lingen worden uitgebreid tot opengestelde natuurterreinen. Het ruimtelijk beleid zal de eigenaren van bossen en landgoederen voldoende ruimte moeten laten voor een aan de eisen van deze tijd aangepaste exploita tie van hun bezittingen. Hoewel de in standhouding van het bos- en natuurter- reinbezit een centrale doelstelling moet zijn en blijven, zal het de eigenaren mo gelijk moeten zijn bepaalde activiteiten op het gebied van de openluchtrecreatie te ontplooien. Gedacht wordt aan kam peer- of caravanterreinen, spartelvijvers e.d. Die laatsten zouden er bijvoorbeeld kunnen komen ter gelegenheid van een ontgronding. In het algemeen zal het be leid ten aanzien van ontgrondingen soe pel moeten zyn. De Israëlische premier Golda Meir heeft gisteravond overleg gepleegd met de Amerikaanse ambassadeur in Israel, Walworth Barbour. Gewonde Zuidvietnamese soldaten ontvangen eerste hulp in een tent op de basis van Ham Nghi na evacuatie van het gevechtsterrein in Laos. Gevraagd naar de toenemende invloed van de Sovjet-Unie in zijn land zei de president, dat er geen invloed van buiten is. „Wij bepalen in Cairo onze eigen politiek.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11