ONTMOETING MET KAMERLID MAN GOOIT KUNSTBEEN KAMERZAAL IN Kamer aanvaardt nieuw ech tscheid in gsrech t van Jong populairder die. Regering beschuldigd vertragingstactiek „Premier De Drum héle beste halve zware. I J GEENJPEE Staatssecretaris blijft bijzonder pensioen joodse slachtoffers afwijzen Schietpartij om hond: drie gewonden Geen veiliger verkeer door meer toezicht politie GESCHRAPT VOORLAATSTE VERKENNING BRANDPUNT-SPECIAL Ook Roolvink wil Werkende jongeren willen 38 miljoen meer Jongeman schiet per ongeluk vriend dood „HUWELIJKSVAKANTIE” geen verplichte inenting WOENSDAG 24 MAART 1971 2 Eenzijdig verzoek ONJUIST 99 Verdachte van moord uitgeleverd MILIEUBEHEER v&i' -Pa ties is vanmiddag. ADVERTENTIE s i (Van onze pariementsred actie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag het nieuwe echtscheidingsrecht van minister Polak van Justitie aanvaard, maar zonder de wachttijd van een half jaar, die de minister had ingebouwd. De Kamer nam met 78 tegen 38 stemmen het amendement van de KVP-er mr. Van Schaik aan, waarin deze „huwelijksvakantie” werd geschrapt. Dat bracht de anti-revolutionairen ertoe met SGP, GPV en de beide boerengroepe ringen tegen het hele wetsontwerp te stem men. Het huwelijk is met dit amendement naar hun zin te gemakkelijk ontbindbaar geworden. Het wordt nu ook mogelijk op eenzijdig verzoek tot scheiding te komen. De rechter kan een scheiding uitspreken als de ver zoeker tenminste drie jaar van tafel en bed gescheiden is geweest. Daarmee wordt een eind gemaakt aan het eeuwige concu binaat, waarin sommigen onder het oude recht gedwongen waren te leven. Pogingen van mej. mr. Goudsmit (D’66) om ook die termjjn van drie jaar geschrapt te krijgen, werden verworpen. Mej. Goudsmit kreeg daarvoor slechts de steun van de PSP. I 1 i 1 1 i 1 1 1 1 1 t 1 t i ii 1 r s I s t r i r r t r r 5 t l r r T r t 5 e c I t l t 1 C 1 s GRONINGEN. Duitsland heeft dins dag een 49-jarige man aan Nederland uitgeleverd, die verdacht wordt van de moord op de Groninger J. J. Koning. De man heeft bijna vier maanden in Duitse gevangenissen doorgebracht, verdacht van huwelijkszwendel en andere zaken. Hij is, voorzover bekend is, nog niet veroor deeld in Duitsland. Verworpen werd ook het voorstel van D’66 af te zien van de bepaling dat men ten minste een jaar getrouwd moet zijn geweest om te kunnen scheiden. ARP, SGP en GPV stemden tegen het artikel waarin deze bepaling is opgenomen. De anti-revo lutionairen bij vergissing, maar de beide andere confessionele fracties uit protest tegen de aanvaarding van het amende- ment-Van Schaik. De Kamer ging akkoord met een motie van mej. mr. Haars (CHU), waarin werd gevraagd het nieuwe echtscheidingsrecht niet te laten ingaan zolang de rechten op weduwenpensioen niet voor alle gescheiden vrouwen is geregeld. Minister Polak is doende verschillende wettelijke regelingen te treffen waarbij deze rechten overdraag baar worden. Mej. Barendregt (PvdA) hield haar motie, waarin wordt aange drongen op een aparte bijstandsregeling voor onvolledige gezinnen, aan om de Kamer de gelegenheid te geven hierover eerst nog de ministers van Sociale Zaken en van CRM te spreken. De rechter doet nog wel een poging tot verzoening, ondanks pogingen van PvdA, WD, D’66, CPN en PSP om hem die be voegdheid te ontnemen. Hij kan een om- gangregeling voor de kinderen voorstellen en hoort de kinderen boven de 14 jaar op hun verzoek over hun toewijzing. Het nieuwe recht beschermt de vrouw, die kin deren heeft, ook tegen de financiële ge volgen van de scheiding: partijen zijn ver plicht, ongeacht de schuldvraag, voor een behoorlijke alimentatie- en pensioenrege ling te zorgen. Die regeling blijft gehand haafd zolang de vrouw niet opnieuw trouwt of duidelijk in concubinaat gaat leven, zoals Tijdens een werkbezoek van lijsttrekker Biesheuvel (ARP) aan Til burg, werd de parlementariër door een moeder geconfronteerd met een spastisch kindje. Huilend vertelde de vrouw over de slechte woon omstandigheden waarin zjj verkeert. De lijsttrekker was onder de indruk van haar bewogen relaas. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De vijfde politieke ver kenning, die KRO's Brandpunt-Special in het kader van de komende Tweede-Ka- merverkiezingen heeft laten uitvoeren, leert dat de Partij van de Arbeid de grootste politieke partij van Nederland zou zijn als er op dit ogenblik verkie zingen zouden worden gehouden, althans volgens de geënquêteerden. Maar de op positiepartijen P.v.d.A., D’66 en P.P.R. sa men zouden stemmen tekort komen om in plaats van de gezamenlijke regerings partijen een meerderheidskabinet te kun nen vormen. Vergeleken met een maand geleden is de voorkeur voor een combinatie als die van het kabinet-De Jong iets toegenomen. Het gaat echter te ver om te zeggen dat beduidend meer geënquêteerden zich heb ben uitgesproken voor handhaving van de huidige regeringscoalitie dan voor de vor ming van een progressief kabinet. Daar voor is het verschil tussen de aanhang van beide combinaties te klein. Volgens de steekproef zijn de mensen, die van plan zijn op DS’70 te stemmen, voor ongeveer éénderde deel afkomstig uit de P.v.d.A. De oevrigen zijn afkom stig uit een groot aantal andere partijen van uiteenlopend karakter. Opnieuw werd de vraag gesteld wie percent van de ondervraagden blijkt vol gens het onderzoek in ruil voor schone lucht en water akkoord te gaan met een 2 percent duurder leven, 19 percent wil desnoods 4 percent meer betalen en 6 percent heeft er als het moet een 6 per cent duurder leven voor over; 26 percent van de Nederlanders wenst niets bij te dragen als het gaat om de bestrijding van lucht- en waterverontreiniging of ge luidshinder. jaar, die gaan werken, een aansteüings- brief ontvangen van de werkgever, waar in in begrijpelijke taal een aantal rechten en plichten dient te worden opgenomen, tuut aanbevolen per bedrijf. Voorts wordt een zogenoemd klein-sta- Het Werkende Jongerenoverleg wil dat de Tweede Kamer besluit, dat de nieuwe wet op het basisonderwijs in de volgende kabinetsperiode wordt afgekondigd. Het is voorstander van experimenten met een middenschool, welke nog in 1971 be ginnen. En passant informeerde Brandpunt wat men van de reclame voor wasmiddelen vindt: slechts vijf percent waardeert deze reclame. 90 percent heeft er echter geen goed woord voor over. Men vindt de was middelenreclame in het algemeen „ver velend, dom. geldverspilling, waardeloos, overdreven, ondringerig” tot „misleidend en bedrieglijk” toe. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Bij een schiet- en vechtpartij om een hond in Amsterdam zijn gisteravond drie mensen gewond ge raakt, twee van hen zijn in een zieken huis opgenomen. De hond, die vroeger het eigendom was van een familie uit Amsterdam-Zuid, was hiervoor de inzet. Uit de eerste verhoren is het de po litie gisteravond nog niet duidelijk ge worden of de hond door de familie uit Zuid was verkocht, uitgeleend of wegge geven, maar vast staat dat een 50-jarige bankwerker uit Zuid maandagavond de hond van de familie, die in Amsterdam- Noord woont, terug eiste. In Noord ging men daarmee niet akkoord, waarop van uit Amsterdam-Zuid door de telefoon dus danige bedreigingen werden geuit, dat men het beter achtte de politie daarvan in kennis te stellen. Rechercheurs heb ben in de nacht en ochtend die daarop volgden bij het huis gepost. Gisteravond stopte plotseling in Noord een auto voor het huis van de bedreigde familie. De bankwerker, die zijn 30-jari ge vrouw had meegenomen, kwam de hond ophalen. Op de weigering volgde een vechtpartij waaraan al spoedig negen mensen deelnamen. Op zeker moment werd er op straat geschoten. Daarbij werden de bankwerker en zijn vrouw door kogels verwond. Een vriendje van de familie in Noord liep ook verwondin gen op. Twee kogels zijn teruggevonden in de kamer van een buurman, die zelf ook aan het gevecht had deelgenomen. Nadat het beschoten echtpaar bij de politie aangifte had gedaan zijn zij ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. Het wapen en de hond zijn zoek. In Staphorst is dinsdagmiddag het vijf endertigste geval van polio geconstateerd. Een man van 34 jaar is opgenomen in het ziekenhuis van Meppel. De patiënt ver toont geen verlammingsverschijnselen. voor als er een dubbeltje belasting op loodhoudende (dus luchtverontreinigen de) bezine wordt geheven, 34 percent is er tegen. Niet meer dan 37 percent is voorstander van een extra-belasting op kolen en olie (luchtverontreiniging!) als huisverwarming, waardoor het gebruik van (schoon) aardgas zou worden gesti muleerd. Tegen zo’n extra-belasting is 55 percent. Voorts is 61 percent er voor stander van als de overheid belasting zou gaan heffen op wasmiddelen met fosfaten (watervervuiling). Tegen is 31 percent. De helft van genoemde voorstanders heeft een kwartje over voor die extra-belas ting; 70 percent is zelfs bereid als daarmee de waterverontreiniging wordt tegengegaan een minder witte was binnen te halen. Mannen en vrouwen doen hier niet voor elkaar onder. Slechts 22 percent is niet bereid tot een minder witte was ter wille van de reinheid van het water. DELFT Onderzoekingen hebben litgewezen, dat verhoging van het po- itietoezicht van weinig invloed is op ie verkeersveiligheid. Bij een mil- oen metingen van de snelheid van mto’s is gebleken, dat de kans om be- rapt te worden op te snel rijden één >p 2.000 is. Bij andere overtredingen s dit één op 30.000. Dit heeft de directeur van de Stick ing Wetenschappelijk Onderzoek Ver- :eersveiligheid, ir. E. Asmussen, dins- agmiddag in Delft gezegd op het lus- rumcongres van de Electro-technische 7 ereeniging. Is. Asmussen, die de integratie van lektronische hulpmiddelen in het ver teer besprak, was van oordeel, dat lUtomatische voertuigbeheersing door niddel van elektrische tractie grote ■oordelen biedt Dit zou, zo becijfer- le hij per auto duizend gulden kosten. Zoor het totale wagenpark in het jaar 1.000 komt dit neer op een bedrag van .5 miljard gulden. Voor automatise- ing van 20.000 kilometer weg, komt laar nog eens vier miljard gulden bij. lij wilde dit bedrag zien tegen de chtergrond van de 64 miljard gulden, lie Rijkswaterstaat volgens het rap- x>rt toekomstprojectie tot het jaar .000 de komende dertig jaar aan ver- ’.eersvoorzieningen wil uitgeven. Behalve capaciteit- en veiligheids- vinst heeft de automatische voertuig- >eheersing een groot aantal neven- ■oordelen, die kostenbesparend zijn: nkrimping van het dure politieappa- aat en besparing op openbare ver- ichting van autowegen. Bovendien ko nen zeer grote grondoppervlakten vrij ■oor consumptie, zo vervolgde hij. Zal n het jaar 2.000 de veiligheidsauto ajn ingevoerd, dan zal het verkeer in lat jaar volgens hem 3865 doden eisen )p grond van de huidige gegevens en vervoersmiddelen zou dit getal 7.000 lijn, aldus de voorzitter van de SWOV. 57 percent van de geënquêteerden meent dat de overheid mag verbieden dat bedrijven die luchtvervuiling, water verontreiniging en geluidsoverlast kun nen veroorzaken, zich in het westen van het land vestigen, ook al gaat dat ten koste van de toeneming van de welvaart in dat deel van het land, 29 percent vindt dat de overheid dit niet mag verbieden Er blijkt voorts uit een steekproef dat 31 percent van de ondervraagden regel matig last heeft van luchtverontreiniging (grote steden: 49), 29 percent van ge luidshinder (grote steden: 38 percent) en 22 percent van waterverontreiniging (gro te steden 32 percent). Als grote „boos doeners” worden respectievelijk aange wezen: de industrie en het verkeer, vlieg tuigen en het verkeer, alsmede afval in kanalen en rivieren en de industrie. 56 percent van de ondervraagden is er De jongelieden waren dinsdagmiddag op jachtpad geweest in de Flevopolders en waren daarbij wegens vermoedelijke stroperij betrapt door een jachtopziener. Thuis speelden zij wat na met de buksen, waarbij zij de lopen op elkaar richtten. De dader besefte niet dat zijn buks gela den was en trof zijn vriend in het hoofd, toen hij de trekker overhaalde. Willem Koelewijn was op slag dood. De verdach te is ingesloten. Bij een bliksemactie vanmorgen vroeg in Bunschoten en Spakenburg hebben vijf tig rijkspolitiemannen zeven vuurwapens en duizend patronen in beslag genomen. Ze maakten die buit tijdens huiszoe kingen op ongeveer vijftien adressen, naar aanleiding van tips die werden ont vangen, nadat een jongeman zijn vriend had doodgeschoten. De staatssecretaris bleef echter op het standpunt staan dat het onjuist zou zijn als alleen voor de joodse oorlogsslachtof fers en zigeuners, die immers ook met uitroeiing werden bedreigd, een uitzonde ring zou worden gemaakt, terwijl er ook nog een grote groep Indische oorlogs slachtoffers is. Het amendement Van Schaik werd aan genomen ondanks het beroep dat minister Polak de vorige week op de Kamer deed om de termijn van een half jaar te hand haven. Behalve ARP, SGP, GPV en BP stemden ook de christelijk-historische af gevaardigden freule Wttewaal van Stoet wegen, Diepenhorst en Scholten tegen. Volgens de nu ontstane regeling, die nog door de Eerste Kamer moet worden goed gekeurd, kan een echtpaar dat tenminste één jaar getrouwd is geweest, echtschei ding krijgen op grond van duurzame ont wrichting van het huwelijk. De „grote leu gen”, waarbij men overspel moest aan tonen om het huwelijk ontbonden te krij gen, is verdwenen De ontwrichting zal de rechter zonder meer constateren als men het absoluut niet meer met elkaar kan vinden. (Van onze correspondent) ZWOLLE Tijdens een in Zwolle ge houden verkiezingsbijeenkomst van de A.R.P. heeft minister Roolvink van Socia le Zaken en Volksgezondheid zich uitge sproken tegen verplichte inenting. Dit naar aanleiding van vragen over de polio-explo- sie in Staphorst. Zoals bekend is heeft ook staatssecretaris Kruisinga zich al eerder te gen verplichte inenting uitgesproken. SPAKENBURG De 21-jarige fa brieksarbeider Willem Koelewijn uit Spa kenburg is dinsdagavond tijdens een spel letje met een jachtbuks om het leven ge komen. Hij werd getroffen door een schot uit de buks van zijn 22-jarige vriend. Vrijwel de gehele Kamer was er over eens dat deze nieuwe regeling inderdaad een grote verbetering betekent, maar zo wel de heer Voogd als ook de woordvoer ders van de V.V.D., C.P.N. en DS’70 meenden dat er een verschil is tussen het karakter van de Algemene Bijstandswet en een pensioenregeling. Daarom diende opnieuw drs. Voogd een motie in, waar in zonder mogelijke andere uitleggingen wordt gevraagd om diegenen „die in 1940 tot 1945 door de Duitse bezetters met stelselmatige en doelbewuste uitroeiing werden bedreigd en die in kampen of door onderduiken lichamelijk of geeste lijk letsel hebben opgelopen” een pen sioen te geven. Deze motie werd mede ondertekend door drs. Visser (D’66), dr. kend vond. De stemming over beide mo- van der Lek (P.S.P.), drs. Aarden (P.P.R.), Goedhardt (DS’70) en Wolff (C.P.N.). Maar ook mevrouw Dettmeijer (V.V.D.), die de motie niet had onderte kend, bleef bij haar wens om een pen sioenregeling te scheppen. „Naast lof voor de staatssecretaris voor de verbe teringen die hij in de rijksgroepsregeling vervolgden tot stand heeft gebracht, be treur ik het dat hij een pensioenregeling voor de joodse slachtoffers heeft afgewe zen. Daarom wil ik een dringend beroep doen op de staatssecretaris om op dit standpunt alsnog terug te komen.” aldus mevrouw Dettmeijer. minister-president in het nieuwe kabinet moet worden. Uit de antwoorden blijkt dat het percentage van de Nederlandse bevolking dat premier De Jong wederom vier jaar een kabinet wil zien aanvoeren, vergeleken met vorige maand weer is ge stegen, en wel met meer dan twee per cent. Ook is de populariteit van Den Uyl en Kloos iets toegenomen. Het enthousias me voor Biesheuvel als eventueel toe komstige minister-president is in één maand danig bekoeld (met 4 percent). Aangezien nog altijd meer dan de helft van de Nederlandse kiezers geen toe komstig minister-president weet aan te wijzen, heeft Brandpunt ditmaal nog een andere vraag voorgelegd: „Wie moet mi nister-president worden: Veringa, Bies heuvel, De Jong of Den Uyl?” De huidige premier blijft ook nu aan de kop gaan met 35 percent; „goede tweede” is Den Uyl met 25 percent van de stemmen. UTRECHT. Het Werkende Jongeren overleg (het samenwerkingsorgaan van de jongerengroepen in de drie vakcen trales) beschuldigt de regering van ver tragingstactiek naar aanleiding van de beleidsnota en de memorie van toelich ting inzake de onderwijs- en vormings- maatregelen voor werkende jongeren, die vandaag in de Tweede Kamer aan de orde is gekomen. Aan de vooravond van het Kamerde bat heeft het jongerenoverleg een uitvoe rig eindcommentaar gepubliceerd. Daarin wordt het uitgangspunt van de regering goed genoemd, maar de beleidsnota als geheel wordt als stuntelig van de hand gewezen, omdat een duidelijk beleid en een hoopvol uitzicht voor werkende jon geren ontbreken. Gepleit wordt onder meer voor één extra dag vormingsplicht voor 16-jarigen. In het wetsontwerp van de regering is één dag voor 15-jarigen genoemd, maar de werkende jongeren vinden dat onvol doende. Het Werkende Jongerenoverleg acht enkele eisen uitvoerbaar, te weten invoe ring van de partiële onderwijsplicht per 1 augustus voor 15- en 16-jarigen (één dag extra dus voor 16-jarigen) en garan ties, dat de partiële onderwijsplicht van 1972 tot en met 1974 wordt geëffectueerd voor 15- tot en met 17-jarigen. variërend van één tot drie dagen per week. De fi nanciële consequenties van deze maatre gelen vergen volgens het Werkende Jon gerenoverleg dit jaar een bedrag van 38 miljoen gulden extra, waarvan 32,5 miljoen gulden voor rekening komt van de extra dag vormingsplicht voor 16- jarigen. In het eindcommentaar van het jonge renoverleg wordt gepleit voor invoering van een zogenoemd groot-statuut in het kader van de arbeidswetgeving. In dat statuut dienen volgens de wer kende jongeren maatregelen te worden vastgelegd betreffende een medische keu ring door onafhankelijke artsen voor alle jongeren, die voor het eerst gaan werken, een regeling van werk- en rusttijden, waarvoor een maximum aantal werkuren van 40 uur per week dient te gelden, een verbod van nacht- en ploegenarbeid en voor overwerk, tempo gebonden ar beid, tariefwerk en prestatiebeloning voor jongeren beneden achttien jaar. een mi nimum vakantieregeling van 5 weken voor beneden 15-jarigen en een wettelijke verplichting dat alle jongeren tot achttien (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Meneer Van de Poel, dit is het antwoord namens alle oorlogsslachtoffers”, zo riep gisteravond de 40-jarige heer G. Gritter uit Den Haag terwijl hy zijn kunstbeen vanaf de publieke tribune de vergader zaal van de Tweede Kamer inwierp in de richting van staatssecretaris Van de Poel (CRM). De bewindsman had zojuist verklaard dat hy, ook al zou opnieuw een motie van de heer Voogd (PvdA), waarin een bijzondere pen sioenregeling wordt gevraagd voor de joodse oorlogsslachtoffers, worden aangenomen door de Tweede Kamer, naast zich zou neerleggen. De heer Gritter had in 1944 zijn been verloren tijdens een transport door een mijnen veld. Staatssecretaris Van de Poel had enige maanden geleden al te kennen gegeven de vorige motie-Voogd te onduidelijk te vinden en daarom besloten de bestaande rijks groepsregeling voor joodse oorlogsslachtoffers uit te breiden. Daardoor zouden even tuele drempels om In aanmerking te komen voor een extra uitkering bij gehele of gedeeltelijke invaliditeit als gevolg van de vervolging, worden weggenomen. C.H.U. Mej. Kok vroeg zich af of door het blijven aandringen van de heer Voogd, deze niet had bedoeld het beleid van de staatssecretaris af te keuren. Drs. Voogd: „Afkeuring van het beleid doet nu niet ter zake. Ik wil bewust niet spre ken over de relatie tussen de staatssecre taris en de Kamer”. Later op de avond diende mevrouw Dettmeijer nog een motie in waarin zij aan de staatssecretaris vraagt om jaar lijks te komen met een overzicht van de gang van zaken met betrekking tot de uitkeringen en aanvragen aan en van de joodse oorlogsslachtoffers. Staatssecreta ris Van de Poel vond deze motie overbo dig omdat hij het gevraagde vanzelfspre- Brandpunt-Special onderzocht voorts wat wij over hebben voor een zin vol le aanpak van het milieuvraagstuk. Om iets tegen lucht- en waterverontreiniging of geluidshinder te doen, moeten dikwijls kostbare voorzieningen worden aange bracht, waardoor de prijzen van de pro- dukten onvermijdelijk zullen stijgen. 31 Hij kreeg daarvoor steun van zijn par tijgenote mej. Kok, die het woord had gevoerd namens de K.V.P., A.R.P. en bij een amendement van mr. Geurtsen (VVD) werd bepaald. «7

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2