Tupamaro laat Tegenstand in Laos „onverwacht groot" VS GEVEN VOORTIJDIG EINDE VAN ACTIE TOE Zoeken Nieuwe Noordierse premier toonde zich uiterst bekwaam opportunist Katholieke minderheid heeft geen vertrouwen Negenentwintig zigeuners door Zweden uitgewezen gijzelaar vrij Geheimen van Amerikaanse FBI gestolen Voor 11 cent Velasques ikh 99(1 ppni viuir 9() o’piiriofp I ''■’i M Andrea Doria naar I Oost-Pakistan zou Kaoenda: Portugal wil Zambia binnenvallen Russisch supersoon vliegtuig spoedig op de markt mislukt NA BRIAN FAULKNER KOMT ONGETWIJFELD DE ZONDVLOED Per vliegtuig naar Frankrijk 1 r Militaire coup in Sierra Leone spoedig autonoom gebied worden Bondsrepubliek koopt Phantoms 3 2 telegrammen WOENSDAG 24 MAART 1971 Met moeite Onvolledige cijfers Geen vertrouwen Ziek Breuklijn Bekwaam (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De vijftigjarige Brian Faulkner, Noord-Ierlands nieuwe pre mier met zijn zilveren haren en een prettig open gelaat, is een man die althans uiterlijk vertrouwen inboezemt Hij is energiek, efficiënt, een snelle denker en beslisser en iemand die nooit naar woorden hoeft te zoeken, in feite is hij de beste redenaar in het Noordierse parlement. In de tijd van het premierschap van Terence O’Neill, Chichester-Clarks onmiddellijke voorganger, was het wel eens moeilijk om te weten waar Faulkner precies stond. Hij maakte soms zelfs de indruk dat hij een zekere sympathie voor de extreme dominee Paisley toonde. Maar dit is moeilijk af te wegen want het behoort tot het politieke spel, zeker in een problematisch land als Ul ster. Tot tweemaal toe probeerde hij premier te worden. Nu is het dan ein delijk gelukt. Vluchteling 2^0 cent voor 20 geurige, pittige fijneMedina’s.\z**’^*s. Wie geeft er nog zo veel voorzo aeinig Velnsqnes’ k J B. GASHAARDEN DRU haarden 20% korting ADVERTENTIE sen BRIAN FAULKNER ADVERTENTIE RH: MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie zal „In zeer nabije toekomst” het supersone verkeersvliegtuig Tu-144 op de interna tionale markt brengen, zo heeft gisteren een woordvoerder van de centrale voor de handel met het buitenland „Avia-Export” in Moskou bekendgemaakt. UPPSALA, (DPA). In de Sovjet-Unie is de tweede ondergrondse kernproef bin nen 48 uur genomen. Het seismologisch in stituut in Uppsala, Zweden, heeft de ont ploffing gelokaliseerd in de westelijke Oeral. De kracht was 5,9 op de richter- schaal. Maandag nam de Sovjet-Unie volgens een meting van de technische hogeschool in Stockholm een ondergrondse kernproef in Siberië. Hij deed dit ter gelegenheid van de ten toonstelling „Avia-service-71”, die op het ogenblik in Moskou wordt gehouden. Volgens de woordvoerder wordt al on derhandeld over contracten waarmee „be langrijke sommen” geld zijn gemoeid. In de naaste toekomst zullen ook vlieg tuigen van het type Tu-154 op de markt worden gebracht ken zodat hij een goed doelwit zou vor men voor de Amerikaanse luchtmacht”. De Tupamaros houden nu nog één man gevangen: de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson, die op 8 januari is ontvoerd. De gevraagde werk- en verblijfsvergun ningen kregen zij echter niet. Evenmin werd aan hun verzoek om politiek asiel voldaan. Bemiddeling door de deken van de bond van advocaten en actiegroepen die zich om deze mensen bekommerden, heeft geen resultaat gehad. De uitwijzing van de laatste 29 zigeuners kon niet eer der doorgang vinden omdat verschillende personen in de groep te ziek waren om te worden vervoerd. gf de jcia- itge- naar :plo- ook r te- roeg vijf- pens nen. zoe- ;sen, ont iend van nen zijn ;gp irin vo- ïide test de- otie rerd scht op den is gen tag- dA) ige- ling de >ver ken Idag ders lijke iner. :sen, tten. ;ela- >ofd. Hem ach- fa- ipa- pel- ge- chot L dig iter er en irdt ru nde gen die ren, eeg De sub-commissie voor het vluchtelin genvraagstuk in Indo-China, onder lei ding van senator Edward Kennedy, maak te bekend dat naar haar schatting in het afgelopen jaar (1970) er niet minder dan 25.000 tot 30.000 burgers in Zuid-Vietnam zijn gedood door oorlogshandelingen van beide zijden. Het totaal aantal slachtof fers onder de burgerbevolking sinds 1965 wordt officieel geschat op 325.000. Angela Davis-proces. De rechtszaak tegen Angela Davis zal behandeld worden door Alan Lindsay, rechter bij het Hoogge rechtshof van de staat Californië. Lind say vervangt rechter John McMurray die de behandeling van de zaak wegens „vooroordelen” heeft gestaakt. Hij werd de gangmaker van een her vormingsprogramma dat zelfs verder ging dan dat van O’Neill. Dit betekende dat hij, tenzij alleen maar uit politieke MONTEVIDEO (Reuter) Guerrillastrij ders van de Uruguese Tupamaro - beweging hebben gisteravond procureur- generaal Guido Berro Oribe vrijgelaten, twee weken nadat ze hem ontvoerden voor „een kort babbeltje”. De 58-jarige Oribe werd door zijn ontvoerders in een buiten wijk van Montevideo afgezet, waarna de politie hem ophaalde. Hij verkeert in goede gezondheid. Oribe werd op 10 maart uit zijn woning ontvoerd. De Tupamaros deelden zijn vrouw toen mee dat het maar „voor even” was, maar lieten later weten dat de pro- cureur-generaal door een „volkstribunaal” ondervraagd werd over „ernstige onregel matigheden bij het justitie-apparaat”. Oribe werd ervan verdacht dat hij de ruim 200 Tupamoros die in Uruguese gevan genissen zitten, door militaire in plaats van civiele rechtbanken wilde laten berechten. waar hij zich eigenlijk beter thuis voelt dan in het noorden. Dit kan hem van pas komen in zijn contacten met de premier van de Ierse republiek. Jack Lynch. Chichester-Clark gaf de wegens zijn be kwaamheid onmisbare Faulkner daarna de post van minister van Ontwikkeling. Faulkner wiens politieke positie in het kabinet Chichester-Clark uiterst zwak was, kon zich handhaven omdat hij aan het hoofd van het departement als voor treffelijk technicus goed op zijn plaats was. berekening in het kamp der liberale Unionisten was teruggekeerd. Vandaar de haat tegen hem van Pais ley en William Craig die Faulkner, in dien hij op de ingeslagen weg doorgaat, hoogstens twee maanden geeft. Faulkner staat voor de bijna boven menselijke taak om de gisteren na zijn verkiezing afgelegde belofte waar te maken dat hij de terroristen zonder ex treme maatregelen zal vernietigen. Craig verwacht binnenkort een nieuwe uitbarsting van de IRA-terreur. Als dat zo is dan komt voor Faulkner pas wer kelijk de grote krachtproef. Faulkner zei dat sommigen hem voor gek hebben verklaard om het premier schap te aanvaarden, maar tegen zijn zware, misschien onmogelijke taak ziet hij niet op, want ondanks zijn vriende lijkheid is hij koel en hard. Hij lijkt de enige die uit het zootje in Noord-Ierland nog iets kan redden. Faulkner heeft al meteen geprobeerd de ultra’s ervan te overtuigen dat hun Als een echte beroepspoliticus en ook wat intelligentie betreft, lijkt hij beter dan Chichester-Clark die uit typisch pa ternalistische plicht in het parlement te recht kwam op een familiezetel waarop eerst zijn tante zat. Noord-Ierland is ja renlang door de landadel geregeerd. In het verzet zowel tegen O’Neill als tegen Chichester-Clark speciaal bij de felle Paisley-ultra’s, sprak een nieuw klasse- besef duidelijk mee. Hier was een groep die afgescheiden van andere grieven met een semi-feodale toestand wilde af rekenen. Faulkner is niet zoals zijn voorgan gers het produkt van Engelands be roemdste kostschool Eaton maar is in Ierland zelf opgevoed en wel in Dublin DACCA, (AFP). President Jaja Chan zal spoedig de feitelijke autonomie van Oost-Pakistan binnen de nieuwe Pakis taanse statenbond uitroepen. Dit is gis teren van betrouwbare zjjde in Dacca vernomen. De ontwerp-tekst van de proclamatie is aan de leiders van de Oostpakistaanse Awami-Liga gezonden. Dezen zouden de tekst, waarin enkele wijzigingen van tech nische aard zijn aangebracht, al hebben teruggestuurd. Men gelooft In Dacca dat alleen een vijandige reactie van de houwdegens in het Pakistaanse leger de nieuwe toestand ongedaan zal kunnen maken. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Justitie, Mitchell, heeft een beroep gedaan op allen die de laatste tijd afschriften van FBI-documen- ten toegezonden hebben gekregen, de in houd daarvan niet openbaar te maken. De bewuste documenten zijn op 8 maart in het stadje Media (Pennsylva nia) gestolen uit het plaatselijke kantoor van de federale recherche. Ze hebben voornamelijk betrekking op de activiteit van pacifistische organisaties en „zwarte activisten”, maar bevatten volgens Mit chell ook inlichtingen over defensie-aan- gelegenheden. Een groepering die zich „burgercom- missie voor onderzoek naar het FBI” noemt, heeft kort na de diefstal al laten weten dat zij daar verantwoordelijk voor was. De gestolen dossiers zouden bestu deerd worden „om de aard en omvang vast te stellen van de door dit bureau uitgeoefende intimidatie, speciaal tegen groepen en personen die ijveren voor een rechtvaardiger, menselijker en vreedza mer maatschappij.” De documenten zullen daarna worden toegezonden aan „mensen in het openba re leven die blijk hebben gegeven van de integriteit, moed en gehechtheid aan de mocratische waarden, noodzakelijk om de repressieve politiek van het FBI doel treffend aan te pakken.” Minister Mitchell zei dat de gestolen dossiers waarschijnlijk inlichtingen bevat ten over de identiteit van vertrouwelijke bronnen en dat onthulling van die gege vens de levens in gevaar kan brengen van „mensen die zich namens de Vere nigde Staten met speurwerk bezighou den.” Voorts zou het land schade kunnen lijden door het bekend worden van defen- siegeheimen. De kern van alle moeilijkheden is dat hoewel er op papier hervormingen wor den ingevoerd de politieke wil daartoe bij de massa nog altijd ontbreekt. De katholieke minderheid bezit geen ver trouwen in een politieke partij die haar een halve eeuw lang heeft onderdrukt. Ze ziet nu een vroegere tussen gema tigd en rechts zwalkende Faulkner aan het bewind en tevens de dreigende hor den, aangevoerd door de Craigs en de Pais leys die opnieuw een rechtvaardiging vinden in de IRA-campagne die een on overkomelijk obstakel vormt voor de door Faulkner nagestreefde verzoening tussen katholieken en protestanten. Inderdaad doet het IRA juist alles om het conflict te verscherpen. De gewapen de protestantse militanten die in oktober 1969 de oorzaak waren van alle ellende, maar die zich de laatste tijd stil hielden, zijn minstens zo gevaarlijk als het IRA. Iedereen beseft overigens dat alleen werkelijke economische welvaart een einde kan maken aan het door en door verziekte Noordierse lompenproletariaat dat elkaar uit overgeleverd wanbegrip en ook uit doodgewone verveling en frustraties te lijf gaat. Het zal echter heel moeilijk voor Faulkner zijn om binnen de door Londen bepaalde beperkingen sceptisch tegen over zijn rechtse belagers te doen. Terecht zegt hij Londen na. dat de aanpak van het IRA geen principiële zaak is maar één van militaire praktijk. Doch Ulster is niet Cyprus of Aden. On schuldige burgers moeten worden ont zien. Spectaculair snel succes dat de veront ruste massa eist, lijkt onmogelijk. De kracht van de nieuwe premier ligt be halve in zijn sterke persoonlijkheid ten slotte ook in het feit dat dit Ulsters laat ste kans is en dat, zoals hij reeds duidelijk maakte na hem de zondvloed komt Twee Amerikanen, Dominic Crocco en Michael Cushman uit Beverly heb ben zelf een onderzeeboot gemaakt waarmee ze op zoek willen gaan naar het wrak van het Italiaanse passa giersschip Andrea Doria. Het schip verging in de vijftiger jaren op de Atlantische Oceaan. Het wrak wordt geschat op een waarde van ruim zes miljoen dollar. Eeuwenlang waren beschermde maat schappelijke tegenstellingen binnen het protestantse deel der bevolking tussen de toplaag van grootgrondbezitters met het vorstelijke landhuis als centrum van de politieke macht en de grote massa der arbeiders en kleine luyden verdoe- ■zeld door de Oranje-loges die bewust de sociale rol vervulde om de grote massa aan de oerconservatieve machthebbers te binden waarbij men zich psycholo gisch afzette tegen de katholieke min derheid. Als minister van Handel in de rege ring O’Neill was hij een briljant succes. Hij bestreed de werkloosheid, zorgde voor nieuwe investeringen en hielp nood lijdende industrieën zoals de scheeps bouw, boven water. In 1967 poogde Faulkner echter O’Neill te verdrijven, maar faalde. Tijdens de onrust rond de opkomende overwegend katholieke burgerrechtenbeweging was hij plaatsvervangend premier. In januari 1969 nam Faulkner plotse ling ontslag uit de regering O’Neill, om dat hij het oneens was met de manier waarop onder druk van Westminster de hervormingen werden afgekondigd. O’Neill beschuldigde Faulkner van ge brek aan loyaliteit en het varen onder een valse politieke vlag. Want Faulkner leek toen namelijk als een traditionele Ulsterman in feite tot het rechtse kamp te behoren en deed een nieuwe poging om O’Neill uit het zadel te lichten. O’Neill viel weliswaar maar Faulkner gesteund door de rechtervleugel inclu sief William Craig, faalde opnieuw. Volgens de officiële, en vermoedelijk zeer onvolledige, gegevens hebben de ac ties van 12.000 Noordvietnamezen het le ven geëist, tegen 1031 gesneuvelde Zuid- vietnamezen en 59 gedode Amerikanen. Twintig Amerikanen en 219 Zuidvietna- mezen worden vermist. De regering in Saigon is koortsachtig bezig de indruk uit te wissen dat de terug- BONN (AFP-DPA) De Westduitse mi nister van Defensie, Helmut Schmidt, heeft gisteren de 133ste en 134ste verongelukten, besloten de Starfighters, waarvan juist te vervangen door toestellen van het type Phantom, die in Amerika zullen worden besteld. Het zullen zowel jagers als jacht bommenwerpers zijn. Achtentachtig Phantoms die zijn inge richt voor waarneming, zijn al eerder be steld. Het kabinet en de begrotingscommissie van de Bondsdag moeten de aankopen nog officieel goedkeuren. FREETOWN (Reuter). De toestand in de Westafrikaanse staat Sierra Leone is volslagen onduidelijk. Nadat de opper bevelhebber van de strijdkrachten, gene raal Bangoerah, gisteren bekend had ge maakt dat het leger „tot nader order” de macht in handen had genomen, kwam ’s avonds een zekere luitenant-kolonel Sam King voor de radio verklaren dat het grootste deel van de strijdkrachten zich van de coup distantieerde en de regering van premier Siaka Stevens als de enig wettige bleef erkennen. Het lijkt erop of er een militaire staats greep is gepleegd die aanvankelijk succes had maar later teniet werd gedaan door regeringsgetrouwe eenheden. Aan het be gin van de dag waren twee militairen die de ambtswoning van premier Stevens pro beerden binnen te dringen, door wachten doodgeschoten. Volgens de laatste berichten hebben de Zuidvietnamezen nu nog één basis in Laos in handen. Er zouden ook hiervoor plannen zijn getroffen om de aldaar ge stationeerde troepen te evacueren naar Zuid-Vietnam. Zowel Amerikaanse als Zuidvietnamese legerleiders beaamden dat de Laos-campagne, die 44 dagen gele den begon, „ten einde loopt”. (Van onze redacteur in Londen) STOCKHOLM. Gisteren werd een uit- wijzingsbesluit van de Zweedse regering in uitvoering gebracht waardoor 29 zigeu ners per vliegtuig naar Frankrijk werden gevlogen. De groep werd al eerder in september 1969 onder protest van veel Zweden weliswaar, uitgewezen via Neder land en België naar Frankrijk. De diplomatieke verwikkelingen die toen ontstonden in verband met het ver krijgen van een transitovergunning voor deze mensen in Nederland, heeft men nu ontweken door het hele gezelschap recht streeks naar Parijs te vliegen. Na de riante vliegreis kunnen ze dan wel een onderkomen zoeken in één van de vele bidonvilles, de achterbuurten en krottenbuurten van de Franse hoofdstad. Reportages in de Zweedse pers hebben bewezen dat men daar onder menson waardige omstandigheden schijnt te le ven. Na in 1969 te zijn uitgewezen is de in totaal 99 mensen tellende groep een half jaar later weer in Zweden opgedo ken. Geen van hen heeft ooit een beroep op sociale bijstand gedaan en de fami lies hebben gelegd van hun gespaarde geld. extremisme alleen maar kan leiden tot het einde van het Ulsterse zelfbestuur en overneming van de macht door West minster. Dit zou de grootste ramp voor Noord-Ierland zijn. Duizenden Zuidvietnamese soldaten zijn in de afgelopen dagen met honder den Amerikaanse helikopters terugge bracht naar Züid-Vietnam. Een lange kolonne van terugtrekkende tanks en in fanteristen wist met moeite de grens te bereiken, waarbij Amerikaanse eenheden vijandelijke pogingen om de route te blokkeren aan weerszijden van de weg pareerden. Ook worden al Amerikaanse eenheden teruggetrokken van de artilleriebasis Che Sanh, van waaruit de opmars van de Zuidvietnamezen werd gesteund. De basis werd eergisteren door veertig Noordviet namezen in de nacht overvallen. Uit deze berichten valt op te maken dat de cam pagne in Laos op bijna catastrofale ma nier is geëindigd, hoewel president Nixon nog gisteravond herhaalde dat de actie „een succes was”. In Zweedse perscommentaren wijst men erop dat de Zweedse immigratie-po- litiek betreffende zigeuners onduidelijk is. De Zweedse regering heeft voor de afgelopen twaalf maanden een post van ruim twee miljoen gulden ter beschikking gesteld van het bureau voor immigratie bedoeld om emigratie van zigeuners naar Zweden te bevorderen. Een aantal van vijftig personen mocht hierbij niet wor den overschreden. Nu wordt er voor het eerst door het optreden van Faulkner als premier een sociaal-economische breuklijn zichtbaar zoals ook het geval is geweest toen men in Engeland de Conservatieve groot grondbezitter en herenboer Lord Home (thans sir Alex Douglas Home) als pre mier liet vallen, voor het eerst zelf een leider koos en zich uitsprak voor Ed ward Heath, de zoon van een aannemer tje die van een doodgewone middelbare school kwam en in Oxford met een beurs studeerde. LOESAKA (AFP) Sinds juli vorig jaar hebben Portugese militairen vanuit de ko lonies Mozambique en Angola 40 keer agressie gepleegd tegen Zambiaans grond gebied. Talrijke mensen zjjn daarbij ge dood, gewond of ontvoerd, aldus de Zam- biaanse president Kenneth Kaoenda gis teren op een persconferentie in Loesaka. waarbjj ook veel buitenlandse diplomaten aanwezig waren. Hij zei dat Portugal van plan is Zambia binnen te vallen, „maar Zambia zal terug slaan als het militair of economisch wordt aangevallen”. Kaoenda drong aan op inter nationaal optreden om een einde te maken aan de blokkade van goederen die voor Zambia bestemd zijn, in de havens van Angola en Mozambique. De Portugese be wering dat een van de bevrijdingsbewe gingen in Mozambique, „Coremo”, vijf Portugese boeren naar Zambia heeft ont voerd, is volgens hem onwaar. Portugal heeft de wereldopinie bedrogen door te zeggen dat het om burgers gaat, en niet om militairen, en bovendien bevinden de ontvoerde militairen zich niet in Zambia, aldus Kaoenda. Volgens de Zambiaanse president houden de Portugese autoriteiten in Mozambique nog drie Zambianen vast Twee van hen zijn ontvoerd toen ze op weg waren naar Malawi. Kaoenda ontkende dat Zambia aan militaire organisaties en bevrijdings bewegingen toestemming geeft om van Zambiaans grondgebied te opereren. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De officiële zegsman voor het Amerikaanse ministerie van Defensie, Jerry Friedheim, heeft vandaag toegegeven dat de Zuid vietnamese troepen langer in Laos zouden zijn gebleven, wanneer de tegen stand van het Noord Vietnamese leger niet zo onverwacht groot was geweest. Dit sluit aan op rapporten waarin gesteld wordt dat ook de Amerikaanse leger-inlichtingendienst gefaald heeft in het naar waarde schatten van de capaciteiten van de Noordvietnamese troepen. In het bijzonder zouden de legerspionnen zich verkeken hebben op het aantal vijandeljjke tanks en zwaar luchtdoelafweergeschut in de gevechtszone. tocht van haar troepen een wanordelijke paniekvlucht is geworden. De generale staf nam de ongebruikelijke stap een re gimentscommandant als kroongetuige te laten optreden, om aan te tonen dat ooggetuigeberichten van Amerikaanse he- likopterpiloten en zelfs uitlatingen van Zuidvietnamese soldaten bezijden de waarheid zijn. De man moest echter wel toegeven dat hij 240 man had verloren en dat hij veel materieel had „achtergelaten”. Dit laat ste had hij echter „met opzet gedaan om de vijand naar de verlaten basis te lok- HET WITTE HUIS. Oranjeboomstraat 68. Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3