I I Ramp dreigt voor aantal streekvervoerbedrijven a Snelle ontwikkeling in grafisch werk van Loes van Goor PvdA ZET ZICH IN VOOR AMERIKAANSE DESERTEUR Marteling van babies in Brazilië PvdA tegen vijfde baan r f 1 II.1 GEZAMENLIJK TEKORT GESCHAT OP 65 MILJOEN Politie Haarlem weigerde verblijfsvergunning Prof-Biersteker sprak over c 41 we het nog maar één jaar vol” UT-'? „II art 1J iSSi Milieubescherming op LTS Hoofddorp en Inspanning” Misschien houden o wi WO l NZH-woordvoerder: Alarmklok HAARLEMSE KUNSTENAARS IN GALERIE BOUMANS Al A 3 Li' \Mh V Vraag ’n folder aan in Weesp. 1 Om ouders aan het praten te krijgen Want: overal rijdt Peugeot Iederéén rijdt Peugeot Van loodgieter tot pater. Van vrije-tijd-rijder tot snélle-werk-komer. Peugeot, van stoergrijs tot flitsendrood. Van 499,- tot 639,-. Met soepele vering. Met een laklaag die ’t Nederlands klimaat weerstaat. Met een driftig motortje, dat ’t niet gauw te kwaad krijgt. Duseen robuusteling. Een mannetjesputter. Zuinig op z’n benzine. Op z’n chroom. En zó zijn er 6 verschillende brommers-zonder-zorgen. Allemaal gemaakt door de Peugeot autoconstructeurs. Zulke automensen hebben ’n naam te verliezen, nietwaar. Dadrom durft Peugeot 2x6 maanden garantie te geven. in U in in in 3C 5 nc in A dc O Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. BEVERWIJK Loes van Goor, Haarlemse grafica, exposeert in Ga lerie Boumans en dat is een heel fijne belevenis gebleken. Niets is namelijk zo plezierig voor iemand, die over beeldende kunst schrijft dan om ’n ta lent snel te zien groeien. Vooral is dat zo, als je werk van een kunstenaar een paar maal per jaar ziet. Er wordt verwacht, dat je er telkens weer iets nieuw over te berde brengt en vaak zit er niets nieuws in. Loes van Goor echter maakt me het schrijven licht, want het nieuwe in haar werk, reeds F eerder aangekondigd, is een heel goe de ontwikkeling gebleken te zijn. Fantastisch realisme Bang Als énige geholpen door 1500 vakbekwame dealers. Gek eigenlijk, dat er nog een paar mensen zijn, die geen Peugeot rijden. We zijn tenslotte de méést verkochte brommer van Nederland. P EDGE OT brommers (u weet wel van Peugeot) Fantomen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer be schouwt het geval van de Amerikaan se deserteur Ralph Waver als een test-case voor het Nederlandse vreemdelingenbeleid, nu het hoofd van de politie in Haarlem met voor kennis van de minister van Justitie aan Waver een verblijfsvergunning heeft geweigerd op grond van het feit dat het verlenen van zulk een vergunning „in strijd zou zijn met het algemeen belang, omdat deze vreem deling geen enkele band met Neder land heeft”. (Van een onzer verslaggevers) Gesprek HAARLEM/IJMOND Als de overheid niet over de brug komt met een forse bijdrage voor het streekver voer, moet op korte termijn worden verwacht dat drastische inkrimpingen het gevolg zullen zijn. Dit blijkt uit een rapport, dat de Koninklijke Ne derlandse Verenigingen van Trans port Ondernemingen (KNVTO) heeft laten opstellen door het Economische Bureau voor het Weg- en Waterver voer. F A Limburgse edelsmeden Jacq. Frank Hofjuwelier lil HEIN STEEHOUWER yr/ce 69-1 i L IJMUIDEN IJMUIDEN jaar geleden al inkrimpingen doorge voerd en de NACO is ook kort geleden overgegaan tot een reorganisatie van de diensten. In herenmanchetknopen kunt U te kust en te keur gaan Gebr. van Bugnum, Planetenweg 40 Telefoon 15290 Het kamerlid Oele deelde tijdens deze bijeenkomst mee, dat de Partij van de Arbeid tegen de vijfde baan zal stem men, ongeacht de plaats, waar de twee de luchthaven wordt geprojecteerd. A. Donker, Engelmundusstraat 28 Telefoon 14282 Bi ee Jacq. Frank Hofjuwelier Grote Houtstr. 109 l Haarlem J ’.5 4 V spoi mee Noo korr daa: wor van groc enoi ge 1 wor prat mer naa: zich laat tooi de I twe t, d n ii I ri, Bi V( as st m b( B VI b, V B rt 01 N di Vi v rt V R J li '4 h ca ongedekt tekort blijft bestaan van 40 mil joen. Ook in de afgelopen jaren waren de rijksbijdragen overigens al te gering om de werkelijke tekorten te dekken. In 1969 steunde de overheid het streekvervoer met 3 miljoen en in 1970 met 15 miljoen Toen aan de beide eerste voorwaarden was voldaan Waver kan als computer- assistent bij Hoogovens gaan werken en vond woonruimte in Haarlem werd op 1 december een verzoek om een verblijfs vergunning ingediend. Het zag er volgens mejuffrouw Baren- dregt en de heer Dankert op dat moment inderdaad naar uit dat Ralph Waver zich in ons land zou mogen vestigen. Maar op 9 maart werd bovengenoemde beslissing door de politie van Haarlem bekendge maakt. Om opheldering gevraagd, deelde minister Polak op 16 maart aan het Kamer lid Dankert mee, dat hij geen enkele aan leiding zag om van de beslissing terug te komen. Hij had er aldus gisteren de heer Dankert overigens geen bezwaar tegen dat Waver enkele maanden illegaal in Nederland bleef. De advocaat van Wa ver, mr. W. J. van Bennekom uit Amster dam, zal niettemin bij de minister om her ziening vragen en zonodig de zaak voor leggen aan de Raad van State. Volgens de heer Dankert bestaat de eigenlijke reden van de weigering hierin dat Justitie bang Is een precedent te schep- De KBV zegt niet anders te kunnen aannemen dan dat er faillissementen te verwachten zijn of ingrijpende ver minderingen van het dienstbetoon. Vol gens de KBV ontwerpen verschillende streekvervoer bedrijven in Nederland op het ogenblik zogenoemde schaduwdienst- regelingen. Met deze regelingen, die in houden dat gemeenten verstoken raken van openbaar vervoer omdat lijndiensten worden opgeheven of in frequentie ver-, minderd worden, willen de ondernemin gen trachten weer tot een economisch verantwoorde exploitatie komen. Juist dat fantomische is de kracht van Loes van Goor, ook in ander werk. Qua stijl is ze neo-figuratief met een hang naar het fantastisch realisme. Dat wil dus zeggen, dat ze de realiteit „bevolkt” met wezensvreemde elementen. Dat kan dan zo’n insect zijn, maar ook een bol, die een ruimtevoertuig symboliseert, of zo maar een dreigende vorm in de lucht. Er zit dus veel angst en dreiging in dat werk, maar door de estetica verzoent ze de beschouwer er weer mee. Dat doet ze door een geraffineerd gebruik van haar technische middelen. Nog maar een paar jaar terug was haar werk naar de vorm Ze etst, bij mijn weten doet ze geen andere dingen op grafisch gebied. Maar dat etsen gaat dan ook heel goed met telkens nieuwe verworvenheden. Natuur lijk „kijkt ze af” bij anderen, want nie mand werkt in een luchtledig, maar wat ze vindt verwerkt ze heel persoonlijk, zo bijvoorbeeld het toepassen van blanke reliëfdruk. Die neemt ze op binnen haar figuratie. Een dreigend insect als symbool van de luchtvervuiling boven een fantasieland- schap, kan behalve een in kleur aanwe zige kop en sprieten, een reliëf-lijk heb ben, dat alleen op grond van de scha duwwerking middels het licht aanwezig is. Dat maakt zo’n insect lucider en tege lijkertijd dreigender. De obsessie is er wel en niet tegelijk, wordt tot een fan toom. geweest, dan zou dit zeker vermeld zijn in de afwijzende beschikking, die nu slechts verwijst naar het ontbreken van enige band tussen de betrokken deserteur en Nederland. De PvdA-fractie noemt de zaak-Waver daarom „een zeer duidelijk voorbeeld van de onbehoorlijke wijze waar op in Nederland verblijvende vreemdelin gen soms worden bestuurd". pen Vandaar dat men al onmiddellijk de eis stelde dat aan de hele zaak geen rucht baarheid zou mogen worden gegeven. Vol gens de advocaat van Waver zou een ver blijfsvergunning afgegeven moeten worden, omdat Nederland zegt „op humanitaire gronden" te handelen en omdat aan de ge stelde voorwaarden is voldaan. Zouden immers de voorwaarden niet vervuld zijn Ook de Katholieke Bond van Vervoers- personeel luidt de alarmklok. In zijn of ficieel orgaan „Richting” voorspelt de KBV dat een deel van het streekvervoer zal worden opgeheven als de regering niet zeer snel ingrijpt en met enkele miljoenen méér hulp over de brug komt. „Waver is het eerste duidelijke geval van een Amerikaan die om politieke rede nen deserteert en die op legale basis in ons land wil blijven”, zo lichtte het Kamerlid P. Dankert gisteren de bemoeienissen van de PvdA ten gunste van Waver toe. De 23-jarige Ralph Waver (gehuwd, 2 kin deren), wilde niet naar Vietnam; toen hij aan boord van de USS „Marias” in juni vorig jaar ons land aandeed, deserteerde hij. Release in Amsterdam hielp hem naar Zweden, maar vandaar kwam hij weer terug, omdat eveneens gedeserteerde vrien den daar waren opgepakt en naar het Amerikaanse leger In de Bondsrepubliek gebracht. Release nam nu met de PvdA contact op en daarop hadden de Kamerleden Nel Ba- rendregt en P. Dankert een gesprek op het departement van Justitie. Resultaat daar van was dat Waver een verblijfsvergun ning zou krijgen als hij werk had; hij zich voorlopig buiten Amsterdam vestigde; het verhaal van Waver zou kloppen met een door de Justitie in te stellen onderzoek; het NAVO-statusverdrag van 1951 niet aan de zaak geen enkele publiciteit vergunning in de weg zou staan en Aan de zaak geen enkele publiciteit zou worden gegeven. Ea. V; (Van een onzer verslaggeefsters) AALSMEER Lijsttrekker J. den Uyl van de Party van de Arbeid heeft gisteravond tijdens een verkiezings bijeenkomst in Aalsmeer nadrukke- lijk verklaard, dat zijn Tweede- Kamerfractie tegen de aanleg van een vijfde baan voor de luchthaven Schiphol is. Bovendien zei de heer Den Uyl van mening te zijn, dat capa- citeitsvergroting van de luchthaven ook met het vierbanenstelsel niet mag plaats vinden. „Er moet op korte termijn een beslis sing komen over de tweede luchthaven, aldus de P.v.d.A.-fractievoorzitter, die de ze beslissing het liefst dit jaar, maar in ieder geval volgend jaar wilde nemen. Over de plaats van deze tweede lucht- HAARLEM Voor een aandachtig ge hoor van een honderdtal geïnteresseerden, hield professor dr. P. A. Biersteker, hoofd van het Fysiologisch Laboratorium in Utrecht, gisteren een lezing over het on derwerp: „Hart en Inspanning”. Onder de aanwezigen in het Concertgebouw bevon den zich vertegenwoordigers uit vele krin gen, zoals artsen, oefenmeesters, coaches e.n leraren lichamelijke opvoeding. Professor Biersteker, in sportkringen vooral bekend door het onderzoek dat hij voor de Olympische Spelen van Mexico hield naar de gevolgen van sportbeoefening op grote hoogte, toonde in grote lijnen aan hoe snel de wetenschap over de werking van het hart zich de laatste tien jaar heeft ontwikkeld. Als beste middel voor de be strijding van het nog steeds toenemende aantal hart- en vaatziekten, noemde pro fessor Biersteker sportbeoefening. „Trim- acties zijn bijzonder belangrijk bij de be strijding van de bewegingsarmoede, een van de oorzaken van het toenemende aan tal hart- en vaatziekten”, aldus professor Biersteker. I. Gek eigenlijk, dat er nog ’n paar mensen zijn die géén Peugeot rijden... Volgens de KNVTO zullen bij verschil lende ondernemingen in de nieuwe dienst regelingen aanwijzingen worden opgeno men, dat de daarin aangegeven verbin dingen en frequenties slechts tot nadere aankondiging zullen gelden. Slechts indien een bevredigende regeling met de over heid kan worden getroffen tot dekking van de verliezen op de onrendabele lij nen zal het verzorginsniveau gehand haafd kunnen worden. De KNVTO meent dat de aangekondig- de inkrimping tot elke prijs vermeden moet worden. Zij heeft dan ook rege ring en parlement gevraagd met spoed het begrotingsbedrag aan te vullen. De voorzitter van de KBV. de heer A. F. Jentjens uit Utrecht, meent „dat zich over een aantal bedrijven een ramp dreigt te voltrekken als de regering niet heel gauw te hulp komt”. De financiële gelijkschakeling van de chauffeurs van streeklijnen en stads diensten heeft de streekbedrijven veel geld gekost. Alleen hiervoor al is de 25 miljoen ontoereikend. Het gaat de KBV niet alleen om het behoud van de werk gelegenheid, al zal de werkgelegenheid inderdaad verdwijnen als de regering kiest voor het verdwijnen van het streek vervoer. De bedrijven die in deze sector opereren verschaffen werk aan 11.000 personen. (Van een onzer verslaggeefsters) HOOFDDORP. De lagere technische school aan de Hoofdweg zal op de dagen voorafgaand aan en volgend op de On- derwijsdag ook in het teken van de mi lieubescherming staan. Voor belangstellenden wordt donder- avond 25 maart een bijeenkomst met als thema „Het milieu in Haarlemmermeer” gehouden. Aan deze avond, die van 19.30 tot 22.00 uur duurt, werken mee het Hoogheemraadschap Rijnland, Schiphol Stop, het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, ir. G. J. Kleinhoonte van Oss van TNO en ir. A. Jonker van openbare werken Haarlemmermeer. Zaterdag 27 maart van 14.00 tot 17.00 en van 19.30 tot 22.00 uur is het thema „Natuurbehoud.” haven zei de heer Den Uyl zich niet te willen uitspreken. Hij was van mening, dat ten aanzien van de situering nog eni ge tijd kan worden gestudeerd. Dezer dagen kan een gemeenschappe lijke verklaring worden verwacht, waarin P.v.d.A.. D'66 en P.P.R. zich gezamen lijk uitspreken over het probleem van de luchthaven Schiphol. „Het overleg daarover is nog niet he- lema 1 afgesloten,” zei de heer Den Uyl, die echter zeker zei te weten, dat de me ning van de Partij van de Arbeid ten aanzien van Schiphol wordt gedeeld door D’66 en de P.P.R. LONDEN (AP). Een Braziliaanse ad vocate heeft gisteren in Londen verklaard dat in Brazilië baby’s en jonge kinderen worden gemarteld om hun ouders aan het praten te krijgen. „De enige democratie die op het ogenblik in mijn land bestaat, is de democratie van de marteling”, aldus Annina Alcantara de Carvalho, een ad vocate uit Sao Paulo op een persconfe rentie in Londen. „Iedereen wordt gemar teld: mannen, vrouwen en kinderen.” Amnesty International, de internatio nale organisatie van juristen die zich be zighoudt met het lot van politieke gevan genen overal ter wereld, wil een delega tie naar Brazilië sturen om een onderzoek naar de gemelde martelingen in te stel len. Mevrouw De Carvalho vertelde hoe een Braziliaanse vrouw werd gedwongen toe te zien hoe haar drie maanden oude doch tertje met elektrische stroom werd ge marteld. Haar man zou in een gevangenis zijn doodgemarteld. De advocate zei dat de regering precies weet wat er met de politieke gevangenen gebeurt. „Er wordt niet gemarteld zonder voorkennis van de regering, de politie en de militaire autoriteiten”, aldus mevrouw De Carvalho. Ni pers lage zijn ging gest maa ogei ken. een haai hoel Coli vadf Veis grac waa Daa: waa haal tevo ten, dooi ning fen groc Leij De min] de V001 gedi Di ,J Kon sau, enz. 0: van staa gesc arrc Hol] Veis te 1 en ovei Zi woo gert gel Geg dert zevt M en mal sen doorgaat, nog één, misschien twee jaar volhouden, maar we zitten onszelf al op te eten. Als het niet anders meer kan scheiden we er maar mee uit” Bij Maarse en Kroon is men ook van oor deel, dat de continuïteit in gevaar komt, als er niet op korte termijn iets ge beurt. De dienstregeling is al ingeperkt maar nog wordt de toestand „precair” genoemd. De NACO kwam vorig jaar voor het eerst in de rode cijfers. Het verlies wordt geschat op zeven ton. De winstgevende lijnen zijn op één hand te tellen. In het KNVTO-rapport staat, dat de werkelijke tekorten in het streekvervoer (veertig bedrijven omvattend) voor 1971 niet minder dan 65 miljoen zullen be dragen. Als men voor de ondernemingen nog een bescheiden rendement in zou wil len calculeren, dan zou het verlies 83 miljoen gaan bedragen. Voor dit jaar is door de regering, zo als bekend is, een bedrag van 25 mil joen uitgetrokken ter ondersteuning van het streekvervoer. Dit betekent, dat een In Kennemerland is een noodsituatie te signaleren bit NZH. Maarse en Kroon en NACO. Een woordvoerder van de NZH: „We kunnen het, als het zo nogal overladen en vaak troebel. Nu is er een heel grote helderheid in gekomen. Ze past enkele kleuren toe en die zijn zuiver, haar lijnvoering is dat eveneens en de structuren, die ze via de verfver- werking tot stand brengt, zijn eveneens verfijnd. De overladenheid is verdwenen, de zin voor het fantastische, die er altijd al was, gelukkig niet. Maar het wordt nu met meer terughouding gedoseerd, met andere woorden, Loes van Goor „doet meer met minder” en dat is een belangrijk winst punt. In deze stijl dóórwerkend kan Loes van Goor een grafica van belang worden, die verdient om in veel wijder kring bekend te worden. Maastricht heeft een eigen Stadsacade mie voor toegepaste kunsten, waar onder meer het edelsmeden wordt onderwezen. Limburg dankt daar een groot aantal edelsmeden aan. Veertien van hen vullen, de expositie aan, met heel mooi werk, dat in vitrines te kijk staat. Soms kleine sieraden, grote ook en een enkele maal plastieken. Die edelsmeden exposeren hier dank zij de samenwerking tussen de cul turele raden van Limburg en Noord-Hol- land. Het edelsmeden heeft een zeer lange traditie in Maastricht. Uit een catalogus blijkt verder, dat vele van de exposeren- den tevens opleidingen in het buitenland hebben gehad. Limburgers leven nu een maal veel internationaler dan wij hier in het westen. Dat valt ook af te leiden uit het werk, dat zeer gevarieerd is en wei nig aan een bepaalde school of stijl ge bonden blijkt. Verlovingsringen met en ronder brillonten I Grote Houtstr. 109 /II Haarlem 11 (Van onze sportredactie) Bij de NZH is men „nog niet” begon nen met zo’n schaduwdienstregeling, al dus de woordvoerder van het bedrijf. De helft van het totale verlies van de onder neming werd juist bij de streeklijnen ge- incasseerd. Maarse en Kroon heeft twee f k?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4