Honderd jaar notariaat Boerlage in Velsen Eerste notaris door Koning Willem III aangesteld h William Boerlage zeer sociaal bewogen man aHh Kantoor A. B. Nederland in Santpoort vernieuwd en uitgebreid ïi ■fc 77 7 tI ..z7. .X Uit het Velsense Comité van Twee ongevallen bij Hoogovens in IJmuiden politierapport 47 aanbeveling 1 V KONIM NWIRIOB] i IS 4 5 IJMUTDER COURANT WOENSDAG 24 MAART 1971 onderhoud van (Van een onzer verslaggevers) •-O- I X Er zijn veel noden A Met de hand Op ge pakt 3Oi Aanleg en Licht- en Krachtinstallaties 7>A t VELSEN Reeds honderd jaar, namelijk van 1871 af, heeft Velsen een Boerlage als notaris. Drie geslachten Boerlage hebben in deze gemeente een notaris onder hun nakomelingen geteld. „Maar dat is nog niet alles” vertelt ons de huidige notaris W. Boerlage in zijn bungalow in Santpoort „want wij hebben zowaar vijf notarissen in de familie. Behalve de drie in Velsen, waren er nog Gerrit Daniel Boerlage die van 1843 tot 1886 in Uithoorn notaris was en mr. Jan Cornells Boerlage die van 1886 tot 1898 in Heemstede een notariskantoor bezat”. De eerste notaris W. Boerlage in Velsen werd benoemd en aangesteld door koning Willem III aanvankelijk in Leijmuiden en naderhand in Velsen. Dit laatste op 31 maart 1871. Op 30 november 1903 werd deze opgevolgd door G. D. Boerlage, waarna op 5 augustus 1941 de benoeming en aanstelling volgde van de tegenwoordige notaris W. Boerlage. En deze laatstgenoemde zal op 31 maart een receptie in de Burgerzaal van het stadhuis worden aangeboden. Om twee redenen. Allereerst uiteraard in verband met het eeuwfeest van het notariskantoor, doch regelrecht daarnaast ook in verband met de persoon van de heer W. Boerlage, wiens figuur het best gekarakteriseerd kan worden door de woorden van een van zijn beste kennissen: „Hij is een sociaal zeer bewogen man, een reuze goeierd, die in de oorlog keihard kon zijn, maar daarnaast ook graag voor Sinterklaas speelt door voor veel zaken geen geld te vragen”. Kort I.Jmondnieuws „zitdagen” waren gehouden. 'O* X /y :j.1 rins wn 11 niR^ïö^au Z> kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Broekbergenlaan, dat de laatste jaren eveneens te klein is gebleken, zodat een algehele ver bouwing met uitbreiding noodzake lijk werd. En toch is deze bank hier nog maar tien jaar gevestigd, nadat voor Santpoort in zaal „Zomerlust” aan de Hoofdstraat eerst bepaalde (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT De bijna storm achtige ontwikkeling van het Neder landse bankwezen heeft ook Sant poort de laatste tijd niet onberoerd gelaten. Zo hebben wij bijvoorbeeld de Hagelingerweg al eens ironisch „Bankstraat” horen noemen, vanwege het grote aantal bijkantoren dat hier door de diverse banken voor haar cliënten werd opengesteld. Dezelfde groei heeft zich voltrokken bij het - liMlii - 'W J MpjX' r Hobbies V z, vJp* X T7 y Veilingen 7a 7..U y fes TEL. 12232 ORIONWEG 88 - IJMUIDEN VER 77 z'.T^ÈÈtesss^..*. Loes ■den, ring ipe- arin len- i de t te ing, eni- Kegelgenootschap „Bloey in Liefde". Met het verdwijnen van de kegelbaan in Sant- poort-Zuid van de heer H. Th. Verhoeven moeten de leden nu hun heil elders zoe ken, doch de heer Boerlage blijft het kegelen zoveel nogelijk trouw. Daarnaast heeft hij zich in de afgelopen jaren ook bezig gehouden met het werk van de dierenbescherming en van VVV, doch zijn drukke werkzaamheden noop ten hem daar weer uit te stappen. Wel blijft de Algemene Stichting voor Verzor ging en Verpleging van Zwakzinnigen (ASVZ) steeds en nimmer tevergeefs een beroep op hem doen met name ten aan zien van het aankoopbeleid en dat blijft notaris Boerlage zo lang mogelijk volhouden. u ij ■nen. zijn eens ver- eens zin was, met dere met inst- f 1 ange ogus iren- land een- sr in t uit wei- ge- ieze i de ;em- vee- he- Uyl, me ten ioor ADVERTENTIE zeeuvv, ade- nder :zen. intal illen, zerk, leine maal hier cul- Hol- e S'' '4^ t'/yf XX 'z Z- //Zw/zV zWx IJMUIDEN Dinsdag deden zich bij Hoogovens twee ongevallen voor. In beide gevallen werden de getroffenen opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Een 45-jarige pijpenmonteur uit IJmui den werd bij de kooksoven op zijn hoofd en in zijn nek geraakt door een ruim 100 kilo wegende balk die van een kraan viel. Men was bezig de kraan te verplaatsen. De monteur liep een hersenschudding op en een pijnlijke hals. Hij had last van krach teloosheid in beide armen. Daar hij een veiligheidshelm droeg, werd nog erger voorkomen. Een 20-jarige blokvormenreparateur uit Heemskerk bij de werktuigkundige dienst (sector staal) overkwam een ongeval in de blokvormenlasserij van de martinstaalfa- briek. Hij was een scheur in een blokvorm aan het repareren met het zogenaamde Hylti-apparaat. Hiermee kan een plaat op de scheur worden vastgenageld. Een van de nagels die door het apparaat werden afgeschoten schampte af en trof hem aan zijn rechtervoet. Het gevolg was: een ver wonding en een gebroken middenvoets beentje. Brandje. Dinsdagmiddag werd in de voormalige werkplaats aan de President Krugerstraat in IJmuiden, thans in ge bruik als botenhuis voor de visserijschool, door de conciërge een bundeltje brandend poetskatoen aangetroffen, dat kennelijk door kwaadwillenden was aangestoken. Dank zij zijn tijdig ingrijpen kon erger worden voorkomen, zodat de schade tot enige geblakerde voorwerpen bleef be perkt. Bedankt. Ds. Iz. Meijer te Winscho ten heeft voor het beroep naar de Gere formeerde Kerk van IJmuiden bedankt. De noodzakelijk geworden uitbreiding werd mogelijk, doordat de directie erin slaagde een aangrenzend pand in eigen dom te verwerven, dat in de Hoofdstraat door slager Nol werd ontruimd. Verleden jaar kon direct na de bouwvakvakanties door het aannemersbedrijf Holleman uit Santpoort met de verbouwing worden be gonnen, met als resultaat dat het geheel vernieuwde kantoor dinsdagmiddag weer in gebruik werd gesteld. Deze acht maanden zijn benut om het aangekochte pand in de Hoofdstraat af te breken en te betrekken bij het bestaan de bankgebouw. Op deze wijze kon het gehele interieur aanzienlijk worden uit gebreid, waarbij een riante kantoorruim te werd verkregen. Voorts bouwde men een belangrijk groter archief en een nieuwe kofferkluis, terwijl ook de nacht kluisinstallatie kon worden verbeterd. Bo vendien staat het personeel thans een ge zellige lunchkamer, met keukeninstalla- tie en ijskast ter beschikking, waarbij zelfs aan een klein terras is gedacht dat bij mooi weer voor een kwartiertje „zon nen” kan worden benut. Zoals reeds gemeld werd dit vernieuw de kantoor dinsdagmiddag officieel voor de cliënten opengesteld, waarbij de di recteur, de heer J. A. Diepraam zich bij zonder waarderend heeft uitgelaten over het personeel, dat zijn taak de laatste maanden onder zulke moeilijke omstan digheden bleef vervullen. Onder de vele belangstellenden die het gerestaureerde gebouw kwamen bezichtigen, bevond zich ook Velsens nieuwe wethouder, de heer H. A. de Boer. Doorpratend over de verbeteringen in de wet de laatste jaren komen wij op het onderwerp, waarover we meer wilden ho ren: het feit, dat notaris Boerlage tal van keren akten heeft laten passeren en/ of handelingen verricht, zonder daarvoor geld te vragen. Met name tot allerlei sociale aangelegenheden. De notaris haalt dan zijn schouders op: „Een mens doet wat hij kan. Er zijn noden, daar behoort iedereen aan mee te werken om ze te lenigen. Vooral het terrein van de gehandicapten grijpt mij erg aan. Tja, weet u wij hebben als no taris de keus uit drie mogelijkheden; het volle tarief rekenen, of alleen de ver schotten in rekening te brengen dan wel een zaak gratis af te handelen en in die gevallen, die ik juist genoemd heb, doe ik dan dat laatste”. En daarmede is hij dan van dit terrein afgestapt. „U was ook voorzitter van VSV na de oorlog tot de invoering in 1956 van het betaald voetbal?” „Inderdaad, ik zie de sport als een middel voor ontspanning en gezond voor het lichaam.dus niet als een vak. Ik vind het geen hoog verheffende re- cratie als het publiek naar sensatie zit te kijken. Het eerste principe van de KNVB was ook een bond te zijn voor amateurs. Daar heb ik nu eenmaal mijn eigen mening over. In 1941 was ik voor zitter van de elftalcommissie, later volg de ik dokter A. J. van Leusen op als voorzitter van VSV, daar was toen een hoop werk aan; maar sindsdien zijn de zaken veranderd en doe ik daar niet meer aan mee”. dat de notaris in het ongeljk zal wor den gesteld, maar om alle soesa te ver mijden, blijf ik het maar precies zo doen als vroeger” vertelt de heer Boer lage. Z/ /és e I f t hij niet veel. „Ach het gewone werk, weet u wel. Ja, het is wel wat veranderd bij vroeger vergeleken. Het recht heeft zich ontwikkeld. Het is nu helemaal aan de hol met dat nieuwe burgerlijk wet boek. Natuurlijk zijn er meer dingen veran derd. Jammer bijvoorbeeld is dat die houtveilingen weg zijn en de bloembollen veilingen, de zogenoemde groene veilin gen. De grasveilingen werden door de bezetter verboden. Die heb ik niet meer meegemaakt. Ik werd op 5 augustus 1941 benoemd en aangesteld, en al kort daar na kwam de oekase van de Moffen dat het niet meer mocht. Ja, we hebben bij die veilingen wat gelachen, zoals ook nu nog, mocht toen ook al geen sterke drank tijdens het veilen geschonken worden. De boeren dronken toen bekers melk. Maar als ze zo’n beker bestelden gebeurde dat met het tegelijkertijd opsteken van de hand naar de kelner waarbij dan één of twee vingers omhoog gingen. Dat bete kende dan, dat er in de melk een of twee glazen cognac gedaan moesten wor den. Dan komt ook nog de naam van vei lingmeester Diemeer senior naar voren. Altijd vol grappen zat die man. Ernstig kon hij bij een bod tegen een klant zeg gen „Jou neem ik niet, jij biljart me te goed” of: „jij zit teveel in de kerk”. En als de betrokkene het dan ernstig opnam was het gelach niet van de lucht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense politie heeft dinsdag bij de tunneltraverse het verkeer enige tijd moeten omleiden, omdat de chauffeur van een truck met oplegger hier eenentwintig balen cellulose had ver loren, met een gezamenlijk gewicht van 4200 kilogram. Dank zij deze maatrege len bleven ongelukken uit, hetgeen de chauffeur echter niet voor een procesver baal wegens onjuiste belading heeft kun nen behoeden. Aangehouden. Voorts heeft de Vel sense politie een 55-jarige inwoner van Haarlem aangehouden, die ervan werd verdacht op 12 maart uit een zaak aan de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort een filmcamera te hebben ontvreemd. Hij bekende, waarbij het toestel nog in zijn bezit werd aangetroffen. De man is op het hoofdbureau in Velsen ingesloten. BEVERWIJK Het Micro-theater staat vrijdag 26 maart ’s avonds in het teken van een liederenavond, waarbij uitsluitend Ne derlandse liedjes zullen klinken. Die avond treden op de zangeres Dorien Mijksenaar met de pianist Jo Spiers in het liedjes programma „Woorden en akkoorden”. „Hoe was het werk in de oorlogsjaren?” „In de eerste tijd, toen de Moffen er pas waren, was er een grote vraag naar vast goed, vooral in de jaren 1940 en 1941. In 1943 kwam de kentering en in 1944 werd het helemaal moeilijk; voor al toen wij uit ons huis weg moesten daar bij het Kanaal. We verhuisden naar de Hoofdstraat in Santpoort eerst en naar de Laurillardlaan later. Al van het begin van de oorlog af zat ik in het verzet. Het was moeilijk elkaar te vinden, maar het lukte toch, alleen op een gegeven ogen blik moest ik maken, dat ik weg kwam. Ik ben toen met mijn vrouw ondergedo ken bij dokter D. R. Mansholt aan de Vinkenbaan. Daar hebben wij ook de hongerwinter meegemaakt. Door een stomme streek hebben ze me toen nog tegen het laatst van de oorlog te pakken gekregen. Nota bene op onze elfde trouwdag op 15 maart 1945. Ik had die dag verno men van de fusillering van mijn vriend Dirk Jan van Rijswijk en ik vermoedde dat het een gevolg was van verraad op het distributiekantoor. Dat moest en zou ik uitzoeken. Ik pakte mijn fiets en ging naar het distributiekantoor. Daar zat dan ook kennelijk een verrader, want in no- time hadden ze me daar opgepikt. Mee naar het hoofdbureau in Velsen, van waaruit in mijn bijzijn naar de S.D. in Het interieur van het vernieuwde bij kantoor van de Algemene Bank Nederland in Santpoort. 7. f. tij A4 Ljji’vVt, «U4, z4iV. i'i/n,. ZVz/z de Euterpestraat werd gebeld, dat ze me te pakken hadden. Ik zou de volgende morgen half zeven daarheen gebracht worden en de zaak zag er allerminst rooskleurig uit. Het kon mijn laatste reis wel worden. Enfin ik werd in een cel gestopt, maar wist contact te krijgen met een „goede” bewaker, die enkele mensen informeerde. Toen ben ik op mijn krib gaan liggen wachten, wat er zou gebeuren. Om 12 uur ’s nachts werd ik nog gecontroleerd. Daarna werd het stil. Twee uur later, ik had geen oog dicht gedaan, ging de deur van mijn cel zacht jes open en klonk een stem: „Boerlage klaar maken voor verhoor”. Ik kende die stem en wist dat het goed zat. Vier man waren via een raam, vier ramen van mijn cel verwijderd het politie bureau aan de zijkant binnengedrongen elk wist precies wat hem te doen stond het was goed vocrbereid onder leiding van Gualtherie van Wezel, die er zelf bij was. Via de kamer van een „ver keerde” hoge ome zijn wij door datzelfde raam weer naar buiten gegaan. Onbe merkt door wie dan ook in het goed be waakte politiebureau. Toen wij buiten stonden aan de kant van het station, werd daar net een trein vol Moffen uitgeladen. Tegen de muur aan zij wij in het donker blijven staan. Daarna er rap vandoor. Uren hebben wij door Oud-IJmuiden rondgezworven op weg naar mijn onderduikadres bij de fa milie Menger. Hier kreeg ik een persoons bewijs, waarop stond, dat ik werkzaam was bij de gemeentereiniging. Daarmee zijn we de volgende morgen de vesting IJmuiden uitgekomen. We waren op de fiets en de enige woorden die de wacht houdende soldaat sprak waren in heer lijk Oostenrijks „Foahren Sie doch durrrch”. Inmiddels was mijn vrouw telefonisch ervan op de hoogte gesteld, dat „de ope ratie gelukt was”. Eerder die dag had zij nog een heer lijk bruiloftsmaal gemaakt van witte bo nen met iets van vlees onwetend wat ons die dag boven het hoofd zou hangen. Later heb ik bij de Ruïne van Brederode weer een ander persoonsbewijs gekregen dat zat toen perfect in elkaar en ben ik weer ondergedoken. Na de oorlog heb ik nog een tijdje bij de Politieke Opspo ringsdienst (POD) gewerkt. Dat is de enige periode geweest, dat ik „ambtenaar” was. Kort daarop heb ik mijn notaris kantoor weer op poten gezet, want dat was in die na-oorlogse periode wel drin gend nodig geworden”. Tussen toen en nu ligt inmiddels weer meer dan een kwart eeuw, waarin het notariswerk in het arrondissement Haar lem van Lisse tot en met Heemskerk en tot De Wormer de volle aandacht vraagt van het notariskantooiEen in middels zeer modern ingericht kantoor sfeervol ingericht met allerlei histori sche prenten, dat in niets doet herinneren aan de dorre kantoren van weleer met hun lessenaars, waaraan men aanvanke lijk staande stond te schrijven en nader hand een hoge kruk het werk van alle f- T - O - -■ - zz zz (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Rond het honderdja rig bestaan van notariskantoor W Boerlage heeft zich een comité ge vormd, dat de notaris een receptie aanbiedt in de Burgerzaal van het stadhuis en wel op woensdag 31 maart van 16.30 tot 18 uur. In het comité van aanbeveling heb ben zitting: burgemeester W. M. B. Bosman; M. E. Barones van Tuyll van Serooskerken-Gravin van Lim burg Stirum; A. J. Allan, voorzitter Velser Ondernemers Vereniging; P. Bleeker, oud-voorzitter Makelaarsve reniging Kennemerland; H. de Boer, oud-wethouder gemeente Velsen; W N. Gouda, voorzitter Zeevisgroothan- del Vereniging; W. G. Meijboom voorzitter Vereniging van reders van vissersvaartuigen; J. Oorebeek, di recteur Staatsvissershavenbedrijf: K. W. Roeda, kandidaat notaris; M Roos, directeur AMRO Bank n.v. en J. Stolk, oud-lid Hoofdbestuur Neder- a7^s Christelijke Aannemersbond. Een financiële bijdrage in de kos ten van de receptie kan overgemaakt aan wel gestort worden op postreke ning 215069 van de AMRO-Bank n.v. m IJmuiden onder vermelding van „100 jaar Boerlage”. „U heeft niet veel vrije tijd, maar heeft u nog wel hobbies?” De notaris knikt nadrukkelijk. „Ik ben een passief muziekliefhebber en luister graag naar muziek”. Hij heft allebei zijn handen op. „Met deze handen kan je geen piano spelen, wel gooien” zegt hij e n daarmee komt het gesprek op nóg een hobby, zijn lidmaatschap van Het Grafelijk Kennemer Literair Economisch - - S ZZ/^Z/ZZ. zzz Z/Z'^Z' ‘'y A aaZ-aa,- A::.:;-.',...- dag van de notaris en zijn klerken ver gemakkelijkte. Toch is één ding uit die tijd van vroe ger alle moderne methoden ten spijt gebleven. Dat is het met de hand schrijven van testamenten. „Ik weet, dat sommige collega’s dat met de schrijfma chine laten doen, maar bij ons wordt dit werk toch nog met de hand gedaan. Er is namelijk nog steeds een wet van 1848 van kracht, waarin bepaald is, dat een testament met de pen geschreven moet worden. Het is wel conservatief, maar stel je eens voor, dat je het niet doet en de een of ander wil met die wet in de hand de rechtmatigheid van een testa ment bestrijden. Man je krijgt er alleen maar last mee. Ik ben er niet bang voor, Notaris William Boerlage, in wiens persoon de drie generaties notaris Boer lage gehuldigd zullen worden, vindt in zijn hart die hele receptie en die huldi ging weliswaar een zeer te appreciëren geste, doch eigenlijk „hoefde het alle maal niet”. Niettemin weet hij toch een ogenblikje te vinden om erover te spre ken. Zijn overbezette agenda bleek nog een vrije avond te bevatten. Bij het open haardvuur in zijn nieuwe bungalow op de hoek van de Duinweg en de Louise de Colignylaan verhaalt hij van zijn groot vader William Boerlage senior, die in Velsen kwam in de tijd van de Kanaal- graverij en zich vestigde in Meervliet, waar later zijn vader werd geboren. Daarna verhuisde men naar Wijkeroorg, waar grond was gekocht. Al vertellend haalt hij enkele grote gele perkamenten tevoorschijn uit een aktentas. Documen ten, waarvan er twee zijn ondertekend door Koning Willem III en één door Ko ningin Wilhelmina. De eerste twee betref fen de benoeming en aanstelling van grootvader Boerlage allereerst in 1866 in Leijmuiden en daarna in 1871 in Velsen. De derde heeft betrekking op de benoe ming en aanstelling van de vader van de huidige notaris Boerlage. Alle drie voorzien van een in apart perkament in gedrukt fors zegel. De aanstelling van 1871 luidt: „Wij Willem III, bij de Gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Nas sau, Groothertog van Luxemburg enz., enz.. Op de Voordragt van Onzen Minister van Justitie. Hebben goedgevonden en ver staan te benoemen en aanstellen, zoo als geschiedt bij deze, tot Notaris binnen het arrondissement Haarlem/provincie Noord- Holland/ ter standplaats de gemeente Velsen: William Boerlage, thans notaris te Leijmuiden (arrondissement Leiden), en zulks in de plaats van C. Schreuder, overleden. Zullende aan den benoemde de tegen woordige Brieven van Creatie worden uit gereikt, voorzien van het Koninklijk Ze gel en door ons ondertekend. Gegeven te ’s Gravenhage den een en dertigsten Maart achttien honderd een en zeventig”. Met rechts de handtekening „Willem” en links de handtekening van de toen malige minister van Justitie en daartus sen het „Koninklijk Zegel”. Vader Boerlage, die in 1903 in de voet sporen van grootvader was getreden, meende dat aan de zuidkant van het Noordzeekanaal de grote uitbreiding zou komen en was van oordeel, dat daarom daar zijn notariskantoor gevestigd moest worden. Dit werd gebouwd op de ruïne van het vroegere hotel „Apeldoorn”. Een groot wit huis met in vroeger jaren twee enorme kastanjebomen ervoor. De huidi ge telg Boerlage kan er nog kwaad over worden als hij vertelt, hoe die twee prachtige bomen het veld moesten rui men voor het zicht van het Noordzeeka- naalverkeer. Maar zijn gezicht ontspant zich weer tot een lach, als hij daarop laat volgen, dat voor zijn nieuwe kan toor, op de hoek van de stationsweg en de Savornin Lohmanlaan thans ook weer twee kastanjebomen staan. Over de aard van zijn notariswerk zegt -•Z’ z<-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5