Culturele en technische Velsen Vijf jaar bejaardentoneel acties in nieuwe HTS in CURSUSSEN IN DE IJMOND Beverwijk PCTITPy 9 „Hari Makanan’’ Kennemer Kruimels „Witte Tejater” inVelsen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND li - OUD-DIRECTEUR IR. ROMIJN LEGDE LAATSTE STEEN ROMMELMARKT EN in Snuif ook eens een trilogie tegelijkertijd opleiden” AUTOW ASDAG „School kan wel 2000 studenten Nazorgdienst voor ontslagen patiënten Clubhuis „De Spil' 1 WOENSDAG 24 MAART 1971 7 6 IR. J. BOLTJES: Kinetisch show Produktie Koken met Pasen Naaien BURGERLIJKE STAND VELSEN Exclusieve couture |l (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „De laboratoria zullen steeds belangrijker worden en het einde inluiden van het vroegere luisteronderwijs, gekenmerkt door het zwarte bord, het witte krijtje en het uurtje geestelijke rust in de werkplaats. De leidendé gedachte bij het nieuwe onderwijs is geweest, dat in eigen sfeer een zodanige verantwoorde techniekbeoefening zou kunnen plaats vinden, dat daarbij de vorming tot technicus gepaard zou gaan aan een goede ont plooiing van ieders eigen persoonlijkheid. Mede hierdoor zou de HTS van vandaag de Technische Academie van morgen kunnen worden. Op weten schappelijke grondslag, maar met behoud van de wezenlijke trek van „leren door doen”. V elsen-N oord j VELSEN Achter het brand- scherm, zoals gewoonlijk, liet de eer ste groep van het witte tejater dins dagavond een wat mager aantal be langstellenden proeven van hun theaterexperimenten, die zij onder leiding van John van Lier tot een in teressante slotfase wisten te brengen. Het is nu binnenkort alweer vijf jaar geleden dat enige bejaarden uit Velsen besloten een eigen toneelclub op te richten, met als motto „Voor bejaarden door bejaarden”. Dit geschiedde op initiatief van de heer J. van Baar, zelf al vele jaren een enthousiast amateurtoneelspeler, die meende dat er naast een bejaardenkoor stellig ook belangstelling voor een dergelijk ensemble zou zijn. En de resultaten van dit plan hebben hem volledig in het gelijk gesteld, want nadat met steun van de heer S. S. Heins van de federatie „Bejaardenzorg” de nodige bekendheid aan de nieuwe toneelclub was gegeven, mocht men al spoedig over het ver eiste aantal krachten beschikken, waar het eerst te spelen stuk mee kon worden bezet. Onder regie van de heer J. van Baars werden dan ook in 1966 twee opvoeringen gegeven van Henk Bakkers bekende klucht „Haar laatste wil”, waar de toneelclub bijzonder veel succes mee heeft gehad. Wentelwiek Wijk aan Zee Paasversieringen V else n-IJ m uid e n Batikken Heemskerk Beverwijk WOENSDAG 24 MAART g! ADVERTENTIE ADVERTENTIE De De kinderinstuif. De Lichtboei, Maasstraat. 19 u. instuif (vanaf 13 jaar). Progress-societeit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 19.30-1 u. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. vindt van DONDERDAG 25 MAART De Zandkraai, Handelstraat. 9.30-10.30 u. en 10.30-11.30 u. bejaardengymnastiek. De Schakel, Maerelaan. 9-11.30 en 13.30- 18 u. peuterspeelzaal. De Lichtboei, Maasstraat. Vanaf 20 u. kultureel kontakt jongeren. De Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. ver gadering ABOP. Progress-societeit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 19.30-1 u. IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 DONDERDAG 25 MAART De Schouw, Bleijenhoevelaan. 14 u. voor- drachtmiddag door mevrouw Aaf van Gestel voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Aqua Home. Kamp Rooswijk, Konings weg. 20-22.30 u. soos, visverkoop en biblio theek aquariumsociëteit Tropica. 10715. Het kantoor is geopend van 9.30 tot 12.30 uur. Het ensemble tijdens een repetitie van ,,De distel’’, met v.l.n.r. regis seur J. van Baar, Job van der Zwan, Jac. Gorter, Rie van Son, Jo Belfroid, George Janssens, Jo han Klaassen en de souffleur. Dit zei ir. D. G. Romijn gistermorgen onder meer op het bordes voor de nieuwe HTS, nadat hij met vaardigheid een laat ste steen had gelegd. Een steen met in scriptie, die dienst zal doen als stootblok voor de toegangsdeur. Voor deze ceremo nie was ir. Romijn uitgenodigd om het vele werk dat hij als directeur, tot voor drie jaar heeft besteed aan de totstandkoming van de nieuwe huisves ting. om 19.30 uur in de gemeentelijke huishoudschool aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost een kookdemonstra tie gegeven, welke in het teken zal staan van de komende paasdagen. Behalve een voor- en een nagerecht en een vleesschotel, zullen hier ook nog enkele eierhapjes worden bereid, die zowel bij de lunch als bij de bor rel kunnen worden geserveerd, ter wijl zij bovendien als hors d’oeuvre kunnen dienen. Van al deze gerech ten zullen de recepten op de cursus avond worden uitgereikt. Modehuis BEVALLEN W. J. Dekker-Gras, d.. Strengholtstraat 41, IJmuiden; K Verloop-Mantel, d., Trompstraat 11 rd., IJmuiden; L. Kiewiet- van Lubek, z„ Kruisberglaan 281, IJmui den; A. M. Janmaat-Webbe, d., Tromp straat 168 A, IJmuiden; S. C. M. Leen- knegt-van Vliet, d., Eenhoornstraat 135, IJmuiden; W. C. Zant-van Rixel, z„ Den- nekoplaan 185, IJmuiden; E. van der Wel- Borsboom, z., Edisonstraat 14, IJmuiden; T. M. Hermans-Geers, z„ Kennemerland 11, IJmuiden; A. M. C. Wigchert-Numan, z., Curacaostraat 13, Santpoort. OVERLEDEN M. de Vries, 84 j„ echtgenote van M. Takken, Duinweg- of Duivellaan 16, Sant poort; A. Langbroek, 45 j„ echtgenoot van A. P. Baars, Overbildtweg 2, Santpoort. De verkenners van de St. Joseph- groep in Beverwijk hebben besloten op zaterdag 17 april enige activiteiten te ontplooien, teneinde het begrotings tekort over 1971 te kunnen wegwer ken. Deze datum valt samen met de landelijke actie „Een heitje voor een karweitje”. De eerste activiteit zal bestaan uit een rommelmarkt op het kerkplein aan de Breestraat, waarvoor de ver kenners gaarne de nodige „spullen zouden willen ontvangen. Zij kunnen elke avond worden afgegeven bij het jeugdgebouw, Peperstraat 44, terwijl een en ander ook met vreugde zal worden afgehaald. Een telefoontje aan de volgende adressen is hiervoor voldoende: J. Lensen, B. de Rijk- straat 34 (27696); R. Pordon, Esdoorn straat 14 (23266) en F. Vergonet, Pe perstraat 6a (27161 tussen 18 en 19 uur Doormiddel van de tweede activi teit zullen autobezitters zich naar het parkeerterrein aan de Peperstraat kun nen begeven, waar zij hun wagen kun nen laten wassen. De opbrengst hier van is voor hetzelfde (goede) doel. Met het tweede stuk, Jan Fabri- cius’ toneelspel „Onder een dak” werd eveneens precies in de roos geschoten, zodat het ensemble hiermee niet min der dan zeven maal is opgetreden. Hierna werden achtereenvolgens nog gespeeld „Vrijdag de dertiende” (vier maal), „De stier van Californië” (vier maal) en „Het huishouden van de ko lonel’ ’(vijf maal). Met dit repertoire werden behalve in Velsen, Velsen- Noord en Santpoort, ook nog gastvoor- Heemskerk, en Onder het motto „Snuif ook een trilo gie” waren er maar liefst drie drieluiken te snuiven, die soms soepel in elkaar overliepen. John van Lier had drie verschillende groepjes elk een trilogie voor zijn reke ning laten nemen. Dat waren achtereen volgens „Levenstrilogie”, „Jaartrilogie”, Door het bestuur van het clubhuis „De Spil” uit IJmuiden-Oost is (ook voor niet-leden) de inschrijving open gesteld voor de zomerkampen, die in juli in Schoonloo ongeveer twintig kilometer van Assen zullen worden gehouden. Het eerste kamp, van za terdag 26 juni tot en met zaterdag 3 i—x—j J; van twaalf tot en met ongeveer zestien jaar, waarna van zaterdag 3 tot en met zaterdag 19 juli de beurt is aan kinderen van acht tot twaalf jaar. De reis wordt gemaakt met een luxe toe- ringcar, terwijl het kampgeld vijftig gulden per persoon bedraagt. Hier is dan geen zakgeld bij inbegrepen. om bejaarde bezoekers, die moeilijk ter been mochten zijn, per auto heen en terug te brengen. Tijdige opgave bij het bureau van de federatie. Hoofd straat 133, Santpoort, telefoon 023- 378014. is echter wel gewenst. Zaterdagmiddag om twee uur gaat men door met films, stands en workshops. Om half drie zijn er folksongs van Fawkes Folk en CCC Incorporated. Zeven uur 's avonds speelt het duo Otten op res pectievelijk piano en viool, en een uur daarna speelt Centrum „Baas boven baas.” Om half elf is er een tweede voor stelling. Op school wordt de avond voorts gevuld door Limehouse Seven en Caba ret Chantant 3. In de hal van de school richt Frans Verpoorten zijn kinetische objectenshow in. Een ander onderdeel van de feestelijk heden speelt zich af rondom de tot mo nument verheven gedeelten van de voet gangersbrug die niet naar Flores zijn ge gaan. Deze brug is als staande brug ten toongesteld geweest op de Grote Markt tjdens het 50-jarig jubileum van de HTS en wordt nu op Flores gebruikt als een hangbrug in Watuneso. Aansluitend aan het feestprogramma in het weekeinde is er op maandag 29 maart een voorlichtingsdag voor 300 leerlingen van Haarlemse scholen. werking met denzorg” in Velsen georganiseerde cursus in het vervaardigen van paas- versieringen. Deze is speciaal be doeld voor grootouders, die hun klein kinderen een leuke paasverrassing willen bereiden. De cursus wordt don derdag 1 april, ’s morgens om half tien in het gebouw aan de Willebrord- straat gehouden. Doordat slechts twintig deelnemers en deelneemsters kunnen worden toegelaten, is spoedi ge aanmelding gewenst. een aantal jeugdiger krachten, meest al lid van een plaatselijke toneelver eniging, dat zich gaarne beschikbaar stelt om af en toe een gastrol te ko men spelen. Op deze wijze zal het nu weer mo gelijk zijn voor donderdag 8 en vrij dag 16 april twee opvoeringen aan te kondigen van Robert Saudeks toneel- 'spel „De distel” (Pietje de landloper) dat destijds door Jan Fabricius werd vertaald en bewerkt. Vroeger was dit een door het amateurtoneel graag ge speeld stuk. Onder regie van de heer J. van Baar bestaat de bezetting uit Rie van Son, Jo Belfroid. Jac Gorter, George Janssens, Job van der Zwan, Johan Klaassen en Joop van Baar. De opvoeringen worden respectieve- DONDERDAG 25 MAART Beverwjjkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld. 14 u. bejaardensoos, 20 u. tafeltennissoos. De Opgang, Florastraat. 19.45 u. buiten gewone openbare vergadering CHU. Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. film avond voor ’t Nut. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. gewerkt. De meeste evenementen vinden in het schoolgebouw plaats; alleen de uit voering van het toneelstuk „Baas boven baas” van de toneelgroep Centrum wordt elders gehouden, in het Bavogebouw aan de Smedestraat. Het weekeinde begint op vrijdag 26 maart om half acht met muziek uit de discotheek. Om acht uur geeft het Haar lems Jeugdorkest een concert onder lei ding van André Kaart. Een uur later volgt een „totaal-spektakel” door de tech nische theaterwerkgroep Perspekt, geti teld „Paganini Syndroom.” De experi mentele popgroep Solution, de Perspekt Delight Show en Peter Kok’s Old time movie marathon hebben er een rol in. Het spektakelstuk van de expositie wordt de opening: de heer Serge Sikors ky jr., helicopterfabrikant, zal met een wentelwiek landen op het terrein naast de HTS. Hij zal vergezeld zijn van KLM- directeur ir. J. Luymes. De aankomst wordt verwacht vrijdag om kwart voor elf. Voorts wordt aandacht gevraagd voor: helicopterdemonstraties, films, zelfbouw- exemplaren, en operationele miniatuur- modellen. De bouwkundige studentenver eniging „Nervi” heeft het gezocht in een „Cultureel weekeinde,” waaraan ook an dere afdelingen van de HTS hebben mee- en „Dagtrilogie” en zij werden op vaak strakke, bijna symboliserende wijze uit gevoerd, waarbij de „uitwassen” van de verschillende onderwerpen sterk onder streept werden uitgebeeld, zoals vooral het geval was bij de verjaardag in de „Jaartrilogie”. Andermaal trad er somstijds een volko men vervreemdingseffect op, wanneer de spelers plotseling hun fantasie geheel de vrije loop gaven en improviserend tot krankzinnige situaties kwamen door be paalde gebeurtenissen door te voeren tot er een absurdisme ontstond. Uit het optreden van deze experimen tele groep werd weer eens temeer duide lijk dat van een experimenteel theater vrijwel nimmer een geheel afgerond eindprodukt te verwachten is. Dan zou immers het experiment verdwenen zijn. Nu werkt het steeds maar door en ont wikkelen scènes zich tot iets wat drama tisch gezien geweldig interessant kan zijn, of ze storten in zodat er niets van over blijft. Zo’n experimenteel theater is als een laboratorium waar het gist en bruist in de retorten en waar plotseling Iets onver wacht fraais uit de glazen buis komt, of waar de boel springt. Zo’n laboratorium zit voor de buiten staander vol geheimen. Dat zit zo’n ex perimenteel theater ook en daarom vind ik het altijd jammer als er na afloop niet even wordt nagepraat over wat we gezien hebben. Daar bleek onder de aanwezigen dins dagavond geen interesse of behoefte aan, toen Alex van Warmerdam, terecht, een uitnodigend gebaar naar het publiek maakte. Na afloop lieten André Steyaert, Vin cent van Warmerdam (beiden op een eerlijke gitaar) en Marianne van Rijn (zang), de aanwezigen genieten van een stemmingsvol folksongrepertoire. K. VAN LEEUWEN. Het nieuwe gebouw wordt nu gebruikt door 922 studenten. Directeur Boltjes ver klaarde gisteren, dat de school in feite een capaciteit kan ontwikkelen van 2000 studenten. Dan zou het lesrooster zo in gedeeld moeten worden, dat alle accomo- daties optimaal worden benut. Ook zou den er de leraren voor beschikbaar moe ten zijn. De gemiddelde „productie” van de HTS is momenteel 180 afgestudeerden per jaar. Volgens de directeur zou dit aantal bij maximale benutting van de mogelijkheden kunnen verdubbelen. De bouw is na een start vol hindernis sen vrij vlot verlopen. De oorspronkelijk geplande school leverde 40.000 kubieke meter bouwvolume op, uiteindelijk is het cijfer opgevoerd tot 60.000. Dit mede door tussentijds nieuw ingevoegde eisen. Het complex heeft met de inrichting mee 18,5 miljoen gekost. Door de stichting „Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting” in Velsen wordt woensdag 31 maart, ’s avonds juli is bestemd voor de jeugd en maart om twee uur ’s middags plaats vindt. Op een perconferentie gaf de directeur een overzicht van de komende gebeurte nissen. Nadat staatssecretaris mr. J. H. Grosheide het complex in gebruik zal hebben gesteld, en nog enkele sprekers het woord zullen hebben gevoerd, worden in het gebouw onder meer demonstraties gehouden in onder meer bouwfysica, fo- to-elastisch onderzoek, materiaalonder zoek, liftbesturing. Ook wordt een basket- baltoernooi gehouden, en wel in de nieu we sporthal. De vereniging vliegtuigbouwkunde .Sipke Wynia,” genoemd naar een leraar van de HTS, die een aantal jaren gele den is overleden, houdt van vrijdag 26 tot en met zondag 28 maart een expositie onder de tiel „Rotorix,” uitsluitend over helicopters. De tentoonstelling plaats in de afdelingruimten van de vliegtuigbouwers in het nieuwe gebouw. Medewerking wordt onder meer verleend door luchtmacht, marine, helicopterfa- brieken. NLR, KNV v. L en RLD. WOENSDAG 24 MAART Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. IJMUIDEN. Volgende week donder dag start in de gemeente Velsen de zo ge noemde nazorgdienst voor uit ziekenhui zen ontslagen patiënten. Deze nazorg dienst is een instelling van de sociaal Medische Dienst van het Provinciale Samenwerkingsorgaan van de Kruisver enigingen (Wit-Gele en Groene Kruis). Over de werking van deze nuttige in stelling, waaraan grote behoefte bestaat, zullen nadere bijzonderheden spoedig be kend worden gemaakt. Voorts start deze stichting vrijdag middag 2 april in de St. Adalbert- school aan de Zeeweg in IJmuiden- Oost met een cursus in naaien, welke uit acht lessen zal bestaan. Inlichtin gen over deze beide cursussen bij het bureau van de stichting, Willebrord- straat 102, IJmuiden-Oost, telefoon Zaterdag 27 maart zal door de Indi sche vereniging „Kennemerland” van 12 tot 16 uur in het verenigingsge bouw aan de Parmentierstraat in Be verwijk een „Hari Makanan” (eet- middag) worden gehouden. Het wordt een zogenoemd „Open huis”, zodat de Indische hapjes en de eventueel com plete maaltijden, die door het eigen kookstersteam worden bereid, voor een ieder verkrijgbaar zullen zijn. Zij kunnen dan in het zaaltje worden ge nuttigd of desgewenst mee naar huis genomen. Voor dezelfde zaterdag wordt door de afdeling IJmond van de ontspan ningsvereniging „Tropenvrienden” een tropisch lentefeest aangekondigd dat ’s avonds om 20 uur in het vrije tijdscentrum „De Slof" aan het Raamveld in Beverwijk zal beginnen. Het muzikale gedeelte wordt door niet minder dan vier bands verzorgd, te weten het acht man sterke combo „The Intruders” uit Amersfoort, .Jimmy and the Impossibles" uit IJmuiden, „De Weeds” uit Zaandam en „Los Amigos del Parana” met Zuidamerikaanse muziek. Als extra attractie vermeldt het programma ook een optreden van de vernieuwde dans- en showgroep „Eastern and Western Dancers”. Inlichtingen over dit tropisch lentefeest bij de heer F. Kleist, Italiëlaan 98, Beverwijk, tele foon 02510-33916. Aan hetzelfde adres zijn inlichtin gen verkrijgbaar over de in samen- de federatie „Bejaar- Velsen De informele plechtigheid vond plaats tussen de lesuren door. Een willekeurig groepje studenten had voor de gelegen heid een band gevormd en bracht wat geïmproviseerd enkele populaire num mers ten gehore. Het gebeuren werd ge volgd tot van de bovenste verdieping van het nieuwe gebouw en begeleid door eensgezind gejuich. Met deze laatste steenlegging is min of meer het start sein gegeven voor de activiteiten die rond de officiële opening op vrijdag 26 stellingen verzorgd in Zaandam, Middenmeer, Haarlem Zwanenburg, hetgeen voor de spelers telkens een plezierig uitstapje bete kende. lijk gegeven in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden- Oost en zaal „Zomerlust” aan de Hoofdstraat in Santpoort. Zowel de „Round Table” als de „Lions Club” hebben zich weer beschikbaar gesteld WOENSDAG 24 MAART Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945. 19 tot 21.30 uur. I.Imuider Harmonie in het Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur repetitie orkestafdeling. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 uur Badmin tonvereniging Velsen. DONDERDAG 25 MAART Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945. IJmuiden. 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost Bejaardenhuis. Keizer Wilhelm- straat, 15.30-17 uur; filiaal Santpoort-Z., Willem de Zwij.gerlaan 72, 14.30-17.30 uur en 19-21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden. Bejaardensoos, spreekuur sociale raads man, balletgroepen, tienersoos, peuterop- pas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102. IJmuiden, tel. 02550-10715. Manly Sport, boksen en training m ae gymnastiekzaal van de Moerberg Comité- school aan de Kerkstraat, IJmuiden-West, van 19.30 tot 21.30 uur. Velserbad. Briniostraat 18. IJmuiden, 6.30-8 uur gemengd zwemmen. 8-12.15 uur schoolzwemmen, 12.15-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwemmen, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwemles sen. 18.30-22.30 uur zwemvereniging CSB. 21.50-22.50 uur duikers vereniging. Bethlehem kerk, Radarstréat, 13.30-16.30 uur Bejaardensoos in een der lokalen. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 uur Badmin tonvereniging Velsen. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het clubhuis. Meeuwenlaan 2, IJmuiden-Oost, telefoon 10186. Er dient hierbij vijf gulden te worden ge stort, welk bedrag weer van het kampgeld zal worden afgetrokken. Door de toneel- en balletgroepen van „De Spil” zal voorts vrijdag 26 maart in de Velsense Stadsschouw burg een opvoering worden gegeven van Heidi, het betoverde Tiroler- meisje”. De voorstelling begint om acht uur en zal ongeveer twee uur la ter weer zijn beëindigd. Ook hiervoor zijn kaarten bij het clubhuis verkrijg baar. Nu de belangstelling voor oude am bachten weer begint te herleven, wordt door de stichting „Het Groene Kruis” in Beverwijk een cursus in batikken gehouden. Dit is een oude Javaanse kunstbeoefening, een spe ciale verftechniek op stoffen, waar bijvoorbeeld de bekende sarong uit is ontstaan. Deze stofversiering zal ook fraaie resultaten kunnen opleveren bij het vervaardigen van wanddoe ken, placemats, boekomslagen en an dere voorwerpen. Deze cursus begint woensdag 31 maart, ’s avonds om half acht in atelier „Milo ’67” in Beverwijk, waar voor alle inlichtingen worden ver strekt bij „Het Groene Kruis”, Raamveld 1, Beverwijk, telefoon 02510-24676. - WOENSDAG 24 MAART Zandkraai. Handelstraat. 19.15 u. De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans karate. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. Uiteraard bestaat het gezelschap niet alleen uit 65-|-’sers, omdat er ook wel eens jongere rollen moeten wor den gespeeld, waarvoor zelfs de meest vitale grootvader de vereiste beweeglijkheid niet meer zou kunnen opbrengen. Hetzelfde geldt voor de grootmoeders. Daarom mag de heer Van Baar geregeld beschikken over

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7