Directeur P. van der Post van Consumenten Contact Orgaan: MARKT NOG FLINK VERSLUIERD Mag politie met televisiecamera een arrestant bespieden? - Mensen vragen om koopadvies Politicus op het wandelpad XSVA richt front op tegen Posthumus en Rijksgenoten uit de West dreigen paria’s te worden” Veringa Ifglll 1 DONOFROAG 25 MAART 1971 EIGEN BUREAU PRIJSAANDUIDING NKV-IN NOTA: Rode schijn GEEN CONCURRENT Waarborgen Vanzelfsprekend door Privacy Oil DEN HAAG Het nieuwe kabinet zal straks te maken krijgen met een reeks nadrukkelijke wensen van de zijde van de consument. De mening van de organisatie is, dat de winkelklant nog niet die bescherming en veilig heid wordt gegarandeerd, waarop hij aanspraak moet kunnen maken. Dat zegt directeur P. E. M. van der Post van het Consumenten Contact Orgaan in Den Haag, vlak voordat zijn tweede krant de deur uitgaat. Dat blad heet „Koopkracht” en heeft in drie weken tijds al zo’n 5.000 abonnees kunnen noteren. Er zijn honderden positieve reacties op gekomen. Zelfs van de middenstandsorganisaties, die in de discussies met het CCO nogal eens opponeren tegen de manier, waarop deze consumentenorganisatie de zaken benadert. JOHN BINDELS en UTRECHT. In een nota van het Ne derlands Katholiek Vakverbond over de problematiek van de Antilliaanse en Su rinaamse werknemers in Nederland staat dat de rijksgenoten van overzee die in Nederland werken en wonen de sociale paria’s van onze samenleving dreigen te worden. CCO-directeur P. van der Post wil zoveel mogelijk aan koopadviezen doen voor de consument. door een continubewaking. Maar er zijn geen garanties die misbruik uitsluiten. Een van de stokpaardjes van directeur Van der Post was het vraagstuk van de agressieve verkoopmethoden, waarover nu een wetsontwerp is ingediend. Een lijdens weg, die na een lange tijd van voorberei ding eerst uitmondde in een nogal moei- Wat Van der Post overigens vindt van sigarettenreclame? Er zou een verplichte waarschuwing op de pakjes moeten komen tegen de kwaljjke gevolgen van het roken, vindt hij. Zo’n waarschuwing wil dan niet zeggen dat je niet meer mag roken. Dat moet iedereen zelf maar bepalen. Werk tuiglijk haalt hij een sigaret uit een pakje, steekt hem aan en drukt hem onmiddelljjk daarna weer uit. Afleren zonder waar schuwing is kennelijk nog moeilijker „Het kan natuurlijk wel eens voorkomen dat een verdachte”, zegt mr. Wijnen, „nog door hem zo letterlijk in het oog te hou den ervan weerhouden wordt zich zelf iets aan te doen. Men kan zich evenwel ook afvragen: heb ik wel het recht een medemens af te houden van een zelf moordpoging. Dat is natuurlijk filosofie. De menselijkheid gaat tegenwoordig wel zover dat je een medemens moet afhouden van zelfmoord. Maar centraal staat ook nu de vraag: heeft de mens het recht om over zijn eigen leven te beschikken.” zaam tot stand gekomen SER-advies in 1968, waarna het wetsontwerp nog drie jaar op zich liet wachten. Over de kracht van dat ontwerp zijn de meningen overi gens verdeeld. Het feit dat colportage voor boeken en grammofoonplaten niet aan een vergunning gebonden hoeft te zijn, omdat dit in strijd zou zijn met het grondwet telijke recht op vrije meningsuiting, heeft menigeen verbaasd. Wat wij eens moeten doen, zei ik tegen de grijze snor, wij moeten samen eens naar Amsterdam gaan en als doodgewone mensen haha, wat zijn wij trouwens anders? ondergaan wat al die Amsterdamse mensen dage lijks óók ondergaan. Dan kunnen we zien of we er vóór de verkiezingen nog een programmapunt uit kunnen slepen, ik bedoel, of we iets kunnen doen om de noden te lenigen. Ben je bedonderd, zei de grijze snor. Dus ging ik alleen, want als ik een maal gegrepen ben door een idee ben ik niet te houden. Ik liet mijn partij-apparaat onze af- delingsfunctionarissen in Amsterdam waarschuwen dat ik het ging doen, want als je die lui tegen het lijf loopt zonder dat ze weten dat je er bent, schrikken ze zich een ongeluk en zoe ken er wat achter. Lieve hemeltje, wat viel dót mee! Mijn chauffeur had geen enkele moeite met het vinden van een lief parkeerplaatsje in het Amsterdamse centrum, we werden er keurig heen- eindigend bij 0,31 liter. Het argument voor die verscheidenheid zou zijn dat de con sument er zelf om vraagt. Directeur Van der Post: „Daar is geen sprake van. Dit is je reinste marktversluiering”. „Daar staat bespieden niet bij”, zegt mr. Rood zeer beslist. De tv-camera in de cel wordt achter een bijna één centimeter dik ke glasplaat tussen een dubbel plafond verborgen. Een arrestant die er weet van heeft zal wel kunnen opmerken dat de camera in bedrijf is gesteld. Hij kan dat merken aan een lichte rode schijn achter die glasplaat en een automatisch feller stralende verlichting in zijn cel De came ra bespiedt de totale vloeroppervlakte van de cel. De opgesloten verdachte kan zelf Mr. Coen Winters in Arnhem die be- I; halve advocaat en lid van de jonge balie I ook nationaal voorzitter van de KVP- Ijongerenorganisatie is, vindt het vanzelf- j sprekend dat er degelijke controle in de cellen wordt uitgeoefend. „Maar,” zegt hij, „als de gevangenen op ieder willekeurig moment in hun cellen kunnen worden bekeken, gaat mH die con- ;l trole veel te ver. Aan die mensen is zelfs I nog geen rechter te pas gekomen.” Mr. Winters zou er mee in kunnen stemmen als Ivoor de opsluiting aan de gevangene wordt Iuitgelegd dat hij via een camera in de gaten wondt gehouden en dat die dan aan een controlelamp kan zien of die camera in bedrijf is. „Als echt controleerbare be- spiedmethode de consequentie Is van dit systeem, dan moet rap worden terugge- schakeld naar het oude persoonlijke toe- zicht tijdens de ronden van de politie langs JJ de cellen.” Het CCO ziet de Consumentenbond, on danks de scheiding van activiteiten enige tijd geleden, in de praktijk niet als een concurrent. Niet op bestuurs- en ook niet op functionarissenniveau, zegt Van der Post nadrukkelijk. De consumentenbond dat heeft een NIPO-onderzoek duide lijk uitgewezen richt zich duidelijk op de hogere middengroepen. De inhoud en presentatie van de onderzoeken zijn daar op afgestemd. Hoofdzaak is daar het ver- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. George Orwells schrikbeeld van „Big brother watches you” dringt zich steeds verrder op. Industrie en handel produceren en verkopen steeds in genieuzere apparatuur waarmee we elkaar en de overheid ons allemaal onder strenge controle kunnen houden. Niemand is er meer zeker van waar dan ook onbespied te blijven en nergens is meer zekerheid dat elektronische luistervinken onze zelfs zo secreet mogeljjk gefluisterde gesprekken niet aan anderen doorvertellen. Het zijn allang niet meer alleen de geheime diensten van leger en civiele overheid die er met feilloos werkende begluur- en afluisterapparaten uit geruste spionnen op uit stuurt om te waken voor de veiligheid van staat en volk. Ook bijvoorbeeld in het harde zakenleven en in de misdaadmiliens kijken en luis teren spionnenogen en -oren steeds meer mee. De Nederlandse wetgever tracht met allerhand voorschriften het gebruik van die apparaten in de hand te houden maar deinst er inmiddels zelf niet voor terug daarvan gebruik te maken. sterdamse jurist heeft al meermalen ge pleit voor een energiek bestrijden van mogelijke onbehoorlijke druk van het op sporingsapparaat en een onbehoorlijke be jegening vanwege het openbaar ministe rie. Hij meent dat dat behoort tot de taak van een advocaat bij de bescherming van de menselijke waardigheid van de cliënten. Overigens vindt de ASVA, zo blijkt uit een motie, dat rector-magnificus Belin- fante, prorector Wiegersma en kanse- lier-directeur Drechsel als universiteits bestuurders dienen te verdwijnen. Een zaak die de consument niet minder sterk zal aanspreken, is die van de prijs aanduidingen per standaard-hoeveelheid verpakking. Er is nog geen mens in Ne derland die weet wat hij nu eigenlijk voor chocolade moet betalen. Dat wordt jaar lijks geïllustreerd in de sinterklaastijd. Dan publiceert het CCO traditiegetrouw de bevindingen met chocoladeletters. Er is er niet een, die hetzelfde weegt als die van de concurrent. Probeer dan maar eens prijsbewust te kopen. Hetzelfde geldt voor een artikel als slasaus of mayonaise. Er zijn tientallen flessen met verschillende kubieke inhoud op de markt. Te beginnen bij 0,18 liter en door een psychiater die in Amerika is opgeleid. Hij heeft uitgedokterd dat een rood potlood als symbool duidt op een altruïstische inslag en een aan geboren neiging tot weldoen. Als fractieleider voel je je wel eens erg klein, als je denkt aan al die ver borgen, menselijke gebreken die je bij je zelf ontdekt. Tere snaren, altruïsme, weldoen, mensenliefde, het zijn eigen lijk allemaal dingen die je als politicus volkomen ongeschikt maken. Maar als je daartegenover beschikt over een sterke zelfbeheersing, merkt nooit iemand er iets van, dus het géit toch. pen op winst”, zegt Van der Post. Die winst zou hij dan willen bestemmen voor de verbetering van het blad en de op bouw van een wetenschappelijk bureau voor consumentenzaken. Er liggen thans drie wetsontwerpen bij de Kamer: con sumptief krediet, schriftelijk onderwijs en colportage. Die moeten worden bestudeerd en daar moet een consumentenmening over komen. Met dit soort zaken zou een wetenschappelijk bureau zijn diensten kun nen bewijzen. Maar ook daar is veel geld voor nodig, terwijl het CCO thans met een begroting van ongeveer vier ton per jaar werkt. Daar kun je geen bokken sprongen van maken. Het Consumenten Contact Orgaan ts thans bezig met het inventariseren van de wensen. Er liggen er nog heel wat. Neem bijvoorbeeld de geneesmiddelenwet. Daarbij gaat het onder meer om een dui delijke en veilige etikettering, om te voor komen dat zich dramatische misverstan den voordoen. Dan zijn er, aldus directeur Van der Post, enkele noodzakelijkheden op het gebied van de elektrische veilig heid, waarover nog maar kort geleden publikaties zjjn gedaan, op grond van ver gelijkend onderzoek. Met die veiligheid is I het nog maar triest gesteld. De meeste ap paraten bleken niet ongevaarlijk. Het Koninkrijksstatuut beschouwt de rijksgenoten voor wat vestiging en te werkstelling betreft als Nederlanders, hetgeen volgens het NKV een wilde mi gratiestroom naar ons land tot gevolg heeft zondat dat sprake is van een be hoorlijke begeleiding. Daarom meent het NKV dat het statuut „uit menselijke over wegingen” gewijzigd moet worden. In af wachting daarvan zouden tussen de lands regeringen van de onderscheiden rijksde- len behoorlijke regelingen moeten worden getroffen in de vorm van een bilateraal verdrag of een gemeenschappelijke maat regel van bestuur. De nota noemt vijf punten waarop de problemen zich toespitsen: de werving en dé wervingsomstandigheden, de selectie van de aspirant Migrant, de voorlichting, de definitieve tewerkstelling en de maat schappelijke opvang. In samenwerking tussen de overheid en de maatschappelijke en sociale instanties in Nederland en op de Antillen en in Su riname moeten maatregelen worden ge troffen voor een verantwoorde voorberei ding, opvang, begeleiding en eventuele heraanpassing bij repatriëring. Deze acti viteiten dienen volgens het NKV te wor den gesubsidieerd. De nota zal worden voorgelegd aan het overlegorgaan van de drie vakcentrales en aan de betrokken instanties. Als fractieleider van een politieke partij acht ik het mijn dure plicht, persoonlijk en aan den lijve kennis te maken met de noden van het volk. Toevallig komt dat gevoel heel erg sterk bij me op als er verkiezingen in het vooruitzicht zijn, maar daar heb ik geen verklaring voor. Ik heb al eens enkele psychologen geraadpleegd over dat verschijnsel, maar ook zij stonden voor een raadsel. Zodra het woord „verkiezingen" valt, is het alsof er in mijn binnenste een tere snaar wordt aangeroerd. Ik zie de wereld om mij heen dan ineens vol lijdende, hopende en hulpbehoevende mensen. Er moet beslist iets mystieks in mij schuilen, maar Ik zal wel de laatste zijn om daar prat op te gaan. Het mystieke kwam ook dezer dagen plotseling bij mij boven borrelen toen ik zat te borrelen in De Witte en iemand was het niet die snedige oude baas met die grote grijze snor en die dertien onderscheidingen en dat tikkeltje voorname reumatiek? zei dat het geen doen meer was in Am sterdam. Wat was geen doen? vroeg ik meteen erboven op. Ik voelde na melijk mijn snaar trillen en dan ben ik niet meer te houden, ook al is het ’s middags half drie. Je kunt er niet meer lopen, je kunt er niet meer rijden, je kunt er niet meer zitten, je kunt er niks meer, potdome, zo ongeveer zei hij het Het leven in onze hoofdstad wordt ver stikt door gas, blik, mensen en rot jongens, zo ongeveer drukte hij zich uit. Hij snapte niet hoe iemand er nog een genoegen in kon scheppen, in Am sterdam te wonen en te werken. Bij „wonen en werken” moet ik al tijd aan mensen denken. Dat is gek, ik weet het, maar het is niet anders. Het is precies dezelfde mystiek die mij bij het woord „verkiezingen” ook aan mensen doet denken. En aan rode pot loden, maar dat laatste is verklaard Vraag: kan en mag de overheid de mo gelijkheid scheppen en die dan ook gebruiken om een arrestant, van wie nog lang niet vaststaat dat hij werkelijk een strafbaar feit heeft gepleegd, het laat ste stukje privacy in een gesloten cel ontneemt? Over deze zaak is onlangs in de Haarlemse gemeenteraad gesproken zonder dat hiertegen overwegende bezwa ren werden ingediend. De tv-apparatuur die de politie van Sit- tardia binnenkort ter beschikking krijgt voor de bewaking van opgesloten arres tanten, krijgt niet de instemming van mr. M. G. Rood die behalve advocaat in Am sterdam ook voorzitter van het Neder lands Humanistisch Verbond is. Die Am- Overigens is het de CCO-directeur op gevallen, dat Albert Heijn geen algemene reclame meer maakt, waarin dit con cern zichzelf de kwalificatie toebedeelt in menig opzicht het „goedkoopst” te zijn. „Dat is een reden om Albert Heijn goed in de gaten te houden. Als er aanleiding mocht zijn om over het prijsverloop kri tische kanttekeningen te maken, dan zul len wij dat niet nalaten.” Immers, het departement van Binnen landse Zaken heeft besloten, cellen voor het opsluiten van arrestanten in alle nieuw te bouwen bureaus voor de gemeente politiekorpsen in ons land te voorzien van verborgen tv-camera’s die de gedragingen van de opgesloten personen van minuut tot minuut kunnen projecteren op een monitor in het wachtlokaal. In verschil lende politiebureaus zijn ook afluister apparaten in de cellen aangebracht die niet door de arrestant kunnen worden uitgeschakeld. De politie in Groningen, Sittard en zo als bekend straks ook Haarlem, krijgen de primeur van de tv-bewaking. Ten kos te van een extra investering van 9000 gul den wordt in het nieuwe politiebureau één van de cellen met een verborgen camera uitgerust. Het heet dat die cel er speciaal is voor opsluiting van arrestanten die te gen zichzelf moeten worden beschermd gelijkend warenonderzoek. Kosten en diensten komen niet zozeer aan de orde. Het CCO bestrijkt een breder terrein. Want het is directeur Van der Post gebleken, dat de consument een koopadvies wenst. En dan nog wel met redenen omkleed. Dat gebeurt in het nieuwe consumentenblad „Koopkracht”, waaraan de Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek haar bijdrage levert. In het deze week verschijnende nummer wordt aandacht besteed aan stof zuigers. Wat kun je het beste kopen en waarom? Zo komen ook de vouwfietsen en de wasmiddelen binnenkort aan de beurt. damse tramtarieven zo hoog zijn? Kom nu, men moet niet overdrijven. Dat we met ons vieren voor één gulden fooi aan de wagenvoerder anderhalf uur mochten rijden, is voor mij een bewijs dat er tal van valse geruchten/in om loop zijn die de sfeer bederven en de intermenselijkheid aantasten. Ik gaf de wens te kennen mij te verdiepen in de abominabele Amster damse woontoestanden en een bezoek te brengen aan een doorsnee Amster dams gezin in een eenvoudige straat. Amsterdam heeft ontzaglijk veel een voudige straten, maar toen we op goed geluk een woning betraden merk waardig gebruik van die Amsterdam mers, om overdag een rood lopertje op de stoep te leggen, dat naar de huis deur leidt trof ik daar een ruim, goed gemeubileerd en keurig onder houden interieur, en toch was de hoofdbewoner slechts een lage ambte naar ten stadhuize, met een matig in- komentje. Hij bleek potverdrie ook al lid van mijn partij te zijn en ’s avonds eenvoudige werkzaamheden te ver richten ten behoeve van het afdelings- secretariaat. Zo ziet men, hoe klein de wereld is, of liever, hoe klein een wereldstad kan zijn. Want ik maak mij toch sterk dat er ook tal van leden van andere par tijen in Amsterdam wonen. Erg moe, maar voldaan en heel wat wijzer geworden arriveerde ik nog op tijd voor het diner te mijnen huize, en wie zat daar? De grijze snor! Nou, die had ten- i slotte alleen maar lege briefjes in te brengen! Deze wereldvreemde man. ontgroeid aan de generatie van van daag, gretig luisterend naar boze ge ruchten, levend in een geïsoleerd we reldje, niet meer bezield met mystiek, en tere snaren hornaar. Een misan troop eigenlijk, ja dat is hij eigenlijk. Hij ruste in vrede echter, wij zullen het werk wel doen. geleid door een motoragent met zij span in emergency suit, die ons bij Sloterdijk al opving. Ik begrijp niet hoe anderen nog op het Amsterdamse verkeer kunnen foeteren als je ziet wat een service die politie biedt. Ik zei tegen Norbert, dat is mijn chauffeur, dat hij op mij moest blijven wachten omdat ik mij geheel alleen tussen de mensen wilde begeven. Die Amsterdammers zijn juwelen van mensen! Ik had mijn voet nog niet op de stoep of er kwamen drie nette heren op mij af, die mij vroegen of ze me ergens heen konden leiden. Waar ter wereld overkomt een mens zoiets? Ik nam hun aanbod aan, ofschoon ik me wel bezorgd afvroeg of die drie heren niet dringender zaken af te han delen hadden. Zij verzekerden mij in koor dat ze hun andere plannen graag even lieten rusten en al wandelend vertelden ze me om beurten gezellige en Interessante bijzonderheden over de stad. Toevallig zaten ze óók in de poli tiek en dat gaf al dadelijk een band. Toevallig waren ze ook lid van mijn partij en dat wat natuurlijk he lemaal prachtig getroffen. Toevallig zaten ze alle drie in de gemeenteraad en mooier kon het niet. Ik wil een eindje met de tram, zei ik, want ik hoor dat die de Amster dammers veel ongerief bezorgt. On gerief? We kregen een helemaal lege tramwagen en de conducteur vroeg of hij ons ergens speciaal heen mocht brengen. Rij maar wat rond, zei ik, want ik had geen vast doel voor ogen, behalve het waarnemen van de mens in zijn milieu. Ik hoefde niet eens te betalen! En iedereen maar klagen dat de Amster- geen enkele invloed uitoefenen op de in bedrijf stelling. Vorig jaar al heeft Eerste-Kamerlid dr. E. Brongersma uit Heemstede aan de regering gevraagd of deze systemen geen ontoelaatbare inbreuk op de privacy van verdachten inhielden. De ministers van binnenlandse zaken en justitie vonden toen van niet. Ook naar de mening van Mid delburgs offcicier van justitie mr. Th. Lebrett heeft een gevangene geen recht op privacy. Een woordvoerder van het departement van binnenlandse zaken wil de wel toegeven dat die camera er niet alleen is voor eén eventuele beèèherming van de gevangene tegen zichzelf. „Het is natuurlijk ook zoeken naar mogelijkheden met technische apparatuur werk van men sen over te nemen. Als gevolg van een personeelstekort en uit overwegingen van efficiency,” zegt die woordvoerder en ver gelijkt de camera’s in de cel met de ca mera’s die klanten in winkels bespieden om winkeldiefstallen tegen te gaan en de tv-camera’s die vorig jaar op en rond de Dam in Amsterdam het publiek in de ga ten hielden. Het maakt evenwel nogal wat verschil uit of men vrijwillig het blikveld van zo’n tv-oog opzoekt dan wel het in een kleine ruimte op zich gericht weet en er niet aan ontkomen kan. „Ik vind dat het bespieden van mensen die verdacht worden van het plegen van een strafbaar feit waarvan dus nog lang niet vaststaat dat ze dat ook gepleegd hebben, een onduldbare inbreuk is op hun privacy. Ik ben van mening dat ook de verdachte in een politiecel zoals ieder een recht heeft op een stuk privacy en de inbreuken die daarop zijn toegestaan liggen wettelijk hoofdzakelijk in het wetboek van strafvordering vast. Mr. J. H. F. Wijnen, advocaat en pro cureur in Maastricht, is ook tegen deze vorm van arrestantenbewaking en vindt dat de privacy van verdachten ook waar borgen moet hebben. „Men kan natuurlijk zeggen: zo’n man heeft geen privacy. Hoe kan iemand pri vacy hebben in het gebied van een ander, in het gebied van de staat. Ik meen,” al dus deze Maastrichtse jurist, „dat nu op straf rechtgebied niet meer het misdrijf maar de persoon van de verdachte op de voorgrond staat, die verdachte en juist die recht heeft op dat kleine beetje privacy dat hem nog is overgebleven. Een televisiecircuit in een politiebureau kan voortreffelijk werken bij toezicht bij het luchten of ter voorkoming van overvallen en dergelijke bij het leiden uit of naar de cel. Ook zonder dat die tv-ogen door lopend in de cel kunnen kijken. Mijn grootste bezwaar is dat er nooit waarbor gen tegen misbruik kunnen worden ge geven. En moet een mannnelijke agent kij ken naar vrouwen die daar opgesloten zitten en de jonge vrouwelijke agenten omgekeerd naar wat een man in zijn cel doen?” Van der Post ziet voorlichting bepaald niet eng begrensd. Hij noemt voeding, ge- zinsbudgettering, tweedehands auto’s en tuingereedschap als zaken die zijn orga nisatie zeker aandacht zal geven. Al die aktiviteiten kosten geld en in dat opzicht is het CCO niet overmatig bedeeld. Er zijn bijdragen van de vakbeweging en de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Economische Zaken geeft een bijdrage in de kosten van vergelijkend warenonder zoek. De aangesloten organisaties finan cieren het CCO dus in hoofdzaak. De rest uit het consumentenblad „Koop- moet kracht” komen. „Als we zo’n 10.000 abonnees hebben draaien we kostendekkend, maar we ho- AMSTERDAM. De Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft dezer dagen tijdens een verga dering in Amsterdam besloten, de in voering van de wet-Veringa op de be stuursstructuur van de universiteit het voorontwerp van de wet-Posthumus, dat onder andere studieverkorting in houdt, te gaan boycotten. Hiertoe wordt een „Verenigd anti-Pos- thumus- en -Veringafront” opgericht, dat binnenkort zijn beleid gaat bepalen. Tijdens de vergadering werd al besloten, bijeenkomsten voor de verkiezing van een universiteitsraad volgens het model van de wet-Veringa te gaan verstoren en de gedemocratiseerde instituten van de universiteit te „beschermen” tegen de maatregelen die de wet-Veringa voor stelt. Enkele bezwaren van de ASVA te gen het wetsontwerp-Posthumus zijn: dat een numerus fixus hiervan het on vermijdelijke gevolg zal zijn; het ver dwijnen van de mogelijkheid tot zelf standige wetenschapsbeoefening en stu- dieverzwaring, waardoor de student zich maatschappelijk niet meer zou kunnen oriënteren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15