grote Amerikaanse autofabrikanten Gedupeerde kopers kunnen geen rechten doen gelden van Pompidou in M Tito vandaag op bezoek in Italië Madrid en Moskou gaan wellicht diplomatieke betrekkingen aanknopen Ralph Nader trekt ten strijde tegen De Gaulle’s posthume memoires verschenen Dubbelhartig portret DIJKSTRA LKMPEN „Inspanning Bik w „GARANTIEBEWIJZEN” STELLEN VAAK NIETS VOOR Kunst dat ze lacht. Ze heeft net de beste filter ter wereld ontdekt. 21 DONDERDAG 25 MAART 1971 i „CITROENEN’’ „INSPECTIES” Opvallend 99 STATIG TRAP EXPLOSIE: DRIE GEWONDEN RIVAAL Commissie benoemd voor onderzoek in zaak Willem Arntszhoeve Roxy Filter. Nieuw nu met dubbel effectief dual filter zuiver als goud (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Je hebt je nieuw-gekochte auto nog maar een paar dagen wanneer de eerste defecten zich voordoen. Geen zorgen, denk je, dat zijn de gebruikelijke inrijdingskwalen. Bovendien is er het waterdichte garantiebewijs van de fabrikant. Je maakt een uitvoerige lijst op van de mankementen, tot en met het onverklaarbare geratel ergens achter in de auto, en gaat ermee naar de dealer. Maar dan blijkt dat, hoewel de rekening dank zij de „garantie” betrekkelijk laag was, er nauwelijks iets aan de klachten is gedaan. Zo ongeveer begint een zojuist verschenen opzienbaren de studie van 175 pagina’s over de Amerikaanse automobielindustrie, ge titeld „Wat te doen met uw slechte auto?” inMil (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS In een oplage van een half miljoen exemplaren, waarmee voorlopig het record voor een eerste druk in de Franse uitgeverij is ge slagen, zijn gisteren de twee laatste hoofdstukken verschenen die gene raal Charles de Gaulle als memoire- schrijver voor zijn dood nog had kun nen voltooien. „l’Effort” („De inspan ning”) is de titel van dit tweede deel van zijn naoorlogse gedenkschriften dat de jaren 1962 tot en met 1964 had moeten bestrijken. Van de zeven hoofdstukken waarin hij die periode na de Algerijnse oorlog oorspronke lijk had willen beschrijven, heeft De Gaulle er echter maar twee afge maakt. De uitgever heeft dan ook wel een heel groot lettertype moeten ge bruiken om de 52 bladzijden van het manuscript over de 240 pagina’s van het boek uit te kunnen strijken. Trouwplannenmakersdoen er goed aan eerst hun licht bij Dijkstra op te steken. Onze toonzalen hangen weer vol strakkeen moderne, klassieke en romantische, hippeen speelse lampen. RW Bk mH (Van onze redacteur in Madrid) ADVERTENTIE GEORGES POMPIDOU ...Ui 1141' MADRID Spanje zal binnenkort een handelsovereenkomst tekenen met de Sov- jet-Unie. Waarschijnlijk zal Madrid ook in de nabije toekomst, zodra de interne po litieke toestand dit toestaat, de diploma tieke betrekkingen herstellen die generaal Franco in 1939, onmiddelljjk na ztfn over winning in de burgeroorlog, had afgebro ken. Officiële rapporten, eigen statistieken, en zelfs geheime memoranda van de fa brikanten citerend, meldt Nader dat in iedere splinternieuwe door Detroit afge leverde auto een gemiddelde van 36 ge breken voorkomen, waarvan sommige le vensgevaarlijk zijn. De gebreken variëren van lekkage in benzineleidingen en uit laatpijpen, tot slecht ontworpen stuur mechanismen, versnellingsbakken die niet goed gemonteerd zijn, en defecte rem- systemen. Hij toont aan dat de garantie bewijzen van de fabrikanten zo goed als niets waard zijn, dat het vrijwel onmoge lijk is om het geïnvesteerde geld terug te krijgen, of de defecte aankoop voor een nieuwe auto in te ruilen. De studie is het werk van Ralph Nader en zijn medewerkers, bekend in Amerika ais „Naders Raiders” (Naders Stropers) de kampioenen die voor de Amerikaanse consument in de bres staan, en de schrik van Detroit, waar alleen al het noemen van Naders naam ongeveer gelyk staat aan het uitspreken van een vloek in een ge heiligde kathedraal. op zich hebben genomen, kan men zich toch afvragen of de generaal zelf zijn kopij in deze vorm al aan zijn uitgever zou heb ben toevertrouwd. Het tweede hoofdstuk begint met een geschreven portret van zijn voormalige premier en latere rivaal en opvolger Ge orges Pompidou, die hy in zijn voorlaatste werking van de regering en het parlement rekenen, alsmede tenslotte op het welwil lende begrip van de brede lagen van het volk die de houding van De Gaulle onder schreven. Voormalige Franse president Charles de Gaulle. aankoop. Dealer weigert schadevergoe ding. Bel my voordat u hier koopt.” Een andere, en blijkbaar welgestelde Chrysler- eigenaar die onbeantwoorde klachten had deed zjjn defecte auto cadeau aan de pre sident van de Chrysler-fabrieken en be taalde zelfs het transport ervan naar diens huis. Een teleurgestelde stewardess in Ca- lifornië ging in hongerstaking om haar nieuwe, maar defecte auto onder de „ga rantie” gerepareerd te krijgen haar ge val liep op niets uit, ze gaf de hongersta king op en is nu, anderhalf jaar later, nog bezig met advocaten. Een speciale taktiek die Nader aanbeveelt is het deelnemen met defecte auto’s aan autotentoonstellingen voorzien van een groot affiche met alles wat er aan mankeert. Zijn studie is niet bedoeld als een tragi komische opsomming van de frauduleuze praktijken van gewetenloze fabrikanten en dealers en de ergernissen van hun ge tergde klanten, maar als een handleiding voor hen die het er voor over hebben om recht gedaan te worden. Maar juist in dat opzicht blijkt Naders rapport ontmoedi gend. Het komt er op neer dat een gekwel de eigenaar die door zijn dealer in de steek wordt gelaten, een minimum van elf klaagbrieven zou moeten schrijven aan de dealer zelf, tot de fabrikant, senatoren, en de president van de Verenigde Staten toe. Pas dan heeft hij nog een kleine kans dat er iets aan zijn geval wordt gedaan, na maanden, soms jaren van ongemak. Triester nog is zyn constatering dat defecte auto’s in sommige gevallen moed willig zo gemaakt en afgeleverd worden. „De meeste nieuwe auto’s, schrijfthij In drie jaar, tussen september 1966 en december 1969, werden de Amerikaanse auto-industrieën na verschillende consu mentenacties gedwongen bijna 13 miljoen auto’s, of ongeveer 38 percent van de to tale productie, terug te nemen voor in specties en reparatie van gevaarlijke man kementen. Maar zelfs deze inspecties had den vaak niets om het lijf. Nader ci teert gegevens waaruit blijkt dat in wezen niet meer dan een gemiddelde van 69 per cent van deze teruggenomen auto’s inder daad werd geïnspecteerd. De ergernis van gedupeerde eigenaars leidde vaak tot bijna komische acties. Een hunner parkeerde zijn defecte auto tegen over de showroom van de dealer met een bord: „Deze auto was ondeugdelijk bij Ofschoon de weduwe en de beide doch ters van de oprichter der vijfde republiek de verantwoordelijkheid van de publikatie memoire-deel vrijwel had doodgezwegen. En omdat de fabrikanten weten dat hun concurrenten net zulke slechte produk- ten af leveren, zegt Nader, doet het hun weinig wanneer iemand schrijft dat hij nooit meer een Ford of een Chevrolet zal kopen. „Op deze manier hebben de fabri kanten niéts van hun concurrent te vrezen, want ze weten dat ze door hun onderlinge monopolie door kunnen gaan met het uit wisselen van ontevreden afnemers”. Het is een portret geworden waarvoor de generaal zijn pen in twee verschillende inktpotten gedoopt lijkt te hebben, waar van de één met rancune was gevuld. Op het eerste oog verstrekt de generaal zijn vroegere rechterhand een brevet van trouw en ook van competentie, maar bij nadere lezing neemt de schrijver in tussenwerp sels, reserves en dubbele bodem-formules toch weer heel wat van die aanvankelijke waarderingen terug. Zijn intelligentie en zijn cultuur stellen hem (Pompidou) in staat, zo signaleert De Gaulle in gemeen schap met de hoogste denkbeelden te ver keren. Niettemin, zo vervolgt hij, voelt Pompi dou zich door zijn natuur vooral wel tot de praktijk der dingen (lees: de platvloerse politiek) aangetrokken. Wat De Gaulle Pompidou dus aan erkenning in de eerste zin hoogmoedig schenkt, wordt zo in de volgende alinea met de andere hand weer goeddeels teruggenomen. Even later krijgt leerling Pompidou van zijn leermeester De Gaulle te horen dat hij een neiging ver toont tot zwijgzame voorzichtigheid (lees: „gebrek aan durf”) en dat, toen hij hem als premier naar voren schoof, een nieuwe ling was op het politieke forum. Gelukkig voor de debutant Pompidou kon hij aan de hoge top van de staat altijd, zo verneemt de lezer verder, op een krachtige en vriendschappelijke steun en op de mede- HET IS BEKEND dat de staatsman als schrijver altijd een zwaar gevecht met de engel van zijn inspiratie moest voeren en gewend was tot op het allerlaatste moment soms nog veel In zijn manuscripten te ver anderen. Literair gesproken vindt men in deze nagelaten pagina’s weer de klassieke zinsbouw en de statige stijl terug die de lezer zich uit alle geschriften en redevoe ringen van De Gaulle herinnert. Daarentegen contrasteert de haast ver blindende agressiviteit waarmee de illu stere auteur de pers, de televisie, de vak verenigingen en bovenal natuurlijk de po litieke partijen te lijf gaat sterk met de veel serenere toon die het vorige deel van zijn memoires nog beheerste. (Van onze redactie in Wenen) BELGRADO Het bezoek van presi dent Tito aan Italië, sinds meer dan een jaar voorbereid en in december j.I. op het laatste nippertje afgezegd, zal vandaag van stapel lopen, als tenminste niet opnieuw een onbedachte opmerking roet in het eten gooit. Op 9 december, één dag voor de ge plande aankomst van de Joegoslavische president, had de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Moro verklaard, dat hij bij de onderhandeingen met Tito op „de legitieme nationale rechten van Italië zou staan”. Deze opmerking, die ook in de directe omgeving van Moro later als een slip van de tong werd uitgelegd, sloeg op de onopgehelderde juridische situatie van de stad Triëst. Een dag tevoren hadden neofascisten op een Joegoslavisch restaurant in Triëst een bomaanslag gepleegd om tegen het bezoek van Tito te demonstreren en hadden onge veer duizend mensen een protestmars ge houden naar het bureau van de Italiaanse Socialistische Partij. Alles bij elkaar waren deze bruskeringen voor Tito voldoende om zijn reis af te zeg gen, waarbij het broeiende conflict tussen de verschillende minderheden in eigen land vermoedelijk evenzeer een rol heeft gespeeld. HAARLEM. SPAARNE 65. TEL.(023) 31 93 73 GEOPEND: ELKE DAG 9.00 TOT 6.00 UUR. OOK ZATERDAGS Hij gaat Verder: „Hoewel de meeste auto's met het jaar ingewikkelder worden, is er geen enkel excuus voor het afleve ren van modellen die slecht ontworpen en zelfs gevaarlijk zijn, die nauwelijks zijn gecontroleerd, en absoluut niet getest zijn op de weg auto’s die niet te repareren zijn wanneer er iets aan blijkt te man keren.” AMSTERDAM. Op het terrein van een carbidfabriék in Amsterdam-Noord hebben woensdagmiddag drie arbeiders ernstige brandwonden opgelopen toen een carbidoven, die zij wilden openen, ontplofte. Zij zijn in een ziekenhuis op genomen. De ontploffing is te wijten aan het afspringen van een waterkoelings- slang op de eerste etage van de oven. Ten tijde van de explosie stonden de slachtoffers voor de oven. Trouw plannen makers AMSTERDAM, WETERINGSCHANS 84a TEL, (020) 6 35 10 DEN HAAG, STATIONSWEG 102, k TEL.(070) 63 08 59 DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft een commissie benoemd voor onderzoek in verband met de problemen die zich bjj de Willem Arntszhoeve in Den Dolder hebben voorgedaan. In deze commissie zullen een aantal deskundigen worden benoemd. Voorzitter is prof. dr. N. Speijer in Leiden. Dr. Kruisinga heeft verzocht hem zo spoedig mogelijk te willen rapporteren over de gang van zaken bij de Willem Arntszhoeve, die de laatste tijd nogal in de publiciteit is gekomen. Als laatste postume ezelstrap krijgt het huidige staatshoofd van zijn voorganger uit het graf dan ook nog de verzekering mee dat hjj hem beslist geen zes jaren op zjjn hoge post had gelaten als de zeer bij zondere politieke omstandigheden hem niet tot die handhaving hadden verplicht. In het historische duel, tussen De Gaulle en Pompidou, waarover sinds jaren, zoals men weet, zoveel en zelfs een heel boek geschreven was, is dit portret dat zo dui delijk vooral wel tussen de regels gelezen wil worden nu derhalve de laatste degen- steek of beter sabelhauw geweest. De Gaulle heeft in de eenzaamheid van zijn werkkamer zijn hart kort voor zijn dood dus toch nog eens kunnen luchten, maar van de kant van zijn nabestaanden was het misschien ridderlijker geweest het manuscript met deze posthume aanval on gedrukt te laten. Want tenslotte kan het slachtoffer dat model staat voor dit dubbel hartige portret zich om meerdere redenen nu moeilijk meer verdedigen. Dit leidt men in welingelichte kringen in de Spaanse hoofdstad af na het eerste of ficiële bezoek dat twee Madrileense top functionarissen aan Moskou brachten. Jo- sé-Luis Ceron, directeur-generaal van In ternationale handelsbetrekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en San ta Maria, directeur-generaal van Handels politiek van het ministerie van Handel, zijn onlangs naar de Russische hoofdstad gereisd. Officieel voerden zij „voorafgaan de gesprekken over een mogelijke uitbrei ding van de handelsbetrekkingen” tussen beide landen. Over dit onderwerp zijn al sinds 1969 contacten gaande In datzelfde jaar kocht Spanje voor 1470 miljoen peseta’s Russische produkten en verkocht ter waarde van 318 miljoen pe seta’s. In 1970 kwam de balans iets minder uit het lood en kocht Spanje voor 681 mil joen, terwijl voor 318 miljoen peseta’s werd verkocht. Een dergelijke onevenwich tige uitwisseling, vooral als er geen ver dere economische of financiële betrekkin gen bestaan om het geldverkeer te verge makkelijken, maakt een handelsovereen komst wel noodzakelijk. Bovendien hebben beide landen al via hun respectievelijke ambassades te Parijs een overeenkomst getekend om hun koop vaardijvloot wederzijdse steun te verlenen. Langs diezelfde weg onderhouden beide landen ook al een handjevol officiële ver tegenwoordigers in hun wederzijdse hoofd steden. Verder hebben hun staatspersbu- reaus, Tass en EFE, correspondenten uit gewisseld. Het is echter opvallend dat het Krem lin nu al voor die paar scheepvaartexperts een gebouw van vijf verdiepingen in het centrum van Madrid optrekt. Madrid heeft verder diplomatieke betrekkingen hersteld (zij het alleen op consulair niveau) in ver scheidene satellietstaten in Oost-Europa. En de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Lopez Bravo, had op 26 december 1969 tijdens een tussenlanding een gesprek van verscheidene uren met de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken op het vliegveld van Moskou. Dit alles, samen met het feit dat Ceron bepaald niet alleen een handelsexpert is zoals zijn belangrijke rol in de afgelopen onderhandellngen tus sen Spanje en de EEG heeft aangetoond, versterkt de indruk dat Madrid naar een herstel van de diplomatieke betrekkingen met Moskou toewerkt. Een belangrijk deel van zijn studie is gewijd aan de „garantiebewijzen” die de eigenaar van een nieuwe auto zouden moe ten vrijwaren tegen fabrieksfouten, maar die hem in wezen ieder recht op aan spraak ontnemen. „Bijna ieder ander pro- dukt dat je koopt moet functioneren of het kan teruggeven worden, maar dat is niet het geval met auto’s,” aldus Nader. „Een van de redenen: het contract dat je tekent wanneer je een nieuwe auto be stelt, ontneemt je de meeste rechten en machten die je anders zou hebben..” Een van de voorbeelden die hij hiervan geeft, is een „geheime” brief die door de Che- vrolet-fabrieken op 5 december 1969 naar alle dealers werd gestuurd en waarin hun, gezien het grote aantal klachten dat bin nen was gekomen, werd aangeraden al leen reparaties onder garantie uit te voe ren wanneer de eigenaar zich ervan be wust was dat de gebreken van ernstige aard waren. Met andere woorden, zegt Nader, zo lang de eigenaar niet wist dat er levensgevaarlijke mankementen aan zijn auto waren, diende hij daar ook niet door de dealer op te worden gewezen (de brief is later, onder pressie, ingetrokken.) Het Amerikaanse woord voor een nieu we auto met ingebouwde defecten is „Le mon” citroen. „Citroenen”, schrijft Na der, „komen hoofdzakelijk in twee soor ten voor. De eerste soort is een auto met bekende gebreken, gebreken die een voortdurende bron van ellende zullen zijn voor de eigenaar. De tweede soort is ge vaarlijker, omdat de gebreken zo goed als niet ontdekt kunnen worden Het is zeldzaam dat de oorzaak van ongelukken ter plaatse goed wordt uitgezocht. De meeste ongelukken worden gewoonlijk gezien als fouten van de bestuurders en niet als mankementen aan de auto.” zjjn of slecht geïnspecteerd of helemaal niet door de dealers gecontroleerd (de dea lers moeten de auto rijklaar maken met een uitvoerige checklijst waar vrijwel nooit de hand aan wordt gehouden). In gewijden schatten dat minder dan 25 per cent van de vereiste controles worden uit gevoerd”. I Rtiton RO1354: een wasautomaat met een 1000-toeren trommel die uw was werkelijk stri jkdroog aflevert Ruton wasautomaten reeds v.a.f 718.—

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21