Rapport Amerikaanse Senaatscommissie OVER GRIEKS REGIME BankMees Hope nv Nieuw proces tegen jonge Duitse kindermoord ernaar VEROUDERDE PHANTOM GAAT FALENDE STARFIGHTER STRAKS VERVANGEN Gratis C.O.-test! Q VERNIETIGEND OORDEEL Hommage aan grote Spaanse schrijver 602 e Staatsloterij 1 Residentie-Orkest Dure interim-straaljager voor Duitse luchtmacht naar Luxemburg TOTAL Autopolikliniek Kent u de voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: „DE SPAARNESTAD” DONDERDAG 2 5 MAART 1971 BMH Arabische zaak Lange haren Funeste invloed FRIESE VARKENSMARKT 8-10 HAARLEM 24 maart 1971 T weede klasse Lading gaat schuiven; drie auto’s vernield (Van onze redacteur in Bonn) BONN Vier miljard mark zal de Bondsrepubliek ongeveer moeten be talen om een kloof in de uitrusting van haar luchtmacht te overbruggen. Na de mededeling van minister van Defensie Helmut Schmidt, dat voor de Luftwaffe gevechtsvliegtuigen van het type Phantom E-4 (F) worden gekocht, wordt in Bonn vernomen dat de prijs ongeveer tussen 16 en 18 mil joen mark per stuk zal liggen (8 mil joen duurder dan de Starfighter). Bonn zou ongeveer tweehonderd toe stellen bestellen. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL Het bronzen standbeeld van Harry Truman in Athene staat weer. De Amerikaanse oud-president is enige maanden van zijn sokkel geweest omdat een bom aanslag beschadigingen had aange richt. De stenen Truman is nu weer als nieuw, maar van een extra zware bewaking voorzien. Truman is de man van de Truman-leer uit 1947, die be helsde dat „Griekenland en Turkije met militaire en economische hulp voor het vrije westen behouden moes ten blijven”. Teleurgesteld ’s Maandags t/m 's zaterdags van 08.00—19.00 uur Kom naar de specialist f f f f I (Van onze redacteur in Bonn) nummer het ADVERTENTIE Het was verrassend, omdat de beslis sing werd genomen juist nu de regerings- plannen om met de uiterste zuinigheid toch hervormingen te kunnen uitvoeren Overleden. Professor Arne Jacobsen, de Deense architect, die onder meer het SAS-gebouw in Kopenhagen heeft ont worpen, is woensdagavond in de ouder dom van 69 jaar overleden. Termijnspaardeposito 53/<% bij een opzegtermijn van 6 maanden. Termijnspaardeposito óW/obij een opzegtermijn van 12 maanden. Termijnspaardeposito 7% 24 maanden vast. Op onze kantoren zal men u graag alle gewenste inlichtingen verstrekken. nummer nummer 008631 095958 043630 035216 085105 015676 007651 098019* 098019* 9 13 18 464 534 129* 012 8718* Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over februari ’71 bedroeg dit percentage 5%. Bovendien f 2.000, per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting f 500, daarna tenminste f. 100, per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer aantrekkelijke spaarrekeningen Spaardeposito: 4i/2% bij een opzegtermijn van 1 maand. RIJSBERGEN Woensdagmiddag is Rijsbergen een lading stalen balken niet in handen vielen van een communis tisch complot). De tot nu toe openbaar gemaakte pas sages van het rapport z(jn vernietigend voor het regime, voor de Amerikaanse ambassade en voor allen die hun hoop nog hadden gesteld op de befaamde „geleide lijke democratisering”. de Starfighter en de Fiat g-91. Uitgere kend toen minister Schmidt dinsdag zijn besluit bekendmaakte, stortten opnieuw twee eWstduitse Starfighters neer. De Luftwaffe heeft er in totaal zo’n 139 ver loren, waarbij 66 vliegers om het leven kwamen. in Rijsbergen een lading stalen balken van een vrachtwagen van een transportbedrijf uit De Meern gaan schuiven en op de weg gevallen. Daarbij zijn drie langs de weg geparkeerde auto’s tegen de huizen gedrukt en totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over eerstgenoemd land zei h(j in zijn toelichting: „Hulp is geboden, wil Grieken land als vr(je natie blijven bestaan. De regering van Griekenland is niet volmaakt. Geen regering is volmaakt. Eén van de voornaamste deugden van de democratie is echter dat haar tekortkomingen altijd zichtbaar z(jn en onder de democratische procedure aangeduid kunnen worden en verbeterd”. „De druk van het regime op de V.S. is veel succesvoller geweest dan de Ameri kaanse druk op Athene”, zo wordt o.m. gezegd. Naar aanleiding van het rapport zal nu in de Senaatscommissie een discussie wor den gehouden waarbij waarschijnlijk ook Tasca aanwezig zal moeten zijn. Een zo sterke kritiek op een al benoemde ambas sadeur is in de annalen van de Ameri kaanse geschiedenis zeldzaam en de mo gelijkheid dat hij zijn post zal behouden wordt vrij laag aangeslagen. De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Sisco heeft al iets van desavouering gelegd in zijn opmerking, „teleurgesteld te zijn dat er in Griekenland niet meer vor deringen zijn gemaakt op de weg naar parlementaire democratie” Vanzelfsprekend voelt het Amerikaanse ministerie van Defensie niets voor een verandering van de Amerikaanse houding jegens de zo trouw geachte NAVO-bond- genoot. Men zal daar schamper op het voorbeeld van het wèl democratische Tur kije .wijzen, waar Amerikanase mariniers in zee worden gegooid en Amerikaanse militairen van tijd tot tijd een aantal uren of dagen moeten doorbrengen in het on aangenaam gezelschap van gewapende maoïsten. Het rapport van Lowenstein en Moose wijst echter ook op een groeiend anti-Amerikanisme in Griekenland, met andere woorden: ook daar kunnen vroeg of laat zulke incidenten voorkomen. En of de Amerikanen er dan het leven zullen afbrengen zoals tot nu toe in Turkije DEN HAAG Het Residentie-Or kest concerteert zaterdag 27 maart voor het eerst in Luxemburg. Onder leiding van Willem van Otterloo wordt in het Nouveau Theater in de stad Luxemburg een programma gebracht met werken van Gabrieli, Brahms, Geminiani en Paga nini. Van de laatste wordt het vioolcon cert gespeeld met als solist Franco Gulli. Het concert maakt deel uit van de serie „Les soirées de Luxembourg” en heeft plaats in het kader van het Luxemburgs- Nederlands cultureel verdrag. brakis, Christos Sartzetakis, wachten nog op een massaproces voor de krijgsraad waarvan in het geheel niet bekend is wanneer het zal worden gehouden. Willekeur bleef ook verder hoogtjj vie ren. op een wat nederiger niveau b(j de razzia’s op jongelui met lange haren, waar geen geschreven wet of reglement tegen is maar die gewoon de irritatie hebben op gewekt van één of andere plaatselfjke houwdegen bij politie of marechaussee. In plaats van een gekozen parlement kwam er een adviserend „mini-parlement” dat niet in de grondwet voorkomt en waar van de zitting-verslagen het lachertje-bij- uitstek in de Atheense dagbladen vormen. De staat van beleg woedt onverkort en heeft in lengte alle historische records ge slagen: Papadopoulos kwam aan het eind van 1970 even zeggen dat de noodtoestand ook dit laar zal voortduren. Dit alles moge aan Trumans standbeeld voorbijgegaan zijn, het is niet aan de aan dacht ontsnapt van twee Amerikaanse ambtenaren, Lowestein en Mobse. die énige weken geleden een onderzoek moesten in stellen naar de toestand in Griekenland in opdracht van senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenland se Betrekkingen en als zodanig de man die na Max van der Stoel de slechtste naam heeft bij de Griekse kolonels. Het was een merkwaardig bezoek, om dat zij ook de Amerikaanse ambassade in hun onderzoek moesten betrekken. Zo doende hebben zij noch met ambassadeur Tasca, noch met kopstukken van het re gime veel beleefdheden uitgewisseld, in tegendeel. Behalve met figuren uit het zakenleven hebben zij uitvoerige contacten gehad met tegenstanders van het regime van rechts tot gematigd links (voorzover niet ge vangen). Tijdens hun werkzaamheden, tot en met het vertrek van het vliegveld, zijn zij voortdurend geschaduwd, zo blijkt uit hun pas ingediend rapport. (Allicht, zo schrijft het junta-gezinde dagblad „Estia,” wij moesten hen beschermen, opdat zij In Griekenland gaan nu hardnekkige geruchten dat zoal niet het Pentagon, dan toch de Amerikaanse regering en zelfs de CIA hun houding tegenover de junta aan het wijzigen zjjn. Zij zouden, behalve voor het groeiend anti-Amerikanisme onder „het denkend deel der natie”, ook oog hebben gekregen voor de neiging bij het regime zelf, zich wat onafhankelijker op te stellen. Op eco nomisch en commercieel terrein gaat dit bewind verder in zijn toenadering tot com munistische landen dan enige eerdere regering en dat dit niet tot zuiver econo mische aspecten beperkt blijft blijkt bij voorbeeld uit het feit dat dezer dagen voor het eerst van Griekse zijde de term „Duitse Volksrepubliek" werd gebruikt, voor Oost-Duitsland. Vice-premier Pattakos bezoekt landen als Egypte en Libië en verklaart dat „de Griekse regering de Arabische zaak vol ledig steunt”. De junta-gezinde pers heeft anderzijds op de jongste Amerikaanse activiteiten gereageerd met opmerkingen als „Wij willen wel vrienden en bond genoten, géén voogden” en „de revolutie zal haar werk voortzetten, mét of zonder de steun van Amerika”. De afwezigheid van Truman uit het Atheense stadsbeeld deze winter was van een verpletterende symboliek. Juist de aanslag op zijn standbeeld leidde een maandenlange arrestatiegolf in. En juist deze arrestatiegolf bewees dat er nog geen sprake is van een „geleidelijke terugkeér naar een constitutioneel bewind” waarvan de regering-Nixon in september had’ ge waagd om haar hervatting van zware- wapenhulp aan Papadopoulos c.s. te recht vaardigen. Want tegen geen van de naar schatting 160 opgepakte figuren werd bin nen 72 uur een aanklacht opgesteld, zoals het met veel ophef in gebruik gestelde artikel tien van de nieuwe grondwet voor schrijft. Ze werden allen, zoals dat in een politie staat hoort, voor dag en dauw van hun bed gelicht en zonder met een advocaat in verbinding te kunnen treden, dagen, soms wekenlang verhoord op het nieuwe centrum van de militaire politie, (vlakbij Hilton^ de Amerikaanse ambassade en Trumans sokkel) alvorens in een door de militaire politie beheerste vleugel van de Korydallos-gevangenis te worden gegooid.. Jürgen Bartsch werd op 15 december 1967 in Wuppertal veroordeeld. Op 15-ja- rige leeftijd had hij een 9-jarige jongen beestachtig vermoord. Hij was 19 jaar toen hij voor de vierde keer een jonge tje elf jaar oud deze keer doodde en seksueel misbruikte. Sinds het vonnis werd uitgesproken heeft zich echter zowel in het strafrecht als rond Jürgen Bartsch een ingrijpende ontwikkeling voorgedaan. De geschiede nis van een als sterk verwaarloosd, ge adopteerd kind opgegroeide Jürgen Bartsch kreeg mede door journalistieke navorsingen nieuwe dimensies. een deviezenovereenkomst met Washing ton te komen. Bonn zou zo zijn vergoe ding voor de stationeringskosten der Ame rikaanse troepen in Duitsland die juist onderwerp van onderhandelingen zijn gedeeltelijk kunnen voldoen. BONN. Dreiging met moord, ernsti ge beledigingen en de beschuldiging dat de Westduitse justitie nu zelf een zware misdaad begaat, begeleiden een proces waarin een al tot vier maal levenslang veroordeelde kindermoordenaar voor de tweede keer terechtstaat. Te verwach- Enkele tientallen werden na een paar maanden vrijgelaten „wegens gebrek aan bewijs” maar de meesten, onder wie als bekendste de in de tilm „Z” uitgebeelde rechter van instructie van de zaak-Lam- hebben geld bijeengebracht om de molens in de Campo de Criptana provincie Ciudad Real, midden Span je) te laten restaureren. Dit ter ere van Miguel de Cervantes, die door de windmolens werd geïnspireerd bij het schrijven van het hoofdstuk over Don Quichot in zijn strijd tegen de reuzen. volop in discussie zijn. Bovendien was men, naar het oordeel van politici der oppositie, nog niet uitgesproken over de mogelijkheid de kloof tot 1980 op te vul len met een verbeterde versie van de Starfighter. Dat laatste klinkt uiterst ongeloofwaar dig, zeker omdat de verouderde huidige serie zowel door mankementen als door nervositeit van de aan de Starfighter twij felende vliegers neerstort en zo tot dusver 66 levens eiste. Maar aan de montage van de Starfighters heeft de Beierse vliegtuigindustrie de afgelopen jaren mil joenen verdiend. De bewapenings lobby, die nu een nederlaag incasseert, boekte in 1968 haar laatste succes, toen ze de Bondsdagcommissie voor defensie ertoe bracht nog vijftig Starfighters te laten bouwen, ondanks de toen al grote kritiek op de ongeluksvogel. Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213; Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040. Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. Mede door de veranderde opvattingen over het strafrecht kwam later de vraag aan de orde waarom de rechters zo wei nig rekening hebben gehouden met de gespletenheid van de correct optreden de, intelligente Bartsch, die als volledig toerekeningsvatbaar was veroordeeld. Waarom werd een jonge moordenaar tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, terwijl een juist ingevoerd jeugd strafrecht andere mogelijkheden bood en de Bondsrepubliek bovendien twee speciale inrichtingen bezit waarin sek suele misdadigers onder medisch toe zicht staan? Voorts is er (gevolg van medische ont wikkelingen en vooral van de toenemen de invloed der psychiatrie) tegenwoor dig wettelijk de mogelijkheid een delin quent chirurgisch te helpen als hij ten minste 25 jaar oud is en er vrijwillig toe besluit. Bartsch’ advocaat hoopt nu te bereiken dat het vonnis, dankzij jeugdstrafrecht, tot tien jaar beperkt zal blijven (Bartsch zit al vijf jaar in de gevangenis), waarna de jongen in een medische inrichting zal moeten wor den opgenomen en een hersenoperatie zou kunnen ondergaan. Jongelui, die indertijd met Bartsch in een rooms-katholiek tehuis verbleven (een van hen die als getuige optreedt is met moord bedreigd), hebben uitvoerig geschilderd welke een funeste invloed een sadistische, homofiele priester heeft gehad. i eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op De peperdure aankoop heeft in de Bondsrepubliek grote belangstelling. De Phantom zal dienst doen als opvolger van ten is dat de moordenaar, dankzij het jeugdstrafrecht tot ten hoogste tien jaar wordt veroordeeld. Daarna zou een hersenoperatie het wellicht mogelijk maken dat de nu 24- jarige Jürgen Bartsch als genezen weer in de maatschappij wordt opgenomen. Daar komt nog bij dat een beproefde versie van de Phantom reeds als ver kenningsvliegtuig voor de Luftwaffe is gekocht, zodat de band met de fabrikant. McDonnel-Douglas, bestaat. De fabrikant is bovendien slechts tot 31 maart gebon den aan een prijsaanbod. De kans dat aarzelen Bonn duur komt te staan, heeft het ministerie van Defensie ertoe ge bracht noga] verrassend Ie beslissen Prijzen van zijn gevallen op nummers eindigende op „p nummers 50.— zijn gevallen op nummers eindigende op De Phantom zal waarschijnlijk in 1974 in dienst worden genomen en Westduits- lands sterkste luchtwapen zijn tot in (naar men hoopt) 1980 de veelbesproken Brits-Westduits-Italiaanse Panavia 200 MRCA) Kan worden ingeschakeld. De Phantom gaat door voor een van de beste gevechtsvliegtuigen die thans het lucht ruim doorklieven, maar eenmaa’ in West duitse dienst zal het toestel tien jaar oud en dus eigenlijk verouderd zijn. Dat het Amerikaanse vliegtuig niette min wordt besteld, zou mede verband houden met de mogelijkheid die de Bonds republiek op deze manier heeft om tot LET WEL: Op eindcijfers 129 is tevens een prijs van 15. gevallen; op eindcijfers 8718 is tevens een prijs van ƒ50. gevallen; op nr. 098019 is tevens sen prijs van 15.ge vallen. in de serie H op het éummer én de troostprijs van 2.000.op nummer van elk van de andere series. f f f f 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van t 2.000.— is gevallen op het nummer f 2.000.is gevallen óp het nummer f 2.000.is gevallen op het 2.000.is gevallen op het 2.000.is gevallen op het nummer De prijs van 5.000.is gevallen op het 50.000.is gevallen op het nummer De extra-prijs van ƒ100.000 is gevallen 15.— 50.zijn gevallen op en -II- 100.— 100:— zijn gevallen op nummers eindigende op 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 400.— zijn gevallen op nummers eindigende op Enige Latijns-Amerikaanse landen ji

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23