BLANKENBURG RIJP Stein: Hoop die wij veertien dagen koesterden grote grap OP AJAX-DEFENSIE TANDEN STUK CELTIC BEET Panathinaikos eerste Griekse club halve finales (0-0) m - 285,00 145,00 TENNISGURSUS 1971 SPOR' DONDERDAG 25 MAART 1971 r 2ifcCa*, A tletico Onze nieuwe VOORJAARS- KOLLEKTIE KOSTUUMS weer mooier dan ooit NERGENS ZO GOEDKOOP! KEUZE UIT 500 TAFELS CASH EN CARRY MARMERSHOP (Van onze sportredactie) Billy McNeil was een van de eersten om doelman Heinz Stuy te feliciteren. Links Vic Davidson. Achter Stuy Van Dijk. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE toeterende automobilisten ADVERTENTIE ADVERTENTIE géén 345.00, maar deze week ONYX TAFEL 120 x 50 modern (haast u) Zien is kopen - Vrfl entree Het enige doelpunt dat Celtic gister avond scoorde. „De vlo” Jimmy John stone schuift de bal onder Stuy door. prijzen van 119,tot 298, kolberts van 78,tot 119, pantalons van 29,90 tot 65, Terlenka regenjassen van 69,tot 149, Gen. Cronjéstraat 1a-1b telefoon 25 33 34 kleermakers sinds 1830 Ajax dan moet je overal rekening mee houden.” Rode Ster heeft weinig moeite gehad om voor 75.000 toeschouwers Carl Zeiss Jena te bedwingen. De Oostduitsers waren ge handicapt door het ontbreken van Strempel en Peter Ducke, die in de eerste wedstrijd een waarschuwing kregen en geschorst werden. Bij Rode Ster speelde international Djajic en Antoniewic om dezelfde reden niet mee. Rode Ster was van het begin oppermach tig. In de 14e minuut benutte Djoric een strafschop en Filipovic verhoogde na een half uur de voorsprong. Na rust scoorden Ociewic (47e minuut) en uitblinker Karasi (79e minuut). De uitstekende Oostduitse doelman Grapenthin voorkwam nog enkele treffers. GERONA De Franse wielrenner Ray mond Poulidor heeft ook na de woensdag verreden, uit twee gedeelten bestaande, vierde etappe van de Ronde van Catalo- nië, de leiding in het algemeen klassement nog in handen. Het eerste gedeelte van de vierde etappe, een rit van Malgrat Del Mar naar Gerona over 109 kilometer, leverde een overwinning op voor Poulidors land genoot Raymond Riotte. De Deen Leif Mortensen won het tweede gedeelte. Hij legde de 100 kilometer van Gerona naar Manlieu het snelst af. Dat -moest met vijf geblesseerde spelers naar Griekenland. Als je dan geen goede reserves hebt dan ben je al half verslagen voordat je aan de wedstrijd begint.” GLASGOW Op het ogenblik dat het voor Celtic allemaal definitief was afge lopen, op dat moment voelde een merkwaardig opgewekte Jock Stein er nog maar weinig voor om nog langer toneel te spelen. Ruiterlijk erkende de Celtic-coach: „Je kunt het je niet permitteren om tegen een zo goede ploeg als Ajax in Amsterdam drie doelpunten te verspelen. Daar is het elftal veel te uitgekiend voor. De hoop op een wonder die wij veertien dagen hebben gekoesterd was eigenlijk één grote grap. Ajax is een veel te geroutineerde eenheid om een dergelijke voorsprong nog uit handen te geven”. De wedstrijd ontwikkelde zich zo volgens de wensen van Celtic dat de vraag zich opdrong hoe het eigenlijk gunstiger voor de mensen uit Glasgow had kunnen lopen. Stein kreeg zijn snelle openingstreffer, Stein zag zijn strijdwijze die uit één grote serie aanvallen bestond volgens plan uitgevoerd, maar toch bleef een vooral individueel voortreffelijk Ajax zo sterk overeind dat zelfs na die ongelukkige 10 voor geen grote moeilijkheden hoefde te worden gevreesd. en Hood verving door Lennox en David son, kwam Blankenburg geen moment in moeilijkheden. Samen met Nico Rijnders vormde hij een duo dat zich vooral in het afnemen van de bal erg sterk toonde. Het brengt Blankenburg tot de conclusie: t „Celtic is met die 1-0 nog goed wegge komen. Als het na het afsluiten van de eerste helft 2-1 of zelfs 3-1 was geweest, dan had het nog niets te klagen gehad. Celtic is mij overigens erg tegengevallen. Wij hadden een enorme heksenketel ver wacht. Maar het is allemaal erg meege- valen. Vooral tactisch speelde Celtic erg dom vind ik.” Bijna kwam Panathinaikos nog óp winst uit, maar een schot van Domazos raakte buiten bereik van doelman Rankin de paal, vlak voor het eindsignaal van de Franse scheidsrechter Helier. Voortdurend zorgden voor een hels kabaal. Staan er drastische veranderingen bij Celtic op stapel? PRACHT MARMEREN SALONTAFEL met zeldzaam mooi onderstel1 Ik wens Ajax veel succes. Het zou ook wel aardig zijn voor ons als Ajax die Europa-cup zou winnen.” Daar was een Velibor Vasovic, de Joe goslaaf die aan het einde van het seizoen bij Ajax vertrekt, waarover Jock Stein na afloop bewonderend opmerkte: „Daar kan Ajax in het verdere verloop van het Europa-cuptoemooi nog veel plezier aan beleven. Hij is voor mij de grootste orga nisator uit die Ajax-verdediging, die ik vanavond bepaald sterk vond spelen. Weer bjj SCHOTERWEK 41 - HAARLEM - TELEFOON 316230 Geopend van 1.00 tot 17.30 - zaterdags van 10.00 tot 17.30 Reeds na tien minuten stond Atletico Madrid op veilig tegen Legia Warschau, toen Salcedo zijn club de leiding gaf. Ufar- te dribbelde twee Poolse verdedigers voor bij aan de rechterkant van het strafschop gebied en gaf een goede pass aan Salcedo, die al in de eerste minuut voor de gebles seerde Oroczo was ingevallen. Salcedo schoot raak van ongeveer twaalf meter. Toch kwamen de Polen terug. In de 25e minuut was het 1-1 door Pieszko en zeven minuten na de rust had Legia weer uitzicht gekregen op een plaats bij de laatste vier door een treffer van Stachurski. Maar ondanks de stormachtige toejuichingen van de 35.00(1 toeschouwers slaagden de Polen er niet In de beslissende „drie” te forceren. In de Spaanse verdediging speel de vooral Calleja een overheersende en rustgevende rol. BELGRADO Rode Ster Belgrado heeft woensdag op eigen terrein de tweede wed strijd tegen Carl Zeiss Jena (ODI) met 4-0 gewonnen Daar de Joegoslaviërs de uit wedstrijd veertien dagen geleden slechts met 2-3 verloren, plaatsten zij zich ruim schoots voor de halve finales. Bij rust stond is gerijpt tot een formatie die toch zeker als een van de grootste kanshebbers moet worden beschouwd voor het winnen van de Europa-cup. Het raakte geen moment in paniek. Integendeel. Het was in staat om Celtic onmiddellijk haarscherp aan te tonen dat het op zijn tellen moest passen en geen voorbarige illusies mocht trekken uit dit vroege succes. Dat ging dan ook weer via Johan Cruijff die gisteravond niet die glansrol kon prolongeren die hij in Amsterdam zichzelf had toebedeeld die al na tien seconden op een uiterst grove manier door Brogan in de grond werd geboord. Het werd zelfs zo gortig dat Cruijff als hij een man gepasseerd had door een tweede speler, vooral Mc Neill viel daarmee nog eens op in nega tieve zin, genadeloos met de hardste over tredingen onreglementair werd gestopt. Cruijff had een bijzonder moeilijke avond, die hij na de moeilijke omstandig heden in aanmerking genomen, uitste kend doorbracht. Het was duidelijk dat Stein David Hay (die buiten het veld zo’n vriendelijke jongen is dat het moeilijk te begrijpen valt dat hij zulke grove overtre dingen begaat) de opdracht had gegeven om Cruijff ten koste van alles af te stop pen, waarbij de Celtic-coach geen grotere woede bij Hay kon opwekken door hem te herinneren aan Amsterdam, waar de international geblameerd werd op een manier zoals hij in zijn indrukwekkende voetbalcarrière nog niet had meegemaakt. Cruijff: „Wat dat betreft, was het net Trnava. Ze probeerden mij met alle mo gelijke middelen af te stoppen. Het begon al voordat ze het veld hadden betreden. In de gang en op de trappen. Er werd gescholden en er werden dreigementen geuit. Voordat er werd afgetrapt, wist ik al wat ik kon verwachten.” Ondanks het feit dat Cruyff af en toe toch wel geïmponeerd leek door de bik kelharde charges van Celtic was hij op nieuw in staat om met Keizer (die een keer een vuistslag van de verbitterde John Hughes kreeg te incasseren) enkele individuele acties te demonstreren die een klasse verrieden waar Celtic verder van af schijnt dan ooit. „Het speelde precies zoals Rinus Michels had verwacht”, ver telde Barry Hulshoff later. Michels daar over: „Wat Celtic in zo’il wedstrijd uit haalt is verschrikkelijk. Het is bikkel hard. Je kunt je spelers daar tevoren wel voor waarschuwen, maar het is in een wedstrijd toch weer anders. Ze spelen in licht gewicht, normaal gewicht, Terlenka, Trevira of zuiver scheerwol met onze bekende kleermakersservice Blankenburg doorstond de moeilijke test met bijzonder veel glans. De manier waarop hij routinier Bertie Auld uitscha kelde en daarbij enkele keren in staat was om naast zijn zware verdedigende arbeid het inzicht te demonstreren om met enkele bijzonder intelligente passes voetballers als Cruyff, Keizer (Michels: „over Pietje ben ik erg tevreden”) en Suurbier de ruimte in te sturen verried tegen een furieus aanvallend Celtic, ten slotte het punt dat de club heeft groot gemaakt, en wat heeft geleid tot de in drukwekkende internationale successen, grote klasse. Vooral ook in de tweede helft, toen Stein met 5 spitsen ging spelen en Auld Stein: „Wij moeten eerst zorgen dat we kampioen van Schotland worden. Dat is het voornaamste. Daarna zullen wij ons weer bezinnen wat wij moeten doen om En Michels: „Ook al heeft Blankenburg dan nog maar betrekkelijk weinig bij ons gespeeld, dat neemt niet weg dat ik toch wel een bepaalde indruk over zijh capa citeiten had. Hij traint nu al weer enkele maanden met ons en dan krijg je wel een bepaalde impressie van een speler die er in de wedstrijd meestal ook wel uit komt.” GLASGOW. Dat Rinus Michels zo langzamerhand de constellatie voor het bedrijven van Europees topvoetbal be reikt heeft die hem al enkele jaren voor ogen staat, wordt wellicht het duidelijkst geaccentueerd in Horst Blankenburg. De Westduitser, die er nog niet in geslaagd is om een vaste plaats in Ajax’ top elf te claimen, werd zeer verrassend ingezet voor Sjaak Swart. Het lijkt op het eerste gezicht een enorm risico. Maar de ma nier waarop Michels zich afgelopen zon dag na afloop van. SpartaAjax over Blankenburg uitliet was al een indicatie \dat hij hem zo langzamerhand rijp achtte voor het grotere werk. i Toch resteert de curiositeit dat een man met zo weinig Europa-cupervaring juist tegen Celtic werd ingezet. Blankenburg legt uit: „Toen ik in Troon voor het eerst hoorde dat ik mee zou spelen, was het een enorme verrassing voor mij. Ook aan de reacties van verschillende spelers kon ik merken dat men het niet verwachtte. Zenuwachtig ben ik niet geweest. Als je deel uitmaakt van een selectie als die bij beeld in de tweede minuut, toen een pass van Cruyff hem zo verraste, dat Suurbier er al met de bal vandoor was, toen hij nog moest starten. Het uitlopen van Wil liams kon nog net erger voorkomen. Er waren echter meer momenten (met als hoogtepunt het schot van Mühren op de paal na een schitterend hakje van Cruyff) die aantoonden dat Celtic bepaald niet te overmoedig diende te worden. Daar was een grandioze Piet Keizer, die werkend als een paard de bikkelharde acties van Hay genadeloos afstrafte door hem luttele seconden later evident te declasseren. De kansen van Ajax in aanmerking genomen, is Celtic derhalve nog goed weggekomen. De Amsterdammers hadden met een beetje geluk het duel al in de eerste pe riode kunnen beslissen. Het viel tenslotte na de waarschuwin gen van vooral Rinus Michels voor Ajax enorm mee. De enige schade bestond uit een schlemielig doelpunt van Johnstone dat door Barry Hulshoff na afloop als een „weggevertje” zou worden gekwali ficeerd. Stuy de enige die zich in het tumultueuze beginoffensief bepaald ner veus toonde en ook in de tweede helft enkele keren finaal miskleunde werd er door zijn ploeggenoten woedend op aan gekeken. Hij aarzelde om de mislukte omhaalbal van Vasovic (Stein: „Dat was voor mij de beste man van het veld”) met een uitlooppoging te corrigeren. Johnstone kon de bal op een vrij onnozele manier het doel in lopen. Maar juist na dat half uur toonde Ajax aan dat het door het Europa-cup-voetbal uit het verleden Buitenbanen/binnenbanen voor gevorderden en beginner# inclusief 15 lessen. Door onze unieke LUCHTHAL op het PIM MULIER SPORTPARK kunnen regen en wind geen spelbrekers meer zijn. JEUGDTENNIS voor alle leden tot en met 18 jaar, 1 vaste lesmiddag plus 2 middagen VRIJ SPELEN. Uw inschrijving voor een buiten- plus een binnenbaan garandeert U tennissen onder alle weersomstandigheden. Er kan getennist worden tot 24.00 uur. Inlichtingen: TENNISHAL PIM MULIER SPORTPARK (Honkbalstadion) Haarlem Telefoon 0 23 - 26 72 20 Correspondentieadres: De Carpentierlaan 30 te Haarlem Na afloop van de wedstrijd verdrongen zich vele Grieken in de straten van Athene, die him vreugde duidelijk lieten blijken. Rode Ster met 2-0 voor. een spel dat moeilijk valt te analyseren. Deze mensen proberen je gewoon te overrompelen, waarbij alles om een te genstander uit te schakelen geoorloofd is.” De grootste misrekening van Celtic moet echter worden gezocht in het feit dat het er niet in slaagde om de spitsen Cruyff en Keizer te isoleren. Wallace en Lennox waren in Amsterdam twee uiterst eenzame figuren en de voornaamste re den dat Celtic daar niet aan scoren toe kwam. Stein had voor Glasgow min of meer hetzelfde recept uitgedokterd voor Ajax.'Des te schrijnender was het dat zijn berekeningen niet helemaal uitkwa men. Frustrerend moet vooral ook Willem Suurbier gewerkt hebben, die met zijn counteren met de bal sneller was dan Gemell zonder het leer, om vervolgens toch weer uiterst snel en soepel naar de verdediging te glijden om daar als het nodig was te assisteren. Resteerde alleen de rossige kabouter Jimmy Johnstone. De jarige Ruud Krol (23 jaar) had het er in het met 120.000 toeschouwers gevuld Hampden Park aan merkelijk moeilijker mee dan 14 dagen geleden in Amsterdam. Johnstone kon vooral die eerste helft heel wat aan mu nitie aandragen om Hood, Wallace en Hughes te laten proberen de Ajax-vesting op te blazen. Krol: „Voor de rust kreeg ik maar weinig vat op hem. Hij is ook zo licht. Als je mandekliing tegen hem speelt dan kun je hem alleen maar houden door een overtreding te begaan. Dat betekende iedere keer weer een vrije trap. Dat heeft geen gevolgen gehad, omdat vooral Barry in het centrum lekker heeft kunnen spe len met al die hoge voorzetten, maar je loopt toch het risico dat er een keer iets misgaat. Als je Johnstone echter een beetje de ruimte geeft, dan is hij ook weg voordat je het weet. Kortom, het was vooral in het begin e rg moeilijk. De tweede helft heb ik ervoor gezorgd dat hij minder aan de bal kon komen. Misschien geloofde Johnstone er ook niet zo meer in. Celtic liep op een gegeven moment verschrikkelijk tegen elkaar te praten. Ze maakten elkaar de vreselijkste ver wijten.” aan de Europese top te komen.” Was hij verrast door Michels’ tactiek met Suurbier? s „Nee, zoiets moet je incalculeren. Ajax is een elftal met veel mogelijkheden. Dan kun je verwachten dat een trainer als Michels tactische grapjes uithaalt.” De enige dissonant bij Ajax bestond uit het feit dat de Italiaanse arbiter Lobello, die zich bij bepaalde beslissingen (vooral het uitklappen van de buitenspelval bij Ajax had hij niet altijd door) erg inert toonde, Johan Neeskens noteerde. De Ita liaan interpreteerde een blessure van Jo han Neeskens, die buiten het veld lag maar snel weer binnen de lijnen sprintte toen hij zag dat Lobello het spel weer wilde hervatten, als tijd rekken. De Ita liaan die van een sportieve wedstrijd sprak, zou er geen melding van maken 1 bij de Europese Voetal Unie, zodat het voor de Ajacied geen gevolgen zal heb ben. Het was voor Michels nauwelijks een punt: „Ik vond Lobello uitstekend fluiten. Dat hij het spel herhaaldelijk on derbrak was goed gezien want als je dit gevecht door had laten gaan dan was het een veldslag geworden.” De Ajax-trainer toonde zich overigens erg geïnteresseerd in de overige kandida ten die zijn overgebleven voor de strijd om de Europa-cup I. „Mijn voorkeur gaat uit naar Rode Ster Belgrado of Panathi naikos. Zwakke ploegen zijn er echter niet meer. Het wordt allemaal even moeilijk. Ik speel alleen liever niet tegen Atletico Madrid.” MARC SERNé De strategie die Michels had uitgestip peld, was overigens merkwaardig genoeg en tekenend voor de uitgebalanceerde eenheid die Ajax momenteel vormt. Sjaak Swart was buiten het elftal gelaten. Juist hij die in dit duel leek voorbestemd om zich opnieuw te presenteren als een ver dedigende kracht van waarde. Dg Duitser Horst Blankenburg verving hem op meer dan voortreffelijke wijze. De tweede merkwaardige zet was Wim Suurbier. De razendsnelle vleugelverdediger op rechts werd naar voren geschoven, op de plaats van Johan Neeskens, die daardoor met Rijnders, Vasovic, Hulshoff en Krol de laatste linie voor Heinz Stuy vormde. Zij manifesteerden zich als zo’n hecht blok, dat Celtics Bertie Auld kansloos tegen Blankenburg teleurgesteld moest er kennen: „Ik had verwacht om hier met drie, vier tegen nul te winnen. Die defen sie van Ajax is echter erg sterk. Mis schien zijn we ook wel een beetje mis leid door het feit dat Ajax’ verdediging altijd wordt afgemeten aan die van Feijenoord en men dan stelde: die is veel georganiseerder. Ajax’ defensie is mij echter bitter tegengevallen”. Celtic op twee plaatsen gewijzigd (Connelly en Lennox moesten hun posi tie afstaan aan Auld en Hughes) in ver gelijking met het team dat in Amsterdam opereerde beet er zijn tanden op stuk. De bikkelharde gevechten, Hulshoff— Wallace, RijndersHood, MührenCalla ghan eindigden praktisch altijd in het voordeel van de Ajacieden. Vooral de ma nier waarop een Johan Neeskens de fana tieke Hughes uitschakelde, was verbluf fend. Als de jeugdige Ajacied een duel aanging, dan restte er nooit een vraagte ken wie als winnaar uit de strijd te voor schijn zou komen. Het wekte vooral zo veel bewondering omdat de man die op de linkervleugel zo veel faam bij elkaar geschopt heeft te zwaar was bevonden voor Wim Suurbier. Michels daarover: „Ik wist nog niet zo veel van die Hughes, omdat ik hem nog niet zo veel in actie heb gezien. Wel was het mij bekend dat hij vooral fysiek vreselijk sterk is. Ook in de lucht is hij moeilijk te kloppen. Daar kun je niet zo’n licht mannetje als Suurbier tegenover zetten. Neeskens heeft het goed gedaan. Die was ook uitermate geschikt om op Hughes te letten.” Met Suurbier had de slimme Michels andere plannen. Zijn snelheid zou moeten voorkomen, dat Gemmell met zijn razend snel opkomende acties paniek zou kun nen veroorzaken. De door de wol geverfde international kon inderdaad alleen maar opvallen door het geven van krankzinni ge voorzetten en sloot zich eensgezind aan in de rij van Celtic-spelers die aantoon den dat uitverdedigen en de bal in eigen ploeg houden, bepaald niet de sterkste kant is van de groen-witte formatie. Mis schien schrok Gemmell ook wel. Bijvoor- Het feit dat Michels hem volgende keer met hetzelfde gemak weer een plaats bij de reserves toebedeelt wordt door hem lijdzaam geaccepteerd. „Er is een groep van 16 spelers. Je kunt moeilijk allemaal tegelijk voetballen. Het is echter belang rijk dat er zoveel gelijkwaardige krach ten zijn. Dan alleen kun je succes hebben in de Curopa-cup. Dat zie je aan Everton. ATHENE Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Europa Cup-voetbal heeft een Griekse club zich weten te plaat sen bjj de laatste vier. Panathinaikos, ge traind door de vermaarde Hongaar Ferenc Puskas, komt die eer toe. Woensdag slaag den de Grieken, die de eerste wedstrijd uitermate verrassend met 1-1 afsloten, er in de Engelse kampioen Everton op 0-0 te houden. Mogeljjk kunnen de Engelsen troost putten uit het feit, dat Europa Cup- houder Fejjenoord in de eerste ronde tegen het al even „nietswaardig” geachte Ut Arad (Roemenië) op precies dezelfde wjjze ge wipt werd. Panathinaikos bezat voortdurend een grote veldmeerderheid. Vooral aanvoerder Domazos ontpopte zich als een speler van grote klasse. Hij beheerste het gehele mid denveld en stelde zijn voorhoedespelers telkens weer in de gelegenheid om aanval len op te zetten. De laatste tien minuten van het duel verliepen voor de 25.000 toeschouwers on der ondraaglijke spanning. Panathinaikos had zich teruggetrokken in de verdediging om de „nul” vast te houden en Everton zette nog even alles op alles om een doel punt te forceren. Maar toch behoefde doel man Ikonomopoulos niet eens vaak in actie te komen. WARSCHAU Atletico Madrid heeft zich geplaatst voor de halve finales hoewel de Spanjaarden de tweede wedstrijd tegen Legia Warschau woensdag in Warschau met 1-2 verloren. Atletico zegevierde veertien dagen geleden echter met 1-0, zodat de uit gescoorde treffer „dubbel” telde.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25